Re misterioze...

Shko poshtė

Re misterioze...

Mesazh  Estilen prej 08.03.10 17:29
Keto lloi reshe teknikisht quhen lenticularis altocumulus, janė lente
stacionare reshe qė formohen nė lartėsi tė medha malesh,si rezultat i ndryshimit te drejtimit te levizjes se ererave.

Kur ajri me lagėshti te qėndrueshėm leviz mbi njė mal ose njė vargmale, atehere krijohen kushte shkalle-shkalle per tu formuar keto re ne drejtim te levizjes se eres.Ngandonjehere keto Re Lentikuleres kriujohen mbi kreshtat ose majat e maleve,duke krijuar nje kurore te bukur ne forme ovale ose kurore mbi to.

Shume pilote shpesh kane tendence qe t'u shmangen ketyre lloi reshe,per aresye se ne ato avion qe kane motor me elika,shkaktojne crregullime ne levizjen e elikave.Per keto Crregullime keto Re jane quajtur dhe Re misterioze,me te papritura jo fort te kendeshme.Per aresye te levizjes vertikale te tyre,si dhe efektet valore qe leshojne,keto Re jane quajtur dhe Ceremoniale.

'' Vale"tė kėtij lloji qe jane shpesh shumė te fortė, mundėsojne qe keto re tė fluturojne nė lartėsi dhe distanca te medha deri ne 3000km dhe 14.938m lartesi.

Retė Lenticular kanė qenė gjithmone objekte misterioze,duke krijuar ide tė gabuara pėr UFOs( "mbulesa vizuale" pėr UFOs) sepse kėto re kane njė pamje karakteristike si lente,ose forme te diskut fluturues. Ka edhe re me nje qender tė shtypura e te terhequra qe quhen Lenticular Printime.

Me poshte po japim disa foto te bera ne kohe e vite te ndryshme ne zona te ndryshme te Globit
Foto nga Rasa nė Mount Shasta - gusht 12, 2009
- 11 mars, 2009 - ETNA
Rainier nė Washington State NASA - 3 shkurt 2009Lenticular Clouds Over Mount Shasta Lenticular Retė mbi malin Shasta

Pamje te ndryshme nga Tedra 2008. - 8 prill, 2008 - Palm Desert, California

3 gusht 2006 Saskatchewan, Kanada26 dhjetor 2006 - nė Sedona, ArizonaAlberta, Kanada - 21 qershor 2005
Spain 2004 Spanjė 2004


Marra nga Hanne Elmose - qershor 2004 - Sierra Nevada, SpanjėLenticular cloud Mbi Hawaii


26 nėntor 2003 - Space.com . Astronomėt janė gjithmonė nė kėrkim deri ne studimin e plote te tyre,mbasi ka plot enigma per formimin e zhvillimin e tyre..,. Peter Michaud, njė oficer pėr informim publik ne Observatorit Binjakėt nė Hawaii, mori kėtė foto gjate njė formimi tė pazakontė te reve mbi ishuj.

Ajo quhet njė re lenticular, pėr shkak tė paraqitjes se saj nė formė te nje lenteje Kėto re janė tė formuaar nga tė ashtuquajtura valet e ajrit te malit prej erėrave te forta tė detyruar mbi malet e larta.
Mount Baker - Washington State 2002Marre nga Scott Hunziker - 2002 - Mount Rainier Washington StateMarra nga Jim Griggs - Sunrise Rocky Mountain National Park nė Kolorado 2002

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi