Shenja OK e Mbretit Hyjnor

Shko poshtė

Shenja OK e Mbretit Hyjnor

Mesazh  athanas prej 07.04.10 14:45

Shenja OK e Mbretit HyjnorPerendimoret e njohin ate si shenjen "okej" (ose "OK"). Ajo behet duke perdorur gishtin e madh dhe gishtat e tjere te dores se majte ose asaj te djathte (zakonisht perdoret e djathta). Thjesht takoni gishtin tregues me ate te madh, duke krijuar nje rreth. Me pas rrotulloni ne forme spirale tre gishtat e tjeredhe ja ku na del: simboli i mirenjohur i shenjes OK.

Ne pergjithesi, kjo shenje nenkupton dicka te pranueshme, qe punet shkojne miredhe qe gjerat jane te pranueshme. Nje shenje OK eshte nje shenje me te me te cilen shprehim kenaqesine...

Kurse per okulistet, shenja OK merr nje domethenje me te erret. Se pari, kemi rrethin, qe tregon perendine diell dhe kerkesen kerkesen pa mbarim te masoneve per me shume drite.

Per masonerine, rrethi perfaqesongjithashtu organin gjenital femeror, ose jonin. Ne besimin indu, shenja OK eshte nje mudra (gjest i shenjte) e nderuar qe nenkupton "pafundesi" ose persosuri. Ajo shoqerohet me organin gjenetial femeror: gishti i madh dhe ai tregues qe shtypen se bashku ne maje, se bashku me te tre gishtat e tjere qe zgjaten.

Ne ushrimin e joges tantrike (rituale seksi), shenja OK eshte nje shenje ekstaze, shpirterore dhe fizike. Ne Sumren dhe Persine e lashte, jane zbuluarhajmali dhe nuskane gishta dhe duar qe kishin marre nje pozicion njesoj si shenjs e sotme OK, se bashku me brire, gje qe nenkupton pjellori. Te tre gishtat e zgjatura jashte jane simbol i nje bashkimi ekstaze me Perendeshen, anetaren e trete te trinise pagane.

Ne satanizem kjo shenje, te rte gishtat qe nuk perdoren per te bere rrethin konsiderohensi simbol i trinise se mekatshme: zoti bricjap, perendesha dhe pjella e tyre (antikrishti).

Disa shkojne aq larg sa te perqafojne pikepamjen se tre gishtat e perkulur kane marre trajtene tre numrave gjashte, ose te numrit 666, ne kete menyre, na formohet numri 666, perendia diellore (Luciferi), perendesha (Misteri, Babilonia e Madhe, Nena e prostitutave) dhe bisha (antikrishti, 666), te gjitha se bashku ne nje shenje te vetme me dore. Cfare pelhure te lige mund te endin perreth njerezit e ligj me dicka qe pamje te jashtme duket aq e zakonshme dhe e rendomte!
avatar
athanas

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi