14 ligjet dominuese tė subkoshiencės

Shko poshtė

14 ligjet dominuese tė subkoshiencės

Mesazh  Erikson prej 23.03.10 11:55

14 ligjet dominuese tė subkoshiencės
Nga Emanuel Segui

Subkoshienca (nėnvetėdija) ėshtė interesante dhe intriguese. Megjithatė, ėshtė mjaft e vėshtirė pėr tė kuptuar se si funksionon ajo nė mėnyrė qė tė mund ta pėrdorim fuqinė e saj tė plotė pėr tė zgjidhur problemet tona dhe pėr tė pėrmirėsuar ēdo aspekt tė jetės sonė.

Kėtu janė disa parimet tė vėshtira tė nėnvetėdijes, por tė thjeshtuara nė mėnyrė qė ju tė mund t’i aplikoni sot nė jetėn tuaj dhe tė shihni rezultatet e tyre nesėr.

Ligji i parė: E gjithė hipnoza ėshtė auto-hipnozė dhe ndonjėra fazė ku mendja ndryshon fokusimin. Kjo ėshtė njė fazė imagjinare e ngjashme me gjendjen midis gjumit dhe zgjimit. Sytė tuaj mund tė jetė tė hapur apo tė mbyllur nė secilėn prej fazave tė hipnozės. Njė hipnotizues vepron mbi ju duke iu udhėhequr drejt njė gjėndje qė ngjason me gjumin, dhe ku nėnvetėdija merr ēdo sugjerim njėlloj si nė realitet.

Ligji i dytė: Secili hyn dhe del nga hipnoza 100-200 herė nė ditė. Thuhet se secili prej nesh shkon nė ėndėrrim tė thellė apo nė fazėn REM (Rapid Eye Movement) 7-8 herė nė ditė.

Ligji i tretė: Nėnvetėdija pėrfaqėson rreth 90% tė fuqisė tuaj mendore, ndėrsa mendja e ndėrgjegjshme, rreth 10%.

Ligji i katėrt: Ju nuk jeni trupi juaj. Por jeni njė shpirt i krijuar nga Zoti dhe i futur brenda trupit tuaj fizik.

Ligji i pestė: Ju jeni thjesht njė memorie. 100% e asaj qė keni menduar, ėndėrruar dhe pėrjetuar ndonjėherė, ēdo gjė ėshtė ruajtur nė organet dhe nė mendjen tuaj si kujtim.

Ligji i gjashte: Nėn-ndėrgjegjia zhvillohet plotėsisht nė lindje pėr: (1) tė mbajtur gjallė entuziazmin ose mbrojtjen, shqetėsimin nga zhurmat e mėdha, frikėn nga rėnia; (2) pėr t’ju mbajtur tė lumtur, pėr tė patur kujdes, pėr vlerėsimin ose miratim (pozitiv ose negativ) . Kėto ligje ndryshojnė menjėherė pas lindjes. Mbajtja e gjėndjes sė lumtur, nė interpretimin e saj, ėshtė dominuese dhe bėhet mė e rėndėsishme sesa tė mbajturit gjallė. Interpretimin i lumturisė do tė thotė i lumtur ose fatkeq.

Ligji i shtatė: Ngjarjet dhe eksperiencat janė tė depozituara nė organet tuaj si kujtime kimike jetėsore nė momentin qė kanė ndodhur. Ēdo rast ėshtė i gjallė dhe i plotė, dhe ėshtė i gatshėm tė manifestohet tek ju fizikisht, mendėrisht, emocionalisht, dhe shpirtėrisht, nga ndonjė shkak qė mund t’i aktivizojė kėto ngjarje tė ruajtura. Nėnvetėdija mund t’i pėrdorė tė gjitha kujtimet e trupit fizik sikur ata tė ishin vet ajo.

Ligji i tetė: Problemet tuaja kryesore janė programuar nė kujtimet e dymbėdhjetė viteve tė para tė jetės suaj, si njė varg gurėsh domino. Ēdo problem dhe gjykim pas moshės dymbėdhjetė vjeēare ėshtė thjesht manifestim apo simptomė e ngjarjeve tė parė.

Ligji i nėntė: Tė gjitha mendimet dominuese bėhen programe ose zakone. Tė gjitha shprehitė burojnė nga nėnvetėdija, duke pėrfshirė ēdo gjė qė ju mendoni, thoni dhe bėni automatikisht prej shprehive tuaja

Ligji i dhjetė: Duhen 21 ditė brenda gjashtė javėve, qė vetėdija tė krijojė njė zakon ose program tė ri. Nėnvetėdija mund tė pranojė njė program ose zakon tė ri menjėherė.

Ligji i njėmbėdhjetė: Kur ju luftoni njė zakon, ai gjithnjė do tė fitojė. Pra, ju mendoni pėr njė elefant rozė me kthetra jeshile dhe tė zeza. Pastaj ju pėrpiqeni qė tė mos mendoni pėr njė elefant rozė me kthetra jeshile dhe tė zeza.

Ligji i Dymbėdhjetė: Tė gjitha zakonet mund tė krijojnė varėsi (si droga). Niveli i varėsisė ėshtė i barabartė me nivelin e dobėsisė sė vlersimit pėr veten tuaj nė dymbėdhjetė vitet e para tė jetės.

Ligji i trembėdhjetė: Nėn-ndėrgjegjia nuk njeh dallime midis realitetit dhe imagjinatės. Vetėm mendja e ndėrgjegjshme mund tė shohė, dėgjojė, nuhasė, shijojė dhe prekė me anė tė pesė shqisave tuaja. Nėnvetėdija mund tė pėrdorė vetėm imagjinatėn pėr programim dhe pėrgjigje. Pėrdorni imagjinatėn tuaj dhe mendoni rreth thartisė sė njė limoni ose shėllirės sė turshive, atėherė vėreni njė therje nė nofullat tuaja dhe ndoshta shtim pėshtyme nė gojėn tuaj.

Ligji i Katėrmbėdhjetė: Nėn-ndėrgjegjia ėshtė programuar si njė kompjuter. Ju e programoni mendjen tuaj (nėn-ndėrgjegjien) pozitivisht ose negativisht nėpėrmjet auto-hipnozės nga 1) pėrfytyrimi (qartėpamėsia), 2) afirmimi, dhe 3) aktivizimi me anė tė emocioneve ose pėrvojave dinamike.

Pėrgatiti: Erikson Hoxha
avatar
Erikson

Nuk them se kam gjetur te verteten, por me te vertet se kjo qe kam nuk di....


34


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 14 ligjet dominuese tė subkoshiencės

Mesazh  Hidra prej 23.03.10 17:18

erikson shkruajti:
Ligji i pestė: Ju jeni thjesht njė memorie. 100% e asaj qė keni menduar, ėndėrruar dhe pėrjetuar ndonjėherė, ēdo gjė ėshtė ruajtur nė organet dhe nė mendjen tuaj si kujtim.

Kjo eshte mese e vertete.
Flm Erikson keni sjelle nje shkrim te mrekullueshem.
avatar
Hidra

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 14 ligjet dominuese tė subkoshiencės

Mesazh  Estilen prej 23.03.10 18:54

Eh njeriu i shkrete...
'Shkrihet' ne vaj dhe uthull,sa po dikush shkruan per subkoshienca,per trup fizik e jo real ne kohe,e per gjera kaq imagjinare.

Aslkush nuk merr ne analize koshiencen,ate qe na krijon ndijime e perceptime sa te tmerrshme e te shemtuara,po aq te bukura e te mrekullushme.

Si eshte e mundur qe dikush te besoi kur i thone qe TI nuk ekziston,kur AI
realisht ekziston,sepse ka nderlidhje te ndergjegjeshme e te pandergjehjeshme, me te gjitha hallkat e proceseve te vargezuara jetesore e mjedisore....?

Nje e vertete e madhe,nje kanal i madh na ndan o njerez,e per c'fare,....une qe e jetoi jeten i qete e pa dilemen e botes se pertejme e te panjohur per askend,dhe juve qe predikoni abstraksionin,boten e pertejme si nje ''krevat perandori'',ku kurre se keni per ta shijuar,se askush nuk e ka treguar se si e ka ''shijuar''.

E sa per librat fetare,ku me ju spekullojne ashtu sic eshte vepruar tere jeten me njerezit me shpirt te 'varfer',i kam lexur ndoshta me shume se sa ju,i kam komentuar me grupe shoqerore me nivele te larta,por asnjehere
nuk jam bere binjak i tyre.

A e dini se me pare lindi njeriu,e ai me pas krijoi zotin,per te pasur nen sundim te perjetshem shumicen e pabindur,deri sa nje dite ne u ndame ne keto dy kampe....?

A nuk do ishte me mire qe ne si nje teresi shoqerore te besonim tek forca e arsyes tone,tek forca fizike jona,e me keto te ndryshonim,ashtu sic po e ndryshon shkenca,kete bote ne te miren REALE per vehte dhe jo ta shkatterrojme ashtu sic po veprojme deri tashti.
Dhe teksa dikush do te lexoje keto rreshta,nuk do rreshti se mallkuari e thene,qe ketij njeriu i ka hyre djalli ne shpirt...
Dhe une po ju pergjigjen me sinqeritet.....djalli,dhe ne se ekziston per ju,ai ka bere folene ne zemren tuaj dhe nuk ju le te hapni syte per te pare mrekulline tokesore qe shijohet nje here te vetme, dhe vetem nje here....

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

14 ligjet dominuese tė subkoshiencės.

Mesazh  Erikson prej 24.03.10 9:34

Me pelqen qe ka diskutim dhe normalisht qe do kete gjithmone midis besimit dhe mosbesimit. Eshte shume pozitive dhe e shendetshme qe njeriu te kerkoje argumente per ēdo ide qe suporton dhe te jete skeptik mbi faktet ne menyre qe te arrije nje te vertete. Pasi besimi tek Zoti duhet te vije si rezultat i argumenteve dhe arsyetimeve te shendosha, perndryshe eshte nje hiē, dhe njeriu mund te transformohet ne nje robot te verber i cili komandat i merr nga te tjeret dhe i jep fund llogjikes. Kjo eshte arsyja qe neper besime fetare, sekte apo kulte te ndryshme kreret luajne me besimin dhe sinqeritetin e mases injorante e cila i pason ata verberish dhe pa argumente.

Pa tjeter qe ka dhe do te kete njerez te tille qe veten e tyre ia kane dorzuar klerikeve dhe besojne me emocion e jo me argumente, kjo eshte zgjedhja e tyre. Por ka dhe nje kategori tjeter qe besimin e tyre e argumentojne me fakte dhe argumente shkencore dhe logjike qe nga A-ja e deri tek Zh-ja

Gjithesesi do t'i ftoja ata qe s'besojne te lexojne dy libra: "Gjunjezimi i evolucinit" dhe "Krijimi i Universit" te autorit Harun Yahya.
Gjenden tek faqia e tij http://www.harunyahya.com/albanian/index.php
Besoj qe aty do te gjejne fakte shkencore te mjaftueshme per te arritur tek besimi.
Por e di qe ka njerez te cilet jo se i ka munguar argumenti por qe i kane mbyllur syte perpara tij dhe bejne sikur nuk shohin.

Dhe nuk duhet te harrojme se siē ka njerez qe besojne verberisht ka edhe te tjere qe behen vete te verber perpara fakteve dhe qe manipulohen vazhdimisht nga makineria globale e propagandes ateiste dhe kjo behet ne emer te shkences... hapni syte...
avatar
Erikson

Nuk them se kam gjetur te verteten, por me te vertet se kjo qe kam nuk di....


34


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 14 ligjet dominuese tė subkoshiencės

Mesazh  Estilen prej 24.03.10 9:54

http://www.harunyahya.com/albanian/index.php

Edhe ky material eshte njerzore,si gjithe te tjeret dhe jo nje e vertete absolute.
S'ka ndonje gje qe shoh per here te pare dhe te bej te cuditurin.
Vetem nje gje duhet ta theksoi ne shkrimin e mesiperm,se keshtu sic e citon i nderuari Erikson:

-Pa tjeter qe ka dhe do te kete njerez te tille qe veten e tyre ia kane
dorzuar klerikeve dhe besojne me emocion e jo me argumente, kjo eshte
zgjedhja e tyre. Por ka dhe nje kategori tjeter qe besimin e tyre e
argumentojne me fakte dhe argumente shkencore dhe logjike qe nga A-ja e
deri tek Zh-ja

nuk dime se ku qendron e verteta dhe e drejta...se tek kleriket jo,tek shkenca jo,ateher ku..... ,vetem tek Kurani...
Ja pra qe e verteta qendroka tek sejcili nga ne sipas mynyres tone..
qe shumkush,me nje llogjike shume te thjeshte e rrezon.


Edituar pėr herė tė fundit nga estilen nė 24.03.10 16:04, edituar 1 herė gjithsej

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pergjigje

Mesazh  Erikson prej 24.03.10 10:31

nuk dime se ku qendron e verteta dhe e drejta...se tek kleriket jo,tek shkenca jo,ateher ku..... ,vetem tek Kurani...

Nuk besoj se e ke keqkuptuar ate qe thashe, ne asnje rresht nuk thashe se tek shkenca dhe kleriket nuk qendron e verteta, por bera ftese per arsyetim dhe fakte, jo per verberi.

Me duhet te them se nuk jam ketu per te bere ftese tek Kur'ani, por sa per te drejten ate mund ta kerkojme tek shkenca dhe logjika meqe kjo eshte gjuhe e perbashket per te gjithe ata qe besojne dhe ata qe s'besojne dhe me ane te saj mund te arrihet tek nje e vertete, e cila mund te jete " X " s'ka rendesi.

Une mendoj se tek te gjithe llojet e njerezve dhe grupimeve ka te verteta, por perqindja e te vertetes se tyre ka dallim dhe kjo ka krijuar dhe do te krijoje vazhdimisht debat.

Gjithesesi bota eshte e bukur per shkak te diversitetit dhe jo prej uniformitetit...
avatar
Erikson

Nuk them se kam gjetur te verteten, por me te vertet se kjo qe kam nuk di....


34


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 14 ligjet dominuese tė subkoshiencės

Mesazh  riflo prej 07.04.10 16:49

shum i qart,,,
avatar
riflo

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 14 ligjet dominuese tė subkoshiencės

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi