Shamanizmi

Shko poshtė

Shamanizmi

Mesazh  Elizza prej 14.03.10 17:52

ShamanizmiA jeni duke kėrkuar pėr njė jetė shpirtėrore tė thellė?

Ju e keni menduar atė.
Ju e keni ndjerė atė.
Ndoshta ju e keni thėnė edhe me zė tė lartė.
Nuk ka se si tė jemi mė shumė nė jetė sesa ajo qė jemi duke pėrjetuar tani.
Prisni njė minutė, ju thuani vetes.
Kam familje, miq, disa madje mund tė thon kam njė karrierė tė madhe.
Unė kam njė jetė tė mirė!
Pse atėherė ndihemi se diēka na mungon?

Sė shpejti, ky moment kalon, kėto ndjenja ndryshojnė nė sfond, dhe jeta i bart me vete. Por, ēfarė nėse ekziston njė mėnyrė pėr tė gjetur pėrgjigje pėr kėto pyetje?

Ju i keni pėrgjigjet
Po, i keni pėrgjigjet e pyetjeve tė jetės. Rruga juaj fillon me trupin tuaj, mendjen dhe shpirtin, tė cilėt janė projektuar pėr t'ju vėnė nė kontakt me veten nė tė gjitha nivelet. Brenda jush ėshtė njė i pafajshėm, qė beson, i lumtur, qė fal, i ndershėm. Jeni JU, pa marrė parasysh pėrvojat e jetės suaj. Ju mund tė pėrjetojnė lirinė, dashurinė e pakushtėzuar dhe pranimin, kurajon, dhe fuqi personale pėr ta hapur zemrėn tuaj dhe tė flisni tė vėrtetėn tuaj.

Ju keni diēka unike pėr t'ia ofruar kėsaj bote

Pasi tė keni provuar shamanizmin, ju filloni pėr tė krijuar njė tablo edhe mė tė qartė tė spiritualitetit tuaj unik, talentet, dhuratat, si dhe madhėshtinė e dhėnė pėr ju nga Perėndia. Kjo qartėsi ėshtė e domosdoshme qė tė pėrmbushni qėllimin tuaj dhe pėr tė pranuar tė tjerėt si ata i shėrbejnė qėllimit jetsor te tyre. Ata qė e zotėrojnė kėtė qartėsi mund t'ju ndihmojnė nė eliminimin e vetė-dyshimit dhe duke fituar mė shumė besim kur meditoni pėr vendimet qė merrni ose ēfarė drejtimi tė marrin ato. Duke qenė tė qartė mund tė pėrcaktoni dallimin nė mes tė qenit tė dashur dhe tė pranuar, nė vend tė pėlqyerit dhe tė kuptuarit nga ata rreth jush.

Ju jeni ndryshim qė ju doni tė shihni nė jetėn tuaj

Trajnimi Shaman ėshtė pėr tė bėrė njė ndryshim nė botėn rreth teje. Juve do t'ju jepet mundėsia tė jeni njė udhėheqės duke pretenduar pushtetin tuaj, besim frymėzues, shėrim, dhe dashuri tė pakushtėzuar nė marrėdhėniet e familjes tuaj, miqve, bashkė-punėtorėve, dhe madje edhe tė huajve. E gjitha  qė duhet tė bėjmė ėshtė qė tė marrim brenda vetes, aty ku Zoti ka vendosur dhuratat tuaja dhe ju ndihmon t'i gjeni ato. Ju do tė keni mundėsi pėr tė vėnė nė praktikė njė mėnyrė mė tė lartė tė tė menduarit, tė tė qenurit dhe tė jetuarit, aftėsia pėr ta dashur dhe pranonuar vetėveten, dhe t'i doni dhe t'i pranoni tė tjerėt.

Mė shumė mbi Shamanizmin:

Toka - Baza e shėrimit dhe spiritualitetit: rifillimi i Shamanizmit
Mijėra njerėz nė mbarė botėn janė tė uritur pėr njė formė fakultative tė spiritualitetit.

Shumė njerėz nuk e kanė ndjerė (ose e kanė humbur) shpirtin e gėzuar dhe dhe se kanė pėrjetuar tė kėnduarit shpirtėror. Disa duan tė shkojnė prapa nė lashtėsi dhe  te fuqia themelore shpirtėrore - e njė individi, lidhje tė pėrzemėrta pėr fuqinė e Shpirtit tė Madh. Shumė njerėz zbulojnė se Shamanizmi tė mbush mall e ata ndjehen thellė nė shpirtrat e tyre. Njerėzit kanė gjetur kėnaqėsi tė thellė nė rrugėt e lashta tradicionale qė ofron Shamanizmi. Shamanizmi nuk ėshtė fe, por njė mėnyrė shpirtėrore e jetės. Shamanėt kanė njė lidhje tė veēantė me tokėn dhe natyrėn. Ata kanė njohuri tė lashta dhe vizion pėr tė ardhmen pėr t'i ndihmuar njerėzit tė mbijetojnė nė kėtė planet.

Shkolla Ndėrkombėtare e Shamanizmit nė Atlanta, u themelua nė pėrgjigje kėsaj nevoje themelore dhe pėr tė ndihmuar njerėzit pėr tė gjetur vetė qendrėn e tyre personale shpirtėrore. Pėr ta bėrė kėtė, shumė forma tė Shamanizmit janė studiuar dhe provuar. Njerėzit janė mbėshtetur pėr tė gjetur dhe praktikuar atė qė ėshtė e drejtė pėr ta. Theksi ėshtė nė ndihmėn individuale pėr tė gjetur qendrėn e tyre tė pėrzemėrsisė sė vėrtetė - atė qė u flet atyre me njė rezonancė tė lashtė. Informacioni ėshtė mėsuar nga shumė tradita tė ndryshme.

Provat antropologjike tregojnė qartė se Shamanizmi ishte praktikuar mijėra vjet mė parė nė ēdo pjesė tė botės. Kjo e bėn Shamanizmin metodėn mė tė vjetėr tė shėrimit dhe praktikėn mė tė vjetėr shpirtėrore tė njohur nga njeriu. Qė nga kohrat e lashta, ēdo kulturė ka praktikuar formėn e vet tė Shamanizmit. Nė Amerikė, ēdo fis i amerikanėve kishte mėnyrat e tyre individuale pėr tė ushtruar.

Shamanizmi pėrmbledh tė gjitha format e shėrimit shpirtėror. Aktualisht, shumė shkolla tė shėrimit pėrdorin teknika qė shumė mendojnė se janė tė reja, por nė tė vėrtetė janė tė bazuara nė traditat e lashta Shamane. Shamanėt besojnė se ne jemi tė burgosurit tė njė mendje tė ngushtė kulturore dhe se me qėllim dhe angazhim, ne mund tė hapim porta tė reja pėr tė zgjeruar dhe gjithėpėrfshirė realitetin. Nė traditėn Shamane, tėrė jeta ėshtė e shenjtė. Ne tė gjithė jemi njė dhe ne jemi njė me Frymėn Hyjnore.

Ēfarė ėshtė Shamanizmi?

Shamanizmi ėshtė njė sistem psikik, emocional, fizik dhe shėrim shpirtėror por edhe pėr eksplorimin, zbulimin, dhe mbledhjen e njohurive nė lidhje me botėn jo-materiale dhe sferat e mendjes. Disa e pėrdorin fjalėn shaman edhe pėr shėruesiet mjekėsor. Gjithashtu shamanėt edhe kanė shumė specialitete tė ngjashme me mjekėt tonė modern. Njė shaman mund tė jetė pediatėr, kirurg, obstet, etj. Njė shaman mund tė jetė njė Herbalist, njė shėrues me energji, njė kirurg psikik, kreu ceremonial, shikuesi, udhėheqės shpirtėror, puna me ērregullime mendore dhe emocionale, ata pėrdorin njė kombinim tė aftėsive dhe mjeteve.

Shamanėt pėrdorin mėnyra tė ndryshme pėr tė ndihmuar nė shėrim:

   * Udhėtimet Shamane,
   * Lidhjen me fuqinė tuaj shtazore,
   * Rikthimin e shpirtit,
   * Lirimin e energjiė emocionale dhe psikike, qė ju ndihmon pėr tė gjetur kuptimin e qėllimit tuaj.


Si vepron praktikisht njė shaman?

Shamanėt punojnė me 'ndihmėtarė tė rrugės sė shpirtit' dhe 'fuqi shtazore' qė gjithmonė mėson njė mesazh: Shikoni brenda vetes pėr shėrimin tuaj. Ky ėshtė njė mesazh universal. Sokrati tha "Njihe veten" dhe Jezusi tha, "Mbretėria e qiejve ėshtė brenda jush." Thelbi i mesazhit shaman eshte: Ajo qė ju po kėrkoni ėshtė brenda juve. Praktikat Shamane ndihmojnė kėrkuesit pėr tė gjetur atė qė ėshtė brenda.

Ēfarė ėshtė udhėtimi shaman?

Njė udhėtim pėr tė fituar dituri dhe informata, pėr tė rėnė nė kontakt me atė qė udhėzon nė rrugėn shpirtėrore, fuqinė shtazore dhe pėr shėrim. Nxitja, kėndimi dhe vallėzimi janė mėnyra e tė mėsuarit pėr tė udhėtuar nė dimensione tė tjera. Ėshtė njė mėnyrė e shėrimit me anė ritualit. Disa mendojnė se nė kėto raste shpirti i personit lė trupin dhe ėshtė i shėruar nga shpirtėrat. Tė tjerė besojnė se lejon hyrjen nė njė intuitė apo "mjek" tė brendshėm.

Ēfarė ėshtė fuqia shtazore?

Fuqia shtazore ėshtė njė frymė e cila qėndron me ju pėr t'ju mėsuar dhe pėr t'ju mbrojtur. Kjo fuqi ju mbron dhe ju siguron mbėshtetjen emocionale, urtėsinė dhe energjinė jetėsore. Ėshtė mirė tė lidheni vetėdijshėm me kėtė fuqi tuajėn shtazore.

Ēfarė ėshtė rikthimi i shpirtit?

Nė thelb jeta juaj ėshtė ajo qė ju mban tė shėndetshėm nė tė gjitha aspektet. Nė situata traumatike, njė pjesė e njė thelbi tė jetės mund tė largohet, e cila e shkakton depresionin, sėmundje, dhe probleme tė tjera. Ilaēin Shaman mund ta gjeni dhe t'ju ndihmojė tė nxirrni thelbin e jetės tuaj, duke krijuar ndryshime pozitive nė jetė.

Si mund njė shaman t'ju ndihmojnė nė ēlirimin e energjisė tuaj emocionale dhe fizike?

Njė person i cili ėshtė i sėmurė mund tė ndihmohet nga njė shaman i cili mund tė ndihmojė nė heqjen e barrierave tė energjisė duke pėrdorur njė ritual shėrimi qė quhet nxjerrje.

A e ndjeni qėllimin e tė qenit kėtu?

Ju mund tė gjeni kuptimin e qėllimit tuaj nga udhėtimet Shamane, meditimit, dhe ritualeve. Njė shėrues shaman mund t'ju ndihmojė tė gjeni kuptimin e qėllimit tuaj.

Shamani ėshtė mashkull apo femėr?

Njė shaman mund tė jetė mashkull apo femėr. Nė rolin e tyre si shaman, ata nuk janė as mashkull as femėr, por frymė shpirtėrore. Kanalet shamane tė energjisė sė Frymės Hyjnore janė nė tė gjitha gjėrat, pėr tė gjitha gjėrat janė tė gjalla.

//Instituti Ndėrkombetar i Shamanizmit//
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shamanizmi

Mesazh  Shaman of the Dead prej 31.03.10 20:38

Un i besoj shuuuuuuuuuum shamanizmit.

Dua qe ti kem pergjigjet e pyetjeve te mia prandaj me kontakto te e-maili im :
avatar
Shaman of the Dead

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shamanizmi

Mesazh  Xhemajl prej 05.06.11 16:14

Di kush si te behesh nje Shaman?
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shamanizmi

Mesazh  Magus prej 07.06.11 11:08

xhemajl shkruajti:Di kush si te behesh nje Shaman?

Nje individ mund te behet shaman ne dy menyra:

1) Te formohet nga nje tjeter shaman
kjo eshte menyra me e zakonshme dhe me e lehte

2) Dhe ai qe eshte zgjedhur nga shpirtrat
formimi eshte cdo here ne vazhdimesi, shume i veshtire dhe zakonisht fillon ne femijerine e hershme

Shamani nuk i perdor shpirterat, ai punon me ta.
Ai mund po aq e lehte te punoi me nje engjell sa edhe me nje demon, kjo nuk perben asnje problem ...
avatar
Magus

Kėrkoni tė vėrtetėn nė praktikė dhe jo me spekulime.
Ēfarėdo qoftė niveli i teorive qė ju mund tė zhvilloni, ato do tė mbeten gjithmonė masturbim intelektual.155


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shamanizmi

Mesazh  Gon! prej 07.06.11 11:28

Cka punon ai me ata?
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shamanizmi

Mesazh  Rinna prej 07.06.11 20:55

une dua te behem te lutem em tregoni
avatar
Rinna

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shamanizmi

Mesazh  Blak Devill prej 07.06.11 23:12

magjistari shkruajti:

Nje individ mund te behet shaman ne dy menyra:

1) Te formohet nga nje tjeter shaman
kjo eshte menyra me e zakonshme dhe me e lehte

2) Dhe ai qe eshte zgjedhur nga shpirtrat
formimi eshte cdo here ne vazhdimesi, shume i veshtire dhe zakonisht fillon ne femijerine e hershme
Shamani nuk i perdor shpirterat, ai punon me ta.
Ai mund po aq e lehte te punoi me nje engjell sa edhe me nje demon, kjo nuk perben asnje problem ...
Ne kete teme ju dini me shume se une a mund te na i shpjegoni pak me qart
avatar
Blak Devill

128


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shamanizmi

Mesazh  Siroco prej 01.03.15 0:06

Shamanizmi ka lindur se bashku me botėn. Kjo ėshtė shprehje e parė fetare qė njeriu kishte me universin e tij. Vendlindja e tij ishte Siberia veriore (fjala "shaman" ėshtė siberiane) dhe ajo u pėrhap shumė shpejt nė tė gjithė botėn.

Shamanizmi nuk ėshtė fe apo religjion. Ai nuk ka as doktrinė, as dogmė ose tekst. Ai ėshtė njė njohuri e jetės.
Shaman mund tė jetė njė i krishterė, mysliman, me asnjė fe tė veēantė, megjithatė mbetet njė shaman. Ai beson nė njė Zot universal dhe identike me tė gjitha fetė.

avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shamanizmi

Mesazh  55 prej 02.03.15 10:51Si dhe te pish shume hashash, ahayauaska etj
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shamanizmi

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi