Princesha Diana

Shko poshtė

Princesha Diana

Mesazh  Kinich-Ahau prej 28.03.10 18:00

PRINCESHA DIANAQė nga koha e martesės me Princin Ēarls nė 1981-shin e deri nė vdekje si pasojė e nje aksidenti automobilistik nė 1997-ėn, princesha ishte pa diskutim gruaja mė e famshme nė botė, femra me popullaritetin mė tė madh nė gjeneratėn e saj, personi mė i fotografuar nė botė si dhe imazhi i bukurisė femėrore, e admiruar dhe e rivalizuar pėr pėrfshirjen nė luftėn kundėr AIDS dhe mbėshtetjen ndaj fushatės ndėrkombėtare kundėr zonave tė minuara.

Pėr admiruesit, ajo ishte njė rol- model, bile pas vdekjes ata kėrkuan qė ajo tė shenjtėrohej, ndėrkohė qė kritikėt e pėrkufizuan jetėn e princeshės si njė rrefenjė paralajmėruese se si njė obsesion me publicitetin mundet tė shkatėrrojė njė individ.

Princesha e Uellsit shquhej pėr punen e saj humanitare, megjithėse shumė herė pėrpjekjet e saj filantropike hijezoheshin pėr shkak tė martesės sė plagosur nga skandalet me Princin Ēarls. Akuzat e hidhura adresuar nga miqte dhe biografėt pėr tradhėti bashkėshortore, depresione psikike, tensione emocionale si dhe pranimi nga ana e saj pėr tradhėti bashkėshortore dhe njė numėr historish dashurie, e gozhduan pėr njė kohė tė gjatė publikun gjatė 1990-ės, duke bėrė tė shiteshin pafund libra, revista dhe filma televizivė rreth jetės sė saj.

Jeta e hershme


Dajana Fransis Spenser ishte vajza mė e vogėl e Eduard Spenser Vikonti i Althorpit dhe gruas sė tij tė parė Fransis Spenser. Kishte dy motra mė tė mėdha Xhein dhe Sarah dhe njė vėlla mė tė vogėl Ēarlin. Ajo ishte pagėzuar nė kishėn e Shėn Meri Magdalenės nga Persi Herbert, ish Peshkopi i Norvegjisė. Kumbarėt e saj ishin Xhon Flloid dhe Meri Kolman, njė mbesė e nėnės mbretėreshė.

Pas divorit tė prindėrve tė saj si pasojė e tradhėtisė bashkėshortore nga ana e sė ėmės, kujdesi i Dajanės i kaloi babait tė saj. Pas vdekjes sė gjyshit nga ana e babait Albert Spenser, Earl Spenseri i shtatė, nė 1975-ėn babai i Dajanės u bė Earl Spenser i tetė dhe ajo vetė fitoi titullin Leidi Dajana Spenser si dhe u vendos nė shtėpinė e shekullit tė 16-tė tė familjes sė saj, nė vilėn Althorp. Njė vit mė vonė babai i saj u martua me Konteshėn e Dartmuthit, Rene, vajzėn e novelistes sė njohur Barbara Kartland.

Dajana u shkollua nė Ridlesuorth Holl nė Norfolk dhe shkollėn e vajzave tė West Heath. Ajo nuk shquej pėr rezultate tė larta, bile notat e saj ishin nėn mesataren. Por nga ana tjeter ajo ishte njė kėngėtare amatore e talentuar, e shkėlqyer nė sporte dhe me premisa pėr tu bėrė balerinė. Nė 1977-ėn, nė moshėn 16 vjeēare ajo studioi nė Institutin Alpin Videmanete, njė shkollė nė Zvicėr. Nė kėtė kohė burri i saj i ardhshėm princi Ēarls shoqėrohej me motrėn e saj mė tė madhe Sarah.

Familja dhe martesa


Familja e Dajanės, Spenserat, kishin pasur gjithmonė lidhje me Familjen Mbretėrore Britanike.
Gjyshja e saj nga nėna, Leidi Fermoi, ishte mike e ngushte prej njė kohe tė gjatė me Mbretėreshėn Elizabet.
Jeta e Princit Ēarls kishte qėnė gjithmonė subjekt i spekullimeve tė shtypit si pasojė e lidhjeve tė shumta me gra tė ndryshme. Nė mesin e tė tridhjetave ai ishte vazhdimisht nėn presionin pėr tu martuar. Per tė fituar aproivimin e Familjes Mbretėrore dhe kėshilltarėve tė shumtė ku pėrfshihej dhe xhaxhai i tij Lord Mountbaten i Burmės, njė kandidate per nuse, duhej tė plotėsonte disa kushte.

Ajo duhej tė ishte me prejardhje aristokrate, nuk duhej tė kishte qėnė e martuar mė parė, duhej tė ishte protestante dhe mundėsisht e “virgjėr”. Dhe Dajana Spenser i plotėsonte tė gjitha parametrat. E dashura e princit nė kėtė kohė (sot gruaja e tij e dytė) Kamila Parker Bouls e ndihmoi atė tė zgjidhte Leidi Dajana Spenserin 19 vjeēaren qė nė atė kohė punonte si asistente edukatore nė njė kopėsht fėmijėsh nė Pimliko.

Bukingam Palas dha njoftimin pėr fejesėn e princit mė 24 Shkurt 1981, ndėrsa ceremonia martesore u krye nė Katedralen e Shėn Paulit nė Londer ditėn e Mėrkurė mė 29 Korrik 1981 pėrpara 3500 tė ftuarve dhe 1 bilion teleshikuesve nė mbarė globin. Kėngėtarja e njohur e muzikės opera Kiri Te Kanaua kėndoi nė ceremininė e martesės sė tyre. Familja mbretėrore i dha mirėseardhjen pjesėtarit mė tė ri.

Ishte njė moment sadisfaksioni, sidomos pėr nėnėn mbretėreshė, e cila gjithashtu ishte lindur njė njeri i zakonshėm qė kishte bėrė hapat drejt altarit pėr tu bėrė pjesė e familjes mbretėrore rreth 60 vjet mė parė.

Dajana ishte e para angleze qė martohej me trashėgimtarin e fronit qė prej 1659-ės, kur Leidi An Haid u martua me Dukėn e Jorkut dhe Albani, mbretin e ardhshėm Xheimsi i dytė. Pas martesės Dajana mori titullin Lartmadhėria e saj Princesha e Uellsit duke u renditur e treta grua pėr nga titujt mbretėrorė pas mbretėreshės dhe nėnės mbretėreshė.

Qė nga dita e parė e daljes sė saj nė publik pėrkrah princit, garderoba e Dajanės u bė njė pikė referimi pėr median. Stili rinor e i freskėt i saj filloi tė pėrhapej nė shtėpinė e Uisdorve.

Princi dhe princesha e Uellsit patėn dy fėmijė, Princ Uilliamin e Uellsit i lindur mė 21 Qershor 1982 dhe Princ Henrin e Uellsit lindur mė 15 Shtator 1984. Dajana donte tu jepte fėmijėve tė saj njė edukim sa mė normal tė ishte e mundur. Uilliami ishte i pari fėmijė mashkull, trashėgimtar pėr fronin mbretėror qė shkonte nė njė kopėsht fėmijėsh. Ata nuk kishin mėsues privatė, por shkonin nė shkollė bashkė me fėmijė tė tjerė. Pas lindjes sė fėmijės sė parė, Dajana vuajti nga depresione tė pas-lindjes.

Mė parė ajo kishte vuajtuar nga bulemia e cila iu rikthye. Nė mesin e viteve 80-tė martesa e tyre ishte veēse sipėrfaqėsore, gjė qė nė fillim e surprizoi e mė pas e sensacionoi median mbarė botėrore. Princi dhe Princesha i drejtoheshin shtypit nėpėrmjet miqve tė tyre duke akuzuar njėri tjetrin pėr lėnie pas dore tė martesės.

Ēarli rifilloi lidhjen me Kamilėn, ndėrsa Dajana u pėrfshi nė disa lidhje jashtėmartesore si me Xheims Hjuit dhe ndoshta mė vonė me Xheims Gilbei, instruktorin e saj tė kalėrimit si dhe me rojen personale, megjithėse Dajana nuk e pranoi asnjėherė lidhjen me kėtė tė fundit. Princi dhe Princesha e Uellsit u ndanė pėrfundimisht nė 9 Dhjetor 1992 ndėrsa proēedurat pėr divorcin pėrfunduan nė 28 Gusht 1996.

Princesha humbi titullin Lartmadhėria e saj dhe ishte vetėm Dajana, Princesha e Uellsit. Edhe pas divorcit Bukingam Palas i mbajti lidhjet me Dajanėn. Ajo ishte zyrtarisht njė pjesėtare e familjes mbretėrore, pasi ishte nėna e trashėgimtarėve tė fronit (i dytė dhe i tretė pėr nga radha).

Pas divorcit me princin Ēarls, Dajana pati lidhje me agjentin e artit Oliver Hoare, lojtarin e rekbi-sė Uill Karling si dhe me kirurgun e zemrės Hasnat Kahn, para se tė lidhej me Dodi Faied. Martesa midis Princit dhe Dajanės ishte martesa e dekadės, por ajo qė dukej nga jashtė aq perfekte nuk ishte e destinuar tė mbaronte me njė fund tė lumtur.

Divorci i ēiftit dėmtoi seriozisht dhe Monarkinė Britanike. Pėr vetė Dajanėn divorci ishte njė proces i dhimbshėm i cili i shkaktoi asaj depresion . Nė njė intervistė ekskluzive dhėnė nė emisionin Panorama tė BBC qė u ndoq nga miliona njerėz, Dajana foli hapur pėr depresionet e saj tė pas-lindjes, shkatėrrimin e martesės sė saj me Princin Ēarls, lidhjen gjithmonė nė tension me familjen mbretėrore si dhe pėr atė ēka i shokoi tė gjithė, ajo deklaroi se burri i saj nuk kish dashur asnjėherė tė bėhej mbret. Ajo parashikoi se nuk do tė bėhej asnjėhrė mbretėreshė, nė vend tė kėsaj do tė dėshironte tė ishte njė “mbretėreshė nė zemrat e njerėzve”.

Misionet humanitare

Duke filluar nga mesi i viteve 80-tė, Princesha e Uellsit filloi tė bėhej e njohur pėr mbėshtetjen ndaj misioneve humanitare. Kjo ishte e kuptueshme pėr pozicionin e saj si princesha e Uellsit si dhe pėr interesin qė ajo shfaqte pėr sėmundjet e saposhfaqura nė Britani nė atė kohė. Aktivitetet e saj mė tė spikatura humanitare ishin mbėshtetja e fushatės kundėr zonave tė minuara si dhe ndihmesa ndaj tė prekurve me AIDS. Nė pril tė 1987-ės, princesha e Uellsit ishte e para e famshme qė u fotografua duke u takuar me njė person tė infektuar me virusin vdekjeprurės HIV.

Tė tilla gjeste (si takimi i duarve etj) jepnin mesazhe pėr publikun se kontakti shoqėror me njėrėzit e infektuar me AIDS ishte i parrezikshėm. Kontributi i saj pėr ndryshimin e opinionit publik ndaj tė sėmurėve me AIDS u pėrmblodh nė Dhjetor tė 2001-shit nga Bill Klinton tek: “ Dajana, Princesha e Uellsit: Leksion mbi AIDS”.

Shfaqja humanitare mė e publikuar ishte vizita e saj nė Angolė nė Janar tė 1997-ės kur duke shėrbyer si vullnetare pėr Kryqin e Kuq ndėrkombetar, ajo vizitoi nė spiatal tė mbijetuarit prej zonave tė minuara. Nė qershor tė 1997-ės Dajana vizitoi Nėnė Terezėn qė jetonte nė varfėri tė plotė.

Gjithashtu nė Qershor tė po atij viti, ajo shiti nė ankand 79 fustanet dhe veshjet e ballove me tė cilat ishte shfaqur nė kopertinat e revistave mė tė njohura nė mbarė botėn. Ankandi solli fitime prej 3.5 million paund, tė cilat kaluan tė gjitha pėr misione humanitare. Ky veprim simbolizoi dhe ndarjen e saj pėrfundimtare me tė shkuarėn.

Vdekja

Nė 31 Gusht 1997, Dajana u pėrfshi nė njė aksident automobilistik nė tunelin Pont de l’Alma nė Paris bashkė me mikun dhe tė dashurin e saj Dodi Al Faied si dhe shoferin e tyre Henri Paul. Roja personale e Faiedid, Trevor Ris Xhons ishte personi i vetėm qė i shpėtoi mrekullisht vdekjes (si dhe personi i vetėm qė kishte vėnė rripin e sigurimit).

Pėr vdekjen e princeshės u akuzuan reporterėt, tė cilėt ishin duke e ndjekur makinėn e saj qė rriti shpejtėsinė nė maksimum pėr tė evituar reporterėt.

Megjithatė policia franceze akoma nuk e ka dhėnė verdiktin e fundit, i cili pritet tė jepet nė fillim tė 2007-ės. Dajana u dėrgua menjėherė nė spitalin Pitie Salpetrie, ku u bėnė pėrkjejet maksimale pėr tė shpėtuar jetėn e saj. Nuk ėshtė e qartė nėse ajo nė ndonjė moment erdhi nė vete, megjithėse zėdhėnėsi i z. Al Faied, Majkell Kol, pėrmendi se njė njeri i panjohur nė Paris i transmetoi fjalėt dhe porositė e fundit tė Dajanės babait tė Dodit, Muhamed Al Faied. Asgjė mė tepėr nuk dihet.
avatar
Kinich-Ahau

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Princesha Diana

Mesazh  Berti69 prej 03.09.11 0:31

Prapaskenat e vdekjes sė Dianės

Duke rrėfyer detaje mbi vdekjen dhe organizimin e ceremonisė mortore tė princeshės Diana, ish-kryeministri Tony Blair theu protokollin diplomatik. Si reagoi Mbretėresha dhe Princi Ēarls Gjendja e pėrgjithshme emocionale ishte pikėrisht siē e mendoja unė: njė lumė hidhėrimi. Por edhe njė zemėrim qė ajo u largua. Nė fillim zemėrimi ra mbi paparacėt qė kishin ndjekur atė. Ėshtė e vėshtirė mbase tė transmetosh se ēdo tė thotė tė jesh njė figurė publike dhe ta ndjesh se tė janė qepur

Aso kohe atij i ra barra tė fliste pėrpara njerėzve tė pikėlluar. Nuk qe e thjeshtė. E kishte njohur personalisht dhe i dukej e pamundur qė ajo kishte vdekur. Por nė atė situatė kishte shumė gjėra mė tė rėndėsishme pėr tė menduar: qė nga organizimi i ardhjes sė trupit, tek ceremonitė dhe rakordimi i veprimeve me familjen mbretėrore, qė nuk ishte edhe aq i thjeshtė.

Nė autobiografinė “Njė rrugėtim”, ish-kryeministri Tony Blair veē tė tjerash tregon edhe mbi vdekjen e Lady Dianės, ish-bashkėshorten e princit Ēarls, e kthyer nė njė figurė e adhurueshme, jo vetėm pėr britanikėt, por pėr gjithė botėn. Vdekja e saj ishte shokuese. Ish-kryeministri rrėfen se si u veprua nė ato rrethana, si reagoi familja mbretėrore, vetė mbretėresha, fjalimi qė mbajti, ceremonia mortore, tej.

Duke treguar kėto detaje, Blair ka thyer protokollin mbretėror, ndaj dhe librit i ėshtė vėnė embargo nė Britaninė e Madhe. Mė poshtė kemi shkėputur disa pjesė nga rrėfimi i Blair pėr kėtė ngjarje tragjike. Shkova pėr tė fjetur rreth orės 11:30. Rreth orės dy pas mesnatės ndodhi diēka shumė e ēuditshme. Sheri nuk zgjohet dot kur e zė gjumi, por unė u zgjova dhe gjeta pėrballė pranė krevatit njė polic, qė siē e merrni me mend ishte njė ēudi e madhe.

Ndėrsa luftoja me veten time, ai mė tha se i kishte rėnė ziles, por nuk e kishim dėgjuar, se princesha Diana ishte plagosur rėndė nė njė aksident automobilistik, se unė duhet t’i telefonoja menjėherė ambasadorit britanik nė Paris, Sėr Majkėll Xhej (Michael Jay).

Isha zgjuar plotėsisht. Sheri u zgjua gjithashtu. I shpjegova asaj si ishte puna pastaj vrapova poshtė dhe nga Doėning Street mė lidhėn me Maikėllin. Ishte e qartė qė nė fillim se ishte zor qė Diana tė shpėtonte. Maikėlli fliste pėr dėmtimet, mė informoi qė edhe i dashuri i saj, Dodi Fajed, dhe shoferi kishin vdekur nė vend menjėherė dhe roja personale ishte gjallė, por i pandėrgjegjshėm.

I telefonova Alastairit. Ai e kishte marrė vesh nga media nė tė gjitha burimet. Ne ishim tė dy tė tronditur thellėsisht. Unė nuk munda ta besoja. Ajo ishte njė forcė e tillė nė jetėn e njerėzve, si edhe nė njė pjesė tė madhe tė jetės sonė kombėtare, aq e kthjellėt pa dyshim dhe vazhdimisht aq e gjallė vetė, saqė ishte e pamundur ta mendoje tė vdekur.

Nė orėn 4 tė mėngjesit telefonova pėrsėri dhe mė treguan pėr gjendjen e saj. Majkėlli ishte shumė i kėnaqur si e kishin trajtuar ēėshtjen francezėt: ministri i brendshėm, Jean-Pierre Chevenement, ministri i Shėndetėsisė, Bernard Kushner, dhe Presidenti Shirak kishin qenė shumė tė ndjeshėm, bashkėpunues dhe tė respektueshėm. Qė nga ajo kohė kishte vazhdimisht telefonata dhe ne po punonim si ta trajtonim problemin.

**

Ndėrsa mendoja pėr vdekjen e saj dhe ēfarė do tė thosha, kisha njė ndjenjė detyrimi sa edhe hidhėrimi. E ndieja qė i detyrohesha asaj tė gjeja diēka si ta shprehja kush ishte ajo. Ne ishim qė tė dy, nė mėnyrėn tonė, njerėz manipulues, qė kapnim shpejt emocionet e tė tjerėve dhe ishim tė aftė instinktivisht tė luanim me ta, por unė e dija se kur ajo takonte njerėzit me tė meta apo tė sėmurė, nė njė mėnyrė qė askush tjetėr e sidomos nė pozitėn e saj nuk do ta bėnte, e bėnte me sinqeritet.

Ajo e dinte sigurisht efektin e kėsaj, por efekti nuk mund tė ishte asnjėherė aq i fuqishėm, nė rast se ndjenja nuk do tė ishte e vėrtetė. Unė u ula nė studion time nė Trimdom dhe, ndėrsa dielli i agimit lėshonte rrezet e tij pėrmes dritareve, mendoja se ēfarė do tė donte ajo tė thosha pėr tė.


Mbretėresha e Anglisė nė funeralin e Lady Dianės

Sigurisht Pallati kishte bėrė njė deklaratė, por Mbretėresha nuk kishte ndėrmend tė fliste. Para se tė nisesha pėr nė kishė, pata telefonatėn e parė me tė, ku i shpreha ngushėllimet e mia. Ajo kishte njė qėndrim filozofik, ishte e shqetėsuar pėr djemtė, por njėkohėsisht edhe profesional dhe praktik. Ajo i merrte me mend pėrmasat e ngjarjes, por nė mėnyrėn e saj. Ajo nuk do tė trembej nga ngjarja. Nė kėtė kuptim ajo mund tė vepronte si i takon njė mbretėreshe.

Gjendja e pėrgjithshme emocionale ishte pikėrisht siē e mendoja unė: njė lumė hidhėrimi. Por edhe njė zemėrim qė ajo u largua. Nė fillim zemėrimi ra mbi paparacėt qė kishin ndjekur atė. Ėshtė e vėshtirė mbase tė transmetosh se ēdo tė thotė tė jesh njė figurė publike dhe ta ndjesh se tė janė qepur.

Pėr arsye krejt tė kuptueshme, shumė njerėzve nuk u vjen keq pėr njerėz tė dėgjuar, shumica e tė cilėve ndjekin me qejf rrugėn e tyre. Shpesh ata bėjnė njė jetė tė pasur. Ata marrin pėrpjetė nė kėtė rrugė dhe ideja ėshtė qė ata tė bėjnė qejf atje lart, duke u rrėzuar poshtė. Sidoqoftė, kjo nuk ėshtė gjė e madhe, apo jo?

Atė tė diel nė mėngjes, familja mbretėrore frekuentonte si zakonisht njė shėrbim nė kishėn Crathie nė Balmoral. Nuk bėhej fjalė pėr Dianėn. Unė e dija qė Mbretėresha do tė mendonte se detyra ia kėrkonte qė tė vazhdonte rutina normale. Nuk do tė kishte aty rrotull Alastair, qė tė sugjeronin se ndoshta do tė ishte e arsyeshme tė pėrmendej tragjedia. Ēėshtja ėshtė: Mbretėresha ėshtė njė njeri i vėrtetė, jo artificial dhe me kėtė dua tė them se nuk ka asgjė artificiale nė qėndrimet e saj.

Ndėrsa preokupimi i saj absolut ishte mbrojtja e fėmijėve dhe kjo donte tė thoshte t’i mbronte ata para sė gjithash si princėr. Nuk do tė ishte problem qė ata tė mos shkonin nė kishė atė ditė, disa orė pas vdekjes sė nėnės. Ishte detyra e tyre si princėr. Natyrisht pėr disa njerėz tė publikut kjo dukej e pabesueshme, gati hapur, pa ndjenjė.

Refuzimi pėr tė ulur flamurėt nė kėshtjellėn Windsor dhe nė Kullėn e Londrės u bė sepse Diana teknikisht nuk ishte mė pjesėtare e familjes mbretėrore, meqenėse i ishte hequr titulli Lartėsia e Saj Mbretėrore. Flamuri nė pallatin Bukingam nuk valėvitej asnjėherė, sepse, sipas traditės, ai vendoset vetėm pėr nivelin personal tė mbretėreshės dhe vetėm kur ajo ėshtė nė rezidencė. Ajo qėndronte nė Balmoral, sepse nė shtator nuk vinte nė Londėr.

Pėrsėri sipas traditės. E gjithė kjo ishte sipas librit, por nuk mbahej parasysh fakti se njerėzit nuk e ēanin fare kokėn pėr ‘librin’, aktualisht nuk u pėlqente ‘libri’ dhe nė fakt mendonin se ‘libri’ ishte pjesėrisht shkaku i krijimit tė njė zinxhiri ngjarjesh qė ēuan nė vdekjen e Dianės. Nė simbiozėn e ēuditshme midis sunduesit dhe tė sunduarve njerėzit insistonin qė Mbretėresha tė pranonte se ajo sundonte me pėlqimin e tyre dhe duhej t’i bindej kėrkesės sė tyre.

Zemėrimi i publikut po drejtohej kundėr familjes mbretėrore. Nė tė njėjtėn kohė nuk u zbut as kundėr shtypit, i cili duke e ndjerė kėtė, e kuptoi se ata do ta trajtonin atė nė njė shėnjestėr tjetėr dhe, tė thuash tė vėrtetėn, ata po e jepnin ndjenjėn e popullit duke u pėrpjekur tė merrnin vesh ku do tė drejtohej ajo.

Mė vinte keq pėr vetė Mbretėreshėn, e cila ishte nė njė gjendje jashtėzakonisht tė vėshtirė. Nga njėra anė ajo ishte e shqetėsuar pėr ndikimin e Dianės nė monarkinė si institucion dhe nga ana tjetėr asaj i vinte keq pėr nėnėn e dy nipėrve tė saj qė ajo i donte shumė. Por ajo nuk donte tė shtirej pėr Dianėn, qė ishte nė konflikt mė tė madh se sa mund ta pranonte publiku, prandaj ngurrimi i saj pėr tė bėrė njė hap pėrpara vinte mė pak nga respektimi i traditės dhe i ‘librit’ – megjithėse, padyshim kjo ishte pjesė e saj dhe mė tepėr nga dėshira e sinqertė tė shfaqej e vėrtetė, sikundėr ndihej.

Ishte e habitshme tė qėndroje nė Northolt duke parė avionin tė mbėrrinte, duke pritur arkivolin me grumbullin e shtypit nė qindra vetė tė mbyllur pas gardhit, duke biseduar kot me tė tjerėt. Nė raste tė tilla, duhet tė jesh shumė i kujdesshėm. Princi Ēarlz kishte njė ēehre tė tmerrshme. Ai dhe Kamila ishin nė qendėr tė interesimit dhe spekulimit. Ē’tė bėnte ai? Tė shtirej i prekur nga hidhėrimi dhe ta quanin mashtrues. Apo tė rrinte i qetė dhe ta quanin tė pashpirt. Ishte njė situatė pa rrugėdalje. Ēdo gjest i tij do tė interpretohej dhe keqinterpretohej dhe njerėzit ishin gati t’i turreshin nė ēdo rrėshqitje.

Nė kėtė situatė tė jashtėzakonshme, nė kėtė kohė me plot sfida, marrėdhėnia e tij me djemtė e shpėtonte. Nė atė moment unė nuk i pashė ata sė bashku, por, kur i pashė mė vonė, kuptova se ishin nė marrėdhėnie tė mira, me dashuri nga tė dyja palėt. Mund tė thuash se nuk ishte pėr t’u habitur, pėrderisa ishte babai i djemve tė tij. Por nė atė kohė kishte shumė njerėz qė mendonin se grindja midis burrit dhe gruas kishte kaluar midis babait dhe djemve.

Megjithatė, nuk ishte kėshtu dhe ndėrsa ditėt kalonin kjo u bė mė e qartė, duke ulur presionin ndaj princit Ēarlz.

Funerali qė do tė mbahej tė shtunėn e ardhshme ishte ēėshtja kryesore e debatit. Pati diskutime tė pafundme, lidhur me numrin e saktė tė njerėzve qė do tė ftoheshin pėr secilėn kategori pėr organizimin e shėrbimit dhe rolin e familjes sė Dianės. Vėllai i saj, Ēarlz Spenser, i cili kishte njė natyrė shumė tė fortė dhe kategorike, ishte shumė i zemėruar pėr mėnyrėn si ishte trajtuar ajo, sigurisht nga media dhe mbase edhe nga familja mbretėrore.

Ēdo vendim ishte shumė i ndjeshėm, me shumė pro dhe kundra, i pėrpunuar dhe ripunuar. Pati njė debat tė madh nėse djemtė duhet tė ecnin pas kortezhit me Princin Ēarlz si dhe njė shqetėsim pėr reagimet e ndryshme tė publikut ndaj tij dhe ndaj tyre.

Funerali ishte gjithēka qė ne prisnim tė kalonte. Ai ishte i jashtėzakonshėm – me Elton Xhonin qė kėndoi, ‘Njė Qiri nė Erė’ dhe nė mėnyrė tė shkėlqyer – por edhe nė miqėsi me Westminster Abbey. Ēarlz Spenseri i bėri njė goditje shtypit. Kishte edhe njė farė qortimi pėr familjen mbretėrore, por fjala e tij ishte e fuqishme dhe do tė kishte jehonė.

Unė dhashė drekė pėr njė pėrzgjedhje tė madhe mbretėrish, mbretėreshash, kryetarė shtetesh dhe autoritete tė tjera. Hillari Klinton erdhi si pėrfaqėsuese e SHBA dhe pėr mua ishte kėnaqėsi si kurdoherė ta takoja. E gjitha kaloi nė mėnyrė tė shkėlqyer.

Ishte njė fund surreal i njė jave surreale. Tragjik, magjepsės, i paharrueshėm.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Princesha Diana

Mesazh  Odin prej 08.10.12 11:58

Princeshė Diana u vra me vetėdije nė ambulancėPrincesh Diana nuk vdiq nė tunelin Alma, nė Paris, por ajo u vra nė ambulancė, rrugės pėr nė spital. Fakti tronditės bėhet me dije nga e pėrjavshmja e orientuar kryesisht nė publikimin e skandaleve ‘Globe’, e cila pretendon se ka prova tė forta tė cilat i pėrkufizon ‘njė komplot i keq’, shkruan BW.

‘Globe’ thekson se do tė zbardhė shumė shpejt fakte tronditėse bazuar nė fakte se vdekja e Lady Dianės ka ardhur si pasojė e njė komploti tė organizuar, pasi kanė edhe dėshminė e njė hetuesi i cili tashmė njeh ‘vrasėsit’.

Hipoteza e vrasjes, natyrisht nuk ėshtė fakt i ri, por gjatė 2 viteve tė fundit ėshtė mbėshtetur versioni i vdekjes sė provokuar pėr shkak tė shoferit tė makinės Henri Paul, ku udhėtonte princesha bashkė me tė dashurin e saj Dodi al-Fayet, i cili shpejtonte pėr tė humbur gjurmėt e gazetarėve dhe ngiste nėn efektin e drogės dhe alkoolit.

Faktet e reja tė ‘Globe’ pritet ti japin njė kthesė tė re hetimeve, teksa pritet qė javėn e ardhshme tė publikohen.

Diana vdiq mė 31 gusht 1997 nga njė aksident automobilistik nė Paris nė moshėn 36-vjeēare me tė dashurin e saj, Dodi i biri i Mohamed al-Fayet, ish-pronari i qendrės tregtare, Harrods, nė Londėr.
Pesėmbėdhjetė vjet pas vdekjes sė saj, Lady Diana adhurohet gjithmonė nė Britaninė e Madhe dhe familja mbretėrore rifitoi popullaritetin pas aksidentit fatal nė Paris, ku princesha humbi jetėn, ndėrsa djemtė e saj, William dhe Harry janė nė qendėr tė vėmendjes.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Princesha Diana

Mesazh  Luli prej 07.06.13 19:44

Princesha Diana u vra?Princesha Diana ishte vrarė si pjesė e njė komploti tė pallatit mbretėror por policėt kryesor tė Scotland Yard e kanė mbuluar kėtė ngjarje.

Revista amerikane Globe ka shkruar se ka detale tė kėtij komploti tė vrasjes, pėrderisa policėt e kanė ditur atė por thjesht e kanė shprehur.

Raportet e mėparshme thoshin se Diana ishte vrarė si pjesė e njė komploti kundėr saj pėrderisa polcia britanike e ka fshehur krimin.

Njė autor i afėrt me inteligjencėn ruse i ka bėrė kėto akuza shokuese.

Sipas revistės Globe, thuhet se ankesa ka edhe ndaj Prince William dhe gruas sė tij Kate Middleton tė cilėt kanė kėrkuar prova tė reja pėr aksidentin fatal me 1997 kur edhe vdiq Diana.

Diana kishte vdekur nė kėtė aksident me 31 gusht tė vitit 1997 nė moshėn 36 vjeēare.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Princesha Diana

Mesazh  Flavius prej 18.08.13 15:34

Fakte tė reja mbi vdekjen e princeshė DianėsPolicia londineze ka marrė nė dorė fakte tė reja mbi vdekjen e princeshės Diana dhe tė dashurit tė saj, Dodi Al Fayed, duke ndezur kuriozitetin dhe nxitur sėrish spekulimet mbi vdekjen e shumėpėrfolur tė vitit 1997 nė Paris.

Policia metropolitane nė Londėr ka deklaruar se po ekzaminon njė informacion tė ri, qė ka marrė sė fundmi pėr vdekjen e princeshė Dianės dhe Dodi Al Fayed.

Oficerėt nga Komanda e Specialistėve dhe Operacioneve tė krimit po studiojnė informacionin qė ėshtė marrė sė fundmi”, njoftoi Met. Njė zėdhėnės tha se kjo nuk ishte njė rihapje e hetimeve pėr vdekjet nė aksidentin e Parisit, mė 31 gusht tė vitit 1997.

Zėdhėnėsi tha se: “Vdekjet e Dianės, princeshės sė Uellsit dhe Dodi Al Fayed janė hetuar gjatė dhe janė ekzaminuar nga juria e drejtuar nga lordi i Drejtėsisė, Skot Baker, nė Gjykatėn Mbretėrore tė Drejtėsisė nė vitet 2007-2008.

Nė dhjetor 2006, raporti mbi hetimin tregoi se vdekja e ēiftit nuk ishte vrasje. “Mė 7 prill 2008, juria doli nė pėrfundimin se verdikti i tyre ishte pakujdesia e shoferit gjatė drejtimit tė automjetit.

Martesa e princeshė Dianės me princin Ēarls, trashėgimtar i parė i fronit mbretėror, nuk funksiononte prej kohėsh, pasi princi e kalonte kohėn me Kamilėn, tashmė gruaja e tij.

Qėkur princeshė Diana nisi tė bėnte publike marrėdhėnien e saj me tė dashurin arab, Dodi Al Fayed, qarkullonin zėra se atyre mund t’u ndodhte diēka dhe vdekja e Dianės nė aksident drejtoi nė atė kohė njė hije tė rėndė dyshimi drejt Pallatit Mbretėror britanik, ku tė gjithė e mendonin pėrfshirjen, por gjithkush tregohej i kujdesshėm nė komente, kryesisht mediatike.
avatar
Flavius

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Princesha Diana

Mesazh  Berti69 prej 13.09.13 20:11

Si vdiq Princesha Diana, momentet e fundit tė jetės

Gazetarja e “Daily Mail” rindėrton skemėn e ngjarjes

Vdekja e princeshės Diana, gazetarja: U vra nga ushtria
Ai ishte vrasja e princeshės Diana njė operacion ushtarak i forcave tė armatosura britanike? Gazetarja Su Rid, e tė pėrditshmes londineze “Daily Mail”, e cila e ka ndjekur kėtė ēėshtje qė prej fillimit, beson se kjo ėshtė e vėrteta. Duke mbledhur fakte e dėshmi pėrgjatė 16 viteve, ajo ka rindėrtuar edhe njė skeme tė vrasjes, qė publikohet nė 16 –vjetorin e vdekjes sė Dianas, mikut tė saj Dodi Al Fajed dhe shoferit Henri Pol nė kryeqytetin francez, Paris.

Nė rindėrtimin e kėsaj skene, sipas tė cilės, aksidenti ėshtė vepėr e shėrbimeve sekrete tė ushtrisė britanike, janė marrė parasysh edhe deklarata tė dėshmitarėve okularė, biseda tė gazetares me specialistė britanikė e francezė tė shėrbimeve sekrete dhe informacionet qė ka dhėnė sė fundi nė polici ushtari N, ish-snajper i regjimentit SAS tė Forcave Speciale Britanike.

Sipas gazetares, nė ato dy minuta tė udhėtimit fatal nga hotel Ritz deri nė tunelin Pont d’Alma, Mercedezi ku udhėtonte princesha Diana ėshtė shoqėruara nga njė motoēikletė ku ndodheshin dy persona tė tė veshur me tė zeza dhe me kaska mbrojtėse. Njėri prej tyres, sipas saj, ka njė dritė lazer nė drejtim tė shoferit, ēka ka bėrė qė ai tė humbasė kontrollin dhe tė pėrplaset me njė nga kolonat e tunelit.

Gazetarja thotė se nė tunel nuk ndodhej asnjė gazetar apo fotoreporter, siē u tha nė atė kohė nė raportet e policisė.

Nė skemėn e rindėrtuar prej saj, aludohet se njeri nga personat nė motor ka bėrė edhe lėvizje karakteristike ushtarake, pėr tė konfirmuar vdekjen e personave qė ndodheshin nė autoveturė.Me 31 Gusht 1997, Diana, Princesha e Uellsit, vdiq nė spitalin Pitie-Salpetiere tė Parisit pas dėmtimeve tė rėnda tė marra nė kraharor, nga njė aksident me makinė. Shoqėruesi i saj, Dodi Al Fayed, vdiq menjėherė nė pėrplasjen e orės 12:25 tė mėngjesit. Shoferi Henri Paul ishte i dehur dhe humbi kontrollin e Mercedesit nė njė tunel. Ai po udhėtonte me shpejtėsi tė madhe nė pėrpjekje pėr tė shpėtuar nga fotografėt paparac. Badigardi i Dianės, Trevor Rees Jones, shpėtoi me dėmtime tė rėnda. Ai ishte i vetmi qė kishte vėnė rripin e sigurimit. Vdekja e Dianės, e adhuruar nga miliona vetė pėr bukurinė dhe natyrėn e mirė, zhyti botėn nė zi.

Diana Frances Spencer lindi mė 1 korrik tė vitit 1961 nė Park House, shtėpinė qė prindėrit e saj e kishin marrė me qera, nė pronėn e Mbretėreshės Elizabetė II, nė Sandringham, Angli. Nė fėmijėrinė e saj, kishte shoqėri me Princin Andrew dhe Princin Eduard, djemtė mė tė vegjėl tė Mbretėreshės Elizabetė. Kur babai i saj trashėgoi titullin Earl of Spencer, nė vitin 1975, Diana u njoh si Lady Diana Spencer. Pasi mbaroi shkollėn, Lady Diana u bė mėsuese nė kopsht nė njė shkollė nė periferi tė Londrės.

Nė vitin 1980, ajo filloi njė histori dashurie me Princin Ēarls, djali i madh i Mbretėreshės Elizabetė. Nė shkurt tė vitit 1981, 33 vjeēari, Princi i Uellsit, shpalli fejesėn me 19 vjeēaren. Bukuria e Dianės dhe ndrojtja e saj u bėnė objekt i medias. Mė 29 korrik, tė vitit 1981, rreth njė bilion shikues, nė 74 vende, u bėnė dėshmitarė tė martesės sė Princit Ēarls, trashėgimtar i fronit mbretėror tė Britanisė, me Lady Diana Spencer. Tė martuar nė njė ceremoni madhėshtore, nė Katedralen St. Paul, nė prezencėn e 2.650 tė ftuarve, romanca e ēiftit ishte pėr momentin lakmia e tė gjithė botės. Fėmija e tyre i parė, Princi William, lindi nė vitin 1982, dhe fėmija i dytė, Princi Harry, lindi nė vitin 1984.

Ēifti pėrrallor ishte gjithnjė nėn vėzhgimin e medias. Paparacėt e pavarur e bėnė Dianėn njė nga gratė mė tė fotografuara tė botės, por kjo i shkaktonte asaj depresion. Nė vitin 1992, Diana dhe Ēarlsi u ndanė zyrtarisht. Nė gusht tė vitit 1996, princi dhe princesha, pas bisedimeve tė stėrzgjatura, arritėn njė marrėveshje pėr divorcin e tyre. Nė kėmbim tė njė vendstrehimi dhe tė drejtėn pėr tė mbajtur apartamentet, nė Pallatin Kensington, dhe titullin e saj, si Princesha e Uellsit, Diana pranoi tė heqė dorė nga titulli, Lartėsia Juaj, dhe ēdo pretendim nė tė ardhmen, pėr fronin britanik.

Pas divorcit, princesha popullore ndihej mirė nė rrugėn e saj pėr tė arritur ėndrrėn pėr t’u bėrė “mbretėreshė nė zemrat e njerėzve”. Ajo mbeti njeri publik dhe vazhdoi tė promovonte shumė kauza humanitare, duke pėrfshirė pėrkrahjen pėr tė sėmurėt me SIDA dhe fushatėn kundra minave tokėsore. Nė fund tė vitit 1996, Diana u lidh me milionerin Dodi Al Fayed, djalin e pronarit egjiptian tė dyqaneve Harrods. Lidhja e tyre u thellua nė vitin 1997 dhe nė gusht ajo shkoi me pushime me Dodin nė Mesdhe. Si gjithmonė, paparacėt i ndoqėn nga pas, dhe njė fotograf u pagua 3 milion dollarė, nga tabloidėt, pėr njė fotografi tė Dianės dhe Dodit, duke u puthur nė jahtin e tij.

Mė 30 gusht, Diana dhe Dodi shkuan nga Sardenja nė Paris. Diana kishte planifikuar tė kthehej nė Pallatin Kensington tė nesėrmen, pasi tė kalonte njė natė nė vilėn e Dodit nė Paris. Atė mbrėmje, Diana dhe Dodi darkuan nė njė restorant, nė hotelin Ritz nė Paris, pronar i tė cilit ėshtė babai i Dodit qė prej vitit 1979. Pas darkės, Dodi i kėrkoi shoferit tė tij tė nisej pėr nė vilė, nė pėrpjekje pėr tė larguar fotografėt. Nga ana tjetėr mori si shofer Henri Paul, zėvendėsshef i sigurisė nė hotelin Ritz. Ai pranoi, edhe pse ishte i dehur dhe po merrte ilaēe anti-depresive qė nuk duhej tė pėrziheshin me alkool.

Rreth mesnatės, Dodi dhe Diana dolėn nga hyrja e pasme e hotelit Ritz. Paparacėt, qė nuk ishin gėnjyer nga hileja e mėparshme, fotografuan ēiftin, kur po futej nė njė Mercedes antiplumb, bashkė mė badigardin e Dianės. Ndėrkohė qė po ecnin pėrmes qytetit, ata po ndiqeshin nga afėr nga shumė paparacė me motorė. Nė Place de la Concorde, Henri Paul rriti shpejtėsinė, nė pėrpjekje pėr t’u larguar nga paparacėt. Nė kohėn qė arritėn nė nėnkalimin e Pont de l’Alma, shoferi po udhėtonte me 120 milje/orė, nė njė zonė ku shpejtėsia lejohej deri nė 30 milje/orė. Kur ata u futėn nė nėnkalim, Paul humbi kontrollin, dhe Mercedesi u pėrplas me njė mur dhe goditi kolonat. qė mbanin tavanin e tunelit. Paparacėt, qė ishin 100 jard (91.44 m) pas, patėn mundėsinė tė ndalonin nė kohė, nė momentin e aksidentit. Disa prej tyre vrapuan pėr nė tunel dhe filluan tė bėnin fotografi, tė cilat u konfiskuan mė vonė nga policia.

Mercedesi, qė gjendej i pėrplasur nė kolonėn e 13-tė, ishte bėrė si njė lėmsh metalik qė nxirrte tym. Diana ishte e bllokuar brenda, ishte e gjallė, por me dėmtime serioze nė kraharor. Ambulancat erdhėn pėr disa minuta, por, ngaqė makina ishte bėrė prej ēeliku antiplumb, u desh rreth njė orė e gjysėm pėr ta nxjerrė atė nga makina e shkatėrruar. Ajo u dėrgua nė spitalin Pitie-Salpetiere, ku pėsoi atak kardiak disa minuta pasi mbėrriti nė spital. Kirurgėt nuk arritėn ta kthenin nė jetė, dhe ajo u deklarua e vdekur nė orėn 3 tė mėngjesit. Ishte vetėm 36 vjeē.

Badigardi i Dianės ishte i vetmi i mbijetuar nga pėrplasja. Ai pėsoi tronditje dhe dėmtime tė tjera dhe nuk kujtonte asgjė nga pėrplasja por as nga ngjarjet qė kishin pasuar. Autoritet franceze arrestuan 10 fotografė paparacė, tė cilėt po ndiqnin Mercedesin, dhe u akuzuan pėr pėrfshirje nė vrasje. Akuzat ranė kur njė investigim zyrtar arriti nė pėrfundimin se Henri Paul ishte i vetmi fajtor pėr aksidentin fatal.

Vdekja tragjike e Dianės shkaktoi njė shpėrthim ndjenjash tė britanikėve, qė nuk ishin parė qė prej festimeve tė fundit tė Luftės sė Dytė Botėrore. Njerėzit, qė bėnė homazhe, sollėn mė shumė se njė milion buqeta lulesh, nė pallatin mbretėror, dhe pritėn nė rresht mė shumė se 12 orė, pėr tė firmosur nė librin e ngushėllimeve. Mė shumė se 3.500 linja telefonike u vunė nė dispozicion, pėr tė mbledhur donacionet pėr njė fond pėrkujtimor. Brėnda njė viti, fondi i mbledhur, nga bamirėsia, ishte 133 milion dollarė, nga tė cilat 48 milion dollarė u mblodhėn nga shitjet e kėngės, qė Elton John ia dedikoi Dianės, “Candle in tė Wind 1997”, dhe 20 milionė dollarė u mblodhėn nga suveniret e Dianės.

Familja mbretėrore pėrgatiti njė funeral shtetėror, pėr Dianėn, nė Westminster Abbey, mė 6 shtator. Arkivoli i Dianės u dėrgua nga Pallati Kensington nė Abbey, dhe rreth njė milion persona, qė vajtonin, rrethonin rrugėn. Djemtė e Dianės, William, 15 vjeē, dhe Harry, 12 vjeē, u bashkuan me babain e tyre, Princin Ēarls; gjyshin, Princin Filip; dajėn, Ēarls Earl of Spencer, pėr tė shoqėruar kortezhin me arkivolin. E vetmja zhurmė qė dėgjohej ishte trokėllima e kuajve dhe kumbimi i kėmbanave tė kishės.

Shėrbesa u shikua nga rreth dy bilion shikues nė botė. Bashkėpunėtorėt e Dianės, nė bamirėsitė e ndryshme tė saj, pėrfaqėsonin 500 nga 2000 vetat qė ishin ftuar tė merrnin pjesė nė funeral. Elton John, njė mik i Dianės, preku pjesėmarrėsit nė ceremoni kur ai kėndoi “Candle in the Wind” duke luajtur vetė nė piano. Pas shėrbesės, trupi i Dianės u dėrgua, me njė makinė funeralesh, nė pronėn e trashėguar tė familjes sė saj, pranė Althorp, nė veri tė Londrės. Nė njė ceremoni private, ajo u preh, nė njė ishull tė mbuluar me pemė, pranė njė liqeni tė vogėl, sigurisht larg aparateve fotografikė.

Qė prej vdekjes sė Princeshės Diana, Althorpi, pronė e familjes Spencer, qė prej 500 vjetėsh, ėshtė bėrė tani njė vend tėrheqės pėr turistėt.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Princesha Diana

Mesazh  Zattoo prej 23.09.13 18:49

Akuzat pėr vrasjen e DianėsNjė ushtarak britanik, i cili njihet me incialin N dhe qė pretendon se Princesha e ndjerė Diana, ėshtė vrarė nga nje njesi e posacme e forcave speciale britanike, SAS, njoftohet se eshte larguar nga Britania.

Media vendase raporton se ushtaraku eshte arrastisur perpara dia ditesh drejt Emirateve te Bashkuara Arabe, vetem disa dite perpara se te merrej ne pyetje nga hetuesit e Scotland Yard-it.

Pretendohet se ushtaraku i ka thene ish-gruas se tij se Princesha, nena e Mbretit te ardhshem te Anglise, princit William, eshte vrare nga nje njesi speciale ushtarake, e cila i ka leshuar drite te fuqishme ne fytyre shoferit te makines perpara se ajo te perplasej ne nje tunel te Parisit ne vitin 1997.Spekulohet se presioni per marrjen ne pyetje, qe kur kjo histori fillloi perpara nje muaji mund te kete qene arsyeja e largimit te tij nga Britania ne prag te marrjes ne pyetje.

Scotland Yard-i eshte duke kaluar ne site ēdo informacion te ri per vdekjen e Princeshės Diana, per te pare se sa relevnate dhe te besushme jane informacionet e reja. Per vdekjen e Princeshės eshte bere nje hetim zyrtar dhe seance gjyqesore e cila ka zgjatur 90 dite, ku jane marre si deshmitare 250 veta dhe jane shpenzuar nga policia, rreth 8 milione sterlina.

Hetimi i Lordit Stevens konkudoi se Diana nuk ishte vrare nga spiunet britanikė, as nga Duka i Edinburgut, burri i Mbretereshes, madje ajo as nuk ishte as shtatzene ne ate kohe me te dashurin e saj me origjine egjyptiane Dodi al Fayed.Nje zedhenes i Familjes al Fayed tha se nuk kane asnje koment per te bere, por thane se “jane te interesuar per rezultatin” dhe shtoi se kishin besim se policia do hetonte informacionet me seriozitet.

Mendohet se largimi nga Britania e Madhe e ushtarakut qe ka bere pretendimin e fundit, e ben me te komplikuar kete hetim per rrethanat e vdekjes se ish-Princeshes Diana, per te cilen ka nje interes mjaft te madh nga publiku britanik dhe me gjere.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Princesha Diana

Mesazh  Zattoo prej 24.09.13 18:36

Zhduket ushtaraku qė dėshmoi pėr vrasjen e DianėsNjė ushtarak britanik, i cili njihet me inicialin N dhe qė pretendon se princesha e ndjerė Diana, ėshtė vrarė nga njė njėsi e posaēme e forcave speciale britanike, SAS, njoftohet se ėshtė larguar nga Britania.

Daily Star raporton se ushtaraku ėshtė arratisur pėrpara disa ditėsh drejt Emirateve tė Bashkuara Arabe, vetėm disa ditė pėrpara se tė merrej nė pyetje nga hetuesit e Scotland Yard-it

Pretendohet se ushtaraku i ka thėnė ish-gruas sė tij se princesha, nėna e mbretit tė ardhshėm tė Anglisė, princit William, ėshtė vrarė nga njė njėsi speciale ushtarake. Kjo e fundit ka lėshuar dritė tė fuqishme nė fytyrė shoferit tė makinės ku ishte Diana, pėrpara se ajo tė pėrplasej nė njė tunel tė Parisit nė vitin 1997.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Princesha Diana

Mesazh  Zattoo prej 10.10.13 1:25

Fakte tė reja pėr Princeshėn Diana“Princesha Lady Diana u vra sepse priste njė fėmijė nga miliarderi egjiptian Dodi al Fayed.” Kėshtu shkruhet nė librin e ri mbi jetėn e princeshės Diana, "The Princess Diana Conspiracy", i shkruar nga Alan Power.

Shkrimtari pretendon se ka prova tė forta qė vėrtetojnė ato qė janė shkruar nė libėr. Sipas tij, nė momentin e vdekjes, Lady Diana ishte 6-10 javėshe shtatzėnė dhe kėtė e dėshmojnė radiologia Elizabeth Dion dhe infermierja Jocelyn Magellan, tė cilat pretendojnė se i kanė bėrė njė sėrė analizash princeshės para aksidentit tragjik.

Nė librin e Alan Power vdekja e Lady Dianės cilėsohet si njė komplot. Kohėt e fundit kjo tezė po qarkullon sė shumti nė Britani, qė kur “Scotland Yard” ka nisur tė verifikojė deklaratat e njė personi tė njohur si “Ushtari N”, sipas tė cilit princesha ėshtė vrarė nga forcat speciale.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Princesha Diana

Mesazh  Luli prej 23.01.14 9:10

Vrasėsi i Princeshės Diana ėshtė “sekreti mė i madh i SAS”-it, ka bėrė tė ditur gruaja e njė pjesėtari tė SAS-it i njohur me nofkėn Soldier N. Gruaja - e identifikuar si Sarah - ka folur publikisht pėr pohimet e burrit tė saj pėr njė konspiracion tė supozuar pėr vrasjen e princeshės Diana qė ishte realizuar me sukses. 


Ajo pohon se nė vitin 2012, njė zyrtar i “SAS”-it ia kishte dhėnė njė shumė tė pacaktuar tė parave nė njė zarf ngjyrė kafeje me instruksionet qė “tė heshtte pėr Dianan”. “Gjėja e ēuditshme ėshtė se asnjėherė gjatė takimit oficerėt nuk pėrmenden se ēfarė kishte thėnė ish-burri pėr pėrfshirjen e SAS-it nė vrasjen e princeshės Diana”, ka thėnė gruaja. 


Sara pohoi se zarfi pėrmbante 500 funte. “Kurrė nuk kam mbajtur njė shumė aq tė madhe tė parave mė parė dhe mė tha qė tė mos tregoja pėr pagesėn dhe se pėr ēfarė ishin ato. Ata dėshironin qė tė heshtja pėr Dianan dhe operacionet e SAS-it”, ka thėnė Sarah. “Por nuk mund tė qėndroja e heshtur pėr diēka aq serioze. Pagesa ishte shumė e dyshimtė dhe ndihesha e parehatshme”. “Mėnyra kėrcėnuese dhe e keqe qė SAS e bėri me mua, bėri qė ato qė kishte thėnė burri im pėr rolin e regjimentit tė tij nė vrasjen e Dianas tė dukej mė e besueshme”. 


Takimi mė drithėrues me SAS-in, Sarah ka thėnė se ishte kur njė oficer i kishte thėnė nė qershor tė vitit 2012 se nėse do tė fliste pėr rastin e Dianas, ajo “ndoshta duhej tė kujdesej mė shumė pėr sigurinė e saj dhe tė fėmijėve” dhe mund “tė pėrfundonte e vdekur sikur ushtari i Woolwichit”, duke iu referuar vrasjes sė ushtarit britanik me emrin Lee Rigby. 


Gruaja thotė se burri i saj i kishte thėnė se princesha ishte vrarė nė mėnyrė klandestine gjatė muajit gusht tė vitit 1997 nė njė aksident trafiku nė Paris, pasi forcat speciale kishin verbuar shoferin e automjetit, Henri Paul, me njė laser. “Jam e bindur se ky ėshtė sekreti mė i madh i SAS-it”, ka thėnė ajo,
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Princesha Diana

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi