Gjumi dhe vdekja

Shko poshtė

Gjumi dhe vdekja

Mesazh  Elizza prej 31.03.10 17:35

Gjumi dhe vdekja janė vėlla e motėr!  " . . . nė qoftė se ne pranojmė ekzistencėn e njė Egoje tė lartė ose tė pėrhershme nė ne - e cila nuk duhet tė ngatėrrohet me atė qė ne e quajmė Vetja "e lartė," ne mund tė kuptojmė se ēfarė shpesh ne shohim si ėndrra,..., nė tė vėrtetė, ato janė shqyer nga faqet e humbura nga jeta dhe eksperiencat e njeriut tė brendshėm, dhe kujtesės sė turbullt pėr tė cilat nė momentin e zgjimit bėhet mė shumė ose mė pak e shtrembėruar nga kujtesa jonė fizike. Kjo e fundit kap mekanikisht disa pėrshtypje nga mendimet, faktet dėshmitare, dhe veprat e kryera nga njeriu i brendshėm gjatė orarit tė tij tė lirisė sė plotė. Kjo ego ėshtė ajo e cila ėshtė njeri i vėrtetė, vetė e vėrteta e njeriut. Por njeriu fizik nuk mund tė ndjehet ose tė jetė i vetėdijshėm gjatė ėndrrave, pėr personalitetin, njeriun e jashtme, me trurin e vet dhe tė menduarit, janė pak a shumė tė paralizuara plotėsisht. - (Transactions of the Blavatsky Lodge)"

Gjumi dhe vdekja janė vėlla e motėr, sipas njė proverbi tė vjetėr grek. Megjithatė, ata nuk janė vetėm tė lindur nė tė njėjtėn strukturė tė vetėdijes njerėzore, por janė njė e vėrtetė identike. Vdekja ėshtė njė gjumė i pėrsosur. Gjumi ėshtė njė pėrmbushje e paplotė e vdekjes, profecia e natyrės sė vdekjes sė ardhshme. Natėn ne flemė, dhe pėr kėtė arsye natėn ne pjesėrisht vdesim. Nė tė vėrtetė, mund tė shkojmė edhe mė larg dhe tė themi se gjumi dhe vdekja si dhe tė gjitha proceset e ndryshme dhe realizimet e fillesės, fazat e ndryshme apo funksionet e ndėrgjegjes janė forma tė ndryshme tė tė njėjtės gjė themelore. Gjumi ėshtė kryesisht njė funksionim automatik i ndėrgjegjes njerėzore, vdekja ėshtė e njėjta, por nė shkallė jashtėzakonisht mė tė madhe, dhe ėshtė njė prirje e nevojshme e ndėrgjegjes, nė mėnyrė qė ajo tė mund tė fitojė pėr pjesėn psikologjike njė pushim dhe zotėrim tė pėrvojės.

Ēdokush qė ka qėndruar afėr atij qė ėshtė duke vdekur, duhet tė ketė qenė i impresionuar me ngjashmėrinė e jashtėzakonshėm midis ardhjes sė vdekjes dhe ardhjes sė gjumit. Dallimi i vetėm mes vdekjes dhe gjumit ėshtė nė njė shkallė. Pikėrisht si nė vdekje, vetėdije gjatė gjumit bėhet pas njė periudhe tė shkurtėr e pandėrgjegjshme, fokusi i formave tė aktivitetit tė brendshėm mendor ėshtė nė atė tė cilėn ne e quajmė ėndėrr.

Nė gjumė, pjesa psikologjike e njeriut nuk ėshtė e manifestuar nėpėrmjet trurit fizik, nė tė vėrtetė, ėshtė kjo mungesė, shkėputje e pėrkohshme. Trupi fle sepse vetėdija nuk ėshtė mė atje. Kur ne shkojmė nė gjumė natėn, ne rrėshqasim nė njė gjendje tė fikti tė plotė, vetėm se ne nuk jemi mėsuar ende pėr t'u bėrė tė vetėdijshėm pėr anėt mė tė larta tonat.

Si rregull, trupi fizik gjatė gjumit ėshtė i ruajtur nga njė vello - njė pėrmbledhje e substancės aurike - e cila zakonisht pengon lėndimin. Kjo ilustrohet mė sė miri nė rastin e somnabulve.

Fija vitale e jetės dhe e ndėrgjegjes ende vibron nė trurin fizik tė njė njeriu gjatė gjumit, prodhon ėndrra, disa nga ato sjellin kėnaqėsi dhe tė tjerėt qė tė bien nė qafė dhe tė shastisin. Fija vitale mbetet e pathyer, nė kėtė mėnyrė ajo lė mendjen e ulėt dhe trupin prapa dhe ngrihet jashtė nė hapėsirė. Kur njė njeri vdes, ėshtė tamam si tė bjerė nė njė gjumė shumė tė thellė, humb ndjenjat dhe pastaj menjėherė, si njė tingėllim e ndonjė note tė artė, shpirti ėshtė i lirė.

Ēfarė ndodh me njė njeri gjatė gjumit ėshtė ajo ēfarė do tė ndodhė me atė nė vdekje. Ego personale shkon nė harresė dhe ndėrgjegjėja e tij ėshtė tėrhequr nė pjesėn shpirtėrore ku ajo mbėshtetet dhe ka paqe tė pėrkohshme. Gjatė gjumit, shpirti i njeriut shkon nė rrugėn e tij nėpėr hapėsirat e sistemit diellor. Migrimi sigurisht ėshtė shumė i shkurtėr, ndonjėherė si njė flash rrufe, kur individi ka fjetur vetem pak caste. Por koha pėr ndėrgjegjėjen e pastėr nuk ekziston, koha ka tė bėjė me ekzistencėn materiale. Disa njerėz shkojnė nė hėnė kur janė tė fjetur, disa nė planetet tjera, tė tjerėt te dielli. Disa tė tjerė vizitojnė vende tė ndryshme nė tokė.

Gjatė gjumit dhe pas vdekjes, ēdo individ shkon nė ato vende tė cilat ai i ka fituar pėr vete me mendjen e tij dhe aspiratat e tij, me fjalė tė tjera, kjo ėshtė e gjitha njė ēėshtje e vibrimit sinkron - njė njeri shkon nė shtėpinė e tij natyrore, qoftė tė lartė apo tė ulėt. Shkaku i kėsaj ėshtė krejtėsisht nė tėrheqjet psikomagnetike nė kėto lokalitete tė ndryshme tė sistemet diellor, tė cilat janė stacionet pėrgjatė rrugėve nė qarkullim nė kozmos, dhe qė ndėrgjegjėja ėshtė e mėsuar me kėto rrugė pėrgjatė kohės, secili shpirt njeriu ndjek drejtimin e tij tė veēantė.

Nuk ėshtė vetėm njė analogji e ngushtė, por njė ngjasim - nė mes ėndrrave gjatė gjumit dhe atyre pas-vdekjes. Endėrrat varen nga dy faktorė kryesorė: (a) mekanizmi i ndėrgjegjes psikike, dhe (b) dy lloje tė forcave mbi kėtė mekanizėm, tė cilat kontrollojnė drejtimin dhe udhėzojnė operacionet e ndėrgjegjes psikike tė ėndėrruesit. Lloji i pare ėshtė ndikimi  diellor, hėnor, dhe ndikimet e planetare, sipas tė cilit njė individ ėshtė i lindur, dhe e dyta ėshtė reagimi automatik me ngjarjet dhe pėrvojat qė kanė ndodhur gjatė gjendjes sė zgjuar.

Ndikimi astrologjik nėn tė cilin njė individ ėshtė i lindur janė veprime tė bashkuara tė diellit, hėnės dhe kompetencat planetare nė sistemin diellor, por nė ēdo rast kompetenca tė caktuara varen nga lindja e individit dhe ky ėshtė identiteti i shkaktuar nga ndikimi i ktyre forcave. Prandaj, tė gjitha qeniet njerėzore kanė ėndrrat tė cilat janė pak a shumė njėsoj, por qė tė gjithė kanė ėndrrat karakteristike te llojit tė vet unik.

Me fjalė tė tjera, ēdo njeri ėshtė nėn ndikimin e njė nga tė dymbėdhjetėt forcave tė sistemit diellor. Tani ēithkush e gjen vetė drejtimin e tij tė veēantė tė veprimit nė njė nga tė dymbėdhjetėt shenja. Ne shohim se si planetet ndikojnė nė ndėrgjegjen psikike tė njeriut qė ėshtė duke fjetur. Gjithashtu, tė gjithė qeniet njerėzore kanė njė 'pjesė hėnore'. Hėna "luan" me mendjen e tė fjeturit, nė tė vėrtetė, nė shumicėn e rasteve ndikimet e hėnės janė mė tė fuqishme mbi njeriun e fjetur.

  .... Ka shumė lloje tė ėndrrave, siē e dimė tė gjithė. Duke lėnė anash ėndėrrat qė harrohen, kemi ėndrrat e trurit dhe ėndrrat e kujtesės, vizionet mekanike dhe tė vetėdijshme. Ėndrrat na paralajmėrojnė dhe kėrkojnė bashkėpunim aktiv me egon e brendshme. Ato shpesh shihen pėr shkak tė veprimit tė vetėdijshėm apo tė pavetėdijshėm tė trurit tė dy personave ose tė dy egove tė tyre.

Natyra e ėndrrave tė njė njeriu ėshtė e vendosur pothuajse plotėsisht - nė asnjė mėnyrė krejtėsisht nuk ėshtė e ndarė me jetėn e tij tė zgjuar. Fėmija i vogėl, pėr shembull, nuk ka ėndrra pozitive tė ēdo lloji; pėrvoja e tij ėshtė ende shumė e zbraztė, mendja e tij dhe truri nuk janė formuar plotėsisht, megjithatė nė rast se do tė ketė ėndrra tė frikshme, ato janė shkaktuar nga disa shqetėsime qė ka pėrjetuar kur ka qenė zgjuar nė tė cilat reagon truri.

Shumica prej nesh kanė ėndrra, tė cilat nuk janė as shumė tė mira dhe as shumė tė tmerrshme, por tė cilat shpesh janė tė pėrziera  dhe tė hutojnė. Arsyeja ėshtė e qartė pėr ėndrrat tona, ato janė reflektimet tona kur jemi tė zgjuar. Nganjėherė mendja jonė ėshtė e vendosur pėr gjėrat e shpirtit dhe mėnyrat e bukurisė dhe harmonisė, dhe nė raste tė tjera i jep rrugė mendimet me njė karakter krejtėsisht tė kundėrtė, tė cilat gjatė natės kthehen nė ėndrrat tona.

Vdekja ėshtė identike me kėtė proces tė gjumit. Kjo nuk ėshtė ēėshtje se si ne vdesim: nėse nga mosha, nga sėmundjet, ose nga dhuna. Vdekja gjithmonė sjell njė periudhė tė paqes si tė fikėt tė pėrsosur, e cila ėshtė si rrėshqitje nė njė fillim tė ri, njė shijim paraprak si tė thuash, ashtu si vėzhguesi i kujdesshėm do tė gjej pėrvojėn e tij kur bie tė fle .

Sė fundi, pėr tė tėrhequr vėmendjen edhe njė herė deri nė pikėn ku mendja do tė shkojė automatikisht nė funksionimin pėrgjatė linjave tė sakta tė mendimit e cila i kishte paraprirė ose gjumit ose vdekjes. Me rėndėsi tė madhe ėshtė qė njeriu tė ketė njė mendje tė qetė para se tė fle - ose para se tė vdes, tė refuzojė hyrjen nė mendime tė kėqija, tė papėlqyera dhe urrejtje. Pitagora meson versetet nga dishepulli Lysis, tė cilat formojnė njė pjesė tė ashtuquajtur: Vargjet e Arta tė Pitagorės:

   "Mos prano tė mbyllėsh sytė tu tė venitur,
   Para se t’i rishikosh secilin prej veprimeve tė ditės.
   Nė cfarė isha i dobėt? Ēfarė bėra? Ēfarė detyre nuk kam plotėsuar?"
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjumi dhe vdekja

Mesazh  yasmin prej 23.01.11 23:44

Mu kujtua nje thenie e Napoleon Bonapartit: "Vdekja eshte nje gjume pa endrra"
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Gjumi, vetėm njė hap larg vdekjes

Mesazh  Odin prej 07.06.13 13:42

Gjumi, vetėm njė hap larg vdekjesSipas njė proverbi tė vjetėr grek, gjumi dhe vdekja janė motėr e vėlla, megjithatė, ata nuk janė vetėm tė lindur nė tė njėjtėn strukturė tė vetėdijes njerėzore, por janė dy fenomene pothuajse identike. Vdekja ėshtė njė gjumė i pėrsosur.

Gjumi ėshtė njė pėrmbushje e paplotė e vdekjes ose mė saktė profecia e natyrės sė vdekjes sė ardhshme. Natėn ne flemė dhe pėr kėtė arsye natėn ne pjesėrisht vdesim. Nė tė vėrtetė, mund tė shkojmė edhe mė larg dhe tė themi se gjumi dhe vdekja, si dhe tė gjitha proceset e ndryshme dhe realizimet e fillesės, fazat e ndryshme apo funksionet e ndėrgjegjes janė forma tė ndryshme tė tė njėjtės gjė themelore.

Gjumi ėshtė kryesisht njė funksionim automatik i ndėrgjegjes njerėzore, vdekja ėshtė e njėjta, por nė shkallė jashtėzakonisht mė tė madhe dhe ėshtė njė prirje e nevojshme e ndėrgjegjes, nė mėnyrė qė ajo tė mund tė fitojė pėr pjesėn psikologjike njė pushim dhe zotėrim tė pėrvojės. Ēdokush qė ka qėndruar afėr njė personi nė prag tė vdekjes, duhet tė ketė qenė i impresionuar me ngjashmėrinė e jashtėzakonshme midis ardhjes sė vdekjes dhe ardhjes sė gjumit.

Dallimi i vetėm mes vdekjes dhe gjumit qėndron nė njė shkallė. Ashtu si nė vdekje, vetėdija gjatė gjumit bėhet pas njė periudhe tė shkurtėr tė pandėrgjegjshme, fokusi i formave tė aktivitetit tė brendshėm mendor dhe dallimi kryesor mes tė dyjave qėndron nė atė, tė cilėn ne e quajmė ėndėrr.

Nė gjumė, pjesa psikologjike e njeriut nuk ėshtė e manifestuar nėpėrmjet trurit fizik, nė tė vėrtetė, ėshtė kjo mungesė ajo qė e bėn shkėputjen tė pėrkohshme dhe na lejon tė zgjohemi pėrsėri. Trupi fle sepse vetėdija nuk ėshtė mė atje. Kur ne shkojmė nė gjumė natėn, rrėshqasim nė njė gjendje tė fikėti tė plotė. I vetmi ndryshim qėndron nė faktin se nuk jemi tė vetėdijshėm pėr anėt mė tė larta tonat dhe e konsiderojmė gjumin e natės si njė proces tė thjeshtė fiziologjik.

Si rregull, trupi fizik gjatė gjumit ėshtė i ruajtur nga njė vello - njė pėrmbledhje e substancės aurike - e cila zakonisht pengon lėndimin. Kjo ilustrohet mė sė miri nė rastin e njerėzve somnambul, tė cilėt rrallė herė vriten teksa ecin nėpėr gjumė.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjumi dhe vdekja

Mesazh  Anon prej 07.06.13 15:33

ėshtė e vėrtetė,gjumi kalon ne 4 etapa e me shume ose thene me ndryshe ne kater mberthime(mbulesa) qė ėshtė e ngjashme me vdekjen e njeriut!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjumi dhe vdekja

Mesazh  Luli prej 09.11.14 12:15

A mundet, nė tė vėrtete, ankthi t’ju mbytė juve?Sindromi tė paktėn ėshtė i vėrtetė.

Kėshtu thuhet nė njė video nė Slate.com, dhe pėrveē kėsaj, aty thuhet se sėmundja ishte e papėrballueshme nė mesin e Tajlandezėve: Juglindja e Azisė:

Sindromi i papritur, dhe i pashpjegueshėm ka vrarė qindra tė rinj gjatė natės. Mjekėt kanė mbetur tė habitur.

Nė kėrkimet e mėtejshme epidemiologjike ėshtė e nevojshme tė kuptohet se sa i zakonshėm ėshtė dhe pse parimisht ndodhė nė Juglindje tė Azisė.

Nė video paraqitet sqarimi edhe se ēfarė ndodhė kur ne i frikėsohemi vdekjes gjatė ankthit tė natės, dhe se nė njė moment ankthi mund tė jetė vdekjeprurės pėr ne pėrmes njė sqarimi pėr mėnyrėn e funksionimit tė zemrės gjatė natės.

/KP/
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjumi dhe vdekja

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi