Planeti X

Shko poshtė

Planeti i 12

Mesazh  Neo prej 22.05.08 0:00

Planeti i 12

Burime te brendshme te NASA spekulojne 2/3 e popullsise se planetit do te vdesin gjate shkembimit te poleve te shkaktuar nga kalimi i Planetit X ne 2003. Nje tjeter 2/3 e atyre qe do mbijetojne fillimisht do zhduken nga uria dhe ekspozimi ndaj elementeve brenda 6 muajve.

Cdo agjensi sekrete qeveritare ne SH.B.A eshte teresisht e vetedijshme me ate qe pritet te ndodhe ne 2003-shin dhe po pergatiten. Vatikani gjithashtu. Publiku nuk po lajmerohet dhe nuk po i jepet mundesia te pergatitet.

Vellimi i te dhenave nga sherbimet sekrete, observatoret, dhe Vatikani ka per te shperthyer ne mase. Historia me e rendesishme mbi Toke per me shume se 3000 vjet po perhapet shpejt, nga permbajtja e tregjeve financiare dhe mediave kryesore per shkak te frikes se panikut dhe kolapsit financiar.

Publikut mund ti jepet nje shans te pergatite duke u informuar. Planeti yne eshte duke shkuar drejt ndryshimeve te medha tokesore edhe nje here ne pranvere te 2003 si rezultat i kalimit te planetit tone te 10te midis sistemit tone diellor. Planeti X orbiton ndermjet diellit tone dhe binjakut te tij te erret.

Nje diagram i 1987 i NEW SCIENCE & INVENTION ENCYCLOPEDIA (Enciklopedia e Shkences dhe Shpikjes se Re) tregon diellin tone binjak dhe planetin e 10te.

"Ky diagram u shfaq ne 1987 ne edicionin e New Science and Invention Encyclopedia te publikuar nga H.S. Stuttman, Westport, Connecticut, USA. Artikulli diskutonte qellimin e kapsulave hapsinore Pioneer 10 dhe 11. Qarte shfaqet “Nemesis” nje emer popullor i shokut binar te diellit tone, nje yll i vdekur. (Sistemet diellore binare me sa duket jane rregull ne galaksine tone, dhe jo perjashtim.).

Pse tregon ky diagram vendondodhjen e perafert te Planetit X (te njohursi Planeti i 10te ose i 12te)? Planeti X ne fakt eshte prezantuar ne kete enciklopedi te respektuar. Disa kane sygjeruar trajektoret e Pioneer 10 dhe 11 u zgjodhen per te patur nje fiksim trekendor rreth Planetit X, nje sygjerim qe ky grafik do te mbeshteste."

Zecharia Sitchin, shkollari i riemeruar boteror, autor i "The 12th Planet"(Planeti i 12te) dhe arkeolog, tegon mbi kete rast njohurite e tij per kthimin e Nibiru NE KETE KOHE!" Do ishte shume e rrezikshme po te dilnin me publikisht reth kesaj per shkak te peshes se tij ne komunitetin shkencor.

Nje grup shkencetaresh ne Rusi ne vitin 2000 mbajten mbledhje te shumta per te diskutuar planetin e zbuluar nga nje prej observatoret e tyre me te medhenj. Nje profesor dhe fikiant 66 vjecar beri te ditur se mori pjese ne kete mbledhje.

Kjo coi ne te famshmin "Problem 2003" e sherbimit te lajmeve Reuters ne 13 Shtator 2000. Zyrtare te larte te qeverise ruse mblodhen nje komision per te studiuar problemin i cili thuhej se pritej te shkaktonte "nje varg pasojash dhe nje tkurrje masive te popullates." Ata vrisnin mendjen nese Rusia do te ekzistonte si shtet as kesaj.

Andrei Shukshin, i cili shkruajti kete histori, ka pranuar publikisht se nuk dinte pse udheheqesit ruse thonin kete dhe shtoi spekulimin e tij, i cili nuk bazohej ne ngjarje.

Kontakte private te nje pasaniku gjerman me nje observator te madh ne Sh. Petersburg, Rusi nxorri ne pah informacione interesante. Personi i ngarkuar per gjetjen e planeteve te rinj aty pranoi se kishin 3 vjet qe vezhgonin Planetin X dhe jane te shqetesuar rreth demit subjektiv qe do ti shkaktonte Tokes gjate kalimit te tij. Emri qe i dhane Planetit X ishte "Raja Sun" ose "Great Star(Yll i Madh)."

"CFARE PO NA AFROHET?"

At Malachi Martin shpjegon ne 1997 se trupi qiellor qe po na afrohet do shkaktoje miliona viktima gjate kalimit te tij ne 5-10 vjet.

Edhe Vatikani ka teleskopin e tij. VATT (Vartican Advanced Technology Telescope = teleskopi me teknologji te avancuar) operon ne Observatorin Mt. Graham te lokalizuar ne Arizona.

Biografia e Malachi Martin: At Malachi Martin, teolog eminent, ekspert i Kishes Katolike, ish Jezuit dhe profesor Institutin Pontifikal Biblik te Vatikanit, eshte autori i best-seller-eve kombetare ne Vatikan, “The Final Conclave”, “Hostage to the Devil”, dhe “The Jesuits”.

Ai u trainua per teologji ne Louvain. Aty mori doktoraturat ne Gjuhe Semit, Arkeologji dhe Histori Lindore. Ne vijim studioi ne Oxford dhe ne Universitetin Cifut ne Jeruzalem. Prej 1958 deri 1964 ai sherbeu ne Rome, ku ishte nje i afert me Kardinalin e riemeruar Jezuit Augustin Bea dhe Papa Gjoni XXIII.

Martin vdiq ne 1999. Disa besojne vdekja e tij ishte rezultat i pohimeve te tij te hapura per planetin X dhe qe Vatikani nuk deshi te tregoje kete ishte gjithashtu e lidhur me Sekretin e Trete te Fatimas.

Nga Mark Hazelwood
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Planeti X

Mesazh  Kinich-Ahau prej 26.03.10 16:16

Planeti X

Shkaku i vėrtetė i ndryshimit tė klimės, aktivitetit vullkanik, intensifikimit tė aktivitetit sizmik etj.., ėshtė afrimi i planetit Eris me sistemin tonė diellor.

Shkencėtari Cristian Negureanu dėrgoi kėtė shpjegim pėr sa i pėrket ēėshtjes sė Planetit X apo Nibiru.

Shkaku i vėrtetė i ndryshimit tė klimės, aktivitetit vullkanik, intensifikimit tė aktivitetit sizmik etj.., ėshtė afrimi i planetit Eris me sistemin tonė diellor, ndėrmjetėsi i quajtur 2003 - UB - 313 dhe i njohur nė Antikitet me emra tė ndryshėm si: Nibiru, Marduk, Nemesis, Hercolubus, Planeti i Zotit, Planeti i Perandorisė, Planeti i Kryqit apo Planeti i Kuq.

Mė poshtė jepet njė dokument i shkurtėr i kontaktit tė parė (mė tė fundit) me Eris-in:

Pėr herė tė parė, ky planet ėshtė vrojtuar mė 21 tetor tė vitit 2003, me anė tė teleskopit 1.22 Oschin, nga pika e vėzhgimit nė Malin Palomar nė Kaliforni. Ėshtė zbuluar nga Michael E. Brown, Chad Trujillo dhe David L. Rabinovitz, mė 5 janar tė vitit 2005, bazuar nė foto tė bėra nė datėn e sipėrpėrmendur.

Vėzhgime tė tjera tė publikuara nė tetor tė vitit 2005, treguan njė satelit tė quajtur Dysnomia (Gabriel). Planeti Eris/ Nibiru, i cili i afrohet tokės periodikisht njė herė nė 3600 vjet, sjell ndryshime tė klimės, si ngrohja globale me gjithė pasojat e saj natyrore - shkrirjen e akujve, zhdukjen e gjelbėrimit, tharjen e kores sė tokės, pakėsimin e oksigjenit etj.

Efekti i shkrirjes sė akujve, pėr shkak tė ujėrave tė ėmbla, do tė jetė fundi i sistemit natyral termo - saline, qė lejon qarkullimin e rrymave tė ftohta drejt veriut dhe ngrirjen e zonave tė shtrira nė veri-perėndim tė Europės dhe veri-perėndim tė Shteteve tė Bashkuara.

Shkurtimisht, ja ku ėshtė procesi qė ndodhi gjatė dy periudhave tė fundit, nė tė cilat "Planeti i Zotit" ka kaluar midis Marsit dhe Jupiterit, e cila ėshtė edhe pika mė e afėrt me Tokėn:

7,200 vjet mė parė, pėrmbytja e njohur si "Pėrmbytja e Noah", papritur solli ndryshime nė temperaturė, stuhi tė forta dhe orteqe uji nga Antarktida tė dala nga "Burgu i akullt". Dr. John T. Hollin nė Universitetin Maine (SH.B.A) mendon se copa tė mėdha dalin periodikisht nga akujt e Antarktidės duke krijuar njė rrjedhė tė madhe.

3,600 vjet mė parė, gjatė eksodit tė ēifutėve nga Egjipti, nė mes tė mijėvjeēarit tė dytė, planeti tokė pėsoi pėrmbytje tė mėdha. "Njė trup qiellor, qė kohėt e fundit hyri nė sistemin tonė diellor- njė kometė e re - u afrua shumė me tokėn, duke shkaktuar zhdukjen e mundshme tė shtresės sė akullt.

Situata aktuale -shkrirja e akujve ėshtė intensifikuar

Ndryshimet klimatike dhe gjeologjike do tė rriten sepse planeti Eris/Nibiru nuk i ėshtė afruar akoma Plutonit, pika e tij mė e afėrt me Tokėn. Kjo supozohet tė ndodhė midis viteve 2012 - 2014.

Sot, fenomene tė ngjashme (ngrohja globale dhe aktivizimi vullkanik) gjithashtu ndodh edhe nė planetet e tjera nga sistemi ynė diellor pėr shkak Eris/Nibiru. Ja disa shembuj:

- Hėna e Neptuni po ngrohen, Plutoni po pėrjeton njė nxehtėsi tė jashtėzakonshme (sipas Institutit pėr tė Rejat Teknologjike nė Massachusetts, 9 tetor, 2002).

- Shpėrthimi vullkanik nė satelitin e Jupiterit (sipas Astronomia Icarus, nėntor 2002).

- Ngrohja e Marsit (sipas lajmeve tė ABC, 7 dhjetor, 2002).

- Ngrohja e Saturnit (28 janar, 2007)

Shkencėtarė tė Universitetit tė Kalifornisė, Los Anxhelos (UCLA) - departamenti i fizikės dhe astronomisė dhe ato tė Universitetit tė Bostonir, vunė re se temperatura e zonės mė tė lartė tė atmosferės sė Saturnit ėshtė mė e lartė se sa ėshtė llogaritur.

Megjithatė, profesor Allan Aylward nga UCLA, gjykon tė nevojshme riegzaminimin e hipotezave kryesore qė kanė tė bėjnė me atmosferėn planetare dhe tė zbulohet arsyeja e ngrohjes nė to. Gjithashtu, vuri re njė proces tė ngjashėm nė Mars, duke pėrfunduar: "Tė studiosh aspektet nė atmosferat e tjera planetare, do tė na ndihmojė tė zbulojmė sa mė shumė mbi tė ardhmen e Tokės".

Librat e pėrmendur, pėrfshijnė gjithashtu pėrshkrime tė tjera tė fenomeneve tė rrezikshme, si aktivizimi i vullkaneve, aktiviteti sizmik nė rritje, uragane tė tmerrshėm, rryma tė fuqishme, ndėrrimi i poleve e kėshtu me radhė, qė ndodhen 7200 vjet dhe 3600 vjet mė parė respektivisht, procese qė janė gjithmonė e mė tė shpeshta sot nė Tokė.

Ja ku janė disa argumente qė tregojne se Eris ėshtė Nibiru:

Numri i sateliteve tė tij. Zecharia Sitchin thotė pėr ta nė punėn e sipėrpėrmendur: "Katėr satelitė kanė njė lėvizje rrotulluese shumė tė shpejtė, duke futur nė vorbull dhe 3 satelitė tė tjerė - Erėn e Tėrbuar, Erėn qė vėrtitet dhe Erėn Sunduese, duke pėrdorur satelitet e tyre si sulmuese, ai (Nibiru) ēoi pėrpara erėrat, tė shtatė erat tė gatshme pėr tė luftuar".

Shkrimet sumeriane thonė se njė satelit i planetit Nibiru godet njė planet tjetėr, Tiamat, duke krijuar "Qiellin" (Brezi Asteroid midis Marsit dhe Jupiterit) dhe Tokėn nė fillim tė sistemit tonė diellor.

Profesor Mr. Brown ka provuar kohėt e fundit nė gazetėn "Natyra" se planeti 2003 - EL 61 provoi njė pėrplasje me njė tjetėr trup qiellor nė fillim tė sistemit tonė diellor. Nė rreshtat nė vijim do tė hedh dritė mbi lidhjen midis Eris (emri i dytė ishte 2003 UB - 313) dhe shkrimeve tė Antikitetit, atėherė kur planeti shpesh quhej Nibiru:

Nė vitin 2003, viti kur pėr herė tė parė u vu re (komunikatė zyrtare), revista "Skenca dhe Jeta" prezantoi trajektoren vezake tė njė planeti tjetėr nė sistemin tonė diellor, IDENTIKE, me trajektoren e planetit Nibiru/ Marduk, paraprakisht i prezantuar nga Z. Sitchin.

Nė vitin 2005, disa muaj mbasi u zbulua, astronomė tė shquar nga 19 vende tė mbledhur nė Qendrėn Astronomike tė Vatikanit, u lidhėn me anė tė internetit me Qendrėn Astronomike nė Malin Tucson (Arizona, USA) - njė nga mė tė fuqishmet nė Botė.

Nė 1 gusht tė vitit 2005, gazetat nė mbarė botėn shkruajtėn: "Trupit qiellor iu dha pėrkohėsisht emri 2003 - UB - 313". Shkencėtarėt, qė i dhane emrin planetit Nibiru, ishin shumė tė vetėdijshėm pėr shkrimet sumeriane, si psh "UB" nėnkuptonte grupin prej shtatė planetesh (3 + 1 + 3 = 313 = 7) tė pėrbėrė nga Marsi, Jupiteri, Saturni, Urani, Neptuni, Plutoni dhe Nibiru. Grupi tjetėr ėshtė i pėrbėrė nga planetet qė mbeten (2 + 0 + 0 + 3 = 2003 = 5), qė do tė thotė: Dielli, Mėrkuri, Venusi, Toka dhe Hėna.

Asnjė nga "12" nuk ishte koincidencė - totali i numrave nė emrin e dytė. Sumarianėt i njihnin 12 trupat qiellorė! Nė tė njėjtėn mėnyrė Z. Sitchin shkroi nė librin e tij "Dymbėdhjetė Planetėt" qė "UB ėshtė e pėrbėrė nga shtatė pjesė, e quajtur giparu nė gjuhėn akadiane. Nuk ka asnjė dyshim qė ėshtė origjina e besimit tė lashtė nė 'shtatė qiejt".

Zona e Erisit, 2,400 km +/- 97 km, e matur duke pėrdorur pamje nga teleskopi Gungez, u bė publik nė fund tė prillit 2006.

Nė librin tim tė titulluar "Bibla dhe Ufot", nė vitin 1991, bazuar nė tė dhėnat nga Apokalipsi/Zbulime, kam dhėnė dimensionet e njė stacioni tė mundshėm planetar:ishte 2,400 km.

Libri i fundit i Biblės pėrmban detaje mbi planetin Eris (kapitulli 21: 2,12,16) i quajtur "Jeruzalemi i Ri" (ERIS/ SALEM), bashkė me diametrin dhe zonėn:

a) diametri : 12,000 x 200 m = 2,400 km.

b) zona : 2,400 km (gjatėsi ) x 2,400 km (gjerėsi ) x 12 (nivele katesh) = 69,120,000 km2.

Shkrimet e lashta shpallen gjithashtu kometat - si aspekte (kometat provokojnė shkatėrrime tė mėdha) tė Eris/ Nibiru, mė shumė mundėsi tė shkaktuara prej njėrit nga satelitet e tij:

a) Shkrimet sumeriane, 7,200 vjet mė parė: "Njė planet lėviz shumė shpejt, nė njė orbitė eliptike, e ngjashme me njė kometė" (Z. Sitchin, Planeti i dymbėdhjetė).

b) Drita e tij (Yahweh/ Anu - lideri i planetit tė Zotit - A/N) ėshtė si drita e diellit, njė flakė qė digjet dhe ndjek hapat e Tij." (Habacuc 3 : 4 - 5).

c) 3,600 vjet mė parė: "Njė kometė […] u afrua shumė me Tokėn, nga mesi i mijėvjeēarit tė dytė para lindjes sė krishtit". (I. Velikovsky, Fjalėt nė konflikt).

Situata aktuale:

a) Profesor Mr. Brown ka deklaruar se planeti 2003 - EL - 61 mund tė kalojė tėrheqjen e Neptunit, duke transformuar veten nė njė kometen mė tė ndritshme tė parė ndonjėherė, tė paktėn 6000 herė mė tė ndritshme se kometa Halle Boop.

b) Eris pritet tė kalojė midis Marsit dhe Jupiterit, pikės mė tė afėrt me Tokėn, gjatė 2012 - 2014. Kjo ėshtė arsyeja kryesore pse NASA ka lanēuar mjete hapėsinore nė 27 shtator tė vitit 2007, qė do tė arrijė nė destinacion, nė Brezin Asteroid, nė vitin 2011.

Shpjegimi logjik i procesit tė ngrohjes nė Tokė dhe tė planeteve tė tjera nė sistemin tonė diellor, vėrteton se ėshtė ai i parashikuar nga I. Velikovsky, nė librin e tij qė nga viti 1950: "Dy trupa qiellorė janė tėrhequr njeri me tjetrin. Pjesa mė e madhe e brendėsisė sė Tokės, u shtynė nė periferi. Toka, me lėvizjen e saj rrotulluese tė ērregullt, filloi tė ngrohej".

Disa pamje tė paraqitura nga NASA (PAD - Pamja Astronomike e Ditės ) na tregon qartė qė nė rrugėn e saj drejt Tokės, Stacioni Planetar Eris/ Nibiru po rritet:

Nė 25 prill tė vitit 2007, u komunikua zyrtarisht zbulimi i planetit Gliese 581c, qė me shumė mundėsi i ngjan Tokės. Aktualisht ėshtė Ylli i Errėt, qė po orbitalizon planetin 581.

Ėshtė e mundur tė provohet egzistenca e njė sistemi yllor dyjor nė tė cilin /Stacioni/Planeti Eris/ Nibiru ėshtė lidhja fizike apo e sistemit diellor dhe sistemit Ylli i Errėt, midis botės njerėzore dhe botės Anunnaki/ Elohim.

Besoj se njė edukim psikologjik i racės njerėzore ėshtė nė zhvillim. Disa tė dhėna:

1) Strehimet Norvegjeze - pėrgjatė me strehat nėntokė tė ndėrtura nė Norvegji, (Google dhe YouTube: Njė letėr nga njė politikan norvegjez pėr 2012) u inaugurua zyrtarisht njė depo me qindra miliona vende pėr tė mbrojtur njerėzimin nė rastin e njė katastrofe, nė 26 shkurt 2008.

Kryeministri i Norvegjisė, Jens Stoltenberg, gjithashtu njė militant ekologjist, Wangari Maathai (Kenya) - Ēmimi Nobel pėr Paqen, Jose Manuel Barroso - Presidenti i Komisionit Europian morėn pjesė nė inaugurim.

Dy deklarata pėr ngjarjen:

Jens Stoltenberg: "Diversiteti biologjik rrezikohet nga forcat e natyrės dhe nga veprimet e njerėzve; Bunkerėt nė policinė tonė tė sigurimit". Lajmėrojnė se kryeministri norvegjez vendos tė parat "forcat e natyrės."

Jose Manuel Barroso: "Shpresojmė dhe punojmė pėr mė tė miren, por duhet tė jemi gati pėr mė tė keqen". Asnjė koment tjetėr.

2) Bunkeret nė hėnė. Shkencėtarėt punojnė nė njė "Arka e Noeut", e cila do tė vendoset poshtė tokės sė hėnės. Strehat duhet tė pėrmbajnė informacione pėr ADN, embrionet, shkrirjen e metaleve, bimėt qė rriten dhe e gjithė kjo ėshtė thelbėsore pėr jetėn dhe civilizimin, nėse njė katastrofė do tė ndodhte nė tokė dhe vidhet egzistenca e njerėzimit. Detaje: Telegraf, Dielli (10 mars, 2008).

3) Nė shkrut, 2008, erdhi gjithashtu lajmi se shtepia kinematografike "Sony Pictures" bleu tė drejtat e njė shkrimi tė ri tė regjizorit Roland Emmerich. Titulli i filmit ėshtė "2012" dhe do tė dalė nė verėn e 2009.

Titulli "2012" i referohet datės kur, sipas kalendarit Maya, bota qė njohim s'do tė jetė mė. "Apocalipsi" ėshtė njė film pėrsa i pėrket shkatėrrimeve, i ngjashėm me filmin "The Day After Tomorow", sukses ndėrkombėtar i vitit 2004. Filmi i dalė nė maj tė vitit 2004, mbasi gazeta "The Observer" nxori njė raport tė Pentagon pėr ndryshimet dramatike tė klimės, nė shkurt 2004.

4) Nė 28 shkurt, 2008, njė tjetėr lajm u pėrhap nė tė gjithė botėn. Titulli ishte diēka e ngjashme me: "Astronomėt japonezė besojnė nė egzistencėn e njė planeti tė tillė nė sistemin diellor". Disa ide:

Puna ishte koordinuar nga profesori japonez Tadashi Mukai dhe shkencėtari amerikan Patrick Lykawka. Ato do tė publikohen nė prill tė kėtij viti, nė gazetėn astronomike tė botuar nga Shoqėria Amerikane pėr Astronominė.

Prej kohesh ne ambjentet e shkences eshte folur per ekzistencen e nje planeti te 12 ne sistemin tone diellor (duke perfshire diellin dhe henen, perndryshe do ishte planeti i 10).

Shume te dhena, eksperimente dhe studime te bera konfirmojne mundesine e nje planeti deri me sot te pastudiuar qe eshte pjese e sistemit tone por me nje orbite shume te gjate, rreth 3600 vjet rreth diellit dhe kjo mund te jete arsyeja kryesore pse dihet kaq pak per kete planet.

Ne janar te vitit 1981 disa revista shkencore ngulmonin ne kete fakt duke u nisur nga orbita e crregullt e Plutonit. Zyrtarisht ne vitin 1982, NASA pranoi mundesine e ekzistences se nje planeti te tille qe u quajt planeti X.

Per disa studiues kjo nuk ishte aspak dicka e re apo e papritur. Njeri prej tyre, Zecharia Sitchin, profersori i njohur cifut prej kohesh kishte deklaruar pranine e ketij planeti dhe ne hartimin e kesaj teorie ai i referohej teksteve te sumereve te lashte. Nje vit me pas, ne 1983 sateliti i ri qe studionte hapesiren me rreze infra, konfirmoi perfundimisht ekzistencen e planetit X dhe shkenctaret dolen me deklaraten qe planeti ekziston, eshte aty ndonese shume me larg se planeti me i larget i sistemit tone.

Drejtuesit e IRAS (Infrared Astronomical Satellite) dolenk perpara shtypit me keto fjale:
Nje trup planetar i permasave te madha, sa Jupiteri (permasa perputhet teresisht me ate ne tekstet e lashta) pjese e ketij sistemi diellor, eshte zbuluar ne drejtimit te Orionit. Teleskopi orbital e zbuloi planetin ne drejtimin qe ju dha, sepse kishte kohe qe mendohej qe prania e trupit qiellor mund te ishte ne ate pjese te qiellit.

Planeti X ka nje mase 4 here me te madhe se ajo e tokes dhe me nje dendesi pothuajse 20 here me te madhe. Ne momentin qe Planeti X do te kaloje midis tokes dhe diellit, forca e tiji terheqese do te zevendesoje perkohesisht ate te diellit. Pra per nje kohe te shkurter Planeti X do jete forca kryesore magnetike terheqese ndaj tokes qe do sjelli si rezultat ndalimin e rrotullimit te tokes ne aksin e saj per 2-3 dite.

Shkenctaret e NASA-s jane te shqetesuar nga ky fakt sepse nuk mund te dihen pasojat qe kjo gje mund te sjelli ne toke.

Historia na jep shume emra per planetin X. Sumeret e quanin ate planeti i 12 ose Nibiru, qe do te thote "planeti qe kalon". Ne Babilonine dhe Mesapotamine e Lashte ate e quanin Marduk qe do te thote Mbreti i Qiejve dhe Trupi i Madh Qiellor. Cifutet e quanin Globi me Krahe per shkak te orbites se tij te gjate ndersa greket e quanin Nemesis.

Ndersa emri me me kuptim i eshte dhene nga profetet duke u quajtur Ylli Blu, Ylli i Kuq, Mesazheri Pervelues, Kometa e Gjykimit etj. Por sidoqofte ska rendesi emri me te cilin eshte quajtur. Behet fjale per te njejtin objekt dhe te njejtin efekt qe shkakton perpara dhe gjate kalimit afer tokes.

Sumeret kishin edhe nje emer per orbiten e tij 3600 vjecare qe e quanin A Shar ndersa astronomet e lashte Hindu e quajten orbiten e tij Treta Yuga ndersa efektet shkaterruese Kali Yuga.

Hera e fundit qe Nibiru i eshte afruar tokes ka qene ne vitin 1628 para eres sone dhe llogarite tregojne qe shume shpejt ai do jete perseri i pranishem. Ne fakt filmimiet e teleskopit Hubble tregojne per afrimin e tij. Ne vitin 1995 planeti X ka filluar ti afrohet tokes madje ka filluar te ndihet efekti i tij magnetik i cili rritet dite pas dite.

Graviteti i diellit e shtyn ate drejt tokes me shpejtesi me te madhe por sidoqofte ai nuk do perplaset me token. Por shtyrja dhe terheqja qe i ben dielli krijon nje prishje te balances se vete gravitetin te tij qe ndikon ne toke dhe kjo ka qene nje nder arsyet e fenomeneve natyrore te koheve te fundit. Madje eshte ndryshimi i akseve te tokes eshte rezultati direkt i afrimit dhe ndikimit te planetit X.

Ne nje shkrim me poshte do flas per studiuesin rus Zechariah Sitchin me origjine cifute, pershkrimin qe ka bere per Nibirun dhe peshtjellimin qe ka krijuar ne ambientet shkencore me zbulimet e tij si dhe referimet qe i ka bere ezksitences se planetit me ate to teksteve te lashta te sumereve.
avatar
Kinich-Ahau

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Planeti X

Mesazh  Odin prej 14.10.11 8:05

Planeti Xsiē e quan NASA, ose planeti Nibiru sipas emrit tė tij fillestar i pagėzuar nga qytetėrimi mė i hershėm i njerėzimit ai i Sumerėve, qė do tė thotė Planeti i (kalimit, ndėrmjetėsi) tranzicionit, ėshtė kthyer nė qendėr tė vėmendjes tė shkencėtarėve, astronomėve, fizikanėve etj, tė NASA-s, tė cilėt janė prononcuar pėr tė.

Madhėsia e tij ėshtė e barabarta me atė tė Jupiterit, pra, shumė herė mė i madh se planeti ynė. Momentalisht ai ndodhet nė zonėn e asteroideve. Lind pyetja po pse nuk e diktuam atė mė parė?
Arsyeja ėshtė se, orbita e Nibiru, ėshtė shumė e madhe.

Ai kalon pranė planetit tonė (Tokės) njė herė nė 3.600 vjet. Kėshtu qė distanca midis Tokės dhe tij, ėshtė shumė e madhe, ndaj dhe ne nuk e kemi vėnė re, apo diktuar atė tė paktėn “zyrtarisht”.

Pasi dimė qė zyrtarisht ne nuk kemi pasur kurrė asnjė dokument apo fotografi tė tij, asnjė teleskop apo satelit nuk ka arritur ta fotografojė atė dhe mė ēuditshmja ėshtė se deri pak kohė mė parė nuk ėshtė disponuar asnjė dokument zyrtarė qė tė faktoj ekzistencėn e tij.

Por jo zyrtarisht, ne dimė pėr ekzistencėn e kėtij planeti kėtu e qindra mijėra vjet, kemi mjaftė informacione pėr tė, dimė gjithashtu se ai dikur kishte kryer tė njėjtin proces duke kaluar pranė Tokės.

Sipas dokumenteve jo zyrtare, ne dimė gjithashtu se sipas dorėshkrimeve tė stėrlashta, tė trashėguara nga qytetėrimet mė tė hershme, tė cilat tashmė njė pjesė e mirė tyre nuk ekzistojnė, se ai ėshtė (ishte ose ende dhe sot nė tė ka jetė) i banueshėm.

Pėr mė tepėr ndiqni videon e mė poshtme, ku shkencėtarėt, astronomėt dhe specialistėt e NASA-s, japin detaje rreth kėtij planeti tė mistershėm, por ekzistues.

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Planeti X

Mesazh  ILIRA prej 14.10.11 10:14

Pershendetje,

Po te lexosh kete teme nga fillimi, ndoshta rreziku prej NIBIRUT ka kaluar, aty permendet viti 2003 .
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Planeti X

Mesazh  Zattoo prej 25.10.12 21:08

NASA kėrkon pėr Planet-X/Nibiru, apo e ka zbuluar atė!?Njė planetė katėr herė mė i madh se Toka, mund tė gjendet nė kufi tė sistemit tonė diellor, pėrtej Plutonit sipas njė studimi tė ri. Planeti ndodhet shumė larg dhe ėshtė e pamundur tė diktohet nga teleskopėt e zakonshėm.

Ky planet i “padukshėm”, do mund tė tėrhiqte me gravitetin e tij objektet dhe trupat ngrirė qėndodhen pėrtej Neptunit dhe nėse kjo qėndron, mund tė ndihmojė nė shpjegimin e orbitave misterioze tė kėtyre trupave qiellorė.

Ky pretendim vjen nga Rodney Gomes, astronom nė Observatorin Kombėtar tė Brazilit, qė ndodhet nė Rio De Janerio. Gomes dhe ekipi i tij, prezantuan pak kohė mė parė njė raport tė plotė ku pėrfshiheshin dhe llogaritjet e tyre si dhe disa modele tė tjera llogaritjesh qė pėrtonin ekzistencėn e planetit tė largėtSipas ntv.ru: Shkencėtarėt e NASA-ės, interesohen shumė vitet e fundit pėr planetin Nibiru, i cili, sipas specialistėve tė astronomisė, nė tė ardhmen e afėrt do mund tė ndryshonte nė mėnyrė drastike jetėn nė Tokė.Planeti Mitik Nibiru/Planetet-X, i cili sipas traditės sė Sumerėve tė lashtė, dalė nga dalė i afrohet Tokės, ky referim prej tyre, nxiti inversin e madh tė shkencėtarėve dhe astronomėve nė gjithė botėn, sidomos sė vetė NASA-s.

Shkencėtarėt e NASA-s vėrtetuan zyrtarisht ekzistencėn e tij qysh nė vitin 1983 dhe qe prej asaj kohor filluan njė studim mė tė specifikuar me teleskop tė posaēėm, me shpresėn se do tė diktonin objektin misterioz nė hapėsirė.Tė dhėna tė pakundėrshtueshme:Zbulimi i Plenet-X/Nibiru, i publikuar nė Washington Post, The New York Times dhe US Nwes nė vitin 1983.

Madje, sipas disa Inspektorėve tė astronomisė, graviteti i Nibiru, ishte pėrgjegjės pėr Kataklizmin e Madh, pėr zhdukjen e Atlantidės dhe pėr shumė pėrmbytje tė tjera tė ndodhura nė botėn bashkėkohore, ndėrkohė graviteti i tij ka ndryshuar dhe orbitėn e disa plantėve tė sistemit tonė diellor.Fillimin e viti tė shkuar, shjqncėtaer tė Universiteteve tė Cornell dhe tė Lorenzo Iorio zbuluan se orbita e Hėnės rreth Tokės, kishte pėsuar njė ndryshim drastik.

Ekzistenca e planetit Nibiru, tashmė refuzohet nga NASA. Ndėrkohė, vėzhgimi i kėtij planti (Nibiru) nė vitin 2008, qė krye nga Teleskopi i Polit tė Jugut, u zhduk nga arshivat e saj. Ndėrkohė, nėse dikush, njė specialist pėr shembull, “lundron” me Google Sky, nė disa koordinata tė parapėrcaktuara, do tė ndesh njė hapėsirė tė zezė. Sipas Google: “Fushat e zeza shkaktohet nga njė “gabim” i programit tė kompjuterit!”.

Por, mė 29 shtator tė viti 2011, thuajse gati gabimisht NASA vėrtetoi ekzistencėn e Nibiru/Planet-X, nė simpoziumin e NEOWISE. Gjatė kėtij simpoziumi Amy Mainzer, nė referencėn saj nuk pohoi se: “Planeti X nuk ekziston”; por tha: “Planeti X, nuk vjen tė na marri!”.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Planeti X

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi