Bie dėborė e kuqėrremtė

Shko poshtė

Bie dėborė e kuqėrremtė

Mesazh  Jon prej 09.03.10 12:12

Nė Pogradec dhe Korēė bie dėborė e kuqėrremtėMėngjesin e ditės sė hėnė, qytetarėt pogradecarė dhe ata tė rajonit midis Korēės dhe Pogradecit kanė hasur njė fenomen tė rrallė. Bora e dendur qė kishte rėnė gjatė gjithė natės dhe kishte shkuar deri nė 30 cm lartėsi nuk kishte ngjyrėn e saj tė zakonshme, por ishte e kuqėrremtė.

Mė tepėr, shtresa e borės me ngjyrė ka qenė e theksuar nė fshatin Sovjan dhe atė tė Pretushės. Po ashtu, shtresa e kuqėrremtė qė ka mbuluar edhe qytetin e Pogradecit dhe rrethinat e tij, ka ngjallur kureshtjen e banorėve.

Pėr tė moshuarit, bora me ngjyrė qė mbuloi qytetin e Pogradecit dhe disa fshatra tė Korēės, ėshtė njė fenomen qė nuk ėshtė parė mė parė. Ndėrsa specialistėt e lidhin kėtė fenomen me ekzistencėn e grimcave me ngjyrė qė ndodhen nė hapėsirė.

Pėr mė tepėr, kur bora e kuqėrremtė ka pasuar njė shtresė tė konsiderueshme bore tė zakonshme. Edhe mė tė moshuarit e kėsaj zone janė habitur kur kanė parė qė bora kishte ndėrruar ngjyrė.

"Unė i kam kaluar tė 80-at, por nuk mbaj mėnd qė tė bjerė nga qielli dėborė e kuqėrremtė. Nuk kuptoj se ēfarė po ndodh kėshtu", pohoi njė i moshuar nga Sovjani.

Pėrtej ēudisė tek banorėt, deri dhe nė pėrflitjen e njė oguri jo tė mirė, bora e 24 orėve tė fundit qė ka rėnė nė kėtė zonė ka sjellė probleme tė shumta pėr zonat e izoluara dhe njė pjesė tė mirė tė akseve rrugore.

Mėsohet se situata mė dramatike ėshtė nė komunėn e Velēanit, ku 40 familje po jetojnė nė ēadra pas prishjes sė shtėpive tė tyre nga shkarja e dheut para katėr ditėsh. Ilir Mane, kreu i komunės, pohoi se gjatė njė kontakti me kreun e Emergjencave nė Tiranė, Alfred Olli, ėshtė konfirmuar ndihma e menjėhershme pėr kėto familje.

Pėr shkak tė borės mbi 40 centimetra dhe akullit nė rrugė, Qafa e Plloēės dhe Qafa e Thanės mund tė kalohet me vėshtirėsi vetėm me zinxhirė. Ndėrsa dhjetėra fshatra vazhdojnė tė jenė tė izoluar.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi