Aforizma - Thėnie filozofike

Faqja 2 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 12.10.11 22:07

Dy njerez mund te bien dakort per shume gjera , por shpirtrat e tyre jane si lulet , secili ka rrenjet e tij , dhe askush nuk mund ti afrohet tjetrit pa braktisur rrenjet e veta, gje qe sidoqofte eshte e pamundur.

Estein

Budallenjte qe prej Adamit e ketej jane ne mazhorance.

E shkruajta kete te fundit per te ndihmuar femrat kur te gjenden ne ndonje diskutim me meshkuj maskilist....

Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnia e ditės

Mesazh  Gon! prej 13.10.11 8:45

Shumė njerėz kalojnė nė jetėn tonė, por vetėm ata mė tė rėndėsishmit arrijnė tė lėnė gjurme tek ne !!!


Edituar pėr herė tė fundit nga Gon! nė 13.10.11 8:48, edituar 1 herė gjithsej

Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gon! prej 13.10.11 8:47

Mirėsjellja s'i bėn keq askujtė!

Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gon! prej 13.10.11 8:53

Mund tė mi vjedhin tė gjitha por jo ėndrrat, ato nuk mund tė mi vjedhė askush.

Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gon! prej 13.10.11 9:09

Pėrpara se tė veprosh, mendo se do tė reagosh ndaj njė konkluzioni, pėrfundimi i tė cilit do tė bjerė direkt ose indirekt mbi gjurmėt e koshiencės tėnde tė imponuar nga kohėzgjatja e tepruar e njė logjike tė shfrenuar.

Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 13.10.11 9:16

Ai qė punon pa pasur dituri pėr atė punė, mė shumė do tė
dėmtojė se sa qė do tė ndėrtojė.

Pyetja e bukur ėshtė gjysma e diturisė dhe bashkėjetesa e
mirė me popullin ėshtė gjysma e rehatisė.

Njė e treta e mendjes ka tė bėjė me bashkėjetesėn me
njerėzit dhe mirėsjelljen ndaj tyre.

Tre vetė mund tė njihen vetėm nė tri vende: Njeriu i butė,
kur tė zemėrohet; trimi nė luftė dhe vėllai, kur ke nevojė pėr tė.

Oratoria pėrbėhet prej tri gjėrave: Afrimi te kuptimi i dėshiruar,largimi prej fjalėve
tė tepėrta dhe shpjegimi i shumė gjėrave me fjalė tė shkurtra.

Mos llogarit nė miqėsinė e ndonjėrit pa e zemėruar tri herė.

Mos e humb mikun tė cilin e zemėron tri herė dhe nuk tė
flet fjalė tė kėqija.

Borxhi ėshtė burimi i pikėllimit gjatė natės dhe mjeti
poshtėrues gjatė ditės.

Ruajuni nga tallja, sepse, tallja sjell armiqėsi, lind urrejtje
dhe njėkohėsisht ėshtė njė sharje e vogėl.

Dije qė gjithēka e ka fundin e tij, andaj frikohu prej
pėrfundimeve;
-Nė ēdo punė ekzistojnė ndodhitė e papritura, ndaj bėhu i
kujdesshėm;
-Ruaju prej malit qė ngjitja ėshtė e lehtė dhe zbritja ėshtė e
vėshtirė;
-Mos i jep fjalėn mikut pėr njė punė qė realizimi i saj nuk
ėshtė nė dorėn tėnde.

Shėndeti ėshtė njė dhunti e lehtė. Kur ėshtė prezent,
harrohet; kur humbet, pėrmendet.

Mos e konsidero si njeri tė sigurt tradhtarin qė e ke
sprovuar dhe mos e fajėso njeriun tė cilin e konsideron si tė sigurt.

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 13.10.11 9:25

Shtrėngojani dorėn njėri tjetrit kur tė takoheni, sepse, kjo e
asgjėson urrejtjen.

Qetėsohuni, sepse qetėsimi jua largon urrejtjen.

Falni gabimet e atyre qė janė tė pėrfshirė nė fatkeqėsi.

Dy fjalė janė tė ēuditshme: Fjala e urtė nga njeriu i padijshėm,
pranojeni kėtė dhe, fjala e padobishme nga njeriu i urtė,
largohuni prej tij.

Tri gjėra janė shkaktare tė turpėrimit tė njeriut: Xhelozia,
bartja e fjalėve dhe pakujdesia.

Tri gjėra sjellin armiqėsi: Mosmarrėveshja, zullumi dhe
egoizmi.

Miqtė e njeriut janė kėta: Gruaja e kėndshme, fėmijėt e
mbarė dhe shoku i sinqertė.

Ai qė nuk mund tė kalojė mirė me tė tjerėt, ėshtė i
pezulluar nga tė gjitha tė mirat.

Butėsia, sadopak e zbukuron njeriun, ndėrsa vrazhdėsia,
deri diku e shėmton njeriun.

Tre vetė ta nxijnė jetėn: Sunduesi i padrejtė, fqinji i keq
dhe gruaja gojėprishur.

Vėllai mė i dashur pėr mua ėshtė ai qė m i pėrkujton
gabimet e mia.

Ruaju nga shoqėrimi me njerėzit e poshtėr. Kjo nuk tė ēon
kah e mbara.

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gon! prej 13.10.11 10:16

Nė jetė mos i beso askujt, sepse dhe trėndafili i bardhė, hijen e ka te zezė.

Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gon! prej 13.10.11 10:18

Nėse rrezikon mund tė humbasėsh, nėse nuk rrezikon ke humbur gjithesesi...!

Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gon! prej 13.10.11 10:20

Ai qė ėshtė i pasur, jep nga teprica, ai qė nuk ėshtė i pasur jep nga zemra....
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 13.10.11 10:23

Pa sakrific dhe guxim nuk ka fitore..

Xh.M
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  TIRAMISU99 prej 13.10.11 13:36

Ruaju kuriozit ashtu si hajdutit....
avatar
TIRAMISU99

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 13.10.11 14:19

Gjuha ėshtė pėrkthyesi i mendjes.

Ai qė thellohet nė mendime, do tė marrė mėsim nga kjo.

Ai qė bėhet i sigurt nga koha, do tė zhgėnjehet nga ajo.

Ai qė bėhet mendjemadh ndaj kohės, do tė poshtėrohet prej saj.

Ai qė zemėrohet ndaj kohės, do ta shikojė veten tė zvarritur dhe tė pavlerė.

Ai qė mbėshtetet te koha, do tė mbetet pa ndihmės.

Do tė shkatėrrohet ai qė inatoset dhe e kundėrshton kohėn nė tė cilėn jeton.

Ēdo shigjetė nuk e arrin cakun.

Fjala mė e bukur, ėshtė fjala qė e dėshmon veprėn.

Kush e pėlqen mendimin e vet, do tė devijojė.

Kush e sheh mendjen e vet si tė mjaftueshme, do tė rrėshqasė.

Ai qė tregohet mendjemadh para popullit, do tė poshtėrohet.

Ai qė rri me dijetarėt, do tė fitojė respekt.

Ai qė shoqėrohet me ata tė nivelit tė ulėt, do tė nėnēmohet.

Modestia ėshtė njė mall qė nuk harxhohet kurrė.

Edukata ėshtė trashėgimia mė e mirė.

Njeriu i menēur ėshtė ai qė merr mėsim nga pėrvojat.

Kush e vėren turpin e tjetrit, ndėrsa tė njėjtėn nuk e vėren te vetvetja, ėshtė i marrė.

I lumtur konsiderohet ai qė mund tė marrė kėshilla nga tė tjerėt.

Koka e diturisė ėshtė sjellja e butė, ndėrsa shkatėrrimi i saj ėshtė vrazhdėsia dhe
ashpėrsia.

Tė mbėshtetesh nė ndonjėrinpa e vėnė nė sprovė sė pari, ėshtė nė kundėrshtim me maturinė.

Pėlqimi i vetvetes sė njeriut ėshtė shenjė e mendjes sė shkurtėr.

Tė mjaftojnė si kėshillė ato veti qė i zotėron ndonjė person dhe ti nuk i pėlqen ato.

Ai qė i hyn njė pune, pa e menduar mirė fundin, e ka hedhur veten nė fatkeqėsi.

Mendimi para veprimit e mbron njeriun nga pendimi.

Ai qė i hulumton pikėpamjet e ndryshme, menjėherė do t i zbulojė gabimet.

Tė keqen vonoje gjithmonė, sepse atė mund ta kryesh nė ēdo kohė qė dėshiron.

Nėse tė pėlqen mirėsia e dikujt e bėrė ndaj teje, atėherė gjendu nė mirėsi ndaj tė tjerėve.

Mos fajėso shumė, sepse fajėsimi tė shpjerė nė urrejtje dhe mosdurim ndaj tjetrit.

Mos tepro me fajėsim, sepse e nxit zjarrin e inatit.

Qėndrimi larg nga i padijshmi ėshtė baras me tė afruarit kah i dituri.

Ai qė e di kufirin e vet, nuk do ta humbė asnjėherė vlerėn.

Aty ku lakmia e shkatėrron njeriun, aty fiton humbja e shpresės.

Ēdo turp nuk hapet dhe ēdo rast nuk mund tė shfrytėzohet.


Te njeriu i menēur falja do tė ndikojė mė shumė sesa rrahje.

Kush e fut veten nė vorbullėn e ujit (situata tė rrezikshme), do tė pėrmbytet.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gon! prej 17.10.11 8:46

Njė intelektual i ulur shko mė larg se nje budalla qė ec...
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gon! prej 17.10.11 8:51

Kthe respektin me respekt... pėrballo me gjakftohtėsi provokimet... dhe dhuroji hipokrizisė indiferencėn tėnde ...
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gon! prej 17.10.11 15:26

"Egoizmi, keqdashja dhe dhembshuria ndodhen te gjithesecili nė pėrpjestime tė pabesueshme dhe tė pabarabarta. Nė pėrputhje me kėto, motivet veprojnė mbi Ne dhe veprimet i ndjekin pas. "

- Shopenhauser -
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 18.10.11 11:24


“Te njeriu i menēur gjuha ėshtė pas zemrės dhe kur dėshiron tė
thotė diēka, sė pari mendon mirė. Nėse thėnia e tij do tė jetė e
dobishme, atėherė e thotė, nė tė kundėrtėn heshtė. Ndėrkaq te i
padituri zemra ėshtė pas gjuhės. Ai flet sa herė qė do duke mos
menduar fare.“
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 19.10.11 11:02


"Mos u bėn si ai qė e grumbullon diturinė e tė diturve dhe menēurinė
e tė menēurve, ndėrsa ndaj tė Vėrtetės sillet si i marrė."
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 20.10.11 21:58

Janė ca njerėz qė mbushen mend nė pleqėri tė thellė, atėherė kur nuk u duhet gjė. Si ai kosėtari i keq: nė moshėn 90-vjeēare tha - "qitash ia kam marrė dorėn kosės." Po, ia ke marrė dorėn, po a ke dorė mė pėr kosė!? Fillo sot ta shohėsh gotėn pėrgjysmė tė mbushur, jo pėrgjysmė tė zbrazėt. Gota ėshtė me aq sa ėshtė, por nėse thua pėrgjysmė e mbushur - flet pėr kamje, nėse thua pėrgjysmė e zbrazėt, flet pėr skamje.
DD
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 20.10.11 22:47


"Do tė vijė njė ditė e tillė qė rehatia do tė pėrbėhet prej dhjetė pjesėve: Nėntė prej
tyre do jenė qėndrimi larg prej njerėzve dhe njė, heshtja."
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 20.10.11 23:00

"Ekzistojnė tri lloje tė punėve:
Puna e drejtė dhe e qartė; mbas kėsaj pune shko.
Njė punė qė nuk ėshtė e drejtė dhe e qartė; prej kėsaj pune largohu.
Puna e komplikuar dhe e dyshimtė;kėtė lloj tė punės lėshoja atij qė e njeh atė."
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 21.10.11 9:09


"O njerėz, dijeni qė nuk ėshtė i menēur ai qė shqetėsohet nga njė fjalė e padrejtė,
qė kėnaqet nga lavdėrimet e injorantit dhe qė nuk ėshtė zotėrues i urtėsisė. Njerėzit njihen pėrmes aftėsive tė tyre.Vlera e ēdonjėrit ėshtė sa aftėsia e tij pėr tė kryer
ndonjė punė. Nėse dėshironi qė tė njihet vlera juaj, flisni pėr diturinė."
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  .#HeTr!c.K#. prej 21.10.11 9:37

Njeriu gjate jetes se tij kryen shume fakultete, mirepo ndoshta ne asnjerin prej tyre nuk ia arrin te certifikohet me diplome...!
avatar
.#HeTr!c.K#.

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 21.10.11 11:56

fakiri shkruajti:
"O njerėz, dijeni qė nuk ėshtė i menēur ai qė shqetėsohet nga njė fjalė e padrejtė,
qė kėnaqet nga lavdėrimet e injorantit dhe qė nuk ėshtė zotėrues i urtėsisė. Njerėzit njihen pėrmes aftėsive tė tyre.Vlera e ēdonjėrit ėshtė sa aftėsia e tij pėr tė kryer
ndonjė punė. Nėse dėshironi qė tė njihet vlera juaj, flisni pėr diturinė."
UA UA UA. TJETER NJERI KETU.CA KUPTON E CDO TE PERCJELLESH TI ME KETE???


Edituar pėr herė tė fundit nga dimitrov xhunga nė 19.11.11 17:43, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Cimi Elezi prej 27.10.11 20:28

Ktheu,syri po me loton
Ktheu,zemra po vajton
Ktheu,shpirti po lengon
Ktheu,trupi po tretet
Ktheu,se po vdes
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 27.10.11 22:07

"Dashuria ėshtė sikur lufta:lehtė niset,vėshtirė pėrfundon dhe
ėshtė e pamundur tė harrohet."
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 28.10.11 9:15


“Kėrkimi i sė mirės ėshtė i vėshtirė, ndėrsa lėnia e sė keqes ėshtė edhe mė e vėshtirė, sepse ēdo tė mirė nuk ke nevojė ta marrėsh, kurse ēdo tė keqe duhet doemos ta lėsh.”
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 29.10.11 0:15


"Ka fjalė qė pret luftė,
Ka fjalė qė pret kokė,
Ka fjalė qė gjellėn e helmuar
E bėn mjaltė e gjalpė!"
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 30.10.11 9:08


"Nga madhėsia e dijes sate lind xhelozi, ndėrsa nga modestia e zemrės sate lind miq."
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 31.10.11 9:37


"Zgjidhi fjalėt para se t’i thuash dhe jepi zgjedhjes mjaftė kohė, sepse fjala duhet tė piqet sikurse pema,fjalės i duhet pak kohė pėr tu pjekė."
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Mumie prej 31.10.11 12:31

''Mė tė rrezikshmit e njerėzimit janė ata qė nuk dinė por mendojn qė dinė!''
avatar
Mumie

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  .#HeTr!c.K#. prej 31.10.11 14:23

Jan dy dit ne vit qe ti nuk mund te besh gje,njera quhet "DJE" tjetra quhet "NESER". Per ket qe sot esht dita tamam qe te Duash,Besosh dhe besh diēka e pikerisht jetosh...
avatar
.#HeTr!c.K#.

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 09.11.11 21:27

Jane tri jete te njeriut: jeta FIZIKE, jeta INTELEKTUALE dhe jeta MORALE;
ME JETEN FIZIKE MUND TE BESH ATE QE DO : ME USHTRIME FIZIKE E BANE
TRUPIN TENDE GRANIT TE FORTE, PRA ME USHTRIME FIZIKE;
me ushtrime (lexim, studim,analize) jeten intelektuale e ben te
fuqishme- mendja thellohet e zhvillohet. Jeta e trete - jeta morale -
eshte VULLNETI. Ke vullnet te tri jetet i bene kulminante - secilen
deshire ja ploteson vetes - nuk e len punen pergjysem kurre - je me i
miri... KY eshte VULLNETI. E tash perqendrohu: prej kujt varet
vullneti? Prej ENERGJISE. kE ENERGJI, KE VULLNET...
Qysh arrihet energjia? Me Meditim!
DD
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 10.11.11 0:06

„Nėse ndonjėri prej jush nuk sheh ėndrra, mos tė pikėllohet pėr kėtė, sepse, ai qė ėshtė i dhėnė pas thellėsive tė diturisė, e humb veēorinė e shikimit tė ėndrrave.“

‘‘Nėse ende nuk e ke tė pastėr mendimin dhe nuk tė fle nė zemėr ashtu si dėshiron ti, atėherė duhet tė dish se je duke bredhur pa dituri nė errėsirėn e mesnatės, ku nuk shihet asgjė nga terri.“

“Nuk do tė ndiesh pendim nga heshtja. Shumė mė lehtė do ta kompensosh humbjen e asaj qė ke heshtur sesa humbjen e asaj qė ke folur.“

“Mos lejo qė tė tė pushtojė mendimi i keq, sepse nuk do tė mbetet dashuria dhe paqja ndėrmjet teje dhe mikut tėnd.“

"Mendje, do tė thotė pėrfitimi dhe mbajta nė mend e pėrvojave."

"Pėrvoja mė e mbarė ėshtė pėrvoja qė tė kėshillon."

"Shfrytėzoje rastin para se tė bėhet shkaktare e pikėllimit."

"Nėse ngutesh lidhur me vlerėsimin e ndonjėrit, nė tė shumtėn e rasteve do tė pendohesh.Pra ruaju nga veprimet e ngutshme qė rezultojnė me pendim."

"Nėse ndokush ka ndonjė mendim tė mirė pėr ty,bėre atė mendim realitet."

"Mos tė tė rritet nė sytė e tu padrejtėsia e tė padrejtit,sepse ai punon nė dėm tė vetes dhe nė tė mirėn tėnde."

"Nuk ėshtė punė me vend bėrja keq atij qė tė bėn tė lumtur."

"Sa e shėmtuar ėshtė pėrulja gjatė vėshtirėsisė dhe lazdrimi gjatė pasurisė."

"Njeriu i menēur merr mėsim pėrmes edukimit, ndėrsa kafsha, pėrmes kamxhikut."

"Largoji brengat nga vetja pėrmes durimit dhe pėrmbajtjes,sepse ai qė nuk mund tė pėrmbahet, do tė humbasė rrugėn.

"Miku ėshtė ai qė e pėrmbush kushtin e miqėsisė edhe atėherė kur ti nuk je prezent."


"Tė keqen vonoje gjithmonė, sepse atė mund ta kryesh nė ēdo kohė qė dėshiron."

"Nėse tė pėlqen mirėsia e dikujt e bėrė ndaj teje,atėherė gjendu edhe ti nė mirėsi ndaj tė tjerėve."
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Androo prej 19.11.11 0:00

''Tė largohesh nga njė ambientė mbi tė cilin ke qarė e qeshur ėshtė sikur tė heqėsh thonjėt komplet nga gishti,me po aq dhimbje dhe mėrzitje''
avatar
Androo

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 19.11.11 10:52

“Dije se denimi mė i madh nė kėtė botė ėshtė falja e gabuesit.
Me kėtė veprim,ai njeri dėnohet pėrjetėsisht.”
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 20.11.11 11:08


“Ajo qė prish qetėsin e zemrės sė ēdo njeriu ėshtė dukuria e reklamimit dhe famės
ndėr tė tjerė.”
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 20.11.11 23:05

“Tė kuptuarit se ti nė esencė je me tė meta dhe kėtė duhet ta kesh parasysh edhe pėr tė tjerėt.Ndoshta tjetri tė ėshtė ndėrsyer pėr shkak se faji qėndron tek ti.”
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 21.11.11 17:42


"Kushdo qė shikon pa u pėrpjekur tė nxjer mėsim,ka harruar.
Dhe kushdo qė heshtjen se shoqėron me thellim,ka qenė i pavemendshėm."
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 22.11.11 10:11

“Nė kopshtin e zemrės sate mos mbill asgjė veē
trėndafilit tė dashurisė, dhe mos e lėsho bilbilin
e simpatisė e tė dėshirės. Ruaje si thesar
shoqėrinė e tė drejtėve dhe shmangiu ēdo
shoqėrimi me ngatrestarėt dhe tė paditurit“
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 11.01.12 19:53

Zoti im,
mos lejo qė tė mė mashtroj suksesi
dhe as tė mė dėshproj humbja
mė kujto gjithmonė se mossuksesi ėshtė
sprovė qė i paraprin suksesit.
Zoti im,
mė mėso se tolerance ėshtė shkalla mė e lartė e fuqisė
ndėrsa dėshira pėr hakmarrje shenja e pare e dobsisė.
Zoti im,
nė qoftėse ma merr pasurinė, ma lė shpresėn;
nė qoftėse ma dhuron suksesin
ma dhuro edhe forcėn e vullnetit qė ta mposht humbjen;
nė qoftėse ma merr dhuntinė e shėndetit,
ma dhuro dhuntinė e besimit (fesė)
Zoti im,
kur tė gabohem nė njerėz
mė dhuro forcėn e tė kėrkuarit falje
ndėrsa kur njerėzit tė gabohen nė mua
ma dhuro forcėn e faljes.
Zoti im,
kur tė harroj unė Ty,
mos mė harro Ti mua.

[Lutje e Muhamedit a.s]
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 12.01.12 11:19

Do tė vije koha kur njeriu do tė arrijė nė dituritė shkencore qė tė bindet dhe tė besojė se xhelozia ėshtė injorancė, imitimi ėshtė vetvrasje, dhe se veten duhet ta konsiderojė ashtu siē ėshtė,sido qė tė jetė momenti e koha,ngase ky ėshtė caktimi i tij.Sado qė kjo hapėsirė ėshtė pėrplot me gjėra tė mira e tė dobishme,nuk do tė mund tė arrijė te kokra e drithit pėrveē pas mbjelljes dhe kujdesit tė tokės pjellore.Pra,fuqia e brendshme qė gjendet nė brendėsin e tij ėshtė e re nė natyrė,saqē askush nuk e di kėtė fuqi tė re,mandje edhe njeriu qė e posedon nė vetvete derisa ta provojė.”

Emerson
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 13.01.12 9:49

"Ajo qė e shtyp shpirtin,qė e rrudh,dhe e dėrgon nė burgun e errėt,ėshtė tė menduarit keq dhe humbja e shpresės.Jeta e keqe qėndro nė shikimin e sė keqes dhe nė hulumtimin e turpeve tė njerėzve,llomotitjet me fjalė pėr mangėsitė e botės."


Ahmed Emin
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Elson Precaj prej 13.01.12 19:12

-‎"Sikur njeriu ta dinte se neser do vdiste , nuk do ta fuste copen e mishtit te mbetur ne frigorifer "

HAJDEGER

‎-"Bota eshte plot rreziqe por asnje nuk eshte me i madh se njeriu "
SOFOKLIU (tek vepra Antigona)

‎-"e keqja eshte element i domosdoshem per realizimin e se mires "

HEGELI

avatar
Elson Precaj

41


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 15.01.12 12:40

"Po tė mos ekzistonte errėsira,dritės nuk do t’i dihej vlera dhe do tė humbiste shkėlqimi."

Said Nursi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 16.01.12 10:36

"Sot qė po sundon shkenca dhe flet argumenti,njė njeri qė ēėshtjen e tij nuk mund ta argumentojė ai humb,sepse sot imitimi ka humbė vlerėn."

Said Nursi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 17.01.12 10:54

"Asnjė ngatėrrestar nuk thotė se unė prishi. Veten e tregon si njeri tė mirė. Apo tė keqen tė mirė e sheh.Ja,askush nuk thotė se dhalla ime ėshtė e thartė.Por ju pa e kontrolluar mos e merrni."


Said Nursi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 18.01.12 11:49

“Ēdo njeri ka mundėsin ta kryejė punėn e tij pėr njė ditė,sado e rėnd qė tė jetė,dhe secili ka mundėsi tė jetoj i lumtur deri sa tė perėndojė dielli,ky ėshtė kuptimi i fjalės jetė.”

Robert Louis Stevenson
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 19.01.12 12:16

"Megjithėse dashurinė nuk mund ta frenosh, pra nuk e ke nė dorėn tėnde, tė paktėn vullnetin dhe fytyrėn e dashamirėsisė ktheje nga njėri tek tjetri."

Said Nursi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 20.01.12 10:20

“Mos harro se, pėr ballė fuqisė hyjnore, kjo botė i pėrngjet krejt njė mullari kashte! Vullneti hyjnor atė disa herė e ngre,disa herė e sheshon;disa herė e bėn tė rregullt,di sa herė,tė derdhur e tė shpėrndarė.Disa herė e vėrtit djathtas e, disa herė majtas,disa herė e bėn si njė trėndafilishte,kur se disa herė,si njė gjembishte...”

Rumi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 21.01.12 0:04

“Ne,raca njerėzore,pėrfytyrojmė atė qė s’e kemi dhe nuk e falėnderojmė Zotin pėr ēfarė kemi.Ne gjithmonė thellohemi nė anėn tragjike e tė errėt tė jetėve tona dhe nuk e vėshtrojmė anėn e ndritur tė ekzistencės sonė.Ne i qajmė ato gjėra qė na mungojnė dhe s’jemi tė lumtur me atė qė zotėrojmė”

Ėilliam James
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 22.01.12 12:35

Dituria arrihet duke vuajtur ,
dhe behet ligji i jetes si i vetmi mjet i shpetimit!
(Eskili)
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thenie per pasurine !

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 22.01.12 12:39

Semundja e te pasurve eshte kotesia e tyre!
(G.B.Shaw)

Pasuria dhe varferia kane mallkimin e perbashket:
njeriun e bejne skllav
(Arturo Graf)
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thenie per pasurine !

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 22.01.12 12:41

Admirojme thjeshtesine , guximin, miresine, detyrat e larta, provat e medha, por respektojme vetem parane.
(Herry Becque)
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 22.01.12 12:42

“Mendja jote nė vendin e vet dhe nė vetvete mund ta bėjė parajsėn ferr,e ferrin parajsė!”

Xhon Milton
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thenie per pasurine !

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 22.01.12 15:18

Parate jan si uji i detit:
Sa me shume pi aq me shume ke etje!
(Schopenhauer)

Njerezit falsifikojne parate,
parate falsifikojne njerezit.
(Karl Farkas)
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thenie per politiken!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 22.01.12 15:21

Politikanet jane njelloj gjithandej:
ndertojne ura edhe ku nuk ka lume.
(Hrushov)

Njeriu eshte nga natyra nje kafshe politike
(Aristotele)
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thenie per politiken!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 22.01.12 15:24

Ska politikan qe thote te verteten;
perndryshe nuk do te ishte bere politikan.
(M. Twein)

I adhuroj partite politike:
jan te vetmet vende ku njerezit nuk flasin per politike.
(O. Wilde)
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thenie per librin!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 22.01.12 18:10

Leximi i nje poezie eshte te degjosh me sy dhe te shikosh me veshe.
(O.Paz)

Zgjidh autorin ashtu sic zgjedh nje mik.
(Roscommon)
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi