Prejardhja e Europianeve

Shko poshtė

Prejardhja e Europianeve

Mesazh  Estilen prej 02.04.10 13:05

Njerėzit
e hershėm


Tė gjithė europianėt kanė rrjedhur prej vetėm shtatė grave
tė cilat kanė ardhur nė Europė nė periudha tė ndryshme
kohe brenda 45 000 vjetėve tė fundit duke formuar shtatė
fise tė ndryshme.


Kėshtu tregon profesori i gjenetikės njerėzore nė
Universitetin e Oxford-it Bryen Sykes. Ai arriti nė kėtė
pėrfundim duke studiuar DNA-nė mitokondriale e cila nga
e ėma u kalon fėmijėve.

Pasi hulumtoi 6000 ekzemplarė ai arriti nė pėrfundimin
se ato u pėrkisninshtatė grupeve tė veēanta tė cilat kanė
rrjedhur prej shtatė grave.

Ai i quan ato "Shtatė vajzat e Evės" dhe u ka dhėnė emrat..
Ursula, Xenia,Tara, Helena, Katrine, Valda dhe Jasmine.
Emra qė kanė prejardhje Galike, Skandinavike dhe Persiane.


Emėrtimi i tyre ėshtė bėrė nė mėnyrė qė t?i bėjė sa
mė njerėzore kodet DNA tė cilat sipas traditės emėrtohen
me germa alfabeti. Kėshtu p.sh. grupit me gėrmėn T ai i ka
dhėnė emrin Tara.

Zbulimi i tij pėrforcon teorinė qė njerėzit e sotėm e kanė
prejardhjen nė Afrikė.

Profesor Sykes gjeti gjithashtu se tė shtatė gratė kanė
lidhje tė forta me njėrin prej tre fiseve afrikane.

Ai ka themeluar tani njė 'ndėrmarrje' qė mund tė gjurmojė
prejardhjen e kujtdo qė ėshtė i interesuar tė dijė se cilit prej
kėtyre shtatė grupevei pėrket.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi