UFO-t pėrtej "Perdes sė Hekurt"

Shko poshtė

UFO-t pėrtej "Perdes sė Hekurt"

Mesazh  Admin prej 19.05.08 18:56

UFO-t pėrtej "Perdes sė Hekurt"

Ishte 30 qershori i vitit 1952 dhe ish-majori i Vermahtit, Oskar Linke, po pėrshkonte qetėsisht me motorr pyllin e Haselbakut nė Gjermaninė Lindore.

Bashkė me tė ishte dhe e bija, Gabriela 11-vjeēare. Qe pikėrisht kjo e fundit qė nė njė moment tė caktuar i ulėriu tė atit qė tė ndalonte. "Shiko midis pemėve. Duket njė dritė. Ēfarė ėshtė?", pyeste Gabriela.

Tė shtyrė nga kurioziteti, tė dy gjermanėt u afruan. "Nė atė moment", tregoi mė pas Linke, "e kuptova se ndodhesha pėrballė njė disku fluturues.

Ishte njė objekt 15 metra i gjatė, i vendosur pėrdhe. Nė tė gjithė perimetrin kishte njė radhė dyfishe hapjesh. Pashė edhe dy qenie 1 metėr tė lartė, tė veshur me tuta metalike, tė cilėt po nervozoheshin. Njėri prej tyre kishte nė gjoks njė lloj drite fleshuese.

Tė dy dukeshin tė prirur qė t'i largonin tė gjitha papastėrtitė, gjethe, dhera dhe ēdo gjė tjetėr, nga poshtėė diskut.

Nė njė moment tė caktuar e kuptuan praninė tonė dhe me shumė shpejtėsi u futėn brenda nė disk.

Dyert e rrumbullakta tė kėsaj makine u ndriēuan nė ēast dhe me njė rėnkim, objekti u ngrit nė fluturim, duke u larguar. Fillimisht u bė i gjelbėr dhe mė pas i kuq; u zhduk me shpejtėsinė e njė vetėtime".

Oskar Linke e dinte se tė flisje pėr "gjėra tė caktuara" nė Gjermaninė komuniste ishte tejmase e rrezikshme dhe kėshtu, dy ditė mė vonė, e gjithė familja Linke i kėrkonte azil politik Policisė Ushtarake tė sektorit britanik tė Berlinit Pėrėndimor.

Ushtarėve tė tronditur i larguari u deklaronte: "Unė jam Oskar Linke, kryebashkiak i Glajmershauzenit, pranė Helingenit, nė zonėn sovjetike. Ju kėrkoj azil pėr vete dhe familjen time.

Duhet tė mė besoni. Kam njė zbulim shumė tė rėndėsishėm pėr t'ju bėrė. Ėshtė arsyeja pėr tė cilėn jam arratisur disa ditė mė parė. Kam parė njė makinė fluturuese tė ēuditshme dhe pasagjerėt e saj..."

Tė arratisur prej njė UFO-je

Dėshmia e Linkes u klasifikua si top sekret nga War Office; pėr kėtė arsye askush nuk ka mundur tė mėsojė zhvillimin e investigimit qė ka mundėsi tė jetė kryer nga forcat e NATO-s me qėndrim nė sektorin gjermanik.

Por dimė se, falė Ligjit mbi lirinė e informacionit amerikan, nė njė raport dėrguar CIA-s tė njėjtin vit dhe mė pas tė deklasifikuar, Linke komentonte: "Nuk e kisha dėgjuar kurrė termin "disk fluturues" pėrpara se tė arratisesha nga zona sovjetike nė Berlinin Pėrėndimor.

Kur pashė objektin, mendova aty pėr aty se ishte ndonjė makinė e re ushtarake sovjetike. Rrėfej se jam frikėsuar, pasi sovjetikėt nuk duan qė ndokush tė dijė pėr punėn e tyre.

Shumė njerėz janė kufizuar nė lėvizjet e tyre pėr shumė vite nė Gjermaninė Lindore, sepse dinin shumė...".

Qėndrimi i Linkes, i cili kish shfrytėzuar pozicionin e tij si kryebashkiak nė Gjermaninė Lindore, qė tė mund tė lėvizte lirisht nė vend dhe tė arratisej nga ana tjetėr e bllokut, ėshtė e kuptueshme vetėm nėqoftėse njihet me themel mėnyra operuese e ashpėr e STASI-t, policisė sekrete tė Berlinit.

E krijuar me urdhėr tė Moskės mė 8 shkurt tė vitit 1950, STASI ka qenė deri nė momentin e shkrirjes sė saj nė erėn gorbaēoviane, njė prej shėrbimeve sekrete mė tė frikshėm lindorė, pėr njė pamėshirshmėri mė tė madhe, deri sa edhe vetė KGB-ja.

Nė njė libėr tė gazetarit italian Bruno Zoratto, llogaritet se Gestapoja e kuqe (siē quhej nga viktimat e saj) spiunonte 1 gjerman tė Lindjes nė 5 tė tillė, rekrutonte me forcė dhe me shtazh qindra agjentė dhe informatorė ēdo vit, kontrollonte spostimet e tė gjithė qytetarėve - deri nxėnėsit e shkollave - dhe ua bastiste rregullisht banesat, nganjėherė publikisht dhe nganjėherė fshehurazi.

"STASI ishte njė parti nė kuptimin e vėrtetė tė fjalės, qė dyzet vjet me radhė ka pilotuar fatin e ēdo shoqate sportive, tė ēdo ndėrmarrjeje, tė ēdo studenti, tė ēdo nevojtoreje publike, tė ēdo kryqėzimi rrugor", ka denoncuar nė vijim e pėrditshmja "Der Spiegel".

Dy prej sektorėve tė shumtė tė spiunazhit tė STASI-t rezultuan veēanėrisht aktivė edhe nė fushėn e kontrollit dhe tė asgjėsimit tė informacionit ufologjik: Sektori Qendror II dhe Sektori M.

I pari, i dedikuar kundėr spiunazhit, drejtohej nga Gjeneral Leitnanti Kraatsch dhe aktiviteti i tij konsistonte nė mbikėqyrjen e tė huajve dhe tė gazetave (dhe gazetarėve) tė huaja.

I dyti ishte i drejtuar nga Koloneli Strobel, inspektonte tė gjitha dėrgesat postare dhe, tregon Zoratto, "kishte detyrėn qė tė hapte letrat e tė kopjonte e memorizonte tė gjitha tekstet e rėndėsishme".

Kjo shpjegon se pse nė dyzetėvjeēarin nė tė cilin STASI qeverisi Gjermaninė Lindore si njė qeveri hije nė kuptimin e vėrtetė tė fjalės, asnjė informacion pėr UFO-t nuk doli kurrė nga vendi, tė paktėn zyrtarisht.

Posta dhe gazetat kontrollohen dhe censuroheshin rregullisht dhe atij qė i shikohej ndonjė gjė, nė besnikėri me politikėn e diskretitimit tė sugjeruar nga Moska, rrezikonte burgun nė kėshtjellėn e tmerrshme tė Bautcenit.

Bie Muri i Berlinit

Me rėnien e Murit tė Berlinit ėshtė rrėzuar edhe njė mur tjetėr: ai i heshtjes ufologjike.

"Pėrėndimi e ka mėsuar interesin e treguar nga STASI pėr UFO-t vetėm pas ribashkimit tė Gjermanive, kur arkivat e policisė politike tė Lindjes kanė kaluar nė Bon", ka treguar Michael Hesemann.

"Nė Bon janė depozituar dhjetra relacione lidhur me shikimet dhe mbi hetimet lidhur me dėshmitarėt.

Gjatė kėtyre viteve, i pajisur me mbėshtetjen e shtypit dhe tė televizionit, kam kėrkuar ta bind klasėn e re drejtuese politike pėr t'i bėrė publike kėto dokumenta, por kam hasur shumė rezistenca, tė cilat me shtyjnė tė mendoj se konspiracioni i heshtjes nuk ka pushuar aspak me rėnien e Murit tė Berlinit".

I rrėmbyer nga UFO-t

Nė fakt, Hesemann ka ndjekur rastin e njė dėshmitari, tė dhėnat e tė cilit i mban sekret pėr t'i ruajtur identitetin e vėrtetė, ndodhia e tė cilit i interesoi shumė policisė sekrete tė Berlinit Lindor nė vitet '60. Nė atė kohė, njeriu ishte fėmijė.

Njė mbrėmje, rreth orės 19, po ecte me patina nė liqenin e ngrirė tė Stendalit, nė Altmark. Moshatarėt e tij po pėrgatiteshin tė ktheheshin nė shtėpi dhe, duke iu drejtuar atij, e kanė ftuar t'i ndiqte.

Por djaloshi ka refuzuar, duke thėnė se do tė rrinte tė patinonte akoma edhe pėr gjysmė ore.

I mbetur vetėm, djaloshi pėrjetoi njė pėrvojė haluēinante, tė stilit X-files. "Papritmas" i tregoi mė pas Hesemann, "pashė njė dritė qė po ulej mbi liqen, e drejtuar nga njė ishullth i populluar nga pata dhe mjelma. Duke menduar se ishte ndonjė helikopter, vendosa qė tė shkoja tė shikoja.

Ajo se ēfarė mė ndodhi mė pas, nuk e di. Humba ndjenjat dhe u zgjova, nuk e di se pas sa kohe, nė njėqind metra largėsi.

Kur u ktheva nė shtėpi, i gjeta prindėrit e mi shumė tė preokupuar, tė cilėt po mė prisnin nė pragun e derės. Ēfarė ka ndodhur?- m'u sulėn me njė frymė tė dy. Je vonuar shumė.

Na the se do tė ktheheshe nė orėn 19 e 30 dhe ora tani ėshtė 22 e 30. A mund tė dimė se ēfarė tė ka ndodhur? Por unė nuk kujtoja asgjė.

Mė thanė pastaj se kisha njė pamje tė tmerrshme dhe fytyrėn sikur tė ma kish djegur dielli. Kisha edhe njė ēikatriēe tė ēuditshme nė hundė dhe nuk e dija sesi dreqin mė ishte shkaktuar".

Tė nesėrmen, djali u dėrgua tek njė mjek, i cili nuk ka qenė nė gjendje tė kuptojė as se ēfarė i kish ndodhur, as sesi ia kish bėrė djali tė nxihej nė dimėr dhe, pėr mė tepėr, natėn.

Nė vijim, dėshmitari u sulmua dhe nga njė ethe e ēuditshme dhe u detyrua qė tė shtrohej nė spital pėr tė qenė nėn vėzhgim. Qė nė atė moment i filluan belatė e para.

Duke mos ditur sesi tė zgjidhte problemin e asaj kohe tė humbur prej dy orėsh, mjekėt vendosėn qė t'i drejtoheshin hipnozės regresive.

Ishte e qartė se djaloshi kish mbetur i traumatizuar nga pėrvoja; fliste nė gjumė, duke kujtuar ato momente pėr tė cilat, kur ishte zgjuar, nuk kujtonte asgjė.

Hipnoza regresive nxori nė dritė njė pėrvojė tronditėse dhe dy ditė mė pas ja ku mbėrrijnė puntualė nė spital dy agjentė tė STASI-t.

Sė bashku me mjekun qė kishte nėn kontroll, kėta ia nėnshtruan djaloshin tonė regresionit hipnotik dhe regjistruan gjithēka pėr rreth 3-4 orė. Nėn hipnozė, djaloshi u kujtua se ishte ēuar nė bordin e njė UFO-je dhe ishte shtrirė nė njė tavolinė operacionesh.

Pėrreth tij nuk qenė tė Hirtit, por Nordikėt, arianė (ironi e fatit) qė djaloshi i pėrshkoi si "njerėz tė ēuditshėm bjondė, me flokė tė gjatė.

Mbanin tė veshura pėrparėse tė bardha dhe mė treguan njė figurė, tė cilėn mė pas e identifikova me njė imazh mitologjik, pemėn e jetės". Agjentėt e STASI-t e verbalizuan tė gjithė historinė dhe historia fillimisht u duk sikur pėrfundoi kėshtu. Por qe vetėm njė iluzion.

Nė radhė tė parė, siē ishte e parashikueshme, nė momentin nė tė cilin djaloshi fitoi vetėdije pėr pėrvojėn e tij, vizioni i tij i jetės ndryshoi rrėnjėsisht. Djaloshi - nė mėnyrė tė rrezikshme, nė njė vend rigorozisht ateist dhe materialist - u gjend qė tė pėrqafojė qėndrime milenariste dhe kontaktorė.

U gjend duke folur pėr spiritualizėm dhe jetė nė univers. Ky ndryshim i papritur i tij pati si efekt faktin qė njerėzit, tė frikėsuar nga kėto diskutime subversive jo tė toleruara nga autoritetet, i krijoi menjėherė njė boshllėk pėrreth.

Tė flisje pėr gjėra tė tilla nė Gjermaninė Lindore nė atė kohė mund tė ishte shumė e rrezikshme. Gjatė Revolucionit tė Pragės (1968), djaloshi ynė, i cili nė atė kohė kryente shėrbimin ushtarak, u rebelua kundėr represionit rus. U arrestua dhe u burgos pėr shumė vjet.

Nė vitin 1977 siguroi mė sė fundi lejen e largimit dhe u transferua nė Gjermaninė Pėrėndimore. "Kėtu", ka treguar Hesemann, "duke folur ufologjikisht, nuk gjeti njė situatė faktike mė tė mirė. Nė atė kohė librat lidhur me UFO-t qenė shumė tė rrallė dhe kjo mė bėn tė supozoj se djaloshin nuk ka shpikur asgjė, duke marrė pėr bazė ndonjė material letrar".

Zjarr nė qiellin e Peenemundes

Shėrbimi sekret i Gjermanisė Lindore zgjati deri nė vitin 1989, nėn drejtimin e fajkoit Erich Mielke. Atė vit, falė Perestrojkės, ai u shkri dhe u zėvendėsua nga Amt fuer Nationale Sicherheit (AfNS), Zyra pėr Sigurinė Shtetėrore, tė drejtuar nga Gjenerali Schwanitz.

Ka qenė pikėrisht gjatė mandatit tė kėtij tė fundit, personazh mė tolerant, qė ndodhi njė prej ngjarjeve ufologjike mė interesante. Ishte 25 gushti i vitit 1990 dhe zona ishte baza bėrthamore e Peenemundes, zona ku gjatė Luftės sė Dytė Botėrore nazistėt kishin testuar raketat e tyre V-2.

Nė vitin 1990 Moska i kish tėrhequr ushtarėt rusė dhe agjentėt e STASI-t me ngadalė po ua linin vendin atyre tė Kriminalpolizei, FBI-sė sė Gjermanisė Pėrėndimore. Qe ora rreth 20 e 30 minuta, kur qindra persona panė njė formacion UFO-sh (nė njė film shfaqet njė bistak prej shtatė dritash tė vendosura nė formė V-je) qė manovronte sipėr zonės.

U xhiruan katėr filmime tė ndryshme, nga po aq pika. Njė prej kėtyre xhirimeve u krye nga njė dėshmitar tejet i besueshėm, njė doktoreshė e specializuar nė Mjekėsi Bėrthamore, rusja Ludmilla Ivanova, e cila sė bashku me tė shoqin pa dhe filmoi dy formacione UFO-sh mbi ishullin e Ruegenit nė Detin Balltik.

Njėzetė objekte nė formacion u filmuan nga njė grup i pėrbėrė nga dy fizikanė bėrthamorė dhe dy kampistė nė kthim nga Suedia mbi njė traget. Analizat e Hesemannit verifikuan se objektet qė shfaqen nė filmimet lėviznin nė mėnyrė tė pavarur, domethėnė nuk qenė drita pozicioni tė njė aparati tė vetėm.

Por fakti mė interesant i dėshmuar nga njė filmim, qe qė baza e Peenemundes hapi zjarr kundėr UFO-ve, por mė kot. Nė natėn e zezė shikoheshin goditjet e ndritshme tė niseshin nga toka drejt dritave dhe tė shpėrthenin nė fluturim, pa e arritur objektivin!

Fatmirėsisht, pėr STASI-n, prej disa vitesh e kėtej, patatja e nxehtė e UFO-ve (dhe e "kėrcėnimit ndaj sigurisė kombėtare" tė pretenduar) ka kaluar nė duart e policisė sė ish-Republikės Federale Gjermane.

Fshehje e tė vėrtetės dhe arsye shtetėrore

Kriminalpolizei (Policia Kriminale) ėshtė policia e ish-Gjermanisė Pėrėndimore, e ngarkuar qė tė zhvillojė hetime X-files, edhe mbi UFO-t.

Tė paktėn sipas fjalėve, ajo operon nė koncert me tri shėrbimet sekrete gjermane: BFV-nė ose Shėrbimin pėr Mbrojtjen e Kushtetutės, i cili merret me kundėrspiunazhin kombėtar; BND-nė ose Shėrbimin e Informacionit Federal, i cili trajton spiunazhin jashtė vendit (dhe qė nė tė kaluarėn spiunonte STASI-n dhe MAD-in ose Shėrbimin e Sigurisė Kombėtare, i cili varet nga Ministria e Mbrojtjes dhe qė interesohet pėr kundėrspiunazhin nė fushėn ushtarake dhe mė tė cilin Kriminalpolizei ėshtė ngushtėsisht e lidhur.

"Lidhur me UFO-t", ka deklaruar Hesemann, "edhe qeveria aktuale gjermane gėnjen.

E bėn kėtė kur thotė se UFO-t nuk janė realė dhe kur thotė se nuk janė lokalizuar kurrė". Nė Gjermani, ashtu si tjetėrkund, ky qėndrim ėshtė institucionalizuar nga njė ligj.

Nė rastin specifik, pėr gjermanėt, UFO-t janė njė sekret shtetėror pėr shkak tė Deutsche Beamtengesetz (Ligjit Zyrtar Gjerman) tė vitit 1960.

Ai i siguron alibinė Kriminalpolizei pėr politikėn e saj frikėsuese. Nė njė rast tė vitit 1982, njė burrė qė pati shansin tė fotografonte njė UFO, pėrfundoi i marrė nė pyetje nga Policia Kriminale.

"Nuk i sekuestruan asgjė", ka konfirmuar Hesemann. "Agjentėt u kufizuan qė tė rifotografonin ēdo gjė dhe... t'i merrnin shenjat e gishtėrinjve, tamam si njė kriminel.

Por ja qė, disa javė mė pas, gjatė njė vizite nė shtėpi tė njė funksionari tė shėrbimit shėndetėsor kombėtar, bashkėshortja e dėshmitarit dėgjoi ta pyesnin: Burri juaj merret gjithmonė me UFO-t?

Kur bashkėshortja e dėshmitarit u pėrgjigj negativisht, dėgjoi tė thuhej: Shyqyr, pėrndryshe do tė na duhej ta internonim nė ēmendinė. "E bukura, - tregon Hesemann, - ėshtė se qeveria jonė zyrtarisht nuk merret me UFO-t, ama unė e di se pranė Aeroportit tė Dyseldorfit ekzistonte njė Qendėr e Referimit e Kriminalpolizei, e cila skedonte dhe analizonte shikimet. Di pėr njė dėshmitar qė nė vitin 1975 u ftua nė Qendėr pėr t'u marrė nė pyetje.

Mė pas, Qendra nė fjalė u spostua nė Frankfurt". Njė rast tjetėr i bujshėm ndodhi nė Bremen nė vitin 1980, kur njė mesnatė njė UFO e ndritshme me drita shumėngyrėshe u pa nga njė patrullė e policisė dhe nga ushtarakėt e njė baze tė NATO-s. "Kėta, - vazhdon Hesemann, - gjysmė orėn e mėpasme lajmėruan Shtabin e Pėrgjithshėm.

U dekretua alarm i kuq dhe dy gjuajtės interceptorė u ngritėn nga Bremeni pėr tė rrėzuar UFO-n, por disku fluturues u largua.

U rishfaq tri orė mė vonė dhe u pa nga njė patrullė e Policisė Ushtarake. Kur e kam studiuar kėtė rast, autoritetet kanė kėrkuar qė tė mė pengojnė. Mė kanė thėnė se dėshmitarėt kishin gabuar, se nuk kishin parė mirė pasi nuk kishte dritė tė mjaftueshme, se shikimi kish ndodhur nė errėsirė. Kam kėrkuar tė kryej hetime.

Kam folur me dėshmitarėt qė e kishin parė atė formė diskoidale tė rrethuar nga drita. Kishte edhe njė foto, tė bėrė nga njė fshatar. Por ajo ėshtė sekuestruar nga Kriminalpolizei.

Njeriu pastaj ėshtė dėgjuar tė thotė se "nuk qenė prova tė faktit se UFO-t qenė reale". Patjetėr, mendojnė qeveritė qė t'i zhdukin...

Nga Armin Tirana

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: UFO-t pėrtej "Perdes sė Hekurt"

Mesazh  Admin prej 19.05.08 18:57

UFO-t pėrtej "Perdes sė Hekurt" II

UFO-ja e rrėzuar nė afėrsitė e Roswell-it mund tė ishte njė prototip i krijuar me fshehtėsi tė madhe dhe i pėrdorur nga ekspertė tė Air Force

Vrasja Kennedy, zgjidhje tė papritura nga hetimet e reja

Pėr vrasjen e John F. Kennedy-it (1917 - 1963), presidentit tė 35-tė tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, ėshtė folur dhe shkruar shumė, shpesh nė mėnyrė tė tepruar dhe me pakujdesi tė tepruar. Lidhur me kėtė janė formuluar hipotezat mė fantazioze, duke akredituar doras tė ndryshėm tė vrasjes dhe identitet tė organizatave tė pėrfshira nė afėrėn e dyshimtė.

Kohėt e fundit, ėshtė shfaqur njė zgjidhje e re e mundshme e enigmės sė koklepsur, njė pistė nė dukje fantazioze dhe origjinale, prandaj le t'i shpjegojmė sipas rradhės.

Anthony Kimery, shkrimtar dhe gazetar i "Tucson Bullettin", nė vitin 1999 ka filluar tė merret me rastin e njohur Roswell dhe tė UFO-pėrplasjes (disqe fluturues tė rrėzuar). Pėr atė qė nuk ka dijeni fare nga ufologjia, le tė kujtojmė se ēfarė ndodhi nė qytezėn e vogėl tė New Mexico. Nė verėn e vitit 1947, nė Roswell po lindte shtylla e ardhshme e doktrinės strategjike amerikane. Nė atė kohė, "Roswell Army Air Base" ishte selia e repartit unik nė botė pėr bombardierėt atomikė.

Nė poligonin e afėrt tė White Sands, mė i dalluari i ushtrisė amerikane, kolaudoheshin raketat balistike V-2. Mė datėn 8 korrik, "Roswell Daily Record" nxorri nė faqe tė parė titullin: "Aeronautika kap njė disk fluturues". Lajmi merret nga agjensitė e shtypit dhe nga stacionet radiofonike: Zyra e Informacionit tė Grupit 509 tė Bombardierėve me qėndrim nė bazėn ajrore tė Roswell-it kishte anonēuar hyrjen nė posedim tė njė disku fluturues.

Sipas deklaratave tė Major J. Marcel, disku ishte rekuperuar nė njė ranch, atėhere kur njė fermer (njė farė Brazel) kishte paralajmėruar sherifin e zonės pėr gjetjen e tij. Air Force, pasi e kishte lėvizur "objektin" dhe shqyrtuar pranė bazės ajrore, e kishte dėrguar nė Shtabin e Pėrgjithshėm. Pak orė mė vonė, njė tjetėr surprizė. Materiali i transportuar ndėrkohė nė bazėn ajrore tė Fort Worth nė Texas, identifikohej sikur i pėrkiste njė balloni banal metereologjik. Ēėshtja ishte mbyllur.

Pas njė heshtjeje tė rėndė, e cila zgjati 30 vjet, dy ufologėt amerikanė (Friedman dhe Moore) u pėrplasėn tek Majori Marcel, oficeri qė i inspektoi i pari fragmentet. Ky bashkėpunoi aktivisht nė rindėrtimin e ngjarjeve, duke siguruar veēanti qė nuk ishin thėnė kurrė mė parė.

Ēelej njė dosje kontradiktore tė cilės i janė kushtuar dhjetėra libra dhe artikuj tė panumėrt. Duke u kufizuar nė dėshmitė e Brazel dhe tė Marcel, nė njė fushė pak milje larg Roswell, do tė gjendeshin mbeturina me bollėk: Shufra tė njė materiali "metalik", por nė disa aspekte tė ngjashme me plastikėn, copėzat, fletėt dhe filamentet, disa kaq tė lehta sa tė ngriheshin me fryrjen e erės, por nė tė njėjtėn kohė dhe aq rezistente sa tė mos preheshin dot me thikė apo tė digjeshin me shkrepse.

Air Force hodhi njė vello sekrete mbi ē'ka kishte ndodhur: Postblloqe, Brazeli i shtrėnguar tė rishikojė deklaratat e tij pėr shtypin dhe gazetat lokale, nuk mund tė jepte mė informacione mbi episodin.

Edhe nė ditėt tona kontradikta ėshtė e hapur. Hipotezat e hedhura variojnė nga ajo "fondamentaliste", qė thekson se bėhej fjalė pėr njė mjet fluturues alien, nė atė "minimizuese", sipas sė cilės ishte njė objekt konvencional qė pėr njė seri ekuivokesh nuk u identifikua menjėherė, duke kaluar nė atė "dietrologjike". Historia e "diskut flutures" u pėrdor pėr tė mbuluar ndonjė eksperiment, i cili pėr kohėn ishte tepėr sekret. Kimery ynė mund tė pėrkufizohet si anėtari i radhės sė dendur tė dietrologėve.

Duke iu apeluar GAO-s (General Accounting Office), ekuivalenti i Shėrbimit tė Kontrollit tė Shtetit nė Shqipėri, gazetari amerikan ka zbuluar se tė gjitha mesazhet e dėrguara nga baza ajrore e Roswell-it pėr drejtuesit ushtarakė gjatė periudhės 1946 - 1949 janė shkatėrruar, duke dhunuar haptazi procedurat e zakonshme tė parashikuara. Asnjė dokument i pabotuar mbi rastin e debatuar nuk ka dalė. Natyrisht, ishte ky element qė e bindi Kimery-n tė mendonte se ndoshta ishte nė zhvillim prej kohėsh njė operacion sistematik censure.

Sipas rezultateve tė bėrė publike nė vitin 1994 nga Aeronautika ushtarake amerikane, UFO-ja e rėnė nė Roswell nė korrik tė 1947, nė realitet do tė ishte njė ballonash me bistakė tė lėshuar nė kuadėr tė dikurshmit tepėr sekret "Projektit Mogul", i destinuar nė misione spiunazhi nė aktivitetin bėrthamor tė Bashkimit Sovjetik.

Ballonat e ngritura nė fluturim nga baza e Alamogordo, tė pajisura me instrumente telemtrikė dhe ndjesorė akustikė, tė cilat pėr shkak tė korrenteve tė forta do tė binin nė njė zonė afėr Roswell. Pak i bindur nga skenari i propozuar nga ana e USAF-it dhe falė FOIA-s (Freedom of Information Act), njė ligj kombėtar mbi lirinė e informacionit, Kimery shikon pjesė tė dokumentacionit sekret tė akumuluar nga FBI-ja (Federal Bureau of Investigation) lidhur me ēėshtjen Roswell.

Investigimi e ka ēuar gazetarin nė rezultate tė ēmuara: Pavarėsisht mohimeve zyrtare, pėrhapur nga ushtarakėt nė ditėt menjėherė pas gjetjes, njė dokument i FBI-sė (teletype8-7-47 Dallas) demostron se mbeturinat, realisht, u transportuan nė Wright Field (Ohio), selia e Aeronautikės ku ndodhej selia e Air Material Command dhe ku Divizioni Teknologji tė Huaja i Air Technical Intelligence Center, mirėpriti mė vonė Projektin "Blue Book". Pėrtej kėsaj, Kimery gjeti edhe mundėsinė tė zbulojė se nė shumė raste Aeronautika tentoi tė prishė hetimet e FBI.

Nė fund tė vitit 1947, Gjeneral Ramey, oficer komandant pranė selisė qėndrore tė VIII Air Force, kontaktoi John Edgar Hoover. Drejtor i FBI-sė nga viti 1924 deri nė vitin 1972, duke iu lutur shprehimisht t'i jepte fund ēdo lloj kėrkimi lidhur me ēėshtjen Roswell nga ana e agjentėve tė tij. Jo vetėm kaq, por Ramey i kėrkoi mbėshtetjen e agjentėve federalė me qėllim qė tė bashkėpunonin pėr tė shmangur njė rrjedhje tė lajmeve qė mund tė futeshin nė zotėrim tė organeve tė informacionit.

Nė realitet, disa prej informacioneve tė grumbulluara nga gazetari skrupuloz, tashmė qenė tė njohura nė ambiente tė caktuara ufologjike. Boll tė mendosh se qysh nga viti 1976 ėshtė aktiv nė Washington CAUS-i (Citizens Against UFO Secrecy), njė grup i specializuar nė shqyrtimin dhe nė kėrkesat e lėshimit tė dokumentave ufologjike nga ana e enteve publike.

Nė janar tė vitit 1999, Kimery afroi Brad Steiger-in, rreshter pranė bazės sė Roswell-it, i liruar nė vitin 1955 pas ngacmimesh tė supozuara seksuale nė dėm tė njė gruaje tė re me ngjyrė.

Sipas versionit tė Steiger, lirimi i turpshėm i dhėnė ėshtė pėr t'u lidhur me disa lajme qė ai nė mėnyrė tė pamatur la tė kalonin lidhur me ēėshtjen Roswell. Nė vitin 1947 ndodhej me shėrbim nė zyrėn e Gjeneralit Ramey dhe gjatė muajit gusht ky i fundit mbajti biseda tė pėrsėritura me oficerė tė lartė tė Zyrės sė Investigimeve Speciale tė Distriktit tė Shtatė tė Air Force (AFOSI) me qėndrim pranė bazės sė Kirtland, New Mexico.

Steiger kujton nė mėnyrė tė veēantėė Kolonelin Doyle Rees, komandant i AFOSI-t. Me tė rėnė buja e ēėshtjes Roswell, kėta nė mėnyrė tė pėrsėritur do ta ftonin Ramey tė rifillonin fluturimet eksperimentale tė njė aparati tė mbiquajtur "Caledonia 4". Nė mėnyrė naive, Steiger foli pėr kėtė argument me Graham Binsell-in, i cili nė atė kohė ishte njė i apasionuar pas ufologjisė nė kėrkim tė njė rėnieje nė sy dhe parasė.

Nė shkurt tė vitit 1955, Binsell arriti tė botojė njė libėrth tė titulluar "Flying Saucers from Venus". Kjo ėshtė njė vepėr patjetėr modeste dhe e pabesueshme, nė tė cilėn ufologu theksonte njė kolonizim tė planetit tonė si vepėr tė alienėve tė ardhur nga Afėrdita.

Nė kapitullin e fundit, duke pasur informacionet e marra nga Steiger, Binsell akuzonte Aeronautikėn se pėrdorte mjete fluturuese tė bazuara nė teknologji venusiane, pikėrisht pėr "Caledonia 4": UFO-ja e Roswell-it do tė kish qenė njėra nga kėto aparatura eksperimentale. Puna e Binsell, e shtypur nė pak mijėra kopje, arriti njė sukes modest, por ishte e mjaftueshme pėr ta shkatėrruar Steiger-in.

Historia e ngacmimeve seksuale do tė ishte njė mistifikim i gjetur i arkitektuar pėr tė diskredituar dhe larguar ish rreshterin e varfėr nga baza e Roswell-it. Gruaja qė akuzoi Steiger-in, e quajtur Melissa Howe, pėrveēse ishte prostitutė, nė ato kohėra ndodhej nė vėshtirėsi ekonomike.

Njė sipėrmarrje mjaft e lehtė pėr ta bindur, me anė tė njė shpėrblimi tė majmė, pėr ta denoncuar duke shpikur njė ngacmim tė paqenė. Steigeri u dėnua me nėntė muaj burg dhe u detyruar ta lėrė Aeronautikėn.

Dy elementė tėrhoqėn vėmendjen e Kimery: Pėrse asnjė ufolog tjetėr nė tė kaluarėn nuk e kish intervistuar Steiger-in? Veē kėsaj, pėrse emri "Caledonia 4" pėrmendej nė mėnyrė tė vetme nė librin banal tė Binsell-it? Duke hetuar pėr jetėn e Binsell-it, gazetari i "Tucson Bullettin" nuk zbuloi asgjė tė rėndėsishme, pėrveēse ky kishte mbajtur raporte me Fred Lee Crisman. I lindur nė vitin 1919 nė Tacoma, Crismani ishte pilot avioni gjuajtės gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, shėrbeu pranė Air Force gjatė luftės nė Kore dhe punoi pėr njė kohė tė shkurtėr pėr kompaninė Boeing Co nė Seattle.

Jeta e tij ka qenė vėrtet me ulje - ngritje: ēfarė mund tė thuhet pėr njė njeri qė qe mėsues anglishteje nė shkollat e mesme, komentator radiofonik, partner i njė gjysėm dyzine shoqėrishė dhe ipeshkvi Universal nė Life Church? Nuk ėshtė e mjaftueshme.

Nė verėn e vitit 1968, prokurori distriktual i Neė Orleans, Jim Garrison, e ftoi tė shfaqej pėrpara jurisė sė madhe. Njė person qė i ngjante i vėrejtur nė disa fotografi tė bėra nė Dealy Plaza tė Dallas ditėn nė tė cilėn u vra Kennedy. Ngjarja tragjike ndodhi nė vitin 1963, pikėrisht kur Binselli njohu Crisman. Garrison nuk arriti tė provojė pėrfshirjen e Crisman-it, as qė ishte i lidhur me njerėzit qė po tentonte t'i akuzonte pėr vrasjen e Presidentit.

Binselli, i vdekur nė mars tė vitit 1999, i tregoi Kimery-t se takimi me Crisman nuk qe i rastėsishėm. Pas "Flying Saucers from Venus" ishte ambicja e tij tė shkruante njė libėr tė dytė tė pėrqėndruar mbi njė operacion top sekret tė shėrbimeve qė filloi nė vitin 1945, projektin "Paperclip". Bėhej fjalė pėr njė program tė gjerė mbulimi pėr tė transferuar armė sekrete naziste dhe ideatorėt e tyre nė Amerikė.

Binsell-it, emri i Crisman-it ju dha nga T.B.Beckham, njė disc jockey i njohur nga New Orleans, i dyshuar pėr pėrfshirje me emigrantėt kubanezė antikastristė.

Nė vitin 1966, ai dhe Crismani ngritėn shtatė shoqėri tė mira nė Olympia, nė shtetin Washigton. Crisman do t'i rrėfente Beckham-it se kishte marrė pjesė nė Projektin "Paperclip" nė fundin e vitit. Binselli nuk arriti ta pėrfundonte punėn e tij, as nuk siguroi bashkėpunimin e jetėshkurtėrit Crisman. Mėsoi vetėm se Presidenti Kennedy synonte tė ēelte njė investigim mbi personazhet (zyrtarė tė lartė dhe agjentė tė CIA-s) tė pėrfshirė nė projektin e dyshimtė. Pranė niveleve drejtuese ushtarake dhe qeverisė amerikane ishte gjerėsisht i njohur angazhimi i fuqishėm i CIA-s nė Projektin "Paperclip".

Nga Armin Tirana

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: UFO-t pėrtej "Perdes sė Hekurt"

Mesazh  Admin prej 19.05.08 18:58

UFO-t pėrtej "Perdes sė Hekurt" III

Detyra pėr tė transferuar nė fshehtėsinė mė tė madhe nė Shtetet e Bashkuara studiues tė rėndėsishėm gjermanė anėtarė tė Partisė Naziste i qe besuar nga CIA Kolonelit Boris Pash.

Nė periudhėn midis viteve 1943 dhe 1945 kishte drejtuar ALSOS-in, Shėrbimin Amerikan tė Informacioneve Atomike. Objektiv kryesor i operacionit ishte tė filloheshin nė Amerikė kėrkime lidhur me efektet e radiacioneve mbi qėniet njerėzore. Nė kėtė kuadėr, disa kėrkues nazistė si Webb Haymaker e Hubertus Strughhold, qenė sinjalizuar duke kryer nė Gjermani eksperimente mbi kavje njerėzore.

Kjo pėrbėnte vetėm njė aspekt tė ēėshtjes. Tė tjerė shkencėtarė tė shquar, nė veēanti Profesori Sanger, qysh prej vitesh po shqyrtonin mundėsinė e ndėrtimit tė mjeteve, forca lėvizėse e tė cilėve tė barej nga fusha shtytėse tė bazuara nė natyrėn korpuskulare tė radiacionit tė ndritshėm.

Nė njė artikull tė tij, Kimery formuloi hipotezėn qė "Caledonia 4" nuk ishte gjė tjetėr veēse njė aparat nė gjendje tė shfrytėzonte teknologjitė e fluturimit tė ideuara nga kėrkuesit gjermanė nė shėrbim tė CIA-s. UFO-ja e rrėzuar nė afėrsitė e Roswell-it mund tė ishte njė prototip i krijuar me fshehtėsi tė madhe dhe i pėrdorur nga ekspertė tė Air Force.

Pėrse duhej tė kishte njė formė diskoidale? Mund tė demostrohet matematikisht se forma mė racionale pėr njė makinė qė tė pėrdorte njė motor rrotullues do tė ishte pikėrisht, ai i pėrshkruar nė shikime tė shumta me karakter ufologjik (pjatė e pėrmbysur me njė kupolė pėrsipėr).

Majori Marcel, krejtėsisht i paditur pėr ekzistencėn e "Caledonia 4", nuk mund tė theksonte tjetėr qė mbeturinat e gjetura nga Brazel qė i pėrkisnin njė disku fluturues me origjinė jotokėsore. Por mungon njė copės vendimtare nė hetimin e artikuluar: Ēfarė lidhjeje ekziston midis UFO-pėrplasjes sė Roswell-it dhe vrasjes Kennedy? Dy ngjarjet qėndrojnė larg njėra-tjetrės me 16 vjet dhe nė dukje eksperimentet e Aeronautikės nuk duhet tė jenė tė lidhura me aktivitetin e njė Presidenti.

Sipas Kimery, pasi ka pyetur Jean Goupil, inxhinier dhe anėtar i Grupit tė Studimit tė Fenomeneve Ajrore, prototipet "Caledonia 4" do tė ishin tė paqėndrueshėm dhe tė pasigurtė; pėrveē pėrshpejtimeve tė mahnitshme, karakteristika tė motorėve me rrotullim, do tė ishin pak tė durueshėm nga njė ekuipazh nė bord. Ėshtė e besueshme, gjithmonė pėr gazetarin amerikan, se jo pak "Caledonia 4" janė rrėzuar pėr tokė (pėrvec Roswell), duke shkatuar vdekjen e parakohėshme tė pilotėve (nė atė kohė nuk mund tė radiokomandoheshin nga toka).

Njė mjet i veēantė fluturimi me motor rrotullues me radiacion tė ndritshėm do tė kushtonte (vlerėsime tė Goupil), jo mė pak se disa qindra milion dollarė. Pėr vite me rradhė, CIA dhe Air Force do tė harxhonin resurse tė konsiderueshme ekonomike dhe sidomos njerėzore nė mėnyrė tė shfrenuar. Rezultatet do tė ishin komplesivisht negative, pasi qė Aeronautika nuk duket tė pėrdorė nė kohėn e sotme avionė me radiacion tė ndritshėm korpuskular.

Nė thelb, njė harxhim i kotė jetėsh dhe parashė qė nuk mund tė mos tėrhiqte vėmendjen e Presidentit Kennedy. Kėsaj i shtohet fakti qė shkencėtarėt nazistė (tė rekrutuar me Projektin "Paperclip") duket tė kenė vdekur me radiacione qindra qytetarė amerikanė, falė mbulesės sistematike tė orkestruar nga CIA.

Duke pėrdorur njė eufemizėm, investigimi i shtyrė nga Kennedi do tė kishte ngritur njė "tymnajė tė pafundme". Kėshtu, qė ekzistonte njė motiv i mirė pėr tė eliminuar Presidentin, edhe pse lista e armiqve potencialė tė tij (mafie, eksponentė ushtarakė, grupe tė mėdha ekonomike, etj.) nė vitin 1963 ishte pothuajse e pambarimtė. Teza e Kimery-it ėshtė sugjestive dhe ndoshta e arsyeshme, por sigurisht u shtohet shumė tė tjerave tė lėshuara gjatė kėtyre tridhjetė viteve tė fundit. Ekzistojnė aspekte shqetėsuese qė gjithsesi meritojnė njė refleksion:

1) Njė prej organizatorėve tė mundshėm tė vrasjes ėshtė Clay Shaw, agjent i CIA-s, antikomunist i ekstremit tė djathtė dhe i pėrfshirė fuqishėm nė Projektin Paperclip;

2) Autopsia e dytė mbi kufomėn e Kennedy-it (e para iu besua Doktor Malcolm Perry) u krye nga mjekė ushtarakė tė Air Force me qėllimin e dukshėm tė pėrhapjes sė teorisė sė vrasėsist vetmitar (Lee Harvey Oswald);

3) Lyndon Johnson, Zėvendėspresident dhe mbėshtetės i vendosur i tė diskutueshmit Warren Commision, e kish takuar shumė herė nė Texas Clay Shaw dhe mbėshtetur Kolonelin Pash nė kohėn e tij;

4) Transporti i kufomės sė Kennedy nga Dallas nė Washington, gjė qė u dha rrugė kundėrshtive tė ashpra, pasi qė gjatė rrugės ose pak mė vonė, kufoma pėsoi njė operacion kirurgjik tė finalizuar nė heqjen e trurit, u realizua nga oficerė tė Air Force me mbikėqyrjen e agjentėve tė CIA-s.

Nė dėm tė teorisė "kimeriane" duhet vėrejtur njė papajtueshmėri e caktuar midis materialit* qė duket se ėshtė zbuluar nė Roswell, si pėr shembull goma, letėr e argjenduar, tarversėza prej dru balsami, ngjitės dhe mbeturinat e njė mjeti fluturues pėr epokėn teknologjikisht novatore.

E pėrplasur nė tokė, "Caledonia 4" duhet tė linte njė lloj sasie tė caktuar mbeturinash dhe copėzash metalike. As nuk theksohet nė rekuperimin e kufomave tė pilotėve tė pėrfshirė nė fluturimet e pafata eksperimentale, edhe pse asnjė dėshmi (zyrtare) e epokės duket se nuk aludon pėr qėnie njerėzore tė pajeta tė zbuluara nga Brazeli nė fermėn e tij. Nė mėnyrė tė dukshme, ka akoma elementė tė tjerė, pjesėrisht tė hequra nga gazetari amerikan, pėr t'u peshuar me vėmendje nė tė ardhmen.

*Jesse Marcel Jr. ishte djali i Majorit Marcel qė pati mundėsinė tė inspektonte fragmentet, i nėnshtruar njė regresioni hipnotik nga ana e Doktor Hibler. Ai nuk tregoi asgjė qė tė mund tė kishte ndonjė karakteristikė ekzotike apo gjithėsesi "jotokėsore". As nuk rezulton qė nga njė kėrkim i drejtuar nga Kent Jeffrey, ufolog dhe pilot avioni, ndonjė oficer i Foreign Technology Division (FTD) nė Wright Patterson tė ketė dėgjuar fjalė pėr ekzistencėn e mjeteve ajrore sekrete nė dispozicion tė USAAF-it. Po kaq fantazioze duken pastaj afirmimet e Frank Kaufmann, qė thekson se ka marrė pjesė nė rekuperimin e anijes kozmike aliene tė Roswell nėpėrmjet aerotransportimit.

Dimensionet e treguara pėr kėtė tė fundit (gjatėsi 8 metra, gjerėsi 5 metra dhe lartėsi 2 metra) do tė kishin penguar transferimin me ēfarėdo lloj aeroplani, civil apo ushtarak, qė disponoheshin nė atė kohė.

Nga Armin Tirana

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: UFO-t pėrtej "Perdes sė Hekurt"

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi