Si mund t’i njohim armiqtė tanė

Shko poshtė

Si mund t’i njohim armiqtė tanė

Mesazh  Magus prej 07.03.10 16:29

Si mund t’i njohim armiqtė tanė

Njė gjė e tillė nuk ėshtė punė aq e lehtė pėr laikėt. Megjithatė unė do tė pėrpiqem t’ua shpjegoj qė edhe ju tė mėsoheni qė edhe ju tė mund tė gjykoni mė drejtė njerėzit e rrethit ku jetoni.

Ekzistojnė disa indicje, tė cilave duhet t’i kushtojmė rėndėsi. Tiparet qė do t’i pėrmendim nuk na tregojnė me ēdo kusht kemi tė bėjmė me armikun porse na japin mundėsi tė ushtrojmė pėr t’i kuptuar njerėzit me „gjuhėn e trupit“, ashtu qė tė mund tė gjykojmė mė drejtė rreth njerėzve me tė cilėt kemi tė bėjmė.

Kur tė takoni nė rrugė fqiun tuaj, me tė cilin gjithmonė keni zhvilluar ndonjė muhabet e tash nuk don tė flasė me ju. JO vetėm qė nuk don tė flasė me ju por edhe largohet nga rruga qė tė mos ndeshet me ju e tė mos ju shikojė nė sy.

Kur dikush gjetė bisedės nėn katėr sy, nuk mund t’ju shikojė nė sy, tregohet i shqetėsuar nė praninė tuaj dhe gjatė bisedės me ju i pėrpėrit sytė e madje edhe permanent shikon diku tjetėr pėrtej jush e nuk ju dėgjon me vėmendje kur jeni duke folur. Kėto mund tė jenė tiparet kryesore qė tregojnė pėr armiqėsinė apo dashakeqėsinė e ndonjė personi ndaj jush.

Megjithatė vlen tė pėrmendet nė mėnyrė tė veēantė kur nėn praninė e palės tjetėr ndjeni njėfarė ftohtėsie tė vėrtetė, kur ta shihni se si i rrotullon sytė e kur t’ju kapin mornicat nė shpinė gjatė pėrshėndetjes me dorė. Nė kėtė rast ėshtė mė sė miri „ta dėgjoni“ se ē’ju thot barku.

Kur tė ndjeheni me tė vėrtetė jo kėndshėm e me dėshirė qė tė largoheni sa mė shpejt nga ai person, nė kėtė rast mund tė jemi tė sigurtė se kemi tė bėjmė me njė sinjal alarmues, i cili nuk duhet tė lihet pasdore nė asnjė mėnyrė. Kėtu mund tė bėhet fjalė pėr hukamėn (fantazmėn) e njė njeriu egoist e dashakeq.

Kujdes i jashtėzakonshėm lypset sidomos nė ato raste kur kemi tė bėjmė me njerėz shtinjakė. Ėshtė me tė vėrtetė vėshtirė tė dallohet se kush ka mendim tė sinqertė ndaj nesh dhe kush dėshiron tė na bind se ka simpati ndaj nesh?

Armiqėsia e mbuluar, pėr fat tė keq, sot e tėrė ditėn ėshtė mjeti mė i preferuar pėr tė manipuluar me njerėz. Kur dikush luan (shtiret se) rolin e mikut dhe kinse tregon interesim pėr ne, pėrderisa faktikisht don t’ua bėjė ndonjė tė keqe kurse ne e hetojmė tepėr vonė njė qėllim tė tillė. Kjo, siē thot fjala jonė popullore: „Para syve ta bėn se s’ke me tė e pas shpine ta bėn varrin“.

Nėse e keni pasur rastin pėr tė pėrjetuar raste tė tilla si kėto, nuk do tė kishte qenė keq sikur tė kishit menduar edhe njė herė pak mė thellė lidhje me kėto, me qėllim qė tė mėsonit pak mė shumė nga pėrvojat dhe pėrjetimet e tilla. Nė kėtė mėnyrė do tė ishit nė gjendje mė tė mirė pėr tė nxjerrė konkluzione mė tė qarta.

Mė sė lehti nga tė gjithat e kemi kur dikush na e tregon nė sy se ēfarė mendimi ka pėr ne.

Lidhje me njerėzit e tillė nuk duhet as ta ēani fort kokėn, meqenėse kėta nuk mund t’ju ndihmojnė nė pėrparimin tuaj.

Marrė nga:
HJS-„AB“- Neueste astrologish- parapsychologische erkenntnisse, methoden und fortschritte für ihr wohl - 2002
avatar
Magus

Kėrkoni tė vėrtetėn nė praktikė dhe jo me spekulime.
Ēfarėdo qoftė niveli i teorive qė ju mund tė zhvilloni, ato do tė mbeten gjithmonė masturbim intelektual.155


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi