Ėndrrat Epike

Shko poshtė

Ėndrrat Epike

Mesazh  Elizza prej 19.03.10 21:22

Ėndrrat Epike


Ėndrrat Epike (referuar edhe si ėndrrat e Mėdha ose ėndrrat kozmike) janė shumė tė bujshme, shumė bindėse dhe shumė tė gjalla sa qė ju nuk mund t'i injoroni ato. Detajet e ėndrrave tė tilla mbeten me ju pėr vite, sikur ju tė kishit ėndėrruar atė natėn e kaluar. Kėto ėndrra kanė shumė bukuri dhe pėrmbajnė simbolikė tė veqantė. Kur zgjoheni nga njė ėndėrr e tillė, ju mendoni se ju keni zbuluar diēka tė thellė ose tė mahnitshme rreth vetes ose rreth botės. Ajo ndjehet si njė pėrvojė qė ju ndryshon jetėn.

Si t'i njohim ėndrrat epike?

Si mund tė dini nėse ėndrra juaj ėshtė njė ėndėrr epike? Nėse tė gjitha kėto vlejnė pėr ėndrrėn tuaj, atėherė shanset janė se ajo ėshtė njė ėndėrr epike.

1. Ėndrra sjell ndėrgjegjėsimin tė madh pėr ju, nė njė mėnyrė tė paharrueshme

2. Ėndrra ju bėn tė shihni jetėn nga njė perspektivė e re.

3. Ėndrra ėshtė shumė e gjallė dhe e paharrueshėm.

4. Ėndrra ju mbush me frikė sa mė shpejt qė tė zgjoheni.

5. Ėndrra mbetet me ju pėr vite e vite sikur ta kishit ėndėrruar dje.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi