Kafkat politike shqiptare

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  yasmin prej 21.01.11 18:21

Si duket t'i paske dhene lamjet kryetari i opozites,apo kastriot mytaraj....te pakten mos keq informo publikun....

Policia shtetit eshte treguar mjaft toelerante sot,me ata vandale,kete e kane thene si mediat shqiptare dhe ato te huaja. Ai qe ngazellen nga gezimi i jeteve te marra dhe tymit te Tiranes,eshte vete kryetari i qenerve qe i shkojne prapa...

A nuk jane djem nenash edhe policet ne krye te detyres dhe qe perfunduan ne spital,per shkak te marrezise se politikaneve,po sikur te ishe ti vete polic aty,po sikur te ishte nje i afermi yt apo nje femije i yti polic ne krye te detyres ne perballje me keta vandale anti-shqiptar,cfare do te thoje??? Apo ty te pelqen te tregosh vetem baracaleta me police???

Si nuk te vjen turp nga vetja te flasesh per germalla shteti te rena nga vandalizmat??
Epo nisu edhe ti pra,bashke me ato politikane qe mbron dhe rrenoni shtetin te cilin te tjeret derdhen gjakun per ta themeluar...
Nuk po zgjatem me se nuk ia vlen te merrem,shko e merru ne mbrojtje te atyre qe i vene flaken sot vendit,,ose shko merru me shkrimet e k.mytarajt apo mbertheckat qe zberthen ilir meta...

yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  yasmin prej 21.01.11 18:24

Te falenderoj fikrro per keqardhjen tende sepse tani e pashe,por ndersa ty te t'u renqeth trupi,mua po me luan mendja...

yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 21.01.11 18:38

yasmin shkruajti:Si duket t'i paske dhene lamjet kryetari i opozites,apo kastriot mytaraj....te pakten mos keq informo publikun....

Me vjen keq qe po shprehem keshtu, por per here te fundit po te paralajmeroi Yasmina,qe here tjeter mos u merrr me personin tim ne forum,ndryshe je e detyruar qe te durosh edhe ''anen e erret'' te personit tim.....Te lutem anashkalo komentet e mia.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  yasmin prej 21.01.11 18:59

EPse tregove ane te ndritur sot,kur genjeve paturpesisht mbi ate qe po ndodh ne Tirane?? Po sigurisht,admiruesit e te cmendurit rama,vetem paralajmerime dine te japin,se argumente nuk kane....nderkohe qe ti fyen forcat e rendit publik,dhe perkrah politikanet tuaj te preferuar qe i vune flaken sot kryqytetit dhe sollen viktima,dhe mbushen spitalin me police te plagosur,mua nuk me behet vone per paralajmerimet e tua ordinere..


Edituar pėr herė tė fundit nga yasmin nė 25.01.11 20:56, edituar 1 herė gjithsej

yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Fikrro prej 21.01.11 21:16

Yasmin ke kujdes te lutem ne fjalor dhe nese ke diēka personale me dike mos te te jehoj ne teme per ate jane mesazhet private.

Po e riperseris komentet qe nuk kane te bejne me temen ose jane ofenduese per tjetrin fshihen.

Faleminderit per mirekuptim.

Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Fikrro prej 21.01.11 21:44

2 Pac mesazhi eshte fshire,ju lutem mos ofendoni te tjeret,e di qe po kalojme ne nje gjendje te veshtire por keni kujdes ne fjalor.

Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  yasmin prej 21.01.11 22:37

O Fikrro te flm per paralajmerimin,por vihu pak ne vendin tim.. Me vlon shpirti tek shoh se si perdoret populli per te arritur interesat meskine te politikaneve skizofrene;shqiptari kunder shqiptarit(se shqiptare jane edhe policet qe mbrojne intitucionet kushtetuese dhe qe u sulmuan barabarisht kot se koti) U vrane tre vete sot,dhe per cfare? Per edi ramen,per interesa te ndyra politike. Ishim ne, qe me voten e lire zgjodhem qeverine, dhe kjo qeveri perfaqeson vullnetin e shumices se shqiptareve,dhe pjesa tjeter nuk ka asnje te drejte te sulmoje barbarisht me grusht shteti ate qe vete zgjodhem ne!

Me vlon shpirti akoma, kur nje anetar genju mbi ate qe ndodhi sot,vetem per shkak te preferencave te tia politike dhe me kercenon me paralajmerime. Si do te veproje ti Fikrro ne vendin tim? Ne sapo morem vizat,dhe sulemi kundra vetes si bisha vetem per interesat e politikaneve te degjeneruar...si do te dukej ty ne vendin tim kjo???
Ju kosovaret qe enderroni bashkimin kombetar me ne,me keta shqiptare qe i vene flaken kryeqytetit te tyre per te rrezuar ilegalisht, institucionet shteterore,doni ju te bashkoheni???

yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 22.01.11 11:37

Jon shkruajti:Kafkat politike shqiptare

Realiteti ku jetojne shqiptaretPushteti sot nė Shqipėri sundohet nga njė pakicė e korruptuar. Bosėt e rinj tė parasė ndihen kėrcėnueshėm, duke kaluar nga njė karrige tek tjetra, pa u hyrė gjemb nė kėmbė.

Kėta pėrfaqėsues tipikė mafiozė nuk mund tė jenė kurrėsesi produkt i institucioneve shqiptare, por “rastėsia” ramiziste i nxori nė krye tė turmave, atėhere kur ėshtė dashur tė ndodhte ndryshe.

Sot ata janė kapur me thonj pas karrigeve tė pushtetit deri nė marrėzi. “Boshllėku” shpirtėror qė i karakterizon kėto monstra tė periudhės djeshme e tė sotme, duke justifikuar me paturpėsi revanshin e tyre tė pandalshėm, vazhdojnė tė dhunojnė gjithēka nė jetėn social politike tė shqiptarėve.

Njė e vėrtetė e hidhur: pėrveē kulturės dhe emancipimit shoqėror tė munguar, tė cilat nuk ua lanė dot paraardhėsit e tyre, pasi edhe ata nuk kishin ku ta gjenin, po dhunojnė me injorancė sistemin shoqėror tė rilindur nė Shqipėri.

Ky, me sa duket nuk ėshtė caku i fundit i pėrversitetit social – psikologjik dhe politik, rrjedhojė e atij pėrversiteti bizantin tė ngjizur nė varfėrinė e jetės vulgare qė kanė bėrė nė tė shkuarėn e largėt, tė frikės sė dikurėshme prej normave staliniste tė saj.

Ndokush mund tė ketė provuar edhe “thesin nė kokė” dhe mė pas, njė grusht parash. Kjo situatė e mbarsur me agresivitet dhe dinakėri tė sofistikuar, po tenton tė ndikojė negativisht tek rinia jonė, e cila me dhunė e diktat po detyrohet tė orientohet drejt konceptit tė maksimizimit tė jetės, tė marri maksimumin prej saj nė njė kohė sa mė tė shkurtėr, kur kėto mundėsi nuk janė, pra, me pak mundim.

Kjo filozofi e mbrapshtė antikombėtare po i kundėrvihet nė ēdo hap filozofisė sė jetės sonė, duke e kėrcėnuar ēdo ditė atė me rrezikun e determinizmit tė saj nė tė gjitha qelizat e shoqėrisė.

Duke ndjekur rrugėn e pėrēarjes, hakmarrjes, dhunimit tė vlerave kombėtare, nė kėto 20 vjet kjo falangė separatistėsh politikė pothuajse ja kanė dalė tė atrofizojnė idealizmin e natyrshėm tek tė gjitha shtresat e shoqėrisė. Ndihet kėrcėnues pesimizmi nė angazhimin e brezit tė ri pėr ta bėrė Shqipėrinė, duke e injoruar atė dhe duke i hequr dėshirėn pėr t’u kthyer nė promotorė tė politikave tė zhvillimit tė jetės shqiptare.

Kjo situatė ka gjetur mbėshtetjen tek faktori ndėrkombėtar, i cili qėllimshėm bėn sehir ndaj krizave politike nė vend dhe i ushqen ato, duke goditur nėpėrmjet kėtyre “rrypave tė trasmesionit” ēėshtjen kombėtare, veēanėrisht idealizmin shqiptar.

Pasojat e kėtij fenomeni diskriminues e vrasės kanė bėrė dhe po vazhdojnė ta bėjnė rėndom problem Shqipėrinė dhe shqiptarėt nė opinionin ndėrkombėtar, duke e vendosur nė fund tė listave pėr ēėshtje tė ndryshme integrale, mbi baėn e “ leksioneve” mbi demokracinė dhe mėsime qesharake deri “si milet lopa”.

Ata na mbėshtetėn pa dėshirė nė antarėsimin nė NATO, pėr shkak tė gjeostrategjisė dhe interesave afatgjata amerikane nė rajon, duke ruajtur kombinacionet e tyre politike.

Mė e keqja ėshtė se kjo klasė politike e degraduar ka shkuar mė larg se sa mendohet. Me lider tipik, ata nuk dėshirojnė ta kuptojnė dhe tė pranojnė, se tė gjitha tė kėqiat vijnė nga “kolona e pestė” qė vepron brenda politikės nė shėrbimin tradicional tė UDB-sė dhe tė ASFALI-sė, tė cilėt kanė punuar nė kėto 20 vjet pėr ta dematerializuar, pėr ta shpėrbėrė deri nė materie Kombin Shqiptar.

Vėreni, duke i rreshtuar ngjarjet nė kompleks.

Djegiet, vrasjet, shkatėrrrimet dhe situata kaotike nė vitet 90-92, vrasjet nė postėn kufitare tė Peshkėpisė nė vitin 1994, grabitja e parave nė firmat piramidale, vrasja e jugut tė Shqipėrisė nė 97-tėn, grushti i shtetit nė 98-tėn, hapja e dyerve pa kriter tė kapitalit grek nė dy mandatet socialiste, mbytja e veriut tė Shqipėrisė, shkatėrrimi i elementėve tė Sigurisė Kombėtare,blerjet dhe shitjet e energjisė nga Serbia nė tė njėjtėn kohė qė digat mbysin Shkodrėn, dhurimi i hapėsirave ujore territoriale shtetit grek, keqtrajtimi i pasurive kombėtare, regjistrimi etniko fetar pėr ta bėrė Shqipėrinė artificialisht njė shtet “multietnik” me efekte prapavepruese, drejt autonomisė sė “vorioepirit” dhe pjesmarrjes nė pushtetin qėndror, njohja e Maqedonisė pa kushte kur brenda saj jetojnė mbi 1 milion shqiptarė tė diskriminuar, blerja e aseteve tė ekonomisė shqiptare nga Fazlliēėt & CO, lėshimet e turpshme me varreza e memorial kockash, vjedhje votash e mashtrim elektoral, ngacmime pėr tė hedhur nė erė tolerancėn fetare tek shqiptarėt, degdisja e trurit jashtė duke lėnė vetėm kafkėn politike, pra tė gjitha kėto veprimet dhe mjaft tė tjera nė hije e kulisa tė ndyra politike, bėhen duke mos dhėnė kurrė llogari, tė gjitha bėhen pėr tė sulmuar deri nė shfarosje vlerat e identitetit tonė kombėtar.

Politikat preferenciale tė “njėsh-it” nė ēdo rast dalin pa kokėēarje mbi politikat standardive, duke dhunuar interesat kombėtare, pa i dhėnė llogari askujt.

Dr. S.Abazi

Qe para 9 muajsh ky artikull i Dr Sulejman Abazit i postuar nga Jon, ka qene nje paralajmerim ogurzi per politiken e mbrapesht te ''NJESHIT''te sotem,ku dhe gjaku i pafajshem nuk ja qetesoi shpirtin,por si nje vampire, kercenoi per gjakderdhje te reja...Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  yasmin prej 22.01.11 14:14

...........


Edituar pėr herė tė fundit nga yasmin nė 25.01.11 20:45, edituar 1 herė gjithsej

yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 22.01.11 19:11

Oktopdi qe ka zene per gryke ShqiperineJeni ju pa jam unė" - ishte njė shprehje populiste e ish-diktatorit Enver Hoxha, qė pėrsėritej shpesh kur udhėheqėsi takonte masat, apo ulej gju mė gju me popullin. Pas 20 vjetesh te rėnies sė regjimit komunist nė vend, shprehja ėshtė pikė pėr pikė pėr udhėheqėsin e Shqipėrisė, kryeministrin Sali Berisha.

SALI BERISHA
Ai nuk mund ta thotė pėr popullin shprehjen e famshme tė Hoxhės, sepse vota e tij e kishte rrėzuar nė 1997-ėn dhe nė 2009-ėn, por falė makinacioneve politike ka mbetur nė pushtet. "Populli" i tij ėshtė qarku i ngushtė i njerėzve qė kanė ngritur rrjetin qeverisės nė vend, i cili kontrollon politikėn dhe ekonominė e vendit.

Ka thėnė se do tė jetė nė krye tė vendit sa ta lejojė ai atje LART. 66-vjeēari Sali Berisha, pasi mori fitoren e zgjedhjeve nė 3 korrik 2005, u rikthye nė pushtet, pasi ishte rrėzuar dhunshėm dhe turpshėm pas revoltave tė marsit 1997, qė i shkaktuan vendit rrėnim total, mbi 3000 tė vrarė dhe mijra te tjere tė plagosur si dhe njė administrim ushtarak ndėrkombėtar deri nė ardhjen e qeverisė sė majtė, pas zgjedhjeve tė 29 qershorit 1997.

Pas vitit 97,per tetė vjet bėri njė opozitė tė dhunshme, duke kundėrshtuar ēdo rezultat zgjedhjesh. Pas ēdo sfide elektorale, ku dilte humbės akuzonte Fatos Nanon, apo Ilir Metėn si vjedhės sė zgjedhjeve.

Ne vitin 1998 beri dhunshem nje grusht shteti,duke marre te gjitha institucionet qendrore te shtetit shqiptare,si Kryeministrine,Radio-televizionin,Parlamentin etj,por fale nderhyrjes se ashper te faktorit nderkombetare,u terhoq si nje 'bajloz' i plagosur.

Nė 2005-ėn, do tė ndryshonte taktikė, duke u bėrė gjithėpėrfshirės, sepse pranoi ata qė kishte flakur prej vitit 1992, u bė edhe populist, sepse premtoi se do tė bėnte gjithēka qė tė kapte trenin e humbur europian tė vendit, i cili ėshtė sėrish ndėr mė tė fundit nė rajon. Por pas ardhjes nė pushtet, ndryshoi gjithēka, duke treguar se imazhi i ri ishte fasada pėr tė rimarrė pushtetin.

Sot nė vitin e gjashtė tė qenies nė kolltukun e kryeministrit ai ka arritur tė realizojė misionin qė la pėrgjysmė kur ishte president nė vitet 1992-1997.

Ai ka nėn kontroll tė gjitha pushtetet. Falė presioneve ka futur nėn sqetull institucionet e pavarura kushtetuese, Prokurorinė, gjykatat. Njerėzit e tij kontrollojnė jetėn ekonomike dhe politike tė vendit. Pa kėto lidhje, askush nuk mund tė jetė pjesėmarrės dhe pėrfitues nė fondet publike.

Duke zgjeruar bazėn e taksimit pėr individėt dhe bizneset, qeveria e tij mbledh shumė mė tepėr para se qeverisjet e mėparshme, por ato nuk e kanė shtuar mirėqenien e qytetarėve. Rritja e rrogave dhe pensioneve ėshtė zeruar nga rritja galopante e ēmimeve tė shėrbimeve kryesore dhe ēmimeve tė artikujve bazė.

Pėr shumė shqiptarė sigurimi i jetesės ėshtė bėrė i papėrballueshėm,sidomos pėr shtresėn e mbi 540 mijė pensionistėve. Qeveria e drejtuar prej tij ka marrė borxhe mė shumė se ēdo kabinet qeveritar, borxhe qė do tė paguhen nga brezat e ardhshėm.

Por dėshtimi mė i madh i politikanit Sali Berisha ėshtė mosmarrja e ftesės sė anėtarėsim nė BE. Liberalizimi i vizave ishte njė dhuratė e BE-sė pėr sakrificat e popullit shqiptar, pėr gati dy dekada, por mosarritja e standardeve politike dhereformat e pakryera i kushtuan vendit sėrish mbetjen jashtė agjendės sė zgjerimit tė BEsė.

Ashtu si nė 26 maj 1996-ės, edhe nė 28 qershor 2009-ės, z. Berisha arriti tė njolloste zgjedhjet e shqiptarėve. Duke vėnė nė shėrbim tė mbajtjes sė pushtetit buxhetin e shtetit, ai ēoi vendin nė kaos politik, i cili vazhdon edhe pas paralajmėrimeve tė aktorit ndėrkombėtar.

Prej njė viti e gjysmė ai arriti me sukses ta zvarriste kėrkesėn e opozitės sė majtė pėr transparencėn e votimeve tė 28 qershorit. Me njė numėr minimal nė Kuvend, qė i siguron shumicėn e thjeshtė pėr kalimin e ligjeve, kryeministri po hyn nė vitin e gjashtė e pushtetit, i rrethuar nga njerėz, qė nga opozita quhet shkurt dhe me kuptim "Familja".

Ėshtė rrjeti i tij i ngushtė nė pushtet,ata qė kanė pushtetin politik dhe ekonomik. Ish armiq qė e kanė luftuar ndėr vite, ish bashkėpunėtorė tė dėbuar qė janė rikthyer sėrish nė PD, sekserė tė huaj qė kanė bėrė punėt e pista nė Ballkan, apo biznesmenė qė kontrollojnė punėt e "familjes" sė tij.

Nė sytė e botės, ai ėshtė kryeministri qė anėtarėsoi vendin nė NATO, qė liberalizoi vizat. Pėr shqiptarėt ėshtė kryeministri i Gėrdecit, i pėrmbytjeve, i trafikut tė influencės,miku i ngushtė i sekserėve tė punėve tė pista, armiku mė i egėr i fjalės sė lirė,blerėsi dhe ndėshkuesi i mediave kritike, "sulltani" i sotėm i shqiptarėve, siē e cilėson njė konstitucionalist.Ai e ka kthyer republikėn parlamentare nė njė sulltanat.

ILIR META

Zv.kryeministėr dhe kryetar i LSI Ilir Meta, 42 vjeē, prej 16 shtatorit 2010 ėshtė nė postin e zėvendėskryeministrit dhe Ministrit tė Ekonomisė, Tregtisė dheEnergjetikės, ndėrsa prej shtatorit 2009 ishte Zėvendėskryeministėr dhe ministėr i Punėve tė Jashtme tė Republikės sė Shqipėrisė.

Ai dhe katėr deputetėt qė ai arriti tė marrė pas zgjedhjeve tė 28 qershorit 2009 janė "baza" e bashkėqeverisjes sė LSI-sė me PD-nė e Sali Berishės. Falė bashkimit tė partisė sė tij ultra tė majtė me partinė e djathtė tė Berishės, qeveria ka votat e mjaftueshme nė Kuvend pėr tė votuar ligjet qė duan shumicė tė thjeshtė.

Meta ėshtė prej dy dekadash nė politikė dhe prej vitit 1992 deputet nė Kuvendin e Shqipėrisė. Nė korrik 2003 dha dorėheqjen e parevokueshme nga qeveria e Fatos Nanos, tė cilit i kishte liruar vendin e kryeministrit nė shkurt 2002.

"Njoftoj largimin tim tė parevokueshėm nga kjo tavolinė qė drejtoni ju, duke mos pranuar qė tė vazhdoj tė bėhem pjesė e falsitetit dhe hipokrizisė tėnde qeverisėse" - i drejtohej Nanos ai mė se 7 vite mė parė.Por "kurrė mos thuaj kurrė!".

Pak ditė para zgjedhjeve parlamentare tė 28 qershorit 2009, Ilir Meta dhe Fatos Nano do tė shiheshin bashkė, nė pėrpjekje pėr tė "bindur" Edi Ramėn qė tė bashkėpunonteme ta qė tė fitonin pėr tė marrė pushtetin. Pasditen e 29 qershorit 2009, Ilir Meta do tė ishte pjesė e qeverisjes sė re, me atė qė kishte kundėrshtuar dhe anatemuar aq shumė nė publik prej vitit 2005, Sali Berishėn.

Ndėrsa pak javė para zgjedhjeve kishte dalė me parullėn "Berisha ik!", pas zgjedhjeve tė kontestuara, ai do tė ndante pushtetin me tė. Mori tri "llokma tė bollshme", ministrinė e Shėndetėsisė, atė tė Ekonomisė dhe Ministrinė e Jashtme. Plus njė armatė tė pafund pushtetarėsh tė niveleve tė dyta, prefektė, drejtorė dhe 20 pėr qind tė totalit tė punonjėsve buxhetorė

Skandalet mė tė mėdha tė pas shtatorit 2009 lidhen me tė dhe figurat qė ai ngriti nė qeverisje. Nė shėndetėsi edhe pse buxheti i shtetit nuk ėshtė kursyer, nuk ka nivel minimal trajtimi njerėzor spitalor,ilaēet janė shumė herė mė shtrenjtė se njė vit mė parė dhe opozita thotė se ato sillen nga njerėz tė afėrt me ministrin e shėndetėsisė.

Dritan Prifti ishte ministėr i propozuar prej tij, kur nė janar 2010 ultėsira veriperėndimore u pėrmbyt dhe mijėra hektarė tokė dhe banesa u shkatėrruan.Ministri ishte per 'piknik' nė Turqi dhe nuk pranoi tė jepte dorėheqjen.

Ai do tė shkarkohej me ceremoni nė shtator pėr t'u zėvendėsuar nga kryetari i partisė, pra vetė Meta. Dy muaj mė pas Nėnshkodra do tė pėrmbytej sėrish me pasoja edhe mė tė rėnda. Ministri sėrish nuk ndodhej nė Shqipėri. Sipas dokumenteve tė publikuar nė shtyp ishte nė Ēeki, nė njė vizitė private dhe flinte nė njė hotel ku kushtonte njė natė mbi 100 euro.

Pas pėrmbytjeve tė nėntor-dhjetorit 2010, mijėra familje tė Shkodrės dhe mė gjerė kanė humbur gjithēka, por qeveria ka fajėsuar motin. Meta ėshtė, sipas "Mjaft",njė ndėr deputetėt mė tė pasur me rreth 440 milionė lekė tė reja pasuri, por opozita thotė se ėshtė shumė tė tepėr, duke renditur dhjetėra biznese qė menaxhohen nėn emra tė tė tjerėve.

Sipas skemės aktuale tė qeverisjes me Berishėn, Ilir Meta kontrollon ministritė qė kanė nė duar tenderėt mė tė mėdhenj nga buxheti i shtetit, pėrfaqėsimin e Shqipėrisė nė botė me anė tė Ministrisė sė Jashtme dhe nuk ka shanse qė ai tė ndėshkohet, sepse njė tekė e tij, i kushton pushtetin kryeministrit Berisha.

FATOS NANO

Politikani dhe biznesmeni 58-vjeēar Fatos Nano ėshtė "njė elektron i lirė".
Duket nė Shqipėri herė-pas herė pėr tė goditur opozitėn dhe pėr t'i dhėnė mbėshtetjen koalicionit qeverisės Berisha-Meta. Nė 17 tetor 2010 darkonte me ish-rivalin brenda partisė, Meta dhe shprehej: "Unė jam shoferi i Ilir Metės".

Jeton nė Baden, afėr kryeqytetit austriak, Vjenė, por nuk mungon nė Shqipėri. Njerėzit e tij janė futur nė skemėn e pushtetit. Ai vetė ka parapėlqyer tė jetė pak larg pėr momentin, pas disfatės qė provoi nė korrik 2007 pėr t'u zgjedhur president, por nuk e ka pėrjashtuar rikandidimin.

Ndėrkohė, bėn biznes. Pak kohė mė parė, media maqedonase raportonte se ish-kryeministri shqiptar planifikonte disa biznese nė Shkup, ku synonte tė blinte njė hotel nė vendin ku posedon edhe dy banesa nė kompleksin elitar "Akua Blu" afėr fshatit Peshtan, nė Ohėr.

Fakti se ai dhe bashkėshortja Xhoana Nano kanė si synim biznesin,nuk ėshtė gjė e re. Por ai pas ikjes nga pushteti e ka pėrdorur politikėn pėr tė rritur biznesin e tij privat.I komentuar nga Sali Berisha, me qindra herė si mafioz, kleptokrat, "padrino",drejtues i bizneseve qė kontrollojnė me qindra milionė dollarė brenda dhe jashtė Shqipėri, Fatos Nano ėshtė pjesė e marrėveshjeje tė heshtur, pėr tė mbėshtetur qeverinė dhe nga ana tjetėr tė lihet i qetė nė bizneset e veta, aq shumė tė pėrfolura.

Nė fakt ai i ėshtė gjendur kryeministrit Sali Berisha nė ditėt mė tė vėshtira tė tij.Nė 2007 ai erdhi nė Shqipėri pėr t'iu bashkuar Berishės, duke garantuar bashkėpunim me tė pėr ēėshtje "kombėtare".

Erdhi sėrish para zgjedhjeve tė qershorit 2009, pėr t'i dhėnė mesazhin popullit qė tė mos votonte PS-sė e drejtuar nga Edi Rama, e cila sipas tij ishte humbur "memorien" se ishte ndarė nga e majta dhe gjithė kėto akuza bėheshin sepse Rama e kishte lėnė jashtė listės sė kandidatėve pėr deputetė.

Erdhi edhe pak ditė para ditės sė zgjedhjeve dhe bėri diversion, duke i kėrkuar po kėsaj partie qė kish sharė javė mė parė, qė tė bėnte koalicion me LSI-nė dhe njerėzit e drejtuar prej tij.

Erdhi sėrish pas dhe do tė vijė sėrish, sepse ka premtuar se do tė rihyjė nė garė pėr kreun e shtetit nė 2012, kur mbaron mandati presidentit aktual, Topi, duke besuar se i ka dhėnė aq pushtetit tė Berishės, sa t'i besojė postin e numrit njė tė vendit.

DAMIR FAZLLIC

Biznesmeni serbo-boshnjak Damir Fazlliē ėshtė serbo-boshnjaku mė i njohur nė Shqipėri. Miku personal i kryeministrit Sali Berisha e "zbuloi" Shqipėrinė para se Berisha tė rimerrte pushtetin, sepse loboi pranė njė firme amerikane qė menaxhoi fushatėn elektorale tė PD-sė pėr zgjedhjet parlamentare tė 3 korrikut.

Ai ėshtė pika lidhėse mes krimit tė ish-Jugosllavisė dhe bizneseve tė paligjshme qė janė bėrė nė Shqipėri prej vitit 2005. Nė aferat e tij nuk mungoi as emri i vajzės sė kryeministrit.

Argita Malltezi Berisha nė krye tė studios ligjore, kundrejt 3 pėrqindėshit do tė jepte tokėn e falur nga qeveria Berisha pėr shtetasin Fazlliē pėr tė ndėrtuar njė park energjetik.

Damir Fazlliē e kishte blerė kėtė tokė nė Porto Romano tė Durrėsit nė korrik tė vitit 2007 kundrejt njė ēmimi qesharak. Tokėn prej 16 hektarėsh, Fazlliē e bleu tokėn pak kohė pėrpara se ajo tė bėhej me vlerė pėr shkak tė projektit pėr park energjetik.

Megjithėse kishte mjaft implikume, Prokuroria e Pėrgjithshėm nuk arriti tė hetojė mbi to. Fazlliē akuzohej pėr pastrim parash dhe trafik influence dhe punėt e tij fitimprurėse shtirheshin nga importi i energjisė elektrike deri te trafiku i armėve. Ai "shiti" firma si "Croun Acquisitions" dhe minimalisht duhej tė paguante tatimin mbi fitimin e shitjes, rreth 170 mijė euro.

Fazlliē deklaronte se firma blerėse qipriote "Altaria Research Limited" ishte e tij, dhe ajo nė nėntor 2007 themeloi nė nėntor 2007 nė Zagreb kompaninė "Rudnap Energija d.o.o", pjesė e grupit "Rudnap".

Nga tė dhėnat zyrtare rezulton se grupi "Rudnap" ka pėrfituar rreth 33 milionė euro nga taksat e shqiptarėve si pasojė e energjisė qė i ka shitur KESH-it(kuptohet nga Sali Berisha) me prokurim tė drejtpėrdrejtė.

Nė prokurėn e firmės qipriote "Ataria Research Limited" kishte nėnshkruar edhe njė pėrfaqėsuese e firmės "Skysec Secretarial Limited". Firma ishte listuar nga Amnesty International dhe nga OKB-ja si njė furnizuese me armė e disa konflikteve nė Afrikė.

Fazlliē pėrdori edhe lidhjet e tij me vajzėn e kryeministrit pėr trafik influence nė firma karburantesh, qė falimentonin pėr tė mos paguar borxhet e vjetra shtetit shqiptar sic ishte rasti i firmės "Rompetrol Group", tė cilės iu falėn rreth 1 milion euro borxhe ndaj shtetit shqiptar.

"Rompetrol Grup" kishte blerė qė nė janar tė vitit 2005 disa hektarė tokė nė Porto Romano, ndėrsa fill pas bashkimit me firmėn "Kelena", ku Damir Fazlliē ishte pronar, ndėrsa kjo e fundit ėshtė 40 pėr qind aksionare e parkut
energjetik nė Porto Romano.

Sikurse "Altaria Research Limited", edhe "Kelena" ishte krijuar nė Qipro nga Fazlliēi nė dhjetor tė vitit 2005. Sipas dokumenteve, Damir Fazlliē, dhe Eduard Roxhers, pronar i firmės "Barbour Griffith & Rogers" (BG&R), nėnshkruan sė bashku pėr tė marrė pjesė me 40 pėr qind nė firmėn "Rompetrol Albania" nė Porto Romano.

Ishte "Barbour Griffith & Rogers" qė mbėshteti dhe asistoi nė 2005 Partinė Demokratike qė kjo tė fitonte pushtetin. Damir Fazlliē do tė ndalohej nė Sarajevė nė vitin 2008, bashkė me komandantin mysliman nė Srebrenicė Naser Oriē, i cili akuzohet nga Gjykata Ndėrkombėtare e Hagės pėr krime lufte, tė akuzuar pėr mashtrime.

Sipas medias serbe, Fazlliē ishte njė biznesmen, i lidhur me njė numėr skandalesh jo vetėm nė Bosnje Hercegovinė por edhe nė Serbi dhe Kroaci, dhe Shqipėri. Pas tragjedisė sė Gėrdecit nė 15 mars 2008, emri i Fazlliē u pėrmend edhe si ndėrmjetėsi mes MEICO-s dhe shoqėrisė sė Diverolit pėr tregtinė e fishekėve nė Afganistan.

RRAHMAN SELMANLLARI

Biznesmen Emri i Rrahman Selmanllarit del i lidhur ngushtė me atė tė Shkėlzen Berishės, djalit tė kryeministrit Sali Berisha. Ai del te pallatet e Liqenit nė Tiranė, te tokat nė Orikum, te tragjedia e Gėrdecit dhe kudo ku djali i kryeministrit ka bėrė sekserin, siē edhe deklarohet publikisht.

Akuza e kishte si dėshmitar kryesor pėr tragjedinė e Gerdecit. "Rafi", siē thirret shkurt, do tė pyetej pėr rolin e tij nė ngritjen e fabrikės sė demontimit nė Gėrdec, lidhjet me tė pandehurit e dosjes, si Mihal Delijorgji, Ylli Pinari, pėrfaqėsuesit e kompanisė amerikane SAC si dhe lidhjet me ish-ministrin e Mbrojtjes, Fatmir Mediu, dhe zyrtarėt e tjerė.

Gėrdeci ishte skandali mė i madh vdekjeprurės nė kohė paqeje pėr Shqipėrinė, sepse mesditėn e 15 marsit 2008, shpėrtheu punishtja u demontoheshin municionet e ushtrisė shqiptare dhe ishin magazinuar mijėra ton barut.

Aty humbėn jetėn 26 persona, mbi 300 tė tjerė u plagosėn dhe qindra shtėpi e biznese u shkatėrruan. Prokuroria shprehej se Selmanllari ishte marre nė pyetje nga hetuesit, duke i mohuar lidhjet me punishten e demontimit nė Gėrdec.

Por ishin gjetur prova dhe materiale qė provonin se miku i djalit tė kryeministrit Sali Berisha, "Rafi" ishte pėrfaqėsues i kompanisė amerikane SAC-i pėr tė ndjekur demonstrimin e parė tė demontimit tė municioneve tė kalibrit tė vogėl nė fabrikėn e Gėrdecit.

Dyshohej se "Rafi" ishte i pranishėm nė negociatat mes Efraim Diverolit, president i kompanisė AEY, drejtorit tė MEICO-s, Ylli Pinari dhe Mihal Delijorgjit pėr trafikun fishekėve. Ai nuk e mohonte miqėsinė me Shkėlzen Berishėn, duke u pėrgjigjur: "Jemi miq tė mirė prej mė shumė se dhjetė vitesh.

Sa herė qė ai ndodhet nė Shqipėri, kalojmė shumė kohė bashkė". Emri i mikut tė djalit tė kryeministrit Berisha, Rrahman Selmanllari, u pėrmend edhe pas skandalit tė tokave nė Orikum tė Vlorės dhe ndėrhyrjes sė policisė, nė rolin e pronarit tė tokave nė njė nga zonat mė tė kėrkuara tė Vlorės.

Edhe pse nuk kishte lidhje me Vlorėn, Rafi kishte pronėsinė e tokės ku ndėrtoheshin pallatet. Banorėt qė kanė pronėsinė e tokės, ishin habitur kur mes pronarėve tė tokės, i shtati ishte emri i Rrahman Selmanllarit.

GENC RULI

Ministėr i Buqėsisė 16 vite mė parė ishte pranė burgut, i akuzuar pėr njė skandal tė quajtur "Druri iarrės". E akuzonte vetė presidenti i asaj kohe, Sali Berisha, por shumica nė Kuvend vendosi qė tė mos i hiqej imuniteti i deputetit. Sot, Genc Ruli ėshtė pėr tė dytėn herė ministėr i kabinetit "Berisha".

Pėr katėr vite ishte ministėr i METE, ku edhe pse ka ikur prej shtatorit 2009, skandalet e drejtimit tė tij nė ministri po dalin njėri pas tjetrit.

Mė e fundit ėshtė ajo e koncesionit tė njė firme qė menaxhonte biznesin fitimprurės tė nxjerrjes sė kromit nė Bulqizė, tė cilės i falte mbi 1.5 milionė euro detyrime ndaj shtetit, duke vendosur dhe nė emėr tė Kuvendit dhe Ministrisė sė Financave. Nė shtator 2010, opozita e majtė e akuzonte tė pėrfshirė nė privatizimin abuziv tė ish-Ekspozitės "Shqipėria Sot", ish-ministrin e Energjetikės, Genc Ruli, si dhe njerėz afėr kryeministrit Berisha.

Pėr kėtė privatizim ishin prishur arbitrarisht kontratat me subjektet qė kishin marr ligjėrisht ambientet e kėsaj godine me qira, dhe subjekte si televizioni kombėtar "Top Channel", u vu nėn presionin pėr tė dalė jashtė pavarėsisht se kishte qenė me kontratė tė rregullt shumėvjeēare me shtetin. Gjatė qenies sė tij ministėr nė METE u krye privatizimi i dyshimtė i kompanisė shtetėrore tė naftės ARMO dhe u pėrshpejtua likuidimi i kompanisė "Alpetrol", qė tė mos kishte vlerė tė lartė para privatizimit tė mundshėm.

Pak ditė mė parė, opozita e bashkuar akuzoi sėrish Ministrin e Bujqėsisė, Genc Ruli, pėr aferė korruptive me koncesionet minerare, dhėnė kur ishte ministėr nė METE. Ruli, nė mėnyrė tė paligjshme duke injoruar krejtėsisht Kuvendin, kishte ndryshuar kushtet e kontratės koncesionare duke e shtyrė detyrimin e njė kompanie pėr tė investuar miliona euro, veēanėrisht pėr pėrmirėsimin e kushteve tė punės dhe tė sigurisė nė minierė.

Ruli nuk ėshtė mjaftuar me kaq, por me njė gjest bujarie korruptive tė pashembullt vendosi t'i falė kėsaj kompanie edhe borxhin prej 1.6 milionė euro duke e lidhur atė me rimbursimin e TVSH-sė, duke shkelur kompetencat e ministrisė sė Financave.

Ruli ėshtė mbrojtur me alibinė se kompania ishte nė gjendje tė vėshtirė financiare dhe atė kohė kur mori vendimin Parlamenti ishte shpėrndarė. Firma e ish-ministrit Ruli ėshtė edhe nė dokumentet e kompanisė "STREM OIL",
subjekt qė mori nga Sali Berisha 4 nga 6 vendburimet kombėtare tė naftės e gazit.

Gjatė mandatit tė tij si ministėr i Bujqėsisė, Genc Ruli ka "pėrballuar" me sukses dy pėrmbytje qė u bėnė nė zonėn Nėnshkodrės nė janar dhe dhjetor 2010. Dhjetėra projekte fantazma pėr argjinaturat, digat, kanalet kulluese dhe infrastrukturėn mbetėn nė letėr, duke ēuar nė rrėnimin e kėtyre zonave.

LULZIM BASHA.

Ministėr i Brendshėm Sekseri i serbo-boshnjakut, Damir Fazlliē,ėshtė mik i ngushtė dhe partner nė biznese me Lulzim Bashėn, 36-vjeēarin qė llogaritetsi bashkėpunėtori mė i afėrt i Sali Berishės.

Basha vinte pas njė pėrvoje 6-vjeēare me UNMIK-un nė Kosovė, ku bashkėpunoi edhe me vajzėn e Berishės dhe bėnte raporte kundėr ish-luftėtarėve tė UĒK-sė.Ishte kjo lidhja qė e katapultoi nė krye tė njerėzve mė tė afėrt tė kryeministrit tė ardhshėm.

Me emrin e tij janė lidhur skandalet mė tė mėdha tė kryera nga qeveria e kryeministrit Berisha. Nė vitin 2006 ishte ekzekutori i skandalit tė rrugės Durrės-Kukės-Morinė, njė investim qė sot llogaritet tė shkojė rreth 1.3 miliardė euro.

Shumica e zėrit tė buxhetit pėr investime publike ka shkuar pėr kėtė rrugė, duke lėnė nė gjendje tė mjeruar segmentet e tjera vitale tė vendit me infrastrukturėn mė tė shkatėrruar nė rajon dhe qė i duhet tė paguajė borxhe tė mėdha pėr tė paguar korrupsionin shtetėror.

Lulzim Basha ėshtė fytyra e re qė kishte premtuar Sali Berisha pėr tė hapur PD-nė dhe pėr ta bėrė atė moderne. Por politika qė ka ndjekur ėshtė imitimi i primitivitetit tė Sali Berishės. Nė nėntor 2005, do tė niste luftėn politike kundėr figurės sė kryetarit tė bashkisė sė Tiranės, Edi Rama.

Ministria e Transporteve qė ai drejtonte ishte nė krye tė aksioneve politike pėr tė shkatėrruar apo penguar investimet publike nė Tiranė, siē ishte rasti famėkeq i mbi-nėnkalimit te "Zogu i Zi". Tirana do ta vuante shumė dorėn e zgjatur tė Sali Berishės, Lulzim Bashėn mbi projektet qė pėrmirėsojnė jetėn e qytetarėve.

Nėn drejtimin e tij skandaloz krye tė MPTT-sė, vendi mbeti pa kontroll territori, ndėrtimet pa leje vijuan tė zaptonin edhe ato zona bregdetare, apo tė gjelbra qė kishin mbetur, tenderėt pėr ndėrtimin e infrastrukturės sė vendit i fituan firma fantazma qė nuk kishin as mjetet as pėrvojėn pėr projekte tė tilla.

Ndėrtimi i rrugėve, apo planifikimi i tyre u bė sipas ndikimeve partiake dhe krahinore. Gradimi i tij, ministėr i Brendshėm, pas rrėmbimit tė mandatit tė dytė qeverisės nga Berisha, u pasua dhe vazhdon me njė shtim tė frikshėm tė numrit tė krimeve kundėr shtetasve, pronės, pasurisė, vjedhjeve dhe grabitjeve.

Statistikat flasin pėr rritje tė kurbės sė tė gjitha krimeve, apo aksidenteve, pėrdorim tė policisė sė shtetit nė nisma proqeveritare dhe kundėr opozitės apo fjalės sė lirė.

Pompimi i figurės sė Bashės, vepėr kryesore e Berishės, duke e bėrė atė edhe pretendent pėr tė fituar bashkinė e Tiranės nė zgjedhjet e ardhshme vendore tė 8 majit 2011, ėshtė treguesi i lidhjes mes tij dhe familjes qė e mban dhe pėrdor politikisht,deri ne ate mase sa te urdheroi goditjen me arme zjarri mbi protestuesit ne bulevardin e te gjithe qytetareve dhe jo ne ''oborrin e qeveritareve''

Jane keto ''figura te njohura'' dhe shume te tjere te panjohur nga publiku qe ju jane errur syte nga pasuria dhe jeta kuksoze,qe per te mbrojtur pushtetin dhe pasurine e familjes se tyre personale dhe familjes se madhe politike,te qellojne mbi demonstruesit e pafajshem duke ju marrur jeten 3 prej tyre dhe duke derdhur gjakun e mbi 80 te plagosurve si nga punonjesite e rendit ashtu dhe te demonstrueseve...

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje

Mesazh  ILIRA prej 24.01.11 10:51

Kam vetem nje mendim ne forme pyetjeje per Estilenin ne lidhje me demostraten e dt 21 ne Tirane.
Sllogani i demostrates ishte " Sali dorezo bllokun" pyetja ime eshte ... Kujt??? dhe nese ke ndonje emer a mos ndoshta duhet ta shtosh ne listen tende estilen??? sepse ketu jetojme te gjithe dhe nuk ka mundesi te kete dy ose me shume te verteta ajo eshte vetem nje.
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 24.01.11 11:14

Edhe une duke pasur nje mendim ne forme pohimi them qe Saliu nuk e dorezon bllokun,se blolku i tij ka plot persona te implikuara ne shume afera qe kane dale ne drite te diellit,eshte veshtire...shume veshtire.

Dhe ne se nje dite vertete do i mbushet mendja per ta bere nje akt te tille,ai pervec Damir Fazllicit askujt tjeter nuk mund t'ja besoi ate bllok,per kete te jeni e bindur,se e ka amanet nga Slloboja.Per te fshehur kete (amanet fakt) edhe sot e kesaj dite nuk i dihet vendi (se varr nuk ka)se ku i prehen kockat te ndjerit Remzi Hoxha

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  ILIRA prej 24.01.11 11:43

Nuk eshte pergjigje,

une do te thosha se ata qe kerkuan marrjen e bllokut ne dorezim sigurisht qe nuk e donin per ata qe po "luftonin"

Gjithe te mirat Estilen
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  yasmin prej 24.01.11 11:47

Vetem tek ne ndodh, qe te tjeret te shprehen per kryeministrin; Saliu!!! Akoma nuk e kane kuptuar ,qe kryeministria eshte intitucioni me i larte ekzekutiv, ne nje republike parlamentare, dhe si pasoje e kesaj mungese kulture shprehen Saliu....Me pas ankohen per mungese kulture ne te shprehur nga kryeministri, kur per vete nuk tregojne kulture dhe respekt per institucionet....
Si duket ,ndoshta kryeministri nuk perdor etike ne te shprehur, sepse e ka kuptuar shume mire qe masa nuk kupton gjuhe tjeter, perderisa nuk flet vete me kulture...
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 24.01.11 12:42

ILIRA shkruajti:Nuk eshte pergjigje,

une do te thosha se ata qe kerkuan marrjen e bllokut ne dorezim sigurisht qe nuk e donin per ata qe po "luftonin"


Kuptohet Ilira,se te gjithe politikanet per te ardhur ne pushtet, flasin ne emrin tim,tendin dhe ne emrin e te gjithe popullit.Pastaj zene e livadhisin dhe e gatuajne corben jo me sipas shijes se popullit,por sipas gustos se tavolines se oborrit te tyre.

Ne se sot analizoi e bej koment per te nxjerre ne pah difektet serioze te kesaj mazhorance,dije se dhe neser po te njenjten gje do bej,ne se rrotacoini politik do sjelli nje force tjeter ne pushtet.

Populli eshte gjithmone ne opozite me qeverine,se gjithmone kontraten midis njeri tjetrit(populll-qeveri) e prish qeveria qe nuk mban as 30 perqind te premtimeve te bera ne nje fushate...

Ilira ...! kjo eshte nje teme shume e gjere,por e keqja eshte se ne shqiptaret sundohemi shume shpejt nga preferenca partiake dhe harrojme se ata te medhenjt e poltikes tone e njohin dhe perdorin fuqishem teorine e vjeter----PERCA E SUNDO---

Edhe ne jemi kaq te percare sa qe nuk e shohim te vetrteten e zeze, neodiktaturen 20 vjecare te kamufluar aq bukur dhe e lare me floririn e demokracise,qe ka mberthyer shtetin tone,nje neodiktature me te dyja tentakulat e saja si nga e djathta po ashtu dhe nga e majta,per te zoteruar me cdo cmim pasurite e ketij kombi...

Megjithate te falenderoi per impulsin qe i dhe kesaj teme per te sqaruar dicka me teper per pozicionimet personale ndaj kesaj situate,qe ne te vertete nuk duhet te merren si te kunderta te pariparueshme,ne jemi e do te jemi gjithmone ne token tone,sa do qe ta lehtesojne apo veshtiresojne ata lart ekzistencen tone ne trojet tona.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  ILIRA prej 24.01.11 13:31

perca e sundo apo rregull nga kaosi??!!! nejse situata politike eshte shume e qarte 50 me 50 plus minus 3, le tja leme atyre ta gjejne zgjidhjen dhe nderkohe mos i fryni zjarrit qe me se shumti do digjte me fukarenjte.
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 24.01.11 16:49

ILIRA shkruajti:perca e sundo apo rregull nga kaosi??!!! nejse situata politike eshte shume e qarte 50 me 50 plus minus 3, le tja leme atyre ta gjejne zgjidhjen dhe nderkohe mos i fryni zjarrit qe me se shumti do digjte me fukarenjte.

ILIRA....Nuk te kuptoi per cfare shkruan...,e para ..thashe PERCA E SUNDO (e jo rregull nga kaosi.)..nje devize aq e vjeter qe kur ka lindur shoqerizimi ne klasa i njerzimit dhe se dyti..... une do ti fryj atij zjarri( ne se vertete do mundesha ta kryeja ate akt qytetarie) qe do te shkulmoje e te djegi nga rrenjet te gjithe ata qe jane brende kesaj vatre nga aktet e zullumet e tyre,ne se ky zjarr vertete do rrezikonte te digjte ndokend nga ata qe kane ne Bankat e Zvicres te depozituar gjakun e djersen e vjedhur te ketyre fukarenjve,per te cilet ti shqetsohesh se mund te digjen,se atyre s'ka se c'tu digjet me asgje,por se edhe dinjeteti i tyre po shkelet me thundra te hekurta nga barbaret te ardhur ne pushtet me votat e ketyre fukarenjeve.

Nje mendim ne forme pyetje me lind edhe mua per ty...Mos valle edhe ti je pjese e ketyre zullumqareve...?????!!!!!


Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  yasmin prej 24.01.11 20:24

Ilira, parimi "rregull nga kaosi" nuk mund te zbatohet apo vihet ne jete nga politikane shqiptare, sepse nuk kane kapacitet per ta bere ate pune...
"Rregull nga kaosi" eshte parim i Atyre te medhenjve qe bene revolucionin francez e shume te tjera, qe po te erdhen Ata, e dashur Ilira, mori fund livadhisja e politikaneve tane, bashke edhe me livadhsijen tone duke mos respektu ligjet dhe normat qytetare....

Mua me lindi fillimisht, dyshimi i Atyre te "rregull nga kaosi" qe nga videoja e skandalit, qe u vu ne dispozicion nga ai qe ka kryer studimet ne Havard, i cili nuk eshte as i Metes,as i Fatosit dhe as i kryeministrit, por eshte "zholi" i Atyre ku ai eshte arsimuar...
Prandaj edhe vura bastin ,qe crrenjosja nga reliket e vjetra ka filluar, dhe ke per te pare figurat e reja kur do dalin ne skene, dhe ke per t'u habitur....e kur te dalin Ata....harroje livadhisjen qe ka mbreteruar deri me tani ne kete vend...
Ata ta shtrengojne mire rripin e dashur...
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  ILIRA prej 25.01.11 8:04

JA ku dalim te pozicionimi... jo estilen nuk bej pjese ne asnje barrikade zullumqaresh, ne kete rast po flisja jo shkruaja duke e konsideruar veten time pjese te popullit por nuk po flisja ne emer te tij sic beni ju te tjeret.

respekte
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  ILIRA prej 25.01.11 9:04

Per Jasminen

Me fal nuk jam aq optimiste sa ty ne lidhje me ATA te medhenjte ndoshta ngaqe nuk kam shume informacion rreth tyre
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 01.02.11 20:57


Hakerrim


Poezia "Hakerrim" e Ali Asllanit e cila eshte fatkeqesisht aktuale per kohen ku jetojme.

Qė nga Korēa gjer te Shkodra mbretėron njė errėsirė,
nėpėr fusha, nėpėr kodra, vėrshėllen njė egėrsirė!
Pra, o burra, hani, pini, hani, pini or’ e ēas,
Pėr ēakallin, nat’ e errėt, ėshtė ras’ e deli ras’!

Hani, pini dhe rrėmbeni, mbushni xhepe, mbushni arka,
tė pabrek’ ju gjeti dreka, milionier’ ju gjeti darka!
Hani, pini e rrėmbeni, mbushni arka, mbushni xhepe,
gjersa populli bujar t’ju pėrgjigjet: peqe, lepe!

Ai rron pėr zotrinė tuaj, pun’ e tija, djers’ e ballit,
ėsht’ kafshit pėr gojėn tuaj. Rroftė goja e ēakallit!
Shyqyr zotit, s’ka mė mirė, lumturi dhe bukuri,
dhe kur vjen e ju qan hallin, varni buz’ edhe turi!

Hani, pini dhe rrėmbeni, ėshtė koha e ēakenjvet;
hani, pini e rrembeni, ėsht’ bot e maskarenjve;
Hani, pini, vidhni, mblidhni gjith’ aksione, monopole,
ekselenca dhe shkelqesa, tuti quanti come vuole!

Nėnshkrim i zotris suaj nėpėr banka vlen milion,
ju shkėlqen nė kraharuar decorata “Grand Cordon”!
Dhe kėrkoni me ballhapur (!) komb i varfėr t’ju thėrres’
gjith me emrin tingėllonjės: Ekselenca e Shkelqes’
dhe tė quheni pėrhera luftėtar’ e patriot’,
nė ka zot dhe do duroj’, poshtėėė ky zot, ky palo zot!

Grand Cordon i zotris’sate, qė nė gji tė kan’ vendosur,
ėsht’ pėshtyma e gjakosur e atdheut tė vremosur;
dhe kolltuku ku ke hipur, duke hequr nderin zvarr’,
ėsht’ trikėmbshi qė pėrdita varet kombi nė litar!
Dhe zotrote kullurdise, diē, u bėre e pandeh,
kundėr burrit tė vėrtetė zė e vjell e zė e leh!

E na tunde, na lėkunde, nėpėr salla shkon e shkunde,
mbasi dora e armikut ty me shok’ tė heq pėr hunde.
Rroftė miku yt i huaj, qė pėr dita los e qesh,
tė gradoi katėr shkallė, pse i the dy fjal’ nė vesh!

Koha dridhet e pėrdridhet, do vij’ dita qė do zgjidhet
dhe nga trasta pem’ e kalbur doemos jasht’ do hidhet!
Koha dridhet e pėrdridhet, prej gradimit katėr shkallė
nuk do mbetet gjė nė dorė veē se vul’ e zezė nė ballė!

Mirpo ju qė s’keni patur as nevoj’ as gjė tė keqe,
mė pėrpara nga tė gjithė, ju i thatė armikut: “Peqe!”
Qė tė zinit njė kolltuk, aq u ulėt u pėrkulėt,
sa nė pragun e armikut vajtėt si kopil u ngulėt!
As ju hahet, as ju pihet, vetėm titilli ju kihet…
Teksa fshat’ i varfer digjet… kryekurva nis e krihet!

Sidomos ju dredharakė, ju me zemra aq tė nxira,
ju dinakė, ju shushunja, ju gjahtar’ nė errėsira!
Ē’na pa syri, ē’na pa syri!... Hunda juaj ku nuk hyri:
te i miri, te i ligu, te spiuni mė i ndyri!

Dallavera nėpėr zyra, dallavera nė pazar,
dallavera me tė huaj, dallavera me shqiptar’
Vetėm, vetėm dallavera, dhe nė dėm tė kėtij vėndi
qė ju rriti, qė ju ngriti, qė ju ngopi, qė ju dėndi!

Nėse kombi vete mbarė, nesėr ju veproni ndryshe,
dylli bėnet si tė duash, kukuvajk’ dhe dallandyshe…
kukuvajka gjith, me lajka, nesėr silleni bujar,
nėnė dorė e nėnė maska, shkoni jepni njė kapar!

Dhe kujtoni tash e tutje me tė tilla dallavera
kukuvajka do pėrtypi zog e zoga si pėrhera…
Ja, ja grushti do tė bjeri pėrmbi krye tė zuzarve,
koha ėshtė e maskarenjve, po Atdheu i shqipėtarve!

Edhe ju tė robėruar, rob nė dor’ tė metelikut,
fshini sofrat e kujtdoj’, puthni kėmbėn e armikut!
Qė ta kesh armikun mik e pandehni mėnēuri,
mjafton bėrja pasanik, pasanik dhe “bėj” i ri,
dhe u bėtė pasanik, me pallate, me vetura,
kurse burrat mė fisnikė, japin shpirtin nė tortura!

Vėndi qėnka sofr’ e qorrit, vlen pėr goj’ e pėr lėfytė,
bėni sikur veni vetull’, shoku shokut krreni sytė…
Dhe pėr njė kėrkoni pesė, po mė mir’ njėzet e pesė.
Le tė rrojė batakēiu dhe i miri le tė vdesė!

Po njė dit’ qė nis e vrėret do mbaroj’ me bubullimė,
ky i sotmi zėr’ i errėt, benet vetėtimė
dhe i bije rrufeja pasuris’ dhe, kėsi lloj,
nuk ju mbetet gjė nė dorė, vetėm njė kafshit’ pėr goj’!

A e dini qė fitimi brėnda katėr vjet mizor’
nuk ėsht’ yti, nuk ėsht’ imi, ėshtė i kombit arbror,
ėsht’ i syrit nė lot mekuar, ėsht’ i vėndit djegur, pjekur,
Ju do thoni si tė doni… po e drejta dermon hekur!


Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 11.02.11 18:07


Sali sistemi...ku ''besniket'' nuk e leshojne kapon e tyreNjeriu i ri i kohės sonė nuk ka moshė, ai mund tė jetė plak, por edhe i ri, sepse mosha e tij matet me kohėn qė militon nė parti dhe qeveri dhe sidomos me pėrkushtimin ndaj kryetarit, duke dhėnė pėrditė, pa asnjė skrupull e pa pikė turpi prova verbėrie e besnikėrie, tamam si shėrbėtorėt e oborrit tė faraonėve, tė cilėt e dinin se po tė vdiste faraoni, do tė varroseshin sė gjalli bashkė me tė!...

Gjuha e njeriut tė ri tė sotėm ėshtė gjuha e zėdhėnėsve tė partive! Vini re p.sh, nė kėto ditė si gjuha e zėdhėnėseve partiake pėrsėritet pa u pėrtypur nė tė gjithė hierarkinė partiake e mediatike, nga lart poshtė, me tė njėjtin fjalor e tė njėjtin yrysh!

Kėshtu, nėse hedhja nė erė e Gėrdecit, pėrmbytjet nė Shkodėr,ngritja stratosferike te cmimeve,shtypja me ''sukses'' e grushtit te shtetit trajtohen, si “sukses i menaxhimit tė mrekullueshėm tė qeverisė”, tė gjithė “njerėzit e rinj” tė partisė, edhe kur pėrmbyten e vriten vete, do tė dalin tė thonė se atyre mė shumė u bėn pėrshtypje Saliu qe thirri horr e lavire Presidentin e vendit dhe K/Prokuroren se sa pėrmbytja e mijėrave vetėve,apo vrasja e 4 shqiptareve!...

Sepse sukses pėr ta quhet kur qeveria zvendeson prokurorine me grupe hetimore !...Shpėlarja e kėsollojshme e truve kėrkon tė na bindė: Berisha bashkė me ministrat jane shpetimtaret e shqiptarve...! Ē’kėrkoni pra nga Saliu e nga qeveria e tij, o njerėz,qe Saliu te leje pushtetin dhe ju ta pesoni nga diktatori Rama e pucistet e tjere si Presidenti,Prokuroria apo Sherbimi Sekret...?

Duhet pranuar se Berisha pėr 20 vjet ėshtė udhėheqėsi i vetėm qė ka mundur tė krijojė njė radhė besnikėsh e qėndrestarėsh, tė cilėt janė lidhur me fatin e tij politik nė mėnyrė tė pazgjidhshme, sigurisht jo nėpėrmjet idealeve e bindjeve, antikomunizmit apo frymės sė djathtė, respektit ndaj ligjit e vlerave tė demokracisė, po nėpėrmjet interesit dhe pėrfitimit vetiak.

Berisha ėshtė lideri i vetėm nė Ballkan qė edhe nė ditėt e tij mė tė kėqija ka ditur tė ketė aq ndjekės, jo vetėm nė veri po edhe nė jug, sa tė pushtojė kryeqytetin, sic ka pas thėnė dhe vetė, duke sulmuar me tanke dhe antitanke Kryeministrinė e RTSH-nė, edhe kur ėshtė nė opozitė...

Ai ka dėshmuar se nuk tė braktis e nuk tė harron kurrė po i qėndrove besnik e po i shėrbeve, madje edhe nėse ke probleme me ligjin e ndiqesh penalisht(ashtu sic veproi me 6 gardistet). Tė gjithė ata qė u pėrfshinė nė grushtin e shtetit nė vitin 1998 sot janė nė poste tė larta drejtuese, duke pėrfshirė kėtu edhe shembujt qė dha me Sefgjinin apo me tė ndjerin Gazidede...apo dhe me ata te larguar e etiketuar si gjeneralet e zinj si Arben Imami qe sot e ka minister mbrojtje...

Uniteti i ēeliktė i kėtyre “njerėzve tė rinj” qė emrin e Enverit nė kėngėn ku ai “e mprehu shpatėn pėr situatėn” e kanė zėvendėsuar tashmė me emrin e Saliut; por uniteti i tyre nuk ėshtė dhe aq me partinė, po direkt me Berishėn.

Nė njė darkė tė njė institucioni qendror pėr Vitin e Ri dikush kėrkoi tė kėndohej kėnga pėr Sali Berishėn...Tė gjithė nėpunėsit, pa dallim, u detyruan tė kėrcejnė tė ngazėllyer, duke dorovitur madje edhe orkestrėn! Cili nėpunės do tė guxonte tė bėnte tė kundėrtėn?

Ė pra, jo vetėm nė administratė, por tashmė tė gjithė tė shpėrngulurit e mė pas tė legalizuarit, tė ikur nga malet, ku nuk ka mė punė, po dimėr tė vetmisė sė madhe, qė kanė zbritur nė kryeqytet e nė zonat bregdetare, ia dinė pėr nder Berishės dhe jo sistemit, as pluralizmit, as demokracisė!

Tė bėrė pronarė, me vila e me toka, me grada e poste, qoftė edhe policė trafiku apo faturues dritash, atyre nuk u bėn pėrshtypje as Gėrdeci dhe as pėrmbytjet as vrasjet e 21 janarit, pasi e dinė qė, po tė kishin mbetur nė male, do tė kishin vdekur edhe pėr bukėn e gojės!...

Nė vitet 92-97 tė gjitha agjencitė e privatizimit nėpėr Shqipėri ishin pėrbėrė nga “borde”me drejtorė drejtorish ku “karrigen” kryesore e zinte kryetari i SHIK-ut...Ndaj privatizimet sigurisht qė do t’i merrnin militantėt ė PD-sė, d.m.th, “njerėzit tanė”...

Kėta tani janė bėrė biznesmenė! A mund ta harrojnė ata nderin “historik” qė u bėri Saliu duke i nxjerrė nga hiēnaja?!A e degjuat mbreme te nderuaren qeveri te Saliut,qe brenda 2011 do i japi te gjithe luftetareve te tij si shperblim per ''thyerjen'e grushtit te shtetit,1280 prona te shqiptareve,gjoja me ankand..?

Pėr kėto arsye, Saliu mė shumė se njė parti elektorale, ka krijuar njė parti me ushtarė, me mercenarė, me “njerėz tė rinj”, me militantė, tė cilėt nuk kanė nevojė tė urdhėrohen, as tė komandohen, sepse e dinė tashmė qė vetėm me Berishėn, si nė njė bixhoz, ose do tė fitojnė, ose do t’i humbin tė gjitha...

Tashmė Berisha e ka ēimentuar veten nė tė gjitha nivelet e administratės me besnikė tė tij tė bindur shumė mė “profesionalisht “se kur ishte President!Kėtė tė vėrtetė e kuptuan edhe “karrigethyerit”, tė cilėt njėri pas tjetrit u kthyen nė prehrin e Berishės si njė provė tjetėr e fuqisė sė tij!

Pėr kėto arsye sistemi qė ka ngritur Berisha nė kėto 20 vjet duket hė-pėr-hė i pathyeshėm e i papėrballueshėm me vota e me demonstrata a po protesta te dhuneshme a paqesore.! Ja pėrse ai ka deklaruar se do tė jetė nė pushtet edhe pėr 30 vjet! Ja pėrse ka ende njerėz qė, edhe kur pėrmbyten plagosen e vriten, nuk durojnė dot t’i bėhet as edhe njė vėrejtje Saliut!

Jo, kėta votues nuk janė dele qė shkojnė pas dashit tė kopesė, por janė njerėz qė kanė dalė nga mjerimi e tash i japin tė drejtė vetes tė mos vėnė asgjė para interesit vetjak, para mbijetesės, para sigurisė sė familjes, ndaj duan tė mbrojnė me ēdo kusht favoret, duke pėrfituar mundėsisht ndere, pasuri, poste, ofiqe dhe prona tė pamerituara nga pushteti i pakufizuar i Berishės...

Ky ėshtė sistemi qė ka ngritur Berisha! Ja pėrse askush nuk e di e nuk mund tė parashikojė se si, me mjete “demokratike”mund tė ēmontohet nesėr ky lloj sistemi qė nuk mund tė quhet as diktaturė, as demokraci,as monarki, por njė Sali-Sistem, ku “qėndrestarėt” nuk do tė pranojnė tė lėshojnė kapon, edhe sikur ky tė doje ...


Sali Sistemi eshte nje lloj sistemi i krijuar nga plehra ordinere, i perbere nga po keto plehra, qe mbajne njera tjetren fort. S'ka asgje te perbashket me demokracine, perkundrazi eshte antipodi i saj. Njerezit qe jane pjese e ketij sistemi kane nje nivel evolucioni ( mendor e shpirteror ) te barabarte ose me te ulet se ai i pjestareve te tribuve te humbura te Afrikes.

Izolimi i gjate shume shekullor neper male dhe shpella, me deshiren e tyre, i ka futur ne gjak, ne mendje, ne shpirt, mbylljen, nga e cila derivojne te gjitha veprimete qendrimet e tyre kundrejt realitetit. Ky mentalitet i mbylljes, per tu sheruar, do po aq shekuj sa i jane dashur per tu krijuar.

I mbyllur, mbyllje, ne Greqine e lashte i thonin "idios", nga ku derivon fjala e sotme "idiot". Sali Sistemi eshte pra sistemi i shume "idiosve" qe mbahen fort me njeri tjetrin, duke perdorur ēdo lloj mjeti, legal apo ilegal, paqesor apo te dhunshem.

Ne France, ne fillimet e votimeve te lira, shekuj me pare, vota e qytetarit ishte 3 fish e vlefshme ne krahasim me ate te nje fshatari. Une nuk e di se c'fare sistem votimi duhet te aplikohet ne Shqiperi, per tu pasqyruar realisht tek te zgjedhurit, niveli i zgjedhesve, por ky aktuali eshte jo funksional.

Rezultati eshte se kemi qeveri te paafta per te perballuar sfida te ndryshme ( sociale, ekonomike, natyrore etj.) dhe te afta per skandale, katastrofa, tragjedi, korrupsion, vjedhje dhe vrasje pa fre etj.Ndonese kane kaluar shume vite, fitojne gjithmone e me shume kuptim, fjalet lapidar te te ndjerit Namik Hoti.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

PERGJIGJE

Mesazh  resuli prej 11.02.11 19:48

I nderuar Estilen !
Kam menduar se nje intelektual i vertete nuk duhet te kete bindje partiake te ketij niveli . Une nuk jam anetar i asnje partie politike. Dhe as qe kam ndermend te jem ndonjehere antar i nje partie politike . Por persa i perket kesaj qe keni shkruar , mendoj se nuk jeni aspak i besueshem . Ne qofte se do te benit nje analize qe te ishit i besueshem , duhej qe te nxirrni ne pah dhe te metat e gabimet dhe te krahut tjeter politik . Sot ne kete dite populli eshte aq i informuar , saqe me duket naivitet qe te shkruhen gjera te tilla. Mendoj se ky shkrim nuk i sherben aspak frymes se paqes dhe mirkuptimit, qe duhet te jete mesazhi i intelektualeve dhe atdhedashesve shqiptar .Mendoj se duhet ta shohesh nga nje kendveshtrim tjeter , dhe te kontribosh per bashkimin dhe jo per ndarjen ,per mirkuptimin dhe jo per keqkuptimin ,te kontribosh per dashurine dhe jo per urrejtjn. Te pershendes!
avatar
resuli

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Berti69 prej 11.02.11 20:32

Korēa dhe jugu i Shqiperise eshte duke u greqizuar kurse PS dhe PD grushtohen per pushtet ne parlament.
Te dy lideret e ketyre partive jane marioneta e te huajve, njeri eshte vegel e grekut, tjetri vegel e serbit.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 11.02.11 20:43

resuli shkruajti:I nderuar Estilen !
Kam menduar se nje intelektual i vertete nuk duhet te kete bindje partiake te ketij niveli . Une nuk jam anetar i asnje partie politike. Dhe as qe kam ndermend te jem ndonjehere antar i nje partie politike . Por persa i perket kesaj qe keni shkruar , mendoj se nuk jeni aspak i besueshem . Ne qofte se do te benit nje analize qe te ishit i besueshem , duhej qe te nxirrni ne pah dhe te metat e gabimet dhe te krahut tjeter politik . Sot ne kete dite populli eshte aq i informuar , saqe me duket naivitet qe te shkruhen gjera te tilla. Mendoj se ky shkrim nuk i sherben aspak frymes se paqes dhe mirkuptimit, qe duhet te jete mesazhi i intelektualeve dhe atdhedashesve shqiptar .Mendoj se duhet ta shohesh nga nje kendveshtrim tjeter , dhe te kontribosh per bashkimin dhe jo per ndarjen ,per mirkuptimin dhe jo per keqkuptimin ,te kontribosh per dashurine dhe jo per urrejtjn. Te pershendes!

Dakort jam me ty Resul qe duhet analizuar dhe opozita me te mirat dhe te keqiat e saj,por mos harro miku im se sot ajo ka vetem 'celsat e kashtes '' ne qeverisjen qendrore,por nje pyetje lind... ato qe shkruhen me lart a ka ndonje te vertete sikur edhe 5 %.....?

Sa per fryme paqesore,besoi miku im se nuk ka per te pasur per shume kohe,deri sa te gjithe ata qe kane rrembyer padrejtesisht pronat,pasurine gjakun dhe djersen e popullit,te dalin para drejtesise,kushdo qofte ai,i majte i djathte apo dhe i qendres.
A do ishe i qete tij,ne se pronen tende ta gezonte dikush tjeter i qete dhe pa ju gervishtur ndergjegja aspak...?

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  resuli prej 11.02.11 22:08

I nderuar Estilen !
Per sa i perket mashtruesve ,hajduteve e batakcinjve ,edhe une jam i vendosur qe pa perjashtim kushdo qofshin ata duhet te perfundojne pas hekurave .Per kete prokuroria dhe gjygjesori duhet te kishin punuar me shume .Por jam i mendimit se dhe drejtesia jone eshte vete shume e korruptuar.
Ndersa per sa i perket opozites nuk jam dakort qe ka vetem celsat e kulles. Mendoj se opozita aktuale ka ne dore me shume nga cmendon shumica prej nesh.
Ne ralle te pare opozita shqiptare drejton bashkite kryesore te vendit, dhe ne vecanti bashkine e Tiranes ,qe eshte te thuash sa 1/3 e Shqiperise per nga rendesia.
Se dyti opozita shqiptare,ka te thuash ndikim apsolut mbi nje pjese te mire te medias se shkruar dhe asaj vizive. Te cilat jo ne pak raste kan abuzuar ne manipulimin e opinionit publik ,ashtu sic kan vepruar dhe mediat pro qeveritare ne anen tjeter.
Se treti opozita shqiptare ka luajtur nje rol mjaft destruktiv ne parlament.
Opozita duhej te kishte punuar me shume ne parlament ,duke dere detyren qe i takon si opozite ,dhe jo duke i vene shkopinj nen rrota qeverise ne ato dy-tre pune te mira qe ne te vertete ishin ne te mire te te gjith shqiptareve.
Se katerti kjo opozite po tregon qe jo vetem eshte e pa pjekur akoma per te ardhur ne pushtet .Por po gabon akoma me rende duke larguar prej radheve te saje aktore te rendesishem dhe kontribues me vlera qe kan bere historine e partise socialiste .Dhe po afron ne radhet e saje disa individe qe pervec pasurive milionshe po tregojne dhe aftesite si boksiere. Vertet per te ardhur keq.
Do te doja te rreshtoja dhe te tjera ne kete linje por nuk ja vlen. Tashme keto jane gjera qe te gjithe i dine . Populli yne eshte mjaft inteligjent .Dhe mendoj se ia ka tejkaluar ne arsyetim ketyre pseudopolitikaneve .Qe duan te na konsiderojne si bageti.Dhe te na marrin neper kembe .Respekte !
avatar
resuli

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 11.02.11 22:45

resuli shkruajti:I nderuar Estilen !
Per sa i perket mashtruesve ,hajduteve e batakcinjve ,edhe une jam i vendosur qe pa perjashtim kushdo qofshin ata duhet te perfundojne pas hekurave .Per kete prokuroria dhe gjygjesori duhet te kishin punuar me shume .Por jam i mendimit se dhe drejtesia jone eshte vete shume e korruptuar.
Po Resul,i ketij mendimi jam dhe une,e gjithe shtylla e drejtesise eshte o e korruptuar,ose e politizuar.Rasti i fundit i deshtimit te dosjes'Gerdeci''tregon me mire kete opsion.

resuli shkruajti:Ndersa per sa i perket opozites nuk jam dakort qe ka vetem celsat e kulles. Mendoj se opozita aktuale ka ne dore me shume nga cmendon shumica prej nesh.
Ne ralle te pare opozita shqiptare drejton bashkite kryesore te vendit, dhe ne vecanti bashkine e Tiranes ,qe eshte te thuash sa 1/3 e Shqiperise per nga rendesia.
Thashe ne pushtetin qendror ka celsat e kashtes,sepse vertete ka Bashkine e Tiranes,por kur qe rasti per te hedhur ne ''ere'' 1milion Euro,tek Zogu i Zi,ishte Kryeministri ai qe vendosi dhe jo Bashkia...A e di ti Resul se per domonimin e lejeve te ndertimit,Qeveria qendrore ka mbi nje vit qe nuk e lejon Bashkine e Tiranes,te japi sheshe ndertimi...?qe ti kete Luli kur te behet (ne se do behet)kryetar i B.Tiranes..

Vertete ka pushtetin vendor opozita,por sistemin fiskal e vendos qeveria qendrore...Besoi se e dini qe nje liter nafte blihet ne tregjet nderkombetare me nje cmim 67-70 lek,kurse ti dhe une e blejme ate me 160 lek/litri,si rezultat e taksimit te trefishte qe i behet ketij produkti nga qeveria jone e nderuar,se e ka Buxhetin e saj troke.
Le te mos flasim ende per cmimet e shportes qe kane vajtur ne qiell,apo energjia elektrike qe eshte 2 here me larte se ajo e rajonit...Per te ardhur keq qe nuk i shtjelloni keto momente Resul.

resuli shkruajti:Se dyti opozita shqiptare,ka te thuash ndikim apsolut mbi nje pjese te mire te medias se shkruar dhe asaj vizive. Te cilat jo ne pak raste kan abuzuar ne manipulimin e opinionit publik ,ashtu sic kan vepruar dhe mediat pro qeveritare ne anen tjeter.
Ne se vertete quan manipulim te opinionit nga mediat kunder qeveris,kur cdo fakt i mire apo negativ duket ne drite diellit,atehere nuk eshte faji i medias,por i keq drejtimit te shtetit nga kjo shpurre e pangopur per pasuri.

resuli shkruajti:Se treti opozita shqiptare ka luajtur nje rol mjaft destruktiv ne parlament.
Opozita duhej te kishte punuar me shume ne parlament ,duke dere detyren qe i takon si opozite ,dhe jo duke i vene shkopinj nen rrota qeverise ne ato dy-tre pune te mira qe ne te vertete ishin ne te mire te te gjith shqiptareve.

Nuk e di se c'rol mund te luaj nje opozite ne parlament kur shahet,denigrohet,shperfillet.A e vute re se sa shpejt u ngrit komisioni hetimor per 21 janarin,kurse per hetimin e zgjedhjeve,asaj ju dhunua dhe e drejta me elementare...Edhe ne Kosove u numeruan kete vit mbi 40% e kutive te votimit...

resuli shkruajti:Se katerti kjo opozite po tregon qe jo vetem eshte e pa pjekur akoma per te ardhur ne pushtet .Por po gabon akoma me rende duke larguar prej radheve te saje aktore te rendesishem dhe kontribues me vlera qe kan bere historine e partise socialiste .Dhe po afron ne radhet e saje disa individe qe pervec pasurive milionshe po tregojne dhe aftesite si boksiere. Vertet per te ardhur keq.
Do te doja te rreshtoja dhe te tjera ne kete linje por nuk ja vlen. Tashme keto jane gjera qe te gjithe i dine . Populli yne eshte mjaft inteligjent .Dhe mendoj se ia ka tejkaluar ne arsyetim ketyre pseudopolitikaneve .Qe duan te na konsiderojne si bageti.Dhe te na marrin neper kembe .Respekte !

Pse qenka e papjekur kjo opozite per te ardhur ne pushtet,valle mos duhen burra me mjeker, bajraktare e diktatore per te ber zap kete popull..?Dhe sa per ata qe po largohen nga P.S.ja,besoi se i ke pare se ku kane perfunduar,te gjithe ne corben qeveritare jane,me 'luge e garuzhde ne brez''kush e kush te gelltise nga nje luge corbe qeveritare.Rasti me i fundit i Ylli Manjanit flet qarte per keta hipokrite e te babezitur....Te lutem mos me kujto Tosin,se ai ashte me te vertete padrinoja e mafies,tamam ashtu sic e ka percaktuar z.Sali
Respekte dhe nga une.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  resuli prej 12.02.11 20:23

I nderuar Estilen !
Po te shkruaj dhe nje here,dhe nuk kam deshire te harxhoj kohe dhe energji per politike.Estilen sa per cmimet mos shpreso se do ti ule ndonje qeveri kushdo qofte ajo e majte e djathte apo e qendres .Nje pjese e mire e cmimeve dihet qe kuotohet ne burse .Pjesa tjeter eshte abuzimi i te ashtuquajturve biznesmeneve shqiptar.Te cileve u duhet te fitojne nga 200-300% sepse shumat ju duhen per te financuar partite ku aderojn dhe kane interesa qe dihen .Gjithcka eshte biznes. Mos mba shume shprese te partia aktuale socialiste .Riantaresimi i Priftit ne kete parti e tregoj moralin e saj .Une jam per protesta mbar popullore , por frytet e saj ne asnje menyre nuk duhen ti shfrytezoje ps .Per sa kohe qe ps pa te drejte do te mundohet ti shfrytezoje protestat e pakenaqesite popullore per interesa te ngushta karrikesh e interesash financiare ,ne do te shkojme ne regres .Te gjithe ne protesta edhe kunder kesaj drejtesie qe vetem drejtesi nuk eshte. por nje grupim njerzish me imunitet ,te cilet paguhen me taksat tona dhe dhjamosen me aferat korruptive duke i dhene te drejte ne shumicen e rasteve padrejtesise.Te pershendes Estilen !
avatar
resuli

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 13.02.11 10:17

resuli shkruajti:I nderuar Estilen !
Po te shkruaj dhe nje here,dhe nuk kam deshire te harxhoj kohe dhe energji per politike.Estilen sa per cmimet mos shpreso se do ti ule ndonje qeveri kushdo qofte ajo e majte e djathte apo e qendres .Nje pjese e mire e cmimeve dihet qe kuotohet ne burse .Pjesa tjeter eshte abuzimi i te ashtuquajturve biznesmeneve shqiptar.Te cileve u duhet te fitojne nga 200-300% sepse shumat ju duhen per te financuar partite ku aderojn dhe kane interesa qe dihen .Gjithcka eshte biznes. Mos mba shume shprese te partia aktuale socialiste .Riantaresimi i Priftit ne kete parti e tregoj moralin e saj .Une jam per protesta mbar popullore , por frytet e saj ne asnje menyre nuk duhen ti shfrytezoje ps .Per sa kohe qe ps pa te drejte do te mundohet ti shfrytezoje protestat e pakenaqesite popullore per interesa te ngushta karrikesh e interesash financiare ,ne do te shkojme ne regres .Te gjithe ne protesta edhe kunder kesaj drejtesie qe vetem drejtesi nuk eshte. por nje grupim njerzish me imunitet ,te cilet paguhen me taksat tona dhe dhjamosen me aferat korruptive duke i dhene te drejte ne shumicen e rasteve padrejtesise.Te pershendes Estilen !


Ndaj te njejtin mendim e shqetesim me ju,per cfare shkruan me siper
Shendet e gjith te mirat miku im...

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 17.04.11 15:49


Himara''permbytet'' nga parrulla antishqiptare.Qeveria hesht...


Qarqet greke janė hedhur sėrish nė sulm, parulla shoveniste kundėr Ēamėrisė dhe shqiptarėve janė shkruajtur dje nė rrugėt e Himarės, duke e quajtur Greqi.

Kjo nė kuadėr tė fushatės elektorale dhe si reagim pėr vdekjen e Aristotel Gumės. Krahas posterave tė kandidatėve tė cilėt garojnė pėr bashkinė e Himarės nė rrugėn nacionale Himarė-Sarandė, tė bihen nė sy shumė shkrime tė shkruara nė gjuhėn greke ku shahen shqiptarėt dhe kryesisht ēamėt.

Disa nga mbishkrimet janė anti-ēame, ndėrkohė qė fjalėt nė greqisht ishin tė njė domethėnieje tjetėr, si "Himara ėshtė greke", "Vorioepiri tokė greke", "Himara baraz Greqi", "Himara ėshtė pjesė e Greqisė" etj.


Nė qytetin e Himarės kėto shkrime janė tė pėrhapura jo vetėm nė tė gjitha rrugėt por dhe nė aksin nacional Vlorė-Himarė-Sarandė. Shkrimet nisnin qė nė hyrje tė Dhėrmiut e deri nė brendėsi tė qytetit tė Himarės.

Krahas shkrimeve greke ndodhej edhe flamuri grek. Ngjarje tė tilla janė zhvilluar gjithmonė nė prag fushatash tė zgjedhjeve, si vendore ashtu dhe qėndrore. Disa qytetarė shprehen se ato janė shkruar gjatė natės duke gdhirė e mėrkurė dhe se mė parė nuk kishte shkrime tė tilla.

Asn
ėj prononcim nga autoritetet shtetėrore..Ministri i Jashtėm z.Haxhinasto nė gjendje letargjie politike,zgjohet vetėm kur opozita shqiptare ''pickon'' Ilir Metėn,thuajse ajo ėshtė e keqja absolute e vendit.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 14.05.11 17:08


Thyhen kafkat e politikes se erret.
Maratona gjashtėditore e numėrimit tė votave pėr Bashkinė e Tiranės ka pėrfunduar me fitoren e Edi Ramės. Me njė diferencė prej 10 votash, Rama rikonfirmohet nė krye tė Bashkisė sė Tiranės nė mandatin e katėrt,njekohesisht dhe fitues i zgjedhjeve vendore 8 maj 2011

Kujtojmė se diferenca mes dy kandidatėve erdhi duke u zvogėluar kuti pas kutie gjatė numėrimit tė sotėm nė njėsinė nr 5, deri nė kalimin nė avantazh tė tij nė kutinė e fundit.

Sipas procesverbalit tė KZAZ nr 49, Edi Rama mori 66 vota mė shumė se Basha nė kutinė e fundit, ndėrkohė qė nga rezultati i deriatėhershėm i shpallur nga KQZ-ja, duheshin 56 vota qė dy kandidatėt tė barazoheshin nė numėr votash. Kjo e bėn Edi Ramėn kryetar tė Bashkisė sė Tiranės me 10 vota mė shumė se rivali Basha.

Ndėrkohė, festa ka filluar nė ambientet e selisė sė Partisė Socialiste, por edhe simpatizantė tė Partisė Demokratike pretendojnė fitoren e kandidatit tė tyre.

Balkanweb

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Zattoo prej 14.05.11 21:55


Pushoni, pėr emrin e Zotit!
Dhe nė vend qė tė mblidhemi tė gjithė tok dhe si njė trup tė bashkojmė punėrat dhe mendimet tona pėr tė mirėn dhe pėr pėrparimin e Saj, nė vend qė tė punojmė secilido prej nesh me zemėrkthjellėsi dhe me ballėn lart pėr Atė dhe tė mirėn e Saj, duke mbytur ēdo sentiment egoistik, qė pėr fat tė keq e kemi nė natyrėn tonė si shqipėtarė, ne, pėrkundrazi, vumė tėrė fuqinė e mendimit dhe tė energjisė sonė pėr tė rrėmyer njėri varrin e tjetrit, pėr tė pėrmbushur tėrė inatet dhe egoizmat tona personale, duke shpifur, duke kundėrshtuar, duke sharė, duke goditur, duke shojtur adversarėt tanė personalė, pėr tė mirėn e egoizmit tonė personal dhe kundėr Atdheut tonė, kundėr Shqipėrisė.

Dhe tėrė kėto i bėjmė sheshazi pa asnjė turp dhe shumė herė nė emrin e atdheut!

I mjeri atdhe!

Tani e kuptoi ai se tėrė flaga e enthuziazmės sonė s'ish gjė tjetėr veēse njė pamje e rremė e dėshirave tona personale. Tani e kupton ai se jemi patriotė tė flaktė vetėm sa kohė shpresojmė nė njė shpėrblim pėr patriotizmin tonė. Tani e kupton ai se nėpėr zemrat tona ėshtė rrėnjosur mė thellė dashuria pėr interesin tonė vetjak, sesa ajo e interesit tė Tij.

Tani e kuptoi ai se, posa qė na ciket interesi ynė vetjak, humbet ndėr ne ēdo sentiment atdhetarizmi dhe zėmė godasim, shajmė, shpifim, rrėmijmė varret e patriotėve tė tjerė, duke shpresuar se me varimin e me ēnderimin e tyre do tė rilindet triumfi i egoizmės dhe i interesit tonė vetjak dhe pa u menduar se ē'nderimi dhe shojtja e tyre ekuivalon me shojtjen dhe ēnderimin pjesor tė Shqipėrisė.

U mėsuam si Qeveri tė punojmė kundėr opizicies: si opozicie tymos kemi tjetėr qėllim veēse rrėzimin e Qeverisė dhe hipjen nė kryen e Shtetit: si prefektėr, tė punojmė me hatėr dhe, si adversarė tė prefektėve, tė sosim tėrė energjinė tonė kundėr atyre. U mėsuam tė punojmė nė emrin e atdhetarizmit, kundėr Atdheut, pa asnjė turp.

Se interesi i Shqipėrisė sot ėshtė tė jemi qė tė gjithė tė bashkuar nėn njė qėllim: Pėrparimi i Shtetit tonė.

Dhe, kur tė arrijė nė radhėn e shteteve tė tjera tė qytetėruara dhe tė pėrparuara, atėherė le tė pyesim dhe Egon tonė dhe le tė ndahemi nė partira, po jo nė ēeta pa asnjė program.

Jemi aq tė paktė dhe aq tė dobėt nė mėsim, sa vetėm tė bashkuar qė tė gjithė do tė mundim t'i sjellim dobi Atdheut, i cili sot mė tepėr se kurdoherė ka nevojė pėr bashkimin tonė.

Pėr emrin e Zotit!

Pushoni grindjet, inatet, shpifjet nė mes tuaj dhe afrojuni t'i japim me zemėr tė kthjellėt dorėn njėri-tjetrit, pėr shpėtimin e Shqipėrisė. Afrojuni tė bashkohemi dhe tė punojmė tė gjithė tok si njė rreth i ēelniktė, me njė qėllim tė pėrbashkėt.

Le tė bashkohemi dhe le tė mbytim secilido egoizmėn e vetes sė tij. Kjo ėshtė m'e madhja theori qė na kėrkon Atdheu tonė. Le tė harrojmė dhe le tė shuajmė ambicionet dhe inatet tona vetjake. Vetėm kėshtu do tė mundim t'i shėrbejmė me dobi Atdheut.

Ata qė janė jashtė Qeverisė, le t'u japin tėrė konkursin e tyre tė sinqertė qeveritarėve. Nė vend tė shajnė dhe tė shpifin, nė vend t'i madhėsojnė veprat e liga dhe t'i vogėlsojnė veprat mira tė qeveritarėve, nė vend tė kritikojnė me hatėr, do tė bėjnė mė mirė t'u tregojnė udhėn e mirė, t'i kėshillojnė vėllazėrisht dhe ngadonjėherė dhe tė ndjejnė lajthimet e tyre.

Dhe vetėm atėherė kur prova tė gjalla na thonė se njė prej tyre punon kundėr idealit ose kundėr interesit tė pėrgjithshėm, atėherė le t'i biem kokės, atėherė le ta shfarosim.

Ata qė mbajnė fuqinė nė dorė, le tė kuptojnė se vetėm duke pasur konkursin e shumicės do tė mundin tė punojnė. Dhe pėr t'u dhėnė konkursin dhe besimin, shumica u kėrkon tė zhvishen prej rrobės sė egoizmit dhe tė ambicies, u kėrkon tė lėnė mėnjanė aksiomėn e famshme "ashtu dua unė" dhe tė dėgjojnė herė-herė zėrin e opinionit publik.

Deputetėt tanė le tė pushojnė sė ėndėrruari ministre dhe madhėrira dhe, nė vend qė ta vrasin mendjen e tyre pėr intriga me qėllime vetjake, le tė mendohen mė mirė se nė tėrė kėto kohė asgjė s'na treguan dhe asnjė pėrmirėsim s'vepruan. Ata qė s'janė tė zotėrit pėr tjetėr gjė, veēse pėr intriga, le tė japin dorėheqjen. Ėshtė shėrbimi m'i madh qė i mundin t'i sjellin Atdheut.

Pėr emrin e Zotit!

Pushoni njė herė! Sprasuni prej udhės qė keni marrė dhe e cila po na shpie nė katastrofė. Bashkohuni, se "Fuqia nė bashkim" gjendet.

GJERGJ BUBANI
(Botuar mė 1921)
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Odin prej 04.06.11 11:07

Kasapet e Shqiperise
Besoj se nuk ka Shqiptar qe nuk ka ndjere zemerim e indinjate te thelle duke pare imazhet e vazhdueshme te dhunes se 21 Janarit, 3 te vdekur e dhjetra te plagosur, nje shoqeri e shokuar me imazhet tronditese, nderkohe qe pronaret e popullit qendronin ngrohte sa ne kafene e sa ne zyra perballe ekraneve televizive.

Asnjeri nuk u habit nga ajo qe ndodhi, ēdo reagim dukej krejtesisht I paramenduar, dhuna e fjalorit ne foltoren e parlamentit doli jashte saj u derdh si nje llave e nxehte e u materializua ne rruge! Vetem se tashme viktimat ishin vete populli kasapet po perdornin hanxharet e tyre.

Kush jeni ju qe keni marre peng kete popull! Kush jeni ju qe na e keni shpifur ekranin e televizionit me deklaratat personale! Ju pronaret e partive! Ju pronaret e pushtetit! Si eshte e mundur qe dy individe bashke me kopete e tyre te zedhensave te bllokojne e te vrasin nje popull. A mund te flasim tani me se jetojme ne nje mutacion tjeter te fjales diktature ! Tani nuk kemi nje por dy diktatore qe funksionojne ne menyre paralele!

Po ku jeni o intelektuale, ku jeni ju politikanet e moderuar ku jeni ju idealistet qe e doni kete vend , ku ishit ju qindra OJQ’ra qe nuk dhate as dhe nje sinjal te vetem paqeje ndaj asaj qe po ndodhte me ore te tera . Po ju analistet e partive qe vetem i hodhet gaz zjarrit te konfliktit politik duke mos bere analiza por duke u bere zedhenesat ne media te partive qe ju paguajne!

Po ti president perse u vonove kaq shume me deklaraten tende! Ēfare tjeter duhet te ndodhe qe ti te reagoje, perse duhet te vriteshin njerez perpara se te jepje nje deklarate ! Valle ne ngushtimin e kopetencave te paskan hequr dhe te drejten e deklarimit ne shtyp ! ē eshte ky profil i ulet !

Heshtja makabre e atyre qe ne besonim se legjitimisht na perfaqesonin krijoi viktima, etja per mbajtje pushteti krijoi viktima, etja per ardhje ne pushtet krijoi viktima, por viktimat nuk jane 3 as 4 viktimat tashme jemi te gjithe ne por nese do vijojme te heshtim perpara ketyre kasapeve fajtore do te jemi vete ne! Eshte koha qe te krijohet nje grupim i ri ne kete shoqeri nje grupim anti Berisha e anti Rama por mbi te gjitha Pro Shqiperise!
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 24.06.11 10:29


Berisha flet me vete nė BrukselKryeministri shqiptar ka shkuar nė Bruksel nė njė takim tė Partive Popullore. Pėr nga rėndėsia e pjesėmarrėsve shkuarja nė takime tė tilla ėshtė njė rast i artė pėr tė takuar shumicėn e kryeministrave tė Evropės.

Edhe pse nuk ka rėndėsi shtetėrore si vizitė, pėr njė vend qė aspiron Evropėn seriozisht, ėshtė fat qė kryeministri tė jetė pjesė qoftė dhe formale e atyre takimeve. Pikėrisht kėtu kryeministrit tonė i ka ndodhur njė dramė e madhe.

Sė pari asnjė kryeministėr i rėndėsishėm i Evropės nuk ka pranuar tė ekspozohet me Berishėn dhe tė bėjė deklarata qė ai mund t’i pėrdorė nė Shqipėri.

Pėrveē takimit me njė azerbajxhanas, me tė cilin mė shumė kanė diskutuar pėr njė mik tė pėrbashkėt, tė arrestuar nė Spanjė disa ditė mė parė si pastrues parash i Mubarakut dhe dorė e fshehtė e pagesės sė njė prej privatizimeve strategjike nė Shqipėri, nuk kanė pasur ē’tė bisedojnė tjetėr.

Zaten me njė azerbajxhanas nuk ke ēfarė bisedon veē pastrimit tė pareve dhe ndonjė borxhi tė fshehtė. Tė jesh mes gjithė atyre kryeministrave perėndimorė dhe tė pėrfundosh me njė lider autoritar tė njė republike kampion korrupsioni, do tė thotė qė tė shkosh nė Bruksel pėr tė gjetur homologėt e tu lindorė.

Sė dyti Berisha u refuzua me delikatesė nė udhėtimin e tij drejt Brukselit nga zyrtarėt e rėndėsishėm tė Brukselit qė po merren me krizėn shqiptare. Kabineti i Komisionerit Fyle gjysėm me cinizėm dhe gjysėm me naivitet u pėrgjigj se nuk e dinte qė Berisha qenkėsh nė Bruksel.

Ambasada jonė nė Bruksel ka sė paku tri javė qė ka njoftuar udhėtimin e kryeministrit, dhe deklarata e kabinetit tė Komisonerit Fyle ėshtė pėrgjigja diplomatike pėr tė treguar se nuk kanė ēfarė bisedojnė me kryeministrin tonė.

Nuk ka pak ditė qė ai u ka ēuar atje njė dėrgatė njerėzish tė klonuar me idetė e veta pėr demokracinė nė Shqipėri dhe ata janė tashmė tė shokuar, qė nė vend tė pėrgjigjeve pėr krizėn e lindjes sė demokracisė shqiptare tė dėgjojnė nga “lenkaēukot” e Saliut krizėn e lindjes apo moslindjes sė Griseldės.

Por vizita e dėshtuar e Berishės nė Bruksel ka dhe anėn e saj komike. Pasi ishte nė burim dhe nuk piu dot ujė, e gjeti njė zgjidhje. Thirri dy- tri kamera tė vetat dhe u shpjegoi shqiptarėve gjithė ato qė kishte nė mendje tu thoshte evropianėve.

Nė raportin thuajse gazetaresk tė Berishės pėr kamerat e Klanit apo televizionit azerbajxhanas tė Tiranės, Berisha foli nė pėrgjithėsi se ka qenė nė njė sallė ku ėshtė pėrshėndetur me Merkelin, Barroson, etj, etj, dhe u ka thėnė atyre: “Zgjedhjet nė Shqipėri ishin njė sukses, harta e demokratėve u zgjerua, Tirana po gdhihet blu, ishte njė provė e shtetit ligjor” dhe broēkulla tė tjera.

Ana komike e kėtij raporti gazetaresk tė Berishės nga Brukseli ėshtė se ajo mbahet pėr shqiptarėt dhe jo pėr perėndimorėt. Pėr tė kuptuar sa nerva kanė perėndimorėt tė dėgjojnė broēkulla tė tilla mjafton tė sjellim nė mendje humbjen e durimit tė Komisionerit Fyle pėr tė dėgjuar Albana Vokshin, njė recituese e neveritshme e marrėzive tė tij.

Edhe mė komik raportin e Berishės gazetar nga Bruksel e bėn fakti qė ai nuk citon dot asnjė fjalė se ēfarė i kanė thėnė perėndimorė. Nė kėto raste shumė vetė mendojnė se do t’i kenė thėnė ndonjė gjė tė rėndė. Dikush hamendėson se kanė qortuar pėr futjen e duarve nė zgjedhje apo pėr zgjatjen e krizės politike.

Tė tjerė hamendėsojnė se i kanė folur ashpėr pėr korrupsionin apo pėrdhosjen e institucioneve. Tė tjerė hamendėsojnė lirinė e shtypit apo korrupsionin familjar. Asgjė nga kėto nuk ėshtė e vėrtetė. Atij nuk i flet askush me gojė.

Ėshtė i izoluar dhe i vetmuar dhe e vetmja gjė qė i ka mbetur tė bėjė ėshtė tė flasė me vete nga Brukseli pėr t’i bindur shqiptarėt qė ėshtė akoma nė lojė. S’di nėse i bind dot duke folur me vete dhe duke bėrė sikur flet me Perėndimin, por di mė e pakta ata qė flasin me vete kėtu merren ose si njerėz tė ēmendur, ose si njerėz nė hall. I qoftė e lehtė.

voa

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 12.07.11 8:46


FITORJA E GRABITUR ĖSHTĖ HUMBJE POSHTĖRUESE1. “Tė analizuarit” e pushtetit…

Njė nga “tė analizuarit” e shumtė tė pushtetit aktual e tė tė gjithė pushteteve, po komentonte dje gjithė zell e hare pushtetare “fitoren e ndershme e tė ligjshme” tė kandidatit tė pushtetit pėr Bashkinė e Tiranės, edhe pse e di mirė si ai dhe punėdhėnėsit e tij, se ajo fitore e grabitur nė tryezėn e “levave tė partisė” ishte mė e paligjshmja dhe mė e pandershmja “fitore” e kėtyre dy dekadave tė lodhshme tė viteve tė inercisė sė diktaturės sė perėnduar.

“Si nuk e kupton kjo opozitė destruktive qė nuk ka asnjė bazė ligjore pėr tė kėrkuar pavlefshmėrinė e zgjedhjeve nė Tiranė, vetėm e vetėm pėr njė mospėrputhje numrash, si pasojė e gabimeve tė pafajshme njerėzore?”… Jo vetėm ēuditej aq shumė me opozitėn “i analizuari” nga tė gjithė pushtetet, por u kėrkonte dhe mbarė qytetarėve tė kėtij vendi qė tė ndanin me tė tok gėzimin e asaj “fitoreje tė ndershme e tė ligjshme”, tani qė “si pushteti qendror dhe ai vendor nė Tiranė kanė rėnė nė tė njėjtėn dorė tė sigurt” dhe kjo na qenkej “nė tė mirė tė demokracisė e tė tė gjithė qytetarėve” (!)… Duket se “i analizuari” nė fjalė nga tė gjitha pushtetet, mezi pėrmbahej pėr tė mos e thėnė dhe publikisht nga ekrani i vogėl atė parullėn e vjetėr bolshevike: “I gjithė pushteti sovjetėve!”…

Ėshtė e drejta e tij, edhe si “i analizuar” i tė gjitha pushteteve, qė ta dėshirojė edhe emrin e Republikės sė Shqipėrisė tė kthyer nė: “Republika Sovjetike e Shqipėrisė”, por ē’kusur kanė qytetarėt e Tiranės, qė votuan kandidatin e opozitės dhe pushteti pas dy muajsh u nxjerr njė tjetėr fitues pėr bashkinė e kryeqytetit?

Ē’kusur kanė votat e qytetarėve tė numėrohen sovjetikēe nga shėrbėtorėt e pushtetit, kur janė numėruar njė herė edhe nga ambasadorėt e aleatėve tanė tė mėdhenj dhe faqe tėrė botės? Ē’kusur paska zėri i qytetarėve tė mbytet aq keq nga ngjirjet e kusarėve?

E mė nė fund, ē’kusur kanė qytetarėt e lodhur nga mashtrimet 20-vjeēare tė misionarėve besnikė tė diktaturės sė Partisė sė Punės, qė tė fyhen aq rėndė publikisht nga kjo specie “tė analizuarish” tė tė gjitha pushteteve, pushtete e pushtetarė qė kanė parakaluar nė kėtė Tiranėn tonė bujare herė me uniforma cariste, pasi carizmi qe rrėzuar, herė me uniforma fashiste pasi fashizmi qe shpartalluar e herė me kapardinat e murrme tė Sigurimit tė diktaturės komuniste, pasi diktatura komuniste kishte kapitulluar?...


2. - Majmuni i kapur vetė nė qypin me arra…


Pushteti aktual nuk la gur pa lėvizur pėr dy vjet tė tėrė, nė mėnyrė qė tė hidhte nė dorė me ēdo mjet Bashkinė e Tiranės. U pėrdorėn tė gjitha marifetet, nga votuesit ambulantė brenda e jashtė kufijve shtetėrorė e te votuesit e shumėfishtė. Dhe kėta u pėrdorėn nė njė shkallė aq tė gjerė e aq tė hapėt, sa tė dukej se pushteti demokratikas po zbatonte pėr kėto zgjedhje vendore atė parullėn e famshme tė Mao Ce Dunit: “Fshati tė rrethojė qytetin!”…

U pėrdorėn lista zgjedhore tė manipuluara e karta identiteti tė falsifikuara, u pėrdorėn shtimet e vendeve tė punės nėpėr ndėrmarrjet shtetėrore vetėm pėr kohėn e votimeve. U pėrdorėn si “banesa me qira” edhe garazhet e makinave e depot e veglave, madje dhe institucionet arsimore me nxėnės e me studentė brenda.

U pėrdorėn jo vetėm votuesit e periferisė sė Tiranės, por edhe votues nga rrethet, pasi kishin votuar njė herė nėpėr qendrat e tyre. U pėrdorėn shkeljet flagrante tė ligjit zgjedhor, duke e zgjatur orarin e votimit deri pas mesit tė natės e duke ndaluar me polici edhe deputetėt e opozitės qė tė mos shikonin se kush po votonte nėpėr errėsirė…

Ēfarė nuk pėrdori pushteti pėr tė hedhur nė dorė me ēdo kusht e me ēdo mjet Bashkinė e Tiranės? Dhe pėrsėri, mė datėn 14 maj, nė prani tė ambasadorėve tė aleatėve tanė tė mėdhenj, ambasadorė aq tė nderuar qė u kthyen nė numėrues tė duruar tė votave tona, populli ia dha fitoren kandidatit tė opozitės.

Kur e pa pushteti se edhe dy vjet pėrpjekje tė ethshme pėr tė marrė Bashkinė e Tiranės i shkuan kot e i dėshtuan pėrballė frymės popullore, atėherė kaloi nė “planin B” dhe u dha urdhri i prerė: Tė mos dalė rezultati paraprak sipas ligjit! Tė “rregullohen” e pastaj tė hapen aq kuti sa na duhen pėr tė fituar nė tryezė atė qė humbėm me vota!...

Pastaj e pamė tė gjithė, me shqiptarė e me ndėrkombėtarė, atė shfaqje tė turpshme tė ndryshimit tė rregullave nė mbarim tė lojės nga ana e KQZ-sė e nga ana e KZ-sė bashkė me tė. Njė shfaqje e turpshme qė zgjati dy muaj tė tėrė dhe nuk turpėroi vetėm organizatorėt e aktorėt e saj, por edhe vetė emrin e Shqipėrisė.

Njė shfaqje e turpshme pėr tė gėnjyer veten pushtetarėt e pavotuar nga populli dhe pėr tė gėnjyer veten tė gjithė ata qė besonin deri mė sot se dhe ne paskemi institucione zgjedhore tė pavarura e tė paanshme, paēka se shohim pėrditė tek vihen nė rresht edhe institucionet gjyqėsore tė kėtij vendi me kokėn e kthyer sipas komandės: “Nga pushteti, ndero!”…

Por ajo shfaqje e turpshme ėshtė poshtėruese jo vetėm pėr ata qė grabitėn fitoren me anėn e “levave tė Partisė”. Ėshtė poshtėruese pėr tė gjitha pėrpjekjet shqiptare drejt BE-sė, por ėshtė poshtėruese edhe pėr ambasadorėt e nderuar tė akredituar nė Tiranė, qė e shtynė opozitėn tė shkonte nė zgjedhje pa asnjė garanci ligjore minimale, sepse premtuan qė garancia mė e mirė do tė ishin vetė ata ambasadorė tė nderuar tė demokracive tė mėdha.

E bukur garanci pėr zgjedhje tė ndershme e tė lira, zotėrinj ambasadorė! Tani dhe ambasadorėt e aleatėve tanė tė mėdhenj janė po aq tė poshtėruar nga manipulimi transparent i zgjedhjeve tė 8 majit nė sytė e tyre e tė mbarė botės. Dhe kėta ambasadorė aq tė nderuar kanė prapė sy e faqe t’i thonė sot opozitės dhe mbarė kėtij populli: “Zbatoni ligjin dhe vendimin e gjykatės!” Cilin ligj, z. ambasador i OSBE-sė, atė qė shkeli pushteti nė sy tė tė gjithėve dhe shkeljet i keni dhe ju me shkrim e me CD, sepse jua dorėzoi nė kohė opozita, pikėrisht qė tė mos shkelej ligji nga gjykata zgjedhore?

Kėsaj i thonė mė tepėr: “Zbatoni shkeljen e ligjit!”… Pėr tė shkelur ligjin, ne kemi shembullin e pushtetit e nuk ka nevojė tė na porosisni, veēse shqiptarėt nuk e marrin vesh mė se cili do tė ishte shembulli juaj, si pėrfaqėsues tė botės sė shtetit tė sė drejtės, tė demokracisė e tė tė Drejtave dhe Lirive Themelore tė Njeriut. Kėtė kemi nevojė tė dėgjojmė sot nga miqtė tanė ambasadorė tė botės demokratike. Pse turpėroheni aq shumė t’i thoni dhe pushtetit tonė tė zbatojė ligjin?...

Pas njė talljeje me votėn e popullit, me intelektin e me ėndrrat e tij pėr demokraci e pėr t’iu bashkuar Europės sė popujve tė lirė, kjo shfaqje e shėmtuar pushtetarėsh tė verbuar nga ethet pėr tė sunduar, mbase pati dhe diēka tė dobishme…

Mbase pati tė dobishme atė sjelljen e njohur tė majmunit, kur e kapin nė xhungėl me dorė tė ngecur nė qypin e arrave… Me tamahun e madh tė majmunit pėr arra, pushtetarėt tanė kėtė herė e bėnė vjedhjen jo fshehtazi, si gjithnjė nė kėto dy dekada tranzicioni, por haptazi e tė pasqyruar nė tė gjitha ekranet e vendit e tė mbarė botės.

Kur majmuni i xhunglės fut dorėn nė qypin me arra, e mbush dorėn shumė dhe mbetet i mbėrthyer pas qypit, duke vėnė ulėrimėn, pas sė cilės e kapin gjahtarėt. Veēse majmuni i gjorė nuk ulėret se “po i vjedhin arrat” sikundėr bėrtet pushteti aktual se “opozita po sulmon institucionet e pavarura!

”… Majmuni i zėnė nė qyp nga qė nuk e hap dorėn tė lėshojė arrat, bėrtet nga dhimbja, kurse pushtetarėt tanė bėrtasin pėr tė mbrojtur “levat e partisė” nga ndonjė e papritur se mos u shkon mendja dhe atyre pėr tė zbatuar ligjin e pėr tė mos dėgjuar komandėn e pushtetit pėr ta kthyer humbėsin nė fitues e fituesin nė humbės…

Pati jo vetėm vjedhjen e hapur tė votės sė popullit faqe tėrė botės kjo shfaqje e turpshme pushtetare, por pati dhe njė rreshtim po aq tė hapur tė krejt taborit tė misionarėve besnikė tė diktaturės, qė kėsaj here frika nga vota popullore i detyroi tė harronin dhe ngjyrat e fanellave dhe tė bėhen bashkė kundėr votės sė lirė e kundėr demokracisė, kundėr vullnetit tė popullit e kundėr ėndrrės sė shqiptarėve pėr t’u bashkuar me familjen e popujve tė lirė tė Europės.

Kjo shfaqje e shėmtuar pushtetare tregoi sheshit kėtė herė se cila ėshtė porosia qė kanė marrė pushtetarėt tanė kur i punėsoi nė politikė Partia mėmė…

Kjo fitore e grabitur nė tryezėn e ligjit dhe faqe popullit e mbarė botės, nuk tregoi vetėm qė drejtėsia jonė e tranzicionit ka mbetur dhe sot e kėtė ditė njė “levė e Partisė” si dikur, por i tregoi popullit dhe pėrfaqėsuesve tė demokracive tė mėdha tė botės, u tregoi dhe vetė pushtetarėve tanė tė sėmurė nga zullumet e veta nė kurriz tė popullit e tė ligjit, se grabitja e fitores nė tryezėn e ligjit, nuk ėshtė fitore por ėshtė njė humbje poshtėruese.

Na tregoi tė gjithėve tok se urdhri i pushtetit pėr kthimin e humbėsit nė fitues e tė fituesit nė humbės, ėshtė shfaqja mė e shėmtuar e kalbėzimit tė njė pushteti tė paligjshėm. Na tregoi se sundimi i gjatė i pushtetit tė paligjshėm, lodhet nga teatri bajat demokratikas dhe pėrpiqet t’i japė fund tranzicionit tė shpifur, jo mė duke kryer reformat e domosdoshme pėr tė kaluar nga diktatura nė demokraci, por pėr tė kaluar nė njė lloj sulltanati sui generis me bazė ideologjike bolshevizmin primitiv, me metoda sundimi njė lloj pėrzierje komunisto-naziste, me fundamentalizmin partiak si mjet pėr tė festuar dhe humbjet si fitore e pėr tė tribalizuar mbarė shoqėrinė dhe me tradhtinė kombėtare si monedhė pėr tė blerė mbėshtetjen e fqinjėve pėr pushtetin.

Kjo grabitje e fitores sė ligjshme tė opozitės me anėn e shkeljes sė ligjeve nga vetė gjykata, u tregoi dhe vetė miqve tė paguar tė pushtetit kudo qė janė, se tallja me votėn e popullit fukara, nuk mund tė hedhė kurrė themele tė qėndrueshme pėr asnjė karrierė politike, sado e naurisur qė tė jetė ajo brenda e jashtė vendit.
3. - Kush fitoi mė 8 maj?

Mė nė fund, gjithkush ka tė drejtėn e robit e tė Zotit tė pyesė: “Kush fitoi nga kjo shfaqje e shėmtuar e kalbėzimit tė pushtetit, qė rropatet kot ta fshehė paligjshmėrinė e vet duke shkelur pėrherė e mė keq ligjet dhe Kushtetutėn e vendit?

”… Fryma popullore kundėr kėtij lloj pushteti, ajo frymė zgjimi e demonstruar aq qartė nė zgjedhjet vendore tė 8 majit, ka shkrirė mė nė fund ato maskat prej dylli demokratikas tė pushtetarėve tė tranzicionit tonė 20-vjeēar.

Pas zgjedhjeve tė 8 majit, ato maskat prej dylli demokratikas tė pushtetarėve tanė besnikė tė diktaturės, kanė rėnė pėr tokė e janė bėrė njėsh me llurbėn e zullumeve pushtetare dhe populli tanimė ka parė fytyrėn e tyre tė vėrtetė. As fytyrėn e tyre tė vėrtetė dhe as zullumet e tyre tė panumėrta, nuk ua fsheh dot kėtyre pushtetarėve tė paskrupuj asnjė grabitje mandati popullor, me anėn e ca gjykatave paraushtarake tė partisė nė pushtet.

Se tanimė ka perėnduar koha e diktaturave dhe pushtetarėt tanė ēitakė nuk ua imponojnė dot mė shqiptarėve diktaturėn e antiligjit, nė njė epokė kur demokracia po shtrihet vrullshėm nė mbarė botėn.


Daut Gumeni

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Cimi Elezi prej 12.07.11 12:59

Keto jan ato monstra qe kan ndjekur historin e shqiptareve nder shekuj.Pse mos kujton se Europa na ka dashur ndonjehere?Per ceshtjen shqiptare gjithmon Europa me falni per shprehjen ka lozur rolin e KURVES.A nuk ishte edhe kjo nje shfaqje kurverie e pozites dhe te ashtuquajtureve ambasadore ne ekranet televizive????????
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  bledi1 prej 12.07.11 23:30

politikanet shqiptare jane plera.. ata qe na kane udhehequr qe nga 1912 e deri tani kane qene e keqja e kombit me disa prejashtime te vogla sic ka qene i madhi fan noli ose ismail qemali .. nuk na e ka fajin europa por ne.. ( udheheqesit tane te dashur ..) nese shikojme historin shqiptare nder shekuj vetem njeher ne mesjet shqiptaret u bashkuan me te madhi skenderbe dhe kjo u be me force dhe dinakeri nga nje udheheqes qe nuk ka per ti ardhur ndonjeher shqiptareve.. MUNDEM USHTRIN ME MODERNE DHE ME TE FUQISHME TE KOHES.. nje popull qe gjene me te shtrenjt qe ka eshte besen dhe nderin..
cfar po ndoth me ne?????????
nga 1990 e deri tani kemi pasur shpres tek politikanet tane por na kane zhgenjyer sepse shesin gjene me te shtrenjt qe kemi si komb ...................
NDERIN
avatar
bledi1

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 20.07.11 15:11Berisha-Pollo,binomi i kollones se peste te shqiptareveKryeministri i vendit Sali Berisha,sot nė mbledhjen e qeverisė deklaroi se regjistrimi i popullsisė pėrbėn njė akt tė rėndėsishėm pėr tė njohur tė vėrteta thelbėsore tė individit.

“Sot ėshtė regjistrimi i popullatės dhe pasurive tė qytetarėve shqiptarėve pėrbėn njė akt madhor, por tė rėndėsishėm pėr tė njohur tė vertėta mė thelbėsore tė individit, shoqėrisė, kombit dhe vendit nė momentin kohor nė tė cilin realizohet”, - theksoi Berisha.

Me tone tė ashpra nė mbledhjen e qeverisė, Berisha ka reaguar ndaj kundėrshtuesve tė kėtij ligji, duke i etiketuar ateistė, qė kanė frikė nga zoti dhe njerėz pa flamur dhe identitet.
“Vetėm flamur nuk kanė ata. Tė njėjtėn gjė bėnė njė pjesė e tyre pėr kartat e identitetit dhe tani na thonė se nėse shqiptarėt do kenė mundėsi tė shprehen pėr besimin dhe etninė do shpėrbėhet qenia jonė, janė tė shpėrbėrė ata, nuk kanė pėrmbajtje asgjė me identitetin e kėsaj shoqėrie” - tha Berisha.

Kryeministri Berisha, sqaroi se zgjedhjet lokale tė 8 majit ishin shkaku se pse regjistrimi i popullsisė u shty pėr nė vjeshtė, pasi nė kėtė proces sic tha si do tė ketė njė rol kryesor edhe pushteti lokal.

“Shaku pse u shty sensusi ka qėnė fushata zgjedhore lokale, sepse qeveritė vendore kanė pėrgjegjėsinė e tyre nė kėtė akt madhor qė Shqipėria do dėshmohet si njė vend qė ecėn, si vend i zhvilluar me tė ardhura tė mesme tė larta”,- nėnvizoi Berisha.

Duke i’u pėrgjigjur atyre qė e kundėrshtojnė kėtė proces, kreu i qeverisė tha se qytetarėt shqiptar do tė kenė mundėsinė tė deklarojnė pėrkatėsinė e tyre etnike dhe fetare me vullnet tė lirė dhe nėse e mendojnė se nuk duhet ta bėjnė njė gjė tė tillė, janė tė lirė tė mos i shėnojnė kėto tė dhėna.

“Shqiptarėt do regjistrohen si qytetarė tė lirė, tė tregojnė pronat, pasuritė, besimin dhe pėrkatėsinė pa asnjė detyrim dhe me vullnet tė lirė. Ai qė i konsideron si cėshjte private ėshtė i lirė tė mos shėnojė asnjė cėshtje. Unė do t’i shėnoj pėr vetė se jam kreanar pėr identitetin tim”,- deklaroi kreu i ekzekutivit.Berisha theksoi se asnjė qytetar nuk do tė ndihet i cėnuar nga deklarimi i pėrkatėsisė etnike dhe fetare, pasi sic sqaroi kreu i ekzekutivit, ato do tė pėrdoren vetėm si njė e dhėnė e caktuar e periudhės nė tė cilėn bėhet ky regjistrim, ndėrkohė qė qeveria do ti pėrdorė kėto tė dhėna vetėm pėr strategji tė ndryshme zhvillimi.

“Regjistrimi ėshtė njė e dhėnė e caktuar e vjeshtės sė vitit 2011, i cili pasqyron njė tregues demokrafik tė vjeshtės sė vitit 20011, nuk pasqyrohet as nė gjendje civile, por pėrdoret nga qeveria nė politikat e zhvillimit, pėr shpėrndarjen e tė ardhurave kombėtare, e cila bazohet nė disa tregues njėri prej tė cilėve ėshtė popullata. E pėrdor pėr strategji zhvillimi, pėr njė seri qėllimesh tė politikbėrjes, por nuk ka asnjė lidhje me gjendjen civile.”,- theksoi kryeministri.
(e.m/BalkanWeb)


Gjithe keto kohera qe debatohej pro a kunder rregjistrimit etnik e fetar,zoti Berisha asnjeher nuk ishte prononcuar per kete fakt,sot ai del hapur ne mbrojtje te tij,.Kjo mbrojtje qe i ben ligjit per regjistrimin e nxjerr ate si ideator dhe bashkeautor me Pollon per te realizuar deshiren e qarqeve reaksionare greke.Ju lumte o kafka te politikes dhe shtetit shqiptare,se cdo gjeme mund te beni, per asnjeher per shqiptaret nuk punuat.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Ufo prej 13.08.11 10:16

Ndėrsa ne po shkatėrrojmė Piramidėn, gjermanėt, pas 20 vitesh po nisin tė rindėrtojnė Murin e Berlinit, kosto qė ka vajtur deri tani 27 milionė euro. Jo vetėm pėr motive turistike, por, “simbolet” e sė shkuarės duhet tė mbahen tė paprekura, para syve, qė tė mos pėrsėritet!

Asnjė mur si ai i Berlinit nuk ka arritur tė mishėrojė nė mėnyrė kaq unike konceptin e izolimit dhe ndarjes nė gjithė historinė e kohės tonė. Kėtė nėntor mbushen plot 22 vjet nga rėnia e tij, e megjithatė, a ka mjaftuar kaq kohė pėr tė mbyllur plagėt, nė mos, pėr t’i shėruar disi ato?!Nga Berlini Neraida Sula

Rruga mė e famshme nė Berlinit lidhur me murin, quhet Bernauer Straße, nė Berlin Mitte, njė pjesė qė mban veshur gjithė historinė e 28 viteve izolim nga perėndimi. Duke ecur pėrgjatė saj kupton se koha kėtu nuk ka ngecur, por ka ecur me hapa tmerrėsisht tė ngadaltė. Nėse doni tė shikoni si ka qenė Berlini gjatė ndarjes, shkoni nė Bernauer Strasse. Nuk ėshtė habi qė mes banorėve tė vjetėr tė tė kapė syri dhjetra grupe turistėsh tė impresionuar nga fryma tipike lindore e kėsaj lagjeje me rrugė tė asfaltuara pas luftės, me trotuarė dekoruar me pllaka tipike tė realizmit socialist e pallate banimi 5 katėshe. Diku afėr ka dhe njė treg me gjėra tė pėrdorura. Gjthēka tė tregon se je nė lindje. Kur Berlini u nda nė dy pjesė, Bernauer Strasse do tė kthehej nė skenėn e arratisjeve mė tė dhimbshme tė gjithė historisė sė Murit. Shumė prej dritareve tė banesave qė ishin rrethuar nga muri, binin nė anėn tjetėr tė rrugės, nė zonėn qė i pėrkiste perėndimit, ndaj hedhja nga dritarja pėr t’i shpėtuar lindjes e pėr t’u futur nė perėndim, u bė zgjedhja e shumė banorėve tė kėsaj rruge. Shumė prej tyre e paguan me jetė kėtė arrati. Kuptohet qė shumė shpejt dritaret u murosėn dhe mė pas kėto ndėrtesa u shembėn. Megjithatė kaq mjaftoi qė kjo rrugė tė humbiste anonimatin mes toponimeve tė shumta berlineze.
Gjatė shėtitjes nė Bernauer Strasse e ke tė pamundur tė mos mendosh se teksa nė Tiranė po duan tė zhdukin nga kujtimet tona Piramidėn, gjermanėt po rindėrtojnė plagėn e tyre mė tė madhe pas kampeve tė pėrqėndrimit, Murin e Berlinit. Dhe kjo po ndodh pikėrisht nė kėtė rrugė, ku qė prej tetorit tė kaluar u mor vendimi pėr ringritjen e murit. Ideja fillestare ishte tė rindėrtonin njė pjesė shumė tė vogėl tė murit nė versionin e tij tė parė, vendim qė u kontestua ashpėr nga opozita dhe opinoni publik. Tani qė prej dhjetorit, qindra shufra alumini vazhdojnė tė ngrihen pikėrisht aty ku mė parė rėndonin blloqe betoni tė murit origjinal. Vargu i cili tani ka arritur gjatėsinė e 1.2 km, i ka kushtuar qeverisė gjermane afro 27 milionė euro.

Megjithse gjithēka ėshtė gati pėr pėrurimin e tij mė datė 13 gusht, shumė prej banorėve tė qytetit rrudhin ende buzėt pėr kėtė shpenzim stratosferik. Njė zonjė e moshė e cila sheh mendueshėm pjesėn e rikonstruktuar thotė: “Nuk e kuptoj pse duhet ta rindėrtojnė, vetėm ata qė e kanė jetuar vetė mund ta kuptojnė rėndėsinė e tij. Unė personalisht nuk dua ta shoh mė, qoftė edhe kėshtu artistikisht me shufra hekuri”. Ndėrsa njė turiste e pytur pėr arsyen e vizitės shprehet: “Kam ardhur kėtu t’i tregoj fėmijėve tė mi historinė qė ka jetuar populli im, meqėnėse jam me origjinė gjermane. Sot kėta thjesht habiten, por kur tė rriten do ta vlerėsojnė vizitėn e murit”.

E megjithatė kjo pjesė e murit numėron afro 500 mijė vizitorė nė vit, kjo ngase kėtu ruhen ende me shumė kujdes 212 metra nga muri origjnal.

Por ēfarė i shtyn kėta qindra mijėra vizitorė qė tė shohin e tė fotografojnė vetė objekte qė i pėrkasin njė tė shkuare tė dhimbshme. Kėsaj pyetjeje i pėrgjigjet dr. Julia Obertreis, profesoreshė e Departamentit tė Historisė nė Universitetin e Freiburgut nė Gjermani. – “Mendoj se kemi vėrtetė shumė kujtime nga Muri i Berlinit, kujtime qė siē e shihni ruhen ende gjallė. Tashmė edhe historia ka rėnė pre e komercializimit, megjithatė kėtu nuk ka asgjė tė keqe. Ajo ēka i shtyn njerėzit tė shohin apo tė prekin nga afėr kėto objekte ėshtė nevoja pėr t’u pėrballur personalisht me tė kaluarėn. Vetėm kėshtu ne e pėrtypim tė kaluarėn tonė dhe e zhveshim disi atė nga rėndesa dhe serioziteti qė mund tė ketė pasur.“Muri ka rėnė prej 22 vjetėsh, por nė njė farė mėnyre vazhdon tė jetė ende aty. Arsyeja qė i mban ende ngritur kėto pjesė dhe qė e shtyu qeverinė ta rindėrtonte atė, ėshtė mėse e qartė… gjermanėt nuk duan dhe nuk munden kurrsesi tė harrojnė!Asnjė mur si ai i Berlinit nuk ka arritur tė mishėroje nė mėnyrė kaq unike konceptin e izolimit dhe ndarjes nė gjithė historinė e kohės tonė. Kėtė nėntor mbushen plot 22 vjet nga rėnia e tij, e megjithatė, a ka mjaftuar kaq kohė pėr tė mbyllur plagėt, nė mos, pėr t’i shėruar disi ato?!50 vjet Berlinermauer

… Pasditen e 12 gushtit tė 1961, nė orėn 16.00, Walter Ulbricht, udhėheqėsi i Gjermanisė Lindore urdhėron mbylljen e kufirit. Tė dielėn nė mesnatė ushtria, policia dhe forcat luftarake i japin udhė tė ashtuquajturit “plan-izolimi” tė qytetit. Ishte nata kur ata do tė nisnin ndėrtimin e njė muri i cili do tė ndante Berlinin nė dy pjesė pėr mė shumė se 28 vjet.
Rrugėt, hekurudhat, linjat e tramvajit dhe stacionet e metrosė pushuan sė punuari. Madje me kėtė rast nuk u kursyen as varrezat…

Deri mbrėmjen e 9 nėntorit tė 1989, banorėt e lindjes do tė harronin sesi dukej pjesa tjetėr e tė njėjtit qytet… e qytetit tė tyre, Berlinit.Berlini i ndarė, para muritMe pėrfundimin e Luftės sė II-tė Botėrore, Berlini e pa veten tė ndarė nė katėr zona nga fuqitė aleate. Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe dhe Franca zotėruan pjesėn perėndimore tė qytetit ndėrsa Bashkimi Sovjetik mori pjesėn lindore tė tij, nė tė cilėn do tė themelonte Republikėn Demokratike Gjermane, njė emėrtim tejet ironk pėr njė regjim totalitar komunist.

Ndryshimi mes dy republikave gjermane ishte i dukshėm si drita e diellit. 2 doktrina brenda tė njėjtit qytet, njėra anė si qendra e kapitalizmit e tjetra si shembull ideal i socializmit. Kufiri zyrtar me dy Gjermanive u vu nė 1952, e megjithatė kjo nuk i ndaloi qindra qytetarė tė lindjes ta kalonin ēdo ditė kėtė kufi, tė zhgėnjyer e tė pashpresė nga standardi i jetės, mungesa e lirisė dhe shtypja e regjimit. Emigrimi masiv qė ndodhi deri nė 1961 bėri qė Gjermania Lindore tė humbiste mė shumė se 2.5 milionė prej qytetarėve tė saj. Mes tyre shumė personalitete, artistė e shkrimtarė tė cilėt nė dėshėpėrim braktisnin vendin e tyre nga pamundėsia pėr tė bėrė kompromis me sistemin.

Gjetur ngushtė nė kėto rrethana, me qytetitn qė boshatisej dita-ditės, Bashkimi Sovjetik vendosi qė jeta e qytetarve tė RDGJ-sė tė ndryshonte brenda njė nate.

Duke u gdhirė 13 gushti i 1961-it, kamionė plot me ushtarė dhe punėtorė ndėrtimi do tė pushtonin Berlinin Lindor. Teksa i gjithė qyteti flinte, ekipet e punės nisėn bllokimin e tė gjitha rrugėve qė tė lidhnin me Berlinin Perėndimor. Do tė hapeshin menjėherė gropa ku do tė pozicionoheshin blloqe betoni dhe kulla tė larta vrojtimi. Njė mur teli me gjemba do tė ishte kufiri provizor i tė ashtuqujturit “Muri i turpit” apo “Perdja e hekurt”qė do tė ndante Lindjen nga Perėndimi gjatė Luftės sė Ftohtė.

Mėngjesin e ditės tjetėr, berlinezėt do tė zgjoheshin nė njė qytet tė izoluar. Linjat e telefonit ishin kėputur. Kufiri virtual tani ishte ngurtėsuar. Ata i pėrkisnin Lindjes, Perėndimi pėr ta ishte i ndaluar.

Ata nuk do tė mund ta kalonin mė kufirin pėr tė parė opera, teatėr apo ndonjė ndeshje futbolli nė Perėndim. Por ajo ēka rėndoi mė shumė ishte fakti se 600 mijė punonjės hoqėn dorė nga puna e tyre nė pjesėn tjetėr tė qytetit. Familje, miq e tė afėrt nuk do tė mund ta takonin mė njėri-tjetrin. Kushdo qė natėn e 13 gushtit fjeti nė atė anė tė Berlinit, do tė ngecte aty pėr mė shumė se 2 dekada.

Muri i madh i BerlinitMuri i Berlinit nė pėrfundim tė tij do tė shtrihej nė njė gjatėsi prej mė shumė se 160 km. Ai kalonte pėrmes qendrės, duke mbėshtjellė pjesėn perėndimore e duke veēuar totalisht atė lindore. Megjithatė, pėrgjatė historisė sė tij 28 vjeēare, Muri i Berlinit pėsoi ndryshime tė mėdha. Nė fillmi nisi si njė mur ndėrtuar nga shtylla betoni dhe njė rrjetė teli me gjemba. Kjo zgjati vetėm pėr pak ditė pasi menjėherė do tė shfaqeshin blloqe tė rėnda betoni tė cilat veē kufirit, tashmė izolonin edhe pamjen.

Dy variantet e para tė murit (teli me gjemba dhe blloqet e betonit) do tė zėvendėsoheshin nga njė i tretė nė 1965. Ky version pėrbėhej nga mure tė larta betoni pėrforcuar me shufra tė trasha hekuri.

Verisoni i katėrt dhe ai final i Murit tė Berlinit u ndėrtua mes 1975-ės dhe 1980-ės. Ishte padyshim shumė i sofistikuar dhe i sigurtė. Pllaka e betonit tani ishin 3.6 m tė larta dhe 1.2 m tė gjera. Veē kėsaj edhe i gjithė sistemi i sigurisė u perfeksionua. U ndėrtuan mure brenda murit ekzistues, veē rojeve tė zakonshme muri patrullohej nga ushtarė me qen kufiri. Terreni rrotull tij u shtrua me rėrė qė tė dalloheshin gjurmėt e kėmbėve kur kishte lėvizje, muri u vesh me tela tensioni tė lartė, u rrit numri i kullave tė vrojtimit, sikurse u ndėrtuan dhe dhjetra bunkerė. Sė fundmi territori rreth kufirit u kthye nė njė fushė tė minuar.Checkpoint Charlie

Pas gjithė kėtyre pėrforcimeve e masave parandaluese ishte totalisht e pamundur kapėrcimi i murit. Megjithatė ndėrtimi i pikave zyrtare tė kalimit, ishte i pashmangshėm. Kėto pika kalimi kufitar tė quajtura “Checkpoints” ishin e vetmja rrugė lidhėse e komunikimi mes dy anėve tė qytetit. Vizitat zyrtare apo ato turistike do tė kalonin nėpėr kėto pika kontrolli me njė leje tė posaēme.

Mes 8 pikave kufitare, mė e famshmja ishte “Checkpoint Charlie” vendosur nė kufirin qė ndante lindjen dhe perėndimin nė rrugėn Friedrichstrasse. Checkpoint Charlie u bė pikėkalimi kryesor i forcave aleate, diplomatėve apo vizitorėve tė huaj qė shkonin nė pjesėn tjetėr tė qytetit. Pas shembjes sė murit, Checkpoint Charlie u kthye nė simbolin e Luftės sė Ftohtė e njėkohėsisht edhe nė njė prej atraksioneve mė tė medha turistike tė Berlinit. Sot nė kėtė zonė gjendet “Museum Haus am Checkpoint Charlie”, Muzeu i Murit, ku pika e mėrparshme kufitare ėshtė rindėrtuar gati nė verisonin e saj origjinal.


SHIFRA Viktima tė Murit


100,000 qytetarė tė RDGJ u pėrpoqėn tė kalonin kufirin mes 1961 dhe 1988.

600 prej tyre u vranė nga rojet kufitare apo vdiqėn gjatė pėrpjekjeve pėr t’u arratisur. Shumė u mbytėn, pėsuan aksidente fatale apo u vetėvranė pasi nuk arritėn ta kalonin murin.

136 prej viktimave janė qėlluar nė mur.

18 vjeēari Peter Fechter u qėllua brenda gardhit tė murit nė 17 gushtin e vitit 1962 dhe u la aty pėr mėse njė orė, nė pamundėsi pėr t’u ndihmuar nga njeri, pasi ish goditur nė tokėn e askujt. Vetėm pasi i riu dha shpirt nėn sytė e tė gjithėve, forcat sovjetike vendosėn tė tėrhiqnin trupin e pajetė.

1065 kryqe gjenden sotpranė pikės kufitare Checkpoint Charlie, tė cilėt pėrfaqėsojnė viktimat e rėna gjatė periudhės se Murit. Mes tyre lexohet edhe emri i Peter Fechter.


Muri nė numra
Gjatėsia e kufirit me Berlinin Perėndimor 155 km
Kufiri brenda qytetit 43 km
Kufiri mes Berlinin Perėndimor dhe RDGJ (unaza e jashtme) 112 km
Pika kufitare 8
Kulla vrojtimi 302
Bunkerė 20
Patrulla me qen kufiri 259
Fortesa kundėr automjeteve 105,5 km
Kabllo tensioni tė lartė dhe sinjalizues 127,5 km


''Shekulli''[img] [/img]


Edituar pėr herė tė fundit nga Ufo nė 13.08.11 10:21, edituar 1 herė gjithsej (Reason for editing : .)
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 23.08.11 21:10Dritehijet e politikes shqiptare nder vite..“Prodhon mė shumė histori dhe konsumon fare pak”- Kėshtu shprehej kryeministri legjendar britanik Uinston Churchill pėr gadishullin e Ballkanit. Profecia e tij ende pėrmbushet ēdo ditė nė kėtė pjesė toke ku jetojmė dhe ne shqiptarėt. Edhe pas ndryshimeve tė hartės gjeopolitike tė rajonit me luftrat e famshme nė ish Jugosllavi, kjo tokė nuk mund tė rrijė dot e heshtur, por njerzit e saj si krater i njė vullkani qė (s’)fle shpėrthejnė dhe nuk pėrmbahen.

Rekordin si zakonisht e mban Shqipėria, e cila veēanėrisht 21 vitet e fundit ka shkruar mė shumė histori se tė 12 vendet ballkanike tė marra sė bashku.Disa fakte krejtesisht te ''hidhura''per nje komb qe su be komb ndonjehere

Konvertimi masiv nė myslimanizėm

Mjaft historianė tė vjetėr e tė rinj,kėtej dhe andej anėve tė kufirit tonė tė pėrbashkėt, e justifikojnė konvertimin e shqiptarėve me njė lloj pragmatizmi qė “karakterizon racėn tonė”. Ndryshe nga fqinjėt apo vende tė tjera tė Ballkanit, vetėm sllavėt e Bosnjėes dhe shqiptarėt bėnė njė konvertim gradual masiv nga kristianizmi (katolikė dhe ortodoksė) nė muslimanizėm (sunitė a bektashinj).

Aspak tradicionalė,nacionalistė dhe largpamės paraardhėsit tanė kapitulluan pa kushte veēanėrisht pas vdekjes sė Gjergj Kastriotit dhe deri nė fillim tė shekullit XIX kur perandoria Osmane po jepte shpirt asnjėherė nuk tentuan njė rikthim gradual nė kristianizėm pavarėsisht se po shihej qartė triumfi i oksidentit dhe qytetėrimit tė tij.

Ndjeshmėria jonė fetare dihet botėrisht qė ka si mbulesė njė lėkurė me qeliza tė vdekura tė cilėn politika apo massmedia e vlerėsojnė si tolerancė tė mrekullueshme.

Tė jesh njė komb me pėrqindje tė lartė popullsie muslimane nuk ėshtė turp as mėkat por ec e mbushu mendjen burokratėve tė Brukselit qė i kanė dhėnė detyrė shtėpie Berishės regjistrimin e popullsisė mbi bazė etnike dhe fetare e ashtu si KQZ-ja e famshme tė pėrmbysė e balancojė rezultatet qė do tė dalin pas atij censusi pėr ta nxjerrė Shqipėrinė jo mė njė vend me 75% tė popullsisė muslimane.

Shpallja e nxituar e pavarėsisė


Si zyrtar i lartė i Perandorisė Osmane vlonjati Ismail Beu,po shikonte degradimin gradual final tė Stambollit dhe me nuhatjen e njė diplomati oriental plak u nis pėr tė ndihmuar nė shkėputjen e trojeve shqiptare nga varėsia osmane.

Bashkė me atdhedashurinė e ndryshkur kishte nė mendjen e tij edhe tė vazhduarit e karierės por kėsaj here si kryetar shteti e jo mė si njė zyrtar i rėndomtė i perandorisė gjigande. Pėrpjekjet e Ismail Qemalit natyrisht ishin kolosale por padurimi i tij bėri qė indipendenca e shpallur nė Vlorė tė pavarėsonte njė Shqipėri tė tkurrur.

Katėr vilajetet shqiptare tė kohės: Janina,Shkodra,Manastiri dhe Shkupi nuk mundėn ti bashkoheshin totalisht shtetit tė ri tė pavarur. Dėshira,nxitimi dhe loja e dyfishtė me francezėt qė bėnte plaku Ismail prodhuan njė Shqipėri tė sakatuar e cila ende edhe sot ka mbetur e hapėrdarė si nė vjeshtėn e parė tė 1912-ės.

Emigrimet e iluministėve

“Shqipėri tė kam dhjerė,s’mė kuptove asnjėherė”!- Kėshtu thonė gojėdhėnat se i kėndoi Faik Bej Konica Shqipėrisė ditėn e largimit pėr nė Amerikė. Iku dhe nuk u kthye kurrė pėrveēse mė 1995 kur e sollėn me njė arkivol tė vogėl dhe e varrosėn nga kodrat e liqenit nė krah tė vėllezėrve Frashėri.

Edhe kėta si korifenj tė Rilindjes kombėtare shkruanin e botonin larg Shqipėrisė. Njė tjetėr personalitet i mendimit kombėtar Fan S.Noli braktisi vendin dhe nuk u kthye mė.

Branko Merxhani iluminist i publicistikės dhe avangardės shqiptare pas pėrpjekjeve dhe sakrificave nė evropianizimin e Shqiperisė sė viteve ’30 u largua pėrfundimisht nga vendi ynė e nuk u bė mė as i gjallė e as i vdekur. Edhe pas luftės sė II Botėrore pati njė eksod tė inteligjencės shqiptare e cila pas lodhjeve tė kota vendosi qė ti largohet kėtij vendi si nė kohė kolere.

Lėvizja haxhiqamiliste

Sapo pavarėsia e sakatuar dhe e brishtė e Shqipėrisė kishte filluar tė jepte frytet e veta,sapo fuqitė e mėdha dukej se po ujdisnin lindjen e shtėtit tė ri, atėherė kur mendohej se do tė kapej koha e humbur ia plasi. Dum Babėn! ēirreshin nėpėr kėnetat plot malarje tė Shqipėrisė sė mesme.

Njė ushtri e tėrė kopukėsh lafshėprerė me nė krye monstrėn injorante Haxhi Qamili ēkurdisėn orėn e re tė Shqipėrisė. Lanė pezull kohėn qė vendi tė mos ecte drejt progresit modest por kėrkonin tė ishim ende vasalė tė Stambollit. Kėrkonin tė ktheheshim edhe njėherė nga kishim dalė pas 500 vjetėsh.

Lavdi zotit lėvizja haxhiqamiliste zgjati vetėm nė vitet 1914-1915 se pėrndryshe ky stanjacion do tė na kishte marrė mė qafė si vend e si popull. Mė pėlqen tua citoj ēfarė Kadare shkruan pėr haxhiqamilėt e kohėve moderne : “Siē shihet, Haxhi Qamilėt e sotėm janė tė palodhur. Ndryshe nga banditi i dikurshėm analfabet, kėta tė sotmit, qė dinė shkrim e kėndim, janė edhe mė tė rrezikshėm.”

Instalimi i regjimit komunist

Tallona pėr tė tėrė,bukė pėr tė tėrė,burg pėr tė tėrė…Besuam ne tė gjorėt shqipėtarė se bashkė me luftėn partizane dhe ēlirimin e vendit Partia Komuniste qė e kishim dhuratė nga jugosllavėt do e kthente kėtė vend nė njė Eden tė paqtė ku tė gjithė do tė punonim e jetonim normalisht.

Pavarėsisht se lideri Hoxha kishte jetuar vite tė tėra nė Francė e Belgjikė nuk mundi tė zbuste paksa stalinizmin e instaluar me kujdes dhe dhunė nė Shqipėri. Gjakatar,anti human,brutal,grotesk regjimi komunist i Tiranės deformoi jo vetėm doktrinat majtiste por edhe njė racė dhe komb tė tėrė. Pasojat ende i vuajmė edhe sot,ne bijtė e atij revolucioni makabėr.

Dyndjet pa kriter tė popullsisė sė veriut,ndėrtimet masive pa leje dhe shkatėrrimi i bregdetit (ende edhe sot)

Gjatė mbretėrimit tė Zogut kur monarkia kishte vėrtetė rregulla dhe ligje strikte patėm dyndjen e dibranėve drejt Tiranės por duke respektuar ēdo lėvizje demografike tė kontrolluar u bė sistemimi urban i tyre nė mėnyrė koherente dhe ligjore.

Krahasojeni zhvendosjen e dibranėve tė viteve 1912-1935 me dyndjen e malėsorėve 1993-2009, njėkohėsisht hiqni njė paralele me ndėrtimet nė bregdetin qė nga Velipoja deri nė Ksamil 1997-2011. A nuk duket Shqipėria si getot periferike nė Lagos tė Nigerisė dhe Rio de Janeiro tė Brazilit ???

Skemat piramidale dhe praglufta civile e 1997-ės

Mė jep 100 dollarė tė tė jap 150 dollarė. Je pensionist? Mė jep 100 dollarė tė tė jap 180 dollarė. -Paske interes tė ulėt ti Vehbi,po iki nga Sudja. Hajdeni mė mirė nga Populli ose nga Xhaferri…

Na ka marrė malli pėr gallatat me fajde,me miliona,me bollėkun,me kallashėt,me plaēkitjet,me maskat,me kaosin…E mbani mend ēfarė marrėzie kolektive kaploi kėtė vend e kėtė popull?

Por mė e ēuditshmja vazhdon, tė njėjtėt njerėz qė e gatuan qeverisin ende edhe sot por ndryshe nga 1997-a tani na vjedhin e grabisin mė me edukatė me faturat e energjisė,ujit,telefonit,internetit. Na e kanė marrė lirinė e nuk na i japin as pėrqindje…

Ndryshimet e shpeshta dhe sharlatanizmi i Kushtetutės

Deri mė 1998 nuk kishim kushtetutė fare. Atė komunisten e nxorrėm jashtėligjit. Partia Socialiste e ardhur nė pushtet mė 1997 na premtoi qė do tė na bėnte me kushtetutė dhe e mbajti fjalėn.

Aktori Arben Imami dhe politikani me gjimnaz ish partizani Sabri Godo pa pikė lidhje me konstitucionalizmin dhe me ndihmėn e ndėrkombėtarėve na prodhuan kėtė kushtetutė qė kemi sot e cila sa herė nuk u pėlqen Berishės dhe Ramės pėson ndryshime.

Nga inati Ilir Meta rri pa ngrėnė dhe si hakmarrje koalicionon qeveritė pėr tė pėrfituar nga pushteti. Priten ndryshime tė tjera nė kushtetutė sepse nuk dėnojmė dot Arben Ristanin pėr vjedhje. Mirėsevini nė Sudan,Burundi,Mali,Kongo dhe Shqipėri natyrisht.

Vjedhja publike e votave dhe degjenerimi i sitemit tė drejtėsisė

E pamė bardhė e zi dhe me ngjyra, e ndoqėm me zė dhe figurė. Nga Konispoli nė Ėashington,nga Dukagjini nė Bruksel,nga Dropulli nė Beograd,nga Bajram Curri nė Athinė, nga Kisha e Laēit nė Mekė,nga ura e Tabakėve nė Vatikan kudo ku kap valė televizori,radioja,celulari dhe interneti u pa nėn dritėn e diellit rrumpalla mė e madhe hsitorike post elektorale.

Pas zgjedhjeve me kokrra misri qe bėri Enver Hoxha mė 1945 kėto tė sivjetshmet treguan edhe njėherė se deri ku kemi progresuar si hajdutė duke ia ngritur siparin show-t tė radhės, degjenerimit tė sistemit tė drejtėsisė.

Sikur tė ēelėsh sot njė muzeum pėr sharlatanizmin e zgjedhjeve dhe kalbjen e sistemit tė drejtėsisė as krushku i Berishės historiani Luan Malltezi nuk mund tė pėrballonte dot rolin e ciceronit prej ngarkesės sė madhe tė vizitorėve tė huaj dhe shqiptarė qė mund tė ketė ky lloj muzeumi.


D.V

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 30.08.11 19:51Imami i Elbasanit: Ligji regjistrimit interesa jo kombetare

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 09.09.11 11:17Ra kjo mortje dhe i pamė


1./Luani (Hoxha) me frikėn e lepurit

Nuk dua ta di fare nėse ka apo jo nen tė veēantė nė Kodin Penal tė Republikės qė mė dėnon nėse mallkoj njė ose mė shumė individė. Aq mė tepėr kur kėtė mallkim do t’ua lėshoj atyre tė gjashtėve, atyre zyrtarėve xxxėpambukė pėr tė cilėt paguan taksa i madh e i vogėl, atyre qė nė vend tė bėjnė detyrėn kushtetuese ndaj publikut shkojnė e qurraviten si fėmijė tė bezdisur kopshtesh dhe ankohen se jeta e tyre qenka nė rrezik.

Unė sot do tė konvertohem nė plak hebre, thjesht pėr disa minuta do tė kopjoj magjistarėt e frikshėm Kabalah dhe do tė marr guximin tė mallkoj pėr herė tė parė nė jetėn time. Dua t’ua nxij turpshėm fytyrat njerėzve qė u pėlqen pushteti dhe profitet e tij por mungesėn e pėrgjegjėsisė e justifikojnė me terrorin e mafias qeverisėse.

Besoj e kuptuat pėr kė po shkruaj sot, e nuhatėt kė po anatemoj dhe mbushur plot me revoltė u ftoj qė sė bashku me mua tė tallim mallkueshėm pushtetarėt tanė tė cilėt kabllogramet e Wickileaks-it i zhveshėn nudo para syve tanė dhe e morėm vesh qė shumė prej tyre janė spiunė tė shokėve, frikacakė dhjaksa, hajdutė orientalė, kurva nė karakter dhe njerėzit mė tė poshtėr tė kėtij vendi.

Unė personalisht nuk e besoj se frika dhe terrori qė u janė kanosur eminentėve tė pushtetit nė kėtė vend i kanė penguar kėta tė gjorė nė ushtrimin e detyrės. Besoj se edhe Withers si ish diplomat i rafinuar dhe dhelpėrak thjesht sa i ka mikluar kėta sharlatanė me kollare dhe grada.

Ka bėrė sikur i ka besuar dhe thjesht ka raportuar ironikisht drejt Washingtonit pėr t’i treguar qeverisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės se nė kėtė planet me emrin Tokė ekziston njė Republikė Spurdhjakėsh qė veēse i futin pas shpine thikėn njeri-tjetrit!

Si mund tė ndjehet i frikėsuar dhe i kėrcėnuar Komandanti i Forcave tė Armatosura tė njė Republike nė mes tė Evropės, njė President qė ruhet nga Garda Republikane 24 orė nė ditė, zyrtari dhe qytetari Numėr 1 i Shqipėrisė i cili fantazon se do e sulmojnė me gurė militantėt e Sali Berishės?

Gabohet Bamir Topi se demokratėt e vėrtetė nuk njohin gurė dhe pllaka trotuaresh, demokratėt rrėmbejnė tanke, mitraloza dhe bėjnė grushte shteti. Militantėt qėllojnė mbi njerėz me armėt e gardės. Bamiri i njeh taktikat e tyre mė mirė se Withers por nėse do tė ndjehej shtetar i vėrtetė do ti kish thirrur edhe pesė tė kėrcėnuarit e tjerė e sė bashku me ta “Live” si Fatos Nano nė KPD-nė e famshme mes kamerash e mikrofonash tė na flisnin hapur rreth kėtyre kėrcėnimeve.

Aty nga zyra e tij tė na shfaqej nė krah tė Ina Ramės, Bahri Shaqirit, Hysni Burgajt, Kreshnik Spahiut,Luan Hoxhės dhe sė bashku tė shfrytėzonin kompetencat dhe imunitetin qė u jep ligji, tė bėheshin grusht dhe t’ju gjuanin me grusht kėrcėnimeve tė Berishės a tė djalit tė tij.

Unė nuk u besoj kėtyre historive por si qaramanė aspak produktivė nė postet e tyre kėta zyrtarė kujtojnė se shpėrndajnė pėrgjegjėsinė duke e deleguar diku tjetėr. Ndjehen tė frikėsuar njerėzit qė drejtojnė ushtrinė me armėt e saj, njerėzit qė kontrollojnė organin e akuzės dhe policinė.

Ndjehet i frikėsuar nėnkryetari i KLD-sė dhe shefi i Aleancės Kuqezi. Kreshniku qė do tė bashkojė Kosovė-Shqipėri-Maqedoni-Ēamėri paska frikė. Nuk ka frikė as nga serbėt,as nga grekėt por ka frikė nga njė shqiptar i vetėm me pak pushtet.

Kur paskan frikė kėta tė gjashtė me bodyguard-ė,makina,shoferė e gardistė pas xxx po unė qė edhe kėtė muaj nuk bleva dot abone autobuzi ēfarė duhet tė bėj? Shumė thjesht pėr tu kuptuar, me justifikimin e frikės kamuflojnė bizneset e tyre dhe paralelisht i zgjasin jetėn qeverisė sė koalicionit Tropojė-Skrapar-Ēamėri-Dropull!


2./ Van Dammi me karate, Bruce Lee me kung fu, Florenc Hoxha me dhunėn blu


Duhet tė ketė bėrė ndonjė pakt tė fshehtė Ramiz Alia me Sali Berishėn nė marsin e largėt tė 1992. Kur ndėrruan qetėsisht pushtetet ky i fundit do t’i ketė premtuar Alisė se kultura e dhunės bolshevike do tė vazhdonte edhe pas zėvendėsimit tė Hekuran Isait. Malėsori doktor e mbajti fjalėn me suksesorėt dhe aksesorėt e regjimeve tė tij.

E nisi me shikun dhe shiksat leshpalarė tė Gazidedes dhe po e vazhdon edhe sot dhunėn nė moshėn e internetit me Florencin pa lesh nė kokė tė policisė Lul Bash(a)kiake.

E patė atė farė lloj burri qė dhunon gra nė detyrė mes kolegėve? Mė rezulton se kjo specie me kokė nė formė ēiftelie, paska qenė shef i Rajonit 3 tė Policisė nė Tiranė.Mes zyrash administrate dhe i filmuar zotėria dhunonte pa pikė turpi, imagjinoni ēfarė mund tė ketė bėrė me qytetarėt e thjeshtė nėpėr qelitė e ndyra pa dritė tė rajonit? Unė e njoh kėtė racė tė ndyrė policash si ky burracaku i bashkisė.


I njoh sepse kam goxha eksperienca me ta dhe janė egėrsira pėrsa kohė kanė pushtetin dhe gradat mbi supe por kur i largojnė me ceremoni nga puna kėta tipa fshihen si lepuj dhe i sheh tė dalin vetėm te kafja poshtė shtėpisė. Nuk ēuditem me sjelljen e kėtij Florenci qė u bė polic sepse e kanė tallur dhe dhunuar shokėt e lagjes qysh nė fėmijėri.

Kėrkon tė mbushė me hakmarrje defiēensat e krijuara nga personaliteti i deformuar qė ka dhe si shpagim dhunon gra, dhunon gra se fuqia e tij nuk mund tė pėrballet me potencėn e njė mashkulli. Dhunon gra se edhe eprorin qė drejton bashkinė e ka porsi grua pemė(krah)thyme.

Ky Florenci nuk mė ēudit, por tu them tė drejtėn ditėn e incidentit mbeta i zhgėnjyer kur i pashė vetėm pa pėrkrahje gratė e bashkisė. Mendova se pasi ėshtė informuar Jozefina Topalli do tė kishte marrė nė telefon Arta Daden, Majlinda Bregun, Rajmonda Bulkun, Valentina Leskajn, Albana Vokshin, Olta Xhaēkėn dhe do tė ishin gjendur atje.

Elsa Ballauri e Diana Ēuli bashkė me aktivistet e tjera tė tė drejtave tė njeriut do kishin njoftuar edhe gratė e tjera te Avokati i Popullit dhe do tė lėshoheshin me vrap pėr solidarizim. Edhe Sonila Meēo me Rudina Xhungėn, Ilva Taren, Arbana Osmanin mendoja se do i shikoja mes protestueseve.

Kujtoja kur para 3 vjetėsh doli Withers nė konferencė urgjente shtypi pse deputeti Tom Doshi dhunoi njė gazetar (qė nuk e kishte filmuar askush) dhe mendoja se tė njėjtėn gjė do tė bėnte zėvendės ambasadorja amerikane Deborah Jones, por u gabova…

Mė falni por mua mė duket se mė ka rrjedhur truri fare. Thotė mirė Dr. Tritan Shehu qė eliksiri i Detit Mesdhe mė ka dalldisur kėtė behar. Unė kėrkoj qiqra nė hell dhe harroj se Liljana Arapit i preu kokė, kėmbė e krahė Gaqo Dumka dhe opinioni publik klithte frikshėm : Mirė ia bėri se ishte kurvė!!!

3./ Dy shėnime tė rėndėsishme


-Tė hėnėn mė 12 shtator fillon shkolla edhe nė qytezėn e Bulqizės. Fėmijėt naivė si engjėj barktharė do tė ulen nė banka me ēantat bosh pa libra,pa rroba tė reja,me fytyrat e djegura nga dielli. Nė pushimin e madh nuk do tė hanė ato ēokollatat turke 10 lekėshe sepse baballarėt e tyre minatorė kanė njė muaj qė protestojnė dhe nuk marrin rrogat.Janė tė rraskapitur edhe kėta fėmijė si prindėrit por ndjehen krenarė. Me rezistencėn e tyre sollėn nė shinat e duhura sindikalizmin shqiptar dhe sė bashku me Kol Nikollėn e detyruan sipėrmarrjen private shqiptare a tė huaj tė dijė si tė respektojė punėmarrėsit. Jemi nė nėntokėn e Shqipėrisė,jo tė Kongos.

-Mė 1997 ish politikania italiane Irene Pivetti na mallkoi dhe shqiptarėt i hodhėn nė det. 14 vjet mė pas si skuthe shkoi te vendi i krimit dhe shtangu kur njė grua vlonjate e brejtur nga vdekja e 4 njerėzve tė dashur ia plasi fytyrės:

““Ardhja jote kėtu ka helmuar tokėn shqiptare dhe zemrat tona. Vetėm tri ditė para se tė mbytej Katėri i Radės ti kėrkove tė mbyten shqiptarėt dhe ne sot kėrkojmė tė paktėn t’i pėrgjigjesh pyetjes ‘pse i urren kaq shumė shqiptarėt?’. Ne i nderojmė miqtė, kemi miq italianė, por ty jo.Ti je antishqiptare dhe prezenca jote na risjell kujtimet e tė afėrmve tė mbytur”Irena e Berluskonit dhjeu prej frikės duke provuar se shpagimet nė kėtė jetė janė tė pashmangshme ndėrsa deti nė Vlorė dallgosi fuqishėm bregun atė ditė. Ishte shpirti i tė mbyturve… u lehtėsuan disi…


Nga Bledi Mane

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Dode Progni prej 09.09.11 20:36

[b]Tema"Kafkat e politikes shqiptare" per mendimin tim e perēudnon kete forum.Me vjen keq qe midis gjerave kaq te bukura,shkencore,interesante eshte futur "si pyke" dhe ky militantizem politik i cili perfaqeson kryesisht antiberishizmin. Ndihem i deshperuar qe u hasa me kete teme.
avatar
Dode Progni

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Cimi Elezi prej 09.09.11 20:57

O Dod shko futu te tema e sales dhe salaserave te tjere,majtas e djathtas.
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 09.09.11 21:02

Dode Progni shkruajti:Tema"Kafkat e politikes shqiptare" per mendimin tim e perēudnon kete forum.Me vjen keq qe midis gjerave kaq te bukura,shkencore,interesante eshte futur "si pyke" dhe ky militantizem politik i cili perfaqeson kryesisht antiberishizmin. Ndihem i deshperuar qe u hasa me kete teme.

Si i ri qe qenke ne kete forum them qe do mesohesh edhe me te kunderta te shijeve tende,por si fillim te rekomandoi te mos merresh me tema te veshtira,ne se nuk ke ''zemer''
...

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Dode Progni prej 09.09.11 22:49

Pershendetje Estilen! Ju falenderoj per keshillen. Une shpreha keqardhjen qe ne kete forum ka dhe militante politike qe bejne punen e PARTISE. Dhe per ta kryer sa me mire ate mjaft sishe kan penetruar ne shumicen e forumev.Pra,ne nje fare menyre u zhgenjeva kur pash qe as ky forum nuk i paska shpetuar "virusit"te militantizmit politik.Ndersa lidhur me rekomandimin tend,desha te shtoj: Mos u shqeteso fare per mua,pasi per fatin e mire,edhe mua,si te gjithe shqiptareve me eshte forcuar "zemra",dhe ndihem krejt i lire te zgjedh per te lexuar ato qe me shijojne mua dhe jo ato qe kan deshire te tjeret. Per rrjedhoje edhe ndeshja apo mos ndeshja ime me tema "te veshtira" eshte ne doren time dhe jo ne doren tende.Mjafton nje "klik" per t'u ndare nga tema te tilla te "veshtira" qe munde te na "ligeshtojne zemren". Besoj se u kuptuam bashke dhe nuk eshte e nevojshme te zgjatem me teper. Ju uroj gjithe te mirat!
avatar
Dode Progni

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 08.10.11 21:37''Ne jemi te paret'',per te qene te fundit...

Tė shėtitėsh trotuareve tė pista pėr tė shijuar trokitjen e vjeshtės nėpėr Shqiperi, ėshtė njė mėnyrė e mirė pėr tė provokuar sė brendshmi njė frymėzim tė ri, tė zi, tė pėrzier me mllef.

Tė meditosh pėr ndėrrimin e stinėve ndėrsa shkel nėpėr plehra, urinė qensh dhe gėlbaza pensionistėsh, tė synosh tė ēlirosh romantizėm ndėrsa ndjen nė fytyrė shijen alergjike tė tymit tė zi tė makinave; tė ecėsh, tė soditėsh, tė kėqyrėsh, tė konstatosh peizazhin e shėmtuar tė kryeqytetit me shpirtin e tkurrur prej zemėrimit dhe ajrit tė keq, tė protestosh vetėm nė heshtje ndaj kėtij realiteti, pasi ke kuptuar se imazhi i Shqiperise ėshtė si njė pikturė bodrumi e pashitur e Pikasos, tė gjitha kėto pėrbėjnė njė arsye tė pėr tė ulėrirė…sė brendshmi sepse ky shtet, s’eshtė gjė tjetėr veēse ajo gjė qė zakonisht nėnkupton shprehja vulgare e pesimizmit shqiptar: “Vari leshtė!”

Tė nxitosh tė kalosh kryqėzimet e rrugeve te qyteteve me mushkėrinė e tharė dhe buzėn e plasur prej ndotjes sė ndotur kėtej realitetit edhe andej,ketej edhe matanė, larg edhe afėr, midis plehrave tė gėzuara tė qyteteve qė digjen anembanė dhe sehirxhinjve viktima vėrdallė (dashnorė nėpėr stola qė puthen mundimshėm, se rėra e ajrit ju kėrcet nėpėr dhėmbė, fėmijė tė venitur prej teprisė sė fosforit, dhe policė kryqėzimesh qė helmosen dhe nxihen); tė ndihesh viktimė e pafuqisė tėnde pėr tė ėndėrruar ajėr tė pastėr, qė ashtu si dėshirat e mira, mungon nė kėtė shtet tė pėrbindshėm, tė pushtuar nga pisllėku, nga makthi dhe horrllėku, do tė thotė tė jesh dėshmitar i njė absurdi tė shėmtuar publik, pėrmbi tė cilin, si njė vegim kobzi, regėtin kobshėm dėshtimi i hershėm i Qeverisė.

Si vegimet nė lindje, dėshtimi i qeveris zė fill nėpėr rrugėt me pluhur dhe plehra qė kutėrbojnė erė kėrmė gjithandej. Shėndetit tė Tiranės dhe gjithe Shqiperise i mungon siguria, njėlloj si oksigjeni qe ju mungon peshqve qė janė duke ngordhur si mėkatarė nė liqenin artificial te Tiranes.

Shumėkush e di se vėshtirė tė gjendet njė vend i paprekur prej terrorit ekologjik, ku tė mund tė mbushesh me frymė. Tė lumtur janė duhanxhinjtė. Cinizmi i tyre ėshtė koherent. Nikotina e cigareve nė kraharorėt e tyre ėshtė pikė uji pėrpara blozės sė muftė qė prodhon ditė e natė ky qytet pėr tė gjithė.

Pyje dhe pllaja te shkaterruara ngjajne me njė peizazh ironie; sarkazma ėshtė fare pranė. Midis makinave helmuese me shtėllungat e tymit tė zi, midis mjegullės sė lėnė pas, qė do (po) qarkullojnė sėrish nė qendrat e qyteteve, (nėn kujdesin e kryministrit), nėnat shėtisin fėmijėt e vegjėl verdhacukė me karroca tė pluhurosura.

Nė cdo qender qyteti, pensionistėt kanė fytyra tė lodhura prej ngushėllimeve tė kota qė sjellin kujtimet. Atje vijnė vėrdallė tė papunėt e shtuar, edhe kėta me fytyra tė lodhura nga terrori i ditės qė vjen, nė tė cilėn do jenė sėrish tė papunė. Tė gjithė ngjajnė si personazhe tė luftės sė parė botėrore, dėshmitarė tė rrezikuar gjithnjė, tė kotė, tė asgjėje dhe tė gjithēkaje.

Kjo ėshtė Shqiperia sot. E bukura! Shpresa! E para!

Nė Shgqiperi, gjithkush ėshtė i dėnuar tė dėgjojė pėrnatė mashtrimet e pacipa tė kryeministrit, dhe gėnjeshtrat lavire tė ministrave,ketyre shshunjave pa vrime anale. Nė Shqiperi gjithkush ėshtė i mirėpritur tė thithė ajrin e tejndotur, por edhe tė pijė ujė tė rrezikshėm.

Por njėlloj, jashtė ēdo norme higjiene, jashtė ēdo respekti pėr etikėn civile, jashtė ēdo perceptimi normal, nėpėr ambiente tė paimagjinueshme, ku mbretėrojnė insektet dhe plehrat, tregtohen edhe produktet ushqimore jetike, qumėshti, mishi dhe frutat me ēmime tė ēmendura.

E rrokur me njė tė parė, ky ėshtė imazhi vizual i Shqiperise tone, nė tė cilin, “qytetari ėshtė i pari”, Ky ėshtė realiteti ynė qė pėrfaqėson nė njėfarė mėnyre shkallėn e civilizimit tonė. Kjo ėshtė hapėsira e taksuar pėr tė jetuar. Kjo ėshtė mbrojtja e premtuar e konsumatorit e “Saliu qė tha shumė nė fushatė, por tani nuk qesh por vetem flet”. Kjo ėshtė siguria e premtuar dhe amshuar.

Shtėpi e njė komuniteti pa koeficiente tė larta ndjeshmėrie dhe pėrgjegjshmėrie, Shqiperia ėshtė njė shtet i braktisur nga politika e ditės. Ky lajm, edhe pse i vėrtetė, vjen erė kurvėri.Vete Tirana tė kujton atė burrin e grindur qė rruan pėrditė fytyrėn e parfumosur, por morrat i ka nė kokė dhe ēorapet e palara i kutėrbojnė.

Si gjithmonė, vėshtirė tė ketė “bir kurve”, nė kuptimin harbor, qė tė marrė pėrsipėr tė ndalojė tatėpjetėn. Aq me kėta ulėrimsat edhe tani. Nga ana e tyre, edhe njerėzit, si tė jenė UFO mes popujve tė tjerė, kanė bėrė paqe me pisllėkun dhe me ironinė e fatit tė fėmijėve tė tyre.

Nuk ka shpresė tė zbresė ndonjėherė nė kėtė tokė ''Jezu Krishti shqiptar,apo All-Ahu i madherishem'', prandaj tė hamė e tė pimė e tė durojmė sa tė mundim. Nė pėrgjithėsi, ekologjia e shtetit duket e braktisur jo vetėm nga politika e mjerė e dhjerė e kėtij vendi. Atė e ka braktisur edhe intelekti, arti, kapitali dhe institucionet e besimit. Ėshtė njė solidaritet i shėmtuar me tė keqen. Nganjėherė flet Sazan Guri, qė ngjan si njė murg i vetmuar mes statujash, por askush nuk ka veshė tė dėgjojė.

Sigurisht qė Shqiperia e ndotur ėshtė njė faj i tė gjithėve. Edhe pse klasa politike ėshtė gjithashtu “varri leshtė”, pėr t’ju varur diēka nė qafė janė gjithė ata qė marrin frymė nė kėtė tokė.

Njerėzit heshtin nė mes tė pisllėkut, durojnė nė mes tė pisllėkut, votojnė symbyllur nė mes tė rrezikut dhe nė mes tė pisllėkut, hanė edhe pinė edhe dhjesin edhe bėjnė sehir gjithashtu nė mes tė pisllėkut.

Bėjnė sehir se si kryeqyteti i tyre dhe vendi i tyre shndėrrohet pėrditė e mė shumė nė njė zhele endacaku qė nuk ndjell pėrfytyrime. Natyrisht qė pėrgjegjėsia nuk ėshtė vetėm e politikanėve bythacė, jargamanė, idiotė e e militantė e servile, qė qeverisin si fiset “fitra butra” kėtė vend.

Pėrgjegjėsia nuk ėshtė as vetėm e kryetareve te rinj te zgjedhur se fundmi. E kotė dhe e pabesė t’ju drejtosh gishtin vetėm atyre, qė mision dhe pasion dhe vizion tė vetėm kanė tė shkatėrrojnė kėtė vend, pėrgjithmonė. Ka edhe njė pasion negativ nė frymėn e njerėzve tė thjeshtė, qė s’e kanė pėr gjė tė jetojnė, tė gėzojnė, tė vuajnė, tė dhjesin dhe tė vdesin nė mes tė pisllėkut.

Se kanė pėr gjė tė rrisin fėmijėt e tyre nė mes tė pisllėkut. Ky interferim pasionesh, pėrbėn njė ngjarje shumė tė gjatė e tė rrallė nė kontinentin tonė. Si njė nga tregueset e civilizimit, higjiena, apo mungesa e saj, pėrbėn sot njė kambanė alarmi, mes korit tė gjėmimeve tė fatalitetit qė jehojnė nė kėtė vend.

Nė kėtė vend, nė kėtė trup pa kokė, pa kėmbė, pa mėlēi, pa mushkėri, askush nuk shqetėsohet pėr asgjė, aq mė pak pėr shėndetin, pėr ambientin, pėr gjelbėrimin. Komunitetit nė pėrgjithėsi i mungojnė reflekset e kundėrshtisė.

Ne shqiptarėt qenkėrkemi kaq gjakftohtė e tolerantė, sa ndėrsa jemi dėshmitarė tė sigurt tė katastrofės ambientaliste qė ndodh nė jetėn tone mes pisllėkut dhe kėrmėrisė, dhe ndėrsa jemi gjithashtu kaq koshientė pėr rrezikun e ardhshėm tė shėndetit tonė dhe fėmijėve, qeshim, nėnqeshim, hamė edhe pimė, ose rrimė nė pritje, nė heshtje, nė absurditet..

Shumėkush mund tė thotė se ėshtė e ēuditshme, por edhe e pafalshme heshtja shqiptare pėrballė ēdo situate tė tillė, qė nė fund tė fundit i ndėshkon ekstremisht vetė ata. Ashtu si kollaj mund tė kujtojė dikush se nė Shqipėri kriza ėshtė ulur kėmbėkryq, nė kuvendin e burrave tė kėtij vendi, nė krah tė Sali Berishės dhe Jozefina Topallit.

Njerėzit heshtin. Besojnė Jozefinėn ose jo, ata heshtin, bėjnė sehir dhe shijojnė idiotėsitė dhe poshtėrsitė e Saliut, Jozefinės dhe kėlyshėve qimendritur qė ju vijnė vėrdallė.

Pranojnė dhe shijojnė shkėlqimin e tyre, ashtu si shijojnė pa u ndjerė orgazmat qentė qė ēiftohen rrugėve nė Shkurt e nė Mars. Ne jemi njė brez qė as nuk dimė tė gjallėrojmė imagjinatėn e lodhur tė europianėve. Si gjallesa tė rraskapitura, shqiptarėt bėjnė sehir se si pasi ju thith palcė e gjak, pushteti ju vret dhe ju helmon fėmijėt e tyre, edhe me tymnajat vullkanike, me plehrat kombėtare dhe me plehrat ndėrkombėtare qė po(do) udhėtojnė me tė shpejtė drejt mėmėdheut.

Tė huajt habiten me ne. “Kėta shqiptarėt qenkan popull shpatore. Popull i vrazhdė. Kaq fodullė dhe kaq barbarė tė sillen kėta njerėz me veten e tyre? Nė vend qė turma tė sundojė dhe ushtrojė pushtetin e saj kundėr pushtetit, pėr tė mirėn e turmės, pėr mė shumė drejtėsi, pėr mė shumė pastėrti dhe mirėqenie, turma hesht, nguron, harron, bėn sehir orgazmat e pushtetit dhe ndjen urinėn e tij nė shpinė”.


Edituar pėr herė tė fundit nga Estilen nė 08.10.11 21:44, edituar 1 herė gjithsej

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 08.10.11 21:41

....................

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 14.10.11 22:33


''Lahuta e malėsisė'',qe po cmend djepin e shqiptarisė
Shqiptari, pėr tė cilin do tė bėjmė fjalė, ėshtė i pari nė “listėn” e shqiptarėve, pėr nga “lista organike”, i fundit, pėr nga alfabeti, dhe jashtė “liste” pėr nga “huqet” qė ka. Ashtu si edhe njerėzit e kombeve tė tjera, edhe shqiptarėt, kanė tė mirat e tė metat e tyre.

Tek thėnia “O sa mirė me qenė shqiptar”. kemi parasysh disa cilėsi, qė ndoshta janė mė tė spikatura nga tė tjerėt... Kėto janė burrėria, trimėria, toleranca, falja kur ėshtė pėr tė falur, mbajtja e fjalės sė dhėnė, dashuria pėr vatanin etj., etj. Kėto cilėsi tė tij, kanė spikatur gjatė gjithė kohėrave, qysh nga lashtėsia.

Rend kudo si njė “Maratonomak” Kryeministri ynė,fshat mė fshat e Komunė mė Komunė (ku e gjen kohėn xhanėm), jo pėr tė dhėnė njė fije shprese e njė llaf tė mirė, por vetėm pėr tė sharė kundėrshtarėt, e pėr tė mburrur vehten me ato qė nuk i ka realizuar. Ky nuk pranon as opozitė, as alternative dhe as ta kundėrshtojnė.

Pėr kėtė ka gjetur njė mėnyrė ideale, tė shkojė fshatrave e komunave duke gjetur edhe sebepin, pėr tė prerė ndonjė shirit rrugice., Nė vazhdėn e tė gjithė aktivitetit tė tij janė edhe kėto tė fundit nė Gjinar tė Elbasanit apo nė Koritė tė Korēės. “Menyja” e ligjėratės sė tij ėshtė e njėjtė, sharje pėr opozitėn qė nuk voton ligjet, dhe Kryetarin e opozitės...

I bėn kėto nėpėr fshatra, sepse atje nuk e kundėrshton njeri, vetėm atje, vetė flet(bėrtet) e vetė dėgjon. E ku e kanė mendjen ata hallexhinj ta kundėrshtojnė? Ē’tė bėjnė tjetėr? E duartrokasin… Ai, rrėmben me vehte dekorin ‘Shqipėria po ndryshon” dhe fillon e ligjėron...

Auditori, janė disa fshatarė, qė rastėsisht janė ndodhur aty, disa nxėnės shkollash, me urdhėr tė mėsuesve, dhe shumica shoqėrues tė tij dhe truproja. Ta dėgjojmė:- “Edi Rama, e pėrdori bojkotin si parzmore”… Pėrse vallė ata e duartrokasin?. Pėr kėto gjėra tė menēura qė thotė? Pėr kėtė “nder” qė ai i bėn Komunės me njė rrugė qė nė sfond duket vetėm disa metra e asfaltuar? Ē’hyn nė kėtė mes Edi Rama?.

Nėqoftėse Edi Rama do tė kish dashur ta “sabotonte” kėtė rrugicė,, dhe ky “shpėtimtar” u tregua vigjilent, ėshtė tjetėr punė. Por ky e ka fjalėn pėr bojkotin qė Edi Rama i ka bėrė Parlamentit. Atėhere, gjeti kėta “fakirė” qė ky ti ankohet pėr Edi Ramėn?. Pjesėmarrėsit nuk e duartrokitėn, se ky tha gjėra tė menēura, as se ata e kanė idenė pėr bojkotin e Edi Ramės, dhe as se e morėn vesh se ēfarė ėshtė parzmorja!.

Ata e duartrokitėn thjesht se ai ėshtė Kryeministėr, dhe ēfarėdo “broēkulla” qė ai tė kėputi, ata pėrsėri do e duartrokasin... Kėtė ka nė mėndje edhe ai vetė. “Ēfarėdo qė unė tė flas, ata do tė mė duartrokasin, mbasi unė jam kryeministėr”. Po tė mendonte ndryshe, do tė pėrgatitej tė thoshte dy fjalė tė menēura... Do ishte shumė herė mė e ndershme, sikur ky t’u thoshte pjesėmarrėsve: “Unė, dhashė urdhėr tė asfaltonin kėtė rrugicėn tuaj, dhe erdha pėr ta inauguruar. Nė kėtė rast, ata, me tė vėrtetė do ta duartrokisnin me kėnaqėsi..

Sikur kjo, “cikėrrimė’ tė ishte e rastit, do t’ja falnim. por ai “lajthit” orė e ēast. Kėto, janė aq tė shumta sa nuk i nxė sikur tė shkruhet njė libėr edhe mė i trashė nga ai i pėrgjigjeve tė pyetėsorit prej treqind e tetėdhjetė e ca pyetjeve tė KE, qė vetė ky mezi e mbante nė dorė!

Edhe nė Korēė, tė njėjtėn gjė. Por, ka edhe tė drejtė. Ku dhemb dhėmbi vete gjuha. “Dertin” ai e ka tek votimet. Por kėsaj i vjen rrotull, Nuk u thotė atyre troē; Unė e bėra kėtė rrugė, prandaj nė vitin 2013 mė jepni mua votėn!...

Shkojmė pak mė tutje. Kur para disa kohėve,gazetari e pyet se a kanė cilėsi tė pėrbashkėta,Obama dhe Edi Rama? Ky, menjėherė kėrcen pėrpjetė, dhe pa u menduar fare, pėrgjigjet: “Ē’thua more! A mund tė krahasohet e pakrahasueshmja! Edi Rama, nxin, ai ėshtė mė i zi edhe se vetė zia!”.

Shiko, ti shqiptar, se me ēfarė “dashurie” flet shqiptari pėr shqiptarin... Edhe Obama, po tė mos kish karrigen e Presidentit, do tė ishte, njėsoj si tė gjithė amerikanėt e tjerė... Edhe vetė z. Obama sikur ta dėgjonte, me siguri do ti pėrgjigjej: “Edhe unė, nuk pretendoj se di mė shumė nga juve z.Sali, apo nga z. Edi...” dhe me tė drejtė do t’ju bėnte edhe njė vėrejtje: “Pėrpara se tė keni respekt pėr mua, duhet tė keni pėr z. Edi mė parė, dhe unė do tė kėnaqesha qė mė parė se tė bėnit njė fotografi me mua, mė parė duhet tė bėni me z. Edi, dhe unė nuk besoj, se mė doni kaq shumė, kur juve urreni atė qė pavarėsisht nga bindjet politike ju bashkojnė interesat e Kombit dhe qė juve nuk “begenisni’ ti jepni atij as dorėn...”.

Por z. Obama, nuk ėshtė aq i “ngeshėm” sa juve, qė ndenjėt njė javė pėr tė bėrė njė fotografi…Njė baba i mirė qė nuk do fėmijėt e tij, por qė do komshiun, ky i fundit me tė drejtė do ti thotė:”Si mund tė mė duash mua ti kur nuk do fėmijėt e tu’? Me tė dejtė, edhe z.Obama, do t’u a thoshte kėtė, sepse shqiptari kėshtu e ka, mė pėrpara do tė dojė e do tė respektojė mikun e vėllain e njė gjaku, pastaj tė huajin, mbasi po nuk respektove njeriun qė lufton pėr tė njėjtin ideal, edhe i huaji, pavarėsisht nga “elozhet” qė ju i bėni, dyshon nė se e ke seriozisht apo jo.

Shqiptari nuk e ka zakon tė mburret, siē bėni juve, sa herė qė ktheheni nga jashtė, se bėra fotografi me kėtė, e bėra me atė, ftova pėr vizitė kėtė apo atė personalitet. Kėshtu keni filluar qė nga z. Lalymier e z. Kamdesy, nė shekullin e kaluar, deri tek fotografia e fundit me z. Obama qė u lodhėt aq shumė.. Nuk i hyn fare nė punė shqiptarėve fotografia me z. Obama, qė ju e reklamoni aq shumė, pėrveē Shkėlzenit, pėr t’u mburrur me shokėt e tij qė t’u thotė: “Ja babai im nė fotografi, me Presidentin Obama!”

Shkojmė edhe mė tej. Shqiptari e ka zakon qė tė paktėn fjalėn qė thotė, e mban. Juve, nuk mbahet mėnd qoftė edhe njė rast i vetėm qė tė bėni realitet atė ē’ka thoni. Keni mė shumė se 3 vjet qė thoni se do tė zhduk varfėrinė ekstreme. Varfėria ekstreme, nuk ėshtė “gogol” qė ju do t’i “prisni” kokėn me njė tė rėnė tė shpatės.

As juve, e as vartėsit tuaj, nuk na kanė thėnė se cili ėshtė kufiri i varfėrisė ekstreme.. Nuk keni nevojė tė lodheni shumė tė shihni kudo nė Shqipėri. Shikoni vetėm Metropolin e zhvilluar, ku pranė ēdo kazani plehrash, me dhjetra janė ata qė zėnė rradhė, pėr tė mbledhur kanaēe, mbasi nuk kanė asnjė tė ardhur tjetėr... Por sa familje tė tilla janė nė tė gjithė Shqipėrinė? A mund ti pėrgjigjeni juve si Kryeministėr?

Sa dollarė, apo lekė (me tė rejat, se ju e keni zakon qė kur jepni, flisni me tė vjetra, kur merrni, i llogarisni me tė reja) nė ditė, i duhen njė tė varfėri ekstrem qė tė mbijetojė, e sa njė tė mesmi, pa, sa pėr tė pasurit, nuk u a qajmė hallin. Mburravecllėqet tuaja shkojnė deri nė mashtrim, siē janė ato pėr rritjen ekonomike. Mė e pakta, pėr kėtė juve duhet tė ndėshkoheni..

Por ti “gjen shesh e bėn pėrshesh!” Shqiptari ta thotė tė vėrtetėn nė sy e jo tė mashtrojė... Asnjėherė, juve nuk i keni zėnė nė gojė ēmimet, qė rriten ēdo muaj. Juve i bėtė shqiptarėt me stres duke ju thėnė se kemi rritur rrogat e pensionet..Edhe para 2 ditėve, ju u mburrėt se janė ulur ēmimet e ilaēeve, por, po kėtė ditė INSTAT-i u a hodhi poshtė si tė pa bazė dhe se ato, vetėm janė rritur ēdo muaj, tė paktėn pėr vitin 2011.

Nuk po flasim pėr ēmimet e ushqimeve etj., etj. Tė kuptohemi, nuk janė tė gjitha nė dorėn tuaj, juve bėni aq sa bėni, si Kryeministėr i Vendit, por tė paktėn, mos mashtroni, sepse shqiptarėt e ndershėm janė shumė tė ndjeshėm, sidomos ndaj atyre qė i prekin ēdo ditė.. Shqiptarėt e vėrtetė nuk janė si puna juaj qė trilloni, shpifni e akuzoni deri ku nuk mban mė pėr kolegėt tuaj.

Kur realizoni qėllimin, ato pastaj i quani “portokallada, kur nuk e realizoni atė, shkoni edhe mė tej nė akuza e veprime nga mė brutalet. Pėrderisa keni pranuar tė jeni Kryeministėr, duhet tė mbani, mė shumė nga tė tjerėt, dhe tė duroni mė shumė nga tė tjerėt,mbasi edhe tė tjerėt mėsojnė nga ju. Po ē’tė mėsojnė ata nga juve?... Po tė ishte kaq e lehtė detyra e Kryeministrit, mund ta bėnte atė kushdo, por ja qė janė tė pakėt ata qė e bėjnė me hir apo me pahir!

Juve shkoni tek tė moshuarit nė azil, dhe u tregoni pėrralla se sa e keni rritur buxhetin e pensioneve nė njė kohė qė ata janė ‘sot pėr nesėr” dhe kanė nevojė pėr pak kujdesje. U thoni atyre,se ata janė mė tė lumtur se shokėt e tyre qė janė nė shtėpitė e tyre, mbasi ata e kanė mendjen tek fėmijėt qė i kanė jashtė!.. Ke mundėsi ti o Kryeministėr qė t’ja sjellėsh fėmijėt kėtu, e ti krijosh kushte pėr punė?. S’ke!, Qepe, dhe mos ja “lėndoni” plagėt!. Tė paktėn me kėta mos flisni pėrēart!...

Mė lart e thamė se shqiptari, di edhe tė falė kur ėshtė nevoja. Por, asnjė shqiptar, nuk ka dėgjuar nga goja juaj, qoftė edhe njė “mė falni” pėr gafat e shumta qė keni bėrė jo si Kryeministėr, por si shqiptar i thjeshtė. Juve qejfi u a ka, por nuk do tė jeni tėrė jetėn Kryeministėr,shumicėn e jetės do tė jeni njė Sali i thjeshtė, si gjithė “Salinjtė” e tjerė.

Juve shani me “rrėnjė e me degė” deputetėt, pėrfaqėsuesit e popullit... Ju, i quani ata “legenė”, “horra” “rrugecxėr”. “lavire”, i kėrkoni tė “zhvishen lakuriq” etj., etj ku tė gjithė shqiptarėt e ndershėm, indinjohen, vetėm njėra entuziazmohet dhe duartroket duke thirrur “lakuriē”, “lakuriē”. Kjo ėshtė Jozefina.

Me fjalė thoni se “opozita do tė ketė respektin mė tė madh nga ana jon
ė” dhe nga ana tjetėr, sa nuk e godisni me grusht deputetin e opozitės. nė foltoren e Parlamentit, Juve kot qė lodheni me premtime dhe garantimet qė i bėni opozitės dhe shqiptarėve, mbasi nuk ju beson mė njeri..jo pėr gjė,por se pse ju nuk i thatė shiptarėve se deri ku qėndron faji juaj dhe deri ku ėshtė ai i opozitės, mbas refuzimit tė bėrė nga K.E. pėr statusin e antarsimit.Juve e bėtė kopilin dhe e hodhėt me vrap jashte djepit tuaj

Edhe mund tė gabojė shqiptari, bile edhe kur ky ėshtė Kryeministėr, por mė e pakta, ky, ka
kurajon e kėrkon falje, por ju, nuk e bėni njė gjė tė tillė. Deri kur shqiptarėt do tė vazhdojnė tė urrejnė shqiptarėt?. Deri kur ne shqiptarėt, si puna juaj do ta mbajmė “maēokun” nė bark, pėr t’ja “ndėrsyer” shqiptarėve?.Deri kur ne shqiptarėt do tė bashkohemi pėr interesat e kombit, siē kanė bėrė tė parėt tanė,pavarėsisht nga bindjet politike?...

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 19.10.11 19:51


Nėnė Tereza s’ėshtė hidrocentral


Nėnė Tereza ėshtė,
Shpirt’i fukarenjve,
Sot s’mund tė jetė kurrė,
Ditė e maskarenjve!

Ajo ēdo gjė kishte,
Tė tjerėve ua ndau,
Ndėrsa dora juaj,
Dhe tonat pėrlau!

Ajo i dha botės,
Shpirt e dashuri,
Ndėrsa ju prodhuat,
Pleh e varfėri!

Ajo ėshtė thesari,
Qė ka Shqipėria,
Me kėtė thesar,
S’ka punė qeveria!

Ajo njė e vetme,
Bėri mrekullira,
Ju kaq burra bashkė,
S’bėtė dot dy tė mira!

Ndaj s’i mbeti emri,
Vetėm nė Kalkutė,
Po s’ka asnjė lidhje,
Me ju o makutė!

Veē pėr fukarenjtė,
Atė Zoti ngjizi,
Ndaj s’ka punė aspak,
Me ca minj gjirizi!

Ajo qe njė engjėll,
Ju jini vampirė,
Se as borgjezia,
S’ka kėtė fytyrė!

Ajo ndrin si ylli,
Nė natėn me re,
S’ėshtė me ju Tereza,
More tė pafe!

Ju vodhėt e vratė,
Dhe nuk patėt frikė,
Ndaj dhe Nėnė Tereza,
Nuk ju shton dot pikė!

Ndaj me Nėn’ Terezėn,
Kot mos u mundoni,
S’ėshtė hidrocentral,
Ta privatizoni!


Arben Duka

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Alien & Ufo prej 20.10.11 12:38

Ndaj me Nėn’ Terezėn,
Kot mos u mundoni,
S’ėshtė hidrocentral,
Ta privatizoni!


Mirė shkruan Beni
Shkruan dhe mirė bėn
Po ashtu postimet dhe ti Estilen

Po kujt t'ja thuash..
Makutėve Tė gjorė
Qė Shqipėrisė s'onė
Po i japin njė dorė.

E zhveshėn, zbathėn, plaēkitėn
ja morėn frymėn..
Dita ditės mė shumė, nė derė t'gijotinės
S'ka mbetur pėr besė, asgjė me vlerė
Mjerė populli i shkretė, i mbetėn nė derė

Por do vijė dita, si njė uragan
Pisllėqet dhe zhulin, shpejt i pėrlan.!

avatar
Alien & Ufo

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Niko_ prej 20.10.11 14:40

yasmin shkruajti: Ishim ne, qe me voten e lire zgjodhem qeverine, dhe kjo qeveri perfaqeson vullnetin e shumices se shqiptareve,dhe pjesa tjeter nuk ka asnje te drejte te sulmoje barbarisht me grusht shteti ate qe vete zgjodhem ne!

Shqipėria ėshtė i vetmi vend qė nuk duhet marrė si shembull pėr votimet e lira qė kryen. Vetėm aty nuk mund tė flitet pėr votė tė lirė dhe tė pa'manipuluar.

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 21.10.11 18:33A mundemi ne shqiptaret...?


NenkryetarI i Keshillit per Marredhenie me serbet jashte Serbise shprehimisht ka deklaruar «do te kerkoj nga kuvendi dhe qeveria shqiptare qe te mbeshtese kerkesen e pakicave per shtyrjen e regjistrimit te popullsise». Serbet kane filluar te interesohen per nje komunitet serb ne rrethin e Shkodres dhe te bejne emisione per ta ne televizione duke theksuar idene se atje kane jetuar shume serbe, por me presion ne kohen e komunizmit kane ndryshuar emrat e tyre.

Ndjej mllef e neveri dhe cuditerisht kesaj radhe nuk kerkoj ndjese nga askush! Turp i pashoq! Situate delikate! Heshtje popullore! Servilizem krupendjelles! Mendje te ngushta e zemra te liga! Symbyllur dhe spordhjake! Xhahila dhe fodulla! Sahanlepiresa dhe brekeshkyer! Hajdute dhe me keq, xhepista! Baballare «pusht», me falni pushtetar, qe neser apo pasneser bijve te tyre nuk kane cfare modeli edukativ t'i japin.

Furgona me analiste televizionesh, te cilet per para mohojne e pohojne cdo gje! Editoriale te imponuara! Gazeta partiake pro regjistrimit mbi baza fetare dhe etnike, kunder interesave kombetare.

Minoritete qe lehin per kinse te drejten e tyre per t'u vetedeklaruar dhe kundershtimin e artikullit 20 te ligjit per regjistrim, i cili parashikon, sipas tij, gjobe prej 1000 dollaresh per dhenien e te dhenave te pasakta! Nje tufe idiotesh, te cilet kane uzurpuar karriget dhe mezi c'prisin te dilinin ne terren per te intervistuar shqiptaret, tashme nje pjese e tyre te blere nga «shkjau» serb e «shovinizmi» grek...

Sot, kjo eshte nje pjese e pasqyres se realitetit ne Shqiperi! Ky eshte kabllogrami me serioz dhe i rrezikshem i pathene ne faqen e Wikileaks, e jo humbja e vemendjes nga disa gjera te tjera te rendomta, qe fundja nuk eshte se ne shqiptaret nuk i kemi ditur.

Sinqerisht, me kohe pandehja se shume norma morale, por edhe disa zakone po humbisnin mes shqiptareve. Edhe pse shume shqiptare jane bere pjese, kunder regjistrimit te popullsise, permes nenshkrimit te peticionit te hartuar nga Aleanca «Kuq e Zi», perseri eshte shume pak, thjesht nuk mjafton vetem ky reagim qytetar.

O mjerane, pa kujtoni pakez ato shqiptare te se premtes se «zeze» te 21 janarit 2011 qe sulmuan kryeministrine! I pyesni te gjithe pse protestuat! Me siguri nje pjese kish vajtur qorrazi pas turmes, nje pjese per gjendjen e veshtire ekonomike e sociale, nje pjese per ate e per kete etj.

Ndersa regjistrimi i popullsise eshte shumefish me i rrezikshem se perballja aktuale me situatat e perditshme qe ka cdo familje shqiptare. Regjistrimi i popullsise mbi baza etnike dhe fetare eshte nje rrezik historik, rrezik social, rrezik kombetar, rrezik territorial, rrezik asimilues, rrezik nenshtrues, rrezik konflikti ne te ardhmen, por edhe rrezik ekonomik, fundja nje «armik brenda ne shtepi».

A ju kujtohet se cfare presioni beri Greqia per paktin detar! I tha troc vendit tone, Shqiperise sone te dashur duke i derguar te fala nepermjet «dulecave» me shoke: «Mirupafshim MSA, nese nuk nenshkruani paktin detar», pra shitjen e detit. Fatmiresisht, gjykata Kushtetuese e hodhi poshte.

Mos kujto ti o sylesh qe virresh, cirresh e perdridhesh e me nxjerr gjoksin e fryhesh si nje dordolec, duke pretenduar se paktin detar e anullove ti me shoke! Jo dhe jo, nuk ishim ne dhe as TI, ishte nje njeri i cili u gjend ne kohen e duhur ne vendin e duhur per te treguar shitjen e detit ne diten me diell.

E ne, ne te heshtur po merrnim pakez rreze dielli... Besoni se nese ne Shqiperi rritet artificialisht numri i minoritetit grek dhe atij serb nuk do te na bejne presion te vazhdueshem?! Eh, madje, ato do te perpiqen te nderhyjne kudo dhe per cdo gje, si me qene ne toke te tyre. Obobooooooo!

Nejse, une jam i ndergjegjshem se ka edhe shqiptare te mire dhe te devotshem. Te gjithe ato qe jane pro interesave kombetare, zeri rinor i mijera studenteve qe kane nenshkruar kunder regjistrimit mbi baza etnike dhe fetare, sigurisht me kenaq e me ngroh pa mase.

Edhe nje pjese e medias po solidarizohet me situaten ne fjale. Ato e kuptojne rrezikun e asimilimit. Ato e kuptojne se me kalimin e viteve jugu i Shqiperise do te kete me shume shkolla greke se sa shqiptare. Keto qytetare te denje e dine mire se «gjuha amtare eshte dinjitet, ndersa gjuha e huaj eshte kulture».

E nese jugu fillon e greqizohet, e sipas ketij «surratdhelpres» Aleksandar Cotoric, Shkodra do te na flasin serbisht, atehere me plot gojen ne kemi humbur identitetin tone kombetar.Shkodra ka shume familje te vjetra qytetare,midis tyre dhe shume te afert te mij, por po te diskutohet me secilen prej tyre te tregojne se sa serbe na paska Shkodra qe heret e deri ne ditet e sotme.

Tundu e shkundu o shqipetar! Jo nga muzika, jo nga moda e jo nga gjerat qe ti ke qejf cdo dite te besh. Tundu e shkundu se e ardhmja nuk premton per ty. Te ardhmen tende, ti nuk po e mbron. Femijet e tu nga heshtja jote, nga rreziku i bukes dhe i karriges qe mban, nuk jane asgje se sa kur ai te vihet ne gare me fqinjet e tij ballkanik apo edhe bashkemoshataret e tij europian e te ndihet koketul e mjerane, pasi nuk di c'te thote, vec pelpelit mjerueshem duke thene: «kemi qene popull i varfer dhe nuk kemi mundur t'i bejme balle presioneve te huaja!».

Mjaft! Mjaft mashtrimit te perditshem! Mjaft injorances masive! Mjaft mosreagimit per fatet tona, fatin tone! Mjaft te qeshures se dalur me veshtiresi nga zorret e barkut per te pershendetur deputetin e zones! Mjaft mjerimit dhe vajtimit, pasi ndodhin ngjarjet! Ne mundemi... Te gjithe bashke jemi dakord qe regjistrimi te behet, por te mos dalin rezultate per etnine dhe fene.

Si perfundim, mua dhe shume te rinjve me gjak shqiptari na intereson atdheu yne, e jo fatet e Kreshnikut apo aleances.Joooooo, keto jane mjegulla kasten te krijuara me dashje qe shprehimisht do te thote «je me mua apo me ato?».

Ne jemi te gjithe me Shqiperine. Regjistrimi i popullsise duhet te behet qe c'ke me te, por jo mbi baza etnike dhe fetare. Ne duam nje Shqiperi europiane, por te sigurte dhe me vlera te mbartura. Kurrsesi nuk mund ta pranoj qe gjoja per hir te hyrjes ne Europe, ne shqiptaret duhet te hyme sic do Greqia apo Serbia, sic na do Nastradini me shoke pa mbathje e pa koke.

Jo dhe jo! Kjo nuk eshte Shqiperia, keta nuk jane shqiptaret. Veriu dhe Shqiperia kane aq pak serbe e pak me shume greke edhe sec na merr mendja neve. Prandaj, ketyre zerave zyrtar me prapavije strategjike duhet t'i themi ndal qytetarisht, por edhe politikisht.
Ne mundemi! PO, ne mundemi te ndalojme qe Serbet te peshkojne «krap» e «ngjala» me thase ne Dejlan. Nese te vjetrit heshtin, rinia duhet te ndeze. Fqinjesi te mire me te gjithe, por une ne shtepine time dhe ti tenden o serb dhe grek..


Edituar pėr herė tė fundit nga Estilen nė 21.10.11 20:51, edituar 1 herė gjithsej

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Fakiri prej 21.10.11 19:19

..por s' din Shkjau me mbajtė miq'sķ !...
Serbi vėlla do ta humbasė,
Pa kqyre t'drejtė paa kryre arsye,
Serbin shqype ke mbi krye.
Ka me t'lanė ky i ditė pa sy,
Thellė n'rrashte, po t'ue t'i gėrrye,
Se kshtu ecte nė shekull lodra,
Ulu maje e ēohu kodra...
Gjergj Fishta

Me kėtė kryeministėr jo vetėm Shkodra por edhe Durrėsi (ah Durrėsi ėndrra e Serbis) mund tė serbizohet pa farre problemi i ka miq ky derziu (vėllėzėr tė Sllobodankės) E ka bėrė Shqipėrin si tė ishte Ēifligu i tij.........
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 27.10.11 21:51


Nė zgjedhje blen votat, tani blen haletė


Me zgjedhjet lokale
Po vazhdon estrada,
U luajt nė Vlorė
Krye-maskarada!

Nderi i sė majtės
Aty ra nė tokė,
U blenė si bag’tia
Trembėdhjetė kokė!

U blenė tė pacipėt
Si qillo patate,
Dhe jo dokudo
Po koka vlonjate!

E i gjithė mileti

I ēuditur ngeli,
Dhe harroi i shkreti
Se nga ėsht’ Xhuveli!

Xhuve tradhtisė
Nuk iu hoq kurora,
Trembėdhjetė “yje”
Ju shtuan nga Vlora!

Tradhtarė e majta
Nxori ca si shumė,
Tani pyes veten:
Pse voton o lumė?

Pse voton o lumė
Pyes unė i ziu,
Shkėrdhata merr votėn
Dhe shkon te Saliu!

Kanė dalė sekserėt
Si qentė me erė,
Ku janė haletė
I gjejnė menjėherė!

S’e ndal kurrė pisllėkun
Ky palo pushtet,
nė zgjedhje blen votat
Tani blen haletė!

Arben Duka

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Alien & Ufo prej 28.10.11 8:25


Edhe nga kto punė, mėsimin e nxori
dhe Edi Rama = kryehori
E bėri Ps-nė, pronė tė babait
Sillet me tė, si qehajai agait

Mjaft tė shikosh, delegatėt e zgjedhur
tė ngrenė ata kartonin, pėr Kryetarin e rrjedhur
Nuk ka oponencė, ta shtypim me furi
unė bėj kryeminstrin, s'ma merr dot njeri

2013-ta po vjen, s'ėshtė larg
Humbja e radhės, po troket nė prag
shkruaj kėto radhė, jo o mik nga qejfi
U bė dhe PS-ja, parti krushqi-kongresi

Populli ynė ka njė fjalė tė urtė
''Pėr inat tė vjehrres, fle me mullixhinė''
Se lshon Edvin Rama, sė gjalli partinė
E ka mėsim nga kryehanxhiu
Vėllam i Berishės, na doli ky i ziu..?avatar
Alien & Ufo

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 28.10.11 9:00
Alien-Ufo mire ke shkruar
gjithe derrat nje lloi jane
vete i rrisim me ''therrime'
me gjithe rrobe,po na hane

Edi,Meta,Sala dhe Fatosi
e njenjta gjelle,ajo guzhine
turli sade, tave kosi
keto lavire,shqyen Shqiperine

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Androo prej 08.11.11 14:24E akuzoi se kishte tė dashur Kadarenė, Bulku padi Kastriot Myftarajt

Aktorja e njohur Rajmonda Bulku dhe njėkohėsisht deputete e PD-sė nė Kuvendin e Shqipėrisė, ka depozituar dje nė Prokurori njė padi civile pėr shpifje ndaj Kastriot Myftarajt.

Padia e Bulkut vjen pas deklaratave tė gazetarit Kastriot Myftaraj pėr lidhjet e shkrimtarit Ismail Kadare, pas publikimit tė librit nga bashkėshortja e kėtij tė fundit.

Sipas deputetes Bulku deklaratat e Myftarajt pėr njė lidhje tė mundshme mes saj dhe Ismail Kadaresė, nuk janė gjė tjetėr veēse shpifje. Nė shkrimet, apo edhe nė daljet vizive, Myftaraj e ka pėrforcuar kėtė deklaratė edhe me njė tjetėr pasazh nė tė cilin shprehet:

“Mund tė jetė aktorja shqiptare e cila qė nė vitin 1976 deri nė 1989 ka luajtur praktikisht nė ēdo film qė ėshtė mbėshtetur nė librat e Kadaresė”.

Kjo tregon qė Kastriot Myftaraj pėrveē tė lehurave tė tij ai bėnė vetėm thashetheme,a ia vlen tė vlerėsohet njė njeri i tillė?
avatar
Androo

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Estilen prej 09.11.11 16:01


Pakti detar, skandali i fshehur nė nenin 53 tė ligjit tė 2008-s
Kush mendon se e keqja ka njė kufi, apo se kjo klasė politike ia ka bėrė tashmė tė gjitha Shqipėrisė, duhet tė korrigjojė sėrish mendim: Shqipėrisė i janė hequr kufijtė zyrtarė me njė ligj tė vitit 2008 dhe ka dyshime tė forta qė kjo ėshtė bėrė pėr ti hapur rrugė pretendimeve tė Greqisė pėr “kufi tė ri detar” me Shqipėrinė, pra pėr famėkeqin Pakt Detar tė qeverisė sė Sali Berishės, tė rrėzuar mė pas nga Gjykata Kushtetuese.

Ligjet e hartuara pėr kufijtė, pėrkatėsisht nė vitet 1970, 1976 dhe 1980 janė shfuqizuar nė vitin 2001. Nė ligjin e kėtij viti janė pėrcaktuar kufijtė tokėsorė dhe detarė tė Republikės sė Shqipėrisė.

Ndėrkohė nė vitin 2008 qeveria ka miratuar njė ligj tjetėr pėr menaxhimin e kufijve duke shfuqizuar tė gjitha ligjet paraardhėse. Tashmė i vetmi vend ku janė pėrcaktuar kufijtė e shtetit tonė janė arkivat ndėrkombėtare dhe ligjet e shteteve fqinje.

Ligji i vitit 2001

Nė prill tė vitit 2001 parlamenti shqiptar ka miratuar ligjin pėr “Kufirin shtetėror tė Republikės sė Shqipėrisė”, nė tė cilin sanksionohet se kufiri shtetėror i Republikės sė Shqipėrisė pėrcaktohet nė aktet ndėrkombėtare.

“Kufiri shtetėror i Republikės sė Shqipėrisė ėshtė i paprekshėm. Ai tregohet me anė tė shenjave tė veēanta artificiale ose natyrore tė vendosura mbi sipėrfaqen tokėsore dhe ujore.

Vijat e hequra perpendikularisht (lart e poshtė) mbi vijėn e kufirit nė sipėrfaqen tokėsore dhe ujore pėrbėjnė pėrkatėsisht, kufijtė e hapėsirės ajrore, tė nėntokės dhe tė shtratit e tė nėntokės sė ujėrave tė brendshme dhe ujėrave territoriale tė Republikės sė Shqipėrisė”,- thuhet nė ligj.

Pėr sa i takon kufijve detarė, ligji i vitit 2001 sanksionon: Ujėrat territoriale tė Republikės sė Shqipėrisė shtrihen gjatė gjithė bregut tė saj, nė njė gjerėsi prej 12 miljesh detare, duke filluar nga vija e drejtė bazė qė shkon nga Kepi i Rodonit (Muzhit), Kepi i Pallės, i Lagjit (Kalasė sė Turrės), derdhja e Semanit, derdhja e Vjosės, bregu perėndimor i Ishullit tė Sazanit, Kepi i Gjuhėzės dhe i Gjiut tė Gramės, dhe mandej midis bregdetit shqiptar dhe ishujve tė Republikės Greke deri pėrmes Kanalit tė Korfuzit.

Gjerėsia e ujėrave territoriale nga derdhja e Bunės nė det deri te Kepi i Rodonit shtrihet deri nė vijėn e kufirit shqiptaro-jugosllav (Mali i Zi).

Janė ujėra tė brendshme tė Republikės sė Shqipėrisė ujėrat e Detit Adriatik dhe tė Detit Jon qė shtrihen brenda vijės sė drejtė bazė qė pėrshkon derdhjen e Lumit tė Bunės, kepat e pėrmendur mė lartė dhe vijės sė drejtė bazė qė pėrshkon Kepin e Gjiut tė Gramės, Kepin e Gjiut tė Palermos, Kepin e Qefalit, Kepin e Sarandės, si dhe ujėrat kėtej vijės kufitare tė liqeneve dhe lumenjve kufitarė.

Kjo i jep tė drejtė Shqipėrisė tė ushtrojė sovranitet e saj mbi ujėrat territoriale dhe tė brendshme si dhe nė hapėsirėn ajrore. “Republika e Shqipėrisė ushtron sovranitetin e saj mbi rrafshnaltėn (shelfin) kontinental pėr qėllime kėrkimi dhe shfrytėzimi tė burimeve tė saj natyrore”,- thuhet nė ligjin e vitit 2001.

Sipas tij, Dekreti nr. 4650 datė 9.3.1970 “Pėr kufirin shtetėror tė Republikės Popullore Socialiste tė Shqipėrisė”, ndryshuar me dekretet nr.5384, datė 23.2.1976 dhe nr. 6181, datė 26.4.1980, shfuqizohet.

Ligji i vitit 2008

Ndėrkohė shtatė vite mė pas Kuvendi ndryshon ligjin pėr “Kontrollin dhe mbikėqyrjen e kufirit shtetėror”. Nė nenin e parė tė kėtij ligji thuhet: “Me kėtė ligj rregullohen kontrolli dhe mbikėqyrja e kufirit shtetėror, misioni i Policisė Kufitare dhe tė Migracionit, bashkėpunimi policor ndėrkufitar, bashkėpunimi brenda strukturave tė Policisė sė Shtetit, si dhe bashkėpunimi me agjenci tė tjera, tė cilat kanė detyrime ligjore pėr sigurinė nė kufi”.

Nė tėrėsi ligji i vitit 2008 rregullon mėnyrėn e funksionimit tė pikave tė kalimit kufitar, mėnyrėn se si do tė ruhet kufiri nga policia, sistemin e hyrje daljes sė shtetasve me viza etj. Por nė kėtė ligj nuk bėhet asnjė ndarje e kufijve tė Republikės sė Shqipėrisė dhe nė nenin 53 tė shfuqizohet ligji i vjetėr i kufijve.

“Ligjet nr.8771, datė 19.4.2001 “Pėr kufirin shtetėror tė Republikės sė Shqipėrisė”, nr.8772, datė 19.4.2001 “Pėr ruajtjen dhe kontrollin e kufirit shtetėror tė Republikės sė Shqipėrisė” dhe ēdo dispozitė tjetėr, qė bie nė kundėrshtim me kėtė ligj, shfuqizohen”,- thuhet nė ligjin e vitit 2008, i cili ėshtė ende nė fuqi.

Ujėrat territoriale shqiptare

Ato fillojnė nga vija e drejtė bazė qė shkon nga Kepi i Rodonit (Muzhit), Kepi i Pallės, i Lagjit (Kalasė sė Turrės), derdhja e Semanit, derdhja e Vjosės, bregu perėndimor i Ishullit tė Sazanit, Kepi i Gjuhėzės dhe i Gjiut tė Gramės, dhe mandej midis bregdetit shqiptar dhe ishujve tė Republikės Greke deri pėrmes Kanalit tė Korfuzit.

Gjerėsia e ujėrave territoriale nga derdhja e Bunės nė det deri te Kepi i Rodonit shtrihet deri nė vijėn e kufirit shqiptaro-jugosllav (Mali i Zi).

Ujėra tė brendshme janė ato tė Detit Adriatik dhe tė Detit Jon qė shtrihen brenda vijės sė drejtė bazė qė pėrshkon derdhjen e Lumit tė Bunės, kepat e pėrmendur mė lartė dhe vijės sė drejtė bazė qė pėrshkon Kepin e Gjiut tė Gramės, Kepin e Gjiut tė Palermos, Kepin e Qefalit, Kepin e Sarandės, si dhe ujėrat kėtej vijės kufitare tė liqeneve dhe lumenjve kufitarė

Pėrkufizimi i Shqipėrisė nė enciklopedi

Shqipėria kufizohet nga Mali i Zi nė veriperėndim, Kosova nė veri, nga Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisė nė lindje dhe Greqia nė jug. Nė kufirin natyror perėndimor Shqipėria ka dalje tė hapur nė Detin Adriatik dhe nė jugperėndim nė Detin Jon.

Gjatėsia e vijės kufitare tė Republikės sė Shqipėrisė ėshtė 1094 km, nga tė cilat 657 km vijė kufitare tokėsore, 316 km vijė bregdetare, 48 km vijė ndarėse pėrmes lumenjve dhe 73 km pėrmes liqeneve.

Sipėrfaqja e pėrgjithshme ėshtė 28.748 kilometra katrorė. Gjatėsia e pėrgjithshme e vijės kufitare ėshtė 1094 km, nga te cilat janė: 657 km (kufi tokėsor), 316 km (kufi detar), 48 km (kufi lumor) dhe 73 km (kufi liqenor).

Nė veri e verilindje ka 529 km vijė kufitare me Malin e Zi, Kosovėn dhe ish-Republikėn jugosllave tė Maqedonisė, ndėrsa nė jug e juglindje me Greqinė njė vijė kufitare prej 271 km. Nė perėndim Shqipėria laget nga Deti Adriatik e nė jug-perėndim nga Deti Jon

Shekulli


Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafkat politike shqiptare

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi