Misteri i jetės dhe i vdekjes

Shko poshtė

Misteri i jetės dhe i vdekjes

Mesazh  Elizza prej 16.03.10 13:00

Misteri i jetės dhe i vdekjesNe tė gjithė jetojmė nė hijen e frikės sė vdekjes, ne besojmė se jeta dhe vdekja janė kundėr njėra-tjetrės. Kjo ndjenjė na shkakton mungesė jete dhe gjithashtu mungesė vdekje. Kur ne jemi lindur, vdekja ėshtė lindur me ne.

Ēdo ditė ndryshon nė natė, dhe ēdo natė ndryshon nė ditė. E tashmja shkon nė tė kaluarėn dhe e ardhmja zbret nė tė tashmen. Kjo nuk mund tė ndodhė pa elementin e vdekjes. Ky proces i ndryshimit ėshtė vdekja. Nėse ju doni tė vdisni nė mėnyrė paqėsore - jetoni plotėsisht. Vdekja ėshtė kurorėzimi i lavdishėm i jetės sė jetuar intensivisht dhe plotėsisht. Por, jeta jonė ėshtė e humbur nė kėrkim pėr kuptimin e jetės.

Kuptimi i jetės ėshtė nė vetė jetėn. Nuk ka filozofi, nuk ka libėr, nuk ka arsye qė mund tė na jap kuptimin e jetės. Ju duhet tė kėrkoni kuptimin tuaj dhe askush tjetėr pėrveē jush. Kjo ėshtė jeta juaj dhe ajo ėshtė e arritshme vetėm pėr ju. Vetėm nė tė jetuarit e jetės si mister qė tė shfaqet vetėm ty. Pasi ta dini se ēfarė ėshtė jeta, ju do tė dini se ēfarė ėshtė vdekja.

Vdekja ėshtė gjithashtu njė pjesė e tė njėjtit proces. Zakonisht ne mendojmė se vdekja vjen nė fund, se ėshtė kundėr jetės, ne mendojmė se vdekja ėshtė armiku ynė, por nuk ėshtė ashtu. Nėse ju e mendoni vdekjen si armik, kjo thjesht tregon se ju nuk keni qenė nė gjendje tė dini se ēfarė ėshtė jeta. Vdekja dhe jeta janė dy pole tė sė njėjtės energji, i njėjti fenomen - batica dhe zbatica, dita dhe nata, vera dhe dimri. Ato nuk janė tė ndara dhe nuk janė tė kundėrta, ato janė komplementare.

Vdekja nuk ėshtė fundi i jetės, nė fakt, ėshtė pėrfundimi i njė jete. Njė njeri i cili e ka kuptuar se ēfarė ėshtė jeta e tij, e lejon tė ndodhė vdekja, ai e mirėpret atė. Ai vdes ēdo moment dhe ēdo moment ėshtė i ringjallur. Ēdo moment ai vdes dhe ėshtė i lindur pėrsėri.

Amrit Sadhna
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteri i jetės dhe i vdekjes

Mesazh  Elizza prej 17.01.11 13:24

Jeta dhe vdekja


Tė qenit njeri shpirtėror, unė mund ta them pėr realizimin e fuqisė sonė tė brendshme, tė shpirtit qė nuk vdes kurrė. Ne e dimė se jemi tė pėrjetshėm. Ne kemi ardhur nga Zoti, po rritemi nė Zotin dhe po e pėrmbushim atė. Jeta dhe vdekja janė si dy dhoma, tė vdesėsh ėshtė sikur shkon nga njėra dhomė nė tjetrėn. Ku jam tani ėshtė dhoma e ditės.

Kėtu po flas me ju, duke medituar me ju, duke shikuar nė ju. Kėtu shfaqi trupin tim fizik, duhet tė punoj, tė jem aktiv dhe tė shfaqi jetėn time. Pastaj ėshtė njė tjetėr dhomė, dhoma e gjumit. Aty pushoj, fle. Aty nuk shfaqi ekzistencėn time pėr askėnd, Unė jam vetėm vetėvetja.

Ne kemi ardhur nga jeta e Pėrjetshme, jeta Hyjnore. Kjo jetė e Pėrjetshme qėndron vetėm pak kohė nė tokė, tė themi 50 ose 60 vjet. Nė kėtė kohė jeta ėshtė e kufizuar nė tokė. Brenda kėsaj jete tė kufizuar ėshtė jeta e pakufijshme.

Pas njė kohe kjo jetė kalon nėpėr korridorin e vdekjes pėr pesė ose dhjetė ose pesėmbėdhjetė ose njėzet vjet. Kur hymė nė kėtė korridor, shpirti lė trupin pėr njė kohė tė shkurtėr apo tė gjatė dhe shkon nė rajonin e shpirtit.

Kėtu, nėse personi ishte shpirtėror, shpirti do ta rimarrė jetėn e Pėrjetshme, jetėn Hyjnore, e cila ka ekzistuar para lindjes, eksiston mes lindjes dhe vdekjes, ekziston nė vdekje dhe nė tė njėjten kohė shkon pėrtej vdekjes. Ne pėrderisa jetojmė nė tokė, mund ta vendosim veten nė Hyjnoren nėpėrmjet meditimit.

Por, vetėm duke hyrė nė jetėn Hyjnore, ne nuk e posedojmė atė, por rrisim vetėdijen tone. Kur hymė nė meditim ne bėhemi pjesė pėrbėrse e tij. Dhe kur tė jemi nė gjendje tė meditojmė pėr 24 orė nė ditė, ne vazhdimisht frymojmė nė jetėn e Pėrjetshme. Nė vetėdijen tonė tė brendshme ne bėhemi njė me shpirtin. Kur ne jetojmė nė shpirt, nuk ka gjėra si vdekja. Eshtė vetėm njė ndryshim i vazhdueshėm i ndėrgjegjės sonė, jeta jonė qė e aspirojmė.

Por, kur ne jetojmė nė trup, vdekja ekziston tėrė kohėn. Sa mė shpejt qė frika tė vie nė mendjen tonė, ne vdesim. Sa mė shpejt qė forcat negative na kaplojnė, ne vdesim. Sa herė nė ditė ne vdesim! Frika, dyshimi dhe ankthi vazhdimisht vrasin ekzistencėn tonė tė brendshme.

(Pjesė nga libri "Vdekja dhe Inkarnimi" e Sri Chinmoy)
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteri i jetės dhe i vdekjes

Mesazh  Blak Devill prej 10.06.11 16:41

njeriu mund ti mbijetoj cdo semundjeje po te ket besim mund te mar shume raste qe me semundje te pasherushme njeriu eshte sheruar dhe vetem nga besimi se ai do sherohej prandaj edhe ne momentet e fundit kini besim te fort se do sheroheni
avatar
Blak Devill

128


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteri i jetės dhe i vdekjes

Mesazh  cezari prej 10.09.11 22:09

Se pari urij te mos kemi semundje,besimi eshte i rendesishem po per te sheruar semundjet cik e veshtire!
avatar
cezari

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Scarface

Mesazh  scarface prej 11.09.11 12:25

Kemi lindur pa vullnetin tone, edhe vdesim pa vullnetim tone. Deshem e s'deshem te besojme, ky eshte fakt i mjaftueshem per ata qe mendojne, se Zoti ekziston. Ai na ka krijuar, na dha jeten dhe na e merr ate perseri. Sigurisht se ky nuk eshte fundi, thjesht sdo kishte kuptim qe ky te ishte fundi. Zoti eshte me i madhi.
avatar
scarface

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteri i jetės dhe i vdekjes

Mesazh  Zattoo prej 27.03.14 16:02

MOS HUMBISNI KOHĖ ME MENDIMET RRETH JETĖS !

Nė radhė tė parė, pėrvoja e ēdo momenti ėshtė ndijore nė qoftė se ne nuk identifikohemi me historitė qė mendja sjell nė moment, gjė qė krijon vuajtjen. Kjo vuajtje emocionale nuk duhet tė jetė pjesė e asnjė momenti. Vuajtja shkaktohet nga mendja egoike, nga mendimet pėr jetėn, jo nga jeta.

Nėse ne jemi thjesht nė tė Tashmen, uljet dhe ngritjet e jetės nuk ndikojnė te ne sepse ne nuk jemi duke e ēuar historinė e "uljes" ose "ngritjes" nė momentin e pranishėm.

Gjithēka ne kemi ėshtė momenti prezent dhe atė qė shfaqet tani.

avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteri i jetės dhe i vdekjes

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi