Aforizma - Thėnie filozofike

Faqja 1 e 4 1, 2, 3, 4  Next

Shko poshtė

Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Kinich-Ahau prej 27.03.10 15:08

Aforizma


Dashuria

Te dashurosh do te thote te luftosh pareshtur me mijera pengesa brenda dhe perreth nesh {Anuj}

Dashuria e vertete sic dihet,nuk njeh meshire {Balzak}

Dashuria koprace nuk mund te jete kurre e vertete {Balzak}

Dashuria eshte pasioni i vetem e cila nuk duron as te kaluaren,as te ardhshmen {Balzak}

Ata qe dashurojne ose nuk dyshojne per asgje,ose dyshojne per te gjitha {Balzak}

Dashuria,si edhe nami i mire . po te humbasesh nje here, nuk kthehet me mbrapsht {Ben}

Dashuria eshte Tirani i embel, sepse i dashuruari i duron sfilitjet e saj vullnetarisht {Bon}

Tortura e pritjes - helm per te dashuruarit {Buas}

Edhe te dashurosh,edhe te jesh i urte nuk eshte e mundur {Bekon}

Dhe per dashurine,te thelle besnike , nuk kane asnje vlere hiret e bukurise {Verharn}

Dashuria eshte pelhure natyrore e qendisur nga perfytyrimi {Volter}

Gjthcka qe nuk eshte sperkatur me dashuri,mbetet e shplare {Hauptman}

Te dashurosh do te thote te pushosh te beri krahasime {Grasse

Nuk ka dashuri te shemtuar,sic nuk ka burg te bukur {Grengor}

Dashuria shpesh ia merr mendte atij qe ka dhei jep atij qe nuk ka {Didro}

Dashuria e vertete na ben gjithnje me te mire ,pavaresisht nga gruaja qe na dhuron ate {Dyma-biri}

Dashuria pa respektin nuk mund te shkoje as larg ,as te ngrihet lart {Dyma-biri}

Dashuria te detyron te besosh pikerisht ate,per te cilen duhet dyshuar me teper {Zherald}

Kur ngre zerin krenaria do te thote se dashuria hesht {Zherfo}

Ku ka dashuri,ka edhe lote {Ihare Sajkaku}

Kur te dashurojne nuk dyshon per asgje.Kur dashuron vete dyshon per te gjitha {Kolet}

Mjere ai qe ne periudhen fillestare te dashurise nuk beson se kjo dashuri do te jete e perjetshme {Konstan}

Kush nuk ka trokitur ne zemer, me kot i bie deres {Lope de Vega}

Ne qoftese se ti dashuron pa shkaktuar ndenje te dyanshme ,domethene,ne qoftese se dashurise tende si dashuri nuk i pergjigjen me dashuri,ne qoftese se ti me veprimin tend jetesor,ne cilesine e njeriut te dashuruar,nuk e ben veten njeri te dashuruar,atehere dashuria jote e pafuqishme,ajo eshte fatkeqesi {Karl Marks}

Dashuria eshte si lufta: Ajo lind shpejt por eshte shume e veshtire te ndalohet {Menken}

Lum kush i ka shpetuar zjarrit te dashurise,fle rehat naten dhe i gezohet dites {Mickievic}

Ne fillim te dashurise te dashuruarit flasin per te ardhmen. Ne fund- per te kaluaren {Morua}

Dashuria - me e shijshmja,
m'e rralla gjelle ne bote.
Duel pa gjak. Hare e gezim
me lart ngrihet se cdo art {Nerval}

Te dashurosh dhe te ruash ne te njejten kohe edhe urtesine eshte e pamundur,mbase edhe per vete perendine {Publil Sir}

Plagen e dashurise mund ta sheroje vetem ai qe e beri {Publil Sir}

Dashuria zmadhon,kjo eshte fuqia dhe dobesia e saj,burim i iluzioneve dhe i zhgenjimeve te saj {Anri Renje}

Dashuria eshte pasioni i vetem qe paguan me monedhen e saj {Stendal}

Degjo: nuk ka
si takimet qe i pret me padurim {Shekspir}


Njerezit


Ne te shumten e hereve jemi te pakenaqur me te tjeret kur jemi te pakenaqur me veten {Ampel}

Ne jemi mesuar t'i vleresojme njerezit sipas vetes dhe ne qofte se ua falim atyre me lehtesi te metat tona,nga ana tjeter,i gykojme ata ashper kur nuk i kane meritat tona {Balzak}

Disa njerez era ua merr mendte po aq lehte sa edhe kapelen {Halifaku}

Ka njerezi te cilet nuk lajthisin kurre sepse mendja e tyre nuk prodhon asnjehere mendime te aryeshme {Gete}

Ata qe nuk kerkojne asgje edhe vete nuk japin asgje Gille}

Disa njerez japin premtime per hir te kenaqsise qe kane kur nuk i mbajne ato {Hezlit}

E meta me e madhe e njerezve eshte qe kane shume te meta te vogla { Zhan Pol}

Te gjithe ne jemi nga natyra te gatuar ne ate menyre,qe kemi me teper deshire te qortojme kur gabohet,se sa te lavderpjme kur puna behet sic duhet {Kastiljone}

Te gjithe ankohen per kujtese te pamjaftueshme,por asnje deri me sot nuk eshte ankuar per mungese arsyetimi te shendoshe {Laforushko}

Dobesite e te tjereve i shikojme me syte reqebullit. Perkundrazi,tona,me ato te urithit {Lafonteni}

Pervoja ime jetesore me ka bindur se njerezit te cilet nuk kane te meta,kane shume pak vlera {Linkoln}

Njerezit te cilet ankohen se s'kane asnjehere kohe,zakonisht nuk bejne asgje {Lihtenberg}

Njerezit te cilet u sherbejne jashte mases te tjereve,dobesojne forcen krijuese vetjake {Lihtenberg}

Sikunder nuk ka peshk pa hala,nuk ka edhe njeri pa te meta {Luter}

Shume njerez marrin rrugen e shtrember kunder vullnetit te tyre,vetem e vetem sepse rruga e drejte per ta nuk egziston {Tomad Man}

Nuk eshte ndergjegja e njerezve qe percakton qenien e tyre,por e kunderta,qenia e tyre shoqerore percakton ndergjegjen e tyre {Karl Marku}

Ne te folur njerezit jane te gjithe njelloj dhe vetem veprat e tregojne ndryshimin {Molier}

Arsyetojne te gjithe,por njerz te arsyeshem ka pak { Mora}

Ka njerez,mosperfillja dhe perbuzja e te cileve te ben me teper nder se sa miqesia dhe levdatat e tyre {Oksenshjorna}

Ne e vleresojme pak ate qe e arrijme me lehtesi: vlera e cdo gjeje percaktohet nga masa e mundit tone {Pejn}

Per fatkesesite e tyre njerezit jane te prirur te akuzojne fatin,perendite dhe cdo gje tjeter,por vetem jo vetveten {Platoni}

Shumica e njerezve kerkon shoqeri jo per te degjuar te tjeret por per te folur vete {Pop}

Ne shoqeri mund te shkelqejne vetem pak njerez,por te kendshem mund te jene shume {Suift}

Qortimi qe te ben njeriu i keq eshte baraz me levdaten {Seneka,i riu}

Per njerezit e ndershem premtimi eshte detyrim {Turaji}

Te metat tona nuk i shohim ,te huajat i veme re menjehere {Fedr}

Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar {Foskolo}

Kuptojne shume pak ata njerez qe kuptojne vetem ate qe mund te shpjegohet {Henri shon}

Duke qortuar te tjeret ,ne,terthorazi,shpesh levdojme veten {Trajon Eduards}

Zakonisht njerezit jane te prirur te besojne ne ate qe e deshirojne {Cezari}

Njerezit mendjeshkurter besojne fatin,njerezit e forte shkakun dhe pasojen {Emerson}


Njeriu


Njeriu dallohet nga te gjitha krijesat e tjera me aftesine per te qeshur { Adison}

Njeriu me te vertete i forte i pohon dobesite e veta {Balzak}

Sa shume gjera mund te beje njeriu,vetem jo pa njeriun {Berne}

Njeriun qe flet pak,shume e quajne te zgjuar,ashtu sikunder nje karakter te qete e marrin per te forte {Berne}

Mjafton nje cast per t'u bere hero,por duhet nje jete e tere per t'u bere njeri i denje {Brjul}

Nuk mund ta poshterosh dikend pa u poshteruar edhe ti bashke me te {Buker Uashington}

Kush premton behet borxhli { Hagedorn}

Ai qe njeh detyrimet kundrejt vetvetes,i nje ato edhe kundrejt te tjereve {Hauptman}

Asnje njeri nuk mund t'ia kundervere veten gjithe botes,pa e shnderruar te drejten e tij te vogel ne nje paligesi te madhe {Hebel}

Emri nuk eshte dosido,jo me kot Napoleoni per te marre ate emer te madh beri cope e therrime thuajse gjysmen e botes {Gefe}

Eshte i mjere ai te cilit nuk i ka mbetur asgje nga femija {Graf}

Aftesia per t'u skuqur eshte vetia me karakteristike dhe me njerezorja nder te gjithe vetite e njeriut {Darvin}

Njeriu duhet vleresuar jo vetem nga veprat por edhe nga synimet e tij {Demokriti}

Ai qe i mburr te gjithe,nuk vlereson asnje {Semjuel Xhonson}

Quajme te denje per njeriun ate njeri i cili e ben me te mire dhe me te bukur ate te ciles i afrohet,ate qe prek ,ate qe flet {Zhuando}

Njeriu rrale mendon ne drite per erresiren,ne lumturi per fatkeqesine,ne kenaqsi per vuatjet,por perkundrazi,gjithmone mendon ne erresire per driten,ne fatkeqesi per lumturine,ne mjerim per bollekun {Kant}

Cdo njeri ka historin e tij te pangjashme me asnje tjeter {Karel}

Edhe njeriu me i thjeshte,por plot pasion,bind me shpejt se sa njeriu me gojtar,por pa pasion {Laroshfuko}

Kur nje njeri kryen te njejtin gabim dy here,ai duhet te ngreje duart lart dhe te pohoje ose te moskokecarjen ,ose kryenecesine e tij {Lorimer}

Si rregull,per njeriun mund te gjykohet nga objekti mbi te cilin qesh {Mizner}

Nuk mjafton te jesh ai qe je: duhet te jesh ai qe duhet te jesh {Monterlan}

Njeriu vete eshte dielli,ndjenjat e tij planetet {Novalis}

Te behesh njeri eshte art {Novalis}

Ne shtepi - luan ,jashte shtepise - dhelper {Petroni}

Per cilesite morale te njeriut duhet gjykuar jo nga perpjekjet e vecanta te tij,por nga jeta e tij e perditshme {Paskal}

Njeriu qe nuk mund te drejtoje veten,nuk vlen per te drejtuar te tjeret {Penn}

Per t'i ndryshuar njerezit ,duhet t'i duash. Ndikimi mbi ta eshte proporcional me dashurine per ta {Pestaloci}

Eshte me mire te shkruash duke qeshur se sa duke qare,sepse e qeshura eshte me afer natyres se njeriut {Rable}

Asnje arsyetim nuk eshte ne gjendje t,i tregoje nje njeriu rrugen,te cilen ai nuk do qe ta shohe {Rolan}

I verberi me i madh eshte ai qe nuk do te shikoje {Suifti}

Kush eshte kudo nuk eshte agjekundi {Seneka, i riu}

Duhet te perjetosh shume qe te behesh njeri {Sent - Ekzyperi}

Ai qe jep alarmin,zakonisht vete eshte ne siguri {Servantes}

Njeriu i cilter dhe i ndershem kurre nuk vepron fshehurazi dhe kurre nuk turperohet per veprat e veta {Setembrini}

Jam njeri dhe asgje njerezore nuk eshte e huaj per mua {Terenci}

Njeriu qe zbulon se mund te beje pothuajse cdo gje qe eshte ne gjendje te mendoje,ka arsye te plote te pikellohet {Toro}

Njeriu....arrin dicka vetem kur beson ne forcat e veta {Ludvig Fojerbah}

Veshtiresite kultivojne te njeriu aftesi,te domosdoshme per kapercimin e tyre {Filips}

Njeriu rralle mund ta detyroje veten te dashuroje,por mund gjithmone ta detyroje te nderoje {Fonteneli}

Ai qe le gjithcka ne meshire te fatit,e shnderron jeten ne llotari {Tomas Fuler}

Ne cdo epoke njeriu,ne te gjithe shumellojshmerine e tij,perfaqeson produktin dhe rezultatin e te gjithe epokave paraardhese {Fustel de kulazh}

Ai qe nuk kupton heshtjen tuaj,me siguri,nuk do te kuptoje as fjalet tuaja {ElbertHabard}

Majen me te larte njeri e arrin atehere kur jep shembullin me te mire {Stefan Cvajg}

Vetem shuma e pengesave te kapercyera eshte masa me te vertete e drejte e heroizmit dhe e njeriut qe e kreu kete heroizem {Stefan Cvajg}

Dinakeria eshte tempulli i zymte i mungeses se talentit {Cesterfil}

Cdo njeri eshte liber,ne qofte se di ta lexosh {Cening}

Kush pendohet pa u skuqur ai pendohet vazhdimisht {Shiler}

Njeriu me shpirt te cilter edhe fytyren e ka te cilter {Shiler}

Njeriun e rendomte e ha meraku si ta vrase kohen,ndersa njeriu i talentuar perpiqet ta shfrytezoje ate {Shopenhauer}

Kush mburret papushim me ndonje veti te tij,me kete ai pohon se nuk e ka fare ate {Shopenhauer}

Disa njerez kane lindur vetem per t'u grindur: Akilit i shohin vetem thembren {Ebner Eshenbah}

Eshte me e lehte t'i ndihmosh te uriturit se sa te ngopurit {Ebner Eshenbah}

Njeriu qe nuk eshte i afte te meket nga habia ne nje dritherime lumturie,eshte gati nje kufome: syte e tij jane mbyllur per perceptimin e botes {Ajnshtajn}

Treguesi i vertete i qyteterimit te nje vendi nuk eshte niveli i pasurive dhe i arsimit,nuk eshte madhesia e qyteteve,as bolleku i korrave,por figura e njeriut te edukuar nga ai vend {Emerson}

Te mos u pelqesh njerezve te ligj do te thote te jesh i denje per levdate { Seneka, i riu }

Ajo qe ben njeriu eshte vetem nje pjese fare e vogel e asaj qe perfytyron ai {Toro}


Miqesia


Miqte jo besnike jane si oret e diellit qe te bejne pune per sa kohe ka diell. {Hipel}

Miqesite e vertete cdo gje e kane te perbashket. {Euripid}

Neso te jesh shok dhe do te gjesh shok {Krosickij}

Ne qoftese e rralle eshte dashuria e vertete, miqesia e vertete eshte edhe me e rralle {Laroshfuko}

Eshte me turp te mos i besosh shokut , se sa te mashtrohesh prej tyre {Laroshfuko}

Hap pas hapi vlen si rregull ne tregti por jo ne miqesi. Tregetia nuk njeh miqesi, por edhe ne miqesi nuk duhet te futet tregetia. {Lesing}

Menyra me e mire per t'i ruajtur miqte eshte te mos i tradhtosh {Mizner}

Jeto me njerezit n'ate menyre qe miqte te mos t'i besh armiq dhe armiqte ti'i besh miq {Pitagora}

Mik eshte ai qe e nuhat sa here qe ti ke nevoje per ndihme { Renar}

Nuk eshte mik ai qe te shpreh keqardhjen, por ai qe te ndihmon {Tomas Fuler}

Ka tri lloje miqsh: miq qe ju duan, miq qe s'duan ta dijne per ju dhe miq qe ju urrejne {Shamfor}

E dua mikun , por edhe armiku mund te jete i dobishem; miku me tregon se perse jam i zoti, armiku me meson si te veproj {Shiler}

Kur ze shoke te rinj, mos harro te vjetrin { Erazmi i Roterdamit}


Armiqesia, armiku


Armiqte me te rrezikshem jane ata, prej te cileve njeriu nuk ka shpresa te mbrohet {Graf}

Armiqesia pa shkak eshte me kembengulesja {Rec }

Armiku me i rrezikshem eshte ai qe nuk njihet {Rohas}

Armiqesia midis njerezve te afert eshte vecanerisht e papajtueshme {Tacit}

Ai qe i fryn zjarrit grindjeve qe nuk kane lidhje me te, le te mos ankohet ne qofte se shkendijat i bien ne fytyre {Franklin}

Njeriun e dobet me mire ta kesh armik, se mik {Henri Shon}


Burrat dhe grate


Vetem ora e rrezikut eshte sprove per burrat {Shiler}

Gruaja ralle kerkon keshille kur shkon te blere fustanin e nuserise {Aditon}

Dashurojme vetem ato gra te cilave u sjellim vetem lumturi {Arbar}

Gruaja qesh kur mundet dhe qan kur do {Baif}

Burrat krijojne ligjet, grate zakonet {Hiber}

Kush eshte i zoti te qeverise gruan eshte i zoti te qeverise shtetin {Balzak}

Instikti i gruas barazohet me intuiten e njerezve te medhenj {Balzak}

Kerkojini gruas vetem ate qe mund te jape {Barbe d' Orevil}

Grate na e zbusin nervozizmin, individualizmin tone te acaruar , ato ns kthejne ne gjirin e skotes njerezore {Bares

Ka njemije marifete per ta bere gruan te flase, por asnje per ta bere ate te heshte {Bushe}

Grua e zgjuar eshte ajo ne shoqeri te se ciles mund te tregohesh budalla sa here te duash {Valer}

Ka burra se ua kalojne grave per llafe, por asnje burre nuk e ka gojetarine e syve te gruas {xxx Veber}

Te gjitha te kundertat perpuqen ne zemren e gruas {Volter}

Ka raste kur nje grua eshte me e forte se njemije burra {Vondel}

Ne gabimin e cdo gruaje eshte faji i burrit {Herber}

Per burrat ka rendesi c'mendojne per ta, per grate, c'flasin

Grate jane edukatoret e para te sojit njerezor {Hipel}

Per moshen e gruas e te muzikes nuk eshte e hijshme te flitet {Goldsmit}

Kush nuk ka pare grua te dashuruar nuk mund te thote c'eshte gruaja {Gotje}

Ne zemren e gruas jane te gjitha, edhe shpirti, edhe mendja {Gurmon}

Ju e sodisni yllin per dy arsye: se shkelqen dhe qe eshte i paarritshem. Por perbri jush eshte nje shkelqim edhe me i brishte, dhe nje e fshehte edhe me e thelle, gruaja {Hygo}

Kur gjykojme per gruan ne asnjehere nuk e kemi parasysh ne masen e duhur se sa e veshtire eshte te jesh grua {Zherald }

Gruaja qe nuk ka femije nuk mund te jete e lumtur: eshte pak te dashurosh, duhet qe dashuria edhe te lulezoje {Zola}

Kur burri dhe gruaja grinden pambarim, njera nga te dyja: ata ose e adhurojne ose nuk duan ta shohin me sy njeri tjetrin {Kabaljero}

Edhe gruaja me budallaqe mund te shkoje me burrin e mencur, por me budallain ujdis vetem ajo me e mencura {Kipling }

Rralle na lidh me gruan nje veti e saj qe na pat terhequr ne fillim {Kolinz}

Ne syte e gruas ideja ka gjithmone nje fytyre {Kruase}

Kur gruaja nuk ka te drejte, puna e pare eshte t'i kerkohet asaj te falur {Kruase}

Gruaja eshte me e mire nga c'flasim: ajo qesh me lotet e burrit vetem atehere kur i ka shkaktuar vete ajo {Kurtelin }

Burri kenaqet me lumturine qe shijon , gruaja me lumturine qe sjell {Laklo}

Ka raste kur nje grua ua kalon per mend edhe njeqind burrave {Lesinjo}

Te nderosh gruan eshte nje detyre, se ciles cdo njeri i ndershem duhet t'i bindet kur lind {Lope de Vega}

Dashurojeni dhe nderojeni gruan, kerkoni te ajo vetem ngushellim por edhe force, frymezim, mbeshtetje per aftesite tuaja morale dhe shpirterore {Madzin}

Burrat jetojne pak me mire se grate: e para, martohen me vone, e dyta, vdesin me heret {Menken}

Grate besojne ciltersisht se pispillosen ose per kenaqesine tone ose per kenaqesine e tyre, kurse ne te vertete ato pispillosen per te cuditur njera tjetren {Miomander}

Uji me i forte ne bote jane lotet e grave {Xhon Karli}

Vetem burri qe e nderon gruan mund te ndahet me te pa e poshteruar {Maem}

Ajo qe e quajme intuite e gruas, shpesh here shpjegohet thjesht me tejdukshmerine e qellimeve te burrit {Notan}

Kush i levdon grate, i njeh pak, kush i shan, nuk i njeh fare {Pigo-Lebren}

Durimi- dhurate e gruas {Rilke}

Gruaja eshte me fisnike se burri: ne ndryshim nga ai, ajo veren jo vetem bukurine e jashtme Pirandelo}

Grate si edhe endrrat, nuk jane kurre t'atilla, si do te deshiroje t'i shihje {Pirandelo}

Gruaja t'i fal perbuzjen, vrazhdesine, urrejtjen. Ajo nuk te fal ironine {Etjen Rej}

Burrat nuk dashurojne gjithmone ate qe cmojne, kurse grate cmojne vetem ate qe dashurojne
{Sanjal-Dode}

Shumices se burrave u pelqen lajkat, sepse kane mendim modest per veten, grave per arsyen e kundert {Suife}

Lotet jane gojetaria e gruas {Sent- Evremon}

Grave u pelqen te ndjekin moden per arsyen se risia ka gjithnje reflektim e rinise {Skyder}

Gruaja qe zemerohet tradheton seksin e saj {Skyder}

Nuk ka asgje me te lehte se sa te shnderrosh nje grua te rendomte ne nje grua te jashtezakonshme. Mjafton ta dashurosh {Sovjazhon}

Madje eedhe ashpersia e se dashures eshte e mbushur me magji te pafundme {Stendal}

Gruaja e rralle na e fal xhelozine dhe nuk na e fal kurre mungesen e saj {Tule}

Ne shoqeri me grate edhe burri me mendjeholle behet me i mencur {Turnje}

Kur ne syte e bukur te gruas mvishen nga lotet, ai qe pushon se pari eshte burri {Turnje}

Burri eshte i madh ne bote e ne shekuj, por cdo ane e madheshtise se tij eshte rritur nga gruaja
{Uitmen}

Ne qoftese se shpata ne doren e nje te cmenduri mund ta ktheje ne shkretetire rruzullin tokesor: gruaja, e armatosur me pende, e popullon ate sa cel e mbyll syte {Filding}

Ne qofte se doni te njihni te metat e vajzave, mburreni para shoqeve {Franklin}

Gruaja eshte edukatorja me e madhe e burrave {Frans}

Ai qe behet burre ne gjashtembedhjete vjec do te behet femije ne gjashtedhjete {Tomas Fuler}

E ardhmja e gruas nuk eshte ne doren e se emes {Bernard Shou}

Gruaja mund te pohoje ndonjehere mekatet, por une nuk njoh asnje qe te kete pohuar dobesite e saj
{Henri Shou}

Njerezit me te padurueshem jane burrat e e mbajne veten per gjeniale dhe grate qe e mbajne veten per te paprekshme {Aselen}


Lumturia


Lumturia me e larte eshte vetem ajo qe ngrihet nga thellesite e paskajshme te deshperimit
{Stefan Cvajg}

E kerkon lumturine, e gjen ne fatkeqesi {Batai}

Qe te jesh i lumtur ne shoqerin e njerezve, duhet t’u kerkosh atyre vetem ate qe ata jane ne gjendje te te japin {Tristan Bernar}

Fjala “lumturi” duhet shqiptuar me frike {Borgese}

Njerezit e lumtur kane nje te mete prej se ciles nuk clirohen kurre” fatkeqet ata I quajne fajtore te fatkeqesive te tyre {Boshen}

Lumturia eshte arma me e mprehte ne duart e kohes {Valer}

Lumturia i ka syte e mbyllura {Valer}

Eshte i lumtur ai qe ka mundur te njohe shkaqet e dukurive {Vergil}

I lumtur eshte ai qe mund te lidhi ne nje fillim te jetes se tij me fundin e saj {Gete}

Kriter per te matur njeriun eshte perfytyrimi i tij per lumturine {Graf}

Lumturia nuk ritregohet, sic nuk ritregohet gezimi {Grin}

Lumturia troket te pakten nje here ne cdo dere {Hezlit }

Lumturia nganjehere ngul pendet me te bukura ne kapelen e budallait {Dajks}

Me mire te biesh ne duart e mjekut te lumtur se sa te mjekut shkencetar {Deperje}

Lumturia e njeriut qe ndjen natyren eshte ta shprehe ate {Delakrua}

Fatkeqesia nuk e thyen kurre ate qe nuk e thyen lumturia {Ben Xhonson}

Me e lumtura menyre jetese eshte ajo qe jep me teper mundesi te fitosh nderimin ndaj vetvetes {Semuel Xhonson}

Njeriu me i lumtur eshte ai qe u dhuron lumturi nje numri me te madh njerezish {Didro}

Lumturia nuk mund te ftohet me vetesoditje: ajo ndjehet vetem kur reflektohet nepermjet nje tjetri {Samuel Xhonson}

Me i lumturi nder te lumturit eshte ai qe mund te lumturoje {Dyma- ati}

Vera e vertete e lumturise njihet vetem kur ajo s’eshte me {Zanders}

Rruga e lumturise eshte t’i besh te lumtur te tjeret {Ingerson}

Nuk ka per njeriun lumturi me te madhe se sa t’i kushtohet me gjith shpirt dickaje {Kladel}

Secili ne kete bote eshte i lumtur sipas menyres se vet {Kolen d’Arlevil}

Njeriu duhet te qeshe pa pritur lumturine, ndryshe ka rrezik te vdeqe pa qeshur {La Brujere}

Lumturia lidhet me shpirtin, jo me trupin, ajo buron nga besnikeria, jo nga kenaqesia, nga dashuria, jo nga kenaqesia shqisore {Lakorder}

Lumturia eshte e njeriut {Lakorder}

Si lumturia ashtu edhe fatkeqesia e njerezve varen nga rrethanat e jashtme, por edhe gjendja shpirterore e cdo njeriu {Laroshfuko}

Lumturia eshte si dielli, Qe njeriu ta ndjeje veten mire I duhet edhe nje hije e vogel {Ludvig}

Nga lumturia njerezit budallepsen me teper se nga fatkeqesia {Luter}

Te qeshurit nuk eshte mates i lumturise {Maksimovic}

Lumturia e te tjereve na duket gjithmone e zmadhuar {Monteskje}

Kush kerkon lumturi ne lluks dhe jeten e shthurur, i ngjet atij qe pelqen driten verdhacuke te qiriut nga shkelqimi i diellit {Napoleoni 1}

Lumturia eshte pika me e larte e zhvillimit te aftesive tona {Napoleoni 1}

Vetem dy gjera i ndihmojne ardhjes se lumturise, besimi dhe dashuria {Nadje}

Budallai e kerkon lumturine larg, i urti e kultivon ate prane vetes {Openhajm}

Sa me e lumtur koha, aq me e shkurter eshte {Plini, I Riu}

Ate qe lumturia e perkedhel shume, behet budalla {Publil Sir}

I lumtur nuk eshte ai qe i duket i tille dikujt, por ai qe e ndjen veten te tille {Publil Sir}

Eshte e lehte te gjesh lumturine, se ta mbash {Publil Sir}

Duhet te jesh i permbajtur kur flet per lumturine tende {Renar}

Te jesh i lumtur do te thote te njohesh kufijte e mundesive te tua dhe te jesh i kenaqur me to {Rolan}

Virtyti nuk e sjell lumturine, por vetem ai te meson ta shijosh ate kur ta kesh {Zh.Zh.Ruso}

Lumturia nuk mund te jete kurre e pikelluar apo e gezuar. Ajo eshte thjesht lumturi {Salakru}

Ne qofte se nuk di ta shijosh lumturine kur ajo te vjen vete ne dore, mos u anko pot e shkoje tej {Servantes}

Nje pale e fitojne lumturine me lufte, te tjereve vete u bie ne dore ajo {Servantes}

Se edhe fatkeqesine lumturi e quajne, kur fundi del i mire {Sofokli}

Te presh lumturi shume te madhe do te thote t’i ngresh nje pengese shume te madhe asaj {Fontenel}

Lakmia dhe lumturia nuk jane takuar kurre me njera tjetren: nuk eshte cudi pra qe nuk njihen mes tyre {Franklin}

Me te shumten ne quajme lumturi ate qe nuk e kemi provuar vete {Frans}

Deshiron te jesh i lumtur tere jeten: Ji i ndershem {Tomas Fuler}

Veshtire te thuash se c’e sjell lumturine. Te pakten pasuria dhe varferia jane mase te barabarte , te pafta per kete {Kin Hebard}

Lumturia e njerezve te poshter eshte krimi i perendive {Shenje}

Lumturia e madhe eshte te mos njohesh fatkeqesi {Shefer}

Per lumturin nuk bien oret {Shiler}

Lumturia varet jo aq nga vete sendet, se sa nga mendimi qe ne kemi per to
{Erazmi o Roterdamit}


Gezimi


Gezimi eshte ne gjendje te kryeje poshtersira: hidherimi- kurre {Agetan}

Te tjere lot ka gezimi, te tjere hidherimi. Te paret freskojne, te dytet pervelojne {Bini}

Gezimi i blere nuk eshte gezim, liria e fituar me para nuk eshte liri {Breht}

Gezimi te afron, hidherimi te bashkon {Buzhar}

Dhimbja eshte egersi, gezimi ledhati , e megjithate gezimi eshte me i fuqishem {Vejl}

Dy gjera lindin barabar me padurimin: gezimi dhe dhimbja {Hauptman}

Gezimi e ben njeriun te afruar, hidherimi e ben e mbyllet ne vetvete {Hebel}

Gazmorit, syri vec gezim i sheh ne bote {Gete}

Ai qe gazmon dhe ai qe trishton nuk e durojne dot shoku-shokun {Horac}

Gazmimi eshte nje qiell nen te cilit lulezon cdo gje pervec ligesise {Zhan Pol}

Gezimet qe nuk mbeten ne kujtese nuk jane gezime te verteta {Zanders}

Pritja e gezimit eshte po ashtu gezim {Lesing}

Te gezohesh vetem eshte pak e trishtueshme {Lesing}

Eshte e kendshme levdata nga goja e njerezve te denje per levdate {Nevi}

Kur fiton me se fundi sigurine, provon nje nga gezimet me te medha qe njeh shpirti njerezor {Foster}

Njeriu mund te pretendoje per gezim dhe lumturi vetem ne ate mase me te cilen ai na jep keto te tjeret {Fojhstersleben}

Jepu gezim te tjereve . Dhe do e shohesh qe gezimi gezon {Fisher}

Te kuptosh c’eshte e drejte, te ndjesh c’eshte e bukur, te deshirosh c’eshte e mire- ja qellimi i jetes te arsyeshme {Platon}

Jo vdekja, por jeta eshte sprove per trimeri {Alfer}

Jeta e njerezve te medhenj fillon nga casti i vdekjes se tyre {Area}

E verteta, liria dhe virtyti jane te vetmet per hi rte te cilave e vlen ta duash jeten {Volter}

Mesimi ne shkollen e jetes eshte i detyrueshem askush nuk mund t’i shmanget {Vudberi}

Jeta eshte nje zinxhir pothuaj i panderprere zbulimesh vetiake {Hauptman}

Jeta eshte persosje pafund. Te quash veten te persosur do te thote ta vrasesh veten {Hebel}

Jeta eshte detyre, qofte ajo edhe nje cast {Gete}

Kush arrin ta mbushe cdo cast me permbajtje te thelle, ai e zgjat pafundesisht jeten e vet {Kurc}

Ne qofte se doni qe jeta t’ju buzeqeshe, dhurojini ju me pare asaj humorin tuaj te mire {Spinoza}

Te rinohesh me kalimin e viteve, ky eshte arti i vertete i jetes { Telman}


E mira, miresia


Shume njerez duhen nderuar jo sepse bejne mire, por sepse nuk bejne keq {Helvec}

Miresi, emri yt eshte njeri {Lotreamon}

Clirohuni nga e keqja, do t’u mbetet e mira. Clirohuni nga e mira, cdo t’u mbetet valle ? {Misho}

Cdo e mire e kesaj bote mund te shnderrohet ne te keqe {Ovidi}

T’u besh mire budallenjve eshte njelloj si te hedhesh uje ne det {Servantes}

Kush rri nen peme te mire, do gezoje edhe hije te mire {Servantes }

Nuk mjafton vetem te jesh i mire ; por duhet te kesh edhe takt. {Ampel}

Zemra e madhe eshte si oqeani: nuk ngrin kurre {Berne}

Meder, edhe te miren nuk e beme gjithmone per te mire {Bufler}

Te japesh shembullin e mire eshte po kaq e dobishme sa edhe ta ndjekesh ate {Bekon}

Per te dashur te miren, duhet urryer me gjithe zemer e liga {Volf }

Eshte me lehte te besh mire, se sa te jesh i mire {Volfram}

Miresia eshte art { Hauptman }

Te gjithe njerezit e mire jane te perkore { Gete}

Ka meshire e cila eshte dobesi ose madje tradheti kundrejt se mires se pergjithshme {Xhorxh Eljot}

Sic nuk mund te qortohet veprimi i pavetedijshem, keshtu nuk mund te levdohet as mireberesia e detyruar {Euripidi}

Nga dhurata e duarve te poshtra mos prit mire {Euripidi}

Miresia nuk mund te jete mjet mashtrimi {Laroshfuko}

Para se gjithash te jeni te mire: miresia carmatosh shumicen e njerezve {Lakorder }

Eshte i denje per levdate vetem miresia e atij qe eshte i mire, kur ka fuqi te mjaftueshme per te qene i keq {Laroshfuko}

… te gjitha ndjenjat e bukura te botes peshojne me pak se nje veper e mire {Lonell}

Ne emer te se mires dhe te dashurise njeriu nuk duhet te lejoje vdekjen t’i pushtoje mendimet {Tomas Man }

Duke i bere mire nje njeriu te mire, ne e bejme ate me te mire, kurse i ligu, nga te mirat qe i behen, behet edhe me i lig {Mikelanxhelo}

Ajo qe del nga zemra arrin gjer ne zemer {Pajeti}

Ne qofte se me dy a tri fjale te embla mund ta besh tjetrin te lumtur, duhet te jesh maskara qe te mos ia thuash {Pen}

Fillimi i mire – ogur i mire {Pindari}

Per te miren le te tregoje jo ai qe e beri, por ai te cilit ju be {Seneka,i riu }

Te miren dhe te verteten, kur ato kane hedhur rrenje, mund natyrisht, ti’ perndjekesh, por jo t’I shtypesh per nje kohe te gjate {Telman}

Fillimi i mire – garanci e mbarimit te mire {Fishart}

Deti nuk kthen mbrapsht asnje lume {Tomas Fuler}

Miresjellja eshte ende larg mga miresia e vertete {Dyklo}

Kush eshte i mire vetem me fjale, eshte dyfisht i pavlefshem {Publil Sir }


E keqja, ligesia


Etja per para, fidanishte e cdo te keqeje {Bion Boristenit}

Me e keqe se c’eshte duket e keqja e fshehur {Marciali}

E keqja qe te godase me fort, shtiret si e mire {Publil Sir }

Eshte i keq ai qe eshte i mire vetem per veten {Publil Sir }

Ai qe ben keq i urren njerezit { Fedri }

Teprica e nje te mire te madhe mund te behet edhe e keqe e madhe {Florian }

Kush ne ditet e termeteve , lekundet edhe vete ne shpirt shumezon e shumezon te keqen, e ndihmon te perhapet {Gete}

Dyshimet ne te keqen kthejne te miren {Gete}

Edhe i miri edhe i ligu, secili merr hakun per veprat e veta {Gete}

Duar mund te jete te pastra, po synimet te njollosura {Euripidi }

Ligesia eshte dicka te cilen nuk mund t’ia falesh vetes {Zhuando }

Njerezit e lig nuk kane kenge {Zejme}

Nuk eshte e vertete qe e keqja rritet, por eshte e mira qe hesht {Iljeshi}

Kush nuk e denon te keqen , ai ndhimon kryerjen e saj {Leonardo da Vinci }

Ligesia e pafuqishme eshte qesharake {Lihtver}

Te keqen me te vogel duhet ta quajme te mire {Makiaveli}

Ai qe e provoi ne kurriz te keqen, edhe mund te harroje ate, kurse ai qe e kreu , kurre {Mare}

Te keqen me te madhe njeriut ia shkakton po njeriu {Plini}

E keqja me e tmerrshme eshte ajo qe shtiret si e mire { Publil Sir}

Behet e kendshme edhe ferra kur prej saj del trendafili {Publil Sir}

Kush mbulon te keqen behet bashkepunetor i saj {Rakan}

Cdo ligesi eshte rezultat i dobesise {Zh.Zh. Ruso}

Te liqte e ndjekin virtytin me fort nga c’e dashurojne ate te miret {Servantes }

Per nje goditje qe prźt rrenjet e se keqes, duhet nje mije te tjera mbi deget e saj { Toro}

Te besh te liga eshte keq, por te mburresh me kete ca me keq {Tomas Hejvud }

Fara e keqe te keq e nxjerr edhe fidanin … {Shiler}

Dhelperia e ndyre- burim i cdo te lige {Shiler }

Ne bote do te kishte shume me pak vend e keqja, ne qofte se do te ishte e pamundur te kryhej nen petkun e se mires {Ebner- Eshenbah}
avatar
Kinich-Ahau

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Odin prej 28.03.10 17:11

Njeriut shpesh i duhet edhe ajo qė nuk i duhet fare.
Auerbahu

Njeriu s'ėshtė kurrgjė tjetėr, veēse njė varg i veprave tė veta.
Heffeli

Njeriu fisnik ėshtė i qetė dhe shpirtmadh. Njeriu vul-gar ėshtė gjithmonė i tronditur.
Konfuēi

Nuk janė njerėz tė mėdhenj ata qė urrejnė njerėzit.
Vovenargu

Njerėzve u vjen e keqja shumė mė tepėr nga iluzionet, sesa nga mosdija. Shumė mė pak na dėmton ajo qė s'e dimė, sesa ajo qė mendojmė se e dimė.
Ruso

Nė rrezik, njeriu bėhet i fortė.
Aristoteli

Disa njerėz u ngjajnė kėngėve bajate, dalin shpejt nga moda.
La Rush*****o

Gjėja mė e mėnēur pėr njeriun ėshtė t'ia qėllojė se ē'mendojnė tė tjerėt pėr tė.
Halifaksi

Edhe fati edhe fatkeqėsia janė gjėra tė shpirtit tė njeriut.
Demokriti

Edhe parmenda i bindet njeriut, kur di ta drejtojė.
Ivanovi

Asgjė nuk mund tė na bindė se arti ėshtė i pavdekshėm. Bota mund tė jetojė edhe pa letėrsinė. Mirėpo, mė lehtė do ta kishte edhe pa njeriun.
Sartri

S'ėshtė fatkeqėsi tė jesh i njohur pėr keq tek njerėzit, fatkeqėsi ėshtė t'i njohėsh keq njerėzit.
Konfuēi

Njeriu qė tė shpie kah vepra e mirė ėshtė njėsoj si ai qė e bėn.
Muhameti

Njeriun nuk e ndihmon duke i dhėnė ēdo ditė peshk pėr tė ngrėnė, por duke e mėsuar tė zėrė peshk.
Kineze.

Njeriu lind i lirė, ndėrsa tėrė jetėn ėshtė nė pranga.
Ruso

Njeriu i kuptueshėm i pėrshtatet botės, i pakuptueshmi vazhdimisht mundohet t'ia pėrshtasė botėn vetvetes.
Shou

Njerėzit qė s'i kundėrshtojmė kurrė janė ose ata qė mė sė shumti i duam, ose ata qė mė sė paku i respektojmė.
Korēe

Njerėzit janė si pjeshkat e dardhat, bėhen tė ėmbla pak para se tė fillojnė tė prishen.
Holmsi

Njerėzit ndahen nė dy llojė: tė parėt mendojnė e pastaj flasin e veprojnė, tė dytėt njė herė flasin, veprojnė, e pastaj mendojnė.
Tolstoi

Njerėzit vdesin qė tė rrojė njerėzimi.
Bjelinski

Njeriu asnjėherė nuk ėshtė qesharak pėr shkak tė vetisė qė ka, por vetėm pėr shkak tė asaj qė dėshiron tė ketė.
La Rosh*****o

Kur flet pėr armikun tėnd mos harro se njė ditė mund t'i bėhesh mik.
Periandri

Duani armiqtė, sepse ata flasin pėr gabimet tuaja.
Franklini

Fakti qė kemi armiq tregon qartė se kemi edhe merita.
Beme

Miqtė i zgjedhim sipas pamjes, tė njohurit sipas karakterit, ndėrsa armiqtė sipas menēurisė.
Uajldi

Mendimet qė kanė armiqtė pėr ne janė mė afėr tė vėrtetės, se ato qė kemi pėr veten.
Briani

Kushdo qė hamendet ėshtė armiku im.
Bonoparti

Me tė rrezikshmit janė armiqtė, pėr tė cilėt njeriu nuk mendon se duhet tė ruhet prej tyre.
De Goli

Suksesi mė i madh i kundėrshtarit tėnd ėshtė nė qoftė se edhe ty tė bind pėr atė qė flet.
Parkeri

Askush tė mos lavdėrohet se nuk ka armiq, kjo vetėm tregon se ai nuk ka kurrfarė vlere.
Burzhari

Pėr armikun mos fol keq, por mendo.
Latine

Nė familjen e harmonishme, lumturia vjen vetvetiu.
Kineze

Derrit dhe dhėndėrit mjafton t'u tregosh shtėpinė vetėm njė herė. Herėt e tjera do ta gjenė vetė.
Spanjolle

Tė gjitha familjet e lumtura janė tė njėjta. Tė gjitha tė palumturat - nė mėnyra tė veēanta.
Tolstoi

Lehtė ėshtė tė sundosh mbretėrinė, vėshtirė ėshtė familjen.
Kineze

S'ėshtė vėshtirė tė bėhesh baba, por vėshtirė ėshtė tė jesh baba.
Bushi

Ashtu si nė dashuri, edhe nė marrėdhėniet e fėmijėve me prindėrit, mė i dobėt ėshtė ai qė do mė shumė.
Ruso

Mė lehtė ėshtė tė luftosh, se sa ta rritėsh njė fėmijė bonjak.
Gaga

Fėmija ushqehet me qumėsht dhe lėvdata.
Lambi

Fėmija e parė ėshtė vazhdimėsia e kukullės sė fundit.
Hygo

Fėmijėt janė gjykatėsit tanė tė ardhshėm.
Gorki

Pija qė nuk tė mėrzitet kurrė ėshtė uji; fruti qė nuk tė mėrzitet kurrė ėshtė fėmija.
Indiane

Shėrbimi mė i madh qė mund t'u bėjė fėmijėve njė baba ėshtė tė dojė nėnėn e tyre.
Merime

Fėmija ėshtė libėr nė tė cilin lexojmė dhe nė tė cilin duhet shkruar.
Rosegjeri

Jepini fėmijės mė shumė liri: le tė vrapojė, le tė kėrcejė, le tė jetė i lirė, le tė luajė dhe tė argėtohet, le tė mos jetė asnjėherė nė qetėsi.
Ruso

Fėmijėt marrin grushta qė u takojnė prindėrve.
Italiane

Babai duhet tė jetė shok dhe person i besuar, e jo tiran i fėmijėve.
Xhoberti

Fėmijėt njihen me fatkeqėsitė pėrmes njerėzve.
Bttshlari

Nė ditėn e lindjes sate lulėzuan tė gjitha lulet e botės.
Spanjolle

Njerėzit pėrēmojnė atė qė s'e kuptojnė.
Gėte

Njeriu i pafat, edhe kur bie nė pupla, e then kokėn.
Shqipe

Sa hiē ėshtė njeriu krahasuar me gjithėsinė.
Ēehovi

Ndoshta ligjet as qė na nevojiten: njerėzve tė drejtė nuk u duhen, e tė kėqijtė nuk mund t'i harmonizojnė.
Demosteni

Sa qetėsi do tė mbretėronte sikur njerėzit tė thonin vetėm atė qė dinė.
Ēapeku

Njeriu ēdoherė mund tė bėjė diēka nga ajo qė kanė bėrė prej tij.
Sartri

Njeriu duhet tė ndalet para se t'i ketė thėnė tė gjitha. Tė shumtėt i kanė thėnė tė gjitha, para se t'ia fillonin.
Kaneti

Njeriu mund tė jetė i drejtė pėr tė tjerėt, por asn-jėherė me veten.
Kabusi

Tė tė mos vijė keq nėse nuk tė njohin njerėzit, por pėrkundrazi - qė nuk i njeh ti ata.
Kineze

Njerėzit i urrejnė atė qė mbjellin nė ta ndjenjėn e inferioritetit.
Ēesterfildi

Nėse njėrėzit sjellin guxim nė jetė, bota do t'i vrasė ata, do t'i thyejė, prandaj edhe i vret.
Heminguei

Sikur tė mund t'i bindja njerėzit tė mė frikėsohen, me kėnaqėsi do t'i bindja tė mė duan.
Nobeli

Nė mesin e ca njėrėzve ėshtė pėrēmim tė tregosh talentin.
Prevevi

Njeriu qė ka shumė tė flasė me veten, u largohet bisedave me tė tjerėt.
Berne

Asnjėherė njeriut nuk i nevojitet mė shumė mėnēuri, sesa atėherė kur ka punė me mendjelehtėt.
Kineze

Njeri, njihe veten.
Sokrati

Unė nuk njoh asgjė mė tė mirė, mė tė harmonishme dhe mė interesante se njeriun.
Gorki

Njerėzit e kėqij, kur janė tė lumtur, bėhen tė padurueshėm.
Eskili

Nėse duam tė civilizojmė njė njeri, sė pari do filluar nga gjyshja e tij.
Hygo

T'i kuptosh tė tjerėt ėshtė punė e mirė, por tė kuptosh vetveten ėshtė punė edhe mė e mirė.
Lao Ce

Ēdo njeri, po tė dėshironte tė jetė i ditur sa dėshiron tė jetė i bukur, injorantė nė botė nuk do tė kishte.
Konjuēi

Njeriu pa plan ėshtė si anija pa timonier.
Esheri

Pesimist ėshtė njeriu qė nga dy tė kėqija zgjedh-tė dyjat.
Stanislavski

Ēdo gjė ėshtė njerėzore, sepse bėhet nga njeriu.
Cezari

Mendoj se pėrkufizimi mė i mirė i njeriut ėshtė: dykėmbėsh i pamiradishėm.
Dostojevski

Sjellja e njeriut ėshtė pasqyrė, ku gjithsecili tregon fytyrėn e vet.
Gėte

Njeriu pa shokė si e majta pa tė djathtėn.
Avisebroni

Koha e tregon njeriun e ndershėm, kurse tė keqin e njeh pėr njė ditė.
Sofokliu

Njeriu dallohet sipas veprės dhe punės sė vet.
Sartri

Mosha 50 vjeēare ėshtė ajo, nė tė cilėn njerėzit bėjnė seriozisht atė qė nė moshėn 25 vjeēare do t'i shtynte tė pėlcisnin nga gazi.
Floberi

Njerėzit pėrēmojnė atė qė s'e kuptojnė.
Gėte

Me kė tė jem, nė mos vetėm me njerėzit qė vuajnė.
Konfiiēi

Njeriu nuk mund tė bėhet ēdo herė hero, por mund tė bėhet njeri.
Spenseri

Njeriu ėshtė perėndi pėr njeriun, po qe se i njeh obligimet.
Cecilstaciu

Nuk e kupton mirė njeriun ai qė s’di, se prej njeriut varet fati i njeriut.
Brehti

Nėse njerėzit nuk kthehen asnjėherė kah tė parėt e tyre, nuk do tė gėzohen as pėr trashėgimtarėt e vet.
Eurke

Unė mahnitem duke folur pėr tė vėrtetėn mbi njerėzit, sepse s'ka asgjė mė qesharake se kjo.
Shoi

Disa njerėz mbajnė votėr tė madhe nė shpirtin e tyre, por kurrė nuk vjen kush pėr t'u ngrohur nė tė.
Van Gogu

Unė jam sė pari njeri e mandej franceze.
Monteskie

Eva dhe Adami kanė qėnė origjinalė, kurse ne jemi vetėm kopje.
Zhukovski

Njeriu sa mė pak ėndėrron aq mė pak beson.
Menkeni

Njeriu qė ėshtė shumė i mirė pėr botėn, shpesh nuk ėshtė i mirė pėr familjen e vet.
Mani

Lumin do ta njohėsh nė qoftė se noton, njeriun nė qoftė se bisedon.
Eilke

Njeriu bėhet i menēur mė shumė prej marrėzive tė tė tjerėve,sesa prej dijes sė vet.
Dode

Njeriu mund tė bėjė gjithēka, vetėm nė qoftė se do.
Gorki

Asnjė njeri nuk mund ta kuptojė atė qė nuk e ka pėrjetuar.
Hese

Unė ende nuk kam takuar njeri prej tė cilit nuk mund tė mėsoj diēka.
Mirabo

Njeriu mund tė ndalet duke u ngjitur, por jo kur bie.
Bonoparti

Njerėzit mė tė shkolluar nuk janė edhe mė tė menēurit.
Ēoseri

Janė njėsoj tė parrezikshėm, njerėzit e menēur dhe budallenjtė. Tė rrezikshėm janė vetėm gjysmė tė marrėt dhe gjysmė tė menēurit.
Gėte

Duhet kėrkuar e mira te ēdo njeri.
Sblesingeri

Njeriu ėshtė krijesė qė, nė esencė, ėshtė i pakėnaqur me tė tjerėt.
Ēehovi

Njerėzit duhen kur nuk njihen.
Fransi

Parajsa nuk ėshtė lart, ajo ėshtė nė zemrėn e njeriut.
Dali

Mė shumė e dua njeriun e paarsimuar por tė ēiltėr, se sa tė arsimuar por tė poshtėr.
Petrarka

Askush nuk mund tė tė bėhet mė i huaj se njeriu qė ke dashur dikur.
Remarku

Roli i vėrtetė i njeriut ėshtė tė jetojė, e jo tė ekzistojė.
Londoni

Njeriu qė nuk ka vuajtur, nuk di tė falė.
Tomazeu

Sa mė shumė i njoh njerėzit, aq mė tepėr i dua kafshėt.
De Goli

O, vite tė lumtura. Kush nuk do edhe njė herė tė bėhet fėmijė!
Bajroni

Fėmija ėshtė i vetmi qė pėrjeton botėn nė mėnyrė tė vėrtetė, tė gjitha tė tjerat janė artificiale.
Belou

Ēupėza pa kukulla ėshtė si gruaja pa fėmijė.
Hygo

Meqenėse i durojmė gabimet e miqve tanė, pse tė mos i durojmė pra edhe gabimet e fėmijėve tanė.
Plutarku

A e dini cila ėshtė mėnyra mė e sigurt pėr tė ēuar fėmijėn tuaj nė fatkeqėsi? Lejojeni tė bėjė gjithnjė ē'dėshiron.
Ruso

Shoku mė i pavlefshėm ėshtė ai, i cili, pėr njė fjalė qė ka dėgjuar pėr shokun e tij, nuk e do mė atė.
S.Frashėri

Miku ėshtė pasuria mė e madhe nė jetė.
Latine

Ha me miq, por mos lidh punė me ta.
Armene

Mė tė ēmuar janė ata miq, qė nuk i njohim mirė.
Arcibe

Nuk e ke mik atė qė tė lavdėron, por atė qė tė kritikon.
Sllovene

Nevoja zbulon a ke miq apo vetėm emrat e tyre.
Publie Sir

Miqėsia ndėrpritet kur futet borxhi.
Labishi

Kujdesi ėshtė rruga mė e mirė pėr miqėsinė.
Spenseri

Nė qoftė se je rob, nuk mund tė jesh mik. Nė qoftė se je tiran, nuk mund tė kesh miq.
Niēe

Edhe miqve duhet t'u themi tė vėrtetėn nė sy.
Can****

Fati na jep prindėrit, kurse miqtė i zgjedhim vetė.
Moriaku

Miqtė janė si shalqini: pėr tė gjetur njė tė mirė, duhen provuar disa.
Merime

Ēdokush mund t'ju tregojė sa dhen e dhi ka, por jo sa miq.
Sokrati

Njeriu duhet ēmuar si pėrkah numri i armiqve qė ka, ashtu edhe pėrkah numri i miqve.
Rishele

Mė thuaj kė ke mik, se ai mė tregon kush je ti.
Averēenko

Mė mirė pa miq, se sa me miq tė kėqinj.
S.Drini

Kemi mė pak miq se mendojmė, kurse mė shumė sesa dimė.
Stali

Dashuria e vėrtetė ėshtė e rrallė, miqėsia e vėrtetė ėshtė edhe mė e rrallė.
Lct Rosh*****o

Fati formon miqėsi, ndėrsa fatkeqėsia e provon
Seneka

Eshtė rrezik i madh t'i njohėsh mirė miqtė e tu.
Uctjldi

Pa shokė dhe me shokė, njerėzit kurrė nuk janė tė kėnaqur.
Xhefersoni

Ai qė ėshtė i sinqertė nė shoqėri, nuk angazhohet tė bėj miq, por tė bėhet mik.
K.Simoni

Mė me dėshirė do tė bėhesha gjykatės nė ndonjė shqyrtim mes dy armiqve tė mi, se sa mes dy miqve.
Biasi

Armiku i armikut tim nuk ėshtė miku im.
Kaneti

Miku i rremė ėshtė si hija, qė na ndjek vetėm derisa ndrit dielli.
Dosi

Njeriu kurrė nuk mund t'i bėhet mik ndonjė femre, nėse mund t'i bėhet dashnor.
Balzaku

Ai qė imponohet nė jetė shumė i afėrt, nuk ėshtė gjithmonė i denjė tė na bėhet mik.
Plutarku

Mik ėshtė ai qė na duron me tė gjitha tė metat.
Latine

Plaga qė shkaktohet nga miku, asnjėherė nuk shėrohet.
Kineze

Ish miku ėshtė mė i rrezikshėm se armiku.
Ruse

Nga alkooli mund tė dehemi nė fillim, nga miqtė nė fund.
Zoshēenko

Mik ėshtė ai njeri qė ka armiq tė njėjtė si ju.
Linkolni

Vetėm dora e mikut e nxjerr therrėn nga zemra.
Zafari

Mikun veēan kritikoje, por nė shoqėri lavdėroje.
Latine

Shpesh varrosen miqėsitė, e jo miqtė.
Mirabo

Nė fatkeqėsinė e miqve tanė gjejmė diēka qė na gėzon.
Ruso

Miqtė tuaj nuk dinė shumė gjėra, mirėpo dinė ē'tė bėjnė po tė jenė nė vendin tuaj.
De Sika

Kush kėrkon miq pa teke, mbetet pa miq.
Xh.Elioti

Nė qoftė se ia thua ndonjė fshehtėsi mikut tėnd, mendo se edhe ai e ka mikun e vet.
Nesini

Nė qoftė se dėshiron ta ruash fshehtėsinė prej armiqve, ruaje prej miqve.
Lilienkroni

Shumica e njerėzve kėnaqen me inferioritetin e miqve tė mirė.
Klemanso

Mua nuk mė duhet miku, qė pajtohet me gjithēka dhe ēdo gjė e miraton me kokė, sepse kėtė edhe hija ime mund ta bėjė shumė mė mirė.
Plutarku

Qė tė ekzistojė miqėsia duhet t'i besojmė njeri-tjetrit, e qė tė bsojmė duhet tė jemi miq.
Tolstoi

Nuk ka njeri mė tė rrezikshėm, se sa miku budalla.
La Fonteni

Nė qoftė se para ēdo shėrbimi miqėsor menjėherė mendon falenderimin, atėhere nuk ke dhuruar, por ke shitur.
Dostojevski

Platon je miku im apo jo? Dhe prapė mė vlerėson.
Guareski

Hallet ua tregojmė vetėm miqve tė mirė.
Madagaskarase

Miqėsia nuk ka zėvendėsim.
Sbileri

Miku duhet t'i durojė dobėsitė e mikut.
Shekspiri

Miqėsia duhet tė jetė e pavdekshme, armiqėsia e vdekshme.
Livie

Miku i tė gjithėve nuk ėshtė miku i askujt.
Shopenhaueri

Eshtė keq tė hetosh se nuk ke miq, atėhere kur ata vėrtetė tė duhen.
Plutarku

Mos ua thuaj miqve tė tu atė qė armiqtė e tu nuk duhet ta dinė.
Shou

Sa mė shumė i duam miqtė tanė, aq mė pak i miklojmė.
Molieri

Frenoni orekset tuja, o miqtė e mi, sepse edhe kėshtu do ta pushoni natyrėn e njeriut.
Dikensi

Plaga qė tė krijon miku kurrė nuk shėrohet.
Kineze

Kemi tri kategori tė miqve: ata qė janė indiferentė, ata qė janė tė pakėndshėm dhe ata qė urrejmė.
Shamfori

Forca e njeriut tregohet nė fatkeqėsi, besnikėria e mikut nė fortunė.
Kerneri

Sa je i lumtur ke shum miq, por kur vinė kohėrat e kėqija mbetesh vetėm.
Ovidi

Kam pasur miq- mė vdiqėn, takova tė rinj- mė falni.
Kafka

Nėna ėshtė drita e shtėpisė.
Shqipe

Nėna, qoftė edhe e keqe, ėshtė gjithmonė nėnė.
Bethoveni

Vetėm diēka ėshtė mė e bukur dhe mė e mirė se femra nė botė, kjo ėshtė nėna.
Shefeti

Dora qė pėrkund djepin ėshtė ajo qė rrotullon fatin e njerėzisė, sepse ajo dhe vetėm ajo e drejton jetėn kah horizontet e ndritura ose tė errta.
H.Stėrmilli

Mashkulli ka tė sigurt vetėm njė dashuri- dashurinė e nėnės.
Berne

Fati i ardhshėm i fėmijės ēdoherė ėshtė vepėr e nėnės.
Bonaparti

Nėna te fėmija, zakonisht, puth mė shumė veten se fėmijėn.
Niēe

Pa diell nuk ka lule, pa dashuri nuk ka fat, pa grua nuk ka dashuri, pa nėnė nuk ka poetė, as heroj.
Gorki

Nėna e mirė nuk pyet a dėshiron, por jep.
Angleze

Nėna e tė vrarit fle, por nėna e dorasit nuk ka gjumė tė qetė.
Arabe

Nėna nė sytė e fėmijės nuk ėshtė grua, por pishė e ndezur fanar.
Tarketi

E tėrė ajo qė ėshtė e bukur te njeriu ėshtė krijuar prej rrezeve tė diellit dhe prej qumėshtit tė nėnės, dhe kjo na mbush me dashuri, pėr jetė.
Gorki

Dashurinė nė tokė e krijoi nėna.
Petrctrka

Njeriu i keq ėshtė fatkeqėsi e vendit tė vet.
Shqipe

Lum ai qė nuk harron epigramin: "Njeri, njih veten".
A.Moisiu

Eshtė vėshtirė tė jesh njeri.
H.Sulejmani

Njeriu nuk ha pėr tė rrojtur, por jeton pėr tė ngrėnė.
N.Bulka

Ashtu siē ėshtė arti i vėrtetė gjithmonė i ri, ashtu mbetet i ri edhe njeriu qė bart kurdoherė mendime tė reja.
Spasse

Njerėzit s'shtrojnė pyetje kur s'janė tė nxitur prej dhembjes apo dashurisė.
R.Qosja

Shpeshherė njerėzit e kėqij janė si qentė e dobėt: po ike tė sulen mė keq, po i sulmove, ia krisin vrapit.
J.Xoxa

Njeriu ėshtė i mrekullueshėm sa ėshtė fėmijė.
H.Sulejmani

Ēdo njeri ėshtė i dhėnė pas njė diēkaje dhe sa mė e rėndėsishme tė jetė ajo "diēka" sa mė e madhe, aq mė e ēmuar ėshtė jeta e njeriut.
R.Qosja

Askush s'mund tė lavdėrohet se do tė mund tė jetonte edhe pa njerėz.
Prydoni

Bėhuni si ora e saktė, por mos u bėni si ora qė ēdokush t'ju kurdisė.
Pitagora

Njeriu ėshtė vetėm fėmijė mė i rritur.
Drajdeni

Nė zemrėn e ēdo njeriu fshihet luani.
Turke

Ēdo gjė do pėrkushtuar njeriut. Vetėm jo njerėz tė tjerė.
Leci

Njeriu nė jetė ėshtė shpesh bagazh, tė cilin e pėrdorin tė tjerėt.
Shibėli

Mė mirė ėshtė tė njohėsh njerėzimin nė pėrgjithėsi, se sa njeriun nė veēanti.
La Rosh*****o

Njeriu, nė tė njėjtėn kohė, ėshtė turpi dhe nderi i natyrės.
Pafi

Absurde ėshtė t'i klasifikosh njerėzit nė tė mirė dhe tė kėqij. Ata janė ose intersantė ose monotonė.
Uajldi

Hidhėrohem pėr ty, e jo kundėr teje, njeri.
Jozhefi

Nė qoftė se njerėzve u mirrni iluzionet, atėhere ēfarė kėnaqėsi u mbeten?
Volteri

Njeriu ėshtė i tillė, si ėshtė shoqėria nė tė cilėn vepron.
Euripidi

Njerėzit e ligj japin kėshillat mė tė mira.
A.Kristi

Nė botė ekzistojnė dy lioj njerėzish: inteligjentė tė pafe dhe fetarė pa inteligjencė.
Aragoni

Njerėzit janė si bimėt: nuk rriten mirė nėse nuk u kushtohet kujdesi i duhur.
Monteskie

Ekzistojnė shpirtėra tė fėlliqur, tė brumosur nga llumi i bėrllogut, tė dashuruar pas fitimit e interesit, po ashtu siē ekzistojnė edhe shpirtėra tė bukur, tė dashuruar pas lavdisė e virtytit.
La Bryeri

Njė njeri nuk ėshtė asgjė mė shumė se tjetri, nėse nuk bėn diēka mė shumė se ai.
Servantesi

Njeriu i pėrzermėt ėshtė si njė pemė e hijshme qė bėn hije tė ushqen e tė ngroh.
Rumune

Vlera e njeriut ėshtė kuantiteti i energjisė morale, intelektuale dhe fizike qė gjenden nė krahėrorin e tij.
Ruizi

Njerėzit dinakė urrejnė shkencėn e adhurojnė primitivizmin, kurse tė menēurit kėtė e shfrytėzojnė.
Bekoni

Kurrė mos i beso njeriut qė flet mirė pėr secilin.
Xh.Kolinsi

Tė jesh njeri, disi rol i vogėl.
Kornadi

Preokupimi mė fisnik i njeriut ėshtė njeriu.
Lesingu

Njerėzit, tė gjithė janė vėllezėr.
Feneloni

Njeriu ėshtė stoli nė botė.
Gorki

Njeriu qė nuk mendon e planifikon pėrpara, do t'i dalin telashe posa tė kalojė prakun e derės sė vet.
Konfuēi

Nuk ka send i cili nuk e ka vendin e vet dhe nuk ka njeri i cili nuk e ka ēastin e vet.
Talmudi

Njė mori njerėzizh e konsiderojnė veten tė sėmurė edhe pse nuk janė, e njė mori tjetėr e konsiderojnė veten tė shėndoshė edhe pse nuk janė.
Lihtenbergu

Ēdo njeri ėshtė i rendėsishėm pasi vdes.
Hobsi

Njeriu mbizotėroi natyrėn para se tė mėsonte tė mbizotėrojė vetveten.
Shvajceri

Njeriu qė pėrpiqet tė arrijė idealin e vet, i ngjan udhėtarit, i cili nė mbrėmje hip nė kodėr, kur nuk ėshtė mė afėr yjeve, por i sheh mė bukur ata.
Taneri

Nė ēaste tė vėshtira lindin njerėz tė mėdhenj.
Hygo

Perėnditė caktuan qė, para suksesit, njeriu tė djersitet.
Hesiodi
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shprehjet mė filozofike tė te gjitha kohėrave

Mesazh  Fikrro prej 28.06.10 0:07

Ēdo mendje e ndritur e kohėrave ka lėnė trashėgiminė personale. Pėr disa janė veprat, pėr disa tė tjerė aseti mė i madh janė thėniet nė letėr. Shumė prej tyre janė sfiduese, frymėzuese dhe interesante, optimiste, por vetėm tė vėrtetat, ato qė i rezistojnė brezave janė mė tė vlefshmet. Cilat janė batutat pėr tė qeshur tė kryeministrit britanik, Churchill? Cilat prej thėnieve tė Platonit vlejnė edhe nė ditėt e sotme? A vlejnė leksionet e Bonapartit pėr miqtė dhe armiqtė edhe nė luftėrat e ditėve tė sotme? Lexoni 100 thėniet mė argėtuese dhe gazmore qė politikanė, shkrimtarė, filozofė dhe aktorė kanė thėnė.


Albert Ajnshtajn

ØE vetmja gjė qė bie ndesh me diturinė time ėshtė arsimimi.
ØPėr sa i pėrket pėrputhjes sė ligjeve tė matematikės me realitetin, ato nuk janė tė sigurta; pėr sa i pėrket sigurisė sė tyre, ato nuk pėrputhen me realitetin.
ØLogjika praktike ėshtė mbledhja e paragjykimeve tė pėrfituara nė moshėn 18-vjeēare.
ØĒlirimi i energjisė atomike nuk ka krijuar njė problem tė ri. Ka bėrė mė urgjente nevojėn pėr tė zgjidhur njė ekzistues.
ØNėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit.
ØNuk e di se me cilat armė do tė bėhet Lufta III Botėrore, por Lufta IV Botėrore do tė luftohet me shkopinj dhe gurė.
ØMarrėzia: tė bėsh tė njėjtėn gjė pėrsėri dhe pėrsėri dhe tė presėsh rezultate tė ndryshme.
ØSekreti i krijimtarisė ėshtė tė dish tė fshehėsh burimet.
ØVendose dorėn mbi furrė pėr njė minutė dhe tė duket si njė orė. Ulu pranė njė vajze tė bukur pėr njė orė dhe tė duket si njė minutė. Ky ėshtė relativitet.
ØNėse faktet nuk pėrputhen me teorinė, ndrysho faktet.
ØKushdo qė s’ka bėrė asnjė gabim nuk ka provuar asgjė tė re.

Fredrick Nietzsche

ØAh, gratė. Ato i bėjnė lartėsitė mė tė larta dhe ultėsirat mė tė sheshta.
ØMashkulli i vėrtetė do dy gjėra: rrezikun dhe lojėn. Pėr kėtė arsye ai do gruan, si lojėn mė tė rrezikshme.
ØMėnyra mė e mirė pėr tė korruptuar njė tė ri ėshtė ta udhėzosh tė ketė mendim mė tė lartė pėr ata qė mendojė si ai se sa ata qė mendojnė ndryshe.
ØĒfarė ėshtė djallėzi. Ēfarėdo qė del nga dobėsia.
ØShumė janė kokėfortė nė kėrkim tė rrugės qė kanė zgjedhur, pak nė kėrkim tė qėllimit.
ØArma mė e mirė kundėr njė armiku ėshtė njė tjetėr armik.
ØAvantazhi i njė kujtese tė keqe ėshtė se mund tė shijosh disa herė tė njėjtėn tė mirė si pėr herėn e parė.
ØNuk vritet me zemėratė, por me qeshje.

Mark Twain

ØKujdes kur tė lexoni libra shėndeti. Mund tė vdisni pėr njė gabim shtypi.
ØUnė nuk mora pjesė nė funeral, por dėrgova njė letėr tė kėndshme kur thuhej se e miratova.
ØNuk e kam lejuar asnjėherė shkollimin tė ndėrhyjė me arsimimin.
ØNjeriu qė nuk lexon libra tė mirė nuk ka asnjė avantazh ndaj atij qė s’mund t’i lexojė.
ؓPėrse rrini heshtur me pamjen e njė zarfi pa adresė sipėr?”
ØProblemi me kėtė botė nuk ėshtė se njerėzit dinė shumė pak, por se dini kaq shumė gjėra qė s’qėndrojnė.
ØĖshtė shumė e lehtė ta lėsh duhanin. Unė e kam bėrė me qindra herė.
ØBlini tokė. Askush s’e prodhon mė.
ØNga tė gjitha gjėrat qė kam humbur, mė ka marrė malli mė shumė pėr mendjen.
ØVera gjermane dallohet nga uthulla nga etiketa.
ØMos u sillni rrotull duke thėnė se bota ju detyron jetesėn. Bota nuk ju detyron asgjė. Ishte kėtu para jush.
ØGjithmonė falini armiqtė, asgjė s’i mėrzit mė shumė.
ØMund t’i rezistoj gjithēkaje, pėrveē tundimit.

Voltaire

ØAsnjė flokė bore nė njė ortek nuk ndjen se ka pėrgjegjėsi.
ØTriumfi i vėrtetė i arsyes ėshtė se ne aftėson tė vazhdojmė rrugėn me ata qė nuk e kanė.
ØKa njerėz qė nuk mendojnė mė thellė se njė fakt.
ØGjithkush qė ka pushtetin tė tė bėjė tė besosh absurditete ka pushtetin tė tė bėjė tė marrėsh pėrsipėr padrejtėsi.
ØĒdo gjė shumė koti pėr t’u thėnė kėndohet.
ØMe anė tė vlerėsimit, e bėjmė pėrsosmėrinė e tė tjerėve pronėn tonė.
ØQeveritė duhet tė kenė edhe barinj edhe kasapė.
ØKur bėhet fjalė pėr paratė, tė gjithė kanė tė njėjtėn fe.
ØParagjykimet janė ato qė budallenjtė pėrdorin pėr arsye.
ØNėse Perėndia nuk do tė ekzistonte, do tė ishte e nevojshme ta shpiknim.
ØĒdo njeri ėshtė fajtor pėr tė gjitha tė mirat qė s’ka bėrė.

Napoleon Bonaparti

ØDuhet tė qeshim me njeriun qė tė mos qajmė pėr tė.
ØS’duhet tė luftoni shumė shpesh me njė armik, pėrndryshe do t’jua mėsojė tė gjitha marifetet e luftės.
ØKurrė mos e ndalni armikun kur po bėn njė gabim.
ØAftėsia nuk ka shumė vlerė pa mundėsinė.
ØHistoria ėshtė versioni i ngjarjeve tė kaluara pėr tė cilat njerėzit kanė vendosur tė bien dakord.
ØNė politikė, absurditeti nuk ėshtė handikap.
ØNjerėzit e famshėm e humbasin dinjitetin kur i sheh nga afėr.
ØKushtetuta duhet tė jetė e shkurtėr dhe e paqartė.
ØNjė lider ėshtė njė tregtar me shpresė.
ØNjė njeri do tė luftojė mė shumė pėr interesat se sa pėr tė drejtat.
ØThroni ėshtė vetėm njė stol i mbuluar nga kadifja.

Winston Churchill

ØĖshtė thėnė se demokracia ėshtė forma mė e keqe e qeverisjes, pėrveē gjithė tė tjerave qė janė provuar.
ØNjė komb qė i vė taksė vetes pėr prosperitetin ėshtė si njė njeri brenda nė kovė, qė pėrpiqet ta ngrejė veten nga doreza.
ØNjė paqėsor ėshtė dikush qė ushqen njė krokodil, me shpresėn se do tė jetė i fundit qė do tė hahet
ØGėnjeshtra ka bėrė gjysmėn e rrugės rreth e qark botės, kur e vėrteta sapo ėshtė nisur.
ØKeni armiq? Mirė. Kjo do tė thotė se keni luftuar pėr dikė dikur nė jetėn tuaj.
ØArgumenti mė i mirė kundėr demokracisė ėshtė njė pesė-minutėsh muhabet me njė votues tė zakonshėm.
ØTė pėrmirėsosh do tė thotė tė ndryshosh; tė jesh i pėrsosur do tė thotė tė ndryshosh shpesh.
ØPolitika ėshtė aftėsia pėr tė parashikuar atė qė do tė ndodhė nesėr, javėn tjetėr, muajin tjetėr dhe vitin tjetėr. Dhe tė kesh aftėsinė qė mė pas tė shpjegosh pse nuk ndodhi.
ØNgrėnia e fjalėve kurrė nuk mė ka shkaktuar mostretje.
ØMė pėlqejnė shumė derrat. Qentė na shohin me sy ngritur. Macet na shohin me sytė poshtė. Derrat na konsiderojnė si tė barabartė.
ØKam marrė mė shumė nga alkooli, nga sa ka marrė alkooli nga unė.
ØNė luftė mund tė vritesh vetėm njė herė, por nė politikė shumė herė.

George Carlin

ؓPa koment” ėshtė njė koment.
ØNėse njė person buzėqesh gjatė gjithė kohės, me siguri po shet diēka qė s’punon.
ØArsyeja pse e quajnė “Ėndrra amerikane” ėshtė se duhet tė jesh nė gjumė ta besosh.
ØSi ka mundėsi qė nuk e kuptojmė asnjėherė kur fillon dashuria, por gjithmonė e dimė kur mbaron
ØAh, ata francezėt. Kanė njė fjalė tė ndryshme pėr gjithēka!
ØAzia: Katėr shkronja tė vogla, tre miliardė njerėz tė vegjėl.
ØUnė nuk i dalloj ngjyrat. Njerėzit mė thonė se jam i bardhė dhe unė u besoj, sepse policėt mė thėrrasin “zotėri”.
ØGjithkush do tė kishte besim tek vetja me njė kokė plot me flokė. Por njė qeros plot besim – ky ėshtė diamanti i dorės sė parė.
ØNėse njė grua ju thotė se ėshtė njėzet dhe duket gjashtėmbėdhjetė vjeē, ėshtė dymbėdhjetė. Nėse ju thotė se ėshtė njėzet e gjashtė dhe duket si njėzet e gjashtė, ėshtė afėr tė dyzetave.
ØE gjithė bota ēmendet kur reperi mė i mirė ėshtė i bardhė, lojtari mė i mirė i golfit ėshtė i zi, mė i gjati nė “NBA” ėshtė kinez, zviceranėt fitojnė Kupėn e Botės, Franca akuzon SHBA-nė pėr arrogancė dhe Gjermania s’do tė shkojė nė luftė.

Benjamin Franklin

ØNėse do tė kuptosh tė metat e njė vajze, lavdėroje tek shoqet.
ØBirra ėshtė prova se Perėndia na do dhe dėshiron qė tė jemi tė lumtur.
ØKa vetėm tre miq besnikė, njė grua e vjetėr, njė qen i vjetėr dhe para nė dorė.
ØEksperienca ėshtė njė mėsuese e dashur dhe vetėm budallenjtė mėsojnė nga gjėra tė tjera.
ØTė zgjuarit nuk kanė nevojė pėr kėshillat. Vetėm budallenjtė nuk duan t’i marrin.
ØTragjedia e jetės ėshtė se plakemi shpejt dhe bėhemi tė urtė shumė vonė.
ØMiqtė, ashtu si peshku, fillojnė t’u vijė erė pas tri ditėve.
ØBėjini sytė katėr para martese, dhe mbajini gjysmė mbyllur pas martese.

George Bernard Shaw

ØNuk luajmė mė sepse plakemi. Plakemi sepse nuk luajmė mė.
ØGazetat duket se e kanė tė pamundur tė diskriminojnė mes njė aksidenti me biēikletė dhe kolapsit tė njė qytetėrimi.
ØKėrcimi: Shprehja vertikale e njė dėshire horizontale tė legalizuar nga muzika.
ØSikur tė gjithė ekonomistėt nė botė tė ishin vėnė njėri pas tjetrit, nuk do tė arrinin asnjė konkluzion.
ØRregulli i artė ėshtė se nuk ekzistojnė rregullat e arta.
ØNjė jetė e kaluar me gabime jo vetėm qė ėshtė mė e ndershme, por mė e vlefshme se njė jetė e kaluar duke mos bėrė asgjė.
ØKoha ėshtė njė mėsues i mirė, por i vret tė gjithė nxėnėsit e saj.
ØRinia ėshtė e mrekullueshme. Sa krim qė shpenzohet mė kot tek fėmijėt.
ØMartirizimi ėshtė e vetmja mėnyrė si njė njeri mund tė bėhet i famshėm pa aftėsi.
ØNėse s’e hiqni qafe njė skelet tė familjes, mund ta bėni tė kėrcejė.

Platoni

ØKy qytet ėshtė ai qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė ata qė janė.
ØKurajoja ėshtė tė dish se ēfarė mos tė kesh frikė.
ØVlera e njė burri ėshtė ajo qė bėn me pushtetin.
ØVėmendja ndaj shėndetit ėshtė pengesa mė e madhe nė jetė.
ØNjė prej dėnimeve pėr refuzimin e pjesėmarrjes nė politikė ėshtė se pėrfundon e qeverisesh nga inferiorėt.
ØMund tė zbulosh mė shumė pėr atė person nė njė orė lojė se nė njė vit bisedash.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

laureta

Mesazh  laureta prej 28.06.10 20:51

Me pelqyen thenjet vertet te vlefshme per tu thene dhe lexuar.
Nese sot ke lexuar nje liber neser lexo nje roman, ne menyr qe pasneser te kuptosh rendesin e diturise.
Nje dite eshte eshte nje sekond i kohes, e tere jeta eshte nje dite e vetme.
Mendo sot ate qe ke per te bere neser.
Jeta eshte nje enderr, qe smund ta enderrosh dy here.
Jetoje ēdo dite sikur te ishte dita e fundit e jetes!
avatar
laureta

Asgje nuk eshte me madheshtore se mendja asgje nuk eshte me e pasur se mendja por asgje nuk eshte me idiote se mendja ajo mund te ndertoje madheshtoren por ajo mund te shkatrroje vet veten!!?

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  babushi prej 29.06.10 17:02

Ndryshimi midis Demokracise dhe Dikatures eshte se ne Demokraci me pare votohet dhe pastaj merren urdhra; ne Diktature nuk eshte nevoja te harxhosh kohen per te shkuar te votosh.


Charles Bukowski
avatar
babushi

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  babushi prej 29.06.10 17:07

Ti pret te gjesh poezi ne nje reviste me poezi? Gjerat nuk jan kaq te thjeshta.

Charles Bukowski
avatar
babushi

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

AFORZMA NGA BUDA

Mesazh  Xhemajl prej 25.12.10 14:46

* Mos iu drejto me ton tė ashpėr ndokujt. Atyre qė do ju drejtohesh kėshtu mund tė tė pėrgjigjen nė tė njėjten mėnyrė: plagėt janė tė dhimbshme ; njėra pas tjetrės do bien mbi ty.

* Duke mbrojtur veten ke mbrojtur tjerėt; duke mbrojtur tjerėt ke mbrojtur veten .

* Fjalėt kanė fuqinė e tė shkatrruarit dhe tė krijimit; kur fjalėt janė tė sinqerta dhe tė kėndėshme mund tė ndryshojnė botėn.

* Asgjė e gjallė s’duhet vrarė, as insekti apo kafsha mė e vogėl, sepse ēdo jetė ėshtė e shenjtė.

* Jemi ajo qė mendojmė.

* Sa mė pak tė keni , aq mė pak duhet tė shqetėsoheni.

* Aroma e luleve nuk shkon kundėr erės, as i Jaseminit , aroma e tė mirėve shkon kundėr erės : njė njeri i drejtė njihet anė e mbanė.

* Ėshtė e nevojshme qė njeriu t’i afrohet gjithmonė e mė shumė tė mirės e tė pėrpiqet tė ruajė mendjen e tij nga ligėsitė . Mendja e atij qė bėn vepra tė mira me gjysmė zemre, nė fakt , merr kėnaqėsi nė tė keqe.

* Dhuna ėshtė frut i dėshirės.

* Njėqind vite tė jetės sė njė njeriu qė nuk merr nė konsideratė Ligjin Suprem , ėshtė e krahasueshėm vetėm me 1 ditė tė jetės sė atij qė e respekton.

* Ėshtė e preferueshme tė mos bėhet njė vepėr e bėrė keq , sepse mė pas do pendohemi. Atė qė bėjmė , mė mirė ta bėjmė tė rrėgullt (mirė) , pėr tė mos u penduar.

* Urrejtja nuk ndalet nga urrejtja , nė asnjė kohė ; urrejtja pushon nga dashuria : ky ėshtė ligji i pėrjetshėm.

* Kujdesi shpie nė pėrjetshmėri , moskujdesi nė vdekje ; tė kujdesshmit nuk vdesin kurrė , tė pakujdesshmit janė si tė vdekur.

* Nėse doni tė arrini ndriēimin, nuk duhet tė studioni mėsime tė panumėrta. Thellohuni vetėm tė njėra . Cila ? Te dhembshuria e madhe . Kushdo qė ka shumė dhembshuri, ka tė gjitha cilėsitė e Budės nė pėllėmbėn e dorės.

* Mė mirė tė jesh endacak e tė udhėtosh vetėm , sesa tė mykesh nė shoqėrinė e budallenjve.

* Lėviz nėpėr botė duke festuar , kėrcyer , kėnduar , si njė bletė ; shko nga lulja nė lule , vetėm duke provuar tė gjitha eksperiencat , piqesh.

* Vdekja do jetė shumė e bukur nėse di tė komunikosh me tė. Ėshtė njė
shpėrbėrje , bie prapė nė burimin e qėnies pėr tu ēlodhur e pėr tu rinovuar . Do tė thotė , tė zhdukesh nė burimin e ekzistencės dhe tė bashkohesh me Zotin – dhe mund tė rilindėsh prapė , deri sa tė bėhesh i Zgjuar.

* Pėr tė parė atė qė pak njerėz kanė parė duhet tė shkoni aty ku pak kanė qėnė.

* Pėrgojuesi ėshtė i ngjashėm me atė qė hedh pluhur kundėr dikujt tjetėr kur era ėshtė nė drejtim tė tij;kėshtu pluhuri s’bėn gjė tjetėr veēse i kthehet atij qė e hodhi. I virtytshmi nuk mund tė plagoset dhe dhimbja qė tjerėt duan t’i shkaktojnė , bie
mbi vetė ato .

* Mos i beso asgjėje , s’ka rėndėsi ku e ke dėgjuar ose kush e ka thėnė , edhe sikur ta kem thėnė unė , vetėm nėse ėshtė e pranueshme dhe e kuptueshme pėr arsyen tėnde.

* Kush nuk ka plagė nė dorė mundet tė prekė helmin me atė dorė : helmi nuk penetron aty ku nuk ka plagė ; dhe nuk ėshtė mėkat (vepra) pėr ata qė nuk e ka mėkat.

* Mos i besoni shkrimeve tė vjetra , mos besoni asgjė vetėm se populli juaj i beson, ose sepse ju kanė detyruar t’i besoni qė nga fėmijėria . Ndaj ēdo gjėje veproni me arsye ; pasi ta keni analizuar , nėse mendoni se ėshtė mirė pėr tė gjithė , atėherė besojeni , jetojeni , dhe ndihmoni fqinjin tuaj ta pėrjetojė edhe ai vetė.

* Ėshtė mė e rėndėsishme tė parandalosh qė njė kafshė tė vuajė , sesa tė rrish ulur e tė meditosh pėr tė kqijat e Universit duke u lutur nė shoqėrinė e priftėrinjve.

* Njeriu duhet tė shpėtojė veten me pėrpjekjet e veta , asnjė nuk mund tė bėjė pėr tė , atė qė ai duhet tė bėjė pėr vete.

* Vdekja nuk duhet tė kihet frikė nga tė mėnēurit.

* Vetėm virtyti garanton njė Karma tė mirė dhe virtyti mė i lartė ėshtė dhembshuria.

* Nė tė vėrtetė kurrė , kėtu poshtė (Bota materiale) , nuk mund tė shuhen urrejtjet me urrejtje.

* Me tė njėjtėn thjeshtėsi qė era ērrėnjos njė pemė tė brishtė , tundimet tėrheqin atė qė ėshtė nė kėrkim tė kėnaqėsive , qė ėshtė i pangopur (lakmitar) , dembel dhe i dobėt. Por , si era qė nuk mund tė lėkundė njė mal , asnjė tundim nuk lėkund tė urtin , energjikun , tė besueshmin qė jeton thjeshtė.

* Nė kėtė botė tė gjithė do vdesim . Kujto , si mund tė mbash armiqėsi?

* Nė kėtė botė urrejtja nuk mund t’i japi fund urrejtjes . Vetėm dashuria ėshtė e aftė ta shuajė atė . Ky ėshtė Ligji i Pėrjetshėm.

* Jemi ajo qė mendojmė . Ajo qė jemi ėshtė produkt i mendjes sonė . Ēdo fjalė ose vepėr qė lind nga ndonjė mendim i turbullt , ndiqet nga vuajtje , ashtu si rrota e karrocės qė ndjek kėmbėt e demit.

* Mos mbivlerėso atė qė ke marrė dhe mos lakmo tjetėr : Ai qė lakmon tjetėr nuk do arrijė paqen e mendjes.

* Kjo udhė Ariane me 8 rrugė, dmth : vizion i drejtė , qėllim i drejtė , fjalė e drejtė , veprim i drejtė , jetė e drejtė , pėrpjekje e drejtė , vėmėndje e drejtė, meditim i drejtė.

* Katėr tė vėrtetat fisnike : tė lindėsh , tė jetosh , tė vdesėsh , tė ringjallesh.

* Pėr tė arritur gjetjen e thelbit tonė tė vėrtetė , duhet qė mė parė tė jetojmė tė tėshtatė mėkatet . 36-Udhėtari , nėse nuk takon njė shoqėrues mė tė mirė ose tė ngjashėm me veten , azhdon i bindur vetėm : nuk bėhet shoqėri me budallain .

* Ashtu si njė shkėmb masiv nuk tundet nga era , ashtu edhe tė mėnēurit nuk lėkunden mes fajsimeve dhe lavdrimeve.

* Uji kanalizon burimet , harkėtarėt lakojnė shigjetat , marangozėt pėrkulin drurin , tė mėnēurit vetėbinden.

* Nuk kėrkoj kompensim rilindjen nė Qiell , por kėrkoj tė mirėn e njerėzve , kėrkoj tė ridrejtoj ata qė kanė humbur dritėn e tyre , ata qė jetojnė nė errėsirė dhe tė zhduk nga bota tė gjitha dhimbjet e vuajtjet.

* Ai qė vesh rrobėn e verdhė pa u pastruar , pa fituar dominimin e vetes e pa kėrkuar tė vėrtetėn , ėshtė i padenjė pėr ta veshur atė.

* Mposht njėmijė herė , njėmijė burra nė betejė : vetėm ai qė mund veten ėshtė luftėtari mė i madh.

* Asgjė nuk ėshtė konstante, pėrveē ndryshimit.

* Nuk ka zjarr tė barabartė me pasionin, ose peshkaqen me urrejtjen , as kurth me ēmendurinė , ose pėrrua me lakminė .

* Ēdo gjė vjen nga asgjėja dhe nga ky burim i pėrbashkėt rrjedh detyra e vllazėrisė dhe i mėshirės ndaj tė gjitha krijesave.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnie me vlerė

Mesazh  Elizza prej 25.01.11 17:00

Thėnie me vlerė

Thėniet nė vazhdim janė tė Omerit - halifi i dytė i Profetit Muhamed.

"Ai qė nuk e njeh tė keqen, bie nė kurthin e saj."

"Personi mė i zgjuar ėshtė ai qė di tė vlerėsojė veprat e njerėzve."

"Nivelin e inteligjencės sė njė personi arrij ta kuptoj nėpėrmjet pyetjeve qė bėn."

"Nė qoftė se nuk jetoni ashtu siē besoni, atėherė do tė filloni tė besoni ashtu siē jetoni."

"Nė qoftė se dėshironi t'i pėrmirėsoni njerėzit, duhet fillimisht ta pėrmirėsoni gjendjen tuaj."

"E bukura e njė mirėsie qėndron nė tė shpejtuarit e realizimit tė saj."

"Dėshmitari mė i fshehur i njė pune tė keqe ėshtė ndėrgjegjėja."

"Ai qė mban tė fshehur sekretin, ia ka arritur tė dominojė vetveten."

"Trego fuqinė tėnde pa ushtruar dhunė, dhe gjithashtu trego butėsinė tėnde pa shprehur dobėsi."

"Mos shikoni tek tjetri namazin qė falė as agjėrimin qė mban. Shihni nėse kur flet thotė tė vėrtetėn apo jo, Kur atij i besohet diēka e kryen apo jo, a kujdeset gjatė jetės sė tij tė pėrditshme pėr hallallin e haramin. Kėto shihni"

"Pasqyra e njeriut ėshtė vepra e jo fjala. Niveli i dukshėm mendor i njeriut ėshtė vepra e tij."

"Unė e dua mė shumė atė qė m'i tregon tė metat e mia"

"Sa jam pa ju parė me sy, mė i miri prej jush ėshtė ai qė ka emrin mė tė bukur. Nėse ju kam parė, atėherė mė i miri prej jush ėshtė ai qė ka moral tė bukur. Kur ju vė nė provė, mė i miri ėshtė ai qė thotė tė vėrtetėn."

"Ai qė flet shumė gabohet. Atij qė gabon shumė, i zvogėlohet ndjenja e turpit. Atij qė i zvoglohet ndjenja e turpit, i humbet kujdesi dhe frika ndaj gjėrave tė dyshimta qė shpien nė mėkat dhe haram. Atij qė i humbet kujdesi dhe frika ndaj gjėrave tė dyshimta, i vdes zemra."

"Shėtita dhe i pashė tė gjithė miqtė; nuk arrita tė shoh mik mė tė mirė se ruajtjen e gjuhės.
I pashė tė gjitha rrobat; nuk munda tė shoh rrobė mė tė mirė se nderi dhe ruajtja e vetes (tė paturit kujdes)
I pashė tė gjitha pasuritė; nuk arrita tė shoh pasuri mė tė mirė se aftėsinė pėr tė qenė i kėnaqur me atė zotėron.
I pashė tė gjitha mirėsitė; vėrejta se nuk ka mirėsi mė tė madhe se kėshilla.
I provova tė gjitha ushqimet dhe vėrejta qė nuk kishte asgjė mė tė shijshme se durimi."

"Tė ndėrtuarit e miqėsive tė shėndosha me njerėzit, ėshtė gjysma e mendjes (inteligjencės). Tė bėrit pyetje me vend ėshtė gjysma e diturisė; tė qenit i matur ėshtė gjysma e jetės."

"Dhjetė gjėra nuk pėrmirsohen pa dhjetė tjera: Mendja pa ndershmėrinė, virtyti pa diturinė, shpėtimi pa frikėn, mbreti pa drejtėsinė, fisnikėria dhe nderi pa edukatėn, lumturia pa sigurinė, pasuria pa bujarinė, varfėria pa mjaftueshmėrinė, lartėsimi pa modestinė dhe lufta pa suksesin."


Lutja qė e bėnte shpesh ishte:
"O Zoti im! Mos mė zė mua nė befasi, mos mė lėr nė indiferencė dhe mos mė bėj nga tė pavetėdijshmit."
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 25.01.11 17:27

Urtėsi sufiste

Lutu pėr atė qė e dėshiron,por provo tė marrėsh vetėm atė pėr tė cili vėretė ke nevojė.

Gomari i ngarkuar me libra tė shenjtė,megjithatė mbete vetėm gomarė.

Pėr ēdo mėkat ekziston falja,pėrveē pėr humbjen e kohės sate nė jetė.

Sikur fjala"Zot" tė kishte mundėsi,tė falte shpėtimin!
Sikur fjala"sheqer"tė kishte mundėsi tė ėmbėlsonte buzėt!
Sikur fjala"zjarr"tė kishte mundėsi tė ngrohte shputat!
Sikur fjala"ujė"tė kishte mundėsi tė shuante etjen!
Sikur fjala"ushqim"tė kishte mundėsi tė shuante urinė!
Gjithė bota,fare lehtė do tė ēlirohej nga telashet!

Gjuha kocka s'ka,por kocka brenė.

Pasuria pa bujari,ėshtė sikur dryni pa ēelės.

Ai qė nuk e di qė s'di
Ėshtė budalla - iu shmangni!
Ai qė nuk di,ndėrsa e di qė s'di,
Ėshtė fėmijė,mėsojeni!
Ai qė di,por se di qė di.
Ėshtė i pėrgjumur - zgjojeni!
Ai qė di dhe e di qė di,
Ėshtė i menēur - ndiqeni!
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thenie per suksesin.

Mesazh  Xhemajl prej 25.01.11 17:46

Cdo here mbani mend se vendimi juaj per te patur sukses eshte me i rendesishem se cdo gje tjeter
Abraham Lincoln (1809 - 1865)


Nese
A eshte sukses ne jete, atehere A eshte e barabarte me x plus y plus z.
Puna eshte x, y eshte loja; dhe z eshte te mbash gojen mbyllur.
Albert Einstein (1879 - 1955), Observer, Jan. 15, 1950

Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem.
Albert Einstein (1879 - 1955)


Eshte e mundur te deshtosh ne shume menyra...perderisa te kesh sukses eshte e mundur vetem ne nje menyre.
Aristotle (384 BC - 322 BC),

Pse te jesh burre - kur mund te jesh SUKSES?
Bertolt Brecht (1898 - 1956)


Nuk e dij cili eshte celesi i suksesit, por celesi i deshtimit eshte te mundohesh te kenaqesh cdokend.
Bill Cosby (1937 - )


Cfare
eshte paraja? Nje njeri eshte i suksesshem nese zgjohet ne mengjes dhe
bie te fleje ne darke, dhe ne mes ketyre dyjave ben ate qe deshiron te
beje.
Bob Dylan (1941 - )

Ekziston vetem nje sukses - te jesh ne gjendje te kalosh jeten ashtu si do vet.
Christopher Morley (1890 - 1957)

Suksesi vjen tek ata qe jane shume te zene duke e kerkuar ate.
Henry David Thoreau (1817 - 1862)
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  LaNi prej 12.04.11 1:27

Thenie nga Jim Morrison

Kur nga gjumi do zgjohesh dhe nuk do shohesh me diellin: O do te kesh vdekur, o je dielli vete!

Ne se do te jetosh tere jeten duke u terhequr zvarre si nje krimb, me mire ngrihu dhe vdis!

E vetmja menyre per tu ndjere dikush, eshte te jesh vetvetja!

Me mire nje e vertete e trishtuar, sesa nje genjeshter e bukur.

Jeto jeten minut per minut , sikur te ishte i fundit!

Nje dite qaja , sepse nuk kisha kepuce! Por kur pashe dike pa kembe pushova se qari!

Thone qe duke gabuar , meson! Atehere lermeni te gaboj!

Nuk mund te thuhet qe ke jetuar, nese me pare nuk ke provuar ate qe eshte e ndaluar!

Kush nuk njeh dhimbjen, nuk mund te mbi ate qe vuan!

Dyshimet i krijon liria!

Endrrat jane si yjet, mjafton te ngresh koken lart dhe jane gjithmone atje!

Kur te vdes do te iki ne parajse, sepse ferrin e kam jetuar!

Nuk ka rendesi nese dicka eshte e vertete, e rendesishmja te besosh!E mendoj veten si nje qenie te ndjeshme, por me nje shpirt kllouni qe me detyron te perdhos momentet me te rendesishme te jetes sime. Nje hero i rreme, nje shaka qe perendite me kane bere.

Buzeqesh edhe pse buzeqeshja juaj eshte e trishtueshme, sepse me e trishtueshme se nje buzeqeshje e trishtueshme, eshte trishtimi kur s'buzeqesh kurre.

Preferoj te digjem shpejt,sesa te shuhem ngadale!

Asnjeri nga ne nuk ka nje pale krah, por vetem kush enderron meson te fluturoj!

Mos fol kurre per paqe dhe dashuri: Nje burre ka provuar dhe e kane gozhduar!Asnje njeri nuk eshte aq i rendesishem sa te te heqi buzeqeshjen.

Vdekja na ben te gjitheve engjej duke na dhene krahe ku ne kishim supe te buta si kthetrat e sorrave.

Lumturia e vertete nuk eshte ne fundin e nje gote:Nuk eshte brenda nje shiringe:E gjen vetem ne zemren e atij qe te do.

Do jepja jeten, per te mos vdekur.

Ne se njerezit flasin keq per mua: Ta dinin c'kam thene une per ata: Do te flisnin edhe me keq.

Lum kush nuk ka enderra per te realizuar, sepse nuk ka per te mbetur i zhgenjyer.

Ndonjehere nuk mjafton nje jete per te fshire nje moment, por mjafton nje moment per te fshire nje jete.

Te jetosh pa provuar, do te thote te qendrosh me dyshimin se do t'ia kishe dale.

Pas gjakut te tij, gjeja me e mire qe mund te bej nje mashkull, eshte te derdh nje pike loti.

Ka nga ata qe presin shiun per te mos qare vetem.

Vetmia eshte te degjosh eren dhe te mos mundesh tua tregosh te tjereve.

Te jesh ne humor nuk do te thote patjeter te jesh i lumtur, nganjehere ke nevoje te qeshesh, te besh shaka, per te mos ndjere se brenda ke deshire te qash.

Nqs je i trishtuar dhe do te vdesesh, mendo per ata qe kane vdekur e deshen te jetonin, por duhet te vdisnin.

Shpirti i nje njeriu eshte i fshehur ne shikimin e tij, prandaj kemi frike te na shohin ne sy.

Nuk eshte i forte ai qe nuk bie, por ai qe bie e ka fuqine te ringrihet.

Mos u pendo per dicka qe ke bere, sepse kur e ke bere ke qene i lumtur.

Jeto cdo gje te vogel te jetes tende, sepse nje dite, keto gjera te vogla do te te duken te medha.

Jeta eshte nje aventure e madhe nga e cila askush nuk ka dale i gjalle.

Do te ndaloj se dashuruari atehere kur nje piktor shurdh do te mund te pikturoje zhurmen e renies se nje petali trendafili mbi dyshemene prej kristali te nje keshtjelle qe ska ekzistuar kurre.

Nqs te thone se dashuria eshte nje enderr, enderro por mos u cudit nese zgjohesh duke qare.

Mos jeto me friken se do te vdesesh, por vdis me gezimin qe ke jetuar.

Cdo njeri prej nesh ka nje pale krahe, por vetem kush enderron meson te fluturoje.

-Nuk eshte e mjaftueshme te bejme ate qe bejme me mire,
ndonjehere duhet te bejme ate qe kerkohet.
Curcill

-Fjalet e fundit jane per injorantet te cilet nuk i kane thene te tera.
K.Marks

-Ofendova zotin dhe njerezine, sepse puna ime nuk arriti ne nivelet qr duhet.
L. da Vinxhi

-Njeriun duhet ta gjykojme jo aq nga menyra qe flet, por nga menyra qe hesht
Kolton

-Me e rendesishmja qe duhet te bejme eshte qe te mos pushojme te pyesim.
A.Ainshtajn

-Pesimisti gjen veshtiresi ne cdo rast
Optimisti gjen raste ne cdo veshtiresi.
Curcill

-I vetmi njeri qe kurre nuk ben gabime, eshte njeriu qe nuk ben asgje.
T.Rusvelt
Njeriu eshte i madh vetem kur meson se vertet esht shum i vogel.
I.Hordshek

Njeriu eshte i mir, njerezit jane te ashper.
SHEKSPIRI
avatar
LaNi

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

AFORIZMA

Mesazh  Nikolaos prej 29.05.11 13:47

THĖNIE TĖ ZGJEDHURA
- Ai njeri qė gjėrat e vėshtira i bėn tė lehta ėshtė mėsuesi.
- Ai qė nuk tė vlerėson nuk tė meriton aspak.
- Arsyeja ėshtė njė armė mė e fortė se shpata.
- Asnjė zjarr nuk djeg aq fort, asnjė prush, sa dashuria qė s’ta di askush.
- Bota ėshtė teatėr, njerėzit janė aktorė, Zoti vendos rolet, djalli regjisor.
- Bukuria mahnit vėshtrimin, por ėshtė merita ajo qė fiton zemrėn.
- Ēdo gjė mund tė blihet me para, por zemra jo.
- Dashuria e bazuar mbi bukurinė vdes shpejt sa tė vdesė bukuria.
- Dashuria e vėrtetė ėshtė kur zemra dhe mendja thonė tė njėjtėn gjė.
- Dashuria ėshtė e pėrbėrė nga njė shpirt i vetėm qė jeton nė dy trupa.
- Dashuria ėshtė si njė cigare qė po tė fiket dhe po tė ndizet prapė, nuk ka tė njėjtėn shije.
- Dashuria nis me njė buzėqeshje, rritet me puthje, mbaron me lot.
- Dashurinė e vėrtetė e njeh vetėm atėherė kur e ke humbur.
- Deshira pėr ato qė s’ke nuk tė lejon tė shijosh ato qė ke.
- Duhet tė krenohemi jo me emrin qė na kanė vėnė, por me emrin qė nė jetė do lėmė.
- Ėshtė e pamundur tė dashurosh dhe tė jesh njėkohėsisht i zgjuar.
- Fitimi i tė keqit peshon mbi tė ndershmin.
- Gjuha e dashurisė ėshtė tek sytė.
- I riu e kėrkon dashurinė tek e papritura, i vjetri tek zakoni.
- Jetoje jetėn ashtu si tė vjen dhe jo me plane se tė gėnjen.
- Ki besim nė vetvete qė tė kenė tė tjerėt tek ti.
- Kur tė vdesim do tė shkojmė nė parajsė sepse ferrin po e pėrjetojmė tani.
- Kush dashuron shumė, flet pak
- Kush di tė kufizojė deshirat ėshtė gjithmonė i lumtur.
- Kush ėshtė shok i papagallit mos prit prej tij punė tė hajrit.
- Kush kėrkon njė “mik” pa defekte mbetet pa miq fare.
- Kush nuk e ēmon jetėn nuk e meriton atė.
- Kush pėrqesh tė tjerėt ka harruar tė shikojė veten nė pasqyrė.
- Liri – do tė thotė tė mos kėrkosh kurrė falje.
- Lufta provon trimin, zemėrimi tė diturin, fatkeqėsia shokun.
- Mbeturinat flasin keq pėr mua, plehrat i besojnė.
- Mė i lumturi nga tė gjithė tė lumturit ėshtė ai qė bėn tė tjerėt tė lumtur.
- Mė mirė njė fund me dhimbje sesa njė dhimbje pa fund.
- Mendjemadhėsia dhe budallallėku janė shokė tė pandarė.
- Mendo si filozof, vepro si shkencėtar,jeto si artist.
- Mik i mirė nuk ėshtė ai qė tė fshin lotėt, por ai qė nuk tė le tė qash.
- Mirėsjellja nuk kushton asgjė dhe bėn pėr vete gjithkėnd.
- Mjerė ajo dashuri qė nuk shoqėrohet nga fantazia.
- Mohimi i gabimit ėshtė gabim i dyfishtė.
- Mos i besoni atij qė nuk i beson askujt.
- Natyra krijoi vdekjen qė ta duam jetėn.
- Ndrojtja ėshtė mėkat ndaj dashurisė, dija ēelėsi i lumturisė.
- Nė luftė dhe dashuri ēdo gjė lejohet.
- Nė dashuri komandon ai qė dashuron mė pak.
- Nėse do qė tė jesh i kėndshėm nė sy tė tė tjerėve, largo nga vetja ato gjėra qė e bėjnė njeriun e shėmtuar.
- Nėse pėr botėn nuk je asgjė, bota vetė je pėr dikė.
- Nėse s’mund tė kesh atė qė do, mundohu tė duash atė qė ke.
- Njė ēift, kur janė tė dashuruar, djali e mban ēadrėn mė shumė nga vajza, kur janė tė fejuar e mban nė mes dhe kur janė tė martuar e mban nga vetja.
- Nuk ekziston ndarje pėrfundimtare derisa tė ekzistojė kujtimi.
- Nuk i thuhet dashuri ēdo tė puthure.
- Nuk ka errėsirė mė tė madhe se sa padituria.
- O Zot mė ruaj nga miqtė se nga armiqtė ruhem vetė.
- Pėr dashurinė e trėndafilit duhet tė durosh gjėmbat e tij.
- Pija tė merr dijen dhe kujtesėn dhe tė jep dhuratė varfėrinė dhe harresėn.
- Plagėn e dashurisė ta shėron vetėm ai qė e shkakton atė.
- Shenja mė e madhe e inteligjencės ėshtė dyshimi, ajo e naivitetit ėshtė besimi.
- Sjellja e mirė ėshtė shok, e keqja tė le pėrtokė.
- Tė dashuruarit flasin pėr tė ardhmen e tyre, te martuarit pėr tė kaluarėn.
- Tė dua mė shumė se dje dhe mė pak se nesėr.
- Tė mėsosh ėshtė hapi i parė, tė jetosh i dyti.
- Tė tjerė duam, tė tjerė na duan, me tė tjerė pėrfundojmė.
- Urrejtja e fshehtė ėshtė mė e keqe se ajo qė duket.
- Xhelozia ėshtė motėr e dashurisė.
- Zotėrimi i njė zemre nuk ėshtė aspak i sigurtė kur duam ta zotėrojmė me forcė.

avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 10.06.11 16:40

Per te kuptuar vleren e nje Viti, pyet nje Student qe ka humbur nje vit ne shkolle...
Per te kuptuar vleren e nje Muaji, pyet nje nene qe ka lindur para kohe.
Per te kuptuar vleren e nje Jave, pyet Botuesin e nje te perjavshmeje.
Per te kuptuar vleren e nje Ore, pyet dy te Dashuruar qe presin te takohen.
Per te kuptuar vleren e nje Minuti, pyet Dike qe sapo ka humbur trenin.
Per te kuptuar vleren e nje Sekonde, pyet Dike qe sapo ka shpetuar nga nje aksident.
Per te kuptuar vleren e nje te Miljonten e Sekondit, pyet nje Atlet qe ka fituar medaljen e argjendte ne Olimpjade.
~Jepi vlere cdo momenti qe jeton, dhe jepi akoma me vlere nese e ndan me nje Njeri te Vecante, aq Special sa ti dedikosh kohen tende dhe kujto qe koha nuk pret Asnje!
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

50 Fjale Te Urta Arabe

Mesazh  xxl prej 27.06.11 1:39

50 FJALe Te URTA ARABE1- Me mire eshte te shpenzosh nje qiri te vogel se sa tere jeten ta kalosh ne terr.
2- Gjithnje derisa qendron ne kembet e tua mos vajto nese nuk mundesh te vraposh.
3- " E mundshmja" pyet te " Pamundshmen" ku jeton? U pergjigj: ne endrrat e te paafteve.
4- Shtepia pa libra eshte shtepi pa shpirt.
5- Nuk eshte i forte ai qe gjithnje fiton lufterat, por i dobet eshte ai i cili gjithnje e humb paqen.
6- Nese do qe te urrejne te gjithe, iu thua te gjitheve se kush jane.
7- Epitetet jane shenjat e ahmakut, njerezve te medhenj nuk u duhet asgje me shume se sa emri i tyre.
8- Kush e done nje dru, done edhe deget e saj.
9- Mos e arrij paqen me lufte, por me marreveshje.
10- Kur drejtesia zhduket nga faqja e dheut, njeriu behet i pavlefshem.
11- Nuk eshte kenaqesi te punosh gjithnje ate qe deshiron, por eshte kenaqesi kur e do punen qe e deshiron.
12- Me e keqja cka mund t'i ndodhe nje njeriu eshte papunesia dhe qe nuk e done askend.
13. Turpi eshte bukuria e femres ndersa vlere te meshkujt.
14- Nese digjet shtepia e fqiut, ruaje tenden.
15- Mik e ke ate i cili ta terheq verejtjen nga gabimet tua e jo ai i cili ta zbukuron gabimin tend per t'u bere me i dashur.
16- Miqesia eshte pusi,sa me teper nxjerre nga ajo , ajo behet me i thelle.
17- Buzeqeshja eshte fjale e bukur pa shkronja.
18- Mos perkujto shume ate cka e ke humbur per te mos e humbur ate cka e ke.
19- Kush kenaqet me vepra te vogla te dynjase , te gjitha veshtiresite do t'i jane te lehta.
20- Fjala e mire eshte pasaporte per arritje te cdo zemer.
21- Sa me i madh te jete mashtrimi , do te jete me e vogel kenaqesia.
22- Nese nuk do te keqen nga ti, ik nga e keqja.
23- Shpirti i qete eshte krevati me i mire per pushim.
24- Kush mbjelle te mira korre falenderime.
25- Edhe ne kopsht te mire din me qene ndonje gjarper.
26- Jeta eshte gjeja e vetme qe sa me shume rritet aq me shume bie.
27- Zemra eshte hapesira, ndersa goja eshte doreza, gjuha eshte celesi per kete arsye cdo kush le ta ruan celesin e fshehtesise se tij.
28- Pervoja eshte kraheria te cilin ta fale jeta kur te bien floket.
29- Paraja eshte e mire si sherbetor, por i keq si pronar.
30- Madhesia e dijes sate lind xhelozi, ndersa modestia e zemres sate lind miq.
31- Nese i verberi e udheheq te verbetin, te dy do te bien ne humnere.
32- casti i dhimbjes zgjate nje ore, ndersa kenaqesia nje moment.
33- Nuk duhet t'i frikesohesh krismes sepse plumbi qe te qellon nuk degjohet.
34- Te mjerin e terheqin floket e gjata te tija, ndersa nuk e sheh se po i zgjatet gjuha.
35- Nese do me pa realitetin femeror, shikoje ate me sy mbyllur.
36- Kush gabon eshte njeri,ndersa ai qe ne gabime qendron eshte djall.
37- Forca e zinxhirit matet me dobesine e hallkave te tij.
38- Nese jemi vellezer nuk na jane qeset motra.
39- Njerezit mund te jetojne pa ajer disa minuta, pa uje dy jave, pa ushqim dy muaj, ndersa pa idete disa vjet.
40- Gjysma e pare e jetes na kalon duke kerkuar pasuri, ndersa gjysma tjeter duke kerkuar mjek.
41- Kush blen ate qe nuk i duhet, shet ate qe i duhet.
42- Kur dikush lavderon dike, pak kush beson ne ate, ndersa kur kritikon dike, ate cdokush e beson.
43- Rehat flene ai i cili nuk ka ate nga e cila ai frikesohet.
44- Martesa ndodh papritur sikurse pike ngjyra ne rrobe.
45- Nese dikush munde ta blej kapelen, nuk mund te blej mendjet.
46- Pergjithesisht te hollat humbin duke kerkuar te hollat.
47- Sikur njerezit te pengohen te flasin mire per vete dhe keq per te tjeret, pjesa dermuese e njerezimit do te mbeten memec.
48- Nese femija luan me jeten e vet, jeta luan me te kur te rritet.
49- Zgjidhi fjalet para se t'i thuash dhe jepi zgjedhjes mjafte kohe, sepse fjala duhet te piqet sikurse pema, i duhet pak kohe per tu pjeke.
50- Ruaju te ndershmes kur e nencmon dhe vetmise se keqe kur i bene konak dhe njeriut te ndershem kur e bjere ne situate te keqe
avatar
xxl

patrolla_mkd@hotmail.com
.................................................

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

asfasasgsag

Mesazh  Gerta Gerta prej 17.07.11 15:59

1. "Ngadhėnjimi i parė dhe i madh ėshtė ngadhėnjimi i vetvetes. Tė jesh i mposhtur nga ana e vetvetes ėshtė gjėja mė e turpshme dhe mė e mjerueshme". – Platoni

2. "Uni tjetėr" ėshtė mė i fuqishėm se uni ynė fizik tė cilin e shohim nė pasqyrė. Neve na udhėheqin forca tė paprekshme qė nuk jemi nė gjendje t’i njohim me asnjė prej pesė shqisave tona. Madje edhe krejt njerėzimi s’ka fuqi t’i kontrollojė forcat e paprekshme. Njeriu plotėsisht ėshtė i nėnshtruar nga ato forca si gravitacioni, forca e rrufės, e elektricitetit dhe ende nuk e kupton forcėn e paprekshme tė inteligjencės /ndėrdijes sė pafundshme / qė gjendet nė tokė – forcė e cila njeriut i ofron ēdo kafshatė ushqimi qė e han, veshje e para qė ka nė xhep… Njeriu edhe pėrkundėr gjithė kulturės dhe edukimit mburrės, di vetėm pak ose asgjė mbi forcėn e paprekshme tė mendimeve – mė tė fuqishmen prej tė gjitha forcave. Ai di vetėm pak mbi trurin fizik dhe mbi rrjetin kolosal tė makinerisė sė komplikuar, me tė cilin rrjet fuqia e mendimeve shndėrrohet nė ekuivalent material – fizik. Pra numri i vijave qė i lidhin qelizat e trurit ėshtė i barabartė me numrin njė, pas tė cilit qėndrojnė edhe 15 milion shifra..- kjo ėshtė aq kolosale….


3. ,,Jemi pėrmbledhje e asaj pėr tė cilėn mendojmė tėrė ditėn’ ‘ – Earl Nihtingale

4. "Detyra jonė kryesore ėshtė qė tė mos shikojmė nė largėsinė e mjegullt tė sė ardhmes, por tė veprojmė tash nė drejtimin qė e shohim". Ne vitin 1871 djaloshi Uiljan Osler kėto fjalė i lexoi ne librin e Tomas Karejl, tė cilat ia ndryshuan tėrėsisht ardhmėrinė … do tė bėhet internisti mė i njohur i kohės sė tij..

5. A dėshironi qė njerėzit tė ikin nga ju, t’ju ofendojnė dhe t’ju pėrqeshin pas shpine, shėrbehuni me kėtė recept: kurrė mos dėgjoni ēka ju flasin tė tjerėt. Flisni pėr vete pandėrprerė. Ndėrprisni bashkėbiseduesin nė mes tė fjalės. Pse tė humbisni kohė duke dėgjuar budallallėqet e tė tjerėve, kur ju jeni mė i menēur dhe pėr tė gjitha keni zgjidhje me tė mira! Ndėrprisni pra pa pardon. !!!

6. A e di se ēdo gjė nė jetėn materiale /objektet, parat etj. / Kur ndahen zvogėlohen, vetėm humaniteti, dashuria dhe dituria – kur ndahen, me tė tjerėt – shtohen?

7. Afaristėt qė nuk dinė tė luftojnė me brengat, vdesin tė ri. – Dr. Aleksis Karel

8. Aftėsia e imagjinatės nxit fuqinė e ndėrdijes pėr tė realizuar pėrfytyrimet.

9. Ajo qė vlen, ėshtė pikėrisht ajo ēka njerėzit ndėrtojnė me mendjet dhe veprimet e tyre. Njerėzit nuk i mėsojnė ndryshimet qė t’ju tregojnė tė tjerėve vetėm atė ,,duhet” – por mėsojnė tė bėjnė ndryshime praktike….- Fullan

10. Aksionin e paraqet mendimi i juaj, ndėrsa reaksionin – pėrgjigjja e ndėrdijes. Po qė se mendimi ėshtė i menēur, aksioni ose pėrgjigjja gjithashtu do tė jetė e menēur.-Xhozef Marfi

11. Askush nė botė nuk mund t’jua sjellė qetėsinė shpirtėrore, pos ju vetvetes.

12. Asnjė njeri ende nuk ėshtė ngritur nė shkallėn e pjekurisė shpirtėrore derisa nuk e ka zbuluar se mė mirė ėshtė t’i shėrbesh tjetrit se sa vetes. – Woodrow Wilson.

13. Ata tė cilėt nuk janė tė suksesshėm, zakonisht gabojnė kur besojnė sė periudha e fitimit tė diturisė pėrfundon atėherė kur e pėrfundojnė shkollimin.

14. Autosugjestioni nuk bėn kurrfarė dallimesh nė mendjen e ndėrdijshme pėr lloje mendore konstruktive apo negative. sikur rryma nėse e pėrdorim drejt na kryen shėrbime tė mira e tė dobishme por nėse ndodh ta pėrdorim gabimisht ajo shkatėrron jetėn.

15. Avancimi i teknologjisė ruse kur ata lansuan anijen kozmike SPUTNIK do t’i shtyn amerikanet qė tė bėjnė reforma nė arsim me tė njėjtin emėr SPUTNIK..Mesi i viteve tė 60 – ta.

16. Bėhuni dėgjues i mirė dhe nxitni tė tjerėt tė flasin pėr veten.

17. Besimi ėshtė "eliksiri amshueshėm" i cili i jep jetė, fuqi dhe energji impulsit mendor!

18. Betoveni qe i shurdhėr, Miltoni i verbėr por emrat e tyre do tė mbeten derisa tė ekzistojė koha, sepse ata ėndėrruan dhe i shndėrruan ato ėndrra nė mendime tė organizuara.

19. Bota e ka zakon qe t’ua lirojė rrugėn njerėzve, fjalėt dhe veprat e tė cilėve tregojnė se dinė nga po ia mbajnė – Napoleon Hill

20. Bota e konkurrencės ofron dy mundėsi. Mund tė humbėsh. Ose, nėse do tė fitosh, duhet tė ndryshosh. – Lester C. Thurow

21. Buzėqeshja asgjė nuk kushton, por ka domėthėnie tė madhe.

22. Ē’ kuptim tė mėshosh me daltė tė topitur me gjithė fuqinė qė ke kur tė rrahurat e lehta me daltė tė mprehtė bėjnė tė njėjtėn punė. – Fordi

23. Ē’ mund tė ishte mė e keqe se verbėria e trashėguar? … tė kesh sy e tė mos kesh vizion.. Hellen Keller

24. Carnegie /Andrew/ edhe pas vdekjes nė varr kishte tė shkruar njė epitaf:”Kėtu prehet njeriu i cili dinte tė shoqėrohej me njerėz me tė menēur se ai vet”.

25. Ēdo gjė qė u pėrgjigjet dėshirave tona na duket normale. Ēfarėdo qė i kundėrshton kėto, na sjell zemėrim.

26. Ēdo lexues nuk ėshtė udhėheqės, por ēdo udhėheqės duhet tė jetė lexues. – Harry Truman

27. Ēdo njeri sė paku pesė minuta nė ditė sillet mė keq se budallai mė i madh. Njeriu i menēur ėshtė ai qė di se nuk guxon ta kalojė kufirin.

28. Ēdo vėshtirėsi, ēdo dėshtim dhe ēdo dhembje nė zemėr pėrmban nė vete farėn ekuivalente ose mė tė madhe tė dobisė.

29. Cili nga ju ka sharruar dru – shumė, po byk cili nga ju keni sharruar? e kaluara ėshtė byku pra nuk ia vlen tė merremi me tė..nuk sharrohet byku…

30. Dashamirėsia dhe mirėsjellja janė shumė mė tė forta se imponimi dhe dhuna. /Tregimi me erėn e diellin, era nuk mundi t’ja heq pallton plakut kurse dielli me rrezet e ngrohta ia hoqi…/

31. Deri me sot ende nuk ka ndodhur qė mendja e njeriut tė shpik makina pėr tė prodhuar ide. Makina qė do tė kishin imagjinatėn e tyre pėr krijimin e ideve…Kėtė privilegj e ka vetėm ndėrdija e njeriut, qė ėshtė e aftė tė nxitė imagjinatėn, qė ėshtė ireale e padukshme dhe e paprekshme tė prodhojė ide, tė cilat ide mund tė marrin rrugė drejt ekuivalentit fizik qė d.m.th. reales, por para se tė ndodh kjo qė mund ta prekim dhe shohim duhet qė idetė tona t’i vėmė nė letėr, letėr kjo qė e quajmė plan apo planifikim, e cila letėr mbėshtetet vetėm mbi bazėn e ideve qė ka prodhuar imagjinata jonė…

32. Dėshira e zjarrtė ia kalon me menēuri nėnės natyrė

33. Detyra jonė kryesore ėshtė qė tė mos shikojmė nė largėsinė e mjegullt tė sė ardhmes, por tė veprojmė tash nė drejtimin qė e shohim.

34. Do ta jetoj kėtė ditė si ditėn e fundit tė jetės sime!

35. Betejat mė tė mėdha nė jetė zgjidhen nga lufta e pėrditshme nė dhomėzat e fshehta tė shpirtit. – David O. Mackay

36. E ardhmja u takon atyre qė mėsojnė atė qė duhet mėsuar pėr tė bėrė atė qė duhet bėrė. – Dennis Waitley

37. E ēmoj njeriun, lufta e tė cilit fillon nė vet atė. – Browning

38. E kaluara ėshtė kujtesė, e ardhmja ėshtė pritje, e tashmja ėshtė vetėdije. E kaluara dhe e ardhmja ndodhen nė imagjinatė, vetėm e tashmja, qė ėshtė vetėdije , ėshtė e vėrtetė dhe e pėrjetshme.

39. E mira dhe e keqja janė prodhim i mendjes sonė. Dėshirat pozitive ėshtė njerėzore t’ i realizojmė…. Por dėshira pėr tė ngrėnė nuk guxon tė plotėsohet duke vrarė njeriun qė nė dorė mban copėn e bukės.- Xh.Marfi

40. Ekzistojnė vetėm dy lloje tė ēmendurisė: njėri ėshtė besimi se mund tė bėsh gjithēka, tjetri ėshtė besimi se nuk mund tė bėsh asgjė… – Andre Brink

41. Ekziston njė Zot, i cili i jep formėn qėllimeve tona, qoftė edhe ashtu siē i parashohim ne. – Shekspiri

42. Emersoni ka thėnė: Ēdo njeri qė e njoh nė njė fare mėnyre ėshtė mė i vlefshėm se unė, sepse nga secili mėsoj diēka.

43. Emocionet e dashurisė, seksit dhe romantikės, janė brinje e trekėndėshit tė amshueshėm tė gjeniut krijues

44. Do tė ndjehesha mė i vetmuar pa vetmine time…

46. Ėshtė dallim i madh nė mes tė asaj se ēka jemi dhe tė asaj se ēka do tė dėshironim tė ishim – Filozofi amerikan William James

47. Fakultetet janė tė specializuara pėr mėsimin e diturisė , por jo edhe pėr organizimin ose shfrytėzimin e diturisė. Pra me miliona njerėz gabimisht besojnė ” se dituria ėshtė fuqi”. Kjo ėshtė plotėsisht e gabueshme ! Dituria ėshtė vetėm fuqi latente. Ajo bėhet fuqi tek atėherė kur organizohet nė kuadėr tė planeve tė definuara tė veprimit dhe kur drejtohet kah qėllimi i fundshėm.

48. Filantropi amerikan Elih Burit, edhe pse ka filluar si farkėtar i rėndomtė dhe punė tė vėshtirė qė kishte, me ushtrime tė rregullta ai zhvilloi kujtesėn aq shumė sa tė mėsojė 32 gjuhė..

49. Filloni bisedėn me lavdėrime dhe mirėnjohje tė virtyteve tė bashkėbiseduesit.

50. Fjalėn kryesore mundohuni t’ia lini bashkėbiseduesit.

51. Fjalosjeve tė ashpra duhet shmangur mu sikur folesė sė grerėzave.

52. Frenklinin grindavec, njė shok e kishte thirrur mėnjanė dhe me fjalė tė ashpra i kishte thėnė kėshtu: " Je bėrė i padurueshėm, Ben. E ofendon ēdokėnd i cili nuk pajtohet me mėnyrėn tėnde tė tė menduarit. Pėrgjigjesh aq ashpėr saqė askush nuk guxon tė tė kundėrshtojė. Shokėt kanė filluar tė tė shmangen. Paraqitesh sikur i di tė gjitha, saqė askush nuk mund tė tė thotė diēka tė re. Kėtė, megjithatė, askush as nuk e tenton, sepse njerėzit nuk duan tė fjalosen. Nė kėtė mėnyrė kurrė nuk do tė mėsosh diēka mė tepėr sesa qė di tani – e di shumė pak."

53. Fshehtėsia e fatkeqėsive tona ėshtė, se ne kemi bukur shumė kohė tė lirė pėr tė menduar se a jemi tė lumtur apo nuk jemi tė lumtur.

54. Gjeniu – " Ėshtė ai i cili ka zbuluar sesi t’i fuqizojė mendimet e veta deri nė atė masė saqė lirisht mund tė komunikojė me burimet e diturisė tė cilat nuk janė nė dispozicion gjatė rrjedhės sė zakonshme tė mendimeve.

55. Hiqni dorė nga brengat dhe jetoni normalisht.

56. I arsimuar ėshtė ēdo njeri i cili di se ku gjendet dituria kur i nevojitet dhe i cili di si ta organizojė atė dituri nė planet pėrfundimtare tė veprimit. / Henri Ford – nuk kishte shkollim tė lartė kishte 6 klasė tė fillores , kur e pyesin nė gjykatė me pyetje provokative ai di si tu pėrgjigjet..

57. Idetė janė forca tė paprekshme , por e kanė fuqinė mė tė madhe se truri i njeriut i cili ua dhuron jetėn. Ato e kanė fuqinė tė jetojnė edhe mė tej , edhe pasi qė truri qė i krijoi ato tė shndėrrohet nė pluhur.

59. Inatin nuk mund ta fitosh me inat por me dashuri

60. Investimi nė dituri sjell kamatat mė tė mira.- Benjamin Fraklin

61. Jam shumė i zėnė me punė pėr tė pasur kohė pėr shqetėsim.

62. Jeta ėshtė energji. Nėse as energjia as materia nuk mund tė shkatėrrohen, natyrisht se nuk mund tė shkatėrrohet as jeta. Jeta, sikur edhe forma tjera tė energjisė, mund tė kalojnė nėpėr disa faza tė ndryshme ose ndryshime, por nuk mund tė shkatėrrohet. Vdekja ėshtė vetėm ndryshim.

63. Jeta ėshtė tabelė shahu – lojtari pėrballė jush ėshtė koha. Nėse hezitoni koha ju fshin nga tabela…partneri kohė nuk e toleron pavendosmėrinė..N.H.

64. Jeta intensive shkakton shqetėsim dhe brenga, me shumė jetojnė bujqit se sa mjeket. Mjeket kanė jetė intensive…

65. Jeta jonė ėshtė ajo pėr tė cilėn ne mendojmė se ėshtė. Mark Aureli /nėse mendojmė tė jemi tė lumtur ashtu do tė jem, por nėse mendojmė pėr brenga tė tillė do jem/ Ose: Nuk je ai ēfarė mendon se je, por je pikėrisht ai ēfarė tė ka bėrė mendimi i yt.- Norman Vinsent Pil

66. Jeta jonė ndryshon nė dy mėnyra: Pėrmes njerėzve me tė cilėt rrimė dhe pėrmes librave qė lexojmė. – Harvey Mackay

67. Konfuzioni ėshtė shkaku kryesor i brengosjes.

68. Krahasuar me atė qė do tė duhej tė jemi, ne jemi gjysmė tė zgjuar. – Wiliams James

69. Kritika e padrejtė ėshtė shpeshherė kompliment i fshehur, sepse qenin e ngordhur nuk e rrah askush.

70. Kritika ėshtė mėnyrė e reagimit, e cila pėr tė gjithė ėshtė e tepėrt. Tė gjithė e kanė nė rezerva dhe e shpėrndajnė, falas, e kėrkoi kush apo jo.

71. Kujtesa na sjell informacion nė vetėdijen tonė, por jo edhe krejt sa ka informacione pėr njė fushė pas njė kohe kujtesa mund tė na sjell edhe shumė mė shumė informacion se nė kėrkesėn e parė…

72. Kujtoni tė mirat e jetės e jo brengat !

73. Kur bisedoni me njerėz, kurrė mos e filloni bisedėn rreth temave me tė cilat nuk pajtoheni me ta. Bisedoni sė pari rreth asaj ēka keni tė pėrbashkėt , dhe – nėse keni mundėsi mundohuni disa herė ta cilėsoni se tentoni drejt tė njėjtit qėllim, megjithėse vetėm rrugėt deri tė arritja, deri te qėllimi nuk janė tė njėjta.

74. Kur unė nuk mund t’i udhėheq ngjarjet, unė ato i lė tė udhėheqin me vetveten. – Henri Ford

75. Kush ec ngadalė, mbėrrin larg.

76. Kush rrezikon? – Ai qė nuk rrezikon.

78. Lejoni njerėzve ta ruajnė krenarinė personale.

79. Leximi ėshtė mėnyrė se si tė mendojmė me mend tė huaja. – Charles Scribner, ml.

80. Leximi pėr tru ėshtė sikur ushtrimi fizik pėr trup.

81. Lexoni 30′ min. nė ditė, pėr 10 vite do tė lexoni 250 libra

83. Libri i mirė nė kohėn e mirė mund ta ndėrrojė krejtėsisht jetėn.

84. Lodhja ėshtė pasojė e gjendjes psikike, lodhja nga puna fizike ėshtė mė e rrallė.

85. Lumturia gjendet nė punė e jo nė posedim

86. Mbajeni ditarin e gabimeve dhe tė marrėzive qė i keni bėrė gjatė javės dhe qortojeni vetveten. Mos harroni se nuk jeni dhe nuk mund tė jeni tė pėrkryer, prandaj, pėrpiquni qė nga tė afėrmit tuaj tė merrni gjithnjė kritikė objektive, miqėsore dhe konstruktive.

87. Mbajeni mend se pėr njeriun emri i tij ėshtė fjala mė e rėndėsishme.

88. Mbret – Unė jam mbret nė mbretėrinė time.

90. Me kėnaqėsi peshkoj nė lumė, e ushqimi im i preferuar ėshtė kremi me dredhėza. Peshqit megjithatė nuk duan tė dinė pėr dredhėza;ata mė shumė i duan krimbat. Pėr kėtė kur shkoj nė peshkim nuk vendos nė grep krem me dredhėza, por i pėrshtatem shijes se peshqve dhe i josh me krimba. Pėrse nuk e praktikojmė kėtė rregull kaq tė thjeshtė t’ju pėrshtatemi shijeve tė tė tjerėve nėse dėshirojmė tė fitojmė pėrkrahjen e tyre?

91. Me miliona njerėz e kalojnė jetėn nė mjerim e varfėri vetėm pse nuk e kanė planin e vyeshėm pėr fitimin e pasurisė.

92. Me ndryshimin e mėnyrės sė tė menduarit mund ta ndryshojmė edhe jetėn tonė.- D.Carnegie

93. Mendja e njeriut madje edhe mė e ndritura nuk mund tė mendojė nė tė njėjtėn kohė mė tepėr se sa pėr njė gjė.

94. Mendojmė rrallėherė pėr atė qė kemi e gati gjithnjė pėr atė qė na mungon. – Shopenhaueri

95. Mėnyra mė e mirė e parashikimit tė ardhmėrisė ėshtė qė atė ta krijoni vetė.

96. Miniera e arit mė e madhja ndodhet nė kokėn e njeriut…

97. Dėshironi tė merrni mjaltė, mos e godisni shtėpinė e bletėve.

98. Mos harroni se askush nuk e rrah qenin e ngordhur. D.C.

99. Mos ju frikėso armikut qė tė sulmon, por mikut qė tė lajkaton

100. Mos lejoni t’ju brengosin cikėrrimat! Jeta ėshtė shumė e shkurtėr tė harxhohet me cikėrrima

101. Mosmirėnjohja e fėmijės tė dhemb mė shumė se kafshimi I gjarprit. – Mbreti Lir i Shekspirit

102. Mundohuni qė nė fillim tė bisedės tė merrni sa mė shumė pėrgjigje pohuese /pozitive/.

103. Mundohuni t’i shikoni gjerat me sytė e tė tjerėve

104. Mundohuni tė qortoni nė mėnyrė indirekte.

105. Ndėrdija ėshtė depoja e memories suaj. Pėr tė pasur memorie tė pėrsosur, do tė duhej ta pėrsėritni fjalinė: "Inteligjenca e paskajshme e ndėrdijes sime nė ēdo kohė dhe nė ēdo vend mė tregon ēdo gjė qė kam nevojė tė di.

106. Nė botėn industriale gjėrat e mėdha i arrijnė ata njerėz qė dinė t’i materializojnė idetė e veta.

107. Ne kemi aftėsi tė jashtėzakonshme pėr tė harruar.

108. Nė luftėrat e jetės nuk fiton gjithmonė njeriu mė i fortė ose mė i shpejtė, por herėt a vonė ai i cili fiton ėshtė njeriu i cili mendon se mund ta bėj atė. Hill

109. Nė majėn e shkallėve tė suksesit kurrė nuk ėshtė tollovi.

110. Nė nivelin material ne dhe druri jemi tė pėrbėrė nga elemente tė njėjta tė cilat mund tė riciklohen kryesisht nė karbon, hidrogjen, oksigjen, azot dhe nė sasi tė vogla tė elementeve tjera….Dallimi i vėrtetė ėshtė nė energji dhe informatė. Ne jemi lloji i privilegjuar sepse kemi sistemin nervor qė ėshtė i aftė tė bėhet i vetėdijshėm pėr sasinė e energjisė dhe informatave nė fushėn e lokalizuar tė cilėn paraqet truri ynė. Kėtė fushė subjektivisht e pėrjetojmė si mendime, ndjenja, dėshira, kujtime, instinkte, dhe bindje tona personale. – Deepak Chopra ,, Shtatė ligjet hyjnore tė suksesit” Paraardhėsit e lashtė kanė shpallur ,,Unė jam ajo, ti je ajo, e tėra ėshtė ajo dhe ajo ėshtė e tėra qė ėshtė”

111. Nė qoftė se kjo nuk ka ndonjė kuptim, atėherė shpėtojmė nga njė mal me telashe, sepse nuk ka nevojė qė ta kėrkojmė. – Fullan

112. Nė qoftė se njė njeri e mėsoni diēka, ai kurrė asgjė nuk do tė mėsojė.

113. Nė qoftė se njeriu dėshiron t’i gėzohet jetės sė vet tė shkurtėr, ai duhet tė pėrpiqet ta zbukurojė, jo vetėm jetėn e vet, por edhe jetėn e tė tjerėve, sepse gėzimi i tij varet nga gėzimi i tė tjerėve. – Teodor Drajzeri

114. Nė shekullin XXI ne duhet tė mėsojmė, tė ēmėsojmė dhe pėrsėri tė mėsojmė

115. Nėpėr rrugė sillesha poshtė e lart pa para dhe pa shpresė, I zhgėnjyer qė nuk kisha kėpucė. Atėherė takova njė njeri pa kėmbė dhe kuptova sa i pasur qė jam. – Psikologjia e suksesit 2 – D.C.

116. Nėse dėshironi tė krijoni armiq, lavdėrohuni para miqve; nėse dėshironi tė krijoni miq, lejoni atyre tė lavdėrohen para jush.

117. Nėse dini se ē’doni, atė zakonisht edhe e arrini. – N.H.

118. Nėse idetė i kemi tė qarta, fjalėt vijnė vetvetiu, sikur frymėmarrja. D.C.

119. Nėse jemi tė ngjashėm, ne do tė takohemi – Emersoni

120. Nėse jeta ju ka dhuruar njė limon, bėjeni njė limonadė.

121. Nėse me tė vėrtetė duhet tė qortoni, atėherė veproni kėshtu – Njeriu mė lehtė e kapėrdin tabletėn e hidhur nėse para saj merr njė kokėrr sheqer. / nė fillim njė kompliment e mė pas qortimi/.

122. Nėse mendoni se do tė humbni, tė mposhtur jeni Sepse nė kėtė botė, ta dini, Suksesi fillon me vullnetin e njeriut – E tėra ėshtė nė gjendjen e vetėdijes.

123. Nėse nuk keni tė drejtė, pranojeni zėshėm dhe pa nguruar.

124. Nėse shikoni njė fotografi nė tė cilėn jeni edhe ju , cilin sė pari do ta kėrkoni?

125. Nėse takojmė personin me mendje tė jashtėzakonshme duhet ta pyesim ēfarė libra lexon. – Raloph Wordo Emerson

126. Njė pikė mjaltė mbledh mė shumė grerėza se sa disa litra rrėshirė

127. Njerėzit ēmohen jo pėr atė ēka dinė por pėr atė ēka bėjnė me atė qė dinė.

128. Njerėzit duhet t’i mėsojmė sikur nuk po i mėsojmė…

129. Njerėzit me shpirt ndėrmarrės, shfrytėzojnė risitė. – Peter Drucker /1985/

130. Njeriu ėshtė qenie e shprehive. Xh.Morf

131. Njeriu i cili di tė vendoset nėn lėkurėn e njerėzve tė tjerė dhe tė shikojė gjerat me sytė e tyre nuk duhet tė brengoset pėr ardhmėrinė e vet.

132. Njeriu i cili mundet vetė tė sajojė mėnyrė si tė punojė mė mire, mė shpejt dhe mė ekonomikisht, e ka tė ardhmen dhe fatin e vet nė duart e veta – J.Paul Getty

133. Njeriu i suksesshėm nuk ėshtė vetjak. Dėshira e tij mė e madhe ėshtė t’i shėrbejė njerėzimit.

134. Njeriu mė i pa lumtur nė botė ėshtė ai qė lakmon tė mos jetė ai qė ėshtė, qė edhe shpirtin edhe trupin dėshiron t’ia pėrshtatė shėmbėlltyrės sė vet tė imagjinuar dhe joreale. – Anxhelo Patri Pra njiheni vetveten dhe bėhuni ai qė jeni…Edhe nga prindėrit tuaj gjasa qė tė lind njė person si ju janė 1 me 300 000 miliardė ! Mos i imitoni tė tjerėt. Njiheni vetveten dhe bėhuni ai qė jeni.

135. Njeriu me ndjenjėn e vet superiore tė intuitės, me aftėsinė e vet tė mendojė e tė rezonojė, nuk e gllabėron tė afėrmin e vet fizikisht por ka kėnaqėsi tė veēantė ”ta pėrpijė” financiarisht. Kafshėt kanė mundėsi tė kufizuar tė mendojnė kėshtu qė ato e gllabėrojnė njėra tjetrėn edhe fizikisht.

136. Njeriu nuk mėson vetėm nga ata qė e admirojnė, shumė mė shumė nga ata qė na kritikojnė ne mėsojmė.

137. Njeriu plaket kur tė pushojė sė ėndėrruari dhe kur e humb interesimin pėr jetė.

138. Njeriu primitiv kėnaqet shumė me gabimet dhe lėshimet e njerėzve tė mėdhenj. – Shopenhaueri

139. Njeriun ideal e gėzon ajo qė t’ju ndihmojė tė tjerėve, por turpėrohet nėse ata i bėjnė shėrbim atij. – Aristoteli

140. Nuk do tė ishte mirė tė gėzohemi nė fatkeqėsitė e tė tjerėve.

141. Nuk ėshtė e rėndėsishme vetėm tė dish se ēfarė pėrbėn sukses, por tė dish dhe tė arrish suksesin.

142. Nuk ėshtė kurrfarė turpi tė jesh ithtar. Nga ana tjetėr, nuk ėshtė kurrfarė nderi tė mbetesh ithtar. Shumica e udhėheqėsve tė mėdhenj filluan si ithtarė. Ata u bėnė udhėheqės tė mėdhenj pėr arsye se ishin ithtarė inteligjentė.

143. Nuk ka religjion mė tė madh se sa t’ju shėrbesh njerėzve. Tė punosh pėr tė mirėn e pėrgjithshme ėshtė religjioni mė i madh. – Albert Schweitzer

144. Nxiteni nė ata ndjenjėn pėr tė bėrė gara.

145. Oratoria ėshtė e rėndėsishme, por mė e nevojshme ėshtė mėsimi dhe arti i sjelljes me njerėzit nė vendin e punės dhe nė jetėn e pėrditshme.

146. Organizimi ėshtė bashkimi i pjesėve nė njė terėsi.

147. Pėr armikun mos ndez zjarr shumė tė madh, sepse vetė mund tė digjesh nė tė.-D.C.

148. Pėr fat tė keq nuk ekziston asnjė mbrojtje ligjore pėr ata tė cilėt me qėllim apo nga padituria e helmojnė vetėdijen e tė tjerėve me sugjestionet e veta negative. Pėr kėtė formė tė destruktivitetit ligji do tė duhej tė pėrshkruaj dėnime tė rrepta ..

149. Pėr lumturi ekziston vetėm njė rrugė dhe pėr kėtė arsye duhet tė mos shqetėsohemi pėr gjerat qė nuk i nėnshtrohen dėshirės sonė – Epikteti

150. Pėr njeriun e menēur ēdo ditė lind jeta e re.

151. Pėremri vetor "Unė" nė 500 biseda telefonike ėshtė pėrsėritur 3990 herė.

152. Pėrpiqu qė ta pranosh lehtė atė qė ėshtė e domosdoshme.

153. Personi qė di tė lexojė por nuk lexon nuk ėshtė nė pozitė aspak mė tė mirė nga personi qė nuk di tė lexojė. – Mark Twain Leximi nuk ju ndryshon vetėm jetėn e juaj por edhe rrjedhėn e historisė ….

154. Pikėrisht ai njeri i cili nuk tregon interesim pėr tė afėrmit, ka mė sė shumti vėshtirėsi nė jetė dhe u shkakton mė sė shumti dhimbje njerėzve. Nga njeriu i tillė rrjedh e tėrė e keqja njerėzore. Alfred Adler

155. Platoni ka thėnė: – Gabimi mė i madh i mjekėve ėshtė se ata mundohen ta shėrojnė trupin e njeriut duke mos u pėrpjekur ta shėrojnė shpirtin e tij; megjithatė, shpirti dhe trupi pėrbėjnė nė vete njė tėrėsi dhe ata nuk mund tė shėrohen veē e veē !

156. Po menduat mirė e mira do t’ju pasojė, po menduat keq, e keqja gjithashtu do t’ju pasojė. Njeriu ėshtė i tillė si mendon.

157. Prej drunjtėve nuk shihet mali

158. Problemet tokėsore janė tė tejkalueshme, ju jeni ata qė drejtoni timonin e anijes…

159. Profeti Muhamed ka thėnė: "Vepra e mirė ėshtė ajo vepėr qė njeriun e bėnė t’i qeshė fytyra nga gėzimi".

160. Psikologėt thonė se mbi 85% , tė njohurisė, vinė pėrmes pėrshtypjeve vizuale. / rėndėsi TV, e mjete tjera/ , me orė njeriu mund tė fliste se si goditet me shkopin e golfit, por kjo do tė mė bezdiste, por nėse ngriheni dhe demonstroni me lėvizje sesi bėhet goditja me gjithė qenien time do tė pėrqendrohem… Pėrdorimi i fotografive ka rėndėsi…

161. Punėt tregojnė mė shumė sė fjalėt, e buzėqeshja i thotė njeriut: "Je i dashur pėr mua dhe mė vjen mirė qė tė shoh".

162. Punoni ashtu siē dini mė sė miri, por kur t’ju sulmojnė, hapeni ombrellėn dhe ai rrebeshi i kritikave le ta lagė atė e le tė kalojė pas qafės suaj. D.C.

163. Pyetni 100 njerėzit e parė qė i takoni se ē’ dėshirojnė mė sė shumti nė jetė .98 nga ata nuk do tė jenė nė gjendje tė tregojnė se ēka dėshirojnė. Por nėse insistoni disa nga ata do tė thonė: para, lumturi, fuqi , famė, etj..por nga dėshira e thjeshtė nuk realizohet asgjė. Dėshira e zjarrtė pėr t’i realizuar ato qė dėshirojmė reagon pozitivisht vetėm nė plane tė mirėmenduara dhe me njė qėndrueshmėri tė fundshme dhe besim nė idetė qė ne krijojmė.

164. Qėndrimi negativ ndaj tė tjerėve kurrė nuk mund tė na sjellė suksesin. Prandaj do ta eliminoj urrejtjen, lakminė, xhelozinė, egoizmin dhe cinizmin duke e zhvilluar dashurinė ndaj tėrė njerėzimit. Do tė arrij qė tė tjerėt tė besojnė nė mua, sikurse edhe unė do tė besoj nė ta…

165. Qenia e integruar di pa mėsuar, sheh pa shikuar dhe arrin pa bėrė asgjė. -Leo Tzu

166. Qetėsia e vėrtetė shpirtėrore arrihet si rezultat i pajtimit me tė keqen -Lin Jutang /kinez/. 167. Rekomandimet , pėr mėnyrėn se si duhet bėrė ndryshimet, pa kaluar nė aksion ajo ,,duhet” ėshtė fjalė e kot – Fullan

168. Relaksimi dhe pushimi ėshtė e dobishme. Pushoni para se tė lodheni. Zemra gjatė 24 orėve punon 9 orė dhe pushon 15 orė. Henri Fordi ka thėnė: kur mund tė rrijė ulur, kurrė nuk rri nė kėmbė, dhe kurrė nuk ulem kur mund tė shtrihem.

169. Respektojeni mendimin e tė tjerėve. Kurrė mos i thoni njeriut se nuk ka tė drejtė.

170. Rregulla e parė pėr zgjidhjen e problemeve ėshtė: "Mblidhni fakte" Tomas Edisonit pas vdekjes i janė gjetur 2500 fletore me shėnime pėr problemet me tė cilat ėshtė ballafaquar.

171. Rrezikon mė se shumti ai qė nuk rrezikon.

172. Rruga pėr nė ferr ėshtė e shtruar me qėllime tė mira.

173. S’ka ēmim tė caktuar pėr ide tė vyeshme!

174. Se pari zgjoje nė tė afėrmin, dėshirėn pėr veprim. Nėse kėtė e arrin, e gjithė bota do tė jetė pranė teje, nėse jo – do tė mbeteni vetėm.-Overstreet Psikologjia e suksesit -Dale Carnegie

175. Shekspiri: O njeri, qenie e ngratė. Sapo fiton pushtet fillon tė sillesh me aq budallallėk nėn kupėn qiellore nga e cila edhe engjėjt qajnė.

176. Shikoje kėtė ditė.. Se e djeshmja ėshtė vetėm njė ėndėrr, ndėrsa e nesėrmja ėshtė vetėm njė vizion i paqartė…

177. Shmanguni urdhrave direke. Mė shumė preferojeni kėshillėn.

178. Shprehni mendimet nė mėnyrė dinamike dhe dramatike.

179. Shqetėsimit pėr ndonjė problem duhet t’i shtrojmė kėto pyetje: 1. Cili ėshtė problemi? 2. Ēfarė e ka shkaktuar problemin? 3. Cilat janė zgjidhjet e mundshme? 4. Cila ėshtė zgjidhja mė e mirė?

180. Shqiponja gjatė fluturimit has nė pengesa pėr tė qarė ajrin, por pa ajėr ajo s’mund tė fluturojė fare. Pra aftėsi ėshtė tė ngadhėnjesh mbi pengesat kjo ėshtė esenca e jetės sė njeriut.

181. Sikur paraardhėsit tanė tė mos i nxiste nevoja e zjarrtė pėr t’u ndjerė tė rėndėsishėm, civilizimi nuk do tė ekzistonte, e njerėzimi edhe mė tej do tė jetonte nė errėsirėn e paditurisė.

182. Sjellja e mirė pėrbėhet nga flijime tė vogla.

183. Sokrati, plak i urtė kurrė nuk u thoshte njerėzve nuk keni tė drejtė. " Metoda e Sokratit" ishte qė nė fillim tė bisedės tė merrte 10 pėrgjigje pozitive nga bashkėbiseduesi e pastaj ai bindej…

184. Sot do ta rris vlerėn time qindra here!

185. Suksesi ėshtė i mundshėm me pėrkrahjen e shumicės…. kemi inovator tė pavarur.

186. Suksesi nė sjelljen me njerėz bazohet nė gatishmėrinė e tė kuptuarit tė mendimeve tė tyre. 187. Suksesi nuk kėrkon kurrfarė arsyetimi dėshtimin nuk e arsyeton kurrfarė alibie – N.Hill

188. Suksesin e mbėrrijnė vetėm ata qė mendojnė pėr suksesin e mundshėm.

189. Tė paditurin ėshtė e pa mundur ta bindesh me fakte.

190. Tė gjitha mendimet qė janė tė emocionalizuara /tė mbushura me emocion / dhe tė shoqėruara me besim, fillojnė menjėherė tė shndėrrohen ne ekuivalentin e tyre fizik.

191. Tė krijosh plane dhe tė dėshtosh nė realizimin e tyre ėshtė njėsoj sikur tė kesh harta nė vend tė territoreve.

192. Tėrė ajo qė mund tė paramendohet e tė besohet nga mendja e njeriut, mund edhe tė realizohet.

193. Tomas A. Edison kishte tre muaj "shkollė" por atij nuk I mungonte arsimimi dhe nuk vdiq i varfėr.

194. Tre hapa pėr mėsim gjatė tėrė jetės: i pari leximi se paku tri orė nė ditė, hapi dytė dėgjimi i radios nė veturė, i treti ndjekja e ēdo kursi a seminari…

195. Tregojuni njerėzve se besoni nė aftėsit e tyre. Ata do tė mundohen ta arsyetojnė besimin tuaj.

196. Tregoni interesim tė sinqertė pėr tė afėrmit.

197. Trimėria pas luftės dhe menēuria pas kuvendit nuk kanė vlerė – popullore

198. Truri i njeriut mund tė krahasohet me baterinė elektrike. Grupi i truarve harmonikisht tė lidhur do tė ofrojė shumė mė tepėr energji mendore se sa njė tru ashtu sikur grupi i baterive qė do tė ofrojė mė shumė energji se sa njė bateri.

199. Udhėheqėsit nėse dinė se ē’donė, atė zakonisht edhe e arrijnė, por domosdo duhet t’i kenė parasysh kėto principe: dėshirėn e zjarrtė, vendimin, besimin, qėndrueshmėrinė, bėrthamėn kreative, dhe planifikimin e organizuar. – N.H.

200. Udhėheqja ėshtė aftėsi e tėrheqjes sė pėrkrahėsve dhe tė pasardhėsve. – John Maxwell

201. Udhėheqja ėshtė aftėsi pėr zgjidhjen e problemit. – Barbara Walters

202. Ujėrat e qeta janė shumė mė tė thella, tė rrėmbyeshme janė ato tė cektat….

203. Unė duhet ta humbas veten nė punė, sepse do tė tretem nga dėshpėrimi… Terapia e punės nė vend tė ilaēeve pėr tė mposhtur shqetėsimin…

204. Vėmendja enėrgjizon , kurse qėllimi transformon. Ēfarė do qoftė qė i kushtoni vėmendje, ajo do tė rritet mė fuqishėm dhe e kundėrta.. D. Chopra Forca e padukshme njeriut ėshtė e pakufishme, mirė e organizuar qė mundet tė realizojė ēdo gjė qė dėshiron..

205. Vendosni se ēfarė saktėsisht dėshironi. nuk mund ta qėlloni cakun nėse nuk e shihni.

206. Vere nė grep atė ushqim qė i pėrgjigjet shijes se peshkut.

207. Vetėdija ėshtė kamerė, ndėrsa ndėrdija ėshtė shiriti i filmit ku regjistrohet pamja. – Xhozef Morfi – Forca e ndėrdijes

208. Vetėdija, e cila mbizotėrohet nga emocione pozitive, bėhet strehim i pėrshtatshėm pėr gjendjen e vetėdijes tė njohur si besim. Vetėdija e tillė, sipas vullnetit tė lirė, mund t’i jap mendjes se ndėrdijeshme udhėzime tė cilat ajo do t’i pranojė dhe sipas tyre do tė veprojė. N.Hill

209. Zgjojeni nė njeriun ndjenjėn se ideja ėshtė e tij.

210. "Mos i pėrfill mendimet e tė tjerėve, pėrderisa zemra tė thotė se je duke bėrė mirė" – motra e Rusveltit

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Aforizma

Mesazh  Ufo prej 15.08.11 11:50

Njė princi nuk i mungojnė kurrė arsyet legjitime pėr tė thyer premtimin e tij.

Njė kthim nė parimet e mėparshme nė njė republikė ėshtė shkaktuar ndonjėherė nga virtytet e thjeshta tė njė njeriu. Shembulli i tij i mirė ka njė ndikim tė tillė qė njerėzit e mirė tė pėrpiqen ta imitojnė atė, dhe tė pabesėve iu vjen turp tė bėjnė njė jetė aq tė kundėrt me shembullin e tij.

Njė bir nuk mund ta durojė me qetėsi humbjen e babait tė tij, por humbja e trashėgimisė sė tij mund ta ēojė atė nė dėshpėrim.

Njė sundimtar i menēur nuk duhet ta mbajė besėn kurrė nėse duke bėrė kėshtu do tė jetė kundėr interesave tė tij.

Para sė gjithash, armatosu.

Pėrfitimet duhet tė jepen gradualisht, dhe nė kėtė mėnyrė ato do tė shijohen mė mirė.

Sipėrmarrėsit janė thjesht ata qė e kuptojnė se ka pak ndryshim mes pengesė dhe mundėsisė. Dhe janė nė gjendje t'i kthejnė tė dyja nė avantazhin e tyre.


Nė mesin e tė kėqijave tė tjera tė shkaktuara nga qė je i ēarmatosur, kjo tė bėn tė pėrbuzshėm; ēka ėshtė njė nga ato gjėra tė turpshme kundėr tė cilave njė princ duhet tė jetė vigjilent.


Perėndia nuk ėshtė i gatshėm tė bėjė gjithēka, kėshtu do tė na e heqė vullnetin tonė tė lirė dhe atė pjesė tė lavdisė qė na takon.


Urrejtja ėshtė fituar me anė tė veprave tė mira aq shumė sa me anė tė veprave tė kėqija

Ai qė dėshiron tė jetė i bindur duhet tė dijė se si tė komandojė.

Kėshtu del se pothuaj qė tė gjithė Profetėt e armatosur kanė qenė fitimtarė, dhe tė gjithė profetėt e paarmatosur janė shkatėrruar.

Unė nuk jam i interesuar nė ruajtjen e status quo-sė, unė dua ta shkatėrroj atė.

Nėse duhet bėrė njė lėndim ndaj njė njeriu, atėherė ai lėndim duhet tė jetė shumė i rėndė saqė nga hakmarrja e tij tė mos kesh aspak frikė.

Ėshtė mė mirė tė pėrftosh frikė se dashuri, nė qoftė se nuk mund t'i pėrftosh tė dyja.

Ėshtė kėnaqėsi e dyfishtė tė mashtrosh mashtruesin.

Ėshtė shumė mė e sigurt kur ta kanė frikėn, sesa kur tė duan.

Ėshtė e nevojshme pėr atė qė qeveris njė shtet dhe rregullon ligjet e atij shteti me mendimin se tė gjithė njerėzit janė tė kėqinj dhe se ata janė gjithmonė do tė veprojnė sipas ligėsisė nė shpirtrat e tyre sapo qė ata do tė jenė tė lirė.

Nuk e nderojnė titujt njeriun, por njeriu i nderon titujt.

Njerėzit janė shumė tė thjeshtė dhe shumė tė prirur pėr t'iu bindur nevojave tė menjėhershme saqė njė mashtruesi nuk do t'i mungojnė kurrė viktimat pėr mashtrimet e tij.

Njerėzit janė shumė tė thjeshtė dhe shumė tė gatshėm ndaj dėshirave tė momentit saqė ai qė dėshiron tė gėnjejė gjithmonė do tė gjejė dike tjetėr qė vuan nga dėshira pėr t'u mashtruar.

Njerėzit duhet ose tė mėshirohen ose tė shkatėrrohen plotėsisht, sepse nė qoftė se ju thjesht i fyeni, ata do tė marrin hak, por nė qoftė se ju i dėmtoni rėndė, ata do tė jenė tė paaftė pėr t'u hakmarrė, prandaj lėndimi bėhet kundėr njė njeriu duhet tė jetė i tillė qė tė mos kesh frikė nga hakmarrja.

Njerėzit ngjiten nga njė ambicie tek njė tjetėr: sė pari, ata kėrkojnė tė sigurojnė veten kundėr sulmit, dhe pastaj ata i sulmojnė tė tjerėt.

Njerėzit ose duhet tė trajtohen bujarisht ose tė shkatėrrohen, sepse ata marrin hak pėr lėndime tė lehta - pėr ato tė rėndat nuk mund tė hakmerren.

Njerėzit i binden mė pak atij qė frymėzon dashuri se atij qė frymėzon frikė.

Natyra qė na bėri ne prej katėr elementeve, duke luftuar brenda zemrave tona pėr regjimentin, na mėson ne tė kemi mendje aspiruese.

Nuk arrihet kurrė ndonjė gjė e madhe pa rrezik.

Asnjė vepėr e jona nuk ka mė shumė gjasa tė ketė sukses se ajo qė na e kėshillon armiku teksa ėshtė gati pėr ekzekutim.


Pėr njerėzit mund tė themi nė pėrgjithėsi se ata janė tė lėkundur, hipokritė, dhe tė babėzitur pėr fitime.

Njė ndryshim gjithmonė lė rrugė tė hapur pėr ndryshime tė tjera.

Ai qė mashtron do t'i gjejė gjithmonė ata qė e lejojnė veten tė mashtrohen.

Politika nuk ka lidhje me moralin.

N Makiaveli
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

(Nga libri “Mendimi pozitiv nė jetė - A F O R I Z M A”)

Mesazh  Juristja prej 19.08.11 22:58

Kur pi ujė, mendo pėr burimin.


Pastro zemrėn nga lakmia, ke ēliruar kėmbėt nga zinxhirėt.


Mendimi pozitiv ėshtė sikur dielli, asgjė nuk rėndon, asgjė nuk rrėnon, asgjė nuk lėndon.


Mendimi pozitiv ėshtė ēelės qė i hap tė gjitha dyert e thesarit tė jetės.
*
Mendimi, thonė tė urtit, ėshtė vetėm njė vetėtimė, por ajo vetėtimė ėshtė gjithēka.
*
Tė gjitha qė i kemi dhe gjithēka qė jemi, ėshtė vetėm pasojė e mendimeve tona.
*
Mėsuesi tha: Mendimet janė fuqi qė e vėnė nė lėvizje edhe qiellin, edhe tokėn.
*
Nė qoftė se vetėdijėsohemi pėr fuqinė e mendimeve, nuk do tė kemi nevojė tė akuzojmė askėnd pėr dėshtimet tona.
*
Ėshtė e njohur se mendimi krijues ėshtė vlera e parė e gjinisė njerėzore: tė krijosh do tė thotė tė jetosh edhe shumė kohė pėrtej vdekjes.
*
Nė qoftė se, vėrtet, vetėdijėsohemi pėr fuqinė e mendimeve tona, do ta kemi vetėm njė nevojė: tė dashurit tanė t’i ftojmė nė festat e gėzimeve.
*

Nėnvizoje me vijė tė trashė: Asnjėherė mos i beso asnjė mendimi qė lind nė kokėn tėnde, nė qoftė se ai mendim nuk tė sjell gėzim nė zemėr.
*
Mėsuesi tha: Jam betuar se do ta dėgjoj vetėm njeriun qė fjalėn e pėrdor pėr tė thėnė njė MENDIM dhe mendimin e pėrdor pėr tė thėnė TĖ VĖRTETĖN.
*
Thuhet se pėr mendime tė mėdha duhet tė jesh edhe hero edhe idealist, e unė them: Pėr mendimin pozitiv duhet tė jesh vetėm NJERI.
*
Mendimet mė tė thella janė aq tė thjeshta sa secili lexues do tė mendojė se kėto janė mendimet e tij.
*
Mendimet rrinė nė secilin njeri, si ajka nė ēdo pikė tė qumėshtit.
*
…mendimi i mirė, herė-herė, ėshtė sikur brumi: duhet ngjeshur mirė e mirė, qė tė shndėrrohet nė mendim jetėgjatė.
*
Mendimet shpesh janė sikur era: shuajnė zjarrin e vogėl, por ndezin edhe mė shumė zjarrin e madh.
*
Mendimet e kėndshme sjellin kthesa.
*
Mendimet e fuqishme, nėpėrmjet njeriut, sundojnė botėn.
*
Nuk ka asgjė nė botė qė tė ēarmatosė me shumė e me fort sesa mendimi qė pėrmban mirėsi.
*
Mendimi pozitiv ėshtė mbret i gjithė botės, mendimi negativ ėshtė mbret vetėm i budallenjve.
*
Urtaku ynė tha: Mendimet janė si diamanti, aq sa ėshtė zor tė gjenden, aq ėshtė zor tė pėrpunohen.
*

E dyta: Njeriu nuk bėhet i lumtur duke arritur gjėrat me vlerė, por duke arritur ēfarė i dėshiron zemra.
*
Tė gjitha qeveritė nė botė mbledhin tatime e bėjnė investime, por asnjė qeveri nė botė nuk mund tė mbjellė gėzime nė zemrat e njerėzve si mendimi pozitiv.
*
Thuhet: Njerėzit vdesin, pėrmendoret rrėnohen, vetėm mendimet qė ndėrtojnė jetėn e brezave jetojnė deri nė amshim.
*
Plaku tha: Mendja e fuqishme qė ndjek qėllime praktike, ėshtė mendja mė e mirė nė botė.
*
Pėrvoja tha: Kur tė arrish nė majė tė bjeshkės, do tė shohėsh dhe do tė bindesh se nuk paska qenė maja aq e lartė.
*
Prandaj: kur pi ujė, mendo pėr burimin.
*
Urtaku nėnvizoi: Mos kini kurrė qėllim pėr tė qenė diēka, nė qoftė se nuk jeni mė parė NJERI.
*

Me lehtėsi mund tė arrihen sukseset nė jashtėsi; lehtė bėhesh Prof., Mr., Dr., Akademik, gjeneral apo boss i pasur, por vėshtirė, njėmend shumė vėshtirė, ėshtė tė arrihet grada mė e lartė nė jetė: NJERI.
*
Mendimi pozitiv ėshtė sikur dielli: gjithė natyrės i jep dritė e jetė dhe nuk krijon zhurmė.
*
Mendimi pozitiv ėshtė sikur dielli: asgjė nuk rėndon, asgjė nuk lėndon dhe asgjė nuk rrėnon.
*
Dielli depėrton edhe nėpėr ujė e nėpėr xham: as nuk stėrpik, as nuk thyen gjė dhe, prapė, jep dritė e ngrohtėsi.
*
Ndaj dritės e ngrohtėsisė sė diellit nuk mund tė ankohen as grykėsit e pangopshėm: mund tė marrin sa tė duan, nuk harxhohet kurrė.
*
Burimi i begatisė hyjnore, qė nuk shteron kurrė, gjendet nė shtratin e mendimit pozitiv.
*
Mendimi pozitiv ėshtė begati e pafund: mund tė marrin tė gjithė sa tė duan dhe, prapė, kurrė fundi s’i shihet.
*
…dhe kjo dhėnie e marrje pėrsėritet ēdo ditė, prej fillimit tė botės e deri nė amshim.
*
Mendimi pozitiv ėshtė si fara: nė njė farė gjendet njė mal i tėrė me lisa.
*
Tė gjithė mund t’i numėrojnė sa fara gjenden nė njė kokėrr mollė, por cila ėshtė ajo mendje qė mund tė dijė sa molla gjenden nė njė farė tė strukur nė zemrėn e mollės?
*
Mėsuesi tha: kėtė enė tė ndjeshme ti vazhdimisht e zbraz dhe pandėrprerė e mbush me jetė tė re,
*
Shekujt kalojnė e ti edhe mė tutje qet dhe ende ka ku tė qitet,
*
Dhe: derisa punon, ti je fyelli nėpėrmjet zemrės sė zbrazėt tė tė cilit shushuritja e erės shndėrrohet nė muzikė.
*
Mendimi pozitiv depėrton nėpėr tėrė qenien e njeriut, sjell dritė, ngrohtėsi, energji dhe kurrė nuk thyen, as nuk lėndon gjė.
*
Urtaku ynė nėnvizoi: ashtu si bleta qė prodhon mjaltė ēdo vit, ashtu si pjergulla qė jep rrush ēdo vit, edhe njeriu duhet tė pėrsėrisė vazhdimisht bamirėsitė e tij.
*
Mendimi pozitiv ėshtė barra mė e lehtė nė jetė, askush deri mė sot nuk ka ndier lodhje prej tij.
*
Mendimi pozitiv nuk shkakton ngopje, natė e ditė mbill mendime pozitive nė qenien tėnde dhe, prapė, do tė kesh nevojė pėr mbjellje tė reja.
*
Mendimi pozitiv ėshtė fillimi i udhėtimit drejt QETĖSISĖ.
*
Mendimi pozitiv ėshtė ama e jetės sė lumtur.

avatar
Juristja

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Citate

Mesazh  Juristja prej 19.08.11 23:05


Edhe meteorėt gjatė shtegtimit tė tyre ndriēojnė, por drita e tyre shumė shpejtė shuhet, dhe ata pėrfundojnė nė pafundėsi; derisa yjet…shumė, shumė gjatė vezullojnė dhe drita e tyre gjithandej ndriēon!

Po mė pyetni, pėrse unė gjithmonė qeshem? Pėrgjigjja ėshtė: Kur flisni gjėra tė menēura kėnaqem me ju, e kur flisni marrėzira, qeshi vetėm unė. Pėr kėtė arsye shpesh jam i vetmuar nė qeshje.

Derisa besoni ne Zot, jeta juaj ėshtė pėrlote shpresė, moral, respekt, famė. Por kur Zoti fillon tė besoj nė ju, mė s’do tė keni asgjė tjetėr pėrpos dashurisė; kjo ėshtė barra tė cilėn duhet ta bartin tė zgjedhurit.

Me e njohur Zotin ėshtė mė e lehtė se ajri, e me e njohur veten ėshtė mė e rėndė se toka.

Nuk jam qenė qė ulėrij pėr shtetin, po jam ujk qė ulėrij pėr Zotin.

Mos i shpallni luftė njohurive te ndryshme, mė pėrpara shpallni luftė mosnjohurisė suaj?!

Parajsėn e keni nė pėllėmbė tė dorės, pyetni vetėn, pėrse e refuzoni?!

Nuk jeni aq tė sėmur sa po mendoni, jeni edhe mė tė sėmur qė nuk po mendoni…

Po menduat shumė, jetėn do ta jetoni thellė..! Po menduat pak, jetėn do ta kaloni cektė …! Po nuk menduat fare, pėrjetėsinė do ta shijoni…!

Tė besosh nė tė padukshmen me mendje, ėshtė ēmenduri. Tė besosh, dhe ta shohėsh tė padukshmen me zemėr, ėshtė urtėsi!

Asnjė rrugė nuk do tė ēon tek e vėrteta, po qe se nuk e bėn hapin e parė vetė!
Mendja qė pyet, e ēka pas vdekjes, ėshtė mendje e pa lindur.

Jeta jetohet pėr sot e jo pėr nesėr, tė nesėrmen leja rilindjes sate!

Edhe nė mėkatin mė tė thellė nėse futesh, pėr t’i shpėtuar tė tjerėt, prapė nė parajsė do tė jetosh. E nėse parajsėn vetėm pėr vete e kėrkon, prapė nė ferr do tė pėrfundosh!

Jeta pa gjurmė ėshtė jetė zogu, jeta me gjurmė ėshtė jetė ariu.

Edhe meteorėt gjatė shtegtimit tė tyre ndriēojnė, por drita e tyre shumė shpejtė shuhet, dhe ata pėrfundojnė nė pafundėsi; derisa yjet…shumė, shumė gjatė vezullojnė dhe drita e tyre gjithandej ndriēon!

Shkel lehtė, dhe do tė fluturosh; po shkele rėnd, nėn tokė do tė pėrfundosh!

Rrugėt e njohura janė pėr tė paditurin; pėr urtarin, rrugėt e panjohura bėhen tė njohura!

Nėse duhesh nė jetė tė zgjedhėsh nė mes dy tė kėqijave, ti zgjedhe vdekjen, tė paktėn e shpėton shpirtin dhe nderin. Po e zgjedhe njė tė keqe, i humbė tė gjitha!

Nėse do qė shpirti yt tė jetojė pėrjetėsisht, kurrė mos ia kufizo lirinė, me ēmim edhe tė shkatėrrimit tė trupit dhe mendjes!

Askush nuk ėshtė ēfarė ėshtė, gjithkush ėshtė ashtu siē mendon se ėshtė!

Me pak ēmenduri, lehtė njeriu hedhet nga kodra nė greminė; por tė dalėsh nga gremina nė kodėr, atėherė nevojitet shume urti, trimėri dhe qėndrueshmėri!
Tė prish nė rrugė tė panjohur, pėr tė marrin ėshtė marrėzi; pėr tė urtin ėshtė urtėsi.

Asgjė nė kėtė jetė nuk ėshtė mė e vlershme se vdekja, mėsoje sot ketė, qė nesėr mos tė bėhet vonė!

Je i lindur pėr t’u zgjuar, i pėrgjumur shkon ai qė kurrė s’ka lindur!

Mos u kėshillo me atė qė tė thotė se ēfarė tė bėhesh, kėshillohu me atė qė tė thotė se “kush je ti”!

Zoti nuk reflektohet nė marrėzi, Ai reflektohet nė urtėsi; pėr kėtė arsye mos u ēuditė pėrse njerėzit Zotin nuk e shohin!

I marri, nė shoqėri adhurohet me emėr dhe tituj; i urti, adhurohet me urata dhe dashuri!

Ēdo njeri kujdeset pėr atė qė i pėrket atij, vetėm urtari kujdeset pėr atė qė i pėrket tė gjithėve!

Ēdo gjė lėvizė dhe ndryshon, pėrpos tė marrit!

Tė shumėt janė ata qė brengosen pėr trupin tėnd, tė pakt janė ata qė brengosen pėr shpirtin tėnd!

Nuk ėshtė e drejtė tė thuhet Zoti krijoi gjithēka, e saktė ėshtė nėse thuhet Zoti krijon gjithēka.

Njeriu i cili gjatė jeton nė vetmi, nuk ka vesh pėr tjetrin!

Mali nuk i rezonon (jehon) heshtjet, vetėm ulėrimat; kjo ėshtė arsyeja pėrse njeriu nuk mund tė qėndrojė gjatė nė mal!

Ta duash veten do tė thotė, tė mos e urresh askėnd!

Dashuria tė bėn aq tė marrė, saqė, nga vetja jote s’mbetet asgjė tjetėr, pėrpos dashurisė!

Engjėjt i flasin engjėjve, djajtė i flasin djajve…e unė; e dėgjoj veten!?

Asnjė bashkėshortėsi nuk ėshtė e lirė, pėrpos atyre qė nuk janė nė bashkėshortėsi!

Ta besosh tė panjohurėn ėshtė devotshmėri, ta realizosh tė panjohurėn ėshtė ndritje!

Edhe pse cicėrima e zogut ėshtė e njėjtė dhe monotone, prapė tė mėson se jeta ėshtė muzikė!

Largohu prej atyre qė dinė dhe shpjegojnė shumė tė panjohurėn, shoqėrohu me atė qė nuk e dine dhe nuk e shpjegon tė panjohurėn.

Dashuria nuk e vret atė qė i dorėzohet, ajo e vret tė padorėzuarin!

Mos u brengos pėr atė qė humbė, brengosu pėr atė, se a ke se ēka tė humbėsh!

Valėt e detit gjithmonė valėzojnė, por uji prapė mbetet ujė!

Sokrati kishte thėnė: ‘Unė di qė nuk di asgjė!” Tė gjithė e dėgjuan, tė rrallit e kuptuan; ja pėrse sot kemi mjerim!

Para se ta kėrkosh Zotin kėrkoje veten - nėse e gjen e ke gjetur edhe Zotin?!

Zoti nuk do tė ndihet i ofenduar nėse e mohon ekzistencėn e tij; Ai do tė ofendohet nėse ti e mohon zgjuarsinė tėnde!?

Ndritja nuk tė bėn as tė pasur e as tė varfėr, ajo tė bėn tė dashur!

I marri pyet “ēka pas vdekjes sime?”; I urti pyet: “ēka para lindjes sime?”.

Kurrė nuk i kam kuptuar njerėzit qė marrin guximin t’i qortojnė tė tjerėt, derisa kurė nuk e kanė marrė guximin ta qortojnė vetveten?!

Qeshjen dhe qarjen ti e pėrjeton, por tė tjerėt e shkaktojnė!

Njerėzit tė cilėt kėshillohen me urtarin, nuk i bėjnė nder urtarit, por vetvetes!

Asgjė nė kėtė botė nuk ėshtė mė e pakuptimtė se kuptueshmėria.

I dua miqtė, sepse pėrmes tyre e njoh veten se sa jam i dobėt; por i dua edhe armiqtė, sepse pėrmes tyre e njoh veten se sa jam i fortė!

Nėse tė konsideroj si mikė, atėherė kurrfarė dobie ti nuk do tė kesh nga kjo; tė gjitha marrėzitė e tua do t’i gėlltisė, nuk do tė qortojė, se ndiej dhembshuri – kėshtu asgjė nuk do tė mėsosh: as pėr jetėn, as pėr veten e as pėr mua.
Nėse tė konsideroj si armik, do tė jem i gatshėm tė luftoj me tė gjitha mjetet kundėr teje; e ti do tė vetėdijesohesh se tė gjitha mjetet e tua luftarake nuk mė bėjnė asgjė, dhe nė kėtė mėnyrė zgjohesh nga marrėzira jote se mund ta mundėsh mirėsinė.
avatar
Juristja

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ZEN CITATET KOANE DHE FJALĖ TĖ URTA

Mesazh  Juristja prej 19.08.11 23:08

Zen: “Shkollė e Mahajana Budizmit e cila pohon se ndritja mund tė arrihet pėrmes meditimit, vetėnjohjes dhe intuitės mė mirė se sa pėrmes fesė dhe devotshmėrisė dhe kjo praktikohet kryesisht nė Kinė, Japoni, Kore, dhe Vjetnam. Gjithashtu quhet edhe Zen-Budizėm” .pran.pėrkth.

Koan: “Janė anekdota paradoksale, shpesh paraqiten si formulim paradoksal tė tregimit, pėrdoren nė Zen-Budizėm si ndihmesė pėr meditim dhe si mjet pėr arritjen e zgjimit shpirtėror.”

“Ata qė nuk dinė flasin, ata qė flasin nuk dinė.”

“Uji qė ėshtė shumė i pastėr nuk ka peshq.”

“Gomari qė bartė grumbuj librash tė shenjta prapė mbetet gomar.”

“E gjithė hėna dhe i tėrė qielli reflektohen nė njė pikė vese mbi bar.”

“Nėse kupton, vetėm mendo sikur ata; nėse nuk kupton, vetėm mendo sikur ata.”

“Asnjė fije bore nuk bie nė vend tė gabuar.”

“Lulja bie edhe pse ne e duam atė, baroja rritet edhe pse ne nuk e duam atė”

“Nėse druri bie nė mal dhe s’ka askush pėrreth pėr ta dėgjuar, a do tė shkaktojė prapė rėnia e drurit zhurmė?”

“Ai i cili i mund tė tjerėt ėshtė i fortė; ai i cili e mund vetveten ėshtė i fuqishėm; ai i cili i kontrollon tė tjerėt mund tė jetė fuqishėm, por ai i cili e kontrollon vetveten prapė ėshtė mė i fuqishėm.”

“Kur e pushtoni majėn e malit, vazhdon ngjitjen.”

“Posedimi i njohjes sė madhe ėshtė sikurse me i pasur njėmijė metra litar peshku me grepa, por peshku gjithmonė ėshtė njė milimetėr larg grepit.”

“Vetėm tė mendojmė pėr drunjtė: ata ua lejojnė zogjve degėt dhe fluturimin, pa qėllim qė t’i thėrrasin ata pėr tė ardhur dhe nuk mallėngjehen kur ata shkojnė. Nėse zemrat e njerėzve mund tė bėhen si drunjtė, ato nuk do tė jenė tė vetmuara.”

“Rrini tė qetė…duke mos bėrė asgjė…pranvera vjen dhe bari rritet vetvetiu.”

“Zogjtė gjithmonė e gjejnė rrugėn pėr nė folenė e tyre...Lumenjtė gjithmonė e gjejnė rrugėn e tyre pėr nė oqean.”

“Si do tė ecni nga maja e shtyllės 100metėrshe?”

“Uji rrjedhė, por prapė mbrapa nė oqean; Hėna fshihet, por nė mbrėmje ėshtė nė Qiell.”

“Ana e kundėrt gjithashtu e ka anėn e kundėrt.”

“Kalurone kalin tuaj nėpėr tehun e shpatės; fshiheni veten nė mes tė flakės.”

“Udhėtimi prej njė mijė milave fillon me njė hap tė vetėm.”

“Tė gjitha mendimet e kushtėzuara janė tė pėrkohshme. Stėrvitja juaj personale ju shpėton me zell.” – Fjalėt e fundit tė Budės

“Ēfarė ėshtė zėri kur me njė dorė duartroket?”

“Mos mendo pėr Zot, mos mendo pėr djall, mė thuaj, cila ka qenė fytyra jote origjinale para se tė jenė tė lindur nėna dhe babai yt?”

“Natyra nuk nxiton, tash mė gjithēka ėshtė e pėrkryer.”

“Asgjė s’ėshtė mė e dobėt se uji dhe asgjė s’ėshtė mė e fortė se shkėmbi, rrjedha e qetė dhe e ngadalshme e ujit mund t’i pres malet shkėmbore.”

“Me qenė i kėnaqur me atė qė ke; kėnaqesh nė mėnyrėn nė tė cilėn janė gjėrat. Kur ju realizoheni atje s’ka asgjė qė mungon, e gjithė bota ju pėrket juve.”

“Milingona me njė lėvizje bėnė mė shumė sesa kau i dremitur.”

“Mendja e cila nuk kupton ėshtė Buda. Nuk ka tjetėr.”

“Ai i cili kudo qė shkon lidhet me jo-njeri dhe me jo-vend dhe me jo-trup; kush e pranon Zotin dhe djallin ngjashėm, asnjė mirėseardhje dhe asnjė nderim nga tė tjerėt – nuk nevojitet qė njė i tillė ta arrijė Pėrsosurinė.”

“Mjerisht! bota ėshtė plotė me dritė enorme dhe fshehtėsira, dhe njeriu e largon kėtė nga vetja me njė dorė tė vogėl!”

“Jepi njeriut peshk dhe ti do ta ushqesh atė pėr njė ditė. Mėsoje atė se si tė peshkojė dhe do ta ushqesh pėr gjithė jetėn.”

“Mbusheni tasin deri nė grykė dhe ai do tė derdhet. Mos e mprihni thikėn tuaj dhe ajo do tė topitet.”

“E lejuara tė shkojė i bėn tė gjitha. Bota fitohet nga ata tė cilėt e lejojnė tė shkojė. Por kur ju pėrpiqeni e pėrpiqeni. Bota mbete pėrtej fitimit.”

“Njė hėnė shihet nė ēdo pus, dhe nė ēdo pus vetėm njė hėnė.”

“Pasi qė krejt kjo ėshtė aq e qartė. Me kalimin e kohės kjo kuptohet. Kur e kuptoni se kjo ėshtė aq qesharake sikur ta mbyllėsh zjarrin me zjarr nė zjarr. Ushqimi veē ėshtė zier.”

“Nė mendjen fillestare ka shumė solucione, por nė mendjen njohėse vetėm disa.”

“Jeta ėshtė e vlershme vetėm tė jetohet.”

“Jeta ėshtė si ecje mbi barkė e cila lundron nėpėr det dhe fundoset.”

“Asgjė nuk ėshtė e saktė ashtu siē duket, e as nė mėnyrė tjetėr.

“Kur jeni tė zhgėnjyer dhe plotė mosbesim, edhe njė mijė libra e skripta nuk mjaftojnė. Kur e realizoni kuptueshmėrinė, edhe njė fjalė bėhet e shumėt.”

“Kur jeni atje, nuk ėshtė askush atje qė ėshtė.”

“Nė ēdo moment tė caktuar, unė i ēeli sytė dhe ekzistoj. E para kėsaj, gjatė gjithė pėrjetėsisė, ēka qe atje? Hiēėsi.”

“Deri tek mendja e cila akoma ėshtė, e rrethuar nga i gjithė universi.”

“Nėse kurrsesi nuk mund ta gjeni tė vėrtetėn aty ku pikėrisht jeni, ku tjetėr mendoni se do ta gjeni atė?”

“Bėhuni mė tė heshtur, mė shumė do tė ndini.”

“Nė fund tė tė gjitha gjurmimeve tona do tė arrim aty prej nga jemi nisur, dhe vendi i njohur pėr tė parėn herė.”

“Vetėm Zen-i ju gjen nė maje tė maleve se Zen-i ju ēon atje.”

“Prej pishės, mėso pėr pishėn. Prej bambu, mėso pėr bambu.”

“Ecė dhe rruga do tė ēilet.”

“Sė pari gėrvisht, e ma vonė kruaje.”

“Madje edhe gjėja e mirė nuk ėshtė mė e mirė se asgjėja.”

“Tė vdekurit le t’i varrosin tė vdekurit.”

“Kur ecė, ec. Kur han, ha.”

“Kur e kėrkoni atė, ju nuk mund ta gjeni atė.”

“Ky nuk ėshtė Buda, ky ėshtė Buda.”

“Nėse rrugės e takoni njeriun e dijshėm, mos e thuani asnjė fjalė, mos heshtni!”

“I lindur pėr tė qenė i papėrmbajtur - jeto pėr ta zvogėluar kėtė.”

“A ėshtė gota e ujit e zbrazėt? Jo, ajo ėshtė plotė me ujė. Por nėse unė e derdhi ujin dhe ju pyes pėrsėri, ju mund tė thuani ‘po ajo ėshtė e zbrazėt’. Por e zbrazėt nga ēka?..Gota ime ėshtė e zbrazėt nga uji, por nuk ėshtė e zbrazėt nga ajri. Me qenė e zbrazėt ėshtė me qenė e zbrazėt nga diēka…”
avatar
Juristja

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Juristja prej 22.08.11 1:09

Mis Congeniality

"To dare is to do, to fear is to fail."
"Te guxosh do te thote te besh, te kesh frike do te thote te deshtosh"

"United we stand, divided we fall."
"Qendrojme te bashkuar, rrezohemi te ndare"

"As long as we dream, there is hope." --- Natassia Kelly
"Per aq kohe sa enderrojme, ka gjithnje shprese"

"Still I rise." ---Maya Angelou
"Ngrihem perseri"

"The man who never advances falls behind."
"Njeriu qe nuk ben perpara, ngelet mbrapa"

"I have a dream." ---MLK
"Une kam nje enderr"

"Hold fast to your dreams. " --- Langston Hughes
"Shtrengoji fort endrrat"

"No one can make you inferior without your consent." --- Eleanor Roosevelt
"Asnjeri nuk mund te te dobesoje pa lejen tende."

""It can be done. It should be done. It shall be done."
"Mund te behet. Duhet te behet. Do behet."

"Don't look at difficulties as obstacles to avoid, but as challenges to overcome."
"Mos i shiko veshtiresite si pengesa qe duhen shmangur por si sfida qe duhen kaluar"

"There is in this world no such force as the force of a man determined to rise. The human soul cannot be permanently chained."' --- W.E.B. Dubois
"Asnje force ne kete bote nuk eshte si forca e nje njeriu te vendosur per kryengritje. Shpirti i njeriut nuk mund te burgoset pergjithmone."

"You never know how far you've come till you realize what you have left behind"
"Nuk mund ta dish sa para ke ecur pa pare sa ke lene mbrapa"

"The most elusive knowledge is self knowledge." -- Mirra Komarousky
"Njohuria me dinake eshte vetenjohuria (njohuria jone personale)"

"Living well is the best revenge."
"Te jetuarit mire eshte hakmarrje me e mire"

"There is no greater calling than public service." -- FDR
"Nuk ka thirrje me te madhe se ajo e sherbimit publik"

"Never underestimate the power of a woman."
"Asnjehere mos e nenvlereso fuqine e nje gruaje"

"There are no new truths but only truths that have not been
recognized by those who have perceived them without noticing." -- Mary McCarthy
Nuk ka te verteta te reja por vetem te verteta qe nuk jane njohur nga ata qe i kane perceptuar pa i vene re. "

"Don't use up your future trying to recapture the past"
"Mos e harxho te ardhmen duke u munduar te kthesh te shkuaren."

"Those who cannot remember the past are condemned to repeat it." -- George Santayana
"Ata qe nuk e mbajne mend te shkuaren jane te mallkuar ta perserisin ate."

"Hell hath no fury like a woman's scorn."
"Edhe ferri nuk ka terbim si perbuzja e nje gruaje"

"Know thyself." -- Socrates
"Njihe veten tende"

"Perfection is our goal...excelllence will be tolerated."
"Synojme per perfeksionim...tolerojme persosmerine."

"Teamwork is the fuel that allows common people to attain uncommon results."
"Bashkepunimi eshte benzina qe i lejon njerezit e zakonshem te arrijne rezultate te jashtezakonshme."

"The highest reward for a person's toil is not what they get for it, but what they become by it."
"Shperblimi me i larte per punen e rende te nje njeriu nuk eshte ajo cka marrin, por ajo cka arrijne te behen."

"Success is a journey not a destination."
"Suksesi eshte nje udhetim dhe jo nje destinacion."

"Some people dream of worthy accomplishments, while others stay awake and do them."
"Disa njerez enderrojne per kryevepra ndersa te tjeret rrine zgjuar dhe i bejne ato"

"Excellence can be obtained if you care more than others think is wise, risk more than others think is safe, dream more than others think is practical, and expect more than others think is possible."
Persosmeria mund te fitohet ne qofte se interesohesh me shume se ata qe tregohen te zgjuar, rrezikon me shume se ata qe tregohen te kujdesshem, enderron me shume se ata qe tregohen praktike, dhe pret me shume sec eshte e mundur.
avatar
Juristja

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Juristja prej 23.08.11 17:52

Perkthime te tjera nga postimet e MisCongeniality

Noble thoughts from Benjamin Franklin, the 18th century man:
Mendime fisnike nga Benxhamin Frenklin, njeriu i shekulli te 18-te.

***Early to bed, ealy to rise makes a man healthy, wealthy, and wise.
***Te flesh heret, te zgjohesh heret, e ben njeriun te shendetshem, te pasur dhe te zgjuar.

***A stitch in time saves nine.
Punen e sotme mos e ler per neser.

Adversaries: Love your enemies, for they tell you your faults.
Kundershtaret: Duaji armiqte se te tregojne gabimet.

Career: Drive thy business; let not that drive thee.
Kariera: Ti ta drejtosh biznesin, dhe mos e lere ai te te drejtoje ty

Criticism: *A soft tongue may strike hard.
Kritika: *Gjuha e bute mund te godase ashper.
*He that scatters thorns, let him not go barefoot.
*Mos e ler ate qe shperndan gjemba, te eci kembezbathur.
*It is better to take many injuries than to give one.
*Eshte me mire te plagosesh disa here sesa te plagosėsh njehere.

Dissatisfaction: Let thy discontents be thy secrets; if the world knows them, 'twill despise thee and increase them.
Pakenaqesi: Mbaji pakenaqesite e tua te fshehta; po ti mesoi bota, do te perbuzi ty dhe do ti shtoje ato (pakenaqesite).

Experience: Beware of the young doctor and the old barber
Eksperienca: Ruhu nga doktori i ri dhe nga berberi i vjeter.

Friendships: *No better relation than a prudent and faithful friend.
Shoqerite: *Nuk ka shoqeri me te mire sesa nje shok i kujdesshem dhe i besuar.
*Be slow in choosing a friend, slower in changing.
*Beji shoket me ngadale, ndėrroji akoma mė ngadale.
*Promises may get thee friends, but non-performance will turn them into enemies.
*Premtimet te bejne me shoke shume, por mos-permbushja i kthen ne armiq

Gossip: *Hear no ill of a friend, nor speak any of an enemy.
Thashetheme: *Mos degjo semundje per shoket dhe mos fol per semundje ndaj armikut.
*Three may keep a secret if two of them are dead.
*Sekreti qendron ne mes te tre njerezve vetem nese dy prej tyre jane te vdekur.


Greed: *If man could have half his wishes, he would double his troubles.
Lakmia: *Ne qofte se njeriu mund te plotesonte gjysmat e deshirave, ai do kishte dyfishin e problemeve.
*If you desire many things, many things seem but a few.
*Ne qofte se deshiron shume gjera, ato te duken pak.

Health: *Eat few suppers, and you'll need few medicines.
Shendeti: *Ha pak darke, dhe do te nevojiten pak barna.
*Three good meals a day is bad living.
*Tre vafte te mira eshte jetese e keqe.

Honesty: *A lie stands on one leg, truth on two.
Ndershmeria: *Genjeshtra qendron me nje kembe, e verteta qendron me dy.
*What you would seem to be, be really.
*Te jesh me te vertete ashtu qysh dukesh.

Humility: *To be humble to superiors is duty; to equals, courtesy; to inferiors, nobleness.
Perulje/Turp: *Te jesh modest eshte detyra tende per ata me lart; miresjellje per te barabartet; bujari per ata me poshte se ty.
*A man is never so ridiculous by those qualities that are his own as by those that he affects to have.
*Njeriu eshte me qesharak per cilesite qe hiqet sikur ka sesa per cilesite e tij te verteta.
*People who are wrapped up in themselves make small packages.
*Njerezit e mbyllur ne vetvete jane/bejne pako te vogla.
*Search others for their virtues, thyself for thy vices.
*Gjej virtute tek te tjeret dhe huqet tek vetja tende.

Hospitality: *Fish and visitors stink after three days.
Mikepritja: *Peshku dhe vizitoret qelben pas tre ditesh.

Longevity: *Wish not so much to live long, as to live well.
Jetegjatesia: *Mos lakmo te jetosh gjate por te jetosh mire.
*What one relishes, nourishes.
*Njeriu mban gjalle ate qe shijon.

Marriage: *Where there's marriage without love, there will be love without marriage.
Martesa: *Atje ku ka martese pa dashuri, do kete edhe dashuri pa martese.

Money: *He does not possess wealth, it possesses him.
Paraja: *Njeriu nuk zoteron pasuri, pasuria e zoteron njeriun.
*Wealth is not his that has it, but his that enjoys it.
*Pasuria nuk eshte e atij qe e zoteron, por e atij qe e gezon.
*Beware of little expenses; a small leak will sink a great ship.
*Ruhu nga shpenzimet e vogla; vrima e vogel fundos anijen e madhe.

Reminiscing: *The Golden Age never was the Present Age.
Duke Kujtuar: *Jeta e arte nuk ishte asnjehere jeta e tashme.
Self-control: *'Tis easier to suppress the first desire than to satisfy all that follow it.
Vete-kontroll: *Eshte me e lehte te ndalosh deshiren e pare sesa te plotesosh te tjerat ne vazhdim.
*Love, cough and a smoke can't well be hid.
*Dashuria, kolla dhe tymi/cigarja nuk mund te mbahen fshehur.

Talk: *Well done is better than well said.
Biseda: *E bere mire eshte me mire se e thene mire. E thena me te beren jane larg.
*Silence is not always a sign of wisdom, but babbling is ever a folly.
*Heshtja nuk eshte gjithnje shenje e zgjuarsise por fjalet e shumta jane gjithnje budallallek.

Thankfulness: *Most people return small favors, acknowledge middling ones and repay great ones with ingratitude.
Mirenjohja: *Shumica e njerezve shperblejne ndere te vogla, pranojne ndere mesatare, dhe paguajne me mosmirenjohje ndere te medha.

Time management: *Lost time is never found again.
Drejtimi i kohes: *Koha e humbur nuk gjendet kurre.
*Enjoy the present hour, be mindful of the past, and neither fear nor wish the approaches of the last.
*Gezoje te tashmen, kujtoje te shkruaren dhe mos ki frike nga e ardhmja.

Virtue: *The noblest question in the world is, What good may I do in it?
Virtyti: *Pyetja me fisnike ne bote eshte: Cfare te mire mund te bej?
*Great beauty, great strength and great riches are really and truly of no great use; a right heart exceeds all.
*Bukuria e madhe, fuqia e madhe, dhe pasurite e medha jane me te vertete te paperdorshme; nje zemer e mire i tejkalon te gjitha.
Ralph Waldo Emerson
avatar
Juristja

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 01.09.11 8:53

Kujdes mendimeve tuaja, sepse ato bėhen fjalėt e tua!
Kujdes fjalėt tuaja, sepse ato bėhen vepra e tua!
Kujdes veprat tuaja, sepse ato bėhen zakonet tuaja!
Kujdes zakoneve tuaja, sepse ato bėhen Karakteri juaj!
Kujdes Karakterit tėnd, sepse ai bėhet "Fati i juaj''!
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 06.09.11 19:59

Teoria aksiomatike e fjalės ėshtė kjo: nė shpirt lind idea, pastaj idea formėsohet nė mendim, mendimi shprehet me fjalė, fjala ėshtė ENERGJI, energjia ėshtė fuqi qė ndėrton apo rrėnon. Kur ia thua vetit afirmimet pozitive, energjia e fjalės depėrton nė molekulė, molekula e merr impulsin, vetėdijėsohet dhe vepron sipas URDHĖRIT.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 07.09.11 10:12

“Nuk ka jetė pa vuajtje,

nuk ka vuajtje pa shkak,

por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet." - D. Walsch
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gon! prej 07.09.11 12:06

I nderuar Xhemajl, profesioni univerzitar qė ti mė ke thėnė se ke zgjedhur, me sa shoh unė nuk i pėrshtatet personit tėnd tė brendshėm!
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 08.09.11 21:59

Energjia ėshtė jetė. Energjia krijohet me kundėrshti. Njerėzit, kur u narthin duart, ato i fėrkojnė. Fėrkimi krijon energji. Kundėrshtimi i pėrtacisė, kundėrshtimi i shprehive tė vjetra, me vetėdijesim pėr rikrijimin e shprehive tė reja, krijon energji tė re, krijon shtrat tė shprehive tė mira. Shprehitė e mira ndėrtojnė shėndetin, suksesin, fatin, lumturinė. Tė gjitha ndodhen nė dorėn tėnde. Ti je kompetent.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 08.09.11 22:00

Dyshimet, frika, dymendja, hutia... tė gjitha kėto janė veti tė humbėsit. Nė qoftė se unė nuk do tė jem i sigurt nė fitore, me ēfarė tė drejte mund tė pres qė kundėrshtari tė mė japė siguri? Nė atė rrugė qė nuk jam i sigurt se do tė arrij nė cak - nuk nisem kurrė! E, kur tė nisem, ēfarė kuptimi ka nisja me paralindje se do tė ngelėsh nė baltė, nė gjysmė tė rrugės? Prandaj: Mos u nis, mos u nis, mos u nis...por kur tė nisesh MOS U NDAL!
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 08.09.11 22:06

Nuk gjendet asnjė njeri nė botė qė ėshtė krejtėsisht i mirė, por nuk gjendet as edhe njė njeri i vetėm nė botė qė ėshtė krejtėsisht i keq. Sikur monedha e metaltė: nė njėrėn anė numri i vlerės, nė tjetrėn anė stema! Njohje e njeriut ėshtė: menēuria jote qė tė marrėsh nga njeriu atė qė dėshiron. Nė qoftė se e dėshiron tė mirėn, nga secili njeri mund tė nxjerrėsh tė mira sa tė duash, si nė Trepēė. Por, nėse e dėshiron tė keqen, po ashtu nga secili njeri mund tė nxjerrėsh tė keqen, si nė moēal.
Daut Demaku.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 08.09.11 22:09

Thuhet se e vėrteta ėshtė e hidhur. E vėrteta ėshtė e mirė, por dhemb, ėshtė helm e hidhur. Dhe, kėtė konstatim e themi pa hezitim, edhe nė biseda, edhe nė shkrime, kudo. Pėr kėnd mund tė jetė e VĖRTETA e hidhur... Vetėm pėr mashtruesin, pėr askėnd tjetėr. E vėrteta nuk ėshtė e hidhur, e ėmbėl, e thartė apo e njelmtė. E vėrteta ėshtė fillimi dhe fundi, ėshtė gjithcka...
DD.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gon! prej 09.09.11 8:31

xhemajl shkruajti:Dyshimet, frika, dymendja, hutia... tė gjitha kėto janė veti tė humbėsit. Nė qoftė se unė nuk do tė jem i sigurt nė fitore, me ēfarė tė drejte mund tė pres qė kundėrshtari tė mė japė siguri? Nė atė rrugė qė nuk jam i sigurt se do tė arrij nė cak - nuk nisem kurrė! E, kur tė nisem, ēfarė kuptimi ka nisja me paralindje se do tė ngelėsh nė baltė, nė gjysmė tė rrugės? Prandaj: Mos u nis, mos u nis, mos u nis...por kur tė nisesh MOS U NDAL!
Unė kur nisem nė ndonjė rrug, apo ndonjė rrezik, nuk e mendoj kurr qė do ia dal, por nuk e mendoj as qė do tė humb, thjesht vendos tė nisem, por prapa nuk kthehem kurr, sepse ashtu e mendoj se nuk bėn tė sprapsem kurr! Nisem me shokun, shoku hamendet dhe kėrkon kthim prapa, por unė vazhdoj i vetėm. Nuk e di, ndoshta nuk ėshtė veti edhe aq e mirė kjo, mirėpo unė kėtė veti tė plotė e kam!
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 09.09.11 9:55

Gon! shkruajti:Unė kur nisem nė ndonjė rrug, apo ndonjė rrezik, nuk e mendoj kurr qė do ia dal, por nuk e mendoj as qė do tė humb, thjesht vendos tė nisem, por prapa nuk kthehem kurr, sepse ashtu e mendoj se nuk bėn tė sprapsem kurr! Nisem me shokun, shoku hamendet dhe kėrkon kthim prapa, por unė vazhdoj i vetėm. Nuk e di, ndoshta nuk ėshtė veti edhe aq e mirė kjo, mirėpo unė kėtė veti tė plotė e kam!
Nuk besoj se eshte veti e keqe Goni,, sepse gjithmon na ndodh qe gjate rruges se sukseseve, te kemi dyshime se mos do humbasim,, mirpo kur te nisesh ashtu si ti,, nuk duhet ta kthesh koken pas,,
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 09.09.11 10:38

Mos t’iu bėjnė pėrshtypje vlerėsimet e tė tjerėve, sepse ato mendime lindin nė kokat e huaja dhe nuk kanė lidhje me ju… Nėse dikush tė takon dhe tė thotė: po dukesh mirė, ēka mendoni, a ka lidhje ai apo ajo me ndjenjat tuaja - ēfarė vlon e ēfarė trazimi gjendet nė brendėsinė tuaj? Sigurisht qė nuk ka lidhje me ju, por ai ose ajo ėshtė mirė dhe disponimi i mirė e shtynė t’iu thotė edhe ju fjalė tė mira.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 09.09.11 20:51

Sa mė shumė tė ketė dashuri nė zemrėn tėnde aq mė e madhe do tė jetė hapėsira e dashurisė. Dhe, mos harro: nė jetėn e njeriut mund tė ketė me tepri edhe errėsirė, edhe xhelozi, edhe urrejtje, edhe shėmti, por kurrė e kurrė e KURRĖ nuk do tė kėtė tepėr dashuri, sepse sa mė shumė ta duash njeriun, gjithnjė e mė shumė do tė kėtė vend e hapėsirė qė ta duash edhe mė shumė, edhe mė shumė.
DD.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 11.09.11 20:20

Kur ndahet toka nė shumė hise - pakohet! Kur ndahen paratė nė shumė pjesė - pakohen! Kur ndahet shtėpia nė shumė pronarė - hapėsira zvogėlohet. Kur ndahet e kur ndahet e kur ndahet - gjithnjė pakohet, zvogėlohet, grimcohet, vdes e zhduket! Vetėm ti, e madhja, e bukura, hyjnorja, dritėdhėnėsja, freskuesja, erėmira, shijekėndshmja, vetėm ti, drita e jetės, me emrin aq tė thjeshtė: DITURI, kur tė ndajnė njerėzit nė shumė pjesė - shtohesh e rritesh, si lisat e malit prej njė fare!
DD.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Ufo prej 30.09.11 13:53

Kushtetuta ėshtė rregullimi i autoriteteve ligjore nė njė shtet.

Miku i tė gjithėve nuk ėshtė miku i askujt.

Njė qytet i madh nuk duhet ngatėrruar me njė qytet tė populluar.

Miku i vėrtetė ėshtė njė shpirt nė dy trupa.

Tė gjitha veprimet njerėzore kanė njė ose mė shumė prej kėtyre shkaqeve: fati, natyra, detyrimi, zakoni, arsyeja, pasioni, dėshira.

Tė gjitha punėt e paguara e shterojnė dhe e rrėnojnė mendjen.

Thelbi i virtutit tė njeriut pėrbėhet nga tė vepruarit me drejtėsi.

Cilido mund tė zemėrohet – kjo ėshtė e lehtė, por tė zemėrohesh me atė qė e meriton dhe tė zemėrohesh nė masėn e duhur, nė kohėn e duhur, pėr njė qėllim tė drejtė dhe nė mėnyrėn e drejtė – kjo nuk ėshtė brenda fuqisė sė kujtdo dhe nuk ėshtė e lehtė.

Nė mė tė mirėn e tij, njeriu ėshtė mė fisniku i tė gjitha kafshėve; po tė mos ishin ligji dhe drejtėsia ai do tė ishte kafsha mė e keqe.

Atdheu i njeriut ėshtė kudo qė ai pėrparon.

Karakteristikat e politikanit popullor: njė zė i tmerrshėm, njė edukim i keq dhe njė sjellje vulgare.

Bėmat e liga burojnė nga shkaqe tė liga.

Mendimet e larta duhet tė shprehen me gjuhė tė lartė.

Uria nuk njeh asnjė mik pėrveē atij qė e ushqen.

Le tė ushtrojė ēdo njeri atė art qė njeh.

Dashuria ėshtė thjeshtė emri i dėshirės dhe kėrkimi i sė tėrės.

Njerėzit me mend shpesh mėsojnė nga armiqtė e tyre. Nga armiqtė e tyre dhe jo nga miqtė e tyre qytetet mėsojnė tė ndėrtojnė mure tė larta dhe anije lufte.

Hape gojėn, mbylli sytė dhe shiko ēfarė do tė tė sjellė Zoti.

Shpejt ma sill njė gotė verė, nė mėnyrė qė ta njom mendjen dhe tė them diēka tė zgjuar.

avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  TIRAMISU99 prej 03.10.11 14:26

1- Plagen e dashuris e sheron vetem ai qe e shkakton [ KLEJNI ]
2- Dashuria dhe kolla nuk fshihen . [ HERBERT ]
3- Dashuria e ndertuar te bukuria, vdes shpejt si vete bukuria.[DONE ]
4- Dashuria e re nxjerr dashurin e vjeter si gozhda gozhden tjeter.[ prov,SHIPTARE ]
5- Nuk eshte faji i forces se graviteteit ,qe njerzit bien ne dashuI.[ AISHTAINI]
6- Dashuria eshte,kenqesia e te qenit dy, frika se mos behesh tre, tmerri se mos mbetesh nje.
7- Kenaqesia eshte mekat,mekati nganjehere eshte kenaqsi.[BYRK]
8-Ai qe dashuron shume, flet pak. [ CASTELINI ]
9-GJethja kur dashuron behet lule,lulja kur dashuron behet frut.
10-Kush ka ne zemer dashurin , nuk ka kohe per urrejtje.
avatar
TIRAMISU99

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  TIRAMISU99 prej 03.10.11 14:44

1-Thelbi i njeriut eshte ndergjegja e tije.[DEKARTI]
2-Te jetosh mire, eshte me mire se te jetosh [ARISTOTELI]
3- Kush nuk e do jeten nuk e meriton ate.[DA VINCI]
4- Nga nje gje ekeqe nuk vjen kurre nje gje e mire.[SENEKA]
5- Ajo qe mendon u perket te gjithve, ajo qe ndien eshte vetem e jotja.[SHILER]
6- S'ka dituri me te madhe se pa dituria.[ SHEKSPIR ]
7- Njerzit zakonisht u besojne me leht atyre qe duan.[ J.CESARI ]
8- Qellimi artit eshte kenaqsia, qellimi shkences eshte e vertetea.[ LESING]
9- Bej qe jeta jote te jete enderr,por mos bej qe jeta jote te jet enderr.[JIM MORISON]
10- Disa i ngre mekati. disa i flak virtyti.[ SHEKSPIR ]
avatar
TIRAMISU99

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Cimi Elezi prej 04.10.11 19:04

Mireseerdhe embelsin e forumit, me fjal dashurie.


Edituar pėr herė tė fundit nga cimi elezi nė 05.10.11 18:42, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Cimi Elezi prej 04.10.11 19:29

Mos rri mbi varrin tim
Duke lotuar
Nuk jam aty
Nuk jam shuar


Edituar pėr herė tė fundit nga cimi elezi nė 19.11.11 0:17, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnie

Mesazh  nitty prej 12.10.11 17:41

Shumė njerėz marrin rrugėn e shtrembėr kundėr vullnetit tė tyre,vetėm e vetėm sepse rruga e drejtė pėr ta nuk egziston...

{Tomad Man}
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Xhemajl prej 12.10.11 19:08

Teoria aksiomatike e fjalės ėshtė kjo: nė shpirt lind idea, pastaj idea formėsohet nė mendim, mendimi shprehet me fjalė, fjala ėshtė ENERGJI, energjia ėshtė fuqi qė ndėrton apo rrėnon. Kur ia thua vetit afirmimet pozitive, energjia e fjalės depėrton nė molekulė, molekula e merr impulsin, vetėdijėsohet dhe vepron sipas URDHĖRIT.
DD.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 12.10.11 22:07

Dy njerez mund te bien dakort per shume gjera , por shpirtrat e tyre jane si lulet , secili ka rrenjet e tij , dhe askush nuk mund ti afrohet tjetrit pa braktisur rrenjet e veta, gje qe sidoqofte eshte e pamundur.

Estein

Budallenjte qe prej Adamit e ketej jane ne mazhorance.

E shkruajta kete te fundit per te ndihmuar femrat kur te gjenden ne ndonje diskutim me meshkuj maskilist....
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thėnia e ditės

Mesazh  Gon! prej 13.10.11 8:45

Shumė njerėz kalojnė nė jetėn tonė, por vetėm ata mė tė rėndėsishmit arrijnė tė lėnė gjurme tek ne !!!


Edituar pėr herė tė fundit nga Gon! nė 13.10.11 8:48, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gon! prej 13.10.11 8:47

Mirėsjellja s'i bėn keq askujtė!
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gon! prej 13.10.11 8:53

Mund tė mi vjedhin tė gjitha por jo ėndrrat, ato nuk mund tė mi vjedhė askush.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gon! prej 13.10.11 9:09

Pėrpara se tė veprosh, mendo se do tė reagosh ndaj njė konkluzioni, pėrfundimi i tė cilit do tė bjerė direkt ose indirekt mbi gjurmėt e koshiencės tėnde tė imponuar nga kohėzgjatja e tepruar e njė logjike tė shfrenuar.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 13.10.11 9:16

Ai qė punon pa pasur dituri pėr atė punė, mė shumė do tė
dėmtojė se sa qė do tė ndėrtojė.

Pyetja e bukur ėshtė gjysma e diturisė dhe bashkėjetesa e
mirė me popullin ėshtė gjysma e rehatisė.

Njė e treta e mendjes ka tė bėjė me bashkėjetesėn me
njerėzit dhe mirėsjelljen ndaj tyre.

Tre vetė mund tė njihen vetėm nė tri vende: Njeriu i butė,
kur tė zemėrohet; trimi nė luftė dhe vėllai, kur ke nevojė pėr tė.

Oratoria pėrbėhet prej tri gjėrave: Afrimi te kuptimi i dėshiruar,largimi prej fjalėve
tė tepėrta dhe shpjegimi i shumė gjėrave me fjalė tė shkurtra.

Mos llogarit nė miqėsinė e ndonjėrit pa e zemėruar tri herė.

Mos e humb mikun tė cilin e zemėron tri herė dhe nuk tė
flet fjalė tė kėqija.

Borxhi ėshtė burimi i pikėllimit gjatė natės dhe mjeti
poshtėrues gjatė ditės.

Ruajuni nga tallja, sepse, tallja sjell armiqėsi, lind urrejtje
dhe njėkohėsisht ėshtė njė sharje e vogėl.

Dije qė gjithēka e ka fundin e tij, andaj frikohu prej
pėrfundimeve;
-Nė ēdo punė ekzistojnė ndodhitė e papritura, ndaj bėhu i
kujdesshėm;
-Ruaju prej malit qė ngjitja ėshtė e lehtė dhe zbritja ėshtė e
vėshtirė;
-Mos i jep fjalėn mikut pėr njė punė qė realizimi i saj nuk
ėshtė nė dorėn tėnde.

Shėndeti ėshtė njė dhunti e lehtė. Kur ėshtė prezent,
harrohet; kur humbet, pėrmendet.

Mos e konsidero si njeri tė sigurt tradhtarin qė e ke
sprovuar dhe mos e fajėso njeriun tė cilin e konsideron si tė sigurt.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Fakiri prej 13.10.11 9:25

Shtrėngojani dorėn njėri tjetrit kur tė takoheni, sepse, kjo e
asgjėson urrejtjen.

Qetėsohuni, sepse qetėsimi jua largon urrejtjen.

Falni gabimet e atyre qė janė tė pėrfshirė nė fatkeqėsi.

Dy fjalė janė tė ēuditshme: Fjala e urtė nga njeriu i padijshėm,
pranojeni kėtė dhe, fjala e padobishme nga njeriu i urtė,
largohuni prej tij.

Tri gjėra janė shkaktare tė turpėrimit tė njeriut: Xhelozia,
bartja e fjalėve dhe pakujdesia.

Tri gjėra sjellin armiqėsi: Mosmarrėveshja, zullumi dhe
egoizmi.

Miqtė e njeriut janė kėta: Gruaja e kėndshme, fėmijėt e
mbarė dhe shoku i sinqertė.

Ai qė nuk mund tė kalojė mirė me tė tjerėt, ėshtė i
pezulluar nga tė gjitha tė mirat.

Butėsia, sadopak e zbukuron njeriun, ndėrsa vrazhdėsia,
deri diku e shėmton njeriun.

Tre vetė ta nxijnė jetėn: Sunduesi i padrejtė, fqinji i keq
dhe gruaja gojėprishur.

Vėllai mė i dashur pėr mua ėshtė ai qė m i pėrkujton
gabimet e mia.

Ruaju nga shoqėrimi me njerėzit e poshtėr. Kjo nuk tė ēon
kah e mbara.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gon! prej 13.10.11 10:16

Nė jetė mos i beso askujt, sepse dhe trėndafili i bardhė, hijen e ka te zezė.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Gon! prej 13.10.11 10:18

Nėse rrezikon mund tė humbasėsh, nėse nuk rrezikon ke humbur gjithesesi...!
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 4 1, 2, 3, 4  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi