Zbulohet lloji i njeriut tė para 40 mijė vjetėve

Shko poshtė

Zbulohet lloji i njeriut tė para 40 mijė vjetėve

Mesazh  Estilen prej 28.03.10 19:26

Zbulohet lloji i njeriut tė para 40 mijė vjetėve

Zbulimi i njė lloji tė lashtė tė paraardhėsve tė njeriut tė sotėm, po i fut ndoshta studiuesit e evolucionit nė rrugėn e rishkrimit tė historisė sė racės njerėzore, transmeton njoftimin e agjencive tė huaja NOA. Bėhet fjalė pėr njė lloj i cili ėshtė konstatuar se ka jetuar 40 mijė vjet mė parė nė zonat e Siberisė dhe qė dallohet nga paraardhėsit tanė tė drejtpėrdrejtė, qė njohim deri tani.

E nėse pėrfundimi i studimeve tė kėsaj mostre del si i vėrtetė, atėherė ėshtė e drejtė qė tė rishkruhet teoria e evolucionit. Sipas Johannes Krause, i Institutit Max Planck pėr Antropologji nė Lajpcig, bėhet fjalė pėr pjesėt e veēanta tė eshtrave tė njė trupi tė gjetur mė 2008 nė Denisova, shpellė 6 km nga fshati Cherny Anui nė Siberi, afėr Mongolisė, i cili duket se ishte ndryshe nga Homo Sappiens qė njohim deri tani.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi