Njerezimi ne te ardhmen

Shko poshtė

Njerezimi ne te ardhmen

Mesazh  Estilen prej 17.03.10 20:49

Harroni c'flitet per fundin e botes,por shihni se c'zhvillim do kete shkenca,sidomos ajo elektronike,mbas vitit 2013...
Mikrosoft ka lancuar kete vidio per prespektivat e njerzimit ne te ardhmen shume te afert.....ky projekt tashme eshte ne hapat e fundit,gati per tu bere ralitet.


Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerezimi ne te ardhmen

Mesazh  Neo prej 17.03.10 23:30

Ēfarė e shtyn njerėzimin tė njohė tė ardhmen e tij?

Sa mė tė pasigurta tė jenė raportet nė jetė, sa mė shumė qė ngrihet ēmimi i naftės dhe kostot pėr ushqime, aq mė shumė rritet dėshira pėr parashikimin e tė ardhmes

Rrėnjėt e para tė dėshmive materiale pėr interesimin e njeriut nė parashikimin e sė ardhmes, zėnė fill qė nga parahistoria.

Vizatimet mė tė vjetra tė zbuluara nė shpellat e Francės, qė kanė njė lashtėsi prej 15.000 vjetėsh, tregojnė pėr aftėsitė e jashtėzakonshme tė parashikuesve tė fisit tė shamanėve tė asaj kohe, rreth aplikimit tė metodave dhe formave tė ndryshme parashikuese, nė drejtim tė ruajtjes sė mirėqenies sė tyre tė pėrbashkėt kolektive.

Ashtu si na dėshmojnė edhe shumė tė dhėna materiale tė zbuluara kohėn e fundit, ekzistenca e fenomenit tė parashikimit lidhet me njohurinė e ekzistencės sė vetė njeriut. Historia njerėzore e tė gjitha kohėve ėshtė e mbushur plot me fakte mbi parashikuesit qė janė munduar nė ēfarėdolloj mėnyre tė parashikojnė tė ardhmen tonė si nė hapėsirė tė ngushtė rajonale, po ashtu edhe nė pėrmasa mė tė gjera botėrore.

Edhe pse nevoja pėr parashikimin e ngjarjeve tė caktuara daton qė nga lashtėsia, mėnyrat e parashikmit tė fatit nė ditėt e sotme, nė shumicėn e rasteve, janė tėrėsisht tė njėjta me ato tė kohėve moderne. Megjithatė, fakti mė i ēuditshėm nuk ėshtė mėnyra e parashikimit, por arsyeja qė e ka shtyrė gjithnjė njerėzimin tė njohė paraprakisht tė ardhmen e tij.

E ardhmja ka qenė dhe do tė mbetet pėrjetėsisht misteri mė i madh i njerėzimit. Sa mė tė pasigurta tė jenė raportet nė jetė, sa mė shumė qė ngrihet ēmimi i naftės dhe kostot pėr ushqime, aq mė shumė rritet dėshira pėr parashikimin e tė ardhmes. Nė politikė dhe ekonomi flitet pėr parashikime.

Prej kohėsh ky koncept ėshtė futur nė shoqėrinė dhe kulturėn e shumė vendeve tė botės.

Ne jetojmė nė kohėn e parashikimeve. Nė ekonomi, politikė, kampionate futbolli, kudo dhe kurdoherė bėhen parashikime. Por disa herė nuk jemi nė gjendje qė tė parashikojmė as ditėn e nesėrme.

Por kjo nuk ėshtė thelbėsorja, sepse i rėndėsishėm ėshtė efekti qė arrihet me parashikimet, shpjegon Sibylle Peters nga Universiteti i Berlinit. "Njė parashikim kthen drejtimin e lėvizjes sė kohės, qė do tė thotė se ajo lejon qė gjėrat e tė ardhmes tė ndikojnė nė tė tashmen.

Pėr shembull, me atė qė ne vėzhgojmė nė lidhje me transformimin e klimės, bėhen parashikime se si do tė ndryshojė klima dhe sipas saj ngrihet politika e sotme". Kėshtu qė faktet e tė ardhmes bėhen nismėtare tė aksioneve tė tanishme.

Me fjalė tė tjera, parashikimet kanė gjithnjė tė drejtė. Ato krijojnė tė vėrtetėn e tyre. Ato vendosin mbi veprimet tona, pavarėsisht nėse baza e tyre faktike ėshtė apo jo e vėrtetė. Megjithatė, mbetet fakt i pakontestueshėm qė 80 pėrqind e parashikimeve janė tė gabuara.

Pretendimet pėr shkencėn e pėrdorur pėr nxjerrjen e tyre, ose baza metodologjike, janė vetėm mite, sepse faktorėt qė ndikojnė pėr tė ardhmen janė gjithnjė mė shumė nga parashikimet e fillimit.

Por nėse tė rėndėsishme nuk janė faktet, por mėnyra se si ndikojnė parashikimet, atėherė ku ndryshojnė ato nga praktikat okulte si astrologjia, leximi i dorės, i fytyrės ose i filxhanit? Mbi besimin naiv tė parashikimeve diskutuan nė Berlin artistė dhe filozofė.

Tė gjithė ata ishin tė njė mendjeje, se edhe kėto tė fundit japin njė lloj kontributi pėr parashikimin e tė ardhmes dhe nxisin shumėllojshmėrinė e metodave. Artisti britanik Joshua Sofaer tha: "Unė interesohem pėr fytyrat e njerėzve.

Jo sepse unė besoj shumė se tek fytyrat mund tė shihet e ardhmja, por sepse arti na jep mundėsinė qė tė mendojmė pėr konstrukte tė tjera, qė ekzistojnė jashtė shkencave racionale.

Unė kam fotografuar gjashtė fytyra njėrėzish nga Berlini dhe me shprehjet e tyre tė pasigurisė dhe sigurisė, me propocionet e tyre i lashė tė interpretoheshin nga gjashtė eskpertė, njė parapsikolog, njė lexues fytyrash, njė skenarist nga Hollivudi, e kėshtu me radhė.

Pastaj unė i shkriva kėto gjashtė fytyra me kompjuter dhe lashė tė bėhej interpretimi i rezultatit qė u pėrftua: Kjo ėshtė pėr mua fytyra e tė ardhmes sė Berlinit". Duhet pranuar sė ėshtė njė konstrukt i guximshėm".

Nė fakt, i ēuditshėm ėshtė se leximi i fytyrės nė Kinė praktikohet zyrtarisht kur merren njerėzit nė punė ose nė bisedimet ekonomike.

Megjithatė, kinezėt e parashikojnė tė ardhmen ndryshe, jo duke lexuar tė vėrtetėn okulte, por nėpėrmjet njė vėshtrimi skeptik tė realitetit, gjatė tė cilit ata analizojnė krejt tė qetė dhe nė detaje mikroskopike njė situatė, dallojnė pikat e dobta dhe analizojnė me saktėsi situatėn pėr tė parashikuar mundėsinė mė tė mirė tė mundshme.

Pra, tek kinezėt nuk flitet pėr ezoterikė ose pėr ndjeshmėri tė lartė, por thjesht intuitė dhe bonsens.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerezimi ne te ardhmen

Mesazh  Estilen prej 18.03.10 11:07

Bota nė vitin 2020. Vlerėsimet tė CIA-s pėr 10 vitet e ardhshme.


Parashikimi ėshtė shumė i vėshtirė, veēanėrisht nėse ai ka lidhje me tė ardhmen - Niels Bohr

Duke mos harruar shprehjen e famshme te Niels Bohr, parashikime tė kėtij lloji tė ofrojnė njė pamje mė pak abstrakte te skenarėve tė mundshėm pėr vitet e ardhshme.

Dokumenti i CIA-s nuk i kushtohet nė mėnyrė specifike zhvillimeve me horizont tekno-shkencor, por megjithatė pėrmban disa vėzhgime me interes pėr shume vende dhe pėr tė gjithė ata tė interesuar nė monitorimin e tendencave dhe mega-trendeve qė do cojne botėn ne vitin 2020.

Parashikimi i meposhtem nuk pretendon tė jetė njė perkryerje,por njė dokument orientues. Ēdokush i interesuar per informacione tė mėtejshme mund ti marre ato duke klikuar kėtu:


Raport Projekt-Zhvillimi,deri ne 2020 tė Kėshillit Kombėtar tė Zbulimit

G L O B A L I Z I M I

Ky fenomem i nderlidhjes boterore,i njohur si "globalizimi" (ose 'shkėmbimin e lirė tė informacionit, tė teknologjisė, kapitalit, mallrave, shėrbimeve dhe njerėzve), ėshtė tani njė mega-prirje,fuqia tė cilit prek tė gjitha prirjet e tjera deri nė 2020 .

Globalizimi do tė punėsojė nė Azi gjithnjė e mė shumė punetore, si njė pasojė e drejtpėrdrejtė e ardhjes sė Kines dhe Indise nė rolin e fuqive tė mėdha ekonomike nė botė. Pasojė e shfaqjes sė Kines dhe Indise do tė jetė qė formula e globalizimit te thjeshtohet e shtrihet ne tere boten dhe jo me si deri tashti qe globalizim do te thote Amerikanizim.
Si pasoje e globalizimit, pritet qė ekonomia botėrore tė rritet me rreth 60% ne vitet 2010-2020 dhe tė ardhurat pėr frymė me rreth 50%."

Klasa e mesme, pėr herė tė parė,do te rritet ndjeshem,kryesisht ne ato vende, tė cilat konsiderohen tė varfėra. Nė afat me tė gjatė, kombet qė konsiderohen tradicionalisht tė varfėra do tė jenė tė integruara nė ekonominė globale dhe do tė kenė mundėsi tė rriten ne pasurite e tyre kombetare.

Ēfarė mund tė prishė globalizimi?

Njė konflikt global,ka gjasa qe te mos kete , por njė epidemi globale ėshtė e mundur. Ekspertėt presin epidemi tė gripit ne kohe e vite te ndryshme,ashtu sic eshte duke kakuar gripi i derrit. Nga ana tjetėr, reagimi ndėrkombėtar pėr shfaqjen e gripit ''vrases'' tregon se ne jemi tė mėsuar, pėr tė monitoruar dhe kontrolluar fenomene tė tilla.

Njė ngadalėsim i mundshem i rritjes ekonomike mund tė shkaktohet nga sulmet terroriste,duke krijuar njė klimė tė frikės dhe tė pasigurisė, si fizike dhe ekonomike. Njė mundėsi tjetėr ėshtė qė 'sulmet'elektronike,te jene me pasoja shkatėrruese pėr ekonominė.

Nė 2020, Produktit tė Brendshėm Bruto i Kinės mund tė arrije vendin e dyte nė botė pas Shtetet e Bashkuara,po keshtu dhe ekonomia Indiane mund tė jetė i ngjashėm me atė tė vendeve tė mėdha evropiane.

Kombe tė tjera, si Brazili dhe Indonezia, mund tė tejkalojne shumė prej kombeve mė tė vogla evropiane. Pavarėsisht rritjes sė shpejtė, ne ekonomitė nė zhvillim,nuk do tė jenė cilėsisht tė krahasueshme me atė qė ne tani i konsiderojnė ekonomi tė pėrparuara, sepse ata do tė ketė njė pėrqindje mė tė lartė tė fuqisė punėtore tė angazhuar nė bujqėsi. Pėr mė tepėr, tregjet e tyre financiare mund te mbeten mė pak efikase.

Ka mundėsi qė kriza ekonomike e tė ngjashme me ato tė pėrjetuara nga Meksika dhe disa vendeve tė Azisė nė 90s,te prekin dhe nje sere vendesh. Ne se Kina dhe India preken nga keto kriza,atehere nuk ka asnjė garanci qė sistemi global financiar tė jetė nė gjendje pėr tė kontrolluar krizėn,per te mos lejuar njė krizė rajonale, nė krizė botėrore.

Kombet qe nuk do jenė integruar me pjesėn tjetėr tė ekonomisė botėrore,do tė mbeten ne stanjacion e prapambetje..Keshtu qe nje seri kombesh nėn-Sahariane nė Afrikė,ne Lindjen e Mesme,ne Euro-Azi dhe Amerika Latine do tė mbeten tė pushtuara nga varfėria, tė korruptuara dhe me nje politke autoritare: nė kėto vende mund te lulezoi terrorizmi, krimi i organizuar dhe epidemitė do tė gjejnė terren pjellor.

REVOLUCIONI TEKNOLOGJIKE.

Te gjitha ato kombe dhe grupe qė do kenė qasje nė teknologjitė e reja dhe do jene tė gatshėm tė marrin, do tė gėzojė pėrfitimet e globalizimit"

Tendencat teknologjike nė vitet e ardhshme do tė ndikohen fuqishem nga zhvillimet e shkencės kompjuterike, biologjike, nuova-shkencat dhe nanoteknologjite. Ky zhvillim do te jete potenciale e do detyroje tė revolucionarizojė tė gjitha aspektet e jetės sonė.

Progresi nė industrinė mjekėsore do tė fillojė tė lehtėsojė shumė probleme tė zakonshme shėndetėsore dhe ne jetėgjatėsinė,qe do rritet ndjeshem

Nėse teknologjitė e reja janė zhvilluar nga njė komb, ose kombet miratojnė njė udhėheqės ne teknologjisė botėrore, vendet e pasura nė 2020 do tė jenė nė gjendje tė miratojnė dhe tė integrojne me shpejtėsi ne nivel global,te gjitha teknologjitė

Por ato kombe qe nė 2020 ,nuk do kene nje njė politikė nė favor tė miratimit tė teknologjive tė reja,atehere perparimi i tyre ne te gjitha fushat do te jete i ngadalte,por dhe me pasoja regresive.

Materialet e dyfishta me nanosensoret do tė lejojė krijimin e pajisjeve qė ofrojnė kapacitet mė tė madh pėr monitorimin e mjedisit dhe shėndetin e pacientit. Kjo do tė rrisė sigurinė personale.

Zhvillimet e nanoteknologjise dhe teknologjisė sė informacionit do tė kontribuojnė nė rritjen e Indisė dhe Kinės.Tė dy vendet janė duke investuar me entuziazėm nė fushat e kėrkimit dhe do mbizotėrojnė shumė sektorė kyē.

Evropa rrezikon per tė arritur Azine nė krijimin e kėtyre teknologjive tė reja. Shtetet e Bashkuara do tė mbeten udhėheqėsit e botes, por do tė pėrballen me konkurrencėn nė rritje te Azise dhe mund tė tejkalohet nė disa zona.

Ndėrmarrjet e pėrbashkėta-, tregjet globale dhe rritja e kapitalit privat pėr hulumtim dhe zhvillim, e bėjnė gjithnjė te vėshtirė kontrollin shtetėror nė teknologjite kryesore.

Qėndrimi techno-evolutiv e njė kombi nė lidhje me teknologjitė e ndryshme dhe aplikimet e tyre (GMOs, klonimin, pajisjet e monitorimit, etj) do tė bėhen njė faktor i rėndėsishėm i diplomacisė ndėrkombėtare.

'ARMET' BIOLOGJIKE

Revolucioni bioteknologjik sot ėshtė ende nė 'pelena'.

Nė vitin 2020, megjithatė, mund tė jetė njė mjet thelbėsor pėr tė hequr nga varfėria disa nga vendet mė tė varfra. Pėrparimi nė trajtimin e HIV dhe AIDS-it si dhe nderhyrjet emergjente humanitare nė Afrikė,do te sjellin ndikim ekonomik ne tere globin.
Kerkimet shkencore ne Bioteknologji, nga Shtetet e Bashkuara do te mundesojne pėr tė parandaluar ose zbutur ndikimin e sulmeve tė mundshme bioterroriste,ato mund tė japin rezultate tė papritura nė fushėn e terapisė anti-virale qė mund tė ketė njė ndikim shumė mė tė gjerė se sa pritet nė trajtimin e sėmundjeve infektive .

Gjatė dhjetė vjeteve tė ardhshėm nuk do te kete me njė rrezik bioteknollogkik,mbasi do te rriten aftėsitė me progess mbrojtėse.Do krijohen agjente biologjiko-inxhenerik ne mbrojtje te njerėzve, kafshėve, plantacioneve.

PA BARAZITE EKONOMIKE DO VAZHDOJNE DHE NE VITIN 2020.

. Gjatė 10 viteve tė ardhshme analfabetizmi do te jete nė rėnie, por mbetet 17 herė mė shumė nga e sotmja nė vendet e varfra se sa nė OECD (Organizata pėr Bashkėpunim Ekonomik dhe Zhvillim). Pėr mė tepėr, niveli i analfabetizmit nė kėto vende do tė jetė dyfishi i atij tė grave.

Edhe pse zgjidhja e krizės sė shkaktuar nga epidemite e HIV-it, problemet e saj sociale dhe ekonomike do tė vazhdojnė edhe prer 10 vjetet e ardheshem..

SITUATA E GRAVE NE 2020

Gratė do kenė mė shumė tė drejta dhe liri nė 2020 nė aspektin e arsimit, pjesėmarrjen politike dhe trajtimit tė barabartė nė vendin e punės. Pavarėsisht nga kjo, pabarazitė do tė vazhdojė.Pėr shembull, nė sektorin prodhues tė vendeve tė zhvilluara, pagat e grave do jenė ende ne 20-50% mė pak se meshkujt.

Barazia midis gjinive nė arsim,ėshtė pasuri,pėr tė prodhuar dhe pėr tė zvogėluar kequshqyerjen, vdekshmėrisė foshnjore.Kombet qė nuk kanė pėr qėllim zbatimin e politikave nė kėtė drejtim do tė humbasin 3 pėrqind tė rritjes ekonomike.

'BOMBA' DEMOGRAFIKE DO TE shperthej

Rreth gjysma e popullsisė sė botės jeton nė vende me ritmet e rritjes sė popullsisė,tė pamjaftueshme pėr tė ruajtur popullsine. Evropa, Rusia dhe Japonia janė veēanėrisht tė prekura nga ky fenomen, por edhe shumė vende tė tjera tė zhvilluara si Australia, Zelanda e Re, Amerika e Veriut, Singapor, Hong Kong, Taivan dhe Korea e Jugut Pėr mė tepėr, disa vendeve nė zhvillim janė tė nė njė situatė tė tillė: Turqia, Algjeria, Tunizia dhe Libani. Kina do kete 400 milionė qytetarė mbi 65 vjeē nė vitin 2020.

ENERGJIA

Rritja ekonomike e Kinės dhe Indise do tė ketė njė ndikim tė fortė edhe nė konsumin e energjisė globale, vlerėsohet tė rritet me 50% gjatė dekades se ardhshme (rritja ishte 34% 1980-2000). Nė 2020 burimet e energjisė alternative (hidrogjeni, diellore, era) do tė pėrbėjnė vetėm 8% tė konsumit. Nė pėrgjithėsi, Agjencia Ndėrkombėtare e Energjisė vlerėson se furnizimi do tė jetė i mjaftueshėm pėr tė pėrmbushur kėrkesėn.

PO EUROPA...?

Nėse do te donim qe Europa tė jetė njė superfuqi nė 2020, ajo do tė duhej te zbatojė reforma themelore ekonomike dhe sociale nė mėnyrė pėr tė adresuar problemin e plakjes. Rritja e emigracionit, tregu i punės mė fleksibile dhe mė pak pensioniste duhet tė jenė tendencat e pashmangshme. Alternativat e tjera do tė ēonte nė rrėzimin e shtetit tė mirėqenies dhe apo ndarjen e Bashkimit Evropian.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerezimi ne te ardhmen

Mesazh  Estilen prej 18.03.10 13:23

Nje brez i ri qe mediton per nje ardhmeri te mrekullushme ne kete bote,te cilit,ne nuk kemi asnje te drejte t'ja u mohojme .....


Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerezimi ne te ardhmen

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi