Ngjarjet mė tė ēuditshme

Shko poshtė

Ngjarjet mė tė ēuditshme

Mesazh  Jon prej 05.03.10 1:02

Ngjarjet e vėrteta mė tė ēuditshme

Historitė e pabesueshme qė kanė ndodhur nė jetėn reale

Ngjarjet e cuditshme nuk ndodhin vetėm nėpėr filma. Ato ndodhin dhe nė jetėn reale dhe duken thuajse tė pabesueshme.


Bletėt qė shkojnė nė varrim

Margaret Bell jetonte nė Shropshajer, Angli, ndėrkohė qė mbante bletė nė njė vend rreth 14 kilometra larg shtėpisė sė saj. Ajo vdiq nė qershor tė vitit 1994. Menjėherė pas funeralit tė saj personat e pranishėm u habitėn, kur panė qindra bletė qė erdhėn e qėndruan sipėr shtėpisė saj, ku ajo kishte jetuar pėr 26 vjet. Bletėt qėndruan pėr rreth njė orė tė bashkuara aty dhe shtypi i asaj kohe shfaqi fotot e ngjarjes sė ēuditshme.

Aksidenti fantazmė

Mė 11 dhjetor 2002 dy motoristė i telefonuan policisė pėr tė raportuar se kishin parė njė makinė qė devijonte nga rruga. Njė kėrkim i hollėsishėm zbuloi njė makinė tė fshehur nėn njė gėmushė dhe shoferin e vdekur. Rezultoi se aksidenti kishte ndodhur para pesė muajsh pėrpara se dy motoristėt tė kishin parė skenė. Shoferi Christopher Chandler ishte raportuar si i humbur mė parė nga i vėllai.

Shpella enigmatike

Njė shpellė nė formė tė parregullt u zbulua nė nj fermė tė largėt nė Uashington, nė tetor tė vitit 1984. Ajo nuk kishte qenė aty njė muaj mė parė. Gėrmimi i tokės dhe heqja e gurėve zbuluan njė plis bari gjigand. Dukej sikur ai ishte prerė dhe vendosur aty, vetėm se rrėnjėt ishin akoma aty. Nuk u mor vesh asnjėherė se si kishte mbėrritur ai plis bari gjigand aty duke qenė se s’kishte shenja makine apo gjurmė tė tjera.

Zbulimi i hotelit

Nė vitin 1953, reporteri televiziv Irv Kupcinet ishte nė Londėr pėr tė kurorėzimin e Elizabetės II. Nė njė prej sirtarėve tė dhomės sė tij nė hotelin “Savoy” ai gjeti disa objekte qė i pėrkisnin personit me emrin Harry Hannin. Hannin, njė yll basketbolli ishte mik i Kupcinet. Dy ditė mė vonė, Kupcinet mori njė letėr nga Hannin, i cili i shkruante se kur kishte qėndruar nė hotelin “Meurice” nė Paris kishte gjetur nė njė sirtar njė kravatė me emrin e Kupcinet mbi tė.

Taksia

Nė vitin 1975 njė person po ecte me motoēikletė nė Bermuda, kur u pėrplas nga njė taksi dhe humbi jetėn. Ngjarja do tė pėrsėritej njė vit mė vonė fatkeqėsisht. Vėllai i kėtij personi humbi jetėn nė tė njėjtėn mėnyrė. Nė fakt ai po udhėtonte me tė njėjtėn motoēikletė. Dhe ngjarja bėhet akoma mė e ēuditshme pasi ishte i njėjti shofer taksie qė kishte aksidentuar tė vėllain e viktimės sė radhės dhe nė taksi ndodhej i njėjti pasagjer qė ishte herėn e parė.

Hakmarrja

Nė vitin 1883, Henry Ziegland u nda nga e dashura e tij, e cila si pasojė e tronditjes kreu vetėvrasje. Vėllai i saj e ndoqi pas Ziegland dhe i qėlloi me armė zjarri. Duke menduar se e kishte vrarė ai kreu menjėherė vetėvrasje. Nė fakt, Ziegland nuk vdiq pasi plumbi i lėndoi fytyrėn dhe shkoi e u ngul nė njė pemė. Vite mė vonė, Ziegland vendosi tė priste pemėn, ku ishte plumbi. Ngaqė pema ishte e madhi ai vendosi dinamit, por gjatė shpėrthimit plumbi doli nga trungu dhe e goditi Ziegland nė kokė.

Binjakėt

Vėllezėrit binjakė, Jim Lewis dhe Jim Springer u ndanė qė nė lindje dhe u adoptuan nga familje tė ndryshme. Tė dyja familjet ua vunė emrat James. Dy djemtė u rritėn pa e njohur njėri-tjetrin, por tė dy u morėn me zdrukthėtari dhe tė dy u martuan me gra qė quheshin Linda. Tė dy sollėn nė jetė djem dhe njėri e quajti James Alan tė birin, ndėrsa tjetri James Allan. Binjakėt gjithashtu u divorcuan dhe u martuan me gra tė tjera, tė dyja tė quajtura Betty. Dhe tė dy kishin nga njė qen me emrin Toy.

Murgu misterioz

Nė shekullin e 19-tė nė Austri, njė piktor i quajtur Joseph Aigner tentoi disa herė tė vetėvritej. Herėn e parė, kur ishte 18-vjeē, njė murg i quajtur Capuchin e pengoi, krejt rastėsisht. Sėrish nė moshėn 22-vjeēare, i njėjti murg e pengoi tė varte veten. Tetė vite mė vonė ai u dėnua pėr aktivitet politik, por i njėjti murg ndėrhyri pėr ta shpėtuar. Nė moshėn 68-vjeēare, Aigner arriti tė vriste veten dhe murgu misterioz ishte ai qė kreu ceremoninė mortore. 10. La Mancha Negro

Vdekja e binjakėve

Nė vitin 2002, dy vėllezėr binjakė nė moshėn 70-vjeēar vdiqėn brenda disa orėve njėri pas tjetrit, nė dy aksidente tė ndryshme nė tė njėjtėn rrugė nė veri tė Finlandės. Binjaku i parė vdiq kur u godit nga njė kamion teksa po ecte me biēikletė nė Rahe, 600 kilometra nė veri tė Helsinkit. Ai vdiq 1.5 kilometra nga vendi, ku u aksidentua vėllai tij. “Kjo ėshtė njė koincidencė historike, pasi nė kėtė rrugė madje nuk ndodhin aksidente shpesh”, u shpreh nė atė kohė oficerja e policisė, Marja-Leena Huhtala.

Fat nė poker

Nė vitin 1858, Robert Fallon u vra nė shenjė hakmarrje nga ata, me tė cilėt luante poker. Sipas tyre Fallon kishte fituar 600 dollarė nė poker pasi kishte bėrė me hile. Ato u detyruan tė gjenin njė njeri tjetėr tė luante nė vend tė Fallon. Brenda disa orėsh personi i ri kishte bėrė 2200 dollarė nga 600 dollarėt e Fallon. Nė atė kohė mbėrriti policia, e cila i kėrkoi tė riut qė ti kthente familjes sė Fallon 600 dollarėt dhe nė atė ēast rezultoi se ai ishte vetė djali i Fallon, i cili s’e kishte parė tė atin prej 7 vitesh.

Fortean Times
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi