Ti je dhurata jote mė e madhe

Shko poshtė

Ti je dhurata jote mė e madhe

Mesazh  Neo prej 26.03.10 13:39

Ti je dhurata jote mė e madhe

Mesazh nga Rojėt
(I kanalizuar nga Laura)

Bekime tė gjithėve …

Ky ėshtė njė mėngjes i bukur, qė rrethon zėrin tonė. Thelbi i pastėr i ėmbėl i njė dite pranvere kanė zgjuar shqisat dhe kanė prekur zemrėn. Nėpėrmjet kėsaj energjie tė mrekullueshme, ne ju flasim sot.

Ndjenja e pėrtėritjes dhe rilindjes rritet me ēdo frymėmarrje dhe mund tė prekė secilin prej jush nėse vendosni se do ta lejoni. Kjo ėshtė njė kohė pėr tė braktisur mbetjet e fundit tė tė gjitha atyre gjėrave qė ju kanė mbajtur nė energjitė qė nuk i shėrbejnė mė tė mirės suaj mė tė lartė dhe madhėsisė suaj.

A dėshironi vėrtet tė ecni tė pangarkuar, plotėsisht drejt energjive tė reja?

Apo ka edhe njė pjesa juaj qė ende u kapet fijeve tė vjetra, qė ju lidhin me tė kaluarėn, vetes suaj tė vjetėr? Tė dashur, zgjatni zemrat tuaja dhe ndjenjat tuaja nė njė shkallė qė ende nuk e keni bėrė mė parė. Nė kėtė mėnyrė do tė mund tė arrini veten tuaj autentike nė njė mėnyrė qė kurrė s’keni menduar qė do tė jetė e mundur. Ky ėshtė kėllėfi i fundit i vogėl energjish tė vjetra qė ju pengon pėr tė mos u lidhur plotėsisht me veten tuaj tė vėrtetė, me atė qė keni qenė gjithmonė dhe qė dėshironi aq thellėsisht tė jeni pėrsėri.

Tė dashur Engjėjt e Tokės, ne dimė ēfarė ju mban prapa kėsaj velloje tė hollė si letėr; janė gjurmėt e vegjėl tė frikės qė mbeten ende nga tė gjitha ato qė kanė ardhur mė parė dhe tė cilat, siē besoni ende nė ndonjė mėnyrė tė vogėl, kontrollon fatin tuaj pėrfundimtar. Ne ju rikujtojmė prapė se nuk ka fat pėrveē atij qė ju e krijoni pėr vetveten, asnjė pėrveē atij qė e zgjidhni. Ju tė gjithė keni arritur aq shumė deri mė tani, dhe siē ndodh me shumė gjėra, hapi i fundit i vogėl, zgjedhja e fundit e vogėl mund tė jetė mė vėshtirė.

Ne nuk mund t’i bėjmė zgjedhjet nė vendin tuaj, ne vetėm ju lusim qė tė bėni njė zgjedhje. Nuk ka rėndėsi se ku ju ēon kjo zgjedhje, vetėm me tė bėrė njė zgjedhje, ēfarėdo zgjedhjeje, kjo i mban energjitė pėrreth jush dhe brenda jush nė lėvizje, duke lejuar kėshtu mundėsi tė pakufi nė jetėn tuaj. Kur mbaroni tė zgjidhni, atėherė energjia ndalet, dhe ju ndiheni tė ngecur, tė frustruar dhe tė paaftė.

Tė mrekullueshmit Engjėj tė Tokės, hapni krahėt tuaj nė ēfarėdo drejtimi tė preferoni, bėni njė gjysmė hapi tė vockėl nė ndonjė drejtim dhe shikoni se ēfarė ndodh. Ne jemi kėtu pėr t’ju ndihmuar dhe pėrkrahur, nuk mund tė fillojmė nė tė vėrtetė derisa tė keni bėrė kėtė gjysmė hapi tė vockėl dhe t’i keni aktizivuar energjitė. Ka forca dhe vibracione tė panumėrt qė vetėm presin "nė ulėsat e tyre". Ju presin juve, qė tė bėni kėtė zgjedhje tė parė tė vockėl, kėshtu qė mund t’ju mbėshtesin plotėsisht nė ēfarėdo qė zgjidhni. Sasia e vibracioneve tė dashurisė qė janė tė pranishme pėr tė pėrkrahur gjithēka nė planetin Tokė janė tė pashembullt dhe do t’ju ēudisnin po tė dinit pėrmasat e vėrteta tė pranisė sė tyre.

Vetėm zgjatni dorėn nėpėr atė pengesė tė hollė si letėr, qė pėrbėhet nga frikat e mbetura, dhe kapni potencialin tuaj tė plotė dhe dėshirat tuaja tė vėrteta. Tė dashur, thjesht nuk ka zgjedhja tė gabuara, vetėm ato qė nuk bėhen kurrė dhe nuk realizohen kurrė.

Ne kuptojmė se sa vėshtirė mund tė jetė tė bėni kėtė hap tė vockėl tė fundit pėr nė vibracionet e reja, dhe pėr kėtė arsye ne jemi kėtu me tė tjerė tė panumėrt, pėr t’ju mbėshtetur dhe pėr t’ju inkurajuar nė ēdo mėnyrė qė na ėshtė e mundshme. Zgjedhja jonė ėshtė qė t’ju ndihmojmė tė rikujtoni se kush dhe ēfarė ju jeni nė tė vėrtetė. “Ju jeni edhe Zoti”, dhe ashtu ėshtė.

Kini besim tek ajo dhe lejoni qr kjo t’ju ēojė pėrpara nė njė fillim tė ri dhe tė mrekullueshėm. Njė udhėtim siē duhet tė jetė, si vetja jote e vėrtetė dhe autentike ... si krijuesi qė keni qenė gjithmonė dhe do tė jeni pėrsėri. Frika ėshtė vetėm njė maskė qė fsheh nga ju madhėsinė tuaj tė vėrtetė. Shikoni vjedhurazi prapa maskės, ose mė mirė, nxirreni nga fytyra juaj dhe shihni Engjėllin e mrekullueshėm qė jeni nė tė vėrtetė. Ne nuk mund ta bėjmė pėr ju, vetėm mund t’ju ndihmojmė tė rikujtoni se si bėhet.

Ka shumė qenie tani nė Tokė, nė njė trup, qė mund t’ju ndihmojnė po ashtu, dhe kini parasysh qė jo tė gjithė janė nė trupa njerėzore.  Shikoni delfinėt, balenat, zogjtė dhe kafshėt tuaja shtėpiake. Do tė ēuditeshit pėr format nė tė cilat ndihma paraqitet. Bile Nėna Tokė vetė, me tė gjitha qė kalon vetė, zgjat njė dorė pėr t’ju ledhatuar, pėr t’ju dhėnė energji dhe pėr t’ju siguruar me dashuri nė kėto kohė sfiduese.

Edhe pse disa kanė zgjedhur tė besojnė se Nėna mu tani ėshtė e mėrzitur me tė gjithė njerėzit, ne ju sigurojmė qė asgjė nuk mund tė jetė mė larg prej sė vėrtetės. Nėna punon jashtėzakonisht rėndė pėr tė siguruar qė procesi i zhvillimit tė saj tė jetė aq i butė sa ėshtė i mundur pėr fėmijėt e saj tė dashur, qė jetojnė mbi tė.

Tė dashur, ju shihni se, edhe pse nganjėherė mund tė duket sikur gjithēka dhe ēdokush tė komplotonte kundėr jush pėr tė bėrė kohėn tuaj nė Tokė sa mė vėshtirė, kjo thjesht nuk ėshtė e vėrtetė, pavarėsisht nga si mund tė duket nė ēast ose ēfarė thuhet nė televizion dhe nė gazetat.

Mė nė fund, ēdo person duhet tė jetė i fortė nė tė vėrtetėn e vetė, pa marrė parasysh se ēfarė ndodh pėrreth tij ose ēfarė besimesh mund tė pėrpiqen t’u japin tė tjerė. Ne kuptojmė se sa e vėshtirė mund tė jetė kjo, veēanėrisht kur bėhet fjalė pėr njerėz tė cilėt i doni dhe pėr tė cilėt kujdeseni. Mos harroni, tė dashur, se nuk jeni kurrė tė vetėm, edhe pse ēdo njeri qė ka rėndėsi pėr ju duket tė jetė kthyer kundėr jush.

Nė kėtė kohė ka shumė njerėz qė ndihen tė izoluar, tė vetmuar dhe tė keqkuptuar, veēanėrisht disa prej fėmijėve tė rinj. Pėr kėtė arsye ju lusim nė mesazhet tona: “Mbajeni njėri-tjetrin nė zemrėn e zemrės”. Edhe pse ndoshta nuk keni kontakt fizik me kėta individė, energjitė tuaja tė dashurisė kalojnė deri tek ata nėpėrmjet rrjetit tė dashurisė, dhe atyre nė nevojė tė dėshpėruar u japin njė mbėshtetje dhe kuptueshmėri tė pabesueshme.

Nė qoftė se keni pėrshtypjen qė nuk bėni mjaft nė shėrbim tė tė tjerėve, parafytyroni se ēfarė shėrbimi tė mrekullueshėm po kryeni, thjesht duke u dėrguar tė tjerėve mbėshtetjen tuaj tė pėrzemėrt nėpėr rrjetin e dashurisė, ose duke thjesht derdhur dashurinė tuaj drejt dikujt nėpėr sytė dhe buzėqeshjen tuaj kur ata kalojnė pranė jush. Tė dashur, kryesorja nuk ėshtė tė bėheni shumė i njohur nė gjithė botėn pėr librin tuaj tė fundit, por bėhet fjalė pėr gjėrat gjoja tė vogla, por tė mrekullueshme, qė i bėni nė secilin ēast. Nuk imagjinoni se ē’ndikimi tė thellė mund tė kenė nė jetėn e njė njeriu.

Ēdokush ka dhuratat e veta pėr t’i ndarė, dhe nuk ka rėndėsi se sa shumė mirėnjohje marrin pėr kėtė nga bota, vetėm qė ndani kėto dhurata lirisht nga dashuria. Ndoshta ėshtė koha qė tė mbaroni tė mundoheni tė imitoni tė tjerėt dhe filloni tė ndani mė shpesh dhuratat tuaja tė mrekullueshme.

PO, JU TĖ GJITHĖ I KENI!

Dhurata mė e madhe qė keni pėr t'u ndarė ėshtė "Vetja" juaj autentike; ajo shkėlqen me kaq ndriēim dhe dashuri qė ėshtė jashtė krahasimeve dhe njė xhevahir i paēmueshėm.

Jini mė i miri qė mund tė jeni, Engjėlli i vėrtetė qė jeni!

Ne ju mbajmė nė zemrėn e zemrave dhe ju lusim qė tė bėni tė njėjtėn gjė pėr njėri-tjetrin nė ēdo ēast.

Bekime tė gjithėve …

Rojėt

############################

"Rojet" jane nje grup qeniesh jonjerezore, mesazhet e te cilave transmetohen nga Laura. Pavaresisht nga ajo c'besoni per origjinen e mesazhit, mua me duket shume i rendesishem dhe frymezues.
Perktheu
Silke Liria Blumbach
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi