Menandros

Shko poshtė

Menandros

Mesazh  Estilen prej 29.03.10 10:02

MENANDROS
(342 - 291 p.e.r)Menandros ishte njė ndėr poetėt mė tė rėndėsishėm komik tė Greqisė sė lashtė. I lindur nė Kifisia (Athinė) nga dy prindėr tė cilėt ishin tė pėrkushtuar pas tij, gjė qė ndikoi pozitivisht dhe nė tė ardhmen e poetit tė madh.

Qysh nė fėmijėri Menandros kishte shfaqur talent nė dramaturgji, sipas burimeve tė lashta thuhet se nė progresin e mėvonėshėm te talentit tė tij ndikoi dhe xhaxhai i tij (Aleksi), i cili kishte qėnė njė ndėr poetėt mė tė mirė tė kohės. Rridhte nga njė familje e shkallės sė mesme por tepėr e lidhur dhe artdashėse. Menandros studioi pėr filozofi.

Thuhet se kishte marrėdhėnie tė shkėlqyera me Theofraston dhe bashkėmoshatarin e tij Epikuro. Jeta sigrafike e poetit ishte e pasur dhe plot variacione. Nė moshė shumė tė re vetėm 21 vjeēare didaktoi komodinė e tij tė parė me titull «Οργή», dhe pesė vjetė mė vonė pati fitoren e tij tė parė me veprėn «Δύσκολος».

Edhe pse Menandros shkroi mbi 100 komodira, fitoi vetėm 8 ēmime tė para. Njohja e rendesise se kryeveprave te Menandros u bė menjehere pas vdekjes sė tij. Menandros edhe pse ishte njė letrar i vėrtetė kishte karakter tė qetė, nuk i pėlqente jeta mbretėrore.

Madje kur njė ndėr miqtė e tij te shumtė e kishte ftuar tė jetonte nė Aleksandri, Menandros kishte refuzuar duke preferuar tė jetonte nė Athinėn e qetė, larg pasurisė dhe vlerave sipėrfaqėsore tė oborrit mbretėror.

Tematologjia e veprave tė Menandros ishte pėrditėshmėria dhe njeriu i zakonshėm. Ajo ēka ėshtė diskutuar dhe mė vonė ka qenė perceptimi qė kishte pėr tė drejtat e gruas nė shoqėri dhe fėmijėve nė veēanti. Ishte njė mbėshtetės i denjė i gjinisė sė kundėrt dhe “ndėshkues” i sjelljeve diskriminuese.

Njė pjesė e veprave tė Menandros u kopjuan/parafrazuan nga poetė Romakė si pėr shembull (Plauto). Shumica e veprave tė Menandros konsiderohen tė humbura, pasi vetėm nė shek XX skapani arkeologjik arriti tė sjellė nė dritė gjetje dhe papiruse tė rėndėsishėm me vepra tė tij.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi