Aforizma - Thėnie filozofike

Faqja 4 e 4 Previous  1, 2, 3, 4

Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:32

KAM MĖSUAR,
Kam mėsuar se ēfarėdo qė ndodhė, apo sa keq tė duket sot, jeta vazhdon, dhe vjen njė e nesėrme mė e mirė.
Kam mėsuar se “tė bėsh jetė” nuk ėshtė njėsoj si tė “jetosh”.
Kam mėsuar se jeta nganjėherė tė jep mundėsi tė dytė.
Kam mėsuar se kur vendos diēka me zemėr tė hapur, zakonisht marr vendimin e duhur.
Kam mėsuar se edhe kur kam dhimbje, nuk ėshtė e nevojshme qė unė tė bėhem dhimbje pėr dikė.
Kam mėsuar se cdo ditė duhet tė zgjatėsh dorėn, tė prekėsh dikė.Njėrėzve u pėlqen njė pėrqafim i ngrohtė, apo njė rrahje miqėsore nė shpatulla.
Kam mėsuar se ende kam shumė pėr tė mėsuar.
Kam mėsuar se njerėzit harrojnė ēfarė ke thėnė, njerėzit harrojnė ēfarė ke bėrė, por nuk harrojnė kurrė se si i ke bėrė tė ndihen.

Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:33

Njerėzit ēmohen nga lartėsia e shpirtit, nga gjerėsia e mendjes
dhe bukuria e pamjes.

Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:34

Vala pyet detin : A mė do ti mua?
Dhe deti pėrgjigjet : Dashuria ime ėshtė kaq e fortė qė, sa herė ti largohesh drejt tokės unė tė tėrheq pėr tė tė kthyer sėrish nė krahėt e mi .
Pa ty jeta ime do tė ishte e pakuptimtė .
Do tė jem njė det bosh , pa emocion .
Ti je thelbi i jetės sime ...
Vala ėshte e kėnaqur .
Vala dhe deti janė ende atje nė lojėn e pafundme tė ndjenjave .
Dhe bėjnė gjoja sikur do tė jetė hera e fundit qė vala niset drejt tokės pėr tė mos u kthyer kurrė ,por mė pas , nevoja e detit pėr ta rimarrė ėshtė mė e
fortė ...

Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:35

Kur tė tė dashurojnė mos u bėj diktator...Kur dashurohesh mos u bėj skllav..!!

Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:38

Gjithmonė kujto qė : fjalėt e hidhura janė si njė gozhdė qė ngulet nė mur, edhe kur e heq nga muri, shenja mbetet...

Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:39

Duhet tė mėsohemi , tė qeshim ēdo mėngjes .
Tė ngrihemi nga krevati , duke menduar qė kjo ditė mund tė jetė njė ditė perfekte .
Nuk ka rėndėsi se bie shi...
Nuk ka rėndėsi , nėse nuk ndjen dėshirė..
Nuk kanė rėndėsi pse - tė dhe sepse - tė...
E rėndėsishme ėshtė tė provosh tė buzėqeshėsh , edhe atėherė kur tė duket e kotė ...
Nuk i dihet kurrė , dikush mund tė dashurohet me buzėqeshjen tėnde !


Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:40

Nėse e do njė person pėr shkak tė bukurisė sė tij, nuk ėshtė dashuri por dėshirė...
Nėse e do njė person pėr shkak tė inteligjencės sė tij,
nuk ėshtė dashuri por admirim....
Nėse e do njė person pėr shkak tė pasurisė sė tij, nuk ėshtė dashuri por interes....
Nėse e do nje person dhe nuk e di pse, KJO QUHET DASHURI..!!

Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:41

Arti i luftės ėshtė art i zhdukjes sė njerėzve...ndėrsa politika dhe feja janė art i mashtrimit tė tyre...!!

Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:43

Talenti krijohet nė vetmi...karakteri nė shoqėri...

Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:44

Nuk ka rėndėsi sesa mire sillesh me njerėzit, gjithmonė do tė tė trajtojnė sipas interesit ose humorit tė tyre...!
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:45

Nje vajze asnjehere s'ja shpreh ndjenjat nje djali..
Duke menduar se ai duhet te jete i pari qe shprehet..
Nje djale nuk ja shpreh ndjenjat nje vajze..
Nese ka frike se e humbet shoqerine e saj..
Keshtu pra disa histori fantastike dashurie perfundojne pa nisur kurre..
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:46

“..Ėshtė e lehtė tė largohesh nga ata qė ju kėrkojnė me sy, por ėshtė mėkat tė largohesh nga ata qė tė kėrkojnė me zemėr..”
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:47

"Mos lejo fitoret tė tė prekin mendjen...mos lejo dėshtimet tė tė prekin zemrėn."
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:49

"Ne duhet tė mėsohemi : se nė kryqėzimet mė tė rėndėsishme tė rrugėve tė jetės sonė, nuk ka asnjė tabelė treguese."
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:50

Vdekja ėshtė injoranca e jetės : sa njerėz tė vdekur sillen pėrqark tė gjallėve ...
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:51

Lamtumirat nuk ekzistojnė...Rrugėt e jetės janė tė ngatėrruara aq bukur...Sa njė ditė apo tjetėr...Kryqėzohen prapė !!
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:52


Te uroj KOHE.......
Nuk te uroj nje dhurate dosido,te uroj vec ate qe shume nuk e kane,te uroj KOHE te zbavitesh e te qeshesh,te uroj KOHE ne veprimet dhe mendimet e tua,jo vetem per veten tende,por dhe per t'ia dhuruar te tjereve,te uroj KOHE jo qe te nxitohesh e te vraposh,por KOHE qe te jesh i kenaqur,te uroj KOHE jo vetem qe ta kalosh ,por te uroj KOHE qe te te mjaftoje,KOHE qe te befason e KOHE qe te besosh,dhe jo vetem per ta pare tek ora.Te uroj KOHE qe te shpresosh serish e te dashurosh .Nuk ka me kuptim ti shtyesh gjerat.Te uroj KOHE qe te rigjesh vetveten qe te jetosh cdo dite e ore si nje dhurate .Te uroj KOHE edhe qe te falesh te tjeret.Te uroj te kesh KOHE ,KOHE per te jetuar.....
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:53

Mendimet e thėna kalimthi, mund tė bėhen qėllime pėr tė tjerėt...
Pyetjet e pakuptimta, vrasin veshėt atij qė do tė tė kuptojė...
Tė verbėrit janė mė me fat sesa memecėt...
Dhe pse tė verbėr ata kanė pyetje se ē'ndodh rreth tyre...
Ti qė po i lexon kėto rrjeshta je me tė vėrtet me fat!
Ti thjesht duhet tė urresh perėndimin e diellit ...
qė sapo tė vodhi njė ditė...


Edituar pėr herė tė fundit nga gjinkalla5 nė 07.04.12 0:56, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:54

Premtimet e bėra nė ditėt me furtunė...harrohen kur qetėsohet koha...
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:55

Drejtėsia nuk ėshtė tė dėnosh , ėshtė t'i pėrgjigjesh ēdokujt me atė qė meriton . Dhe ēdokush meriton atė qė pasqyra i tregon : veten e tij
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:57

Arsyeja pse njerėzit ta marrin miresinė per dobėsi, ėshtė sepse ti je duke iu dhėnė shumė, mė shumė seē meritojne...!
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:58

Kėrkojeni kėshillen e tė moshuarve,sepse sytė e tyre kanė parė fytyrėn e viteve,ndėrsa veshėt e tyre kanė dėgjuar zėrat e jetės.!
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 1:00

Fjala "miqėsi" shqiptohet nga shumė persona, por respektohet pak prej tyre.
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 1:01

"..Mėkati i madhe ėshtė tė tradhėtosh njė zemėr tė ndershme..!!
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 1:02

Ne gjithmonė vrapojmė pas njerėzve qė duam, por ndonjėherė duhet tė ndalojmė pėr tė parė se kush vrapon pas nesh..!!
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 1:03

Respekti, ėshtė si buzėqeshja. Nuk kushton asgjė, dhe bėn dikė tė ndjehet mirė
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 09.04.12 19:03

Mos premto kur je i lumtur...
Mos jep pėrgjigje kur je i mėrzitur... dhe mos merr vendim kur je i hidhėruar...!
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 09.04.12 19:04

Vetėm njė buzėqeshje mund tė shndėrroj njė ditė tė trishtuar duke e ndezur me drita dhe ngjyra.
Gjej atė gjė qė tė bėn tė buzėqeshėsh me zemėr.
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 09.04.12 19:05

Duhet t'i respektojmė tė moshuarit.
Ata u diplomuan pa ndihmėn e Google-it dhe Wikipedia-s.
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 09.04.12 19:06

Zemra eshte e pabese,,dhe gjithmon te con ne rruge te gabuar,,shpesh here na duhet te perballemi me pasojat qe vijne nga zgjedhjet e zemres prandaj duhet te arsyetojme para se te bejme nje zgjedhje te duhur
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 27.05.12 23:10

Mesoji femijet tuaj se nuk u duhet asgje e jasht vetvetes per te qene te lumtur - asnje njeri, asnje vend, e asnje gje - dhe se lumturia e vertete gjendet perbrenda. Mesoji se jane te mjaftueshem ne vetvete! (Neale Donald Walsch)
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 01.06.12 19:13

Nėse njė fėmijė rritet me kritikė, mėson tė dėnojė .
Nėse njė fėmijė rritet me dhunė, mėson tė godasė .
Nėse njė fėmijė rritet me ironi , mėson tė jetė i turpshėm .
Nėse njė fėmijė rritet me turp , mėson tė ndihet fajtor .
Nėse njė fėmijė rritet me tolerancė , mėson tė jetė i qetė .
Nėse njė fėmijė rritet me inkurajim , mėson tė ketė besim
Nėse njė fėmijė rritet me ndershmėri , mėson drejtėsinė.
Nėse njė fėmijė rritet me pėrgjegjėsi , mėson tė jetė besnik .
Nėse njė fėmijė rritet me miratimin ,mėson tė pranojė .
Nėse njė fėmijė rritet me pasuri ( tė pa kontrolluar) - mėson se cdo gjė ka vlerėn e parasė dhe se jeta mund te blihet...
Nėse njė fėmijė rritet me pranimin dhe miqėsinė, mėson tė gjejė dashurinė kudo nė botė ..!
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 25.07.12 21:52

Drita e zemrės janė dijet fetare dhe drita e mendjes janė dijet shkencore.Duke u bashkuar ato tė dyja del nė pah e vėrteta.Kur bashkohen kėto dy elementė, nxėnėsit i vjen frymėzimi dhe bėhet i suksesshėm.Nė kohėn kur ndahen kėto tė dyja,nga e para lind fanatizmi,nga e dyta lind hileja dhe dyshimi.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 26.07.12 22:57

Mos urrej asnjė njeri,sado qė tė gabojė ndaj teje!
Mos u brengos asnjėherė dhe vetėm shtoji lutjet!
Jeto nė thjeshtėsi,sado qė tė jesh i ngritur!
Mendo pėr tė mira,sado qė sprovat janė tė shumta!
Buzėqesh (vazhdimisht),edhe atėherė kur zemra tė pikon gjak!
Kėto janė tė bukurat e lumturisė shpirtėrore.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  xxxadixxx prej 13.08.12 17:46

Ruaju prej 5 Njerzve: Prej fisnikut kur ta nencmosh, prej te mencurit kur ta lendosh, prej te poshtrit kur ta nderosh, prej te marrit kur te besh shaka me te, dhe prej te prishurit kur te jetosh me te!
avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  xxxadixxx prej 13.08.12 17:47

Pasi tė bėheni baba do tė shini se mė tepėr do tė kėnaqeni me kėnaqjen e fėmijėve tuaj se me kėnaqjen tuaj. (Honore de Balzak)
avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  xxxadixxx prej 13.08.12 17:55

"Vendimi me i rendesishem qe mund te maresh cdo dite eshte te jesh me humor te mire !!!"
avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 03.09.12 18:37

Nėse ke mundėsi,mundoju qė tė jesh nė epėrsi pėr tė bėrė mirė ndaj ēdonjėrit.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Jetmira prej 15.07.13 13:21

Nuk ka me keq se sa te jetosh pa shprese dhe pa humor.
Humbja me e madshe eshte humbja e vetebesimit.
Pasuria jone me e madhe eshte rinia.
Problemi me i madh per tu tejkaluar eshte frika.
Arma me vdekjeprure
se eshte gjuha.
Fuqia me e madhe ne jete eshte dashuria.
Veshja me e bukur eshte buzeqeshja

Sakrifica ,sinqeriteti ,fantazia, arsyeja ,xhelozia dhe besimi ..... jane velat e dashurise pa to ajo humbet ne detin e trazuar te jetes komplekse

Dashuria eshte nje kala e ngritur jo mbi nje shkemb, por mbi zemer, qe mund ta zaptosh por jo te hysh me force.
Jeto sikur do vdesesh neser, dhe meso sikur do jetosh gjithmone
Shpreso per te miren,pregatitu per te keqen
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 23.07.13 19:14

"Dije se edukimi i shpirtit ėshtė mė i rėndė se zbutja e luanit.Sepse nėse luanin e mbyll nė lokalet (kafazet e tyre) qė i shfrytėzojnė sunduesit do tė ruhesh nga e keqja e tij.Kurse shpirti edhe kur ėshtė i burgosur nuk je i sigurt nga e keqja e tij."
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  ilgi prej 23.07.13 19:34

Mesimi me i mire eshte te njohesh vetveten
Jeta eshte nje lende e veshtire sepse me pare te ben provimin pastaj te jep leksione [/b]
avatar
ilgi

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 23.07.13 19:48

Fjalėt janė sikur bletėt:e kanė mjaltėn edhe thumbin.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  ilgi prej 23.07.13 19:59

nje fjale e embel nuk kushton shume por te ngroh zemren,
nje fjale e hidhur nuk kushton shume por te lendon shpirtin
avatar
ilgi

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 23.07.13 20:12

Me fjalėn (gjuhėn) e vet njeriu e pasqyron atė qė ka nė zemėr.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Frankel2000 prej 23.07.13 23:37

te gabosh eshte mencuri,kur rruge te reja ti kerkon....te genjesh eshte tradheti pendi mi kur nuk eshte vone...
avatar
Frankel2000

enigma....


4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Frankel2000 prej 23.07.13 23:38

te gabosh eshte mencuri,kur rruge te reja ti kerkon....te genjesh eshte tradheti pendi mi kur nuk eshte vone...
avatar
Frankel2000

enigma....


4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Jetmira prej 24.07.13 11:37

Ne bote ndryshon gjithcka, pervec ligjit te ndryshimeve! HERAKLITI

Afaristet qe nuk dine te luftojne me brengat, vdesin te ri! ALEKSIS KAREL

Martohuni! Nese merrni grua te mire do te jeni te lumtur, nese merrni grua te keqe do te beheni filozof! SOKRATI

Nuk mund te hysh dy here ne te njejtin lum! SOKRATI

Dy mendje, nje ide briliante! (Thenie e vjeter kineze)
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Jetmira prej 24.07.13 11:38

Njeriu eshte i mire, njerezit jane te ashper! Shekspiri

Dashuria nuk lind ne shpirtin e prishur! Ikbal
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gerta Gerta prej 25.07.13 19:27

even the most expensive clock still shows 60 minutes in a hour

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Jetmira prej 26.07.13 9:26

Paaftėsia pėr tė heshtur paraqet njė nga dėshtimet mė tė mėdha tė njerėzimit.
Walter Bagehot (1826 – 1877); Ekonomist dhe kritik anglez

Ėshtė shumė mė fisnike t’i shmangesh situatave tė pakėndshme pėrmes heshtjes sesa t’i tejkalosh ato pėrmes grindjes.
Francis Beaumont (1584 – 1616); Dramaturg anglez

Heshtja ėshtė njė nga argumentet mė tė vėshtira pėr t’u pėrgėnjeshtruar.
Josh Billings (1815 – 1885); Humorist dhe ligjėrues amerikan

Ekzistojnė momente kur heshtja jehon mė fuqishėm se ēdo gjė tjetėr.
Leroy Brownlow (1914 – 2002); Krijues, publicist dhe shkrimtar amerikan
Heshtja ėshtė elementi me anė tė tė cilit gjėrat e mrekullueshme e formėsojnė vetveten!
Thomas Carlyle (1795 – 1881); Filozof dhe shkrimtar skocez

Nuk ėshtė mirė tė heshtim nėse jemi tė menēur, por nėse nuk jemi aq tė menēur, atėherė mė mirė ėshtė tė heshtim.
Charles Caleb Colton (1780 – 1832); Sportist dhe shkrimtar anglez

Nėse nuk thoni asgjė, atėherė nuk do t’ju lusin ti pėrsėritni fjalėt tuaja edhe njėherė.
Calvin Coolidge (1872 – 1933); Presidenti i tridhjetė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės

Heshtja ėshtė nėna e sė vėrtetės.
Benjamin Disraeli (1804 – 1881); Burrėshtetas dhe kryeministėr anglez
Mos e prekni flautin gjersa daullet dėgjohen vėrdallė; kur budallenjtė flasin, tė menēurit duhet tė heshtin.
Johann Gottfried Von Herder (1744 – 1803); Kritik dhe poet gjerman

Personi i cili nuk e kupton heshtjen tuaj, ka gjasa qė tė mos i kuptojė as fjalėt tuaja.
Elbert Hubbard (1856 – 1915); Shkrimtar dhe publicist amerikan

Nuk ėshtė ide aq e keqe qė kohė pas kohe tė heshtim edhe pse jemi tė vetėdijshėm pėr ēka po flasim.
Kin Hubbard (1868 – 1930); Humorist dhe gazetar amerikan
Fjala e pathėnė nuk e lėndon askėnd.
Lajos Kossuth (1802 – 1894); Burrėshtetas hungarez

Fjalėt mund tė thumbojnė jashtėzakonisht shumė, por vetėm heshtja mund tė ta thyejė zemrėn.
Phyllis McGinley (1905 – 1978); Poeteshė dhe shkrimtare amerikane

Unė personalisht preferoj: tė lexoj, tė dėgjoj muzikė dhe tė hesht.
Dame Edith Sitwell (1887 – 1964); Poeteshė angleze

Ai kishte sulme tė kohėpaskohshme tė heshtjes tė cilat e bėnin bashkėbisedimin me tė jashtėzakonisht tė kėndshėm.
Sydney Smith (1771 – 1845); Shkrimtar dhe klerik anglez

Ai dinte ta gjente atė moment tė pėrsosur psikologjik kur nuk duhej tė thoshte asgjė.
Oscar Wilde (1854 – 1900); Krijues dhe shkrimtar anglez
Vrapimi i ngadalshėm dhe i sigurt e fiton garėn.
Ezopi (620 – 560 p.e.s.); Fabulist grek

Nėse shtoni madje edhe pak nga pak dhe nėse e bėni kėtė shpesh, shumė shpejt kjo do tė bėhej e madhe.
Hesiod-i (shekulli i tetė p.e.s.); Poet grek

Nuk ka rrugė tė pakalueshme pėr njeriun i cili shkon pėrpara me njė qėllim nė kokė dhe pa u ngutur aspak; nuk ka nderime tė paarritshme pėr njeriun i cili pėrgatitet t’i fitojė ato me durim.
Jean De La BruyFre (1645 – 1696); Shkrimtar francez i klasicizmit

Edhe personat tė cilėt vetėm rrinė nė kėmbė dhe presin janė shumė tė dobishėm.
John Milton (1608 – 1674); Poet britanik
Ai qė pret do t’i realizojė tė gjithė gjėrat – por me kusht qė ta dijė se ēfarė po pret.
Woodrow T. Wilson (1856 – 1924); Presidenti i 28-tė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės

Pėrsosmėria arrihet me hapa tė ngadalshėm; ajo kėrkon pakėz kohė.
Voltaire (1694 – 1778); Historian dhe shkrimtar francez

Durimi ėshtė ilaē pėr tė gjitha vuajtjet.
Publilius Syrus (shekulli i parė p.e.s.); Shkrimtar romak

Vetėm ata tė cilėt kanė durim t’i bėjnė gjėrat e thjeshta nė mėnyrė tė pėrsosur, do tė arrijnė tė mėsojnė si t’i bėjnė gjėrat e vėshtira nė mėnyrė tė lehtė.
Johann Friedrich Von Schiller (1759 – 1805); Dramaturg, poet dhe historian gjerman
Durimi ėshtė i hidhur, por frytet e durimit janė tė ėmbla.
Jean-Jacques Rousseau (1712 – 1778); Filozof politik, pedagog dhe eseist zviceran

Nėse kam bėrė ndonjė zbulim tė madh, atėherė kėtė e kam arritur shumė mė tepėr falė dhuntisė sė durimit se sa falė cilitdo talent tjetėr.
Sir Isaac Newton (1642 – 1727); Shkencėtar dhe matematikan britanik

Durimi do tė arrijė shumė mė tepėr se sa forca.
Edmund Burke (1729 – 1797); Shkrimtar politik dhe burrėshtetas britanik

Durimi dhe kalimi i kohės vlejnė mė shumė se sa forca dhe tėrbimi.
Jean De La Fontaine (1621 – 1695); Poet francez
Njeriu i cili mund tė ketė durim, do tė mund t’i realizojė tė gjitha ato qė dėshiron.
Benjamin Franklin (1706 – 1790); Shkencėtar, botues dhe diplomat amerikan

Pėrshtatuni me hapin e natyrės; sekreti i saj ėshtė durimi.
Ralph Waldo Emerson (1803 – 1882); Poet dhe eseist amerikan

Ne ballafaqohemi me kaq shumė mjerim nė botė vetėm pėr shkak tė faktit qė njerėzit mundohen tė arrijnė nė maje me njė kėrcim tė vetėm.
William Cobbett (1762 – 1835); Gazetar dhe reformist britanik

Durimi ėshtė dhuntia mė e domosdoshme pėr biznes, shumė njerėz parapėlqejnė qė tė tjerėt ta dėgjojnė tregimin e tyre se sa t’iu plotėsohen kėrkesat e tyre.
Lord Chesterfield (1694 – 1773); Burrėshtetas dhe shkrimtar britanik
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 01.09.13 12:03

Tė fshehtėn,qė dėshiron tė mbetet e mbyllur,mos ia thuaj njeriu edhe sikur ky tė jetė i besuar,se s'ka njeri qė tė pėrkujdeset pėr tė fshehtėn tėnde mė tepėr se sa ti vet.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Jetmira prej 16.09.14 10:29

Mos u nervozo kurre me dike qe te thot te verteten
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Jetmira prej 16.09.14 10:30

Me dhimbsen ato njerez qe sa pak besojn tverten, dhe sa shum e besojn genjeshtren
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 4 e 4 Previous  1, 2, 3, 4

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi