Aforizma - Thėnie filozofike

Faqja 1 e 39 1, 2, 3 ... 20 ... 39  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Kinich-Ahau prej 27.03.10 15:08

Aforizma


Dashuria

Te dashurosh do te thote te luftosh pareshtur me mijera pengesa brenda dhe perreth nesh {Anuj}

Dashuria e vertete sic dihet,nuk njeh meshire {Balzak}

Dashuria koprace nuk mund te jete kurre e vertete {Balzak}

Dashuria eshte pasioni i vetem e cila nuk duron as te kaluaren,as te ardhshmen {Balzak}

Ata qe dashurojne ose nuk dyshojne per asgje,ose dyshojne per te gjitha {Balzak}

Dashuria,si edhe nami i mire . po te humbasesh nje here, nuk kthehet me mbrapsht {Ben}

Dashuria eshte Tirani i embel, sepse i dashuruari i duron sfilitjet e saj vullnetarisht {Bon}

Tortura e pritjes - helm per te dashuruarit {Buas}

Edhe te dashurosh,edhe te jesh i urte nuk eshte e mundur {Bekon}

Dhe per dashurine,te thelle besnike , nuk kane asnje vlere hiret e bukurise {Verharn}

Dashuria eshte pelhure natyrore e qendisur nga perfytyrimi {Volter}

Gjthcka qe nuk eshte sperkatur me dashuri,mbetet e shplare {Hauptman}

Te dashurosh do te thote te pushosh te beri krahasime {Grasse

Nuk ka dashuri te shemtuar,sic nuk ka burg te bukur {Grengor}

Dashuria shpesh ia merr mendte atij qe ka dhei jep atij qe nuk ka {Didro}

Dashuria e vertete na ben gjithnje me te mire ,pavaresisht nga gruaja qe na dhuron ate {Dyma-biri}

Dashuria pa respektin nuk mund te shkoje as larg ,as te ngrihet lart {Dyma-biri}

Dashuria te detyron te besosh pikerisht ate,per te cilen duhet dyshuar me teper {Zherald}

Kur ngre zerin krenaria do te thote se dashuria hesht {Zherfo}

Ku ka dashuri,ka edhe lote {Ihare Sajkaku}

Kur te dashurojne nuk dyshon per asgje.Kur dashuron vete dyshon per te gjitha {Kolet}

Mjere ai qe ne periudhen fillestare te dashurise nuk beson se kjo dashuri do te jete e perjetshme {Konstan}

Kush nuk ka trokitur ne zemer, me kot i bie deres {Lope de Vega}

Ne qoftese se ti dashuron pa shkaktuar ndenje te dyanshme ,domethene,ne qoftese se dashurise tende si dashuri nuk i pergjigjen me dashuri,ne qoftese se ti me veprimin tend jetesor,ne cilesine e njeriut te dashuruar,nuk e ben veten njeri te dashuruar,atehere dashuria jote e pafuqishme,ajo eshte fatkeqesi {Karl Marks}

Dashuria eshte si lufta: Ajo lind shpejt por eshte shume e veshtire te ndalohet {Menken}

Lum kush i ka shpetuar zjarrit te dashurise,fle rehat naten dhe i gezohet dites {Mickievic}

Ne fillim te dashurise te dashuruarit flasin per te ardhmen. Ne fund- per te kaluaren {Morua}

Dashuria - me e shijshmja,
m'e rralla gjelle ne bote.
Duel pa gjak. Hare e gezim
me lart ngrihet se cdo art {Nerval}

Te dashurosh dhe te ruash ne te njejten kohe edhe urtesine eshte e pamundur,mbase edhe per vete perendine {Publil Sir}

Plagen e dashurise mund ta sheroje vetem ai qe e beri {Publil Sir}

Dashuria zmadhon,kjo eshte fuqia dhe dobesia e saj,burim i iluzioneve dhe i zhgenjimeve te saj {Anri Renje}

Dashuria eshte pasioni i vetem qe paguan me monedhen e saj {Stendal}

Degjo: nuk ka
si takimet qe i pret me padurim {Shekspir}


Njerezit


Ne te shumten e hereve jemi te pakenaqur me te tjeret kur jemi te pakenaqur me veten {Ampel}

Ne jemi mesuar t'i vleresojme njerezit sipas vetes dhe ne qofte se ua falim atyre me lehtesi te metat tona,nga ana tjeter,i gykojme ata ashper kur nuk i kane meritat tona {Balzak}

Disa njerez era ua merr mendte po aq lehte sa edhe kapelen {Halifaku}

Ka njerezi te cilet nuk lajthisin kurre sepse mendja e tyre nuk prodhon asnjehere mendime te aryeshme {Gete}

Ata qe nuk kerkojne asgje edhe vete nuk japin asgje Gille}

Disa njerez japin premtime per hir te kenaqsise qe kane kur nuk i mbajne ato {Hezlit}

E meta me e madhe e njerezve eshte qe kane shume te meta te vogla { Zhan Pol}

Te gjithe ne jemi nga natyra te gatuar ne ate menyre,qe kemi me teper deshire te qortojme kur gabohet,se sa te lavderpjme kur puna behet sic duhet {Kastiljone}

Te gjithe ankohen per kujtese te pamjaftueshme,por asnje deri me sot nuk eshte ankuar per mungese arsyetimi te shendoshe {Laforushko}

Dobesite e te tjereve i shikojme me syte reqebullit. Perkundrazi,tona,me ato te urithit {Lafonteni}

Pervoja ime jetesore me ka bindur se njerezit te cilet nuk kane te meta,kane shume pak vlera {Linkoln}

Njerezit te cilet ankohen se s'kane asnjehere kohe,zakonisht nuk bejne asgje {Lihtenberg}

Njerezit te cilet u sherbejne jashte mases te tjereve,dobesojne forcen krijuese vetjake {Lihtenberg}

Sikunder nuk ka peshk pa hala,nuk ka edhe njeri pa te meta {Luter}

Shume njerez marrin rrugen e shtrember kunder vullnetit te tyre,vetem e vetem sepse rruga e drejte per ta nuk egziston {Tomad Man}

Nuk eshte ndergjegja e njerezve qe percakton qenien e tyre,por e kunderta,qenia e tyre shoqerore percakton ndergjegjen e tyre {Karl Marku}

Ne te folur njerezit jane te gjithe njelloj dhe vetem veprat e tregojne ndryshimin {Molier}

Arsyetojne te gjithe,por njerz te arsyeshem ka pak { Mora}

Ka njerez,mosperfillja dhe perbuzja e te cileve te ben me teper nder se sa miqesia dhe levdatat e tyre {Oksenshjorna}

Ne e vleresojme pak ate qe e arrijme me lehtesi: vlera e cdo gjeje percaktohet nga masa e mundit tone {Pejn}

Per fatkesesite e tyre njerezit jane te prirur te akuzojne fatin,perendite dhe cdo gje tjeter,por vetem jo vetveten {Platoni}

Shumica e njerezve kerkon shoqeri jo per te degjuar te tjeret por per te folur vete {Pop}

Ne shoqeri mund te shkelqejne vetem pak njerez,por te kendshem mund te jene shume {Suift}

Qortimi qe te ben njeriu i keq eshte baraz me levdaten {Seneka,i riu}

Per njerezit e ndershem premtimi eshte detyrim {Turaji}

Te metat tona nuk i shohim ,te huajat i veme re menjehere {Fedr}

Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar {Foskolo}

Kuptojne shume pak ata njerez qe kuptojne vetem ate qe mund te shpjegohet {Henri shon}

Duke qortuar te tjeret ,ne,terthorazi,shpesh levdojme veten {Trajon Eduards}

Zakonisht njerezit jane te prirur te besojne ne ate qe e deshirojne {Cezari}

Njerezit mendjeshkurter besojne fatin,njerezit e forte shkakun dhe pasojen {Emerson}


Njeriu


Njeriu dallohet nga te gjitha krijesat e tjera me aftesine per te qeshur { Adison}

Njeriu me te vertete i forte i pohon dobesite e veta {Balzak}

Sa shume gjera mund te beje njeriu,vetem jo pa njeriun {Berne}

Njeriun qe flet pak,shume e quajne te zgjuar,ashtu sikunder nje karakter te qete e marrin per te forte {Berne}

Mjafton nje cast per t'u bere hero,por duhet nje jete e tere per t'u bere njeri i denje {Brjul}

Nuk mund ta poshterosh dikend pa u poshteruar edhe ti bashke me te {Buker Uashington}

Kush premton behet borxhli { Hagedorn}

Ai qe njeh detyrimet kundrejt vetvetes,i nje ato edhe kundrejt te tjereve {Hauptman}

Asnje njeri nuk mund t'ia kundervere veten gjithe botes,pa e shnderruar te drejten e tij te vogel ne nje paligesi te madhe {Hebel}

Emri nuk eshte dosido,jo me kot Napoleoni per te marre ate emer te madh beri cope e therrime thuajse gjysmen e botes {Gefe}

Eshte i mjere ai te cilit nuk i ka mbetur asgje nga femija {Graf}

Aftesia per t'u skuqur eshte vetia me karakteristike dhe me njerezorja nder te gjithe vetite e njeriut {Darvin}

Njeriu duhet vleresuar jo vetem nga veprat por edhe nga synimet e tij {Demokriti}

Ai qe i mburr te gjithe,nuk vlereson asnje {Semjuel Xhonson}

Quajme te denje per njeriun ate njeri i cili e ben me te mire dhe me te bukur ate te ciles i afrohet,ate qe prek ,ate qe flet {Zhuando}

Njeriu rrale mendon ne drite per erresiren,ne lumturi per fatkeqesine,ne kenaqsi per vuatjet,por perkundrazi,gjithmone mendon ne erresire per driten,ne fatkeqesi per lumturine,ne mjerim per bollekun {Kant}

Cdo njeri ka historin e tij te pangjashme me asnje tjeter {Karel}

Edhe njeriu me i thjeshte,por plot pasion,bind me shpejt se sa njeriu me gojtar,por pa pasion {Laroshfuko}

Kur nje njeri kryen te njejtin gabim dy here,ai duhet te ngreje duart lart dhe te pohoje ose te moskokecarjen ,ose kryenecesine e tij {Lorimer}

Si rregull,per njeriun mund te gjykohet nga objekti mbi te cilin qesh {Mizner}

Nuk mjafton te jesh ai qe je: duhet te jesh ai qe duhet te jesh {Monterlan}

Njeriu vete eshte dielli,ndjenjat e tij planetet {Novalis}

Te behesh njeri eshte art {Novalis}

Ne shtepi - luan ,jashte shtepise - dhelper {Petroni}

Per cilesite morale te njeriut duhet gjykuar jo nga perpjekjet e vecanta te tij,por nga jeta e tij e perditshme {Paskal}

Njeriu qe nuk mund te drejtoje veten,nuk vlen per te drejtuar te tjeret {Penn}

Per t'i ndryshuar njerezit ,duhet t'i duash. Ndikimi mbi ta eshte proporcional me dashurine per ta {Pestaloci}

Eshte me mire te shkruash duke qeshur se sa duke qare,sepse e qeshura eshte me afer natyres se njeriut {Rable}

Asnje arsyetim nuk eshte ne gjendje t,i tregoje nje njeriu rrugen,te cilen ai nuk do qe ta shohe {Rolan}

I verberi me i madh eshte ai qe nuk do te shikoje {Suifti}

Kush eshte kudo nuk eshte agjekundi {Seneka, i riu}

Duhet te perjetosh shume qe te behesh njeri {Sent - Ekzyperi}

Ai qe jep alarmin,zakonisht vete eshte ne siguri {Servantes}

Njeriu i cilter dhe i ndershem kurre nuk vepron fshehurazi dhe kurre nuk turperohet per veprat e veta {Setembrini}

Jam njeri dhe asgje njerezore nuk eshte e huaj per mua {Terenci}

Njeriu qe zbulon se mund te beje pothuajse cdo gje qe eshte ne gjendje te mendoje,ka arsye te plote te pikellohet {Toro}

Njeriu....arrin dicka vetem kur beson ne forcat e veta {Ludvig Fojerbah}

Veshtiresite kultivojne te njeriu aftesi,te domosdoshme per kapercimin e tyre {Filips}

Njeriu rralle mund ta detyroje veten te dashuroje,por mund gjithmone ta detyroje te nderoje {Fonteneli}

Ai qe le gjithcka ne meshire te fatit,e shnderron jeten ne llotari {Tomas Fuler}

Ne cdo epoke njeriu,ne te gjithe shumellojshmerine e tij,perfaqeson produktin dhe rezultatin e te gjithe epokave paraardhese {Fustel de kulazh}

Ai qe nuk kupton heshtjen tuaj,me siguri,nuk do te kuptoje as fjalet tuaja {ElbertHabard}

Majen me te larte njeri e arrin atehere kur jep shembullin me te mire {Stefan Cvajg}

Vetem shuma e pengesave te kapercyera eshte masa me te vertete e drejte e heroizmit dhe e njeriut qe e kreu kete heroizem {Stefan Cvajg}

Dinakeria eshte tempulli i zymte i mungeses se talentit {Cesterfil}

Cdo njeri eshte liber,ne qofte se di ta lexosh {Cening}

Kush pendohet pa u skuqur ai pendohet vazhdimisht {Shiler}

Njeriu me shpirt te cilter edhe fytyren e ka te cilter {Shiler}

Njeriun e rendomte e ha meraku si ta vrase kohen,ndersa njeriu i talentuar perpiqet ta shfrytezoje ate {Shopenhauer}

Kush mburret papushim me ndonje veti te tij,me kete ai pohon se nuk e ka fare ate {Shopenhauer}

Disa njerez kane lindur vetem per t'u grindur: Akilit i shohin vetem thembren {Ebner Eshenbah}

Eshte me e lehte t'i ndihmosh te uriturit se sa te ngopurit {Ebner Eshenbah}

Njeriu qe nuk eshte i afte te meket nga habia ne nje dritherime lumturie,eshte gati nje kufome: syte e tij jane mbyllur per perceptimin e botes {Ajnshtajn}

Treguesi i vertete i qyteterimit te nje vendi nuk eshte niveli i pasurive dhe i arsimit,nuk eshte madhesia e qyteteve,as bolleku i korrave,por figura e njeriut te edukuar nga ai vend {Emerson}

Te mos u pelqesh njerezve te ligj do te thote te jesh i denje per levdate { Seneka, i riu }

Ajo qe ben njeriu eshte vetem nje pjese fare e vogel e asaj qe perfytyron ai {Toro}


Miqesia


Miqte jo besnike jane si oret e diellit qe te bejne pune per sa kohe ka diell. {Hipel}

Miqesite e vertete cdo gje e kane te perbashket. {Euripid}

Neso te jesh shok dhe do te gjesh shok {Krosickij}

Ne qoftese e rralle eshte dashuria e vertete, miqesia e vertete eshte edhe me e rralle {Laroshfuko}

Eshte me turp te mos i besosh shokut , se sa te mashtrohesh prej tyre {Laroshfuko}

Hap pas hapi vlen si rregull ne tregti por jo ne miqesi. Tregetia nuk njeh miqesi, por edhe ne miqesi nuk duhet te futet tregetia. {Lesing}

Menyra me e mire per t'i ruajtur miqte eshte te mos i tradhtosh {Mizner}

Jeto me njerezit n'ate menyre qe miqte te mos t'i besh armiq dhe armiqte ti'i besh miq {Pitagora}

Mik eshte ai qe e nuhat sa here qe ti ke nevoje per ndihme { Renar}

Nuk eshte mik ai qe te shpreh keqardhjen, por ai qe te ndihmon {Tomas Fuler}

Ka tri lloje miqsh: miq qe ju duan, miq qe s'duan ta dijne per ju dhe miq qe ju urrejne {Shamfor}

E dua mikun , por edhe armiku mund te jete i dobishem; miku me tregon se perse jam i zoti, armiku me meson si te veproj {Shiler}

Kur ze shoke te rinj, mos harro te vjetrin { Erazmi i Roterdamit}


Armiqesia, armiku


Armiqte me te rrezikshem jane ata, prej te cileve njeriu nuk ka shpresa te mbrohet {Graf}

Armiqesia pa shkak eshte me kembengulesja {Rec }

Armiku me i rrezikshem eshte ai qe nuk njihet {Rohas}

Armiqesia midis njerezve te afert eshte vecanerisht e papajtueshme {Tacit}

Ai qe i fryn zjarrit grindjeve qe nuk kane lidhje me te, le te mos ankohet ne qofte se shkendijat i bien ne fytyre {Franklin}

Njeriun e dobet me mire ta kesh armik, se mik {Henri Shon}


Burrat dhe grate


Vetem ora e rrezikut eshte sprove per burrat {Shiler}

Gruaja ralle kerkon keshille kur shkon te blere fustanin e nuserise {Aditon}

Dashurojme vetem ato gra te cilave u sjellim vetem lumturi {Arbar}

Gruaja qesh kur mundet dhe qan kur do {Baif}

Burrat krijojne ligjet, grate zakonet {Hiber}

Kush eshte i zoti te qeverise gruan eshte i zoti te qeverise shtetin {Balzak}

Instikti i gruas barazohet me intuiten e njerezve te medhenj {Balzak}

Kerkojini gruas vetem ate qe mund te jape {Barbe d' Orevil}

Grate na e zbusin nervozizmin, individualizmin tone te acaruar , ato ns kthejne ne gjirin e skotes njerezore {Bares

Ka njemije marifete per ta bere gruan te flase, por asnje per ta bere ate te heshte {Bushe}

Grua e zgjuar eshte ajo ne shoqeri te se ciles mund te tregohesh budalla sa here te duash {Valer}

Ka burra se ua kalojne grave per llafe, por asnje burre nuk e ka gojetarine e syve te gruas {xxx Veber}

Te gjitha te kundertat perpuqen ne zemren e gruas {Volter}

Ka raste kur nje grua eshte me e forte se njemije burra {Vondel}

Ne gabimin e cdo gruaje eshte faji i burrit {Herber}

Per burrat ka rendesi c'mendojne per ta, per grate, c'flasin

Grate jane edukatoret e para te sojit njerezor {Hipel}

Per moshen e gruas e te muzikes nuk eshte e hijshme te flitet {Goldsmit}

Kush nuk ka pare grua te dashuruar nuk mund te thote c'eshte gruaja {Gotje}

Ne zemren e gruas jane te gjitha, edhe shpirti, edhe mendja {Gurmon}

Ju e sodisni yllin per dy arsye: se shkelqen dhe qe eshte i paarritshem. Por perbri jush eshte nje shkelqim edhe me i brishte, dhe nje e fshehte edhe me e thelle, gruaja {Hygo}

Kur gjykojme per gruan ne asnjehere nuk e kemi parasysh ne masen e duhur se sa e veshtire eshte te jesh grua {Zherald }

Gruaja qe nuk ka femije nuk mund te jete e lumtur: eshte pak te dashurosh, duhet qe dashuria edhe te lulezoje {Zola}

Kur burri dhe gruaja grinden pambarim, njera nga te dyja: ata ose e adhurojne ose nuk duan ta shohin me sy njeri tjetrin {Kabaljero}

Edhe gruaja me budallaqe mund te shkoje me burrin e mencur, por me budallain ujdis vetem ajo me e mencura {Kipling }

Rralle na lidh me gruan nje veti e saj qe na pat terhequr ne fillim {Kolinz}

Ne syte e gruas ideja ka gjithmone nje fytyre {Kruase}

Kur gruaja nuk ka te drejte, puna e pare eshte t'i kerkohet asaj te falur {Kruase}

Gruaja eshte me e mire nga c'flasim: ajo qesh me lotet e burrit vetem atehere kur i ka shkaktuar vete ajo {Kurtelin }

Burri kenaqet me lumturine qe shijon , gruaja me lumturine qe sjell {Laklo}

Ka raste kur nje grua ua kalon per mend edhe njeqind burrave {Lesinjo}

Te nderosh gruan eshte nje detyre, se ciles cdo njeri i ndershem duhet t'i bindet kur lind {Lope de Vega}

Dashurojeni dhe nderojeni gruan, kerkoni te ajo vetem ngushellim por edhe force, frymezim, mbeshtetje per aftesite tuaja morale dhe shpirterore {Madzin}

Burrat jetojne pak me mire se grate: e para, martohen me vone, e dyta, vdesin me heret {Menken}

Grate besojne ciltersisht se pispillosen ose per kenaqesine tone ose per kenaqesine e tyre, kurse ne te vertete ato pispillosen per te cuditur njera tjetren {Miomander}

Uji me i forte ne bote jane lotet e grave {Xhon Karli}

Vetem burri qe e nderon gruan mund te ndahet me te pa e poshteruar {Maem}

Ajo qe e quajme intuite e gruas, shpesh here shpjegohet thjesht me tejdukshmerine e qellimeve te burrit {Notan}

Kush i levdon grate, i njeh pak, kush i shan, nuk i njeh fare {Pigo-Lebren}

Durimi- dhurate e gruas {Rilke}

Gruaja eshte me fisnike se burri: ne ndryshim nga ai, ajo veren jo vetem bukurine e jashtme Pirandelo}

Grate si edhe endrrat, nuk jane kurre t'atilla, si do te deshiroje t'i shihje {Pirandelo}

Gruaja t'i fal perbuzjen, vrazhdesine, urrejtjen. Ajo nuk te fal ironine {Etjen Rej}

Burrat nuk dashurojne gjithmone ate qe cmojne, kurse grate cmojne vetem ate qe dashurojne
{Sanjal-Dode}

Shumices se burrave u pelqen lajkat, sepse kane mendim modest per veten, grave per arsyen e kundert {Suife}

Lotet jane gojetaria e gruas {Sent- Evremon}

Grave u pelqen te ndjekin moden per arsyen se risia ka gjithnje reflektim e rinise {Skyder}

Gruaja qe zemerohet tradheton seksin e saj {Skyder}

Nuk ka asgje me te lehte se sa te shnderrosh nje grua te rendomte ne nje grua te jashtezakonshme. Mjafton ta dashurosh {Sovjazhon}

Madje eedhe ashpersia e se dashures eshte e mbushur me magji te pafundme {Stendal}

Gruaja e rralle na e fal xhelozine dhe nuk na e fal kurre mungesen e saj {Tule}

Ne shoqeri me grate edhe burri me mendjeholle behet me i mencur {Turnje}

Kur ne syte e bukur te gruas mvishen nga lotet, ai qe pushon se pari eshte burri {Turnje}

Burri eshte i madh ne bote e ne shekuj, por cdo ane e madheshtise se tij eshte rritur nga gruaja
{Uitmen}

Ne qoftese se shpata ne doren e nje te cmenduri mund ta ktheje ne shkretetire rruzullin tokesor: gruaja, e armatosur me pende, e popullon ate sa cel e mbyll syte {Filding}

Ne qofte se doni te njihni te metat e vajzave, mburreni para shoqeve {Franklin}

Gruaja eshte edukatorja me e madhe e burrave {Frans}

Ai qe behet burre ne gjashtembedhjete vjec do te behet femije ne gjashtedhjete {Tomas Fuler}

E ardhmja e gruas nuk eshte ne doren e se emes {Bernard Shou}

Gruaja mund te pohoje ndonjehere mekatet, por une nuk njoh asnje qe te kete pohuar dobesite e saj
{Henri Shou}

Njerezit me te padurueshem jane burrat e e mbajne veten per gjeniale dhe grate qe e mbajne veten per te paprekshme {Aselen}


Lumturia


Lumturia me e larte eshte vetem ajo qe ngrihet nga thellesite e paskajshme te deshperimit
{Stefan Cvajg}

E kerkon lumturine, e gjen ne fatkeqesi {Batai}

Qe te jesh i lumtur ne shoqerin e njerezve, duhet t’u kerkosh atyre vetem ate qe ata jane ne gjendje te te japin {Tristan Bernar}

Fjala “lumturi” duhet shqiptuar me frike {Borgese}

Njerezit e lumtur kane nje te mete prej se ciles nuk clirohen kurre” fatkeqet ata I quajne fajtore te fatkeqesive te tyre {Boshen}

Lumturia eshte arma me e mprehte ne duart e kohes {Valer}

Lumturia i ka syte e mbyllura {Valer}

Eshte i lumtur ai qe ka mundur te njohe shkaqet e dukurive {Vergil}

I lumtur eshte ai qe mund te lidhi ne nje fillim te jetes se tij me fundin e saj {Gete}

Kriter per te matur njeriun eshte perfytyrimi i tij per lumturine {Graf}

Lumturia nuk ritregohet, sic nuk ritregohet gezimi {Grin}

Lumturia troket te pakten nje here ne cdo dere {Hezlit }

Lumturia nganjehere ngul pendet me te bukura ne kapelen e budallait {Dajks}

Me mire te biesh ne duart e mjekut te lumtur se sa te mjekut shkencetar {Deperje}

Lumturia e njeriut qe ndjen natyren eshte ta shprehe ate {Delakrua}

Fatkeqesia nuk e thyen kurre ate qe nuk e thyen lumturia {Ben Xhonson}

Me e lumtura menyre jetese eshte ajo qe jep me teper mundesi te fitosh nderimin ndaj vetvetes {Semuel Xhonson}

Njeriu me i lumtur eshte ai qe u dhuron lumturi nje numri me te madh njerezish {Didro}

Lumturia nuk mund te ftohet me vetesoditje: ajo ndjehet vetem kur reflektohet nepermjet nje tjetri {Samuel Xhonson}

Me i lumturi nder te lumturit eshte ai qe mund te lumturoje {Dyma- ati}

Vera e vertete e lumturise njihet vetem kur ajo s’eshte me {Zanders}

Rruga e lumturise eshte t’i besh te lumtur te tjeret {Ingerson}

Nuk ka per njeriun lumturi me te madhe se sa t’i kushtohet me gjith shpirt dickaje {Kladel}

Secili ne kete bote eshte i lumtur sipas menyres se vet {Kolen d’Arlevil}

Njeriu duhet te qeshe pa pritur lumturine, ndryshe ka rrezik te vdeqe pa qeshur {La Brujere}

Lumturia lidhet me shpirtin, jo me trupin, ajo buron nga besnikeria, jo nga kenaqesia, nga dashuria, jo nga kenaqesia shqisore {Lakorder}

Lumturia eshte e njeriut {Lakorder}

Si lumturia ashtu edhe fatkeqesia e njerezve varen nga rrethanat e jashtme, por edhe gjendja shpirterore e cdo njeriu {Laroshfuko}

Lumturia eshte si dielli, Qe njeriu ta ndjeje veten mire I duhet edhe nje hije e vogel {Ludvig}

Nga lumturia njerezit budallepsen me teper se nga fatkeqesia {Luter}

Te qeshurit nuk eshte mates i lumturise {Maksimovic}

Lumturia e te tjereve na duket gjithmone e zmadhuar {Monteskje}

Kush kerkon lumturi ne lluks dhe jeten e shthurur, i ngjet atij qe pelqen driten verdhacuke te qiriut nga shkelqimi i diellit {Napoleoni 1}

Lumturia eshte pika me e larte e zhvillimit te aftesive tona {Napoleoni 1}

Vetem dy gjera i ndihmojne ardhjes se lumturise, besimi dhe dashuria {Nadje}

Budallai e kerkon lumturine larg, i urti e kultivon ate prane vetes {Openhajm}

Sa me e lumtur koha, aq me e shkurter eshte {Plini, I Riu}

Ate qe lumturia e perkedhel shume, behet budalla {Publil Sir}

I lumtur nuk eshte ai qe i duket i tille dikujt, por ai qe e ndjen veten te tille {Publil Sir}

Eshte e lehte te gjesh lumturine, se ta mbash {Publil Sir}

Duhet te jesh i permbajtur kur flet per lumturine tende {Renar}

Te jesh i lumtur do te thote te njohesh kufijte e mundesive te tua dhe te jesh i kenaqur me to {Rolan}

Virtyti nuk e sjell lumturine, por vetem ai te meson ta shijosh ate kur ta kesh {Zh.Zh.Ruso}

Lumturia nuk mund te jete kurre e pikelluar apo e gezuar. Ajo eshte thjesht lumturi {Salakru}

Ne qofte se nuk di ta shijosh lumturine kur ajo te vjen vete ne dore, mos u anko pot e shkoje tej {Servantes}

Nje pale e fitojne lumturine me lufte, te tjereve vete u bie ne dore ajo {Servantes}

Se edhe fatkeqesine lumturi e quajne, kur fundi del i mire {Sofokli}

Te presh lumturi shume te madhe do te thote t’i ngresh nje pengese shume te madhe asaj {Fontenel}

Lakmia dhe lumturia nuk jane takuar kurre me njera tjetren: nuk eshte cudi pra qe nuk njihen mes tyre {Franklin}

Me te shumten ne quajme lumturi ate qe nuk e kemi provuar vete {Frans}

Deshiron te jesh i lumtur tere jeten: Ji i ndershem {Tomas Fuler}

Veshtire te thuash se c’e sjell lumturine. Te pakten pasuria dhe varferia jane mase te barabarte , te pafta per kete {Kin Hebard}

Lumturia e njerezve te poshter eshte krimi i perendive {Shenje}

Lumturia e madhe eshte te mos njohesh fatkeqesi {Shefer}

Per lumturin nuk bien oret {Shiler}

Lumturia varet jo aq nga vete sendet, se sa nga mendimi qe ne kemi per to
{Erazmi o Roterdamit}


Gezimi


Gezimi eshte ne gjendje te kryeje poshtersira: hidherimi- kurre {Agetan}

Te tjere lot ka gezimi, te tjere hidherimi. Te paret freskojne, te dytet pervelojne {Bini}

Gezimi i blere nuk eshte gezim, liria e fituar me para nuk eshte liri {Breht}

Gezimi te afron, hidherimi te bashkon {Buzhar}

Dhimbja eshte egersi, gezimi ledhati , e megjithate gezimi eshte me i fuqishem {Vejl}

Dy gjera lindin barabar me padurimin: gezimi dhe dhimbja {Hauptman}

Gezimi e ben njeriun te afruar, hidherimi e ben e mbyllet ne vetvete {Hebel}

Gazmorit, syri vec gezim i sheh ne bote {Gete}

Ai qe gazmon dhe ai qe trishton nuk e durojne dot shoku-shokun {Horac}

Gazmimi eshte nje qiell nen te cilit lulezon cdo gje pervec ligesise {Zhan Pol}

Gezimet qe nuk mbeten ne kujtese nuk jane gezime te verteta {Zanders}

Pritja e gezimit eshte po ashtu gezim {Lesing}

Te gezohesh vetem eshte pak e trishtueshme {Lesing}

Eshte e kendshme levdata nga goja e njerezve te denje per levdate {Nevi}

Kur fiton me se fundi sigurine, provon nje nga gezimet me te medha qe njeh shpirti njerezor {Foster}

Njeriu mund te pretendoje per gezim dhe lumturi vetem ne ate mase me te cilen ai na jep keto te tjeret {Fojhstersleben}

Jepu gezim te tjereve . Dhe do e shohesh qe gezimi gezon {Fisher}

Te kuptosh c’eshte e drejte, te ndjesh c’eshte e bukur, te deshirosh c’eshte e mire- ja qellimi i jetes te arsyeshme {Platon}

Jo vdekja, por jeta eshte sprove per trimeri {Alfer}

Jeta e njerezve te medhenj fillon nga casti i vdekjes se tyre {Area}

E verteta, liria dhe virtyti jane te vetmet per hi rte te cilave e vlen ta duash jeten {Volter}

Mesimi ne shkollen e jetes eshte i detyrueshem askush nuk mund t’i shmanget {Vudberi}

Jeta eshte nje zinxhir pothuaj i panderprere zbulimesh vetiake {Hauptman}

Jeta eshte persosje pafund. Te quash veten te persosur do te thote ta vrasesh veten {Hebel}

Jeta eshte detyre, qofte ajo edhe nje cast {Gete}

Kush arrin ta mbushe cdo cast me permbajtje te thelle, ai e zgjat pafundesisht jeten e vet {Kurc}

Ne qofte se doni qe jeta t’ju buzeqeshe, dhurojini ju me pare asaj humorin tuaj te mire {Spinoza}

Te rinohesh me kalimin e viteve, ky eshte arti i vertete i jetes { Telman}


E mira, miresia


Shume njerez duhen nderuar jo sepse bejne mire, por sepse nuk bejne keq {Helvec}

Miresi, emri yt eshte njeri {Lotreamon}

Clirohuni nga e keqja, do t’u mbetet e mira. Clirohuni nga e mira, cdo t’u mbetet valle ? {Misho}

Cdo e mire e kesaj bote mund te shnderrohet ne te keqe {Ovidi}

T’u besh mire budallenjve eshte njelloj si te hedhesh uje ne det {Servantes}

Kush rri nen peme te mire, do gezoje edhe hije te mire {Servantes }

Nuk mjafton vetem te jesh i mire ; por duhet te kesh edhe takt. {Ampel}

Zemra e madhe eshte si oqeani: nuk ngrin kurre {Berne}

Meder, edhe te miren nuk e beme gjithmone per te mire {Bufler}

Te japesh shembullin e mire eshte po kaq e dobishme sa edhe ta ndjekesh ate {Bekon}

Per te dashur te miren, duhet urryer me gjithe zemer e liga {Volf }

Eshte me lehte te besh mire, se sa te jesh i mire {Volfram}

Miresia eshte art { Hauptman }

Te gjithe njerezit e mire jane te perkore { Gete}

Ka meshire e cila eshte dobesi ose madje tradheti kundrejt se mires se pergjithshme {Xhorxh Eljot}

Sic nuk mund te qortohet veprimi i pavetedijshem, keshtu nuk mund te levdohet as mireberesia e detyruar {Euripidi}

Nga dhurata e duarve te poshtra mos prit mire {Euripidi}

Miresia nuk mund te jete mjet mashtrimi {Laroshfuko}

Para se gjithash te jeni te mire: miresia carmatosh shumicen e njerezve {Lakorder }

Eshte i denje per levdate vetem miresia e atij qe eshte i mire, kur ka fuqi te mjaftueshme per te qene i keq {Laroshfuko}

… te gjitha ndjenjat e bukura te botes peshojne me pak se nje veper e mire {Lonell}

Ne emer te se mires dhe te dashurise njeriu nuk duhet te lejoje vdekjen t’i pushtoje mendimet {Tomas Man }

Duke i bere mire nje njeriu te mire, ne e bejme ate me te mire, kurse i ligu, nga te mirat qe i behen, behet edhe me i lig {Mikelanxhelo}

Ajo qe del nga zemra arrin gjer ne zemer {Pajeti}

Ne qofte se me dy a tri fjale te embla mund ta besh tjetrin te lumtur, duhet te jesh maskara qe te mos ia thuash {Pen}

Fillimi i mire – ogur i mire {Pindari}

Per te miren le te tregoje jo ai qe e beri, por ai te cilit ju be {Seneka,i riu }

Te miren dhe te verteten, kur ato kane hedhur rrenje, mund natyrisht, ti’ perndjekesh, por jo t’I shtypesh per nje kohe te gjate {Telman}

Fillimi i mire – garanci e mbarimit te mire {Fishart}

Deti nuk kthen mbrapsht asnje lume {Tomas Fuler}

Miresjellja eshte ende larg mga miresia e vertete {Dyklo}

Kush eshte i mire vetem me fjale, eshte dyfisht i pavlefshem {Publil Sir }


E keqja, ligesia


Etja per para, fidanishte e cdo te keqeje {Bion Boristenit}

Me e keqe se c’eshte duket e keqja e fshehur {Marciali}

E keqja qe te godase me fort, shtiret si e mire {Publil Sir }

Eshte i keq ai qe eshte i mire vetem per veten {Publil Sir }

Ai qe ben keq i urren njerezit { Fedri }

Teprica e nje te mire te madhe mund te behet edhe e keqe e madhe {Florian }

Kush ne ditet e termeteve , lekundet edhe vete ne shpirt shumezon e shumezon te keqen, e ndihmon te perhapet {Gete}

Dyshimet ne te keqen kthejne te miren {Gete}

Edhe i miri edhe i ligu, secili merr hakun per veprat e veta {Gete}

Duar mund te jete te pastra, po synimet te njollosura {Euripidi }

Ligesia eshte dicka te cilen nuk mund t’ia falesh vetes {Zhuando }

Njerezit e lig nuk kane kenge {Zejme}

Nuk eshte e vertete qe e keqja rritet, por eshte e mira qe hesht {Iljeshi}

Kush nuk e denon te keqen , ai ndhimon kryerjen e saj {Leonardo da Vinci }

Ligesia e pafuqishme eshte qesharake {Lihtver}

Te keqen me te vogel duhet ta quajme te mire {Makiaveli}

Ai qe e provoi ne kurriz te keqen, edhe mund te harroje ate, kurse ai qe e kreu , kurre {Mare}

Te keqen me te madhe njeriut ia shkakton po njeriu {Plini}

E keqja me e tmerrshme eshte ajo qe shtiret si e mire { Publil Sir}

Behet e kendshme edhe ferra kur prej saj del trendafili {Publil Sir}

Kush mbulon te keqen behet bashkepunetor i saj {Rakan}

Cdo ligesi eshte rezultat i dobesise {Zh.Zh. Ruso}

Te liqte e ndjekin virtytin me fort nga c’e dashurojne ate te miret {Servantes }

Per nje goditje qe prźt rrenjet e se keqes, duhet nje mije te tjera mbi deget e saj { Toro}

Te besh te liga eshte keq, por te mburresh me kete ca me keq {Tomas Hejvud }

Fara e keqe te keq e nxjerr edhe fidanin … {Shiler}

Dhelperia e ndyre- burim i cdo te lige {Shiler }

Ne bote do te kishte shume me pak vend e keqja, ne qofte se do te ishte e pamundur te kryhej nen petkun e se mires {Ebner- Eshenbah}

Kinich-Ahau

50


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  Odin prej 28.03.10 17:11

Njeriut shpesh i duhet edhe ajo qė nuk i duhet fare.
Auerbahu

Njeriu s'ėshtė kurrgjė tjetėr, veēse njė varg i veprave tė veta.
Heffeli

Njeriu fisnik ėshtė i qetė dhe shpirtmadh. Njeriu vul-gar ėshtė gjithmonė i tronditur.
Konfuēi

Nuk janė njerėz tė mėdhenj ata qė urrejnė njerėzit.
Vovenargu

Njerėzve u vjen e keqja shumė mė tepėr nga iluzionet, sesa nga mosdija. Shumė mė pak na dėmton ajo qė s'e dimė, sesa ajo qė mendojmė se e dimė.
Ruso

Nė rrezik, njeriu bėhet i fortė.
Aristoteli

Disa njerėz u ngjajnė kėngėve bajate, dalin shpejt nga moda.
La Rush*****o

Gjėja mė e mėnēur pėr njeriun ėshtė t'ia qėllojė se ē'mendojnė tė tjerėt pėr tė.
Halifaksi

Edhe fati edhe fatkeqėsia janė gjėra tė shpirtit tė njeriut.
Demokriti

Edhe parmenda i bindet njeriut, kur di ta drejtojė.
Ivanovi

Asgjė nuk mund tė na bindė se arti ėshtė i pavdekshėm. Bota mund tė jetojė edhe pa letėrsinė. Mirėpo, mė lehtė do ta kishte edhe pa njeriun.
Sartri

S'ėshtė fatkeqėsi tė jesh i njohur pėr keq tek njerėzit, fatkeqėsi ėshtė t'i njohėsh keq njerėzit.
Konfuēi

Njeriu qė tė shpie kah vepra e mirė ėshtė njėsoj si ai qė e bėn.
Muhameti

Njeriun nuk e ndihmon duke i dhėnė ēdo ditė peshk pėr tė ngrėnė, por duke e mėsuar tė zėrė peshk.
Kineze.

Njeriu lind i lirė, ndėrsa tėrė jetėn ėshtė nė pranga.
Ruso

Njeriu i kuptueshėm i pėrshtatet botės, i pakuptueshmi vazhdimisht mundohet t'ia pėrshtasė botėn vetvetes.
Shou

Njerėzit qė s'i kundėrshtojmė kurrė janė ose ata qė mė sė shumti i duam, ose ata qė mė sė paku i respektojmė.
Korēe

Njerėzit janė si pjeshkat e dardhat, bėhen tė ėmbla pak para se tė fillojnė tė prishen.
Holmsi

Njerėzit ndahen nė dy llojė: tė parėt mendojnė e pastaj flasin e veprojnė, tė dytėt njė herė flasin, veprojnė, e pastaj mendojnė.
Tolstoi

Njerėzit vdesin qė tė rrojė njerėzimi.
Bjelinski

Njeriu asnjėherė nuk ėshtė qesharak pėr shkak tė vetisė qė ka, por vetėm pėr shkak tė asaj qė dėshiron tė ketė.
La Rosh*****o

Kur flet pėr armikun tėnd mos harro se njė ditė mund t'i bėhesh mik.
Periandri

Duani armiqtė, sepse ata flasin pėr gabimet tuaja.
Franklini

Fakti qė kemi armiq tregon qartė se kemi edhe merita.
Beme

Miqtė i zgjedhim sipas pamjes, tė njohurit sipas karakterit, ndėrsa armiqtė sipas menēurisė.
Uajldi

Mendimet qė kanė armiqtė pėr ne janė mė afėr tė vėrtetės, se ato qė kemi pėr veten.
Briani

Kushdo qė hamendet ėshtė armiku im.
Bonoparti

Me tė rrezikshmit janė armiqtė, pėr tė cilėt njeriu nuk mendon se duhet tė ruhet prej tyre.
De Goli

Suksesi mė i madh i kundėrshtarit tėnd ėshtė nė qoftė se edhe ty tė bind pėr atė qė flet.
Parkeri

Askush tė mos lavdėrohet se nuk ka armiq, kjo vetėm tregon se ai nuk ka kurrfarė vlere.
Burzhari

Pėr armikun mos fol keq, por mendo.
Latine

Nė familjen e harmonishme, lumturia vjen vetvetiu.
Kineze

Derrit dhe dhėndėrit mjafton t'u tregosh shtėpinė vetėm njė herė. Herėt e tjera do ta gjenė vetė.
Spanjolle

Tė gjitha familjet e lumtura janė tė njėjta. Tė gjitha tė palumturat - nė mėnyra tė veēanta.
Tolstoi

Lehtė ėshtė tė sundosh mbretėrinė, vėshtirė ėshtė familjen.
Kineze

S'ėshtė vėshtirė tė bėhesh baba, por vėshtirė ėshtė tė jesh baba.
Bushi

Ashtu si nė dashuri, edhe nė marrėdhėniet e fėmijėve me prindėrit, mė i dobėt ėshtė ai qė do mė shumė.
Ruso

Mė lehtė ėshtė tė luftosh, se sa ta rritėsh njė fėmijė bonjak.
Gaga

Fėmija ushqehet me qumėsht dhe lėvdata.
Lambi

Fėmija e parė ėshtė vazhdimėsia e kukullės sė fundit.
Hygo

Fėmijėt janė gjykatėsit tanė tė ardhshėm.
Gorki

Pija qė nuk tė mėrzitet kurrė ėshtė uji; fruti qė nuk tė mėrzitet kurrė ėshtė fėmija.
Indiane

Shėrbimi mė i madh qė mund t'u bėjė fėmijėve njė baba ėshtė tė dojė nėnėn e tyre.
Merime

Fėmija ėshtė libėr nė tė cilin lexojmė dhe nė tė cilin duhet shkruar.
Rosegjeri

Jepini fėmijės mė shumė liri: le tė vrapojė, le tė kėrcejė, le tė jetė i lirė, le tė luajė dhe tė argėtohet, le tė mos jetė asnjėherė nė qetėsi.
Ruso

Fėmijėt marrin grushta qė u takojnė prindėrve.
Italiane

Babai duhet tė jetė shok dhe person i besuar, e jo tiran i fėmijėve.
Xhoberti

Fėmijėt njihen me fatkeqėsitė pėrmes njerėzve.
Bttshlari

Nė ditėn e lindjes sate lulėzuan tė gjitha lulet e botės.
Spanjolle

Njerėzit pėrēmojnė atė qė s'e kuptojnė.
Gėte

Njeriu i pafat, edhe kur bie nė pupla, e then kokėn.
Shqipe

Sa hiē ėshtė njeriu krahasuar me gjithėsinė.
Ēehovi

Ndoshta ligjet as qė na nevojiten: njerėzve tė drejtė nuk u duhen, e tė kėqijtė nuk mund t'i harmonizojnė.
Demosteni

Sa qetėsi do tė mbretėronte sikur njerėzit tė thonin vetėm atė qė dinė.
Ēapeku

Njeriu ēdoherė mund tė bėjė diēka nga ajo qė kanė bėrė prej tij.
Sartri

Njeriu duhet tė ndalet para se t'i ketė thėnė tė gjitha. Tė shumtėt i kanė thėnė tė gjitha, para se t'ia fillonin.
Kaneti

Njeriu mund tė jetė i drejtė pėr tė tjerėt, por asn-jėherė me veten.
Kabusi

Tė tė mos vijė keq nėse nuk tė njohin njerėzit, por pėrkundrazi - qė nuk i njeh ti ata.
Kineze

Njerėzit i urrejnė atė qė mbjellin nė ta ndjenjėn e inferioritetit.
Ēesterfildi

Nėse njėrėzit sjellin guxim nė jetė, bota do t'i vrasė ata, do t'i thyejė, prandaj edhe i vret.
Heminguei

Sikur tė mund t'i bindja njerėzit tė mė frikėsohen, me kėnaqėsi do t'i bindja tė mė duan.
Nobeli

Nė mesin e ca njėrėzve ėshtė pėrēmim tė tregosh talentin.
Prevevi

Njeriu qė ka shumė tė flasė me veten, u largohet bisedave me tė tjerėt.
Berne

Asnjėherė njeriut nuk i nevojitet mė shumė mėnēuri, sesa atėherė kur ka punė me mendjelehtėt.
Kineze

Njeri, njihe veten.
Sokrati

Unė nuk njoh asgjė mė tė mirė, mė tė harmonishme dhe mė interesante se njeriun.
Gorki

Njerėzit e kėqij, kur janė tė lumtur, bėhen tė padurueshėm.
Eskili

Nėse duam tė civilizojmė njė njeri, sė pari do filluar nga gjyshja e tij.
Hygo

T'i kuptosh tė tjerėt ėshtė punė e mirė, por tė kuptosh vetveten ėshtė punė edhe mė e mirė.
Lao Ce

Ēdo njeri, po tė dėshironte tė jetė i ditur sa dėshiron tė jetė i bukur, injorantė nė botė nuk do tė kishte.
Konjuēi

Njeriu pa plan ėshtė si anija pa timonier.
Esheri

Pesimist ėshtė njeriu qė nga dy tė kėqija zgjedh-tė dyjat.
Stanislavski

Ēdo gjė ėshtė njerėzore, sepse bėhet nga njeriu.
Cezari

Mendoj se pėrkufizimi mė i mirė i njeriut ėshtė: dykėmbėsh i pamiradishėm.
Dostojevski

Sjellja e njeriut ėshtė pasqyrė, ku gjithsecili tregon fytyrėn e vet.
Gėte

Njeriu pa shokė si e majta pa tė djathtėn.
Avisebroni

Koha e tregon njeriun e ndershėm, kurse tė keqin e njeh pėr njė ditė.
Sofokliu

Njeriu dallohet sipas veprės dhe punės sė vet.
Sartri

Mosha 50 vjeēare ėshtė ajo, nė tė cilėn njerėzit bėjnė seriozisht atė qė nė moshėn 25 vjeēare do t'i shtynte tė pėlcisnin nga gazi.
Floberi

Njerėzit pėrēmojnė atė qė s'e kuptojnė.
Gėte

Me kė tė jem, nė mos vetėm me njerėzit qė vuajnė.
Konfiiēi

Njeriu nuk mund tė bėhet ēdo herė hero, por mund tė bėhet njeri.
Spenseri

Njeriu ėshtė perėndi pėr njeriun, po qe se i njeh obligimet.
Cecilstaciu

Nuk e kupton mirė njeriun ai qė s’di, se prej njeriut varet fati i njeriut.
Brehti

Nėse njerėzit nuk kthehen asnjėherė kah tė parėt e tyre, nuk do tė gėzohen as pėr trashėgimtarėt e vet.
Eurke

Unė mahnitem duke folur pėr tė vėrtetėn mbi njerėzit, sepse s'ka asgjė mė qesharake se kjo.
Shoi

Disa njerėz mbajnė votėr tė madhe nė shpirtin e tyre, por kurrė nuk vjen kush pėr t'u ngrohur nė tė.
Van Gogu

Unė jam sė pari njeri e mandej franceze.
Monteskie

Eva dhe Adami kanė qėnė origjinalė, kurse ne jemi vetėm kopje.
Zhukovski

Njeriu sa mė pak ėndėrron aq mė pak beson.
Menkeni

Njeriu qė ėshtė shumė i mirė pėr botėn, shpesh nuk ėshtė i mirė pėr familjen e vet.
Mani

Lumin do ta njohėsh nė qoftė se noton, njeriun nė qoftė se bisedon.
Eilke

Njeriu bėhet i menēur mė shumė prej marrėzive tė tė tjerėve,sesa prej dijes sė vet.
Dode

Njeriu mund tė bėjė gjithēka, vetėm nė qoftė se do.
Gorki

Asnjė njeri nuk mund ta kuptojė atė qė nuk e ka pėrjetuar.
Hese

Unė ende nuk kam takuar njeri prej tė cilit nuk mund tė mėsoj diēka.
Mirabo

Njeriu mund tė ndalet duke u ngjitur, por jo kur bie.
Bonoparti

Njerėzit mė tė shkolluar nuk janė edhe mė tė menēurit.
Ēoseri

Janė njėsoj tė parrezikshėm, njerėzit e menēur dhe budallenjtė. Tė rrezikshėm janė vetėm gjysmė tė marrėt dhe gjysmė tė menēurit.
Gėte

Duhet kėrkuar e mira te ēdo njeri.
Sblesingeri

Njeriu ėshtė krijesė qė, nė esencė, ėshtė i pakėnaqur me tė tjerėt.
Ēehovi

Njerėzit duhen kur nuk njihen.
Fransi

Parajsa nuk ėshtė lart, ajo ėshtė nė zemrėn e njeriut.
Dali

Mė shumė e dua njeriun e paarsimuar por tė ēiltėr, se sa tė arsimuar por tė poshtėr.
Petrarka

Askush nuk mund tė tė bėhet mė i huaj se njeriu qė ke dashur dikur.
Remarku

Roli i vėrtetė i njeriut ėshtė tė jetojė, e jo tė ekzistojė.
Londoni

Njeriu qė nuk ka vuajtur, nuk di tė falė.
Tomazeu

Sa mė shumė i njoh njerėzit, aq mė tepėr i dua kafshėt.
De Goli

O, vite tė lumtura. Kush nuk do edhe njė herė tė bėhet fėmijė!
Bajroni

Fėmija ėshtė i vetmi qė pėrjeton botėn nė mėnyrė tė vėrtetė, tė gjitha tė tjerat janė artificiale.
Belou

Ēupėza pa kukulla ėshtė si gruaja pa fėmijė.
Hygo

Meqenėse i durojmė gabimet e miqve tanė, pse tė mos i durojmė pra edhe gabimet e fėmijėve tanė.
Plutarku

A e dini cila ėshtė mėnyra mė e sigurt pėr tė ēuar fėmijėn tuaj nė fatkeqėsi? Lejojeni tė bėjė gjithnjė ē'dėshiron.
Ruso

Shoku mė i pavlefshėm ėshtė ai, i cili, pėr njė fjalė qė ka dėgjuar pėr shokun e tij, nuk e do mė atė.
S.Frashėri

Miku ėshtė pasuria mė e madhe nė jetė.
Latine

Ha me miq, por mos lidh punė me ta.
Armene

Mė tė ēmuar janė ata miq, qė nuk i njohim mirė.
Arcibe

Nuk e ke mik atė qė tė lavdėron, por atė qė tė kritikon.
Sllovene

Nevoja zbulon a ke miq apo vetėm emrat e tyre.
Publie Sir

Miqėsia ndėrpritet kur futet borxhi.
Labishi

Kujdesi ėshtė rruga mė e mirė pėr miqėsinė.
Spenseri

Nė qoftė se je rob, nuk mund tė jesh mik. Nė qoftė se je tiran, nuk mund tė kesh miq.
Niēe

Edhe miqve duhet t'u themi tė vėrtetėn nė sy.
Can****

Fati na jep prindėrit, kurse miqtė i zgjedhim vetė.
Moriaku

Miqtė janė si shalqini: pėr tė gjetur njė tė mirė, duhen provuar disa.
Merime

Ēdokush mund t'ju tregojė sa dhen e dhi ka, por jo sa miq.
Sokrati

Njeriu duhet ēmuar si pėrkah numri i armiqve qė ka, ashtu edhe pėrkah numri i miqve.
Rishele

Mė thuaj kė ke mik, se ai mė tregon kush je ti.
Averēenko

Mė mirė pa miq, se sa me miq tė kėqinj.
S.Drini

Kemi mė pak miq se mendojmė, kurse mė shumė sesa dimė.
Stali

Dashuria e vėrtetė ėshtė e rrallė, miqėsia e vėrtetė ėshtė edhe mė e rrallė.
Lct Rosh*****o

Fati formon miqėsi, ndėrsa fatkeqėsia e provon
Seneka

Eshtė rrezik i madh t'i njohėsh mirė miqtė e tu.
Uctjldi

Pa shokė dhe me shokė, njerėzit kurrė nuk janė tė kėnaqur.
Xhefersoni

Ai qė ėshtė i sinqertė nė shoqėri, nuk angazhohet tė bėj miq, por tė bėhet mik.
K.Simoni

Mė me dėshirė do tė bėhesha gjykatės nė ndonjė shqyrtim mes dy armiqve tė mi, se sa mes dy miqve.
Biasi

Armiku i armikut tim nuk ėshtė miku im.
Kaneti

Miku i rremė ėshtė si hija, qė na ndjek vetėm derisa ndrit dielli.
Dosi

Njeriu kurrė nuk mund t'i bėhet mik ndonjė femre, nėse mund t'i bėhet dashnor.
Balzaku

Ai qė imponohet nė jetė shumė i afėrt, nuk ėshtė gjithmonė i denjė tė na bėhet mik.
Plutarku

Mik ėshtė ai qė na duron me tė gjitha tė metat.
Latine

Plaga qė shkaktohet nga miku, asnjėherė nuk shėrohet.
Kineze

Ish miku ėshtė mė i rrezikshėm se armiku.
Ruse

Nga alkooli mund tė dehemi nė fillim, nga miqtė nė fund.
Zoshēenko

Mik ėshtė ai njeri qė ka armiq tė njėjtė si ju.
Linkolni

Vetėm dora e mikut e nxjerr therrėn nga zemra.
Zafari

Mikun veēan kritikoje, por nė shoqėri lavdėroje.
Latine

Shpesh varrosen miqėsitė, e jo miqtė.
Mirabo

Nė fatkeqėsinė e miqve tanė gjejmė diēka qė na gėzon.
Ruso

Miqtė tuaj nuk dinė shumė gjėra, mirėpo dinė ē'tė bėjnė po tė jenė nė vendin tuaj.
De Sika

Kush kėrkon miq pa teke, mbetet pa miq.
Xh.Elioti

Nė qoftė se ia thua ndonjė fshehtėsi mikut tėnd, mendo se edhe ai e ka mikun e vet.
Nesini

Nė qoftė se dėshiron ta ruash fshehtėsinė prej armiqve, ruaje prej miqve.
Lilienkroni

Shumica e njerėzve kėnaqen me inferioritetin e miqve tė mirė.
Klemanso

Mua nuk mė duhet miku, qė pajtohet me gjithēka dhe ēdo gjė e miraton me kokė, sepse kėtė edhe hija ime mund ta bėjė shumė mė mirė.
Plutarku

Qė tė ekzistojė miqėsia duhet t'i besojmė njeri-tjetrit, e qė tė bsojmė duhet tė jemi miq.
Tolstoi

Nuk ka njeri mė tė rrezikshėm, se sa miku budalla.
La Fonteni

Nė qoftė se para ēdo shėrbimi miqėsor menjėherė mendon falenderimin, atėhere nuk ke dhuruar, por ke shitur.
Dostojevski

Platon je miku im apo jo? Dhe prapė mė vlerėson.
Guareski

Hallet ua tregojmė vetėm miqve tė mirė.
Madagaskarase

Miqėsia nuk ka zėvendėsim.
Sbileri

Miku duhet t'i durojė dobėsitė e mikut.
Shekspiri

Miqėsia duhet tė jetė e pavdekshme, armiqėsia e vdekshme.
Livie

Miku i tė gjithėve nuk ėshtė miku i askujt.
Shopenhaueri

Eshtė keq tė hetosh se nuk ke miq, atėhere kur ata vėrtetė tė duhen.
Plutarku

Mos ua thuaj miqve tė tu atė qė armiqtė e tu nuk duhet ta dinė.
Shou

Sa mė shumė i duam miqtė tanė, aq mė pak i miklojmė.
Molieri

Frenoni orekset tuja, o miqtė e mi, sepse edhe kėshtu do ta pushoni natyrėn e njeriut.
Dikensi

Plaga qė tė krijon miku kurrė nuk shėrohet.
Kineze

Kemi tri kategori tė miqve: ata qė janė indiferentė, ata qė janė tė pakėndshėm dhe ata qė urrejmė.
Shamfori

Forca e njeriut tregohet nė fatkeqėsi, besnikėria e mikut nė fortunė.
Kerneri

Sa je i lumtur ke shum miq, por kur vinė kohėrat e kėqija mbetesh vetėm.
Ovidi

Kam pasur miq- mė vdiqėn, takova tė rinj- mė falni.
Kafka

Nėna ėshtė drita e shtėpisė.
Shqipe

Nėna, qoftė edhe e keqe, ėshtė gjithmonė nėnė.
Bethoveni

Vetėm diēka ėshtė mė e bukur dhe mė e mirė se femra nė botė, kjo ėshtė nėna.
Shefeti

Dora qė pėrkund djepin ėshtė ajo qė rrotullon fatin e njerėzisė, sepse ajo dhe vetėm ajo e drejton jetėn kah horizontet e ndritura ose tė errta.
H.Stėrmilli

Mashkulli ka tė sigurt vetėm njė dashuri- dashurinė e nėnės.
Berne

Fati i ardhshėm i fėmijės ēdoherė ėshtė vepėr e nėnės.
Bonaparti

Nėna te fėmija, zakonisht, puth mė shumė veten se fėmijėn.
Niēe

Pa diell nuk ka lule, pa dashuri nuk ka fat, pa grua nuk ka dashuri, pa nėnė nuk ka poetė, as heroj.
Gorki

Nėna e mirė nuk pyet a dėshiron, por jep.
Angleze

Nėna e tė vrarit fle, por nėna e dorasit nuk ka gjumė tė qetė.
Arabe

Nėna nė sytė e fėmijės nuk ėshtė grua, por pishė e ndezur fanar.
Tarketi

E tėrė ajo qė ėshtė e bukur te njeriu ėshtė krijuar prej rrezeve tė diellit dhe prej qumėshtit tė nėnės, dhe kjo na mbush me dashuri, pėr jetė.
Gorki

Dashurinė nė tokė e krijoi nėna.
Petrctrka

Njeriu i keq ėshtė fatkeqėsi e vendit tė vet.
Shqipe

Lum ai qė nuk harron epigramin: "Njeri, njih veten".
A.Moisiu

Eshtė vėshtirė tė jesh njeri.
H.Sulejmani

Njeriu nuk ha pėr tė rrojtur, por jeton pėr tė ngrėnė.
N.Bulka

Ashtu siē ėshtė arti i vėrtetė gjithmonė i ri, ashtu mbetet i ri edhe njeriu qė bart kurdoherė mendime tė reja.
Spasse

Njerėzit s'shtrojnė pyetje kur s'janė tė nxitur prej dhembjes apo dashurisė.
R.Qosja

Shpeshherė njerėzit e kėqij janė si qentė e dobėt: po ike tė sulen mė keq, po i sulmove, ia krisin vrapit.
J.Xoxa

Njeriu ėshtė i mrekullueshėm sa ėshtė fėmijė.
H.Sulejmani

Ēdo njeri ėshtė i dhėnė pas njė diēkaje dhe sa mė e rėndėsishme tė jetė ajo "diēka" sa mė e madhe, aq mė e ēmuar ėshtė jeta e njeriut.
R.Qosja

Askush s'mund tė lavdėrohet se do tė mund tė jetonte edhe pa njerėz.
Prydoni

Bėhuni si ora e saktė, por mos u bėni si ora qė ēdokush t'ju kurdisė.
Pitagora

Njeriu ėshtė vetėm fėmijė mė i rritur.
Drajdeni

Nė zemrėn e ēdo njeriu fshihet luani.
Turke

Ēdo gjė do pėrkushtuar njeriut. Vetėm jo njerėz tė tjerė.
Leci

Njeriu nė jetė ėshtė shpesh bagazh, tė cilin e pėrdorin tė tjerėt.
Shibėli

Mė mirė ėshtė tė njohėsh njerėzimin nė pėrgjithėsi, se sa njeriun nė veēanti.
La Rosh*****o

Njeriu, nė tė njėjtėn kohė, ėshtė turpi dhe nderi i natyrės.
Pafi

Absurde ėshtė t'i klasifikosh njerėzit nė tė mirė dhe tė kėqij. Ata janė ose intersantė ose monotonė.
Uajldi

Hidhėrohem pėr ty, e jo kundėr teje, njeri.
Jozhefi

Nė qoftė se njerėzve u mirrni iluzionet, atėhere ēfarė kėnaqėsi u mbeten?
Volteri

Njeriu ėshtė i tillė, si ėshtė shoqėria nė tė cilėn vepron.
Euripidi

Njerėzit e ligj japin kėshillat mė tė mira.
A.Kristi

Nė botė ekzistojnė dy lioj njerėzish: inteligjentė tė pafe dhe fetarė pa inteligjencė.
Aragoni

Njerėzit janė si bimėt: nuk rriten mirė nėse nuk u kushtohet kujdesi i duhur.
Monteskie

Ekzistojnė shpirtėra tė fėlliqur, tė brumosur nga llumi i bėrllogut, tė dashuruar pas fitimit e interesit, po ashtu siē ekzistojnė edhe shpirtėra tė bukur, tė dashuruar pas lavdisė e virtytit.
La Bryeri

Njė njeri nuk ėshtė asgjė mė shumė se tjetri, nėse nuk bėn diēka mė shumė se ai.
Servantesi

Njeriu i pėrzermėt ėshtė si njė pemė e hijshme qė bėn hije tė ushqen e tė ngroh.
Rumune

Vlera e njeriut ėshtė kuantiteti i energjisė morale, intelektuale dhe fizike qė gjenden nė krahėrorin e tij.
Ruizi

Njerėzit dinakė urrejnė shkencėn e adhurojnė primitivizmin, kurse tė menēurit kėtė e shfrytėzojnė.
Bekoni

Kurrė mos i beso njeriut qė flet mirė pėr secilin.
Xh.Kolinsi

Tė jesh njeri, disi rol i vogėl.
Kornadi

Preokupimi mė fisnik i njeriut ėshtė njeriu.
Lesingu

Njerėzit, tė gjithė janė vėllezėr.
Feneloni

Njeriu ėshtė stoli nė botė.
Gorki

Njeriu qė nuk mendon e planifikon pėrpara, do t'i dalin telashe posa tė kalojė prakun e derės sė vet.
Konfuēi

Nuk ka send i cili nuk e ka vendin e vet dhe nuk ka njeri i cili nuk e ka ēastin e vet.
Talmudi

Njė mori njerėzizh e konsiderojnė veten tė sėmurė edhe pse nuk janė, e njė mori tjetėr e konsiderojnė veten tė shėndoshė edhe pse nuk janė.
Lihtenbergu

Ēdo njeri ėshtė i rendėsishėm pasi vdes.
Hobsi

Njeriu mbizotėroi natyrėn para se tė mėsonte tė mbizotėrojė vetveten.
Shvajceri

Njeriu qė pėrpiqet tė arrijė idealin e vet, i ngjan udhėtarit, i cili nė mbrėmje hip nė kodėr, kur nuk ėshtė mė afėr yjeve, por i sheh mė bukur ata.
Taneri

Nė ēaste tė vėshtira lindin njerėz tė mėdhenj.
Hygo

Perėnditė caktuan qė, para suksesit, njeriu tė djersitet.
Hesiodi

Odin

615


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shprehjet mė filozofike tė te gjitha kohėrave

Mesazh  Fikrro prej 28.06.10 0:07

Ēdo mendje e ndritur e kohėrave ka lėnė trashėgiminė personale. Pėr disa janė veprat, pėr disa tė tjerė aseti mė i madh janė thėniet nė letėr. Shumė prej tyre janė sfiduese, frymėzuese dhe interesante, optimiste, por vetėm tė vėrtetat, ato qė i rezistojnė brezave janė mė tė vlefshmet. Cilat janė batutat pėr tė qeshur tė kryeministrit britanik, Churchill? Cilat prej thėnieve tė Platonit vlejnė edhe nė ditėt e sotme? A vlejnė leksionet e Bonapartit pėr miqtė dhe armiqtė edhe nė luftėrat e ditėve tė sotme? Lexoni 100 thėniet mė argėtuese dhe gazmore qė politikanė, shkrimtarė, filozofė dhe aktorė kanė thėnė.


Albert Ajnshtajn

ØE vetmja gjė qė bie ndesh me diturinė time ėshtė arsimimi.
ØPėr sa i pėrket pėrputhjes sė ligjeve tė matematikės me realitetin, ato nuk janė tė sigurta; pėr sa i pėrket sigurisė sė tyre, ato nuk pėrputhen me realitetin.
ØLogjika praktike ėshtė mbledhja e paragjykimeve tė pėrfituara nė moshėn 18-vjeēare.
ØĒlirimi i energjisė atomike nuk ka krijuar njė problem tė ri. Ka bėrė mė urgjente nevojėn pėr tė zgjidhur njė ekzistues.
ØNėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit.
ØNuk e di se me cilat armė do tė bėhet Lufta III Botėrore, por Lufta IV Botėrore do tė luftohet me shkopinj dhe gurė.
ØMarrėzia: tė bėsh tė njėjtėn gjė pėrsėri dhe pėrsėri dhe tė presėsh rezultate tė ndryshme.
ØSekreti i krijimtarisė ėshtė tė dish tė fshehėsh burimet.
ØVendose dorėn mbi furrė pėr njė minutė dhe tė duket si njė orė. Ulu pranė njė vajze tė bukur pėr njė orė dhe tė duket si njė minutė. Ky ėshtė relativitet.
ØNėse faktet nuk pėrputhen me teorinė, ndrysho faktet.
ØKushdo qė s’ka bėrė asnjė gabim nuk ka provuar asgjė tė re.

Fredrick Nietzsche

ØAh, gratė. Ato i bėjnė lartėsitė mė tė larta dhe ultėsirat mė tė sheshta.
ØMashkulli i vėrtetė do dy gjėra: rrezikun dhe lojėn. Pėr kėtė arsye ai do gruan, si lojėn mė tė rrezikshme.
ØMėnyra mė e mirė pėr tė korruptuar njė tė ri ėshtė ta udhėzosh tė ketė mendim mė tė lartė pėr ata qė mendojė si ai se sa ata qė mendojnė ndryshe.
ØĒfarė ėshtė djallėzi. Ēfarėdo qė del nga dobėsia.
ØShumė janė kokėfortė nė kėrkim tė rrugės qė kanė zgjedhur, pak nė kėrkim tė qėllimit.
ØArma mė e mirė kundėr njė armiku ėshtė njė tjetėr armik.
ØAvantazhi i njė kujtese tė keqe ėshtė se mund tė shijosh disa herė tė njėjtėn tė mirė si pėr herėn e parė.
ØNuk vritet me zemėratė, por me qeshje.

Mark Twain

ØKujdes kur tė lexoni libra shėndeti. Mund tė vdisni pėr njė gabim shtypi.
ØUnė nuk mora pjesė nė funeral, por dėrgova njė letėr tė kėndshme kur thuhej se e miratova.
ØNuk e kam lejuar asnjėherė shkollimin tė ndėrhyjė me arsimimin.
ØNjeriu qė nuk lexon libra tė mirė nuk ka asnjė avantazh ndaj atij qė s’mund t’i lexojė.
ؓPėrse rrini heshtur me pamjen e njė zarfi pa adresė sipėr?”
ØProblemi me kėtė botė nuk ėshtė se njerėzit dinė shumė pak, por se dini kaq shumė gjėra qė s’qėndrojnė.
ØĖshtė shumė e lehtė ta lėsh duhanin. Unė e kam bėrė me qindra herė.
ØBlini tokė. Askush s’e prodhon mė.
ØNga tė gjitha gjėrat qė kam humbur, mė ka marrė malli mė shumė pėr mendjen.
ØVera gjermane dallohet nga uthulla nga etiketa.
ØMos u sillni rrotull duke thėnė se bota ju detyron jetesėn. Bota nuk ju detyron asgjė. Ishte kėtu para jush.
ØGjithmonė falini armiqtė, asgjė s’i mėrzit mė shumė.
ØMund t’i rezistoj gjithēkaje, pėrveē tundimit.

Voltaire

ØAsnjė flokė bore nė njė ortek nuk ndjen se ka pėrgjegjėsi.
ØTriumfi i vėrtetė i arsyes ėshtė se ne aftėson tė vazhdojmė rrugėn me ata qė nuk e kanė.
ØKa njerėz qė nuk mendojnė mė thellė se njė fakt.
ØGjithkush qė ka pushtetin tė tė bėjė tė besosh absurditete ka pushtetin tė tė bėjė tė marrėsh pėrsipėr padrejtėsi.
ØĒdo gjė shumė koti pėr t’u thėnė kėndohet.
ØMe anė tė vlerėsimit, e bėjmė pėrsosmėrinė e tė tjerėve pronėn tonė.
ØQeveritė duhet tė kenė edhe barinj edhe kasapė.
ØKur bėhet fjalė pėr paratė, tė gjithė kanė tė njėjtėn fe.
ØParagjykimet janė ato qė budallenjtė pėrdorin pėr arsye.
ØNėse Perėndia nuk do tė ekzistonte, do tė ishte e nevojshme ta shpiknim.
ØĒdo njeri ėshtė fajtor pėr tė gjitha tė mirat qė s’ka bėrė.

Napoleon Bonaparti

ØDuhet tė qeshim me njeriun qė tė mos qajmė pėr tė.
ØS’duhet tė luftoni shumė shpesh me njė armik, pėrndryshe do t’jua mėsojė tė gjitha marifetet e luftės.
ØKurrė mos e ndalni armikun kur po bėn njė gabim.
ØAftėsia nuk ka shumė vlerė pa mundėsinė.
ØHistoria ėshtė versioni i ngjarjeve tė kaluara pėr tė cilat njerėzit kanė vendosur tė bien dakord.
ØNė politikė, absurditeti nuk ėshtė handikap.
ØNjerėzit e famshėm e humbasin dinjitetin kur i sheh nga afėr.
ØKushtetuta duhet tė jetė e shkurtėr dhe e paqartė.
ØNjė lider ėshtė njė tregtar me shpresė.
ØNjė njeri do tė luftojė mė shumė pėr interesat se sa pėr tė drejtat.
ØThroni ėshtė vetėm njė stol i mbuluar nga kadifja.

Winston Churchill

ØĖshtė thėnė se demokracia ėshtė forma mė e keqe e qeverisjes, pėrveē gjithė tė tjerave qė janė provuar.
ØNjė komb qė i vė taksė vetes pėr prosperitetin ėshtė si njė njeri brenda nė kovė, qė pėrpiqet ta ngrejė veten nga doreza.
ØNjė paqėsor ėshtė dikush qė ushqen njė krokodil, me shpresėn se do tė jetė i fundit qė do tė hahet
ØGėnjeshtra ka bėrė gjysmėn e rrugės rreth e qark botės, kur e vėrteta sapo ėshtė nisur.
ØKeni armiq? Mirė. Kjo do tė thotė se keni luftuar pėr dikė dikur nė jetėn tuaj.
ØArgumenti mė i mirė kundėr demokracisė ėshtė njė pesė-minutėsh muhabet me njė votues tė zakonshėm.
ØTė pėrmirėsosh do tė thotė tė ndryshosh; tė jesh i pėrsosur do tė thotė tė ndryshosh shpesh.
ØPolitika ėshtė aftėsia pėr tė parashikuar atė qė do tė ndodhė nesėr, javėn tjetėr, muajin tjetėr dhe vitin tjetėr. Dhe tė kesh aftėsinė qė mė pas tė shpjegosh pse nuk ndodhi.
ØNgrėnia e fjalėve kurrė nuk mė ka shkaktuar mostretje.
ØMė pėlqejnė shumė derrat. Qentė na shohin me sy ngritur. Macet na shohin me sytė poshtė. Derrat na konsiderojnė si tė barabartė.
ØKam marrė mė shumė nga alkooli, nga sa ka marrė alkooli nga unė.
ØNė luftė mund tė vritesh vetėm njė herė, por nė politikė shumė herė.

George Carlin

ؓPa koment” ėshtė njė koment.
ØNėse njė person buzėqesh gjatė gjithė kohės, me siguri po shet diēka qė s’punon.
ØArsyeja pse e quajnė “Ėndrra amerikane” ėshtė se duhet tė jesh nė gjumė ta besosh.
ØSi ka mundėsi qė nuk e kuptojmė asnjėherė kur fillon dashuria, por gjithmonė e dimė kur mbaron
ØAh, ata francezėt. Kanė njė fjalė tė ndryshme pėr gjithēka!
ØAzia: Katėr shkronja tė vogla, tre miliardė njerėz tė vegjėl.
ØUnė nuk i dalloj ngjyrat. Njerėzit mė thonė se jam i bardhė dhe unė u besoj, sepse policėt mė thėrrasin “zotėri”.
ØGjithkush do tė kishte besim tek vetja me njė kokė plot me flokė. Por njė qeros plot besim – ky ėshtė diamanti i dorės sė parė.
ØNėse njė grua ju thotė se ėshtė njėzet dhe duket gjashtėmbėdhjetė vjeē, ėshtė dymbėdhjetė. Nėse ju thotė se ėshtė njėzet e gjashtė dhe duket si njėzet e gjashtė, ėshtė afėr tė dyzetave.
ØE gjithė bota ēmendet kur reperi mė i mirė ėshtė i bardhė, lojtari mė i mirė i golfit ėshtė i zi, mė i gjati nė “NBA” ėshtė kinez, zviceranėt fitojnė Kupėn e Botės, Franca akuzon SHBA-nė pėr arrogancė dhe Gjermania s’do tė shkojė nė luftė.

Benjamin Franklin

ØNėse do tė kuptosh tė metat e njė vajze, lavdėroje tek shoqet.
ØBirra ėshtė prova se Perėndia na do dhe dėshiron qė tė jemi tė lumtur.
ØKa vetėm tre miq besnikė, njė grua e vjetėr, njė qen i vjetėr dhe para nė dorė.
ØEksperienca ėshtė njė mėsuese e dashur dhe vetėm budallenjtė mėsojnė nga gjėra tė tjera.
ØTė zgjuarit nuk kanė nevojė pėr kėshillat. Vetėm budallenjtė nuk duan t’i marrin.
ØTragjedia e jetės ėshtė se plakemi shpejt dhe bėhemi tė urtė shumė vonė.
ØMiqtė, ashtu si peshku, fillojnė t’u vijė erė pas tri ditėve.
ØBėjini sytė katėr para martese, dhe mbajini gjysmė mbyllur pas martese.

George Bernard Shaw

ØNuk luajmė mė sepse plakemi. Plakemi sepse nuk luajmė mė.
ØGazetat duket se e kanė tė pamundur tė diskriminojnė mes njė aksidenti me biēikletė dhe kolapsit tė njė qytetėrimi.
ØKėrcimi: Shprehja vertikale e njė dėshire horizontale tė legalizuar nga muzika.
ØSikur tė gjithė ekonomistėt nė botė tė ishin vėnė njėri pas tjetrit, nuk do tė arrinin asnjė konkluzion.
ØRregulli i artė ėshtė se nuk ekzistojnė rregullat e arta.
ØNjė jetė e kaluar me gabime jo vetėm qė ėshtė mė e ndershme, por mė e vlefshme se njė jetė e kaluar duke mos bėrė asgjė.
ØKoha ėshtė njė mėsues i mirė, por i vret tė gjithė nxėnėsit e saj.
ØRinia ėshtė e mrekullueshme. Sa krim qė shpenzohet mė kot tek fėmijėt.
ØMartirizimi ėshtė e vetmja mėnyrė si njė njeri mund tė bėhet i famshėm pa aftėsi.
ØNėse s’e hiqni qafe njė skelet tė familjes, mund ta bėni tė kėrcejė.

Platoni

ØKy qytet ėshtė ai qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė ata qė janė.
ØKurajoja ėshtė tė dish se ēfarė mos tė kesh frikė.
ØVlera e njė burri ėshtė ajo qė bėn me pushtetin.
ØVėmendja ndaj shėndetit ėshtė pengesa mė e madhe nė jetė.
ØNjė prej dėnimeve pėr refuzimin e pjesėmarrjes nė politikė ėshtė se pėrfundon e qeverisesh nga inferiorėt.
ØMund tė zbulosh mė shumė pėr atė person nė njė orė lojė se nė njė vit bisedash.

Fikrro

734


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

laureta

Mesazh  laureta prej 28.06.10 20:51

Me pelqyen thenjet vertet te vlefshme per tu thene dhe lexuar.
Nese sot ke lexuar nje liber neser lexo nje roman, ne menyr qe pasneser te kuptosh rendesin e diturise.
Nje dite eshte eshte nje sekond i kohes, e tere jeta eshte nje dite e vetme.
Mendo sot ate qe ke per te bere neser.
Jeta eshte nje enderr, qe smund ta enderrosh dy here.
Jetoje ēdo dite sikur te ishte dita e fundit e jetes!

laureta

Asgje nuk eshte me madheshtore se mendja asgje nuk eshte me e pasur se mendja por asgje nuk eshte me idiote se mendja ajo mund te ndertoje madheshtoren por ajo mund te shkatrroje vet veten!!?

58


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aforizma - Thėnie filozofike

Mesazh  babushi prej 29.06.10 17:02

Ndryshimi midis Demokracise dhe Dikatures eshte se ne Demokraci me pare votohet dhe pastaj merren urdhra; ne Diktature nuk eshte nevoja te harxhosh kohen per te shkuar te votosh.


Charles Bukowski

babushi

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 39 1, 2, 3 ... 20 ... 39  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi