Aura

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Aura

Mesazh  Elizza prej 16.03.10 20:58

Ēfarė ėshtė Aura?Aura ėshtė fushė elektromagnetike qė rrethon trupin e njeriut (Human Energy Field - HEF) dhe ēdo organizmi dhe objekti nė Univers.

Fusha e Energjisė sė Njeriut si njė koleksion elektromagnetik i energjive tė ndryshme pėrshkon trupin fizik tė njė personi. Kėto grimca tė energjisė janė pezulluar rreth trupit tė shėndetshėm tė njeriut nė njė fushė nė formė ovale. Kjo "vezė aurike" emeton jashtė nga trupi pėrafėrsisht 1 metėr nga tė gjitha anėt. Ajo shtrihet mbi kokė dhe nėn kėmbėt nė tokė.

Pėrbėrja e Aurės

Aura pėrbėhet nga shtatė nivele/ shtresa. Ēdo njėra prej shtresave tė holla qė ekzistojnė rreth trupit fizik ka frekuencėn e vet unike. Ato janė tė ndėrlidhura dhe ndikojnė nė njėra-tjetren dhe nė ndjenjat e personit, emocionet, tė menduarit, sjelljet, si dhe shėndetin e tij. Prandaj njė gjendje e ēekuilibėr nė njė prej shtresave ēon nė njė gjendje tė ēekuilibėr edhe nė tė tjerat.

Trupat aurik dhe nevoja pėr secilin nivel tė fushave tė aurės

1) Trupi fizik aurik - ndjesi fizike. Thjesht rehati fizike, kėnaqėsi, shėndet.

2) Trupi eterik - Emocionet nė lidhje me vetėn, vetė-pranimi dhe dashuria pėr vetėn.

3) Trupi vital aurik - mendje racionale pėr tė kuptuar njė situatė tė qartė, nė mėnyrė lineare, racionale.

4) Trupi Astral (emocional) - Marrėdhėniet me tė tjerėt, bashkėveprimi me miqtė dhe familjen.

5) Trupi mental i dobėt - Hyjnorja nė brendėsi. Ėshtė i lidhur me hyjnoren pėr angazhimin dhe tė ndjekjen e sė vėrtetės.

6) Trupi mental i lartė - Dashuria hyjnore dhe ekstazia shpirtėrore.

7) Trupi shpirtėror (intuitiv) - mendje Hyjnore, qetėsi pėr tė qenė i lidhur me frymėn hyjnore dhe pėr tė kuptuar modelin mė tė madh universal.

Domethėnia e ngjyrave tė Aurės

E kuqja: ka tė bėjė me trupin fizik. Ngjyra e thellė krijon mė shumė mosmarrėveshje. Kjo tėrheq apo prapėson shqetėsime ose obsesione; zemėrim apo mosfalje; ankth ose nervozizėm.

E kuqe e errėt: paraqitet te personat realist, aktiv, tė fortė, me pushtet, tė orientuar.

E kuqe e turbulluar: zemėrimin

E kuqe e qartė: personin e fuqishėm, energjik, konkurrues, seksual, pasionant

Ngjyra rozė e ndritshme dhe e lehtė: person i dashur, i ndjeshėm, sensual, artistik, poashtu paraqet dashurinė, pastėrtinė, dhembshurinė, marrėdhėnie tė reja ose romantike. Mund tė tregojnė edhe dėgjueshmėri tė qartė.

Rozė e errėt: paraqet personin e papjekur dhe tė vrazhdė ose tė pandershėm

Portokalli nė tė kuqe: Besim, fuqi krijuese

Nė njė gjendje tė mirė, tė ndritshme dhe tė pastėr, energjia e kuqe mund tė shėrbejė si njė ego e shėndetshme.

Ngjyra portokalli e aurės: ka tė bėjė me organet riprodhuese dhe emocionet. Ngjyra e vitalitetit, shėndetit tė mirė dhe eksitimit. Shumė energji dhe forca krijuese, prodhuese, aventura, kurajoze, personi qė i largohet natyrės sociale; aktualisht qė po kalon nė njė stres.

Portokalli nė tė verdhė: kreativitetin, inteligjencėn, detaje tė orientuara, perfeksion, shkencor.

E verdha: ka tė bėjė me mėrzi dhe energji tė jetės. Kjo ėshtė ngjyra e zgjimit, frymėzimit, zbulimit dhe veprimeve tė pėrbashkta, kreative, tė gjalla, optimiste.

E verdhė e zbehtė: ndėrgjegjėsim psikik dhe shpirtėror, optimizėm dhe besim nė tė ardhmen; emocione pozitive pėr ide tė reja.

E verdha e ndritshme: paraqet luftėn pėr tė ruajtur pushtetin dhe kontrollin personal ose njė marrėdhėnie biznesi; frika e humbjes sė kontrollit, prestigj, respekt ose pushtet.

E artė metalike e shndritshme: energjinė shpirtėrore dhe fuqinė e aktivizuar dhe tė zgjuar, njė njeri tė frymėzuar.

E verdhė nė tė kaftė: paraqet njė student ose njė person qė ndihet i lodhur duke u pėrpjekur pėr "tė humbur kohe", duke mėsuar ēdo gjė pėrnjėherė.

Ngjyra jeshile: ka tė bėjė me zemrėn dhe mushkėritė. Kjo ėshtė njė ngjyrė shumė e rehatshme, ngjyrė e shėndetshme e natyrės. Kur shihet kjo shtresė zakonisht paraqet rritje dhe ekuilibėr, dhe mbi tė gjitha, diēka qė ēon nė ndryshim. Dashurinė pėr njerėzit, kafshėt dhe natyrėn.

Ngjyra jeshile e ndritshme: Njė shėrues, edhe njė dashuri.

Ngjyra jeshile nė tė verdhė: Kreativitetin me zemėr, personin komunikativ.

Jeshile e mbyllėt: paraqet xhelozi, pakėnaqėsi, ndjenja si njė viktimė e botės duke fajėsuar veten apo tė tjerėt, pasiguria nė veten, mungesa e kuptimit tė pėrgjegjėsisė personale dhe ndjeshmėri ndaj kritikave.

Ngjyra e kaltėr: ka tė bėjė me qetėsiminė, dashurinė pėr tė ndihmuar tė tjerėt, personat e ndjeshėm, intuitiv.

E kaltėr e lehtė: paqe, qartėsi, komunikim; vėrtetėsi, intuitė.

Ngjyra e kaltėr e ndritshme: personat depėrtues; natyrė tepėr shpirtėrore, bujare, ata qė janė nė rrugė tė drejtė; mundėsi tė reja qė do tė vijnė.

E kaltėr e errėt: paraqet frikėn pėr tė ardhmen, frikėn e shprehjes; frikėn pėr tu pėrballur me tė vėrtetėn.

Lejla: ka tė bėjė me syrin e tretė, vizualitetin, ndjenjat intuitive, paraqet personat e ndjeshėm e tė thellė.

Ngjyra vjollcė: Kjo ngjyrė tregon fuqi psikike. Personat: intuitiv, vizionar, futurist, idealist, artistik, magjik.

Ngjyra e argjendtė: Kjo ėshtė ngjyra e bollėkut, po ashtu edhe shpirtėrores dhe fizikut. E argjendta shumė e ndritshme mund tė reflektojė nė shumė tė parave, ose humbjen e iluzioneve. Personat: e hapur ndaj ideve tė reja.

Ngjyra e hirtė: frikėn e tepruar, problemet e shėndetit, veēanėrisht nė qoftė se grupime tė kėsaj ngjyre janė nė fusha tė caktuara tė trupit.

Ngjyra e artė: ngjyra e ndriēimit dhe mbrojtjes hyjnore. Ajo do tė thotė se personi ėshtė duke u udhėzuar nga tė mirat mė tė larta. Ėshtė njė udhėzim hyjnor. Paraqet poashtu mbrojtje, dituri, njohuri tė brendshme. Personat mendimtar dhe intuitiv.

Ngjyra e zezė: tėrheq energji dhe e transformon atė. Ajo tėrheq dritėn dhe e konsumon atė. Zakonisht tregon mosfalje ndaj tė tjerėve. Energjinė e mbledhur nė njė zonė tė caktuar tė trupit, e cila mund tė ēojė nė probleme shėndetėsore, po ashtu paraqet edhe praninė e entiteteve brenda shtresave tė njė personi, jetėn e kaluar qė dhemb; pikėllimin nga dėshtimet nė jetė.

Ngjyra e bardhė: reflekton energji, njė fushė tė pastėr dhe tė lehtė. Shpesh pėrfaqėson njė energji tė re shpirtėrore, dimensionet mė tė larta, pastėrtinė dhe tė vėrtetėn, cilėsitė engjėllore.

E bardha e ndritshme: engjėjt janė afėr, (pėr femra) mund tė tregojė se ėshtė shtatzėnė ose do tė jetė sė shpejti.

Pasteli - njė pėrzierje e ndjeshme e drites dhe ngjyrės, mė shumė se sa ngjyrat themelore tregon ndjeshmėri dhe njė nevojė pėr qetėsi.

Ngjyra e kaftė: pasiguri.
avatar
Elizza

1074


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Aura ime!

Mesazh  Shaman of the Dead prej 31.03.10 21:09

Aura ime eshte e gjelber se e pashe ne Facebook!
avatar
Shaman of the Dead

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

si mund ta dij qfar ngyre ka aura ime

Mesazh  jeta-vdekja prej 01.04.10 15:58

nese mund te me tregoni se si te kuptoj se qfar ngjyre ka aura ime si mund ta shfaqesh ate
avatar
jeta-vdekja

19


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aura

Mesazh  Estilen prej 01.04.10 17:18

Valet elektromagnetike jane materie dhe si te tilla lene gjurme kudo pershkojne.
Ne scaner nuk mi kane pare keto vale elektromagnetike,por njekohesisht as ngjyren e Aures time,ju lutmi shume ku ti gjejme keto mrekullira se po habitem nga kureshtja e madhe........?

Estilen

956


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  ILIRA prej 11.04.10 18:20

shume interesante kjo qe ke shkrujt Elizza,

une po mundohem por arrij te shoh vetem ate qe duket si re e holle qe rrethon duart dhe trupin nuk po mundem te shoh ngjyra , dhe ate e shoh kur marr dhe nxjerr frymen.

me ndihmo te kutoj se si ta shoh auren time.

te falenderoj
avatar
ILIRA

265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aura

Mesazh  Elizza prej 12.04.10 15:48

Ilira, tė jeni e durueshme. Kjo ėshtė njė rrugė e mirė si fillim. Kur pėr herė tė parė shihni njė re tė hollė rreth duarve apo trupit ajo zakonisht zhduket shpejt. Kėrkon pak praktikė pėr tė mbajtur nė radhė tė parė pėrqendrimin.
Poashtu nėse nuk ju shkon pėr dore kjo, ju mund tė ndėrroni ngjyren e sfondit.
Pastaj dhoma tė ketė dritė tė lehtė. Ta zėmė disa njerėz preferojnė dritė natyrore, si rreze dielli, ose pak dritė qiriu.
Sė pari filloni me aurėn e dorės, si sfond mjafton njė letėr e bardhė, ose pėr aurė tė trupit - muri i bardhė.
Kur shihni nė aurėn e njė personi tjetėr, nuk ėshtė e nevojshme qė ai tė rrijė nė pozitė tė drejtė apo tė mbajė njė qėndrim tė caktuar. Mjafton tė mos lėviz ai dhe ju tė jeni e pėrqendruar.
Besoj se do t'ia dalėsh!
avatar
Elizza

1074


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aura

Mesazh  Ufo prej 12.04.10 17:58

Mjerisht nuk ja arrita qėllimit , nė dukje ishte e theshtė por mė acaroi vėrtete , nga e gjithė kjo histori kuptova se duhet tė jeshė i qetė , gjė qė tek njė individ nė mvartėsi tė rrethanave nuk ėshtė gjith'herė e njėjtė.....
avatar
Ufo

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aura

Mesazh  Elizza prej 27.06.10 18:39

ĒFARĖ ĖSHTĖ AURA E NJERIUT?
A.J.Richardson


Pranohet pothuaj nga tė gjithė se ēdo njeri ka njė aura qė, shumica e njerėzve, e perceptojnė si njė masė drite qė rrethon trupin tonė. Nė esencė, ėshtė pikėrisht ashtu, por kjo ėshtė ta shikosh shumė thjesht problemin sepse aura shtrihet shumė herė mė tepėr se ē'mund tė mendojnė njerėzit dhe pėrbėhet nga shumė pjesė tė ndryshme.

Nė kuptimin mė tė gjėrė, aura ėshtė ēdo formė energjie qė gjenerohet nga trupi dhe rezatohet larg trupit. Sot, ka pajisje me tė cilat mund tė shohim pėrbėrėsit e auras duke na ēuar drejt tė kuptuarit tė ndikimeve dhe pėrdorimeve qė ka ajo. Siē do ta shihni, aura ėshtė shumė komplekse duke qėnė se pėrbėhet nga njė sėrė vibrimesh elektrike dhe elektromagnetike dhe, ndoshta, edhe nga forma tė tjera rezatimesh qė do tė zbulohen.

Rezatimi i auras ėshtė nė fakt komunikim, ashtu si edhe valėt e radios, duke mbartur informacion mbi veten tonė pėr nė hapėsirėn qė na rrethon. Shumė dukuri tė tjera mund tė lidhen ose varen nga aura, pavarėsisht se nė pamjen e parė nuk duket se ėshtė kėshtu.

Shqisat normale tė njeriut

Ne tė gjithė kemi lindur me disa shqisa dhe pikėrisht me ndihmėn e tyre ne mundemi tė perceptojmė botėn qė na rrethon. Shqisat tona janė tė mjaftueshme pėr jetėn tonė tė pėrditshme aq sa na kanė bėrė nė gjėndje qė tė mbijetojmė si specie nė mėnyrė shumė tė suksesshme. Por rreth nesh ekzistojnė shumė mė tepėr gjėra se ē'mund tė zbulojnė shqisat tona normale. Dy nga shqisat tona qė mund tė kapin ngjarje nė largėsi janė sytė dhe veshėt. Veshėt tanė kapin vibrimet nė ajėr kurse sytė zbulojnė vibrimet elektromagnetike qė udhėtojnė nė tė ashtuquajturin eter. Valėt e dritės qė shohim ne janė valė tė energjisė elektromagnetike me frekuenca tė ndryshme vibrimi (ose gjatėsi tė ndryshme valėsh), duke na dhėnė ngjyrat e ndryshme. Drita thjesht e bardhė pėrmban vibrime tė tė gjitha frekuencave qė mund tė veēohen duke e kaluar kėtė dritė nėpėr njė prizėm ose njė pikė shiu, duke pėrftuar njė spektėr tė ngjyrave ose njė ylber. Ngjyrat e kuqe kanė frekuencė mė tė ulėt se sa ngjyrat drejt vjollcės, ku frekuencat janė mė tė larta.

Sytė tanė mund tė shohin frekuencat qė ne i quajmė dritė e dukshme, por ēfarė shohim ne ėshtė vetėm njė pjesė e spektrit elektromagnetik. Pėr tė parė tė gjitha frekuencat e tjera, normalisht na duhen pajisje pėr t'i konvertuar frekuencat e padukshme nė njė formė qė mund ta shohim ose ta dėgjojmė. Rezatimin elektromagnetik e kemi rreth e qark nesh dhe njė nga pėrdorimet mė tė zakonshme tė tij janė transmetimet e sinjaleve tė radios dhe tė TV. Zėrat dhe figura transmetohen nė frekuenca shumė mė tė vogla se ē'mund tė detektojme ne me shqisat tona normale dhe na duhet njė radio ose TV pėr t'i konvertuar zėrat dhe figurat nė njė formė tė detektueshme nga shqisat tona. Dihet qė radio dhe TV pėrdorin frekuenca tė ndryshme.Rezatimi i trupit tė njeriut

Trupi ynė rezaton njė spektėr tė gjėrė frekuencash elektromagnetike. Frekuencat mė tė dukshme janė ato tė imazhit aktual tė vet trupit, por ky imazh ėshtė vetėm reflektimi i dritės nga burime tė tjera, si psh drita e diellit ose drita elektrike. Trupi i njeriut, nė fakt, nuk rezaton vetė frekuenca nė spektrin e dukshėm dhe kjo bėhet e qartė po tė mbyllim dritėn elektrike natėn. Pėr sytė tanė, trupi zhduket. Ne shohim vetėm errėsirė.

Megjithatė, trupi rezaton frekuenca tė cilat ne, normalisht, nuk mund t'i shohim pa ndihmė. Disa prej frekuencave mė tė dobishme janė ato mė poshtė ngjyrės sė kuqe, zakonisht tė njohura si infra tė kuqe. Frekuencat infra tė kuqe mund tė udhėtojnė shumė kilometra dhe sot disponohen pajisje qė i kapin kėto frekuenca. Pajisje tė tilla pėrdoren nga ushtria dhe policia nė helikopterė pėr tė parė njerėzit poshtė gjatė natės. Pajisje me tė njėjtin parim pėrdorin edhe brigadat e zjarrfikseve pėr tė detektuar njerėzit nėn godinėn e rrėzuar.

Nga kjo shohim se ky komponent i aurės sonė kalon lehtėsisht mes pėr mes objekteve tė ngurta dhe rezatohen nė njė distancė tė konsiderueshme. Ne rezatojmė energji edhe nė shumė frekuenca dhe forma energjie tė tjera qė akoma nuk janė kuptuar plotėsisht. Por ėshtė pothuaj e sigurtė se kėta komponentė tė tjerė tė aurės kanė disa prej kėtyre karakteristikave.

Njohim, nė thelb, tė gjitha format elektrike dhe elektromagnetike tė rezatimit, por ama vetėm kohėt e fundit janė duke pėrdorur njerėzit metoda moderne pėr tė korreluar mendimet, ndjenjat dhe eksperiencat e njerėzve me aurat e tyre. Meqėnėse rezatimi zhvillohet nga proceset e trupit tonė dhe ēdo individ ėshtė unik, del qė aura e secilit person ėshtė e ndryshme. Por, ndryshe nga shenjat e gishtave, aura ndryshon me kohėn dhe me gjendjen fizike dhe mendore tė personit. Kjo teknikė krijon mundėsinė e matjes sė komponentėve dhe modeleve tė ndryshme nė aurėn e njė personi dhe bashkėlidhjen e tyre me gjendjen e personit. Ky shėrbim ofrohet sot tė paktėn nga njė organizatė.


Energjia magnetike

Shumė njerėz pretendojnė se janė nė gjėndje tė ndjejnė praninė ose tė kenė aftėsinė e perceptimit ekstrasensor (jashtndijimor). Natyra ekzakte e kėsaj dukurie akoma nuk ėshtė e qartė. Njė komunikim i tillė nuk ėshtė rezatim elektromagnetik siē e njohim ne, pėrndryshe ne do tė kishim dėgjuar brenda kokės sonė sinjalet e radios dhe tė televizionit. Ka kohė qė njihet fakti se qelizat e gjalla reagojnė ndaj fushave magnetike dhe ndaj rezatimit. Shpejtėsia e rritjes dhe karakteristikat e florės dhe faunės mund tė influencohen nga rezatimi bėrthamor (qė ėshtė njė rezatim elektromagnetik me frekuencė shumė tė lartė). Dihet qė qelizat e gjalla vetrreshtohen nė njė fushė magnetike. Zogjtė psh, kur udhėtojnė, pėrdorin fushėn magnetike tė Tokės pėr tė pėrcaktuar drejtimin e tyre. Nga kjo del e qartė se krijesat e gjalla mund tė reagojnė ndaj formave tė stimulimit qė mė parė nuk mendohej se ishin tė kapshme me shqisat tona normale. Nuk ėshtė larg mundėsisė qė disa njerėz kanė aftėsinė e detektimit tė disa komponentėve tė caktuar tė aurės sė njė personi tjetėr.

Eksperimentet

Shumė nga eksperimentet e kaluara mbi dukuritė psiqike nuk janė kryer me rigorozitet shkencor dhe, prandaj, rezultatet nuk para janė besuar. Njė nga vėshtirėsitė ėshtė veēimi i informacionit tė dėshiruar nga sasia e pakufi e rezatimit tė padėshiruar qė udhėton nėpėr hapėsirė. Mund ta imagjinoni vėshtirėsinė kur kemi parasysh mijėrat e burimeve tė rezatimit nė Tokė qė mund tė ndikojnė mbi rezultatet, pa llogaritur pastaj sinjalet e gjeneruara nga proceset nė hapėsirė.

Meqėnėse disa ngjarje psiqike mund tė pėrfshijnė forma energjie qė ne akoma nuk i kuptojmė plotėsisht, kjo e dyfishon vėshtirėsinė e kryerjes sė eksperimenteve objektive me kėto dukuri. Pėr t'u besuar atyre, kėto eksperimente psiqike duhen kryer nė njė zonė plotėsisht tė filtruar nga tė gjitha format e rezatimit pėr tė parandaluar rezultate tė rreme qė, fatkeqėsisht, i bėn kėto eksperimente tė kostueshme. Ndonėse, pėr momentin, dukuritė psiqike qėndrojnė akoma nė fazėn e pranueshmėrisė shkencore, kėrkimet mbi aurėn e njerėzve mund tė ēojnė nė shpjegimin e perceptimit ekstrasensor dhe efekteve tė tjera psiqike qė pėrfshijnė komunikimin.
avatar
Elizza

1074


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aura

Mesazh  arian prej 28.06.10 18:59

Aura eshte proces i hiperkoncentrimit, dmth kemi clirim te hormonit serotonin, qe do te thote, qe gjate kohes kur ti je i fokusuar ne nje objekt te kapesh perceptimin real te objektit, jo te jesh ne hendekun e kohes......
avatar
arian

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aura

Mesazh  Ufo prej 19.09.11 9:00

Si te lexojme dhe praktikojme Aurat

Pėrgjegjės pėr kėtė ėshtė nė fakt njė pjesė e trupit tuaj astral. Duke bashkangjitur duart tuaja ju mbyllni njė reth elektronik, duke e bėrė trupin astral mė tė dukshm. Formėn e trupit tuaj astral e ndjek nga afėr trupin tuaj fizik. Disa njerėz kanė trupin e tyre astral mjaft tė forte dhe me shkėlqim, zgjerimin 10 mm ose mė tepėr pėrtej trupit tė tyre fizik. Nė mėnyrė tipike, 2-4 mm konsiderohet mesatare pėr njė person i shėndoshė nė Tokė. Nuk ka asgjė "paranormale" nė Univers, me pėrjashtim tė tė kuptuarit tonė tė kufizuar tė natyrės. Ajo qė ne mendojme se ne "dime" nė Tokė tani ėshtė vetėm njė rėnie e vogėl nė oqeanin e Dijes.

Nė tė kaluarėn e largėt, njerėzit admironin gjėrat qė nuk mund tė shpjegonin dhe i quanin ato "mrekullira". Shumė kohė mė parė, njerėzit ishin nė gjendje tė shihin Aurat. Njerėzit e avancuar shpirtėrore, si Buda, Krishti dhe nxėnėsit e tyre tė menjėhershėm te pikturuar me rreth te arte ne kokat e tyre, pėr shkak se disa artistė nė fakt mund tė shihin Aurat. Nė Kimberleys te Australise ne lindjen e largėt ju mund tė gjeni piktura prehistorike ne shpella, mijėra vjet tė vjetra, qė pėrshkruan njerėzit me reth te artė. Natyra na i dha te gjitha, ne kemi nevojė tė shohim Aurat.

E gjitha qė kėrkohet ėshtė njohuri se si tė pėrdorin shqisat tona sė bashku me pėrpjekjet tona tė ndėrgjegjshme. Nėse vendosni tė mos e provoni, ju kurrė nuk do tė shihni Aurat. Nga ana tjetėr, kur tė shihni diēka pėr veten tuaj, nuk do ju duhet tė mbėshteteni nė besimin dikujt. Ju do tė dini. Dhe ju mund tė pėrdorni njohuritė tuaja pėr tė mėsuar mė shumė.

Shumė njerėz tė mėdhenj nė tė kaluarėn jane ankuar se "ne kemi sy dhe nuk shohim". Mė tej nė kėtė dokument ju do tė zbuloni atė qė ata tė thoshin.

Ēdokush mund tė shohi aurat nė njė farė mase. Nė vend qe tė krijojnė njė atmosferė tė misterit rreth aftėsive te mia te fituar rishtas, qasja ime ėshtė pėr tė treguar tė gjithė atė qė sytė e tona janė nė gjendje tė shohin Aurat. Kur pothuajse tė gjithė (duke pėrfshirė fėmijėt) e shohin njė gjė tė ngjashme, unė e konsideroj kėtė njė pjesė e natyrės sonė dhe unė them se ajo meriton vėmendjen tonė.

Kjo faqe pėrmbledh pėrmbajtjen e ligjėrimit-praktik tė rregullit tė parė dhe tė leximit Auras mbajtur nga Dr Chalko Tom J.. . Pėr rezultatet mė tė mira qė ju duhet pėr tu referuar nė kohė pas kohe..


Ēfarė ėshtė Aura?

Ēdo gjė nė Univers duket tė jetė vetėm njė dridhje. Ēdo atom, ēdo pjesė e njė atomi, ēdo elektron, ēdo "grimcė"fillestare, madje edhe mendimet tona dhe vetėdija janė vetėm dridhjet harmonike. Prandaj, ne mund tė pėrcaktojme Aurat, si njė pėrgjigje e dridhjeve elektro-fotonike e njė objekti pėr disa ngacmime tė jashtme (tė tilla si njė dritė tė ambientit pėr shembull). Ky pėrkufizim ėshtė i mjaftueshėm pėr qėllimin e leximit te Auras, duke siguruar qė ne mund tė tranojme veten pėr tė parė dridhjet e Aurave.

Vetia mė e rėndėsishme e Aurave duhet tė jetė fakti qė ajo pėrmban informacion nė lidhje objektin.

Aura rreth objekteve, jetes (njerėzve, bimėve ...) ndryshon me kalimin e kohės, ndonjėherė shumė shpejt. Aura rreth objekteve jo-jetėsore (gurėve, kristaleve, ujit ...) ėshtė caktuar nė thelb, por mund tė ndryshohet nga synimi ynė i ndėrgjegjshėm. Faktet e mėsipėrme janė vėnė re nga shkencėtarėt nė Rusi, tė cilėt kanė qenė duke pėrdorur efektin Kirlian pėr tė studiuar Aurat pėr 50 vitet e fundit.

Aura rreth njerėzve ėshtė e pėrbėrė pjesėrisht nga rrezatimi EM (elektromagnetike), qė pėrfshihet nga mikrovalėt, infra tė kuqe (IR) nė dritė UV. Mikrovala e ulėt dhe frekuenca e njė pjesė te spektrit me infra tė kuqe tė (ngrohjes trupit) duket tė jetė e lidhur me nivelin e ulėt tė funksionimit tė trupit tonė (struktura e ADN-sė, metabolizmin, qarkullimin etj), ndėrsa tė frekuencave tė larta (pjesa UV) ėshtė mė e lidhur me tinguj aktivitet tė percaktuar, si tė menduarit, kreativiteti, qėllimet, sensi i humorit dhe emocionet.

Shkencėtarėt rusė, tė cilėt rreth 3 dekada pėrpara dhe gjithė tė tjerėt ishin nė kėrkimin Aurave, kane bėre eksperimente duke sugjeruar se ADN-ja jonė mund tė ndryshohet, duke ndikuar Aura e saj ne mikrovalė. UV(rrezet ultraviolet) me frekuence te larte jane pjese shumė te rėndėsishme dhe interesante, por kryesisht eshte fushe e pashkelur. Dhe kjo pjesė mund tė shihet me sy tė lire.


Pse kemi nevojė tė shohim Aurat?Ngjyrat dhe intensiteti i Aures, sidomos pėrreth dhe mbi kokė kanė kuptime shumė tė veēanta. Shikoni Auren e dikujt dhe vėrtet ju mund tė shihni mendimet e personit tjetėr para se tė dėgjojmė tė shprehurat me gojė. Nėse ato nuk pajtohen me atė qė ky person ėshtė duke thėnė, ju nė mėnyrė efektive mund tė shihni njė gėnjeshtėr ne ēdo kohė. Askush nuk mund tė qėndroje para jush pa u dalluar. Ne nuk mund tė kemi Aura te reme. Ajo tregon natyrėn tonė tė vėrtetė dhe qėllimet e tė gjithėve.

Gjithashtu, Aura ėshtė nėnshkrimi ynė shpirtėror. Kur ju shihni njė person me njė Aure tė ndritshme, tė pastėr, ju mund tė jeni i sigurt qė personi ėshtė i mirė dhe shpirtėrisht i pėrparuar, madje edhe nėse ai / ajo ėshtė modeste dhe jo i vetėdijshėm pėr kėtė. Kur ju shihni njė person me njė Aure gri ose tė errėt, ju mund tė jeni pothuajse te sigurt, se personi nė fjalė ka qėllime tė paqarta, pa marrė parasysh se sa mbresėlėnės, elokuent, i arsimuar, ose I "veshur mirė" ai / ajo duket.

Kjo ėshtė veēanėrisht e rėndėsishme pėr tė kontrolluar Auren e ndonjė udhėheqėsi fetar, "mėsuesi shpirtėror", "mjeshtėr" ose njė "guru". Njė person i tillė duhet tė ketė njė drite te verdhe-arte reth kokes tė pėrcaktuar qartė. Nėse ai / ajo nuk e kanė atė, ju jeni shumė mė mirė nė Auren tuaj.

Per t'u bashkuar me njė sekt apo fe qė ėshtė e udhėhequr nga njerėz tė paaftė, pa Aura te mirė ėshtė shumė e rrezikshme pėr ndėrgjegjen tuaj. Ku ėshtė rreziku? Kur vjen koha e pėrdornit tė vėrtetė te informacionit tė ruajtur nė ndėrgjegjen tuaj nga kjo jetė, nuk mund tė ketė pothuajse asgjė te dobishme, nė qoftė se ju do tė pėrqėndroheni nė jetėn tuaj pas ritualeve dhe ne grupin e njerėzve tė tjerė. Nė rast tė tillė ėshtė e nevojshme per tė ri-mėsuar gjithēka nga fillimi. Shumica, sektet e fesė dhe liderėt politik kanė vetėm dy gjėra nė mendje: paratė dhe fuqinė pėr tė kontrolluar njerėzit. Dhe ju mund tė shihni atė nė Aurat e tyre.. Paramendoni ndryshimet nė Tokė nė qoftė se shumė njerėz mund tė shohin Aurat e udhėheqėsve tė tyre dhe tė fillojnė zgjedhjen e tyre nė bazė tė Auras se tyre.

Duke lexuar Aurat behet e mundur qe tė diagnostikohen keqfunksionet nė trup (sėmundjet) gjatė dhe para se simptomat fizike te bėhen te dukshme. Me kontrollin e vetedijshem Auras tuaj tė vėrtetė, ju mund tė shėroni veten.

Megjithatė, shėrimi i trupit fizik nuk ėshtė asgjė nė krahasim me atė qė te parit dhe leximi i Auras mund tė bėjė pėr zhvillimin tonė, vetėdijen shpirtėrore dhe vetėdijes se Natyrės tone.

Gjithkush ka njė Aura. Por shumica e njerėzve nė Tokė kanė Aura shumė tė dobėt dhe tė shurdhėr. Kjo duket tė jetė njė pasojė e drejtpėrdrejtė e jetės sė tyre materialiste duke mohuar qėndrimin dhe ndrydhur nė zhvillimin e ndėrgjegjes, kultivimin e frikes, zilia, xhelozia dhe emocione tė tjera tė ngjashme. Qėndrimi i tillė eshte Natyra e ndrydhur e tyre e vėrtetė, dhe Aurat e tyre duket se jane te destinuara pėr t'u ndrydhur me shume .

Kur ju te mėsoni pėr tė parė Aurat, tė pėrgatitur pėr njė pyetje vėrtet te vėshtirė: "A mund tė mė thoni se ēfarė eshte Aura ime" dhe situata kur ju nuk shihni ndonjė Aura apo shihni diēka qė ju nuk dėshironi tė flisni pėr te. Njė nga pėrgjigjet mė tė mira qė kam gjetur ėshtė "pse ju nuk mėsoni pėr tė parė Aurat pėr veten tuaj? ". Dhe kjo ėshtė njė nga arsyet kryesore pse kam mėsuar qė njerėzit tė shohin aurat.

Kur njerėzit e kuptojnė se Aura e tyre ėshtė nė shfaqje dhe shumė njerėz janė nė gjendje pėr tė parė atė, ata do tė shikojnė se ēfarė mendojnė . Dhe ata do tė pėrpiqen pėr tė parė dhe pėr tė pėrmirėsuar Aurat e tyre. Nė kete proces ata do tė bėhen me tė mirė dhe me tė menēur, duke qenė nė gjendje tė njohin qėllimet e njerėzve tė tjerė. Sigurisht, e gjithė bota do tė bėhet shumė mė e mirė nėse tė gjithė njerėzit mund tė shohin dhe tė lexojne Aurat.


Fėmijėt dhe Aura

Fėmijėt shumė tė vegjėl (deri nė 5 vjeē) i shohin aurat natyrale. Foshnjat shpesh shikojne njė person para tyre. Kur ata nuk e pėlqejne ngjyren e Aures mbi kokė, apo nėse kjo ngjyrė ėshtė shumė e ndryshme nga Aura e prindėrve tė tyre, ata bėrtasin, pa marrė parasysh se sa per te qeshur personi i bėn.

Fėmijėt i kanė shumė mė tė pastra aurat dhe mė tė fuqishme se shumica e tė rriturve, tė cilėt zakonisht janė tė robėruar tėrėsisht nga bota materialiste dhe tė ndrydhur natyrėn e tyre duke ndjekur shembuj sipėrfaqėsore. Kur kam mėsuar djalin tim 12 vjeēar pėr tė parė Aurat e tij, ai mė tha se kur ishte i vogėl ai ishte nė gjendje pėr tė parė Aurat shumicėn e kohės.

Por askush nuk ka pasur asnjė vėmendje, kėshtu qė ai mendonte se nuk ishte e rėndėsishme dhe ndoshta ishte diēka e gabuar me shikimin e tij. Ky ėshtė njė skenar tipik. Per mendimin tim femijet duhet tė mėsojnė pėr tė parė dhe lexuar Aurat qe nė shkollė fillore. Nė kete mėnyrė ata kurrė nuk e humbin kėtė aftėsi tė natyrshme .-


Sytė tanė

Me sytė tanė, ne mund te kuptojme (perceptojmė) njė varg dridhjesh te frekuencave elektromagnetike (EM), dridhje qė korrespondojn me gjatesi vale 0,3-0,7 mikrometra - nga e kuqeremte ne tė kuqe. Njė varg te pėrziere te dridhjeve te frekuencave qe ne perceptojmė me sytė tanė si ngjyra. Ne mund tė masim kėtė pėrzierje pikėrisht nga regjistrimi i spektėrit tė drites, por vetėm duke pėrdorur instrumente tė veēanta, tė quajtur spektrofotometer.Ngjyra perceptohet nga sytė tanė vetėm me perceptimin tonė tė pjesshm tė realitetit shumė mė kompleks: dridhje komplekse te drites (dhe vibrimeve tė tjera). Pėr tė shpjeguar deklaratėn e mėsipėrme, ne do tė na duhet tė pėrcaktojme spektrin e drites dhe tė shpjegojme se si ne i perceptojmė ngjyrat me sytė tanė.

Si ti shikojme Aurat: zhvillimii syrit te trete

Nė njė pėrpjekje pėr tė parė Aurat ne duhet tė:

Permiresojme ndjeshmėrinė e syve tanė dhe

•Te zgjerojme diapazonin e vebrimit te perceptuar pėrtej dritės se dukshme.

ne mund tė realizojme shikimin e aurave duke:

• Pėrdorur dhe trajnuar te parit tonė periferik.

• Rritur ekspozimin

• Rritur e pėrpunimin visual, ndjesine nė tru - rritjen e komunikimit midis hemisferava te majtė dhe tė djathtė te trurit


Te parit periferik

Pse duhet tė pėrdorim te parit tonė periferik? Retina jonė (plani qendror i syrit qė pėrmban qeliza fotosensitive) ėshtė mė pak e dėmtuar ne periferi sesa nė pjesėn qendrore. Pjesa qendrore e retinės ėshtė vazhdimisht nė pėrdorim, dhe gjatė viteve pėson njė dėm tė akumuluar nga ndriēimi i tepruar dhe / ose artificial (TV, kompjuter, etj .. dritė artificiale). Edhe ne kemi trajnuar te parit qendror per tu perdorur nė mėnyra tė caktuara gjatė viteve.

Fėmijėt e vegjėl shikojne aurat shumė mė lehtė, sepse vizioni i tyre qendror nuk ėshtė dėmtuar ende. Pasi ata tė shkojnė nė shkollė ata janė tė dhėnė tė pėrdorin vizionin e tyre nė njė mėnyrė tė caktuar, dhe gradualisht ata tė humbasin kete aftesi natyrore te syve tė tyre.


Rritja e ekspozimit

Kur ne duam tė bėjmė njė foto tė njė skenė tė errėt, ne kemi nevojė pėr tė rritur kohėn e ekspozimit tė filmit. Ne mund tė arrijnė kėtė pėr sytė tanė duke u pėrqėndruar pikėrisht nė njė vend pėr njė kohė (30-60 sekonda).

Kur sytė tanė janė duke lėvizur, apo skena lėviz para syve tanė, imazhet balancohen nga syri ynė. (25 korniza TV pėr sekondė duket njė lėvizje e rrjedhshme). Kur ne pėrqėndrohemi nė njė vend, kemi rritur ndjeshmėrinė tonė, sepse ne balancojme dritėn prurese, dhe e akumulojme efektin e saj.

Qelizat tona fotosensitive (e kuqe e gjelbėr dhe tė kaltėr), veprojne si sensorė dridhje, ashtu si tonet3 radio-marrėsve pėr 3 "ngjyra" RGB(e kuqe jeshile dhe blu). Kur keni nevojė pėr tė arritur njė dridhje tė madhe , tė themi, njė ritėm - ju mund tė arrini atė duke pėrdorur njė nxites shumė tė dobėt , por vazhdueshem . Perqendrohuni me sytė tuaj nė njė vend, qė ju tė arrini njė efekt shumė tė ngjashem: me njė stimulim shumė tė vogel ju mund tė lėkundni gradualisht qelizat fotosensitive deri ne nje vibrim me te madh , dhe kjo rezulton nė njė ndjesi vizuale qe perceptohet nga truri.


Ngjyrat dhe Ēiftet e Aurave

e kuqja jep Aura gurkali, gurkali jep Aura tė kuqe

portokallia jep Aura blu, bluja jep Aura portokalli

e verdha jep Aura lejla, lejlaja jep Aura tė verdhė

jeshilja jep Aura rozė, roza u jep Aura jeshile


Tabela e mėsipėrme vlen edhe pėr ngjyrat e ndėrmjetme, pėr shembull, ngjyrė tė verdhė-gjelbėr jep njė Aure roze-lejla. Vini re, se ciftet Aurike janė tė ndryshme nga ciftetet e ngjyrave plotėsuese, "spektri i ngjyrave" promovohet nga shkenca dhe arti nė Tokė. Ēdo fėmijė mund tė konfirmojė se ēiftet me Aurat tė listuara mė sipėr janė tė vėrteta.-Nje shikim i mirė pėrreth do tė provojė se Natyra ėshtė plot me cifte Aurike. Merrni ēdo zog me ngjyrė tė kuqe dhe ju mund tė jeni i sigurt, se ky zog do tė ketė pjesė tė trupit gurkali. E njėjta gjė vlen edhe pėr kombinimet e blu-portokalli, tė verdhė dhe i kuq-lejla-gjelbėr, jo vetėm nė zogj, por nė peshk, flutura, lule etj. - Ēdo gjė qė ėshtė me ngjyra te ndritshme nga natyra. Herė pas here ju do tė shihni " mė tė mirėn" dhe ju do te ndeshni me ngjyra te perkryera te arta. A keni vėnė re se shumica e luleve qė rriten nė pemė te rrethuara nga gjethet jeshile janė vjollcė, te kuqe (kuqeremta) apo tė kuqe? Ēiftet Aurike nė natyrė janė shumė stimuluese, dhe shpesh shkaktojnė njė ndjenjė te madhe bukurie dhe lumturie.

Ju duhet ti mėsoni pėrmendėsh dhe te dini mirė Ēiftet e mėsipėrme Aurike. Pse? Sepse nė qoftė se ju shihni njė Aura te kuqe rreth dikujt nė njė veshje tė ndritshme tė gjelbėr, ekziston njė mundėsi e fortė qė ju te shihni "Aura" e njė fustani, jo te njė personi.


Shikoni Aurat

Ky ushtrim ėshtė hartuar pėr tė parė Aurat pėr herė tė parė dhe / ose praktika duke parė Aurat. Zgjedhja e kushteve tė mira ėshtė e rėndėsishme: jo vetėm qė ju te shihni Aurat mė tė mira, por edhe pėr tė fituar njė besim nė lidhje me atė qė shihni.

1. Vendosni nje person para njė sfondi tė bardhe e te ndriēuar dobet. Njė sfond me ngjyra do tė ndryshojė ngjyren e Auras, kėshtu qė ju duhet njohuri shtesė lidhur me ngjyrat e kombinuara. Disa kombinime tė sfondit me ngjyrat e Aurave mund tė shkaktojė keqinterpretime.

2. Zgjidhni njė vend pėr tė parė. Ne mes tė ballit ėshtė shumė mirė. Ky ėshtė njė vend i quajtur Chakra Anja ose Syri i tretė. Nė disa kultura (Indi) ata vėnė njė shenjė nė ballė. njė shenjė e tille nė kohėt e lashta mund tė thoshte ftesėn pėr tė parė Auran.

3. Shiko nė kėtė vend pėr 30 deri 60 sekonda apo mė gjatė

4. Pas 30 sekondave analizoni perqark me vizionin tuaj periferik, ndėrsa akoma shikoni ne te njejten pike. Vazhdimi i pėrqendrimit ėshtė mė i rėndėsishm. Rezistoini tundimit pėr tė parė pėrreth. Ju duhet tė shihni se sfondi pranė personit ėshtė me i ndritshm dhe ka njė ngjyrė tė ndryshme se sa sfondi I metejshem. Ky ėshtė perceptimi juaj per Auren. Sa mė gjatė qė tė pėrqėndroheni, aq mė mirė ju do tė shihni atė. Mos harroni, pėrqendrimi nė njė vend rrit ndjeshmėrinė tuaj duke akumuluar efektin e vibrimit te Aures arritur nga sytė tuaj.


Marrja e njė pamje tė njė Aure.

Pas pėrqėndrimit per nje kohė tė mjaftueshme pėr tė parė Auren, mbyllni sytė tuaj. Pėr njė sekonde ose dy ju do te shihni vetem Auren.. Jini tė gatshėm. Per njė ose dy sekonda qelizat tuaja fotosensitive do tė ndalojne vibrimin dhe dėrgimin e perceptimit vizual nė tru. Dhe nė qoftė se keni humbur gje, ju duhet tė filloni tė pėrqėndroheni pėrsėri. Mundohuni tė eksperimentoni perseri, sesa shpejte ose ngadale ju duhet tė mbyllni sytė.

Vezhgoni Aurat e nejrzve te tjere.


Mė e mirė ėshtė qė tė shikojmė direkt nė chakren e ballit (syri I tretė ose syri I mencurise, e cila ėshtė lokalizuar1.5 cm mbi hundė, nė mes tė syve), dhe qėllimi pėr tė arritur gjendjen e mendjes te ngjashme me teknikėn e koncentrimit te pėrshkruar mė lart pėr tė paktėn 30-60 sekonda. Kam provuar te shikoj nė chakren e fytit dhe ne chakran e zemres po me rezultate tė ngjashme. Megjithatė, nėse ju do tė pėrqėndroheni nė gjoksin e dikujt duket e besdisshme qė personi nė fjalė ėshtė zakonisht shumė i shqetėsuar nė lidhje me kete shikim. Kur ju shikoni nė chakran e ballit vėrtet ju mund tė vazhdoni bisedėn qetesisht. Pėrsėri, ne nje sfond te ndricuar lehte, pa asnjė hije ėshtė mė i miri. Me praktikė, ēdo sfond i ndriēuar ne menyre tė njėtrajtshme (tė tilla si njė qiell blu pėr shembull) do tė mjaftojė.

Si mund te shikojme aurat tona

Tė qėndrojm rreth 1.5 m para njė pasqyrė me permasat e duhura. Nė fillim ėshtė mirė nė qoftė se sfondi pas jush ėshtė thjeshtė i bardhė dhe pa hije. Ndriēimi duhet tė jetė shumė i lehte dhe uniforme jo I shkelqyshem. Ndiqni udhėzimet e mėsipėrme pėr tė parė Aurat.

Praktiko pėr tė paktėn 10-15 minuta ēdo ditė pėr tė rritur ndjeshmėrinė tuaj dhe tė zhvilloni sytė Aurike. Mos harroni se praktika ėshtė e nevojshme pėr tė zhvilluar sytė Aurike.Syte aurike pas imazhit

]Njė nga pyetjet mė tė shpeshta gjatė praktikave te mia ėshtė: "Tom, A janė sytė e mi duke luajtur me mua?" Pėrgjigja ėshtė jo, ju keni mėsuar vetem tė dėgjoni se ēfarė jane ne gjendje te bejne syte tuaj. Sensorėt e dritės nė sytė tanė (e kuqe gjelbėr dhe tė kaltėr) janė sensorė dridhje tė cilat mbajne kujtesen. Pasojė e kujtesės ėshtė se ato mund tė luhaten deri nė disa sekonda pasi stimulimi pamor ėshtė ndėrprerė.

Kjo memorie e stimulimit vizual perceptohet shpesh si paraqitje qė mbetet. Imazhet e mepasme kanė saktėsisht tė njėjtėn formė si imazhe origjinale. Paraqitja qė mbetet e njė objekti tė rrethuar nga Aura e saj ėshtė mė i madh se sa imazhi origjinal. Rritja e paraqitjes qė mbetet e tillė ėshtė pėr shkak tė vibrimit tė njė Aure dhe nė fakt pėrfaqėson njė "pamje" e njė Aure. Prandaj ėshtė thelbėsore qė tė pėrqėndroheni nė njė vend kur shikoni Aurat dhe ti rezistoni tundimit pėr tė ndryshuar pikėn e fokusimit, pėrndryshe njė imazh i Auras mund tė ngatėrrohet me paraqitjen e mbetur te njė objekti.
/size]

[size=24]]Kuptimi i Auras dhe ngjyrat e saj /size]
[size=18] Aura ėshtė njė pasqyrim i natyrės tonė tė vėrtetė nė ēdo moment. Nė kėtė pikė ajo ėshtė ndoshta e nevojshme pėr tė shpjeguar se ēfarė mund tė thotė per "natyrėn e vėrtetė" dhe pse disa pėrpjekje per te zbuluar Auren ėshtė e domosdoshme. Shoqėria jonė duket se pėr tė theksuar simbolet, stereotipet, zakonet, sjelljet, sjelljet sipėrfaqėsore, pretendimet, nė vijim disa i dorėzohen vullnetit tė lirė te disa "udhėheqėsve". "Arsimi" tone duket tė jetė i bazuar nė pikėpamjet dhe shpresat e njerėzve qė pėrpiqen pėr tė kontrolluar turmen.

Natyra jonė e vėrtetė ėshtė ajo qė ka mbetur, kur ne njohim tė gjitha zakonet tona, stereotipet, sjelljet siperfaqesore, pretendimet, sjellja sipėrfaqėsore dhe tė bėhemi plotėsisht tė vetėdijshem, me tė vėrtet natyrore dhe spontane. Vini re se disa njerėz janė tė bashkangjitur nė mėnyrė qė sjelljet e tyre dhe zakonet te jene shumė te vėshtira, nė mos te pamundura, pėr tė zbuluar cilėt janė ata ne tė vėrtetė. E vetmja mėnyrė pėr tė marrė njė pasqyrė tė menjėhershme nė personalitetin e tyre duhet tė jetė per te shikuar Aurat e tyre, sepse Aura tregon natyrėn e tyre tė vėrtetė, pas ēdo fasade te sjelljes sipėrfaqėsore.

Nė pėrgjithėsi, larmia e ngjyrave, Aura e pastėr dhe e ndritshme, eshte nje person I avancuar me nje gjendje shpirterore te mire. Gjithashtu, me nje energji uniforme tė shperndare nė Aura,Personi eshte me I shendetshem dhe me i balancuar.

Shpėrndarja e energjisė nė Aura duket se ka potencialin e njė mjeti te fuqishėm te mjekėsise diagnostikuese, por zakonisht kėrkon pėrdorimin e njė pajisje komplekse. Qėllimi i kėtij neni ėshtė qė tė pėrqėndrohemi nė atė qė ne lehtė mund tė shohim me sytė tanė.

Aura jone rrethon tėrė trupin, por interpretimi i ngjyrave mė poshtė ka tė bėjė me Aurat rreth kokės. Kuptimi i ngjyrave rreth kokės tė paraqitura mė poshtė sugjeruar nė literaturė ėshtė konfirmuar nga autori. Kur ju mėsoni pėr tė parė mire Aurat, ju mund tė verifikoni atė pėr veten tuaj, duke u pėrqėndruar nė mendimet e caktuara duke shikuar Aurat tuaja, ose duke u thėnė njerėzve se ēfarė jane mendimet e tyre kur ju shikoni Aurat e tyre.

Zakonisht, njerėzit kanė njė ose dy ngjyra dominuese (pikat e forta) nė Aurat e tyre. Kėto ngjyra (ose ciftet e Aurave te tyre) do tė kete me shumė gjasa qe te jene ngjyrat e tyre tė preferuara.

ngjyra ėshtė njė shenjė e pushtetit dhe aftėsinė e pėrgjithshme pėr tė kontrolluar njerėzit. Frekuenca ndryshon shpejt,dhe ky eshte tregues I ndryshimit te mendimeve.


Kuptimi i ngjyres se pastėr tė Aures

(Ngjyrat e ylberit, tė ndritshme, me shkėlqim, ngjyrat monokromatike)


E kuqeremte: tregon mendimet shpirtėrore. E kuqeremtja nuk ėshtė njė pikė e fortė nė Aura. Duket vetėm si e "mjegullt" e pėrkohshme dhe e "flaktė", duke treguar mendimet e vėrteta shpirtėrore.

Blu
Ekzistence tė ekuilibruar,jete tė mbėshtetur, sistemi nervor i lehtesuar, transmitimi i forcave dhe i energjisė. Njerėzit me pika blu tė fortė nė Aurat e tyre janė tė relaksuar, tė balancuar dhe ndjehen tė gatshėm pėr tė jetuar nė njė shpellė dhe tė mbijetojnė. Ata janė tė lindur per tė mbijetuar. Mendimi blu ėshtė njė mendim nė lidhje me lehtėsimin e sistemit nervor pėr tė arritur ekuilibrin e mendjes ose njė mendim pėr tė mbijetuar. Elektrik blu mund tė pranoj ndonjė ngjyrė tjetėr nė Aura, kur personi ėshtė duke marrė / ose tė transmetimit tė informacionit nė njė komunikim telepatik. Pėr shembull Michel Desmarquet, autor i "Thiaoouba Profeci", shpesh ishte me ngjyrė blu elektrike gjatė ligjėratave tė tij, sidomos kur ai u pėrgjigjet pyetjeve nga publiku.

Gurkal

tregon cilėsinė dinamike pėr tė qenė, personalitet me shumė energji, tė aftė pėr tė projektuar, duke ndikuar tek njerėzit e tjerė. Njerėzit me pikėn Gurkali tė fortė nė Aurat e tyre mund tė bėjnė shumė gjėra njėkohėsisht dhe janė organizatorė e mirė. Ata ndjehen tė mėrzitur kur janė tė detyruar tė pėrqėndrohen nė njė gjė. Njerėzit i duan bosėt me Aura Gurkali, sepse bosėt tė tille shpjegojnė qėllimet dhe ndikimin ne ekipin e tyre dhe jane ne gjendje te ekzekutojne kerkesat e urdhrave te tyre. Mendimi Gurkali ėshtė njė mendim nė lidhje me nje organizim te mire dhe ndikim tek tjerėt.

Jeshile: ēlodhės, energji e modifikuar, aftėsi shėruese natyrale. ngritje te aftesise natyrale. Njerėzit me njė pikė tė gjelbėr tė fortė nė Aurat e tyre janė natyrale. Aura e forte e gjelbėr, eshte mė e mirė per shėndetin. Ata gjithashtu duan kopshtarine dhe zakonisht kanė njė "ane te gjelber” - ēdo gjė rritet pėr ta. Duke qenė nė njė prani tė njė personi me njė Aura tė fortė dhe tė gjelbėr ėshtė njė pėrvojė shumė e qetė dhe ēlodhėse. Mendimet jeshile tregojne njė gjendje ēlodhėse.


E Verdhė

gėzim,te lire, jo-te kompulsuar, lirojne ose realizojne forcat vitale. Njerėzit tė cilėt kane nje shkėlqim te verdhe janė plot me gėzim tė brendshėm, shumė bujare dhe nuk kane te bashkangjitur asgjė. rrethi i verdhe reth kokės: zhvillim tė lartė shpirtėror. Njė nėnshkrim tė njė mėsuesi shpirtėror. Mos i pranoni mėsimet shpirtėrore nga kushdo qė nuk ka nje Aure tė verdhė. Buda dhe Krishti kishin nje reth te verdhė tė shtrirė deri nė krahėt e tyre. Sot ajo ėshtė e rrallė (nė Tokė) pėr tė gjetur njė person me njė aureolė tė madhe se 1 inē. Rethi i verdhe duket si rezultat i chakres se ballit shumė aktive (tė cilat mund tė shihen ngjyra tė ndezura nga shumė njerėz nė seminaret). Njerėz me gjendje shpirtėrore shume te larte kane stimuluar chakren e ballit ne menyre tė vazhdueshme pėr shumė vjet, sepse ata gjithmonė kanė mendime intensive shpirtėrore nė mendjen e tyre. Kur kjo chaker ėshtė vėnė re, kur eshte shumė aktive,kjo cift chakre duket e verdhe reth kokes se tij. Mendimi i verdhė tregon njė moment gėzimi dhe kėnaqėsie.


Portokallia

Frymėzues. Njė shenjė e fuqisė. Dhe aftėsise / ose dėshira pėr tė kontrolluar njerėzit. Kur portokallia bėhet njė pikė e fortė, ajo zakonisht kontribuon nė njė aureolė tė verdhė,e cili pastaj bėhet ari, duke treguar jo vetėm njė mėsues shpirtėror, por njė mėsues tė fuqishem shpirtėror, dike tė aftė pėr tė demonstruar veten e tij / saj aftėsi unike. Mendimi portokalli ėshtė njė mendim nė lidhje me ushtrimin e pushtetit ose njė dėshirė pėr tė kontrolluar njerėzit.

E kuqja

mendimet materialiste, mendime nė lidhje me trupin fizik. Kryesisht Aura e kuqe tregon qe personi eshte I orientuar materialisht.

Pink (= purple + kuqe)

Dashuria (nė njė kuptim shpirtėror). Pėr tė marrė njė trėndafil tė pastėr, ju duhet njė pėrzierje e purpurtė (frekuenca e lartė qe ne perceptojmė) me tė kuqe ( frekuence mė tė ulėt). Aura roze tregon se personi ka arritur njė ekuilibėr tė pėrsosur mes vetėdijes shpirtėrore dhe tė ekzistencės materiale. Njerėzit mė tė pėrparuar kanė vetėm njė drite tė verdhė rreth kokės (njė pikė tė pėrhershme tė fortė nė Aura), por edhe njė Aura te madhe rozė te zgjeruar mė larg. Ngjyra rozė nė Aura ėshtė mjaft e rrallė nė Tokė dhe duket vetėm si njė mendim I pėrkohshem.

Kuptimi i ngjyrave pista:

(Ngjyra mė e errėt ne sfond duket mė shumė si njė tym se njė shkėlqim)


Kafe: i e pavendosur, joatraktuese, materialiste, gjendje shpirtėrore negative.

Gri: mendime tė errėta, mendime te dėshpėruara, qėllime te paqarta, prania e njė ane te errėt tė personalitetit.

Squfurit (ngjyra e njė mustardė): dhimbje ose mungese lehtesie,i zemeruar

E bardha: sėmundje tė rėndė, nxitje artificiale (droga). Pse ngjyrė e bardhė nė Aura tregon probleme? Ngjyra e bardhė ėshtė si njė zhurmė, mė tepėr se njė grup tė tingujve harmonik (ngjyra monokromatike). Ėshtė e pamundur "njė mendje",qe nje zhurmė orkestre tė luajė muzikė harmonike, pra Aura e bardhė tregon mungesėn e harmonisė nė trupin dhe mendjen. Natyrės, tė cilat ne jemi e njėjta pjesė harmonike. Kjo harmoni vjen nė "tinguj" te vecante, dridhje ose harmoni, pėrshkruar pjesėrisht nga fizika moderne kuantike.

Disa orė para vdekjes, Aura bėhet e bardhė, dhe nė masė tė madhe rritet nė intensitet. Pėr kėtė arsye nė shumicėn e kulturave "vdekja" ėshtė pėrshkruar nė tė bardhė (jo i zi), sepse nė tė kaluarėn, njerėzit vėrtet mund te shihnin njė Aura tė bardhė para vdekjes. Duket se paraardhėsit tanė e dinin shumė mė tepėr se ne dhe ne jemi tė pėrgatitur tė pranojnė.


Amplifikimi i dridhjeve te Aures tuaj dhe bio-energjisė

Gjėra tė cilat mund tė plotėsojne Auren tuaj janė:

1. Meditim (pastrimi I mendjes tuaj nga ēdo mendim)

2. Ushtrim pėrqendrimi me kryq

3.ndiqni Auren tuaj ne ndryshim me mjedisin


Ndeshja e Aures tuaj me mjedisin

Kur ndeshen vibrimet e frekuencave (spektri) tė saj qė ne kemi natyrisht te emetuara ne trupin tonė dhe mendjen tone ne duhet qe tė krijojme kushte qe tė pėrjetojnė njė gjendje tė harmonisė qė ėshtė mjaft unike. Efekti mund tė krahasohet me "tingujt" e njė instrumenti muzikor.Te pa akorduar, tė gjithė ju mund tė bėni shume zhurme me instrumentin tuaj, mė tepėr se njė muzikė harmonike. Nė thelb ekzistojnė 3 teknika qe tė pėrputhet Aura juaj me rethanat:

1. Ndiqni pikat tuaj te forta. Kur ne mėsojmė se cilat janė "pikat e forta" (ngjyra dominante) nė Aurat tona ne mund tė pėrpiqemi qė tė shkojne Aurat tona me mjedisin dhe me robat tona. Re-dekoruar shtėpinė tonė pėr tė arritur njė ndjekje tė mirė qe tė rezultojė nė njė nxitje pozitive pėr psikologjinė tonė dhe do tė ndihmojė pėr tė promovuar mirėqenien tonė nė shumė aspekte. Sipas kesaj Natyra ka pėr tė na stimuluar ne, ne duhet tė pėrdorim ciftet Aurike te ngjyrave duke synuar pėr njė harmoni tė tillė. Pėr shembull, nėse Aura juaj ėshtė kryesisht e gjelbėr, ju duhet tė pėrdorni jeshile, si dhe ne ngjyre trėndafili tė lehte.

2. Pėrputhja e frekuences se mendimeve tona me mjedisin. Frekuenca e mendimeve eshte pėrshkruar nė seksioni qė ka tė bėjnė me kuptimin e ngjyrave nė Aura. Pėr shembull, nėse ju mendoni ne rethana relaksuese ne mendjen tuaj (njė mendim blu) rrethinat blu do tė plotėsojne mendimin tuaj. Vini re, se kur ju vini nga shtėpia nė mėngjes dhe qielli ėshtė krejtėsisht blu - ju ndjeheni tė relaksuar para se ju tė gjeni kohė pėr tė menduar pėr ndonjė gjė tjetėr. Kjo ėshtė pėr shkak se ēdo mendim nė drejtim tė relaksuar te mendjes ėshtė ndihmuar nga dridhjet blu tė qiellit. Kur qielli ėshtė gri, ju keni mendime tė dėshpėruara para se tė vėreni atė. Vini re se blu xhinse jane tė modės dhe jane shumė popullore, sepse ato na ndihmojn nė arritjen e njė mendje tė relaksuar. Duke u pėrpjekur pėr tė perdorur xhinse kafe mund tė jetė mjaft e padobishme.

3. Pėrputhje pėr shpėrndarjen e frekuencave pėrgjatė trupit. Kjo duhet tė jetė nje stimulim Ultimativ Natyror, por kėrkon rrobat e projektuara posaēėrisht pėr tė tilla si Shirt Chakra. Rezultatet duhet tė jenė mjaft te ngjashme me veprimin e akupunkturės, por nė vend tė gjilpėrave vendosni grupin e16 ngjyrave kryesore per te pėrdorur. Disa pėrmirėsime spektakolare nė fushėn e bio-energjise se(Aurave) njerėzore janė konstatuar brenda nje minute.


Nė ēdo rast, pėrdorimi i pastrimit te Aurave, ngjyrat monokromatike (ylberit)duken te domosdoshme. Ato mund tė jenė tė holla dhe delikate, por ato duhet tė pėrmbajne njė "ylber" te dukshėm tė pastėr me vibrimet harmonike.

Majtas: Pėrmirėsimi nė fushėn e njeriut Bioenergjia pas pak minutash tė stimulimit ngjyrave bioresonante. Rindėrtimin e pėrbėrjes se fushės Bioenergjike njerėzore duke pėrdorur metodėn e Korotko...Aura te ndrydhura

Gjėra tė cilat duket se jane reduktuar, ose do te shtrembėrojnė bio-energjinė tuaj (Aura) janė:• Frika, stresi, ankthi, urrejtja, zilia, xhelozia ose ēdo mendim tjetėr negativ apo ndjenjė

• Krizės fizike nė trupin tuaj - sėmundje, nxitjen artificiale (droga), etj. Kėto mund tė tregojnė njė rritje tė pėrkohshme nė madhėsinė Aures - ky efekt ėshtė i ngjashėm me efektin e trupit tuaj ngritjen e temperaturės gjatė sėmundjes. Ju duhet tė mėsoni pėr tė lexuar Aurat pėr tė diagnostikuar njė krizė tė tillė. Mė shumė gjasa Aura tė tilla tė ngritura do tė jene te bardha.

• Veshjet ,ambjenti dhe Aura juaj.Trupi astral.Shpesh, trupi astral ėshtė i gabuar pėr auran. Trupi Astral ėshtė mė i rėndėsishm, eshte njė pjesė e pėrjetshme prej nesh, sepse vetėdija jonė ėshtė e mishėruar nė tė.nese dridhja e aures ndalon, kur trupi tonė fizik vdes. Trupi astral ėshtė i pėrjetshėm: hapėsirė e jetės sė saj ėshtė rreth 10e22 vjet, e cila i afrohet jetės sė Universe (ajo ėshtė e qete nder kohė). Trupi astral ėshtė njė masė elektronike qe pėrmban rreth 4e21 (4,000,000,000,000,000,000,000) elektrone..


Fizikantet akoma janė duke zbuluar, se elektronet nė trupin tonė astral kanė kapacitet tė madh te kujtesės, dhe ata nė tė vėrtetė pėrmbajnė informacionin dhe inteligjencėn qė kontrollon tė gjitha funksionet e mendjes sonė dhe tė trupit tone, duke pėrfshirė tė gjitha proceset e shėrimit. Ky organ astral ėshtė nė fakt i vėrtet "Ne". Duke pėrdorur njė zhargon kompjuterik, trupat tonė fizik jane hardware, tė pajisur me sensorė, impiante, marrės, dhe trupi astral elektronik pėrmban software, kujtesė, tė dhėnat e magazinimit si dhe vetėdijes dhe vullnetit tė lirė tė operatorit,per tė vendosur se ēfarė eshte pėr tė bėrė.Ėshtė e mundur qė trupat tanė fizikė janė tė papėrsosur, apo tė jene tė sėmurė, thjesht sepse ne nuk kemi zhvilluar ende ndėrgjegjen tonė pėr tė ndėrtuar dhe kontrollin e tyre tė mirė. Qėllimi pėrfundimtar ėshtė qė tė jetė nė gjendje tė vetėdijshme per te kontrolluar veprimtarinė e ēdo qelizė nė trupin tonė dhe nė veēanti pėr rigjenerimin (rinovimin). Nėse ne mund tė arrijmė kėtė, ne do tė jemi pėrgjithmonė te rinj dhe kjo do tė jetė tek ne, kur dhe si ne duam tė ndryshojmė trupat tanė fizikė. Gjithashtu ne do tė kemi njė liri tė plotė pėr jetė ose nė trup fizik (tė nevojshme si njė mjet nė qoftė se ju dėshironi tė ndihmoni tė tjerėt), apo tė bashkoheni me Burimin e ndėrgjegjes, duke qėndruar nė trupin tuaj astral. Imagjinoni gėzimin dhe lumturinė qe ne mund tė kemi atėherė. Kjo nuk ėshtė njė ėndėrr. Ky ėshtė realiteti.

Nuk janė vetėm 2 gjėra qė mund tė dėmtojė informacionin e ruajtur nė trupin tonė astral dhe na lėndojnė pasjetes shumė qė do tė vije: droga dhe zhurmat e medha.


Eksperiment pėr tė parė vet trupin tuaj astral

Bėni dy gishtat tuaj tregues gati te prekin njėri-tjetrin, mundėsisht perballe njė sfondi tė errėt, Sfondi i erret ėshtė me i mire. Shikoni nė mes tė gishtėrinjve dhe rreth tyre dhe vini re, se sfondi afėr me gishtat ėshtė i ndritshem. Njė shkėlqim kaltėrosh transparent dhe pak ndritshėm

Pėrgaditi:

A  Bogdani
avatar
Ufo

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aura

Mesazh  Lorenci12345 prej 06.03.12 2:01

Wowwww Aura ime ishte jeshile,kur e provova tek dora,me pelqeu eshte shume fantastike,me terhoqi shume,eshte shume spektakel,do e praktikoj gjithemon tani
avatar
Lorenci12345

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aura

Mesazh  Lorenci12345 prej 06.03.12 2:08

Dhe dicka tjeter per njerezit qe nuk fokushohen dot,merreni letren e bardhe dhe bejeni nje pike te vogel me laps ose stilolaps,dhe pastaj shifeni vetem ate,ne kete menyre ju do te fokusoheni vetem tek ajo dhe do te perqenderoheni tek ajo,
avatar
Lorenci12345

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

"Ndihme"

Mesazh  Boy1995 prej 26.01.13 21:25

e keni parasysh kur ju kalon nje mize para syve ose kur shikoni dicka shume afer jush qe sikur behet shikimi me i veshet me i zbeht .... thjesht mesohuni te shikoni ne distance te vogel dhe aura jo vetem qe do t'ju shfaqet por edhe me ngjyra bile ta garantoj 100 % se kam kohe qe e bej kte gje :D.. Me besoni
avatar
Boy1995

Datelindja 13/10/1995


1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aura

Mesazh  Muneer prej 26.09.13 10:07

Shaman of the Dead shkruajti:Aura ime eshte e gjelber se e pashe ne Facebook!
o.O Si mund ta shohesh ne facebook..?
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

410


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aura

Mesazh  das prej 06.03.14 21:24

Eshte gjynah te diskutosh tema kaq serioze e domethense me femije, respekte
avatar
das

Fol me veten ne heshtje, vetem aty mund te gjesh pergjigjen

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Aura

Mesazh  Muneer prej 30.09.14 16:24

Disa persona shume te rralle kane nje aura qe ndryshon ngjyren nga portokalli ne te bardhe here pas here. Keta jane persona shume intuitive dhe shume te vecante. xP
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

410


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi