Shqisa e shtatė - intuita

Shko poshtė

Shqisa e shtatė - intuita

Mesazh  Neo prej 06.04.10 12:39

Shqisa e shtatė - intuitaKur biem nė dashuri nė shikim tė parė thjesht e dimė qė "ajo" apo "ai" ėshtė personi i duhur, poashtu kur presim njė top e dimė se si. Kjo diēka tė cilėn nuk e kuptojmė se nga vjen ka shumė emėrtime si zėri i brendshėm, ndjenjė e brendshme, intuitė.

Intuita ka pasur me qindra vjet nam tė keq. Edhe sot edukohen njerėzit tė maten mirė para se tė vendosin. Intuitės nuk i kanė besim.

Intuitėn e lidhin mė sė shumti me tė menduarin femėror. Ose me njė shqisė tė shtatė. Kėshtu ajo vihet nė pikėpyetje. Nė tė vėrtetė intuita ėshtė njė formė inteligjence. Njė inteligjencė e pavetėdijshme, tė cilėn e zotėrojnė si meshkujt ashtu edhe femrat.

Vendimet ku ne dėgjojmė zėrin e brendshėm na shoqėrojnė pėrditė - dhe ndodhin kryesisht pa e vėnė ne re. Kėshtu nė rrugėn e njohur pėr nė punė ne kthehemi intuitivisht djathtas, rrisim shpejtėsinė e ecjes dhe parandjejmė situatat e rrezikshme. Kėtė tė fundit pa parė nė tė ardhmen. Mė tepėr janė pėrvojat ato qė na kanė mėsuar.

Pikėrisht kėtu bazohet intuita: nė pėrvojė. Sa mė tepėr tė kemi dijeni mbi njė fushė aq mė tepėr mund t“i besojmė intuitės sonė nė tė. Ekspertėt janė tė mendimit se, pėr shembull dhjetė vjet pėrvojė nė njė punė mjaftojnė qė nė mėnyrė intuitive tė marrim vendimin e duhur.

Gjithēka qė pėrjetohet dhe shikohet, merret vesh dhe mėsohet qė nga lindja, hyn brenda tek dituria jonė. Kėsaj, sipas ekspertėve, i shtohen dijet qė njeriu ka mbledhur pėrgjatė evolucionit - pak a shumė impulsi tė mos i besohet njė tė huaji qė e hasim nė pyll.

Kohėt e fundit intuita ka filluar tė zėrė vendin e vet.

Deri nė 95 pėrqind tė vendimeve qė ne marrim janė intuitive. As blerjet qė ne bėjmė nuk janė vendime racionale ku kemi peshuar mirė anėt e mira dhe kėqija tė njė produkti.

Nė kokėn tonė kemi njė autopilot shumė tė fuqishėm qė vendos pėr ne. Kėshtu ne nuk na duhet tė mendojmė gjatė, por vendosim nė mėnyrė impulsive.

Ajo qė na bėn tė dyshojmė tek ky autopilot: ne e ndjejmė atė por nuk mundemi as ta drejtojmė e as ta kuptojmė. Shkaku pėr kėtė gjendet nė atė qė intuita jonė vepron pėrnjėherė nė mėnyrė tė pavetėdijshme. Ndėrkohė qė ne me vetėdije mund tė pėrpunojmė 50 njėsi tė dhėnash nė sekondė - qė i pėrgjigjet katėr deri nė pesė vetive - autopiloti ynė ia del mbanė tė pėrpunojė njėmbėdhjetė milionė njėsi tė dhėnash nė sekondė.

Nėse do tė pėrpiqeshim qė kėtė efikasitet tė kujtesės sonė tė pavetėdijshme tė punės ta arrinim edhe nė gjendje tė vetėdijshme atėherė do tė ishim tė mbingarkuar. Ne pothuajse do tė gjendeshim tė burgosur nė njė rretheqark tė pafundmė duke peshuar midis po-sė dhe jo-sė. Nuk do tė arrinim tė merrnim as vendimet mė tė thjeshta; do tė ishim praktikisht tė paaftė pėr tė lėvizur.

Shkencėtarėt kanė zbuluar shumė kohėt e fundit mbi intuitėn. Por nuk e dinė akoma me hollėsi se si ajo funksionon.

Ata kanė gjetur se intuita, ndodhet njėkohėsisht nė shumė rajone tė trurit tonė. Por ata nuk e dinė me saktėsi se si truri na tregon se ē“drejtim tė marrim. Kėshtu intuita mbetet njė fushė e gjerė pėr t“u hulumtuar.

Pėrgatiti Alvin Ekmekēiu
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shqisa e shtatė - intuita

Mesazh  Xhemajl prej 20.07.10 17:35

Po shqisa e 6 kush ėshtė?

avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shqisa e shtatė - intuita

Mesazh  Neo prej 20.07.10 17:59

xhemajl shkruajti:Po shqisa e 6 kush ėshtė?Njeriu ka pesė shqisa, me tė cilat ėshtė i ndėrgjegjėshėm rreth botės: tė parit, tė dėgjuarit, tė nuhaturit, tė prekurit dhe shija me tė cilen marrim informacione nga bota e jashtme ...

Shqisa e gjashtė ėshtė njė ndjenjė qė nuk ėshtė nga kėto tė pėrmendura mė sipėr …bėhet fjalė pėr njė ndjenjė mbinatyrore ose paranormale qė do tė thotė se jeni tė vetėdijshėm pėr njė realitet superior si:

-Shikim i dyfishtė: pėr tė parė gjėra qė ndodhin mijėra e mijėra kilometra larg nga ju nga fuqia e mendjes suaj

-Ajo e mediumit: tė flasėsh nė njė plan mė tė lartė tė realitetit tonė, psh. me botėn e tė vdekurve.

-Paralajmėrimi: e shohin tė ardhmen (ose e tė kaluaren) etj.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shqisa e shtatė - intuita

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi