Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Po
 
Jo
 
Nuk e di
 
Kete do e shoh me vdekjen time
 
 
 
Shiko rezultatin

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Lapsi prej 08.09.11 22:47

Faliminderit per pergjigjen .Po mire ne qofte se nje njeri ka qen dembel gjate gjithe jestes se tij por ka bere vetem gjera te mira si do te jete ne jeten tjeter?

Lapsi

179


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Cimi Elezi prej 09.09.11 21:39

lapsi shkruajti:Faliminderit per pergjigjen .Po mire ne qofte se nje njeri ka qen dembel gjate gjithe jestes se tij por ka bere vetem gjera te mira si do te jete ne jeten tjeter?
Nga laps do behet stilolaps.hahahahaha

Cimi Elezi

345


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Estilen prej 09.09.11 21:45

lapsi shkruajti:.Po mire ne qofte se nje njeri ka qen dembel gjate gjithe jestes se tij por ka bere vetem gjera te mira si do te jete ne jeten tjeter?
Nje dembel asnjehere nuk bene gjera te mira dhe gjera te keqia,ai di vetem te ushqehet ne kurriiz te te tjereve,keshtu nje dite ai do e haje cekicin ne tru te vogel e do shkoje ne te s'emes...ku ndoshta do gjej rimeshirimin

Estilen

1022


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  legal prej 29.09.11 10:24

une them se ka shum mundesi te rimisherohet shpirti, por jo ne nje qenje njerzore por ne nje qenje te panjohur per ne. ndoshta nje pakic fare e vogel mund ta dije se ne cfar qenje mund te shnderrohet.

Mendoj se perderisa ne kete bot njeriu nuk eshte me i rendesishmi, atehere ka gjera me te rendesishme se njeriu (nuk po flas per gjera materiale). se kush jan ata hala nuk e din hala. mbase vetem 0.1% mund ta dije.

legal

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

jo

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 29.09.11 20:13

i vetmi rimisherim ce egziston eshte kur vdes trupi edhe nuk eshte me i vetedijshem shpirti ringjallet edhe ka dy rruge per te shkuar edhe varet nga zoti se tek cila rruge te drejton ai aty varet nga mekatet ce ke ber po pate ber mire iken ne parajse po pate ber keq te pret ferri

Ushtari i krishtit

455


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Jorghoson Vanilla prej 14.12.11 19:40

Keni Degjuar per Rimeshirimin e Profetit Edgar Kejsi ?! Ne Baze te librit "Rizgjimi i dijes se Lashte" ... Po, Eshte e Besueshme ...

Jorghoson Vanilla

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  SweetEmo prej 08.03.12 23:32

nese rimeshirimi vertet egziston ateher perse thon qe nata e varrit percakton se a do te shkosh ne xhenet apo xhehnem dhe ne diten e gjykimit siq thon per cilen jet do gjykohemi ne?! esht shum e pakuptimt kjo puna e rimeshirimit dhe nuk besoj se mund te jet e vertet shum absurde 0.o

SweetEmo

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Gjinkalla prej 09.03.12 1:28

Une jam e mendimit qe njeri posa te vdes shkon direkt ne parajse ose ferr,dhe me duket shume absurde qe thone se njeriu e shijon denimin ne varr,ngase po te jete keshtu njerezit qe nuk varrosen pershembull njerezit qe humbin jeten ne oqeane,po i bie qe per ata nuk ka denim ne varr.

Gjinkalla

339


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Nukii prej 18.04.12 14:03

Sipas dijetarėve (ulemave), vdekja nuk ėshtė asgjėsim, dhe me tė nuk mbaron ēdo gjė, por vdekja ėshtė vetėm shkėputje dhe ndarje e shpirtit me trupin, pra ėshtė njė ndryshim gjendjeje dhe transferim nga njė vend nė njė vend tjetėr,pra kėtė mendim edhe e besojne komuniteti qe i perket fese islame


Nukii

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Djep prej 18.04.12 15:07

Per mendimin tim pyetja eshte drejtuar gabim. Njeriu asnjehere nuk duhet te besoje - ai duhet te kerkoje, bjere ne gjurmet e, dhe gjeje evidencen qe e bind.
Pikerisht besimi e ka marre ne qafe njerezimin per mijevjecare me rradhe.
Une kam aresye te mendoj se rimisherimi eshte i pranishem ne ekzistencen njerezore, e ndoshta ne te ardhmen do te mund te vertetohet se jeta e gjalle (e cdo specjeje) bazohet ne rimisherimin.
Te gjitha kulturat indigjene anembane botes e kane perqafuar kete filozofi jete ne lashtesi, jo vetem hinduizmi apo budizmi; Zulute ne Afrike mendojne keshtu, Indianet e Amerikes se Veriut, fiset Maya ne Ameriken Jugore, Aborigjenet ne Australi, etj. Keto kultura jane shume me te lashta se Krishterimi dhe Islami, ndaj une s'kam pse te influencohem nga Krishterimi apo Islami - nderkohe qe duhet te respektoj me teper mesimet e ketyre kulturave te lashta.
Nuk duhet te harrojme gjithashtu se Kisha dhe Bibla e kane njohur rimisherimin, deri ne dy-tre shekujt e pare pas Krishtit. me sa kam lexuar une, qe Perandori Kostandin ai qe influencoi mbi mesimet tradicionale te Kishes duke hequr nga Bibla pasazhet qe kishin te benin me rimisherimin.
Persa i perket Islamit, ajo eshte nje fe me e re se Krishterimi, dhe me shume gjasa e lindur nga vete Krishterimi. Pse u dashka te besoj une ne cfare thote nje institucion fetar qe ka vetem 2000 vjet ose me pak qe eeshte formuar, kur ka mesime e filozofi shume me te lashta (dhjetera-mijera vjecare), qe ndoshta kane qene me pak te ndikuara nga mashtrimet dhe genjeshtrat e elitave?
Gjithashtu rimisherimi gjen baze te pamohueshme dhe ne evidencen e eksperimentet shkencore. Ju ftoj te lexoni per punen shekncore te Ian Stevenson me femijet e vegjel 2-5 vjec, te cilet qe kur mesojne fjalet e para u flasin prinderve per fakte e ngjarje qe kane jetuar ne jeten e tyre te meparshme. Keto jane prova te cilat as me skeptiket e shkences se bazuar ne materializem nuk i hedhin dot poshte.
avatar
Djep

Te mendosh se ne te gjithe universin jeta inteligjente ekziston vetem ne Toke, eshte si te mendosh se ne nje are te mbjelle me grure do te mbije vetem nje kallize.

30


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  xxxadixxx prej 18.04.12 16:01

Gjinkalla shkruajti:Une jam e mendimit qe njeri posa te vdes shkon direkt ne parajse ose ferr,dhe me duket shume absurde qe thone se njeriu e shijon denimin ne varr,ngase po te jete keshtu njerezit qe nuk varrosen pershembull njerezit qe humbin jeten ne oqeane,po i bie qe per ata nuk ka denim ne varr.

Dhe un me te njejtin mendim me te jam Gjinkalla.cfare ndodh me ata qe mbytet,ose ata qe nuk i gjendet trupi kur vdesin?!I bie qe te gjithe ata qe kane kaluar pervoja paravdekjeje,dhe kane para "drite",te jene te gjithe mashtrues!!Un mendoj qe ndergjegja e njeriut nuk rresht kurre se ekzistuari,pastaj ne rimisherohet apo jo,ate nuk e di!
avatar
xxxadixxx

204


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  $$$erald$$$ prej 18.04.12 16:42

xxxadixxx shkruajti:
Gjinkalla shkruajti:Une jam e mendimit qe njeri posa te vdes shkon direkt ne parajse ose ferr,dhe me duket shume absurde qe thone se njeriu e shijon denimin ne varr,ngase po te jete keshtu njerezit qe nuk varrosen pershembull njerezit qe humbin jeten ne oqeane,po i bie qe per ata nuk ka denim ne varr.

Dhe un me te njejtin mendim me te jam Gjinkalla.cfare ndodh me ata qe mbytet,ose ata qe nuk i gjendet trupi kur vdesin?!I bie qe te gjithe ata qe kane kaluar pervoja paravdekjeje,dhe kane para "drite",te jene te gjithe mashtrues!!Un mendoj qe ndergjegja e njeriut nuk rresht kurre se ekzistuari,pastaj ne rimisherohet apo jo,ate nuk e di!

Ke shum te drejte adi!!
avatar
$$$erald$$$

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Jetmira prej 20.08.15 17:10

Jo, kush esht ai qe ka vdekur e rikthyer nga bota e pertejme???
avatar
Jetmira

898


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  syri i art prej 21.08.15 11:37

E verteta esht per ata qe gjurmojn per te,une besoj ne rimisherim ploteshisht,deri ne momentin qe ta kuptoj qart...kush isha...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

306


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi