Aforizma - Thėnie filozofike

Faqja 3 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 21.01.12 0:04

“Ne,raca njerėzore,pėrfytyrojmė atė qė s’e kemi dhe nuk e falėnderojmė Zotin pėr ēfarė kemi.Ne gjithmonė thellohemi nė anėn tragjike e tė errėt tė jetėve tona dhe nuk e vėshtrojmė anėn e ndritur tė ekzistencės sonė.Ne i qajmė ato gjėra qė na mungojnė dhe s’jemi tė lumtur me atė qė zotėrojmė”

Ėilliam James

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 22.01.12 12:35

Dituria arrihet duke vuajtur ,
dhe behet ligji i jetes si i vetmi mjet i shpetimit!
(Eskili)

Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thenie per pasurine !

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 22.01.12 12:39

Semundja e te pasurve eshte kotesia e tyre!
(G.B.Shaw)

Pasuria dhe varferia kane mallkimin e perbashket:
njeriun e bejne skllav
(Arturo Graf)

Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thenie per pasurine !

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 22.01.12 12:41

Admirojme thjeshtesine , guximin, miresine, detyrat e larta, provat e medha, por respektojme vetem parane.
(Herry Becque)

Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 22.01.12 12:42

“Mendja jote nė vendin e vet dhe nė vetvete mund ta bėjė parajsėn ferr,e ferrin parajsė!”

Xhon Milton

Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thenie per pasurine !

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 22.01.12 15:18

Parate jan si uji i detit:
Sa me shume pi aq me shume ke etje!
(Schopenhauer)

Njerezit falsifikojne parate,
parate falsifikojne njerezit.
(Karl Farkas)

Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thenie per politiken!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 22.01.12 15:21

Politikanet jane njelloj gjithandej:
ndertojne ura edhe ku nuk ka lume.
(Hrushov)

Njeriu eshte nga natyra nje kafshe politike
(Aristotele)

Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thenie per politiken!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 22.01.12 15:24

Ska politikan qe thote te verteten;
perndryshe nuk do te ishte bere politikan.
(M. Twein)

I adhuroj partite politike:
jan te vetmet vende ku njerezit nuk flasin per politike.
(O. Wilde)

Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thenie per librin!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 22.01.12 18:10

Leximi i nje poezie eshte te degjosh me sy dhe te shikosh me veshe.
(O.Paz)

Zgjidh autorin ashtu sic zgjedh nje mik.
(Roscommon)

Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 22.01.12 18:11

Do te jesh i lumtur?
Me pare meso te vuash.
(Turgeniev)

Mjafton pak per te ngushelluar sepse mjafton pak per te na brengosur.
(Pascal)
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thenie per ekzistencen !

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 22.01.12 18:15

Sa e lehte eshte te mbytesh ne emer te lirise se jashtme
lirine e brendshme te njeriut.
(R.Tagore)
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thenie per librin!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 22.01.12 18:18

Gjeja e fundit qe te shfaqet duke shkruar nje liber eshte se si ta nisesh ate.
(B. Pascal)

Mos lexoni sic bejne femijet per tu argetuar, ose si ambiciozet per tju mesuar.
Jo mesoni per te jetuar!
(G. Flauber)
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 23.01.12 21:11

“Me tė vėrtetė Zoti ėshtė falės dhe i fal mėkatet dhe gabimet tona,por nuk e bėn kėtė edhe sistemi ynė nervor.”

William James
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 24.01.12 11:26

”Miqėt pėrpiqen tė tė thonė tė vėrtetėn,edhe nė qoftė e idhėt.Njė mik nuk zmbrapset nga tė shprehurit e sė vėrtetės,sepse pėr tė,njė thyerje e pėrkohshme shpirtėrore,ėshtė mė e mire se njė dėm i pėrhershėm.”

Rumi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 25.01.12 10:51

"Fjalėt metaforike kur kalojnė nga dija nė dorėn e mosdijes,shndėrrohen sikur tė ishin tė vėrteta.Ajo hap rrugėn e padobishme."

Said Nursi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 26.01.12 13:52

"Fytyra e dashur,fjalėt e kėndshme,dhe sjellja e mire janė mėnyrat mė tė fuqishme pėr t’i hyrė nė zemėr njerėzve.Ndėrsa mė e fuqishme nga kėta ėshtė butėsia”

Urėtsi Sufiste
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 27.01.12 10:50

"Mendja, dashuria dhe shpirti.Tė trija janė trekėndėsh ata sė bashku janė zgjidhje pėr ēdo brengė dhe melhem pėr ēdo plagė."

Rumi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 28.01.12 10:31

"Njeriu sė pari e do vehten,pastaj afėrmit e tij,popullin,gjallesat e vazhdon e do botėn dhe universin.Ai nė gjithė kėto rrathė ka lidhje.Me shijet e tyre shijohet edhe me dhimbjet e tyre mund tė shqetėsohet.Ndėrsa nė kėtė botė tė stuhishme,ngaqė asnjė send nuk qėndron nė vend,zemra e njeriut pafat shqetėsohet vazhdimisht. "

Said Nursi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 29.01.12 10:56

“Nė qoftė se njeriu, durimin qė i ka dhėnė Zoti nuk e shpenzon nė shėrbim tė fantazisė, ai i mjafton pėr tė pėrballuar fatkeqėsinė e tij nė tė ardhmen, apo nė tė kaluarėn. Kur sundon imagjinata dhe pakujdesia, jeta e pėrkohshme nga pikėpamja iluzive duket si e pėrjetshme. Durimi, po u nda nė tė kaluarėn dhe nė tė ardhmen, nuk mjafton pėr tė pėrballuar tė gjitha shqetėsimet e jetės dhe ti fillon tė ankohesh.“


Said Nursi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 30.01.12 10:53

"Por,po qe se nuk zotėroni besimin nė kėtė botė, dhe po qe se kundėrshtimi i juaj ndaj fesė e pengon ndikimin e besimit,atėherė nė dukje jeta e juaj gjoja merr nje shije tė pakėt,por mijėra herė mė tepėr ajo ju ndėshkon me shqetėsime shpirtėrore.Sepse mendja e meditimi, pėrkundrejt kafshėve,e lidh njeriun edhe me tė kaluarėn edhe me tė ardhmen;jo vetėm me kėtė kohė por edhe njėkohėsisht;mendja tė pushton me shijet edhe me hidhėrimet e atyre kohėve.Por pėr arsye se kafsha nuk mbanė meditim, pėrkundrejt njeriut,asaj,as hidhėrimet e kohės sė kaluar as frika e sė ardhmes nuk ia prishin shijen e jetės."

Said Nursi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 31.01.12 19:03

“ Dituria shkencore dhe filozofike qė ke nė tru,duhet t’iu lėrė vendin bindjeve,qė duke iu lutur Zotit,tė gjitha sa dini,dijet e tua tė kthehen dhe tė bėhen tė dobishme dhe tė ndritshme pėr gjithė njerėzimin”

Said Nursi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 31.01.12 21:13

Fajin nuk mund ta percaktojme si nje top,
qe i ngelet ne dore atij qe ia ngecim,
por perkundrazi duhet te jete nje gur qe peshon ne vend te caktuar.
E kjo eshte nje ligj natyror, dhe
nje detyre e drejtesise ligjore!
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 31.01.12 21:14

Nese dikush do me pyeste se si arrihet lumturia;
do ti pergjigjesha:
-Nje jete e tere me moral!
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 31.01.12 21:15

Kur isha femije enderrerroja te behesha e famshme,
tani qe jam rritur enderroj te zhduk deshiren e meparshme!
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 31.01.12 21:18

Nje dashamires pasi te ka hyre ne shtepi te falenderon,
sido qe ta kesh pritur.
Nje hipokrit pasi te eshte ulur ne sofer, te thote:
Kjo shtepi eshte e imja!
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 31.01.12 21:19

Nje mesues i mire eshte nje mik mbi dije,
Nje mesues i keq eshte shkaterrim i cdo dije!
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 01.02.12 11:26

“Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.”

Urtėsi Sufiste
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 02.02.12 10:12

“Ėshtė mendjepakėsi t’i thuhet ēdo gjėje e drejtė por t’i thuhet ēdo gjėje e shtrembėr ėshtė tirani.“

Rumi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 03.02.12 10:10

Sėmundja jeton sė bashku me merakun dhe vazhdon sa vazhdon meraku yt.Kur ta heqėsh merakun,atėhere sėmundjes i priten rrėnjėt ashtu si asaj pemės,qė kur ia pret rrėnjėt.Duke ia prerė rrėnjėt sėmundjes, pra merakun,ajo shėrohet."

Said Nursi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 04.02.12 11:58

"Do tė ishte nė kundėrshtim me drejtėsinė hyjnore dhe gjithashtu njė padrejtėsi ndaj saj t’i propozohej njė fėmije mbajtja e peshės sė njė mundėsi.Marrja nė konsideratė e kapacitetit tė tjetrit pėrbėn njė mirėsi."

Rumi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 05.02.12 13:36

”Mos i rri largė atij qė tė mahnit me karaktrin e mirė dhe gjykimin e shėndosh,pėr shkak tė ndonjė gabimi tė vogėl qė i rrethohet nha njė oqean virtytesh.Pėr sa tė jesh gjallė,nuk do tė gjesh asnjė person qė tė jetė ai i kultivuar sa tė jetė i lirė nga tė metat.Shihe veten se si gabon dhe devijon shpesh.Ky lloj vetėkontrolli e bėn kėrkesėn tėnde ndaj tjetrit mė tė matur ndėrsa sjelljen tėnde ndaj mėkatarit mė tė dhembshur.”

Urtėsi Sufiste
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 06.02.12 10:59

“Njeriu qė hidhet nė rrugėn e cila lidh botėn e shpirtrave me pėrjetėsinė, qėndron nė kėtė rrugė me gėzime e rrėnqethje. Ai pėrpiqet nė mes tė aventurave tė tė kundėrtave. Me i vėshtiri dhe mė i rrezikshmi i kėtij rrugėtimi ėshtė padyshim shtegu i kėsaj bote. Aventurat qė jetohen nė shtegun saj, janė pjesė e njė rrugėtimi plot vuajtje nė koridorin e ngushtė mes djepit dhe varrit. Fundi i saj: lumturi pa kufi, ose... humbje dhe mėrzi.”

Rumi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 07.02.12 10:27

“Bota e brendshme e njeriut nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė fushėbetejė nė tė cilėn
pėrleshen dhe ndeshen ashpėr me njėra-tjetrėn prirja pėr tė mirė dhe ajo pėr tė keqe. Prirja negative mė e mbrapshtė, asgjėsimi i sė cilės paraqet vėshtirėsi mė tė madhe nė fushėbetejėn e botės sė brendshme tė njeriut, ėshtė zilia.”

Rumi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 08.02.12 9:18

"Ēdo fajtor vuan dėnimin e fajit qė ka bėrė, nė qoftė se mendja dhe vetėdija e tij ėshtė e rregullt. Kjo tregon gjithashtu se mendja nuk e zotėron atė shkallė pėrsosmėrie sa ta ndalojė njeriun nga rėnia nė gabime, qofshin ato edhe fatale."

Rumi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 09.02.12 12:06

"Forca mund ta shtypė lirinė e mendimit,por nuk mund ta zhdukė.Gjatė gjithė historisė sė njerėzve ka ekzistuar edhe forca edhe mendimi.Kėto dy gjėra tė kundėrta do tė vazhdojnė tė ekzistojnė edhe mė tej.Kur mendja e ka gjykuar forcėn,fytyra e njerėzve ka qeshur.Kur ka ndodhur e kundėrta,pra kur forca i ka gjykuar mendimet,atėherė njerėzit janė zvarritur pėr toke."

Said Nursi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 10.02.12 13:09

"Kush nuk mundet tė bėhet ngadhėnjimtar i vetvetes ai kurrė nuk mund t’i ngadhėnjejė zemrat e tjerėve. Sė pari, duhet tė mos bėhemi problem i vetvetes, pastaj mund t’i zgjidhemi problemet e tė tjerėve. Sepse problemi kurrė nuk mund tė zgjidhė ndonjė problem."

Said Nursi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 11.02.12 10:30

“Nėse pėrsosmėrinė nuk e kėrkojmė nė vendet e jashtme, por e kėrkojmė nė brendėsinė tonė personale, atėherė do tė korrigjojmė shumė ērregullime.”


Said Nursi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 12.02.12 12:49

"Kur njeriu pėrpiqet tė pėrmirėsojė vetėm tė tjerėt,atėherė ai nuk mund tė gjejė kohė qė ta pėrmirėsojė veten e tij.Nė kėtė rast,ai mbetet si njė gjė e papėrpunuar dhe e papėrsosur."


Said Nursi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 13.02.12 10:08

“Kush nuk e pėrjeton diturinė e tij,ai ngjan qiririt.Qiriri duke u bėrė dritė tė tjerėve,vetė shkrihet dhe mbetet nė errėsirė.”

Said Nursi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 14.02.12 8:55

“Mėsuesi dhe edukatori i parė i ēdo fėmije ėshtė nėna e tij.Nėse secila nėnė e edukon fėmijėn e saj si duhet,ajo ka edukuar njerėzimin.”

Said Nursi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  monita prej 14.02.12 16:38

JETA KUPTOHET DUKE PARE TE SHKUAREN
DHE JETOHET DUKE MENDUAR PER TE ADHMEN
avatar
monita

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 15.02.12 19:44

"Ka shumė drunj!Porse,nuk janė tė gjithė frutėdhanėsa!Dhe ka shumė frute!Porse,nuk janė tė gjitha tė shijshme!Pokėshtu njejtė,ka edhe shumė dituri!Porse nuk ėshtė secila e dobishme!"

Gazali
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 16.02.12 14:46

"Dhimbjet e kohės sė kaluar, nganjėherė e hedhin njeriun nėpėr hijet e sė kaluarės. Por vdekja i fshin edhe ato. Njeriu kalon prej njė bote nė botėn tjetėr.Nė stinėn e pranverės sė bashku me trėndafilat shfaqen edhe ferrat.Por,pėr hir tė trėndafilave,ne nuk duhet tė na shqetėsojnė ferrat."

Rumi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 18.02.12 13:28

“O ju tė prirur me urtėsi!Shpėrndani kėshillat porsi mjeku i cili barin e dobishėm e
shkruan(si terapi),kurse tė dėmshmin e privon!Urtėsinė mos e shpėrndani mes tė
paudhėzuarve,sepse,vetėm do t’i bani tė marrė edhe ma tė mėdhenj!Dhe mos e privoni mungoni atyre qė janė tė denjė pėr tė,sepse do t’u bėnit padrejtėsi.Fshehtėsitė tuaja
mos ia zbuloni tė parit nė tė cilin hasni,sepse me tė do ta turpėroni vetvehten!“

Shirazi
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  monita prej 04.03.12 17:22

Gon! shkruajti:Nė jetė mos i beso askujt, sepse dhe trėndafili i bardhė, hijen e ka te zezė.

Ne jete mos i beso askujt sepse dhe trendafili i bardhe ka gjemba
avatar
monita

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  monita prej 04.03.12 17:24

Njeriu vuan me shume per mend sesa per pasuri...
avatar
monita

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 06.04.12 10:56

Kur lindim nuk njohim asgje, kur rritemi njohim vehten, kur burrerohemi njohim gjithke, kur plakemi s'njohim as vehten.

Jetojme duke jetuar gabimet dhe vdesim duke i shlyer ato.
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:28

Vendosin foto tė shpifura nė paketat e cigareve..??
Pėrse jo foto tė personave obezė nė qeset e patatinave..??
Pėrse jo foto tė kafshėve tė torturuara na produktet kozmetike..??
Pėrse jo foto tė aksidenteve rrugore nė shishet e pijeve alkolike ,imazhe tė njerėzve pa shtėpi , pa para pėr tė blerė gjėrat mė jetike nė letrat e asistencės , dhe politikanė hajdutė nė pullat fiskale..??!!
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:29

Do tė doja qė LUMTURIA tė dilte nga shtrati dhe tė pėrmbyste tėrė planetin .
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:31

Do doja qė tė mos merrja frymė, dhe t'ia jepja atij qė po mbytet...
Do doja qė tė mos mė rrihte mė zemra dhe tė mund t'ia jepja rrahjet e mia dikujt tė cilit zemra i ėshtė ndalur...
Do doja t'i jepja monedhat e mia, dikujt qė i nevojiten pėr tė mbijetuar...
Do doja t'ia jepja njė ditė tė jetės sime dikujt qė vdes pa thėnė lamtumirė, kėshtu do tė mundej...
Do doja t'ia jepja zėrin tim, njė memeci, nė mėnyrė qė tė paktėn njė herė tė mund tė bėrtiste me zė tė lartė...
Do doja t'ia jepja veshėt e mi,dikujt qė ėshtė i shurdhėr, kėshtu tė paktėn pėr njė herė do tė ndjenjte qoftė vetė njė tingull...
Do doja t'i jepja miqėsinė time dikujt qė nuk ka miq, qė tė mund tė ndjente madhėshtin e njė shpirti...
Do doja t'i jepja dashurinė time dikujt qė mė dashuron,sepse vetė ai e di vlerėn e gjėrave dhe jo vetėm tė ēmimeve...
Do doja t'i jepja gjithēka , atij qė nuk ka asgjė...
Do doja t'i bėja tė gjitha kėto dhe tė bėhesha Unė , Uni qė kam dashur tė isha gjithmonė nė jetė!!!Ps. Kėrkoni brenda vetes tuaj, ju asnjėherė nuk keni pėr ta ditur se sa tė fortė jeni, derisa tė kuptoni qė tė jesh i/e fortė ėshtė e vetmja zgjidhje qė tė mbetet.

Dedikuar tė gjithė atyre qė jeta apo fati i vė nė lojė, veēanėrisht miqve tė mi, me shumė shumė dashuri Unė!!
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:32

KAM MĖSUAR,
Kam mėsuar se ēfarėdo qė ndodhė, apo sa keq tė duket sot, jeta vazhdon, dhe vjen njė e nesėrme mė e mirė.
Kam mėsuar se “tė bėsh jetė” nuk ėshtė njėsoj si tė “jetosh”.
Kam mėsuar se jeta nganjėherė tė jep mundėsi tė dytė.
Kam mėsuar se kur vendos diēka me zemėr tė hapur, zakonisht marr vendimin e duhur.
Kam mėsuar se edhe kur kam dhimbje, nuk ėshtė e nevojshme qė unė tė bėhem dhimbje pėr dikė.
Kam mėsuar se cdo ditė duhet tė zgjatėsh dorėn, tė prekėsh dikė.Njėrėzve u pėlqen njė pėrqafim i ngrohtė, apo njė rrahje miqėsore nė shpatulla.
Kam mėsuar se ende kam shumė pėr tė mėsuar.
Kam mėsuar se njerėzit harrojnė ēfarė ke thėnė, njerėzit harrojnė ēfarė ke bėrė, por nuk harrojnė kurrė se si i ke bėrė tė ndihen.
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:33

Njerėzit ēmohen nga lartėsia e shpirtit, nga gjerėsia e mendjes
dhe bukuria e pamjes.
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:34

Vala pyet detin : A mė do ti mua?
Dhe deti pėrgjigjet : Dashuria ime ėshtė kaq e fortė qė, sa herė ti largohesh drejt tokės unė tė tėrheq pėr tė tė kthyer sėrish nė krahėt e mi .
Pa ty jeta ime do tė ishte e pakuptimtė .
Do tė jem njė det bosh , pa emocion .
Ti je thelbi i jetės sime ...
Vala ėshte e kėnaqur .
Vala dhe deti janė ende atje nė lojėn e pafundme tė ndjenjave .
Dhe bėjnė gjoja sikur do tė jetė hera e fundit qė vala niset drejt tokės pėr tė mos u kthyer kurrė ,por mė pas , nevoja e detit pėr ta rimarrė ėshtė mė e
fortė ...
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:35

Kur tė tė dashurojnė mos u bėj diktator...Kur dashurohesh mos u bėj skllav..!!
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:38

Gjithmonė kujto qė : fjalėt e hidhura janė si njė gozhdė qė ngulet nė mur, edhe kur e heq nga muri, shenja mbetet...
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:39

Duhet tė mėsohemi , tė qeshim ēdo mėngjes .
Tė ngrihemi nga krevati , duke menduar qė kjo ditė mund tė jetė njė ditė perfekte .
Nuk ka rėndėsi se bie shi...
Nuk ka rėndėsi , nėse nuk ndjen dėshirė..
Nuk kanė rėndėsi pse - tė dhe sepse - tė...
E rėndėsishme ėshtė tė provosh tė buzėqeshėsh , edhe atėherė kur tė duket e kotė ...
Nuk i dihet kurrė , dikush mund tė dashurohet me buzėqeshjen tėnde !

avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:40

Nėse e do njė person pėr shkak tė bukurisė sė tij, nuk ėshtė dashuri por dėshirė...
Nėse e do njė person pėr shkak tė inteligjencės sė tij,
nuk ėshtė dashuri por admirim....
Nėse e do njė person pėr shkak tė pasurisė sė tij, nuk ėshtė dashuri por interes....
Nėse e do nje person dhe nuk e di pse, KJO QUHET DASHURI..!!
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:41

Arti i luftės ėshtė art i zhdukjes sė njerėzve...ndėrsa politika dhe feja janė art i mashtrimit tė tyre...!!
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gjinkalla prej 07.04.12 0:43

Talenti krijohet nė vetmi...karakteri nė shoqėri...
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 3 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi