Projekti HAARP

Shko poshtė

Projekti HAARP

Mesazh  Neo prej 04.03.10 20:40

Termetet dhe HAARP

Manifestime tė ēuditshme nė qiell i paraprinė tėrmetit me shkallė 8,8 nė Kili nė mėngjezin e sė shtunės me 27 shkurt 2010.
Disa nga teoritė qė janė duke qarkulluar aktualisht lidhur me ngjarjen tragjike ėshtė se mund tė ketė qenė shkaktuar nga njė teknologji si ajo HAARP.
Kėtu janė disa nga videot ku shihen "re tė ēuditshme" nė qiell para dhe gjatė kataklizmės.
Qielli sipėr qytetit Sichuan, nė Kinė 30 minuta para tėrmetit me shkallė 8,0 nė vitin 2008.


avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  Trigon prej 05.03.10 15:08

Me duken si te montuara keto video, por ju kisha lutur te tregoni diēka me shume rreth teknologjise Haarp.
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.295


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re e mahniteshme mbi Londer

Mesazh  Estilen prej 09.06.10 10:59

Re e mahniteshme mbi LonderPara shume kohesh mbi qytetin e Londres rreth ores 20.30 e mbremjes banoret shohin te mahnitur nje re ngjyre roze e cila zgjati disa minuta deri ne shperberje.
Te gjithe u habiten nga nje pamje e tille e pa pare ne kohet e kaluara.
Disa meteorologe nxituan te japin versionin e tyre,duke thene se kjo pamje e rralle vjen nga perthyerja e dritasve te qytetit,duke krijuar kete imazh.

Por ky version u rrezua shume shpejt,mbasi nje fenomen i tille duhet te ishte cfaqur me dhjetra here me pare,dhe jo vetem kete rradhe,sepse qyteti i Londres ka qene gjithmone i ndricuar.


Si do qe te jete e verteta per banoret e Londres,ky fenomen qe shume mbreselenes.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  gjilanasi prej 17.08.10 21:02

Projekti HAARPProgrami kėrkimor i jonosferės HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program ) nė Alaskė, ka qenė nė vėmendje pėr shumė arsye, si ato tė kėqija ashtu dhe ato tė mira.

Numri i teorive tė konspiracionit qė qarkullojnė nė lidhje me kėtė program e ka tejkaluar numrin e parashikimeve tė tij.

Disa nga teoritė mė tė zeza tė konspiracionit HAARP, janė ato qė kanė tė bėjnė me disa fatkeqėsi ''natyrore'' nė mbarė botėn dhe tė tjera mbi disa sisteme mbrojtje planetare. Para se tė shkojmė nė detajet e ēėshtjes, le tė pėrpiqemi pėr tė kuptuar se ēfarė ėshtė sistemi HAARP mbi tė gjitha.

Ēfarė ėshtė konspiracioni HAARP?

Studimet e shtresės jonosferės me sistemin e pėrdorur nė HAARP, ku ky sistem ka aftėsinė pėr tė prodhuar njė rreze e vetme vale, me fuqinė qė tejkalon 3.600.000 watts.

Vetė fakti se fuqi tė tilla tė mėdha mund tė pėrdoren nė dobi, ose jo tė njerėzimit, i ka bėrė aktivistėt dhe ambientalistėt tė ngrenė disa shqetėsime serioze nė lidhje me objektivat e kėtij projekti studimi.

Eshtė e dukshme, thonė ambjentalistėt, se projekti HAARP ka lidhje me njė seri fatkeqėsish nė planet kėto kohėt e fundit, tė shkaktuara nga sistemi HAARP. Disa prej kėtyre deklaratave janė mbėshtetur nė arsyetim logjik.

Shumica e projektit konspirativ HAARP ėshtė nė thelb njė armė energjiie e drejtuar, pėr njė kontroll tė motit nė ēdo skaj tė globit, dhe mė pas njė pajisje e maskuar, shkakton tėrmet..

Nėpėrmjet kėtij sistemi operativ i emetimit tė njė energje shumė tė lartė, ndėrhyhet nė faktorėt klimaterikė nė njė zonė tė caktuar tė globit, duke shkaktuar tėrmete, stuhi lokale tė fuqishme, temperatura tė larta etj.

Edhe pse ka informacione nga autoritetet pėrkatėse se HAARP nuk jep ndryshime nė ngrohjet e tjera tė jonosferės, shkencėtarėt janė tė frikėsuar qė nxehtėsia e papritur e qiellit qė mund tė rezultojė me efekte tė panatyrshme nė planet.

Autoritetet e Haarp mund tė pretendojnė se studimi ėshtė bėrė nė ajėr mes rreth 75 km mbi sipėrfaqen e Tokės, por teoricienėt e konspiracionit sugjerojnė, se ky sistem kontrollon motin pranė sipėrfaqes sė planetit.

Pretendohet nga kėta tė fundit se valėt e frekuencave tė larta, ndryshojnė faktorėt atmosferik nė planeti dhe ky ėshtė njė atribut i tmerrshėm i projektit komplot HAARP.

Tėrmetet besohet tė jenė shkaktuar nga ndryshimi kryesor i frekuencave, gjatė aktiviteteteve tė kryera nė kėtė projekt studimi tė dyshuar.

Disa gjithashtu pretendojnė se i HAARP ėshtė njė mega-projektushtarak i maskuar nė njė qender kėrkimore, ku kryesisht vepron si njė sistem survejimi, por ka gjithashtu mundėsinė e shkatėrrimit tė avioneve nė ajėr.

Disa teoricienė konspirative pretendojnė se valėt e radios tė emetuara nga HAARP mund tė rezultojė me efekte negative nė mendjen dhe trupin e njeriut.

Ky ishte njė spjegim paraprak mbi sistemin e emetimit tė valėve tė frekuencave tė larta. Duke i bėrė njė lidhje ngjarjeve tė kohėve tė fundit nė Rusi dhe Pakistan, dalim me njė ide se ē'po ndodh nė kėto dy shtete, jo shumė larg njėri-tjetrit.

Rusia prej tre javėsh ėshtė pėrfshirė nga njė valė tė nxehti dhe Pakistani nga njė valė rrebeshesh shiu tė shoqėruara me pėrmbytje kataklizmike dhe me njė numėr viktimash tė larta.

Dihet, qė nė Rusi kjo valė tė nxehti ėshtė shoqėruar me mbi 60 tė vdekur, si dhe mbi 1 miliard euro dėme nga zjarret e fuqishme, qė ende nuk po vihen nėn kontroll nga njė shtet supėr i fuqishėm me potenciale mbrojtėse. Temperaturat e larta nė Rusi nuk njihen qė prej 1000 vjetėsh, thonė shkencėtarė. Ē'po ndodh...??

Kemi tė drejtė tė shqetėsohemi e tė pyesim si qytetarė tė kėtij Planeti...a mos vallė po vihet nė jetė sistemi HAARP, pėr qėllime strategjike, Kėto janė vetėm hamendėsime tė lidhura me teoritė e fundit konspirative pėr qėllimet strategjike tė sistemit Haarp nė Alaskė.....?

Permbytjet ne Pakistan

Gjashtė milionė njerėz nė Pakistan si pasojė e pėrmbytjeve kanė nevojė pėr ushqime, medikamente, artikuj higjenikė e nė radhė tė parė pėr ujė tė pijshėm.

Njė ndėr pikėrėndesat e ndihmės nga vendet e BE-sė ėshtė mbėshtetja pėr impiantet e filtrimit tė ujit, thekson nė intervistė pėr DW, Komisarja e BE-sė pėr Ndihmat Humaniatre, Kristalina Georgieva duke nėnvizuar se cilat janė nevojat mė urgjente nė Pakistan: "Pakistani ka nevojė nė radhė tė parė pėr ujė tė pijshėm, ushqime dhe vendstrehime.

Numri i njerėzve tė prekur ėshtė kaq i madh, sa ėshtė njė sfidė e jashtėzakonshme pėr t' i arritur ato. Kjo vlen veēanėrisht pėr rajonet, ku ka konflikte tė armatosura."

Komasja e BE-sė shpjegon, se vendet anėtare ndėrkohė janė duke shpėrndarė rezervat e ndihmave, qė kanė qenė tė depozituara nėpėr rajone.

Nisur nga pėrvoja e viteve tė fundit, BE-ja merr masa paraprakisht duke depozituar ndihmat, pėrpara se tė ndodhė katastrofa. Depozitimi i mallrave tė ndihmave ėshtė realizuar nė bashkėpunim me Kryqin e Kuq, Gjysmė Hėnėn e Kuqe dhe me agjencitė e OKB-sė.

Kėto ndihma janė tė depozituara nė vendet fqinjė tė Pakistanit. Por pėr transportimin e tyre nė kushtet e krijuara nevojiten helikopterrė dhe avionė tė vegjėl.

Masat e ndihmės koordinohen nga Komisioni i BE-sė nė Bruksel

Komisarja Georgieva sqaron, se cila ėshtė ndihma shtesė qė mund tė japin vendet anėtare: "Ne u kemi bėrė thirrje vendeve anėtare pėrmes qendrės sonė tė alarmit, qė tė bashkėveprojnė dhe tė ndihmojnė. Ne kemi krijuar njė zyrė koordinimi nė Pakistan.

Kjo zyrė ruan kontaktin me organizatat partnere nė vend. Ndėrkohė kemi oferta nga Austria dhe Suedia, qė janė pranuar nga autoritetet nė Pakistan. Kėto dy vende punojnė kryesisht pėr impiantet e filtrimit tė ujit, sepse ndėrkohė ekziston frika e pėrhapjes sė epidemive.

Aktualisht presim oferta tė tjera pėr ndihmė. Me kėtė rast u bėj thirrje tė gjithė njerėzve nė Evropė qė tė ndihmojnė pėr pėrballimin e njėrės prej katastrofave mė tė mėdha nė Pakistan gjatė tetėdhjetė viteve tė fundit. "

OKB-ja ka bėrė thirrje pėr tė lėvruar si ndihmė tė menjėhershme 350 milionė euro. Ndėrsa sipas Komisares sė BE-sė ndihmat nga Evropa janė shtuar nga 30 milionė nė 40 milionė euro.

Vendeve anėtare u bėhet thirrje qė tė ndihmojnė, e veēanėrisht priten ndihma prej atyre vendeve qė kanė historikisht marrėdhėnie tė ngushta me Pakistanin.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  pyja prej 02.09.10 17:13

Ja nje video haarp at work :

avatar
pyja

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  Jon prej 27.10.10 12:12

Projekti HAARP

avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  Neo prej 03.01.11 20:44

Ukraine

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  Neo prej 03.01.11 21:07

Norvegji

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  Neo prej 03.01.11 21:12

Britani e Madheavatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  Neo prej 03.01.11 21:15

Rusi

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  Neo prej 03.01.11 21:20

BrazilAlaskaavatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  Neo prej 03.01.11 21:26

Indi

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  Neo prej 03.01.11 21:28

Peru

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  Neo prej 03.01.11 21:33

Rusi

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  Neo prej 03.01.11 21:37

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje

Mesazh  bardhi_tr prej 04.01.11 12:08

Mund te jete e vertete por me duket gati e pa mundur per arsye se po futen te ndryshojne ligjet e natyres dhe mund te sjellin ndryshime ne atmosfere por gjithsesi pasojat do i vuaje i gjithe njerezime nga keto ndryshime.
avatar
bardhi_tr

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  Neo prej 07.03.11 13:42

Nje "spirale" e re ne qiellin e Rusise

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  enya prej 12.03.11 19:39

Neo shkruajti:Nje "spirale" e re ne qiellin e Rusise
Lere rusine lol, se ja ku e ke vepren e fundit te ketij projekti satanik: Japonine!
Pas saj rradhen e ka New Madrid lol, po lutju Zotit te ndalet me kaq, se vetem Ai mund te na shpetoje nga vetja jone; e kemi bere rruzullin tokesor si top llastiku, lol
avatar
enya

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  Jon prej 18.03.11 20:03

avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  Luli prej 21.03.11 17:42

E ardhmja e luftės

Armėt gjeofizike

Kėto lloj armėsh, pra, armėt e quajtura “gjeofizike”, bazohen nė manipulimin e procesit qė ndodh nė koren e Tokės dhe nė mantelin e saj tė lėngshėm e tė gaztė, pėr qėllime ushtarake.

Njė shtresė atmosferike me njė lartėsi prej 10 deri nė 60 km ėshtė e njė rėndėsie tė veēantė pėr realizimin e kėtij tipi luftimi.

Pothuajse menjėherė pas LIIB, Departamenti i Mbrojtjes nė SHBA arriti qė tė krijojė shabllone me rrufe, tėrmete dhe uragane nė mėnyrė tė manipuluar, nėpėrmjet projekteve qė studionin fenomene tė tilla, tė cilėt ishin projekti “SKYFIRE”, projekti “PRIME ARGUS” dhe projekti “STORMYFURY”.

Informacioni nė lidhje me kėto projekte ėshtė i rrallė pėr tė mos thėnė i pamundur. Megjithatė, ka raporte pėr njė eksperiment tė zhvilluar nga Ushtria amerikane nė vitin 1961, ku mė shumė se 350 mijė ashkla metalike me madhėsi 2 cm, u futėn nė atmosferė.

Ky veprim, sipas shkencėtarėve tė ndryshėm, mendohet tė ketė shkaktuar tėrmet nė Alasakė dhe veē kėsaj mendohet se ka shkaktuar rrėshqitjen e njė pjese tė brigjeve detare tė Kilit, duke i hedhur ato nė oqean.

Teknologjia e krijimit artificial tė shiut, ėshtė aplikuar nė disa teste edhe nė Vietnam. Ushtria amerikane ka shpėrndarė argjend tė jodizuar mbi retė e shiut, gjatė luftės sė Vietnamit, me qėllim shkaktimin e rreshjeve qė sillnin pėrmbytje, tė cilat do t’ua bėnin tė pamundur rezistecėn e vietnamezėve.

Kėto pėrmbytje sillnin vėshtirėsi tė natyrave tė ndryshme si p.sh., nė transportin e armatimit tė rėndė, ēorientonin lėvizjet e armikut, sillnin dėme materiale etj.

Ka njė pyll tė tėrė me antena tė larta 24 m, tė instaluara nė Gakuna, pranė Anchorazh, nė Alaska. Emri zyrtar i kėtij projekti ėshtė “High Frequency Active Aural Research Program” ose siē njihet mė sė shumti “HAARP”.

Duke iu referuar ekspertėve tė ndryshėm, nė mėnyrė fare tė thjeshtė mund tė arrihet nė destabilizimin e ekonomive kombėtare nėpėrmjet manipulimit klimaterik, pa u diktuar kurrė nga armiku dhe me njė kosto shumė minimale. Mbi tė gjitha, kjo lloj lufte nuk kėrkon angazhimin e personelit ushtarak apo tė pajisjeve ushtarake, si nė njė luftė konvencionale.

HAARP ėshtė njė program i Forcave Ajrore amerikane, Marinės dhe Universitetit tė Alaskės, i ndėrtuar pėr tė hetuar dhe pėr tė kuptuar, stimuluar e kontrolluar procesin joniosferik, i cili mund tė ndryshojė sjelljen e komunikimit dhe sistemit tė mbikqyrjes, po aq mirė sa ē’mund tė kontrollojė sistemin klimaterik, qė mund tė modifikojė zhvillimin njerėzor.

E ashtuquajtura “arma ozon” ėshtė njė prej tipeve tė armatimit gjeofizik, e cila ėshtė njė lloj mjeti pėr tė dėmtuar shtresėn e ozonit mbi vendndodhjen e njė armiku. Ky dėm mund tė realizohet nėpėrmjet lėshimit tė raketave me Freon. Shpėrthimi i raketave tė tilla nė shtresėn e ozonit do tė shkaktonte disa “dritare” nė tė dhe nė kėtė mėnyrė krijohet mundėsia qė rrezet ultraviolet tė diellit tė penetrojnė pėr nė tokė.

Rrezet ultraviolet janė shumė tė dėmshme pėr strukturėn qelizore tė organizmave tė gjalla sidomos nė sistemin e tyre trashėgimor. Si pasojė do tė ketė njė rritje drastike tė kancerit. Shkatėrrimi i ozonit do tė sillte ulje temperaturash dhe rritje tė lagėshtirės, gjendje e cila ėshtė e rrezikshme pėr zonat ku zhvillohet agrikultura.

Armėt EMP

Armėt qė pėrdorin frekuencat radio, janė referuar sė fundmi si njė prej armėve mė tė arritshme teknologjikisht, me qėllim shkatėrrimin e masave. Arma shkakton dėmtime te njeriu dhe te njė sėrė objektesh, falė dridhjes sė fuqishme elektromagnetike (Electromagnetic Pulse-EMP). Efekti i valės elektromagnetike u vu re fillimisht gjatė testimeve tė hershme pėr vrullin e ajrit tė shtyrė nga shpėrthimet nukleare.

Shkenctarėve nuk iu desh shumė qė tė kuptonin se njė valė e tillė mund tė shkaktohej edhe nga armė jo-nukleare. Akademiku sovjetik, Andrei Sakharov, paraqiti nė vitin 1950 projektin e njė bombe jonukleare, bombės elektromagnetike. Projekti i tij konsistonte nė pėrdorimin e njė fushe magnetike tė kompresuar nga shpėrthimi i njė eksplozivi kimik, qė do tė shkaktonte efektin EMP.

Nė Rusi, njė skuadėr shkencėtarėsh e drejtuar nga akademiku Vladimir Fortov, nė Institutin e Ēėshtjeve Termike dhe kushteve ekstreme, luajti njė rol tė madh nė studimin e armėve EMP dhe metodave tė mbrojtjes kundėr kėtij efekti.

Studimet kishin nė qendėr tė tyre studimin pėr gjetjen e mėnyrave tė shkatėrrimit tė pajisjeve elektrike ose elektronike, tė cilat aktualisht formojnė infrastrukturėn e shumė vendeve tė ndryshme nė botė. Megjithatė, specialistėt nuk e shikojnė EMP-nė, si njė armė vdekjeprurėse, ata e kategorizojnė atė si njė armė strategjike, e cila mund tė pėrdoret pėr tė nxjerrė jashtė pėrdorimit nyjet transmetuese tė kundėrshtarit.

Ashtu si u demonstrua edhe nė fushatėn ajrore tė “Desert Storm” nė vitin 1991, raketat Tomahawk me koka elektromagnetike, mund tė pėrdoren efektivisht pėr pengimin e funksionimit tė infrastrukturės vitale tė njė kundėrshtari. Tė gjitha pajisjet elektronike tė njė TV nė Bagdad u ē’aktivizuan vetėm nga shpėrthimi i njė E-bomb, tė hedhur nga Forcat Ajrore amerikane nė fushatėn e dytė nė vitin 2003.

Rusia ka prodhuar dhe testuar me sukses njė numėr gjeneratorėsh nė kėto vitet e fundit. Kėta shėrbejnė si prototipe pėr ndėrtimin e armėve elektromagnetike qė janė tė afta tė qėllojnė nė njė rreze disa qindra metra. Teknologjia e ditėve tė sotme, i mundėson shteteve tė ndryshėm krijimin e municioneve elektromagnetike me modifikime tė ndryshme.

Armėt me lazer


Gjeneratori lazer ose me kuarc, ėshtė njė mjet qė prodhon njė tufė tė vazhdueshme rrezesh drite nga ngacmimi i atomeve. Kjo fashė drite mund tė dėmtojė seriozisht objekte tė ndryshme, duke shkaktuar shkatėrrimin e funksioneve tė komponenteve tė ndjeshėm ushtarake, verbuar personelin momentalisht ose pėrgjithnjė dhe duke u shkaktuar atyre djegie nė lėkurė.

Pėrdorimi i vazhdueshėm i armėve me lazer, pa dyshim qė sjell e siguron domosdoshmėrinė e pėrdorimit mė tė zgjeruar tė tyre, pėr tė vrarė armikun dhe pėr tė qenė sa mė tė sukseshėm nė shkatėrrimin e pajisjeve tė tyre.

Ka raporte tė ndryshme pėr prodhimin e njė pushke-lazer tė prodhuar nė SHBA pėr vite me radhė. Kjo pushkė ėshtė dizenjuar qė tė vrasė armikun nė njė distancė mė tė madhe se 1.5 km. Specialistėt kanė arsye tė forta pėr tė besuar se armėt me lazer do tė luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė zhvillimin e njė rrjeti mbrojtės antiraketė nė SHBA.

Nė vitin 1996, SHBA filloi tė zhvillojė njė armė lazer pėr avionė, tė dizenjuar pėr tė shkatėrruar raketat armike nė fazėn e ngritjes. Njė pajisje e fuqishme pėr lazer do tė montohet nė bordin e “Boeing 747”, i cili do tė jetė nė patrullim nė njė lartėsi 10-12 km, duke pasur mundėsi tė godasė njė shėnjestėr nė disa sekonda falė fashės lazer.

Qė nga viti 2008, Pentagoni synon qė tė formojė njė skuadėr prej shtatė avionėsh gjuajtės. “Martin-Boeing-TRW”, njė prej kontraktorėve kryesorė ushtarakė, ka firmosur njė kontratė nė vitin 2000 me qėllim zhvillimin e njė arme hapėsinore lazer, e cila tė jetė e aftė tė bėjė kapjen e raketave tė lėshuara. Testimi fillestar ėshtė programuar qė tė kryhet nė vitin 2012. Projekti mendohet tė pėrfundohet nė vitin 2020.

Armė akustike


Efektet e dėmshme tė armėve akustike aplikohen nė tė tre frekuencat: infra (nėn 20Hz); frekuenca tė dėgjueshme (nga 20 hertz deri nė 20 kilohertz) dhe ultra (mbi 20 kilohertz). Klasifikimi ėshtė nė njė linjė me veprimin e valėve sonore mbi trupin e njeriut. Frekuenca e ulėt mund tė sjellė dėmtim tė dėgjueshmėrisė, dhimbje dhe dėmtime tė tjera anėsore nė trupin e njeriut.

Valėt sonore infra mund tė sjellin gjendje ankthi ose atake paniku te njerėzit. Shumė shkenctarė besojnė se, njeriu nuk do tė mund t’i mbijetonte goditjeve tė fuqishme, tė cilat shkaktojnė mosfunksionime momentale tė disa organeve, pėrfshi kėtu edhe sistemin kardiovaskular.

Gjatė viteve tė fundit, Qendra Amerikane e Kėrkimit Zhvillimit tė Armatimit dhe Qendra Inxhinierike (ARDEC) nė Pacatini, New Jersey, ka qenė e angazhuar nė disa projekte tė lidhura me tė ashtuquajturat armė jovdekjeprurėse. Nė bashkėpunim me Shoqatėn e Kėrkimeve dhe Aplikimeve Shkencore (SARA) tė Huntingtonit, Kaliforni, ARDEC dhe laboratorėt Los Almos janė duke zhvilluar njė projekt nė lidhje me njė armė super tė fuqishme, qė pėrdor goditje me frekuenca shumė tė ulta akustike.

Ata po bėjnė gjithashtu kėrkime pėr tė gjetur metoda pėr projektimin e fishekėve mė frekuenca tė larta akustike qė nuk penetrojnė. Shkenctarėt e ARDEC janė duke kėrkuar metoda pėrdorimi pėr valėt me lazer kimik.

Ky lloj lazeri mund tė projektojė njė masė plazmore tė nxehtė e me presion tė lartė nė ajėr, para njė shėnjestre tė caktuar, duke krijuar njė rrymė ajri qė do tė rezultojė si e paqėndrueshme, por qė nė fakt do tė jetė e kontrollueshme dhe do tė dėmtojė mjetet dhe personelin armik, sipas shėnjestrės sė paracaktuar.

Nxjerrėsit e kėtyre valėve sonore infra, janė dizenjuar nė Britani. Ėshtė raportuar se kėta emetues janė tė aftė tė dėmtojnė dėgjimin e njė personi dhe tė shkaktojnė rezonancė nė organet e brendshme tė tij, e cila mund tė shkaktojė pushimin e aktivitetit tė zemrės e si rezultat, vdekjen.

Nėse i referohemi studiueses amerikane Janet Morris, drejtori kėrkues i Kėshillit Strategjik Global USA, rusėt janė angazhuar nė zhvillimin e armėve akustike po ashtu dhe rezultatet janė mbreslėnėse.

Morris thotė se, gjatė udhėtimit tė saj nė Rusi, ajo ka parė pajisje operacionale, qė mund tė formojnė valė sonore infra prej 10 Hz, nė madhėsinė e njė topi bejzbolli, gjė qė ka mundėsi tė shkaktojė dėmtime serioze te njė person qė ndodhet qindra metra larg prej armės.

Ndėrkohė, nuk ka akoma njė rėnie dakord pėr dėmet qė sjellin efektet e armėve akustike.
Duke folur nė Institutin e Marrėdhėnieve me Jashtė nė Moskė, nė shtator , ministri i Jashtėm rus Sergej Lavarov do tė thoshte: “Njė garė armatimi ėshtė duke hyrė nė njė fazė tė re. Ka njė kėrcėnim tė njė armatimi qė pėrvijohet nė horizont”.

Ēfarė kishte saktėsisht ndėr mend ai kur e tha kėtė gjė? Arritjet qė u pėrmendėn mė sipėr tregojnė se, e ardhmja ėshtė mė afėr se ē’duket dhe kur ajo tė vijė, armėt qė kemi njohur deri tani do tė jenė thjesht tė vlefshme pėr t’u vendosur nė ndonjė muze.

Albert Hitoaliaj
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Projekti Haarp

Mesazh  Estilen prej 23.07.11 19:44

postim i gabuar


Edituar pėr herė tė fundit nga estilen nė 23.07.11 21:04, edituar 1 herė gjithsej

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  nert prej 23.07.11 19:58

E a sju ben pershtypje qe ka disa kohe qe si Kina e Japonia dy konkurrentet e Amerikes jane prekur gjithmone (sidomos kina) nga Uraganet, Tsunamet, dhe sikur vendete e Amerikes kane rene ne qetesi
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Modifikimi i Motit

Mesazh  Estilen prej 23.07.11 21:05Modifikimi i Motit,njė armė e fshehtė e shkatėrrimit masiv
Midis vitit 1962 dhe 1983,Byroja e Motit te SHBA-se dhe Fondacioni Kombėtar i Shkencės dhe marinės,kryen njė program eksperimental hulumtimi qė ju dha disa suksese nė moderimin e uraganeve .Projekti Stormfury u pezullua, megjithatė, pėrfundimet per aq sa u kryen nuk ishin pa misteret e tyre.

Duke komentuar mbi njė pasqyrė tė Stormfury Era nga Divizioni i Kerkimeve te Uraganeve te Atlantikut dhe Laboratorit Meteorologjik e oqeanografik, Dick Eastman, MS, MA, vuri nė dukje se privatizimi agjensive te motit tė lidhura me agjencitė qeveritare,ishte njė faktor nė mbylljen e kėtij projekti:

"[Projekti Stormfury] u nderpre. Duket se kemi pasur njė pėrpjekje tė qėllimshme pėr tė krijuar idenė,se shumė Zyra Kombėtare te motit dhe agjensi tė tjera tė motit,qe jane tė lidhura me agjencitė qeveritare janė duke u privatizuar.

Shėrbimi Kombėtar i Motit, Banka Federale e Reservave , Komisioni Energjisė Atomike dhe Fondacioni Kombėtar i Shkencės janė nė pronėsi private (dhe tė kontrolluara )- ku secila nga keto qė veprojnė nė fushat e tyre pėrkatėse,janė nė mjedise krejtėsisht tė parregullt dhe kryesisht pa mbikėqyrje, duke krijuar ide te rreme nė publik,qė secili ėshtė pjesė e qeverisė ...

"Fury Stuhia''e demonstruar - pavarėsisht nga shtrembėrimet -tregoi se erėrat e uraganit mund tė reduktohen nga 130km/ora nė 75 ose 80 km/ora - njė ndryshim qė do tė thotė njė ndryshim ne kursim tė miliarda dollareve nė dėme dhe pa dyshim shumė jetė te shpetura.

"Por ne nuk jemi duke parė vetėm vendimin e qėllimshėm tė lenies se fatkeqėsive natyrore qe te ndodhin kur ato mund tė parandalohen -por ne po shohim diēka akoma shumė mė keq - pėrdorimin e qėllimshėm tė this-technologis sė zhvilluar nga mendjet qė kėrkonjė pėr tė ndihmuar njerėzimin, nė njė mjet pėr tė shkatėrruar shtėpitė tona dhe vrasjen e njerėzimit pėr hir tė fitimit te "industrisė shkaterruese dhe pushtetit kombetar te emergjencės".

Gordon MacDonald JF 1929-2002) ishte drejtor bashkėpunėtor i Institutit tė gjeofizikės dhe Fizikė Tokės nė UCLA, njė anėtar i Komiteti te Shkencės dhe keshilltar i presidentit Lyndon Johnson,ne Kėshillin pėr Marrėdhėnie me Jashtė.


Gordon MacDonald JF

Nė vitin 1968 ne librin e tij, ''Nėse paqe nuk vjen'':ne artikullin ''Njė parashikimi shkencor i armėve tė reja'',- MacDonald shkruan njė kapitull tė titulluar " Si tė modifikojme Mjedisin "(lexo mė poshtė), nė tė cilėn ai tregoi se modifikimi i motit ishte nė fazat eksperimentale. MacDonald parashikoi se ai do tė ishte vetėm njė ēėshtje kohe,para se njeriu do tė jetė nė gjendje pėr tė manipuluar motin e pėr ta pėrdorur ate si njė armė:

"Ndėr tė tjera ai thotė se nė tė ardhmen, marrja e objektivave kombėtare me forcė,eshte njė mundėsi qe do tė arrihet nga aftėsia e njeriut pėr tė kontrolluar dhe manipuluar mjedisin e planetit tė tij.

Kur tė arrihet ky pushtet mbi mjedisin e tij,ai do tė japė njeriut njė forcė me tė re,tė aftė pėr tė bėrė dėme tė mėdha pa dallim. Tė kuptuarit primitiv tė ndryshimit te mjedisit e bėn tė vėshtirė tė imagjinosh njė botė nė tė cilėn praktikohet lufta gjeofizike.

Njė botė e tillė mund tė jetė me ne rrezik se sa prania armatimit nga armėt bėrthamore qe u ndaluan nė mėnyrė efektive dhe se armėt konvencionale te shkatėrrimit nė masė,qe edhe ato ishin katastrofike ndaj mjedisit .A mund ti fshenin argumentat,se kjo armė eshte e pėrshtatshme pėr luftėra ēuditėrisht tė fshehta apo sekrete ...?

"Rritja e konkurrencės ekonomike midis shumė kombeve tė pėrparuara,manipulimi i motit mund tė jetė nė favor tė njė vendi pėr tė siguruar njė mjedis tė qetė natyrore pėr vehte dhe mjedisin shkaterrues pėr konkurrentėt e saj.

Operacionet e prodhimit tė kushteve tė disfavorshme klimaterike, mund tė kryhen fshehurazi, qė nga parregullsi tė mėdha tė natyrės lejimi i stuhive, pėrmbytjeve, thatėsira, tėrmete dhe valė tė baticės qė do tė shihen si te pazakonta, por jo tė papritura.

Njė "sekret i tillė lufte" nuk kanė nevojė tė deklarohet apo te njihet edhe nga popullsitė e prekura. Kjo mund tė shihet pėr vite vetėm duke pare regresin ne klimen e vendit te tij. Vitet e thatėsirės dhe stuhite do t'i atribuohen natyrės dhe kur vetėm njė komb te ''drenazhoi'' tėrėsisht mendjen e tij,atehere ai do tė armatoset e do tė tentoi te marrė nėn kontroll abitatin e tij.

"Pėrveē natyrės sė tyre tė fshehtė, njė tipar i pėrbashkėt pėr disa prej skemave te modifikimit te motit ėshtė aftėsia e tyre pėr tė ndikuar nė tokė si njė te tėrė. Mjedisi nuk njeh kufij politik,ai ėshtė i pavarur nga institucionet bazė tė gjeografisė dhe efektet e modifikimit mund tė projektohen ne ēdo pikė tė Tokės.

Pėr shkak se modifikimi mjedisore mund tė jetė njė karakteristikė dominuese e dekadave tė ardhshėme botėrore, ekziston shqetėsimi se kjo teknologji fillestare ėshtė nė kundėrshtim tė plotė me konceptet e njėsive tradicionale gjeografike dhe politike te botes

"Pasojat politike, juridike, ekonomike dhe sociologjike tė modifikimit tė qėllimshme tė mjedisit, madje edhe pėr qėllime paqėsore, do tė ketė kompleksitete tė tilla qė ndoshta ēėshtjet bėrthamore ne te ardhmen do tė duken te thjeshta."

Nė vitin 1970 ne librin e tij, ''Mes dy moshave'', ish-Kėshilltari pėr Sigurinė Kombėtare Zbigniew Brezezinski (CFR / TC / B) ka pėrmendur " kontrollin e motit", si njė "armė tė re" pėr tė ushtrinė amerikane dhe njė "element kyē i strategjisė sė luftes."


Zbigniew Brezezinski

"Teknologjia do tė vėrė nė dispozicion, pėr udhėheqėsit e kombeve tė mėdha, teknikat pėr kryerjen e luftės tė fshehtė, nga tė cilat vetėm njė minimum i forcave tė sigurisė duhet tė vlerėsohet ... Teknikat e modifikimit motit do tė jenė tė afta pėr tė prodhuar periudha tė gjata thatėsire apo stuhi shkaterrimtare."

Gjithashtu nė vitin 1970,Byroja e Motit u emėrtua ''Shėrbimi Kombėtar i Motit'' dhe privatizimi i sherbimeve te motit tė lidhura me agjencitė qeveritare,ishte njė proces qė ėshtė pėrshpejtuar nga presidenti Bill Clinton .

Nė vitin 1977, Konventa e Gjenevės propozoi njė traktat ndėrkombėtar pėr ndalimin teknikave te modifikimit mjedisit per qellime ushtarake ose ēdo pėrdorim tjetėr armiqėsore. Konventa u hap pėr nėnshkrim mė 18 maj, 1977 nė Gjenevė dhe traktati u nenshkrua mė 5 tetor, 1978,nga tetėdhjetė e shtatė (87) kombe.


Ja dhe modelari i kesaj konvente


KONVENTA
-Mbi ndalimine teknikave te modifikimit te mjedisit per qellime ushtarake ose ēdo pėrdorim tjetėr armiqėsore

Nėnshkruar nė Gjenevė 18 maj 1977
Hyrė nė fuqi 5 tetor 1978
Ratifikimi nga presidenti amerikan 13 dhjetor 1979
Ratifikimi nga SHBA depozituar nė Nju Jork 17 janar 1980

Shtetet Palė nė kėtė Konventė,

Udhėhiqen nga interesat e konsolidimit tė paqes, dhe qė dėshirojnė tė kontribuojnė nė kauzėn e ndalimin e garės sė armatimeve dhe tė ēarmatimit tė pėrgjithshėm duke sjellė nėn kontroll tė plote e te rreptė dhe efektiv ndėrkombėtar, dhe pėr tė shpėtuar njerėzimin nga rreziku i pėrdorimit tė mjeteve tė reja tė luftės,

Vendosur tė vazhdojė negociatat me qėllim qė tė arrihet progres efektiv nė drejtim tė masave tė mėtejshme nė fushėn e ēarmatimit,

Duke pranuar se pėrparimet shkencore dhe teknike mund tė hapin mundėsi tė reja nė lidhje me modifikimin e mjedisit,

Duke kujtuar Deklaratėn e Kombeve tė Bashkuara Konferenca mbi Mjedisin Human miratuar nė Stokholm mė 16 qershor 1972,

Kuptuar se pėrdorimi i teknikave tė ndryshimit tė mjedisit pėr qėllime paqėsore mund tė pėrmirėsojė ndėrlidhjen e njeriut dhe natyrės dhe tė kontribuojė nė ruajtjen dhe pėrmirėsimin e mjedisit pėr tė mirėn e brezave tė sotėm dhe tė ardhshėm,

Duke njohur, megjithatė, se ose ēdo pėrdorim tjetėr ushtarak armiqėsor i teknikave tė tilla mund tė kenė efekte shumė tė dėmshme pėr mirėqenien e njeriut,

Duke dashur tė ndalojė nė mėnyrė efektive ēdo pėrdorim tjetėr ushtarake ose armiqėsor i teknikave tė ndryshimit tė mjedisit, me qėllim pėr tė eliminuar rreziqet pėr njerėzimin nga pėrdorimi tė tillė, dhe afirmuar dėshirėn e tyre pėr tė punuar drejt arritjes sė kėtij objektivi,

Duke dashur gjithashtu tė kontribuojė nė forcimin e besimit midis kombeve dhe nė pėrmirėsimin e mėtejshėm tė situatės ndėrkombėtare nė pėrputhje me qėllimet dhe parimet e Kartės sė Kombeve tė Bashkuara ,

Kanė rėnė dakord si mė poshtė:

Neni I 1. Ēdo Shtet Palė nė kėtė Konvente merr persiper tė mos angazhohen nė qellime ushtarake, ose ēdo pėrdorim tjetėr armiqėsore tė teknikave tė ndryshimit tė mjedisit qė kanė efekte tė pėrhapura, afatgjatė ose tė rėnda, si mjetet e shkatėrrimit , dėm apo lėndim nė ēdo Shtet tjetėr Palė.

2. Ēdo Shtet Palė nė kėtė Konvente nuk merr persiper pėr tė ndihmuar, inkurajuar ndonjė shtet, grup shtetesh ose organizate ndėrkombėtare pėr t'u angazhuar nė aktivitete nė kundėrshtim me dispozitat e paragrafit 1 tė kėtij neni.
( vazhdon ...... )


Nė vitin 1996, Forcat Ajrore Amerikane botuan njė studim tė prodhuar nė Departamentin e Mbrojtjes,tė titulluar ",Moti (Weather), si njė koeficient Force: Owning Moti nė 2025 .

"Pa marrė parasysh Traktatin e Konventės sė Gjenevės pėr Modifikimin e Motit, qėllimi i deklaruar i letrės ishte" pėr tė pėrshkruar njė strategji pėr pėrdorimin e njė sistemi tė ardhshėm modifikim-moti pėr tė arritur objektivat ushtarake ... "

"2025 ėshtė njė studim i projektuar nė pėrputhje me njė direktivė nga shefi i shtabit tė Forcave Ajrore pėr tė shqyrtuar konceptet, aftėsitė, dhe teknologjite e Shteteve tė Bashkuara,ku do tė kėrkojnė tė mbetet dominuese dhe Forca Ajrore e Hapėsirės ​​nė tė ardhmen.

Paraqitur mė 17 qershor 1996, ky raport ėshtė prodhuar nė Departamentin e Mbrojtjes ne mjediset shkollore e akademike,nė interes tė avancimit te koncepteve qė lidhen me mbrojtjen e shtetit.

Pikėpamjet e shprehura nė kėtė raport janė tė autorėve dhe nuk reflektojnė politikėn zyrtare ose pozitėn e Forcave Ajrore Shteteve tė Bashkuara, Departamentin e Mbrojtjes, apo qeverine e Shteteve tė Bashkuara ...

"Nė 2025, forcat ajrore amerikane te hapėsirės mund tė vetė ndryshojne motin 'duke u kapitalizuar mbi teknologjitė e reja dhe duke u pėrqendruar ne zhvillimin e kėtyre teknologjive nė luftėn kundėr aplikimeve.

Njė aftėsi e tille ofron mjetet e luftės nė formėn battlespace nė mėnyra te papara kurrė mė parė. Ajo ofron mundėsi pėr operacionet e ndikimit nė tė gjithė spektrin e konfliktit dhe kudo qė tė jetė e mundur. Qėllimi i kėtij materiali ėshtė qė tė pėrshkruajė njė strategji pėr pėrdorimin e njė sistemi tė ardhshėm moti-modifikim pėr tė arritur objektivat ushtarake nė vend,dhe tė ofrojnė njė hartė tė detajuar teknike.

"Pėrpjekja per modifikimin e motit ofron nje rrezik te larte dhe njė dilemė jo me pak se nga armet atomike. Ndėrsa disa segmente tė shoqėrisė gjithmonė do tė ngurrojnė pėr tė shqyrtuar ēėshtjet e debatueshme tė tilla si moti modifikim, aftėsitė e madhe ushtarake qe mund tė rezultojnė nga kjo fushė, janė injoruar si njė rrezik yni.

Me zgjerimin e operacioneve miqėsore apo me ndėrprerjen e ketyre traktateve apo Konventave,arrihet ne prodhimin e modeleve tė natyrshme tė motit pėr tė pėrfunduar dominimin e komunikimit global dhe kontrollin counterspace, moti-modifikim ofron luftėtarin e luftės sė njė game tė gjerė tė alternativave tė mundshme,pėr tė mundur ose tė detyruar njė kundėrshtar ... "

http://www.pakalertpress.com/2011/07/06/weather-modification-a-covert-weapon-of-mass-destruction/

Sistemi HAARP dhe gjurmet e kimikateve ne hapsire, a eshte rezultat i ketyre qellimeve te hershme nga SH.B.A-ja per te bere nje lufte te fshehte te pashpallur ndaj kundershtareve te tyre..?Po, i gjithe ky material nxjerr si perfundim se modifikimi i motit bente pjese qe heret ne strategjine sekrete te amerikaneve.

Ata(Amerikanet)asnjehere nuk kane pyetur per Konventa e Traktate miqesie,apo Traktate Carmatimi,ata kane shkelur cdo dinjitet njerzor,duke pasur si qellim primar ...Dominimin e Botes me cdo kusht,gje qe e kane arritur me cdo cmim.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  rebelisistemit prej 15.08.11 9:33

avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  Estilen prej 28.08.11 21:01Klima ndikohet nga rrezet kozmike,a po nga njeriu me sistemin HAARP...?

Laboratori evropian pėr studimin e grimcave, CERN, po eksperimenton lidhjen ndėrmjet rrezeve kozmike dhe krijimit tė reve nė tokė, tė cilat influencojnė klimėn e planetit. Objektivi ėshtė tė vėrtetohet apo tė hidhet poshtė njė lidhje ndėrmjet ndryshimeve klimatike dhe aktivitetit tė njeriut me teknolloghjine HAARP.

Sipas eksperimentit rezulton se rrezet kozmike influencojnė temperaturėn e tokės. Rrezet kozmike qė bombardojnė planetin tonė e veshin atmosferėn me protone, tė cilat jonizojnė disa pėrbėrės, tė cilėt kondensohen nė aerosol. Retė formohen pėrreth kėtyre pėrbėrėsve dhe e veshin tokėn si njė mburojė, duke ulur nė kėtė mėnyrė temperaturėn.

Por doza jonė e rrezeve kozmike varet nga dielli. Kur dielli lėshon shumė radioaktivitet gjatė cikleve me aktivitet tė lartė, fusha e tij magnetike na mbron nga mbron ne nga rrezet kozmike. Njė aktivitet diellor i lartė do tė thotė mė pak rreze kozmike qė do tė thotė mė pak re dhe rrjedhimisht temperatura mė tė larta.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 24.12.11 17:21Mos vallė tashmė “ATA” po aplikojnė hapur projektet e tyre pėr ndikimin mbi ndryshimin klimaterik?
U habitėn qytetarėt e Alabamės, tė premten e shkuar nga panorama mahniste e krijuar nė qiell, nga njė interval valėsh prej reshė!
Pasditen e tė premtes sė shkuar, qytetarėt e qytetit Birmingham, kishin shansin e mirė tė shijonin njė nga fenomenet mė tė rralla natyrale, i cili ėshtė titulluar Kelvin-Helmholtz instability.
fenomen i nė fjalė, zakonisht shfaqet nė zona tė…njė hapėsire gjigande, ku erėrat ndryshojnė automatikisht shpejtėsinė dhe krijojnė fenomene tė ērregullta.
Atėherė retė, me njė dendėsi tė vogėl, tė cilat lėvizin me shpejtėsi tė madhe “shkasin” sipėr reve tė cilat lėvizin mė ngadalė, pasi kanė dendėsi mė tė madhe, duke krijuar kėshtu fenomenin e “dallgėve”.

Ju ftojmė tė ndiqni kėtė video shumė mbresėlėnėse dhe tė pa shpjegueshme me fenomenin tė zhvillohet live, ne kamera:

avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  Odin prej 09.01.12 13:08

Dėshmi qė tėrmeti nė Japoni ishte shkaktuar nga HAARP

Ky raport tregon pėr anomalit qė u regjistruan disa ditė para tėrmetit nė japoni e qė shkaktoi cunamin katastrofal, dyshimet pėr pėrdorimin e armės HAARP linden qė nė ditėn e parė tė tėrmetit por tash raporti i gjeologėve vėrteton pohimet e teoricientėve konspirativGjeologėt janė habitur nga raportet e fenomeneve tė ēuditshme atmosferike nė ditėt para tėrmeteve tė mėdha.

Nė vitet e fundit, ekipe tė ndryshme kanė krijuar stacionet e monitorimit atmosferik nė zonat e tėrmetit, njė numėr i satelitėve janė tė aftė tė dėrgojn tė dhėnat pėr gjendjen ne atmosferėn e lartė dhe jonosferėn gjatė njė tėrmeti.

Vitin e kaluar pamė disa tė dhėna magjepėse nga Anija kozmike Demeter qė tregonte njė rritje tė rėndėsishme nė radio sinjalet ne frekuencė ultra-tė ulėt para tėrmetit nė Haiti me magnitudė 7 nė janar 2010

Dimitar Ouzounov nė Qendrėn NASA nė Maryland paraqet tė dhėnat nga tėrmeti qė shkatėrroi Tohokun e Madh ne Japoni mė 11 mars.

Rezultatet e tyre, edhe pse preliminare, janė mbreslenese

Ata thonė se para tėrmeti me magnitudė 9, pėrmbajtja totale elektronike e jonosferės u rrit ndjeshėm rreth epiqendres, duke arritur nė njė maksimum tri ditėt para se tėrmeti te godas.

Tėrmeti ne Japoni mė 11 mars 2011 ishte tėrmeti mė i madh i regjistruar ndonjėherė qe ka goditur kėtė shtet.

Jan analizuam ndryshimet kohore dhe hapėsinore tė katėr parametrave tė ndryshme fizike, largimet e rrezatimit gjatė valės (OLR), GPS / TEC, dhe frekuencės kritike foF2.

Kėto ndryshime karakterizojnė gjendjen e atmosferės dhe jonosferės disa ditė para fillimit tė kėtij tėrmeti.

Rezultatet bazuar nga tė dhėnat satelitore me 8 mars tregojn se kishte njė anomali te zhvilluar afėr epiqendrės,

ne fakt kishte nje rritje jashtzakonisht tė shpejtė tė rrezatimit infrared.

Tė dhėnat GPS /TEC tregojnė per njė rritje dhe ndryshim nė dendėsin e elektroneve duke arritur vlerė maksimale mė 8 mars.

Nga 03 deri 11 mars ėshtė regjistruar nje rritje e madhe tė pėrqendrimit te elektroneve nė katėr ionosondet japoneze, e cila kthehet nė normale menjėherė pas tėrmetit kryesor.


Nga Shefki Shabani
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  Gon! prej 30.01.12 12:36

HAARP - Programi Kerkimor i Frekuencave te Larta AureoleQe nga viti 994, ne pyllin e Amerikes Veriore, saktesisht ne Gakona te Alaskes, jane instaluar antena te panumerta qe perbejne nje stacion kompleks kerkimi shkencor meteorologjik dhe jonosferik te SHBA-se, qe njihet si Projekti HAARP.

Sipas Pentagonit, qellimi i ketij stacioni shkencor eshte studimi i jonosferes per te permiresuar telekomunikimin por ka shume shkencetare te cilet thone se me programin HAARP, SHBA-te jashte cdo kontrolli nderkombetar, po krijojne arme te reja gjeofizike te integruara te cilat mund te ndikojne ne elementet natyrore me vale radio dhe frekuenca te larta.

Pervec interferimit ne komunikimet radio, televizive dhe radar, antenat HAARP mund te ndikojne ne qarqet elektrodinamike te aureolave, ne perputhje me elektricitetin natyror aktual qe varion nga 100 mije ne 1 milion megavat. Ne kete menyre eshte e mundur qe te perdoret energjia e stuhise diellore per te demtuar satelitet dhe aparaturat e instaluara ne sistemet rakete armike.

Modifikimi natyror i realizuar ndaj perdorimit te fushave te forta elektromagnetike dhe te gjurmeve kimike (rete kimike artificiale) eshte pergjegjes per disa nga katastrofat e fundit ‘natyrore’ qe kane ndodhur ne bote. Mendohet seriozisht se keto teknologji mund te sherbejne per te shkaktuar termete ose katastrofa te tjera natyrore si: termete, thatesira, permbytje, uragane, cunami, vullkane, etj; si duke transmetuar valet ne berthamen e Tokes (duke ndryshuar magnetizmin tokesor), ashtu edhe duke transmetuar vale ne jonosfere.

Zyrtarisht nuk ka prova reale te perdorimit te HAARP, por kerkimet shkencore konfirmojne se projekti aktualishte eshte veprues. Nese me te vertete njerezit mashtrohen deri ne kete pike nga perfundimet reale te projektit HAARP, atehere mund te thuhet qetesisht se ka filluar projekti i famshem i kontrollit dhe manipulimit te te gjithe popullsise se botes, i paralajmeruar prej vitesh nga studiues dhe shkencetare ‘te pavarur’.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  Siroco prej 11.10.12 0:34

H.A.A.R.P, Blue Beam dhe Chemtrails.

Ēfarė ėshtė HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program)?

Frekuenca tė larta aktive!

Kjo ėshtė njė fushė antenash nė jug lindje tė Alaskės, duke punuar sė bashku si njė antenė gjigande. Janė 360 antena, secila mund tė gjenerojė 10,000 Vat! = 3,6 milion Vat! kolektivisht. Frekuenca mė tė madhe ligjore ėshtė 50,000 Vat!

Ata nuk janė tė transmetimit jashtė, ata janė tė transmetimit pėr lart. Haarp ėshtė vetėm njė nga pesė armėt e njohura tektonike nė botė. Mund tė jenė rreth 20 nė te gjithė botėn.

Kur Haarp ndizet, tė gjitha kėto antenna lėshojn radiovalė tė fuqishme nė Jonosferė, pjesa mė e sipėrme e atmosferės. Ato en ngrohin jonosferėn dhe kriojnė valė tė pa rregullta tė cilat i kthejnė fuqishėm nė tokė.

Pse pėrdoren ato tani? Ato janė nė pronėsi e Illuminati (e cila kontrollon tė gjitha qeveritė), ata i pėrdorin ato si njė kėst kundėr vendeve qė nuk do tė bien dakord pėr njė taksė globale tė karbonit, pas njė portė e klimės (carja e Ozonit), shumė vende kanė realizuar se kjo ishte njė mashtrim qė tė pėrkushtohen ndaj njė takse karboni. Gjithashtu ato janė pėrdorur pėr tė vendosur bazat ushtarake nė vende tė tjera, por kryesisht pėr tė kontrolluar popullsinė.

Numri i tėrmeteve, uraganeve, dhe fatkeqėsive tė tjera nė lidhje me motin ėshtė rritur nė mėnyrė drastike qė nga zhvillimi i HAARP.

2001-6, 2002-6, 2003-8 2004-15, 2005-12 2006-12, 2007-28!2008-32! 2009-21! 2010-11 termete mbi 6,0 Rihter Shkallė!, Mos ti numerojm ato ndėr 6,0.

Kjo nuk ėshtė njė rastėsi qė vendet janė duke u shkatėrruar, dhe OKB-sė po vjen nė ndihmė tė tyre? Jo, kjo ėshtė e gjitha pjesė e planit! Ata shkaktojn problemin nė mėnyrė qė ata tė mund tė bėhen zgjidhja!
Ata duan qė ju tė besoni 2012 ėshtė nė fund! Mos u mashtroni!

Nuk janė Muslimanėt pėr tė cilėt ju duhet tė shqetsoheni, sepse terroristėt e vėrtetė nuk pėrdorin bomba apo armė. Ata pėrdorin: manipulim social, psh skanerat e trupit!

Duke vėnė nė pėrdorim teknologjinė HAARP , valėt elektro magnetike, ata(illuminati) mundė tė shkaktojnė tėrmete nė cdo cep te botės qė ata deshirojnė,e ta bėjne kėtė tė duket si dicka natyrale.


Ēfarė ėshtė Chemtrails ?

Ka shumė kohė qė dikush, na spėrkat me “Substanca tė dyshimta” dhe kjo pėr tė kontrolluar sistemin klimaterik, pėr tė kontrolluar kompletė popullsinė globale e mbi sė gjithash pėr tė kontrolluar mendjen tonė.

Kėshtu mund tė pėrmblidhet nė pėrgjithėsi teoritė e komplotit tė ashtuquajtur Chemtrails, d.m.th “Gjurmėt Kimike”, qė ne i shohim shpeshherė tė lėnė pas nga avionėt (tymi i avionėve).

Shpjegimi shkencor, se gjoja janė “gjurmė uji me avuj tė ngrirė”, qė krijohet pėr shkak tė krahėve tė avionit (Profili i tyre), nuk i bind teoricienėt qė shprehen tė rezervuar pėr fenomenin, si dhe skeptikėt e komploteve, qė argumentojnė se gjurmėt e avionėve janė jo “Tym”, si pasoj e lėndėve djegėse qė pėrdorė avioni, por spėrkatje e ajrit me substanca tė ndryshme kimike helmuese, p.sh: kripėra barium, oksid alumini, kadmium dhe silic, tė cilat janė kancerogjene, qė shkaktojnė te njerėzit njė sėrė simptomash tė ndryshme dhe ērregullime jo natyrale, siē ėshtė, kriza tė astmės, humbje tė kujtesės, lodhje, nervozizėm dhe dhimbje koke.

I pari, qė ju referua dhe zbuloj kėtė ēėshtje, madje i dha emrin Chemtrails, ishte gazetari kanadez William Thomas. Termi rrjedh nga fjala contrail (gjurmė tė grumbullta, ose shtigje kondensimi), tė cilat janė linjat e njohur tė gjurmėve tė lėna pas nga avionė, siē edhe gjurmėt e ndotjes sė makinave, pra smogu qė prodhon makina.

Nė 1998 njė sipėrfaqe prej 60 kilometra katrorėsh, pranė Espanola-s, nė Ontario Kanada, u bėnė spėrkatje tė rregullta ajrore. Mbas matjeve tė kryera posaēėrisht, rezultoi se nė atmosferė kishte “Substanca”, grimca alumini dhe silic, pesė herė mė shumė se norma e lejueshme.

Mbas fenomenit tė ēuditshėm, vendasit shfaqėn simptoma tė ndryshme, si alergji, humbje tė pėrkohshme tė kujtesės, simptoma tė astmės, lodhje, dhimbje tė forta nė kraharor dhe koke. E njėjta gjė u vu re dhe nė Irlandė, ku pjesa mė e mashe e njerėzve, ankoheshin nga simptomat e astmės, alergjisė pėr shkak tė ndotjes sė ajri me spėrkatje tė shpeshta qė ndodhėn nė atė periudhė.

Njė mjek amerikan, nga Arizona, raportoi se ajri i spėrkatur, ėshtė pėrgjegjės pėr dhimbjet e forta tė kokės dhe sėmundjet e mushkėrive, si dhe epidemitė e ndryshme.

Pėrqindjet e larta tė barium-it nuk absorbohet nga lėkura dhe janė kryesisht pėrgjegjėse pėr rėnien e flokėve dhe sėmundjet e stomakut, kur ato depozitohen nė ushqim. Kripėrat e barium-it, pėrveē dėmit qė shkaktojnė nė shtresėn e ozonit, kanė pjesėmarrje tė madhe dhe pėrgjegjėsi nė fenomenet ekstreme tė motit, tė cilat kohėt e fundit janė shtuar kaq shumė.
Ky fenomen kaq intensiv, ka shqetėsuar miliona njerėz nė tė gjithė botėn dhe deri mė sot asnjė organizėm, apo qeveri, nuk ka dhėnė asnjė shpjegim.

Por fenomeni Chemtrails, jo vetėm qė nuk zhduket, por mbetet pėr disa orė nė ajėr dhe gradualisht zgjerohen dhe bashkohen sė bashku pėr tė formuar retė artificiale, duke mbuluar kėshtu njė zonė tė gjerė.

Zakonisht operacionet e spėrkatjeve tė ajrit, ndodhin nė ditėt me diell dhe mė pas moti pėson ndryshim drastik, duke u kthyer nė kushtet e motit qė mbizotėronin mė parė nė rajon.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  Berti69 prej 21.05.14 20:47

Shkencėtari serb ‘parashikoi’ tėrmetet nė Shqipėri: Po i shkakton programi amerikan HAARPKa shkaktuar shumė debat njė shkencėtar serb, i quajtur Velimir Abramoviē, i cili deklaroi pak ditė mė parė se nė ditėt nė vazhdim pritet qė tė ketė tėrmete, pasi ėshtė fikur sistemi amerikan HAARP.

“Sot ėshtė fikur sistemi HAARP, ndaj prisni tėrmete,” tha ai pėr njė radio mė 19 maj.

Agjencia maqedonase MINA thotė se ai i ka paraprirė tėrmeteve nė Shqipėri, por ka parashikuar edhe se do ketė edhe tė tjerė.

Abramoviē ka akuzuar po ashtu se sistemi HAARP ka shkaktuar edhe pėrmbytjet nė Serbi.

Sipas tij, gjithė ai shi nuk u shoqėrua nga njė rrufe e vetme.

“Dukej sikur qielli u hap dhe nisi tė binte uji i detit. Nuk ishin pika shiu tė zakonshme,” tha ai, duke drejtuar gishtin nga programi amerikan, HAARP.

Por ēfarė ėshtė High Frequency Active Auroral Research Program, ose HAARP?

Bėhet fjalė pėr njė program kėrkimore jonosferik mes flotės dhe forcave ajrore amerikane, nė bashkėpunim me Universitetin e Alaskės dhe Agjencisė pėr Kėrkime tė Avancuara nė Fushėn e Mbrojtjes.

Qėllimi ėshtė qė tė analizohet jonosfera dhe tė zhvillohet teknologjia e nevojshme pėr tė pėrmirėsuar sistemin e komunikimit dhe mbikėqyrjes.

Por programi ėshtė nė qendėr tė shumė teorive konspirative, qė pretendojnė se ėshtė nė gjendje qė tė modifikojė motin, tė fikė satelitėt dhe tė kontrollojė mendjen e njerėzve.

Disa thonė se ai pėrdoret si armė ndaj terroristėve.

Pėrkrahėsit e kėtyre teorive thonė se programi shkakton tėrmet, thatėsira, stuhi, pėrmbytje dhe sėmundje si Sindroma e Luftės sė Gjirit apo Sindroma e Lodhjes Kronike.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  ILIRA prej 22.05.14 11:39

si ka mundesi qe nuk ra asnje termet ne Siri apo Irak apo Iran?? As permbytje nuk ka pas nga ato ane!
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  Berti69 prej 23.05.14 10:30

ILIRA shkruajti:si ka mundesi qe nuk ra asnje termet ne Siri apo Irak apo Iran?? As permbytje nuk ka pas nga ato ane!

Sepse ne keto shtete nuk jane te instaluara antenat e HAARP -il,  sikur qe jane te instaluara ne Serbi.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  elektronika prej 28.05.14 5:33

Nje vale elektromagnetike qe shkakton termet dhe per me shume aty ku duan "ATA "!?!?!?!?!!

Avione qe bashke me vajgurin djegin kripera te Bariumit apo te Aluminit??????? Dhe "ATA "nuk semuren por semuremi vetem ne !?!?!?!?!?!?

Jeni ne rregull,  e njihni Fiziken dhe Kimine !?!?!?!?!?!?!?

Apo beni thjesht "copy paste" !?!?!?!?!?

Projekt "Teper sekret" dhe ju dini detajet !?!?!?!?!?!?
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........63


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  Zattoo prej 17.07.14 15:38

Ballkani dhe sistemi i antenave amerikane HAARP


Nė opinionin serb ėshtė ngritur shumė “pluhur” nė lidhje me vendosjen e sistemit tė antenave HAARP nga SHBA-tė, tė cilat janė fajėsuar nė lidhje me fatkeqėsitė natyrore. Emisionet, shkrimet nė gazeta, portale, emisione televizive, kanė hutuar njeriun e zakonshėm nė Serbi. Si zakonisht, pėr gjithēka fajėsohen SHBA-tė.Nė lidhje me sistemin e antenave HAARP, kanė shkruar edhe mediat kroate. Shumė analistė, tė cilėt nė Serbi merren me seriozitet, janė tė sigurt se pėrgjegjėsinė pėr tėrmete, thatėsira, shtrėngata dhe vėrshime, madje edhe pėr gjendjen psikike tė njeriut nė Ballkan, fajin e kanė HAARP (shih: hrvatski-dom.hr).

Programi aktiv pėr hulumtim auroral tė frekuencės sė lartė ( High Frequency Active Auroral Research Program, shkurt HAARP) ėshtė njė projekt - program ushtarak dhe civil i SHBA-ve, i cili ka pėr qėllim hulumtimin me qėllim tė kuptuarit, nxitjes dhe kontrollimit tė proceseve nė jonosferė. Jonosferė ėshtė njė pjesė e atmosferės sė Tokės nė njė lartėsi prej 50-80 kilometra, e cila pėrmban njė sasi tė madhe tė joneve (grimcave tė elektrizuara) tė krijuara nga veprimi i erės diellore qė ka ndikim tė madh nė pėrhapjen e valėve elektromagnetike.

Ekzistojnė mendime tė ndryshme tė ekspertėve. Nikola Aleksiq, kryetari i Lėvizjes Ekologjike tė Novi Sadit, pėr gazetėn “Pravda”, thotė se qytetarėt nuk janė tė vetėdijshėm se ēfarė bombe ėshtė e tempuar nė psikikėn e njeriut e cila gjendet nė afėrsi tė Beogradit.

HAARP nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrveē kontrollim elektromagnetik i sistemit nervor tė njeriut. Ajo, njerėzit mundet t’i bėjė aggressive dhe pa dėshirė pėr tė jetuar- transmeton bedem.rs. Mendimin e Aleksiqit.

“Pravda” e Moskės shkruan se HAARP ėshtė instaluar nė Serbi nėn presionin e madh tė administratės amrikane. Instalimi i HAARP-it nė Serbi ka qenė e planifikuar nė vitin 1999, por nė bisedimet e Milosheviqit me Holbrukun kėrkesa ėshtė refuzuar nga Millosheviqi, gjė qė kinse ka ndodhė bombardimi i Serbisė nga NATO-ja ( shih novi-svjetski-poredak).

Megjithatė, ditėve tė fundit ekspertėt tėrheqin vėrejtjen se ėshtė duke u manipuluar opinioni nė Serbi nė lidhje mė sistemin e antenave HAARP. Ndryshimet klimatike, gjegjėsisht fatkeqėsitė natyrore qė po ndodhin nė Serbi dhe mė gjerė nuk kanė tė bėjnė asgjė me HAARP-in por kemi tė bėjnė me njė histeri masive.

Kur nė muajin maj tė kėtij viti nė Serbi ndodhi fatkeqėsia natyrore- vėrshimet tė papara deri mė sot, shumė njerėz besonin se tė reshurat e mėdha tė shiut dhe pėrmbytjet janė shkaktuar nga sistemi i antenave HAARP. Milani Cirkovic nga Observatori Astronomik, fizikanti Milovan Shuvakov dhe psikologu Oliver Toshkoviq u pėrpoqėn tė ndriqojnė kėtė mashtrim tė opinionit. Tė tre ekspertėt bien dakord se i gjithė tregimi ėshtė vetėm pėrhapje e teorisė sė konspiracionit, shkruan blic.rs..

Milani Cirkoviq mendon se pėrhapja e informacioneve tė tilla e ka krijuar histerinė masive e cila gjė vjen si pasojė e analfabetizmit shkencor. Tė njėjtin mendim e ndanė edhe Toshkoviq i cili thekson se mendja e njeriut nuk mund t’i pėrballojė pasigurisė dhe nė kėto rrethana pranon ēfarėdo shpjegimi.
“Nė situata tė rėnda, mendja e njeriut ėshtė vend i pėrsosur pėr zhvillimin e teorive konspirative, sepse nė atė moment njeriut i konvenon ēfarėdo shpjegimi. Mendja jonė vėshtirė pranon idenė se ēdo gjė rreth nesh ndodhė krejt rastėsisht“ - thotė Toshkoviq.

Deklaratat e rreme, thonė ekspertėt, shpesh pėrhapen nga pakujdesia e njerėzve. Nėse merrni informacione qė janė shumė tė detajuara, shumė lehtė pjesėt e pakuptueshme do t’i komentojmė sipas pėrshtypjeve tona personale.

Fizikanti Shuvakov deklaron se qėllimi konkret i kėtij sistemi ėshtė komunikimi dhe se nuk ka asnjė rast potencial qė antenat tė pėrdoren pėr rregullimin e kushteve klimatike.

Sido qė tė jetė, se kush ka tė drejtė, tė parėt apo tė fundit, do tė shihet nė tė ardhmen e afėrt. Megjithate ndryshimet klimatike tregojnė se po ndodhė diēka e jashtėzakonshme nė kėtė pjėsė tė planetit Tokė, gjegjėsisht nė Ballkanin e trazuar.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  Muneer prej 09.04.16 20:41

Rastet e shiut te kuq po shtohen cdo dite
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Projekti HAARP

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi