Grafologjia

Shko poshtė

Grafologjia

Mesazh  Elizza prej 11.03.10 22:35

GrafologjiaGrafologjia merret me studimin e dorėshkrimit. Ajo identifikon thelbin e personit nė bazė tė tė shkruarit.

Interesimi pėr dorėshkrimin lindi kur njerėzit panė se fėmijėt e mėsuar nga i njėjti mėsues dhe me udhėzime tė njėjta kishin shkrim tė ndryshėm.
Shkrimi ėshtė njė mėnyrė individuale e tė shprehurit.

Grafologjia mund tė pėrdoret nė ēdo fushė tė veprimtarisė sė njeriut. Ajo ėshtė ēelėsi pėr tė kuptuar botėn e brendshme tė njeriut.

Shkenca e grafologjisė pėrdor tė paktėn 300 karakteristika tė ndryshme nė qasjen e saj hetuese.

Aftėsia e interpretimit tė dorėshkrimit ėshtė nė artin e kuptimit psikologjik tė karakteristikave tė veqanta tė dorėshkrimit.

Historia tregon se analiza e dorėshkrimit daton shumė shekuj mė parė, ėshtė njė fakt shumė i vjetėr dhe i respektuar i shkencės - e zhvilluar nga kinezet 3000 vjet mė parė. Romakėt e kanė pėrdorur grafologjinė dhe nėpėr shekuj shumė burra dhe gra kanė kontribuar pėr shkencėn qė ne tani e njohim si "grafologji".

Karakteristikat personale qė mund tė transmetohen pėrmes dorėshkrimit janė tė tipit:
- Pėrshkrimi i karakterit tė personit,
- Stabiliteti psikologjik,
- Natyra e ndjenjave tė personit,
- Lloji i shėrbimit tė fshehtė,
- Karakteristikat e shėndetit psikik dhe fizik.

Njė provė e efektivitetit tė teknikave ėshtė ngritja e grafologjisė mjeko-ligjore (grafoanaliza) e ngritur nė statusin e shkencės nė kriminalistikė.

Silvia Ras nė veprėn e saj "Format e grafologjisė" i dha njė rėndėsi tė veqantė dorėshkrimit dhe tipareve personale tė lidhura me tė.
Aktualisht eksistojnė shumė kurse pėr mėsimin e grafologjisė, pėrfshirė edhe Akademinė Britanike tė Grafologjisė.

Grafologjia mbėshtetet nė analizėn e formės sė shkrimit, madhėsinė e shkronjave, formėn e tyre, rėndesėn e lapsit, hapėsirėn nė mes fjalėve,...
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Psikologjia e dorėshkrimit dhe karakteri

Mesazh  Elizza prej 13.03.10 15:53

Psikologjia e dorėshkrimit dhe karakteri


Lėvizja e dorės dhe mimika e shprehin karaktrin e njeriut, se kėtejmi ėshtė krijuar shkenca e quajtur grafologji, e cila shpjegon karakterin e njeriut nė bazė tė dorėshkrrimit. Cdo lėvizje e dorės dhe ajo mė e vogla flet pėr gjendjen e brendshme tė njeriut.
Fuqia e brendshme dhe pasuria e individit shprehen nėpėrmjet dorėshkrimit.


1-Dorėshkrimi i shpejtė ose i ngadaltė
Dorėshkrimi i shpejtė dhe spontan e shpreh njeriun e shpejtė punėtor dhe entuziast. Nqs ėshtė e njėjta shpejtėsi por dorėshkrimi ėshtė jospontan kemi tė bėjmė me njeriun e padurueshem, nervoz qė ėshtė tejet i shqetėsuar dhe i pakujdesshėm.
Dorėshkrimi i ngadaltė dhe spontan flet per njeriun e qetė, tė mbledhur e tė kujdesshėm, ndėrsa kur ėshtė jospotan kemi tė bėjmė me njeriun e pavendosur dhe pertac.


2-Shkronjat e mėdha ose tė vogla
Dorėshkrimi i theksuar me shkronjat e medha dhe spontane shpreh thellesine e ndjenjave dhe njeriun e pasionuar,ndersa doreshkrimi jospontan shpreh njeriun e endrrave, qe nuk e posedon realitetin tokesor.
Doreshkrimi i theksuar me shkronjat e vogla dhe spontan shenon njeriun solid, realist me nje instikt te natyrshem, ndersa doreshkrimi jospontan shenon njeriun e zbrazet.


3-Dorėshkrim i rėndė apo i lehtė
Doreshkrimi quhet i rende,kur e rendojme lapsin duke shkruar dhe nqs ai eshte spontan tregon njeriun e vendosur dhe me vullnet te forte, ndersa kur nuk eshte spontan flet per njeriun e ngurte,te palevisshem.
Doreshkrimi i lehte dhe spontan shenon njeriun e shkathet, dinamik, te gjalle ndersa doreshkrimi jospontan njeriun e pavullnetshem, te merzitshem.4-Dorėshkrimi me shkronja tė gjėra ose tė ngushta
Doreshkrim me shkrinja te gjera dhe spontane shpreh njeriun e gdhendur dhe te kujdesshem, ndersa d.shkrimi jospontan shpreh njeriun e shpejte, te padurueshem e pa themel.
Doreshkrimi me shkronjat e ngushta dhe spontane shpreh njeriun,qe frenon vetveten dhe mban situaten nen kontroll,ndersa d.shkrimi jospontan shpreh njeriun e frikesuar, i cili eshte egoist e qe nuk i beson askujt.


5-Dorėshkrimi i pjerrėt ose pingul
Doreshkrimi i pjerret dhe jospontan shpreh njeriun mikprites,te shoqerueshem dhe zemerbardhe, ndersa doreshkrimi jospontan shpreh jeriun e pafrenueshem qe nuk mendon shume.
Doreshkrimi pingul dhe spontn tregon njeriun tek i cili mbizoteron arsyeja e mendjes permbi ndjenjat, ndersa doreshkrimi jospontan tregon njeriun e ftohte dhe te pashpirt.

//forumivirtual//
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Grafologjia

Mesazh  Luli prej 09.06.14 1:16

Cfare tregon shkrimi per personalitetin tuajMenyra sesi u jepni forme fjaleve gjate kohes qe shkruani me shkrim dore, tregon shume te fshehta per personalitetin tuaj, qe nga besimi te vetja deri te shprehja e ndjenjave.


Sekreti

Grafologjia eshte shkenca qe merret me studimin e shkrimit te dores, veēanerisht kur ka si qellim zbulimin e karakterit, personalitetit dhe aftesive te nje shkrimtari.

Menyra sesi gjithkush shkruan fsheh rreth 5000 te dhena te ndryshme per personalitetin e tij. Ne fushen mjekesore, analizimi i bukurshkrimit mund te perdoret per t’iu referuar gjetjes se nje diagnoze te veshtire.


Shkronjat e medha

Kjo nenkupton se jeni person shume social, qe i thoni mendimet tuaja dhe qe jepni shume dashuri ndaj te tjereve. Shkronjat e medha nenkuptojne gjithashtu se keni besim te vetja dhe se dini te mbroheni.


Shkronjat e mesme

Nese shkruani me shkronja qe jane te madhesise se mesme, atehere pershtateni shpejt dhe jeni i rregullt ne gjerat qe beni.


Shkronjat e vogla

Personat qe shkruajne me shkronja te vogla jane te turpshem, te terhequr dhe te perqendruar.


Hapesira mes fjaleve

Nese lini shume hapesire mes fjaleve, ju pelqen liria, nuk deshironi te grupoheni me te tjeret dhe ju pelqen te jepeni me mish e me shpirt pas gjerave qe preferoni.

Nese lini pak hapesire mes fjaleve, kjo nenkupton se nuk ju pelqen vetmia dhe nuk mund te rrini pa u grupuar me njerez te tjere.


Drejtimi i shkronjave

Nese shkronjat tuaja jane te drejta dhe nuk anojne as nga e majta dhe as nga e djathta, atehere ju u ruheni emocioneve dhe nuk bini pre e tyre. Jepeni pas aspektit logjik dhe praktik.

Nese shkronjat e bukurshkrimit tuaj anojne nga e djathta, ju jeni te hapur ndaj eksperiencave te reja dhe preferoni te njihni sa me shume njerez.

Nese shkruani me drejtim nga e majta, jeni tipa te mbyllur, te rezervuar dhe ju pelqen te punoni pa rene ne sy. Nese jeni mengjarash dhe shkrimi juaj anon majtas, atehere jeni tip rebel.


Forma

Shkronjat e rrumbullakosura tregojne se jeni tip artistik dhe shume krijues.

Shkronjat e thikta tregojne se jeni shume agresiv, inteligjent, kureshtar dhe ju pelqen t’u shkoni puneve deri ne fund.

Shkronjat qe lidhen me njera-tjetren ne menyre te persosur jane shenja te nje njeriu sistematik, logjik dhe qe i merr vendimet me shume kujdes.


Harku

Nese shkronjen “l” e shkruani me nje hark te ngushte, kjo tregon se jeni shume te vetepermbajtur dhe se haseni me shume tension.

Nese shkronjen “l” e shkruani me nje hark te gjere, atehere jeni shume spontan dhe te qete, po ashtu arrini ta shprehni vetebesimin.

Nese shkronjen “e” e shkruani me hark te ngushte, jeni person dyshues qe nuk ze bese shpejt. Kjo tregon edhe se nuk i shprehni ndjenjat tuaja shpejt.

Nese “e”-ne e shkruani me hark te gjere, jeni mendjehapur dhe ju pelqen qe te perjetoni sa me shume pervoja te reja.


Pikesimi

Edhe venia e pikes mbi “i” tregon shume per ju. Nese e vini piken ne nje largesi te madhe, atehere jeni shume fantazues. Nese ne vend te pikes, mbi i vini nje shenje qe ngjan me presjen, kjo tregon se jeni i paduruar dhe se nuk ju pelqejne ata qe nuk mesojne nga gabimet e tyre. Nese e vini piken menjehere pas “i”-se, atehere jeni shume te organizuar dhe te sakte ne gjerat qe beni.


Kryqezimi i “t”-se

Nese ju pelqen ta ndani shkronjen “t” ne maje te saj, atehere jeni ambicioz, optimist dhe keni shume vetevleresim. Nese ndarja eshte teper e madhe, kjo tregon se jeni i vendosur, entuziast dhe i mendoni shume gjerat qe ju ndodhin. Nese e beni ndarjen e shkronjes ne mes te saj, atehere jeni shume rehat me veten. Nese ndarja juaj eshte e shkurter, kjo nenkupton se jeni pertace dhe se nuk keni vendosmeri.


Rrumbullakosja

Nese nuk e mbyllni rrethin e shkronjes “o”, atehere jeni persona qe ju pelqen te flisni, te shoqerueshem dhe qe mbani pak sekrete. Nese beni te kunderten, pra e mbyllni mire rrethin e shkronjes “o”, kjo nenkupton se ju pelqen shume privatesia dhe nuk i ndani ndjenjat tuaja me te tjeret.


Shpejtesia

Nese shkruani shpejt, jeni i paduruar, nuk ju pelqejne vonesat dhe nuk i doni prane njerezit qe e shperdorojne kohen. Nese shkruani ngadale, jeni te mirorganizuar, metodike dhe vareni vetem nga vetja.


GSh
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Grafologjia

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi