Zbulime ne vendburimet e Amazones

Shko poshtė

Zbulime ne vendburimet e Amazones

Mesazh  Estilen prej 24.03.10 13:51

Monumente te zbuluara ne Amazon..

Qindra rrathe, sheshe dhe forma tė tjera gjeometrike, fshehur ne pyje, flasin pėr njė shoqėri tė lashtė, e te panjohur mė parė, e cila lulėzoi nė Amazonen e siperme, e shpallur si njė zone e re studimi.

Imazhet satelitore tė marra ne Pellgun e siperm te Amazones qė nga viti 1999 kanė zbuluar mė shumė se 200 vepra tė formave gjeometrike, tė cilat shtrihen ne njė distancė qe tejkalon 155
milje (250 km).

Pamje te ketyre vendbanimeve te hershme.Tani studjuesit llogarisin se ne kete pellg te panjohur mund te zbulohen dhjetė herė mė shumė nga kėto struktura.

Njė nga keto pamje,sipas studiuseve,,daton rreth vitit 1283 pas Krishtit, edhe pse tė tjerėt mund tė datojne si periudha deri mbrapa deri 200 dhe 300 vjet pas Krishtit,keshtu deklaron njė antropolog nė Universitetin
Federal tė Belém Parį, Brazil.

Schaan tha se zbulimi i forcon provat se rrethina e lumit Amazon ka qene plot me shoqėri komplekse.

Keto shoqeri qe jane vendosur ne amazonen e siperme,per aresye te tokes jo te favorshme per te zhvilluar nje bujqesi te fuqishme,i ka detyruar ata qe te mos organizohen ne qendra te medha banimi te perhershem.

"Ne kemi zbuluar se kjo ide nuk ėshtė e gabuar", tha Schaan."Dhe ka shumė mė tepėr pėr tė zbuluar nė kėto vende."

Format e gjetura si llogore rreth 12 metra tė gjerė, me disa metra tė thellė, rrethuar nga rreth 1 metėr i larte e me rrugė tė drejta qė lidhin shumė keto vendpunime,te hapin hapsira studimore per me tej.

Gėrmimet preliminare nė njė nga faqet e rrafshnaltes nė vitin 2008 zbulan se disa nga vendpunimet strukturore te lashta, te rrethuar nga rrathe te ulet pėrmbajnin qeramika, qymyr druri, fragmente prej guri, dhe dėshmi tė tjera tė vendit.

Por kush i ka ndėrtuar keto struktura dhe kush ishin funksionet , mbetet njė mister. Mendohet se ndertesat sherbenin si qendra mbrojtese dhe shtepite si vende ceremoniali, keshtu thone autoret e studimit.

Ėshtė gjithashtu e mundur qė strukturat te kanė shėrbyer per qėllime tė ndryshme me kalimin e kohės, tha
William Woods, njė gjeograf dhe antropolog nė Universitetin e Kansas nė Lawrence, i cili ishte pėrfshirė nė hulumtim.

Ajo cfarė e befasoi ekipin studimor ishte ajo qė earthworks et duket tė ishin si nė rrafshin e pėrmbytjeve,po ashtu dhe nė male.

Nė pėrgjithėsi, ultesira pjellore e Amazones ka qenė populluar me qytetėrime tė lashta, ndėrsa pllajat kane qenė mė pak tė populluara ,thonė hulumtuesit.

Pėrveē kėsaj, operacionet nė terren nė tė dyja rajonet janė tė ngjashme nė stil, duke sugjeruar se ata ishin ndėrtuar nga shoqeri te njėjta.

" "Nė arkeologjine e Amazones ėshtė gjithmonė ideja se keta kane qene popuj tė ndryshėm nė ekosisteme tė ndryshme," tha njė bashkė-autor i studimit tė Schaan.

"Dhe kėshtu ishte e ēuditshme qe te
gjeje njė kulturė qė kishte zoteruar ekosistemeve tė ndryshme,ne njė zone tė madhe."

Duket qe ne faqet e malit te kene banuar ne shtepite e tyre mbi 60.000 njerez,deklarojne Schaan dhe kolegėt e tij nė artikullin e tyre, publikuar kėtė muaj nė ditarin e
Antikitetit

Kjo shifėr ėshtė bazuar nė vlerėsimet e organizimit shoqėror dhe punėn qė eshte bere pėr tė ndėrtuar struktura tė imagjinueshėm, duke u bazuar nė earthworks e mbetur.

Sipas Woods, vlerėsimi popullsisė ėshtė i pėrafėrt, sepse shumė pak jane njohur keto shoqeri komplekse.

Hulumtuesit do vazhdojnė tė gėrmojne format e gjetura nė vitet e ardhshme.

Woods, megjithatė,deklaron se duket si e pamundur qe kaq shume njerez te kene jetuar kaq gjate ne keto rrafshnalta te siperme te Amazones.

Ne se nje pyetje te tille tradicionale do te ja beje nje antropologu apo nje arkeologu,pergjigja nga ata dote ishte ..zero..pra jeta ne ato zona dukej e pamundur.

"Dhe kėshtu qė ėshtė e habitshme te besohet se atje kane jetuar mbi 60.000 persona''

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi