Kush i konstruktoi Piramidat ?

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

Kush i konstruktoi Piramidat ?

40% 40% 
[ 457 ]
12% 12% 
[ 139 ]
47% 47% 
[ 535 ]
 
Totali i votave : 1131

Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  Neo prej 30.03.10 14:14

Sipas jush, kush jane ndertuesit e Piramidave Egjiptiane?

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  Estilen prej 30.03.10 14:48

Mendimi i pare jepet gjithmone nga perpiluesi i sondazhit,me ane te nje komenti te shkurter.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  aleksi prej 31.03.10 20:11

Neo shkruajti:Sipas jush, kush jane ndertuesit e Piramidave Egjiptiane?
Mbase bota e atehersheme mund te kete pasur nje zhvillim me te madh se sa ne kemi arritur te zbulojme.
Mund te kene pasur edhe ateher makineri me nivel zhvillimi qe i pershtatej asaj kohe qe te mund te arrinin te ndertonin piramidat.

aleksi

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  Elizza prej 31.03.10 23:42

Kush i ndėrtoi piramidat egjiptiane?
Keith Mayes


Unė mund tė kujtoj qėndrimin nė shkretėtirėn afėr Kairos dhe vėshtroja Sfinksin e Piramidės sė Madhe tė Gizės, njė nga strukturat mė mbresėlėnėse nė Tokė, dhe duke numėruar veten jashtėzakonisht me fat qė tė jem atje. Piramida mbart disa statistika mbresėlėnėse. Ajo ėshtė 137 metra e gjatė dhe pėrbėhet nga 2 milionė blloqe prej guri, me peshė 2,5 ton deri nė 50 ton. Pesha e piramidės ėshtė 6 milion ton. Kėndet nė katėr qoshet janė pothuajse perfekte dhe tė lidhura pothuajse saktėsisht tė katėr pikat e busullės. Palėt e pjerrta janė 52 gradė. Kjo ėshtė njė nga tė Shtatė mrekullitė origjinale tė Botės.

Piramidat janė shumė impresionuese sa qė shpesh pyesim veten se kush mund t’i ketė ndėrtuar ato rreth 4500 vjet mė parė. Disa madje shkojnė aq larg sa pėr tė sugjeruar se nuk ėshtė e mundur qė kėto struktura tė jenė bėrė nga veprat e njerėzve, por u bėn nga Alienėt.

Kush i ndėrtoi piramidat, Alienėt apo Njerėzit?

Shembulli i Alienėve:

Piramidat janė kaq tė sakta nė njė linjė me pikat e busullės sa qė vetėm Alienėt mund tė kenė arritur kėtė mijėra vjet mė parė. Kėndi i pjerrėt i palėve ėshtė kaq i saktė sa vetėm Alienėt mund ta kenė bėrė kėtė. Blloqet janė tė rėnda dhe piramida ėshtė e gjatė. Nė periudhėn 2500 p.e.s. njeriu nuk i kishte mjetet ose njohuritė e nevojshme pėr tė ndėrtuar piramidat. Si Alienėt i ndėrtuan piramidat nuk ėshtė e njohur, por ata do tė punonin me pėrdorimin e pajisjeve tė ndėrtimit tė pėrparuara.

Shembulli i Njerėzve:

Kurrė s’duhet nėnvlerėsuar zgjuarsinė e njeriut. Ne sot pėrdorim makineri pėr tė kryer pothuajse tė gjitha punėt tona tė ndėrtimit, e ndonjėherė harrojmė se makineria, nė aspektin e ngjarjeve historike, ėshtė njė zhvillim shumė i ri, vetėm rreth disa qindra vjet apo mė shumė. Njerėzimi menaxhoi shumė mirė edhe pa to pėr mijėra vjet. Ne kemi harruar teknikat qė janė pėrdorur nė ndėrtimin e piramidave, por kjo nuk do tė thotė se ne jemi nė gjendje tė punojmė si janė kryer.

Nė mėnyrė qė tė pėrpiqemi dhe tė vendosim kush i ndėrtoi piramidat ne duhet t’i shqyrtojmė provat qė kemi. Ne kemi vetėm piramidat vetė, vendet e gėrmimeve dhe llogaritė historike.

Dėshmitė:

Le te fillojme me vendin e gėrmimit. Nė qoftė se keni qenė atje, ju do tė dini se kjo duket si ēdo gurore qė ju mund tė shihni sot, me pėrjashtim se nuk duket asnjė makineri. Nė faqet gurore janė tė prerė blloqet e shkėmbit kjo tregon shenjat e dukshme tė zhvillimit sistematik tė prerjes sė blloqeve nga ana e parme dhe transportimin e tyre. Blloqet janė tė latuara me daltė, kėtė e tregojnė shenjat e pėrsėritura. Nuk ka asgjė tjetėr nė punėn e kėtyre blloqeve, pėrveē punės sė modės sė vjetėr gurore duke pėrdorur njė ēekiē druri dhe daltė. Askund s’ka ndonjė shenjė tė teknologjisė sė pėrparuar, vetėm e kundėrta. Blloqet ishin latuar nė shkėmb me punė fizike, shenjat janė tė pagabueshme. Daltat qė janė pėrdorur janė bėrė prej bakrit, metal i fortė pėr atėherė, por edhe ato ishin tė mira vetem pėr rreth 100 rrahje, edhe pse guri gėlqeror ėshtė relativisht i butė dhe i lehtė pėr tu punuar nė krahasim me tė tjerėt, si graniti. Daltat bėheshin tė pamrehura mirė, dhe procesi pėrsėritej me njė ekip tė farkatarėve tė cilėt vazhdimisht mprehnin dhe kalitnin ato.

Si u transportuan blloqet nė piramidat? Me fuqi njerėzore. Shumica e blloqeve nė rajonin e 2,5 ton u transportuan nė rreshqitėse druri. Ata sigurisht mund tė kenė zgjedhur ēdo madhėsi pėr blloqe, por kjo duhet tė ketė qenė e madhėsisė optimale, tė mėdhat ndoshta do tė kenė ngadalėsuar ato. Njė ekip i burrave me litar mund ta tėrhiqte, dhe mund t’i kenė vėnė pak ujė pėr tė ndihmuar rrėshqitėsen pėr rrėshqitje tė lehtė. Ėshtė vlerėsuar se ajo mund tė ketė marrė 10 vjet vetėm pėr tė ndėrtuar platformėn nga miniera pėr piramidat. Nė kėtė mėnyrė tė gjitha blloqet mund tė transportohen nė faqen e piramidės, pa paraqitur ndonjė sfidė te pakapėrcyeshme. Deri tani nuk ka teknologji aliene tė nevojshme, kjo mund tė bėhet nga tė gjithė tė organizuar mirė me ekipet e meshkujve dhe njė pėrdorim tė madh tė punės fizike.

Forca e punės nuk ishin robėrit, Egjiptasit nuk kishin nevojė pėr skllevėr. Nili furnizonte njė tokė shumė pjellore ku bujqėsia ishte relativisht e lehtė dhe kishte ushqime tė bollshme. Ky qytetėrim kishte kohė nė duart e tyre, nuk ėshtė ēudi qė ata ishin matematicienė tė mėdhenj, astronomė dhe arkitektė. Forca e punės ėshtė bėrė kryesisht prej fermerėve, prej tė rekrutuarve mbarėkombėtar pėr njė periudhė duke filluar nga disa muaj deri nė disa vjet, dhe atė kohė ata i shėrbenin mbretit tė tyre. Njė total prej 20.000 nė 30.000 punėtorė do tė kishte qenė e nevojshme pėr kėtė detyrė, duke filluar nga transportues tė pakualifikuar, njerėz tė aftė pėr punė gurore, mason tė cilėt pėrfundonin blloqet, burra qė vendosin blloqet, nėnpunės dhe furnizues ushqimesh. Njė fshat kishte qėllim ndėrtimin e shtėpive pėr tė gjithė dhe ata ishin tė ushqyer mirė dhe tė kujdesur nė kėmbim tė punės sė tyre. Mbetjet e fshatit ende mund tė shihen edhe sot.

Tani pėr tė bėrė piramidat rreth 2550 p.e.s., Mbreti Khufu, faraoni i dytė i dinastisė sė katėrt, porositi ndėrtimin e varrit tė tij nė Giza. Disa shkencėtarė besojnė se kjo mori rreth 80 vjet pėr tu ndėrtuar. Ka njė numėr mėnyrash tė kėsaj se si mund tė kenė arritur, si metodė e vetme nė dispozicion pėr egjiptianėt e lashtė ishte-njeriu me pushtet, dhe ata ishin me bollėk.

Blloqet janė tė pėrcaktuara nė shtresa, ēdo shtresė e njėpasnjėshme vie mė e vogėl se ajo poshtė saj, pėr t'i dhėnė formė piramidale. Nuk kėrkohet teknologji aliene. Shumė njerėz tė zgjuar Egjiptasit.

Pas ēdo shtrese tė njėpasnjėshme lartėsia duhet tė jetė mė e madhe. Pėrfundimisht me kėtė metodė do tė arrinte deri nė fund.

Sė fundi, e gjitha qė kishte mbetur ishte vendosja e bllokut pėrfundimtar, u vendosėn gurėt nė mėnyrė qė tė ndihmonin tėrheqjen e blloqeve nė rrugėn e tyre. Piramidat kėrkuan shumė punė edhe pėr dizajnin e brendshėm dhe ndėrtimin e dhomave tė varrimit, dhe kjo nuk ishte detyrė e lehtė. Blloqet qė tė mbrohen dhomat e varrimit janė 50 ton granit. Edhe me ekipet e madhe tė njerėzve nė dispozicion tė tyre dhe njė sistem mbikėqyrėsish, ajo do tė kishte qenė njė detyrė e vėshtirė dhe e rrezikshme. Janė ende shenjat e dukshme nė blloqet dhe nė brendėsi tė piramidės qė janė pėrdorur pėr tė udhėhequr blloqet nėpėr pozitat e veta. Vėshtirė, por jo e pamundur.

Ata ishin Njerėz qė ndėrtuan piramidat dhe nuk bėnė gabime. A nuk po i vlerėsojmė zbulimet e egjiptianėve tė lashtė apo tė personelit tė trajnuar qė ishte nė dispozicion tė tyre. Ajo ishte njė pėrpjekje kolosale e punės ekipore duke marrė 80 vjet pėr tė pėrfunduar piramidat.

Si i kanė lidhur qoshet e piramidės nė mėnyrė tė saktė me katėr pikėt e busullės? Kjo ishte pjesa mė e lehtė. Ata moren vetėm njė mur tė lakuar pėrball Veriut si dhe zgjodhen njė yll nė anėn Lindore dhe e shėnuan me njė vijė nė krye tė murit duke treguar atė. Shenjuan vijėn tjetėr nė mur kur ylli ishte nė horizontin Perėndimor. Bėn njė vijė tė drejtė poshtė murit, duke pėrdorur njė plumbēe, dhe pastaj zgjatėn ato sė bashku nė terren deri sa tė mblidhet edhe vija tjetėr. Ndan me dysh kėtė kėnd dhe tani kanė njė linjė tė treguar pikėrisht pėrmes Veriut.
Pas kėsaj vetėm bėhet vendosja e shėnuesve nė terren pėr tė katėr qoshet e piramidės. Siē thamė, kjo ėshtė pjesė e lehtė, ajo nuk kėrkon teknologji aliene, vetėm pak tru.

Si e kanė arritur njė kėnd tė tillė tė pėrsosur 52 shkallė pjerrtėsi? Pėr arsye se ata ishin tė zgjuar! Ata ishin mjeshtrit e kėndeve, njė aftėsi qė kishin fituar me anė tė astronomisė, dhe gjithashtu nėpėrmjet njė njohurie tė mirė tė matematikės. Ēdo murator qė ka punuar nė blloqet e jashtme kishte njė shabllon me njė kėnd prej 52 gradė.

Misteri zgjidhet, se si pėrfunduan. Ndoshta nuk u pėrdor metodė e saktė. Nuk ka absolutisht asnjė nevojė pėr tė sugjeruar se ato nuk mund tė bėhen me fuqinė e njeriut, dhe sigurisht nuk ka nevojė pėr tė sugjeruar se janė bėrė me ndihmėn e Alienve. Kjo ide ėshtė absurditet i pastėr.

Pse janė ndėrtuar piramidat? Ato ishin varret e mbretit. Egjiptianėt e kishin vėrejtur gjatė njė pikė nė qiell rreth tė ciles tė gjitha yjet u shfaqnin nė formė tė rrotės dhe besohet se zona tė jetė njė vend i pavdekshėm. Drejtimi i piramidave me pikat e busullės ishte i lidhur me atė "vendin e pavdekshėm" nė qiell, dhe besohet tė paraqesin rrezet e Diellit. Piramidat ishin nė fakt njė mjet i projektuar pėr tė transportuar mbretin nė vendin e pavdekshėm nė mėnyrė qė ai tė mund tė jetojė pėrgjithmonė, si do tė donin tė gjithė punėtorėt qė ndihmuan nė ndėrtimin e tyre.

Kjo teori e ndėrtimit tė piramidave konsiderohet nga ekspertėt mė e mundshmja. Ėshtė njė fakt i njohur se gurėt ishin gdhendur nė minierė. Mbishkrimet nė brendėsi tė piramidės tregojnė se ekipet janė pėrdorur nė konkurrencė me njėri-tjetrin, me interpretuesit mė tė mirė duke marrė "shpėrblime" e pije shtesė ose ditė tė lira. Kjo fuqi e madhe puntoresh tė rekrutuar ėshtė njė fakt i njohur historik. Fuqia punėtore e nevojshme dhe koha qė do tė marrė ka qenė shumė mirė e llogaritur. Lloji i shablloneve tė pėrdorura ėshtė e hapur pėr pyetje, por tė gjithė janė dakord se shabllonet janė pėrdorur, nuk ka asnjė mėnyrė tjetėr qė mund tė ishte bėrė. Dhe kjo ishte bėrė - nga njerėzit!
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  juba prej 01.04.10 21:02

Te besh percaktimin e kendeve aq precize me ate naltesi , ne vartesi te nje vendosje te nje ylli ne varesi te lindjes dhe te perendimit duhet te kesh te percakuar ne menyre te sakte oren qe do te behet ky percaktim se nje levizje ne ore do te sillte ndryshimin e kendit , per ne qofte se keta nderues kishin mje njohuri aq te sakta per astronomine duhet te kishin njohuri shume te mira dhe ne shkencat e tjera gje qe do te thote se dhe insrumentat e matjes , pra duhet qe te kishin ne nivel dhe ne pregatitjen e tyre .

Sipas kesaj llogjike po te shkonim me poshte do kishim nje zhvillim dhe ne fushat e tjera ,sepse jane te lidhura me njera tjetren dhe do te shoqerohet me mjetet e prodhimit se ne fund te fundit jane ato qe percaktojne nivelin e zhvillimit shoqeror. Te nje perjudhe te caktuar .

Sa per trasportin mendoj se nuk eshte ndonje gje per te menduar ,se krahe te lire pune kishte , dhe menyra transporti mund te gjenden nga format me te ndryshme .
Megjithate fjalen e fundit e kane shkencetaret .
avatar
juba

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  soni prej 05.04.10 15:31

juba shkruajti:Te besh percaktimin e kendeve aq precize me ate naltesi , ne vartesi te nje vendosje te nje ylli ne varesi te lindjes dhe te perendimit duhet te kesh te percakuar ne menyre te sakte oren qe do te behet ky percaktim se nje levizje ne ore do te sillte ndryshimin e kendit , per ne qofte se keta nderues kishin mje njohuri aq te sakta per astronomine duhet te kishin njohuri shume te mira dhe ne shkencat e tjera gje qe do te thote se dhe insrumentat e matjes , pra duhet qe te kishin ne nivel dhe ne pregatitjen e tyre .

Sipas kesaj llogjike po te shkonim me poshte do kishim nje zhvillim dhe ne fushat e tjera ,sepse jane te lidhura me njera tjetren dhe do te shoqerohet me mjetet e prodhimit se ne fund te fundit jane ato qe percaktojne nivelin e zhvillimit shoqeror. Te nje perjudhe te caktuar .

Sa per trasportin mendoj se nuk eshte ndonje gje per te menduar ,se krahe te lire pune kishte , dhe menyra transporti mund te gjenden nga format me te ndryshme .
Megjithate fjalen e fundit e kane shkencetaret .
.

Normalisht qe e kane shkenctaret por me te vertet po te mendosh pak nuk mune te jete e cuditshme te mendijme qe e kane ndertuar njerezit sepse po te bejme nje krahasim me sotmen dhe e di qe ndoshta duket abstrakte por gjithmone nese do te kete breza te ardhshem mund te them ndoshta pas njemije vjetesh ata mund te mendojne ndoshta keshtu sic po mendojne ne tani per njerezit atehere mund te mendojne se ska pasur mundesi qe njerezit atehere te ndertonin nje tekno kaq te perparuar.

Pra po te zgjatemi dhe po te flasim me shume mendoj se mund te arijme ne piken qe njeriut i eshte dhene mundesia per cdo gje dhe sic thote nji shprehje qe asgje nuk eshte e pamundur
avatar
soni

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  juba prej 08.04.10 15:21

Mendoj se arsyetimi jot eshte i drejte po te shifet ne ate kend veshtrim, por arsuetimi eshte i tille --- per deri sa mjetet matese , te pakten , te evidentuari deri tani nuk jane te asaj shkalle precizjoni qe te arihet ne keto lloj permasa kaq precize te le per te dyshuar ne nderimin analitik te tyre, dhe jo
Ne ndertimin fizik.

Panvarsisht nga dijet shume te zhvilluara ( mundet dhe me te medhaja se dijet qe kemi ne tani ) duhet mjetet ( veglat, instrumentat mates, etj ) qe te vesh ne zbatim ato.

Edhe shkencetare te ndryshem kane patur imazhin e dickaje me te perparur se koha ne te cilen jetonin por nuk mund ta vinin ne zbatim, ashtu si dhe ne ditet tona ne te cilen mund te kete ide te ndryeshme por duhet qe teknologjia te ece ne nivel qe te zbatohet ajo.

Si per shembell rasi i da vicit per helikopterin, polombarin etj, pra le tu a leme shkencetareve te ketyre fushave qe ta zgjidhin kete enigme.
avatar
juba

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  shum dije prej 10.04.10 18:22

sipas meje piramidar u rikonstruktuan nga faraonet.

shum dije

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  jorevikavaja prej 11.04.10 13:42

Neo shkruajti:Sipas jush, kush jane ndertuesit e Piramidave Egjiptiane?
alienet
avatar
jorevikavaja

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  Gentriti prej 11.04.10 15:21

Un votova per Faraonet. Mendoj se ata i ndertuan dhe ka shum gjasa qe te jet keshtu. Ka edhe fakte qe mund te shihen me sy. Vertet piramidat jan mrekullia vet, e per ket smund te pajtohemi se jan ndertuar nga njerzit, mirpo as nuk kemi pse ket pun kaq te mrekullueshme tia mohojm races njerzore dhe tua lem alienve meriten e ndertimit te tyre.
avatar
Gentriti

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  jimmy milo prej 13.04.10 20:33

Neo shkruajti:Sipas jush, kush jane ndertuesit e Piramidave Egjiptiane?
Per mua jane faraonet.Ata kane patur pushtet absolut mbi sklleverit e Afrikes.Faraonet kane trasheguar jo vetem pushtetin mbi sklleverit por edhe teknologjine e ndertimit te ketyre piramidave.

Sipas gjasave,i vetmi detyrim i tyre ishte ngritja e ketyre objekteve kult per te lene trashegim pavdekesine e tyre.Por mua me mbetet peng te di ne se eshte e vertete per cka thuhet se "THOTI-TATI fliste shqip"personazh i cili u ka mesuar faraoneve jo pak njohuri.

Per sa thuhet dhe kemi lexuar THOTI u ka lene trashegim hieroglifet dhe sipas literatures ato mund te spjegohen vetem nga shqipja e vjeter.

Nisur nga zbulimet qe vazhdojne te behen ne Visoko te Bosnjes atehere edhe dyshimet me te vogla do te bien mbi prejardhjen e FARAONEVE(FARA JONE-shqip), si dhe kush ka qene kultura sunduese ne rajon e me gjere.Dihet boterisht se aty ku po zbulohet piramida e Bosnjes ka qene toke e populluar nga iliret e pare.
avatar
jimmy milo

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  Huit prej 13.04.10 20:40

Une mendoj se piramidat jane ndertuar nga qenie jashtetokesore, per kete i referohem shkrimeve te Swich, formave te kafkave te faraoneve qe kane nje strukture te zgjatur apo dhe.......................????????????????
avatar
Huit

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  Estilen prej 16.04.10 8:44

Pasarrdhesi iAtlantidasve Thoti i madh....

Lexoni librin Thoti i pavdekshem na zbulon Antlantiden,.... ne mesin e faqes se trete dhe atje do zbuloni nje deshmi per konstruksionin e Piramides.se Gizes e disa te tjerave...

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  imaginanti prej 17.04.10 2:17

estilen shkruajti:Pasarrdhesi iAtlantidasve Thoti i madh....

Lexoni librin Thoti i pavdekshem na zbulon Antlantiden,.... ne mesin e faqes se trete dhe atje do zbuloni nje deshmi per konstruksionin e Piramides.se Gizes e disa te tjerave...


Thoti ishte arkitekti i piramidave !
avatar
imaginanti

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  juba prej 18.04.10 15:24

Po te ishte se me nje te shrojtur te nje liuberi dhe me nje sere argumentash te nje aneshme te zbulohet nje kontinet i humur , nje popull, nje qytetrim, nje zhillim intelektual ishte gjeja me e kollajte dhe ne tani i kishim te qarta gjithecka duke filluar nga gjerat me te thjeshta dhe deri ne me misterjozet.

Ne morine e libra qe jane botuar per nje problem te caktuar .cdo liber qe lexohet nuk mund te meret direkt si eshte por duhet te prepunohet te vesh ne balance po dhe jo , si dhe kendveshtimin qe e shef autori , por te bazohemi ne faktet dhe ne arsytimin e ketyre fakteve , ne nuk jemi specialiste te ketyre fushave dhe na takon qe me teper te degjojme dhe jo te percaktojme .

Mund te japim mendim por te bazuar ne arsyetim te ftohte dhe jo se ofendojme racen njerezore ne te cilen bejme pjese por te jepet ate qe i takon per perjudha te caktuara te zhvillimit njerezor se vetem ne kete menyre mund te nxjeresh perfundime te drejta dhe te ecesh perpara .

Pra ne pothuaj se nuk dime asgje per antlatiden dhe themi se bingo e gjetem dhe i dime te gjitha per te , dime se nga vime dhe cfare jemi . Ok
avatar
juba

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  juba prej 24.04.10 13:56

Eshte nje gje interesante qe ne ndertimin e nje objekti ne e shofim si volum punimi dhe jo si nje objekt se cfare saktesie perban dhe se instrumentat qe jane perdorur per ndertimin e tyre cfare precizjoni jane , se nuk mund te themi qe prodhimi i nje karoce kerkon te njejta insrumente mates ,per prodhimin e nje e nje makine ose prodhimi i nje motori per autovetura me nje motor per avjone instrumentat qe perdoren per kete te fundit jane dhjete here me precize se ato te autoveturave se dhe kerkesat teknike per te jane me te medhaja.

Keshtu dhe per ndertimin e piramidave nuk mund te shofim thjesht anen e transportit dhe te ndertimit ( nje institut politeknik kishte realizuar ne maket ndertimin e nje piramide , kohet e fundit , dhe jepte mundesine e ndertimit tre saj meate metode qe ishte shume e thjeshte dhe nuk deshte shume fotce per te ngritur nje bllok por ketu flasim per precijonin e e tyre ne brinje , pjeresi ( kende ) si dhe ne nje drejtim te caktuar ( te treja ) e per keto duhen njohuri si dhe insrumenta qe ti sjellesh ne ate plan qe desheron , apo jane percaktuar me sy te lire , me duket e habiteshme se dhe sot nuk ma ha mendja se do te dale ndonje dhe ta realizoje qe tre pika ne ate naltesi te vine ne ato plane dhe te drejtohen ne ate pike qe desherojme .

MEGJITHATE STUDIME VAZHDOJNE DHE TE REJA DALIN CDO DITE .
avatar
juba

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  ervin xhakolli prej 30.05.10 16:23

Po piramidat jane nje mister shume i madh dhe kjo besoj qe jane gjera qe ne dime shume pak.
avatar
ervin xhakolli

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  ushtaridardan prej 02.06.10 16:16

Une mendoj se piramidat jane punuar nga njerezit, te afte, te menqur, me te menqur se ne tani, sepse ate bote, cdo minute eshte harxhuar duke menduar te shpiket dicka.

Fuqija njerezore edhe sot e ben punen e vet, po edhe pasardhesite tane, po te filloj kjo bote nga e para do te cuditeshin se si jane bere ndertime me nga 100 kate? kush i ka punuar? te thone se i ndertuan Alienet? JO!

Njeriu eshte ai qe qendron mbi natyren.Ai posedon force dhe energji te jashtezakonshme, sa qe te bej edhe mrekullira dhe smund ta perkrahim tezen, se alienet ndertuan sepse dikur ishte fuqia njerezore-sklleverti!
E tani ata jane zevendesuar me makina e mjete qe mund ta bejne te njejten pune!

E perkrahi mendimin se fjala FARAON te rrjedh nga shqipja e vjeter FARA E JON!

Sepse le ta dine te gjithe se ne ishim populli me i vjeter ne bote, me kulture e me te gjitha dhe ne i dhame botes shumecka, Perandor, qe benin pjese ne perandorite me te medha te botes.

Ti permendi me radhe : Mbreti Pirro i Epirit, luftetar i madh, ua mesoi Italianeve artin luftarak, Aleksandri i Madh, me origjin ilire, pasi nena e tij Olimpia vinte nga Dodona e Epirit, ai pushtoi boten, por ai nuk ishte as grek as maqedonas.

Pastaj dhame perandore me origjine ilire qe ngriten Romen si : Konstandini i madh, qe edhe zyrtarizoj fene krishtere me 313!

Diokleciani qe beri reforma ne perandori, Aureli e te tjere, pastaj Justiniani ne perandorin Bizantine qe poashtu me origjine ilire qe vinte nga Nishi i sotem ate bote toke ilire.Justini e shume shume djem qe ia falem botes, shume Pape,P ONTIFEX MAXIMUS.Si Papa Klementi XI Albani,etj.

E deri te Skenderbeu qe per 25 vite i theu Osmanet dhe ua ndali hovin.

Paramendoni po te mos ishte Skenderbeu, cfare do te ndodhte?

Sot do te thirrej ezani neper kryeqytetet Evropiane!Por Skenderbeu luftoj si per atdheun, ashtu edhe per fene krishtere.Dhe po ta dini o te nderuar se Napolon Bonaparta i madh kishte origjine shqiptare?

Po se ai vinte nga krahina te banuara me Arbereshe te Italise, ku ai erdhi ne fronin Francez, ai kishte gjak shqiptari!

Jane vertetuar fakte se kur ai nervozohej me usharet e tij, i shante ne gjuhen shqipe dhe krejt ne fund prape per fene krishtere ne fund te mileniumit te 2te, ishte Nene Tereza qe ndihmoj njerezit e botes dhe shperndau mesazhin e paqes!
avatar
ushtaridardan

19


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  shqiponja nela prej 21.06.10 13:34

Neo shkruajti:Sipas jush, kush jane ndertuesit e Piramidave Egjiptiane?
Nuk jam e sigurt, se eshte e veshtire te zgjedhesh. mund te kene qene alienet.

Po ku e dime ne me siguri qe ata ekzistojne? mund ti kene ndertuar njerezit. Po a kane qene ata te afte per te bere nje pune aq te madhe?

Ndonjehere ne i nenvlersojme njerezit e asaj kohe. Por te mos harrojme se ne vijme prej tyre dhe se edhe pa makinerite dhe teknologjine tone ata kane mundur te mbijetojne mjaft mire. Vertet nuk e dime. shpresojme qe dikush ta zbuloje...
avatar
shqiponja nela

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  ismen prej 10.07.10 11:57

Une mendoj qe piramidat jane te ndertuara nga jashtetokesoret.

ismen

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  Fikrro prej 10.07.10 21:58

Sipas disa informacioneve qe i kam egjiptianet e vjeter kane qene aq te menqur sa kane mundur qe me nje gisht te shtyjn me ton kilogram trupa e gjith kjo per shkak se kane qene fizikanta te medhenj kete pra nuk e kane bere se kane qene te forte por kane pasur formula ta caktuar fizike qe kane pasur mundesi ta bejne kete.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  Uliks prej 12.07.10 22:42

Per ndertimin e piramidave eshte veshtire te jepet nje definicion i perpikte sepse deri me sot shkenca nuk ka arritur ta shpjegoi ne menyren me te mire se nga kush u ndertuan dhe si erdhi deri tek ajo persosmeri teper misterioze.

Sic na thote shkenca e deri tanishme dihet.

Por ende ka hapesira, mistere dhe boshlleqe deri tek nje definicion i pranushem edhe nga shume kritke te cilet merren me ket problem.

Por mendimi im per kete ceshtje eshte ne medyshje:
- Nga populli i Adit dhe nga Alienet.

1 - Nga populli i Adit sepse atehere kishte njerze shume te medhenj deri ne 15 m dhe te gjitha gjallesat tjera qe kishin madhesi marramendese per kohen e tashme duke filluar nga Dinosauret...

Eshte e pranuar edhe nga kritiket me te medhenj qe ata dikur kane ekzistuar.

2 - Dhe nga Alienet besohet qe edhe aty esht gjetur trup me pamje fizike jo njerzore.Pasi qe eshte edhe naive te mendohet se i gjithe ky univers nuk u krijua vetem per faktorin e quajtur njeri.


Edituar pėr herė tė fundit nga uliks nė 21.10.10 1:34, edituar 3 herė gjithsej
avatar
Uliks

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  maskiii prej 13.07.10 19:12

Faraonet, sepse nuk ka te dhene qe ato jane punuar ose prere me dicka moderne sic kemi ne sot por te gjitha jane punuar me mjete primitive te asaj kohe.
avatar
maskiii

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  muli@live.be prej 16.07.10 18:52

Kur nje gje eshte aq e cuditur edhe e tere bota sorollatet me plot mendime te tilla ata atehere le ta kapin pak ne dore kuranin edhe te shfletojne se aty e kan pergjigjen, se kush ishin faraonet dhe cfare kane bere faraonet ne sundimin e tyre.

Dua te them se ate kohe ka pas edhe krijesa tjera qe kane bashkpunuar me njerzit, bile kane qene me te shkathet edhe me te fort sikur exhuxhet edhe maxhuxhet , ata jane te mbyllur dikund thelle ne toke dhe ata vrapojne te dalin ne kete siperfaqe te tokes por smundin se nuk i urdheron Zoti.
Shkenca edhe gjithe shkencetaret edhe dijetaret muslimane e vertotojne per faraonet se kur dhe kush ishin ata qe sunduan dhe cka ndertuan ...?
avatar
muli@live.be

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  jimmy milo prej 25.07.10 15:05

Ne mbeshtetje te shkrimit te bere nga "ushtaridardan" per napoleon bonapartin po shtoj:
ekzistojne hipoteza per prejardhjen e N.Bonapartit te cilat duhet te faktohen me shkrime e studime nga ana e historianeve kredibel.

Keto shkrime thone se rreth viteve 1200-1300 te eres sone, kohe kur nisen dyndjet e para turke ne Ballkan dhe ne trojet shqiptare, princi shqiptar i viseve te bregdetit i quajtur Pjeter Bua braktisi trojet e veta se bashku me popullaten qe komandonte apo udhehiqte dhe u ngul ne more (peloponezin e sotem).

Edhe sot e kesaj dite popullata e ketij ishulli eshte Arvanitase.(Zaten kjo levizje nuk duhet konsideruar si shperngulja e pare dhe e vetme.mund te kete pasur te tjera me pare).

Kjo popullate u thirr me nje toponim te vecante ngaqe vinte prej viseve te bukura dhe ky toponim ishte "kalimera" qe ne gjuhen tone do te thote ane te bukura.
Si kaluan rreth 100 vjet thote shkrimi qe kam lexuar, nje pjese e kesaj popullate u shperngul per ne korsike, ne ate kohe ne varesi te italise dhe me pas te frances sipas ndryshimeve historike qe kane ndodhur.

Duke u shperngulur ne korsike ata moren me vete edhe toponimin e tyre i cili u transkriptua nga "kalimera" ne "buonaparte" qe nuk eshte as me shume e as me pak vecse e njejta gje e shprehur ne dy gjuhe te ndryshme.

Ketu ze fill me pas jeta e pavarur e fisit Bonaparte te cilet nga Korsika u ngulen ne France nga ku dihet me pas historia e tyre.

Eshte fakt i pakundershtueshem se i vellai i Napoleonit qe u shpall mbret ne pritjen e bere ka deklaruar prejardhjen e vet te hershme shqiptare (arvanitase).

Historianet tane duhet te faktojne se keto gjera nuk jane pak te rendesishme por shume bile percaktojne ate shpirt karizmatik dhe gen te gjithpushtetshem qe ekziston vetem ne gjakun e paster shqiptar.

Eshte per tu zbuluar e verteta e vizites se Napoleonit ne dhomen e fshehte ne piramiden e Keopsit ne Egjypt dhe pershkrimi i hollsishem i saj.................
avatar
jimmy milo

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

PIRAMIDAT I NDERTUAN ROBET E FARAONEVE

Mesazh  patrolla prej 31.08.10 1:31

Neo shkruajti:Sipas jush, kush jane ndertuesit e Piramidave Egjiptiane?
Ne qoft se do ti kishin ndertua alienet piramidat atehere pse nuk i perdonin piramidat alienet deri sot?
Te nderuar njerez, shkurtimisht do fjale te buta por reale, ekzistojne alienet por skane nevoje per neve, mendimi im ashte se alient jane krijesat qe permenden ne Kuranin fame larte (xhinet).

"O ju njerz dhe xhin, une juve u krijova te me adhuroni vetem mua ..."
avatar
patrolla

37


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  politologu prej 02.09.10 16:43

miramidat jan ndertu nga freemasonet ....dhe sa i perket alienev ato nuk egzistoj fare....une do psotoj nje video rrret h tyre
avatar
politologu

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  majlind's prej 02.09.10 16:47

Sa e quditėshme!!!!!,Nė atė kohė universi njerėzor ka mundur te konstruktojė njė mrekulli tė tillė,nė kohė kur nuk ka qenė e zhvilluar as teknologjia as asgjėja-vetėm truri dhe duart njerėzore...!

Se di...ndoshta ndonjė njeri i menqur me aftėsi tė mėdha psikike,nė kulmin e frymėzimit ka menduar pėr ndėrtimin e njė piramide tė tillė,ka dhėnė mendimin e tij-ėshtė pėlqyer nga tė tjerėt dhe piramida ėshtė realizuar.Por ndoshta ky njeri ka qenė vetė faraoni...!

Kurse mendimet se qeniet jashtėtokėsore kanė konstruktuar ose ndėrtuar piramiden e keopsit,edhe pajtohem edhe nuk pajtohem.

Arsyeja e parė-Universi ėshtė i pakufishėm,edhe po ta zbulojmė dhe studiojmė njė pjesė tė tij,tė tėrin nuk mundemi kurrė,dhe gjithqka ėshtė mister.

Arsyeja e dytė-Njė njeri i menqur thotė''brenda qdo njeriu fshihet njė gjeni i madh nėse vet njeriu i njeh ligjet e mendjes dhe zemrės sė tij dhe i zbaton ato''pra njeri ėshtė qenie e jashtzakonshme dhe mundė tė bėj qdo gjė.
avatar
majlind's

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

piramidat jan ndertuar nga njerezit, rob te faraonve.

Mesazh  patrolla prej 02.09.10 22:54

Neo shkruajti:Sipas jush, kush jane ndertuesit e Piramidave Egjiptiane?

nese dikush mendon se alien kan ndertuar piramidat ne egjipt le te tregoj pse dhe per cfar kan pas nevoj alient per piramidat e egjiptit,
nese ishin alien? ato ndertuesit e piramidave d.m.th,ata do i kishin mbrojt me do nje menire
alien egzistoj por e kan emrin origjinal XHIN e jo alien,egzistojn 100%.

avatar
patrolla

37


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  armandbrecani prej 09.09.10 22:14

Vecse alienet eshte aq e thjeshte per tu kuptuar.E gjithe historia boterore ka qene dhe vazhdon te deformohet.
Qellimi eshte vetem nje:skllaverim i rraces njerezore.
avatar
armandbrecani

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ke par donje ender me siguri?

Mesazh  patrolla prej 09.09.10 23:28

hhehe
bota edhe me par ka qen e deformuar bile bile me keq kanibalizmi ka qen ne mod njerzit nuk kan pas dije
te vetmit qe kan pas dije ne ato kohra kan qen njerzit qe kan udhheq egjiptin,dalim ka ketu se ne egjipt kan qen shum te zhvilluar magjistaret edhe u kan mesuar njerzive gjera extra
avatar
patrolla

37


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

piramidat i ndertuan njerzit

Mesazh  Albi4all prej 10.09.10 10:40

sigurisht qe piramidat i njerzit
sigurisht ne at koh faraonet e quanin vetin zot
te gjith egjiptjanet i besonin fjalet e tij ishin urdher per njezit
prandaj milona egjiptjan te robruar punonin per te ndertuar varrin e zotit te tyre pra faraonit
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  Equinox prej 10.09.10 13:11

armandbrecani shkruajti:Vecse alienet eshte aq e thjeshte per tu kuptuar.E gjithe historia boterore ka qene dhe vazhdon te deformohet.
Qellimi eshte vetem nje:skllaverim i rraces njerezore.

Kjo eshte me se e vertete, jam plotesisht dakord me mendimin tuaj.
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  gezimbakiasi prej 13.09.10 21:33

Kam pasur rastin ti vizitoj piramidat ne korrik te ketij viti dhe them me bindje te plote se jane se jane madheshtore.
jane 100 piramida me emrat e faraoneve perkates, por tre jane me te njohurat:
1.KEOPSI (khafa)
2.KHAFARA
3.MANKARAH

Piramidat jane vendosur mbi nje koder 50m mbi nivelin e detit dhe mendohet se e para eshte ndertuar ne vitin2680 p.e.s.
KEOPSI:laresia 137m,baza 55 mije m.katror,nr gureve 2.5 milion,pesha mesatare e gurit 2.5 ton,guri ku eshte vendosur faraoni dhe gruaja e tij peshon 6 ton.

HIPOTEZAT E NDERTIMIT

a) teoria amerikane.Ndertuar nga alienet para permbytjes se madhe
b) teoria greke.Ndertuar me magji
c) teoria e hebrejve.Ndertuar nga vete ata.( kjo teori bie poshte sepse kane ardhur ne Egjypt ne vitin 1650p.e.s.dhe jane larguar ne vitin 1280 p.e.s).

gezimbakiasi

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

piramida

Mesazh  majlind's prej 13.09.10 22:10

kurse une do te shtoja hipotezen tjeter se njeriu eshte ndertues i piramidave....
avatar
majlind's

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  gjilanasi prej 13.09.10 22:19

majlind's shkruajti:kurse une do te shtoja hipotezen tjeter se njeriu eshte ndertues i piramidave....

Atehere pse ekzistokan gjithe keto hipoteza nese njeriu eshte ndertuesi i tyre.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  majlind's prej 14.09.10 14:15

Ekzistojne keto hipoteza sepse nuk mendojne te gjithe njerzit njejte dhe secili ka konceptet dhe mendimet e veta.Kurse mendimi im eshte -njeriu eshte ndertues i piramidave-
avatar
majlind's

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  besimtari ch prej 16.09.10 0:50

Ndertues te piramidave jane njerzit por jo keta njerez qe jemi ne po ato qe kane qene me gjatesi me te madhe.
Paramendo nje tull 1000 ton.
avatar
besimtari ch

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  majlind's prej 16.09.10 18:27

Po e vertet dimensionet e gureve, masa e tyre, renditja kaq precize, jane shume interesante...por vertet perseri e mbroj konceptin tim; njeriu eshte ndertues i piramidave, sepse''njeriu eshte qenie e jashtezakonshme''
Ama se kuptova aty kur the njerezit ''e medhenje'' me trego dicka rreth tyre...!!
avatar
majlind's

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  ajzberg prej 19.09.10 21:01

Per mua eshte enigme e madhe se kush i ndertoi keto objekte madheshtore.

Kam lexuar shume teori per ndertimin e tyre madje kam pare dhe dokumentare,por te them te drejten nuk me mbushet mendja.

Per mua cudia e madhe fillon me qellimin e ndertimit te tyre,me duket e pa besueshme qe nje njeri i vetem sic ishte faraoni te angazhonte nje numer aq te madh njerezish per ndertimin e varrit te tij.

Koka e faraonit mund te jete ne formen e nje veze te tej zgjatur ,por ka mundesi qe ata imitonin nje civilizim tjeter duke menduar se pjesa e zgjatur do ti bente me te mencur,ketu kam parasysh klounet e futur neper qypa balte qe te mos riteshin normalisht.

Pra nuk besoj se piramidat te jene ndertuar me kerkesen e faraoneve.Kam pershtypjen qe ato jane ndertuar nga njerez apo civilizim teper inteligjent dhe me nje teknologji mjaft te perparuar.

Kam pare dhe skelete 20metrosh ,por te gjetura jo ne Egjypt te cilet persa i perket fuqise mundet ta perballonin ndertimin e piramidave sikur nje femije qe luan me kube........
avatar
ajzberg

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  paulin prej 06.10.10 19:12

Alienet jane ndertuesit e piramidave sipas mendimit tim.
avatar
paulin

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  maqomaqo3 prej 23.10.10 2:54

Atlantidasit mendoj se jane ndertuesit e piramidave ne te gjithe boten, shume amendesime ka ne pershkrime se kush i ka ndertuar ato dhe po ti perpilosh te gjitha, me e mundshmja eshte ndertimi nga atlantidasit.

Besoj se kane qene shume me te zhvilluar se ne dhe fale fuqise se mendjes se tyre i kane ndertuar ato me teknika qe sot nuk i njohim.
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  inkubacioni prej 12.11.10 14:34

shikone kete dokumentar kush e kupton anglishten dhe do te kuptoj se kush i ndertoj piramidat
ja linkat

http://www.megaupload.com/?d=Z6XINMIN
http://www.megaupload.com/?d=W39Y2DLR
avatar
inkubacioni

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  patrolla prej 13.11.10 1:41

Me sigurij kane qene mjeshtere te mire dhe preciz.
avatar
patrolla

37


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  Odin prej 27.12.10 17:07

Kur i shohim keto ndetime mitike qe ngrejne pyetje para njerezimit eshte e arsyeshme te thuhet se ne qofte se ky qyteterim donte te na linte nje gjurme apo te na vente ne prove, por ajo qe eshte me trishtuese eshte se edhe edhe sot njeriu lufton kunder njeriut per te fshehur te verteten.
E verteta eshte para syve tane, por eshte aq e madhe sa nuk e shohim dot.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  megggg prej 28.12.10 1:08

Hm...mendoj se eshte veper e alieneve....po t'i shohesh piramidat nga lart ato kan nje vendosjee diagonale me njera tjetren...po te shohesh dhee gdhendjet ne mur te egjiptianeve...aty gjendenn te gdhendura mjete fluturuese....si lloj raketashh...qe leshojn flake...sic eshte e ditur ,ateher raketat nuk egzistonin...si mundet qe egjiptianet te parashikonin dicka te tille?...konstruksioni i piramidave ngele ende i paqart....porr veshtire te besohet qe eshte veper e njeriutt te atyre koherave.
avatar
megggg

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  blertar prej 08.01.11 23:06

Neo shkruajti:Sipas jush, kush jane ndertuesit e Piramidave Egjiptiane?

Qe piramidat nuk i kane ndertuar egjyptjanet kjo sdo shume mend.
Skemi perpara tyre ndonje te dhene per nje civilizim ne zhvillim.Nga lindi ky zhvillim qe dhe sot e kane zili?. Por po tu referohesh librave te feve te gjithe ne menyra te ndryeshme pranojne qe ndertimet e medha i bene ELIMET populli gjigand i ardhur nga qielli.

blertar

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  seana prej 09.01.11 2:35

Une mendoj se piramidat jane konstruktuar nga faraonet edhe pse ka shum mendime qe jane konstruktuar nga alienet mirpo kjo nuk mund te vertetohet:)e
avatar
seana

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  Elson Precaj prej 09.01.11 14:30

Une mendoj se eshte nje veper e banoreve te egjiptit :pasi ka disa teori ku thuhet se, njerzimi ne periudhen e ndertimit te ketyre veprave madheshtore ka qene me i perparuar se sot nga teknologjia, por nje shkatrrim i botes solli kthimin mbrapsht te teknologjise .
Dhe njeriu u detyrua te fillonte gjithcka nga e para dhe duke arritur ne zhvillimet e sotme!
avatar
Elson Precaj

41


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  Niko_ prej 05.02.11 18:26

Unė nuk mundem tė jap njė pėrgjigje, sepse nuk e di se si u ndėrtuan. Nuk di as se pse tė gjithė merren me piramidat e Egjyptit, kur nė botė ka edhe piramida tė tjera, qė janė edhe mė tė mėdha se ato, por ndoshta edhe mė tė hershme. Si pėrshembull piramidat qė ndodhen nė XIAN tė KINĖS. Kam lexuar disa artikuj qė thonė se kėto piramida janė piramida pellazgjike. Kėto piramida kanė njė dallim nga piramidat e Egjyptit, sepse ato janė pa majė, apo dikush i ka shkatėrruar majat e tyre.

mė poshtė po ju shkruaj pėrmasat e disave prej tyre dhe kordinatat e vendndodhjes sė tyre pėr ti parė me GOOGLE EARTH

Maoling Mausoleum 1: size 222 x 217 m,
34°20'17"N 108°34'11"E

Pyramid 6: size 153 x 158 m,
34°21'47.16"N 108°37'49.80"E

Pyramid 7: size 149 x 155 m,
34°21'42.48"N 108°38'24.36"E

Pyramid 11: size 155 x 154 m,
34°22'29.64"N 108°41'51.36"E

Pyramid 15: size 219 x 230 m,
34°23'52"N 108°42'43"E

Pyramid 31: size 126 x 149 m,
34°14'09.00"N 109°07'05.00"E

Pyramids 33,34,35: bigest 160 x 167 m,
34°10'45.00"N 109°01'41.00"E

Huang-ti Mausoleum 37: size 354 x 357 m,
34°22'52"N 109°15'12"E

Nė linkun e mėposhtėm do tė gjeni njė faqe qė bėn fjalė pėr kėto piramida...

http://web.utanet.at/mahain/Pyramids_in_China.htm

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush i konstruktoi Piramidat ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi