Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Shko poshtė

Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

50% 50% 
[ 205 ]
23% 23% 
[ 96 ]
12% 12% 
[ 48 ]
15% 15% 
[ 60 ]
 
Totali i votave : 409

Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Neo prej 01.03.10 13:04

Besoni nė rimishėrim - jetkthim?
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Odin prej 14.03.10 13:35

Po besoj ne rimesherim.
Pervoja nga jeta tjeter mund te jete edhe fenomeni Deja Vu (dukuri te cilen e kemi hasur edhe me parė).
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  i panjohuri prej 14.03.10 16:57

une per vete them qe nuk ka misherim te shpirtit apo te trupit


Edituar pėr herė tė fundit nga i panjohuri nė 29.03.10 13:52, edituar 1 herė gjithsej (Reason for editing : from me)
avatar
i panjohuri

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Hidra prej 23.03.10 17:03

Besoj ne ekzistencen e shpirtit si nje energji e pashuar, qe transfromohet nga nje forme ne nje tjeter.
avatar
Hidra

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

asgje nuk humbet vecse transformohet....

Mesazh  leke_dukagjini prej 06.04.10 19:40

Rimisherimi = cikel i vete jetes ....cdo gje e gjallle rimisherohet ....pse jo dhe njeriu.....shpirti eshte ai qe formon jeten ....trupi rimisherohet (riciklohet) asgje nuk humbet......rimerr ato cka ke mbjellle nje jete me pare ...vjen aty ku e ke lene.....trajta apo forma ndryshon jo thelbi (shpirti).

leke_dukagjini

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Trigon prej 30.04.10 20:38

nuk besoj
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.295


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Analise prej 02.05.10 22:11

Nuk besoj.
avatar
Analise

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Gentriti prej 03.05.10 21:38

Nje shpirt jeton nje jet ne ket bot, pastaj transformohet ne boten tjeter, Ska rimisherim dhe nuk besoj.
avatar
Gentriti

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Hanah prej 14.06.10 17:18

Po besoj.Per ata qe nuk besojne.
Si e shpjegoni qe nje person i cili jeton km larg Rusise dhe nuk ka patur lidhje gjaku apo dicka tjeter me Rusine qe ne nje moshe fare te vogel,pa lexuar apo pa vizituar kete vend ndjente nje fare lidhje te pashpjegueshme,qe u zhvillua me tej me kalimin e viteve?

Njoh raste te tjera si kjo.Mendoj se ne si individe mbartim dicka nga shpirtrat e meparshem.Pastaj,varet se sa i zgjuar,i ndjeshem eshte njeriu per ta vene re kete.Jam dakort me ate qe permendi fenomin e deja vu.
avatar
Hanah

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Mim. prej 29.08.10 23:54

POOOOOOOOOOOOO ...
Kush me krijoi ne menyren me te persosur mua ?
Kush krijoi Gjithesine ?
Kush me ben te vdes mua ?
Atehere pse te mos kem arsye te mos besoj edhe ne rimisherim ? kur nji here me ka lind diēka pse te mos me rikthej ne jete prap ...
Kur diēka krijoi gjithesine pse te mos mund te me rimisheroj mua ??
avatar
Mim.

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  patrolla prej 31.08.10 1:20

Neo shkruajti:Besoni nė rimishėrim - jetkthim?
BESOJ 101 %
avatar
patrolla

37


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  benardi prej 07.09.10 17:58

JETA - VDEKJA – RILINDJA (RECARNACIONI)

Cfare ndodh kur nje njeri vdes?

A ka ndonje gje mbas vdekjes ?

A ka jete te meparshme para ekzistences tone ne kete trup?

Keto jane pyetje qe ne menyre te pashmangshme ja bejme vetes kur fillojme te perpiqemi te kuptojme dicka per vendin tone ne univers.

Filosofia joga i pergjigjet ketyre pyetjeve sistematikisht me qellim qe te kuptojme pergjigjen e ketyre pyetjeve eshte e nevojshme te kuptojme mire ligjin e veprimit dhe te kunder-veprimit
ne boten materjale ekziston nje ligj i mirenjohur qe thote ; per cdo veprim ka nje kunder veprim te barabarte dhe me drejtim te kundert edhe ne sferen mendore psiqike zbatohet nje ligj i tille.

Sa here qe kryhet nje veprim i mire ose i keq, ka nje deformim te ektoplazmes pjese e mendjes (CITTA) cdo here qe ne pra kryejme nje veprim mendja jone deformohet dhe kur ne marim kunder-veprimin ajo kthehet ne gjendjen fillestare ne ndjejme kenaqesi ose dhimbje ne varesi te veprimit tone fillestar.

Shpesh procesi i veprimit dhe kunder-veprimit vepron ne menyre te tille ,ka nje veprim dhe menjehere pas kesaj personi provon kunder-veprimin ,ne qoftese nuk ka ndryshim ne kohe , vend dhe person , kunder-veprimi do jete i barabarte me veprimin fillestar deformimi i mendjes qe mbetet i fjetur per nje fare kohe ne filozofine joga quhet SAMSKARA.

Keto aksion-reaksione perfaqesojne kunder-veprimet e mundshme ,prandaj ato qe quhen aksidente , krime, vetvrasje , etj, jane thjesht reagime te veprimeve (jeteve)te meparshme , shpesh duken si pa shkak , por kjo ndodh sepse eshte harruar veprimi fillestar kunder-veprimi do te jete me i forte se veprimi fillestar ne qoftese ka kaluar kohe ne mes te dyve (aksion-reaksionit) dhe nese ka ndryshim ne vend dhe person.

Njesoj si me parate ne banke qe shtohen me kalimin e kohes ligji i aksion-reaksionit njihet ndryshe edhe si ligji universal i KARMA-s ndersa reagimet e mundshme quhen SAMSKARA ose deformime te mendjes duke u kthyer te pyetja fillestare per jeten ,vdekjen,dhe ringjalljen (recarnacionin) tani jemi ne nje pozocion te volitshem per te kuptuar se cfare ndodh ne castin e vdekjes.

Ne baze te ligjit te veprimit dhe te kunder-veprimit ne duhet te perjetojme pasojat e cdo veprimi dhe cdo dite ne provojme kenaqesite dhe dhimbjet deri ne castin kur mbresat e ndryshme te mendjes “te piqen,ose te ezaurohen”shpalosen , ne qoftese nje njeri vdes ne ate cast kur tere momentet kunder-vepruese (samskarat) jane shterur dhe veprime-e-kunder-veprime te reja nuk jane krijuar, atehere mendja do jete ne gjendje te purifikuar dhe do te zhytej ne VETEDIJEN-SUPREME-KOZMIKE ,kjo gjendje e shkrirjes se perjetshme eshte e njohur ne joga si MOKSHA ose ne budizem njihet si NIRVANA.

Megjithate ne realitet eshte e veshtire ti zhdukesh te gjitha aksion-reaksionet(samskarat) dhe te mos krijosh te tjera,sepse sa here qe ne bejme nje veprim me mendimin “une po bej kete veprim” nje mbrese mbetet ne mendje , keshtu ne shume raste kur nje person vdes ,ai ose ajo kane akoma shume kunder-veprime te mundshme qe duhen perjetuar ose konsumuar , cfare do ndodhte ne nje rast te tille ?

Kunder-veprimet duhet te perjetohen , por nuk kemi nje trup fizik , keshtu qe nevojitet nje trup tjeter dhe mendja duhet te rilinde perseri ne menyre qe te kuptojme procesin e rilindjes (recarnacionit) fillimisht duhet te kuptojme se cfare eshte jeta.

Sipas filozofise joga jeta eshte nje paralelizem midis mendjes dhe trupit njesoj si ne fiziken moderne joget kane thene se i tere universi eshte ne vibrim dhe se keto vibracione kane gjatesi te ndryshme vale , ka nje gjatesi te caktuar vale per trupin dhe nje gjatesi te caktuar vale per mendjen , kur keto gjatesi valesh perputhen dhe jane paralele atehere kemi jeten, megjithate ne qoftese dicka i ndodh trupit , si p.sh. nje aksident ose nje semundje ,etj, gjatesia e vales se trupit mund te ndryshoje dhe ky paralelizem (trup-mendje) humbet ne nje rast te tille kemi ate qe quhet ARSYEJA FIZIKE E VDEKJES.

Por ndodh qe trupi mund te jete duke funksionuar mire ,por ne qoftese kemi nje shok te rende te mendjes ,vala mendore mund te ndryshoje dhe perseri paralelizmi(mendje-trup) humbet dhe nje gje e tille eshte e njohur si SHKAKU PSIQIK I VDEKJES per shembull kur nje person vdes nga nje frike shume e madhe.

Nje shembull tjeter eshte ai i kafsheve qe jetojne prane njerzve , nje qen, qe jeton me nje familje njerzish eshte vazhdimisht prane me mendjet me te zhvilluara te njerzve , nje qen qe jeton , udheton, ha, me nje familje njerzore , fillon ti nenshtrohet nje zgjerimi te mendjes , mendja e tij behet gradualisht gjithnje e me shume e ngjashme me ate njerzore.

Ne qoftese ky zgjerim vazhdon atehere qeni mund te ngordhe per shkak te humbjes se paralelizmit mes valeve te mendjes dhe trupit ,ne kete rast gjatesia e valeve mendore ndryshoi per shkak te kontaktit me qenjet njerzore dhe si pasoje kerkohet nje trup me i perkryer me te cilin mund te gjeje nje paralelizem ,ky ka mundesi te jete nje trup njerzor.

Ka edhe nje mundesi tjeter e cila njihet si shkaku shpirteror i vdekjes , ne praktikuesit shume te perparuar shpirterore mendja do te perthithet ne vetedijen supreme kozmike e cila ka nje vibrim me nje gjatesi vale te pafundme , ne qoftese mendja arrin kete paralelizem te zgjatur me ENTITETIN SUPREM KOZMIK , atehere personi do te humbasi paralelizmin me trupin fizik ,ne kete rast personi «braktis»trupin» dhe arrin gjendjen e moksha ose nirvana-n budiste , kjo nuk eshte vdekje ne kuptimin e asgjesimit , por eshte nje shkrirje ne nje stad mrekullie dhe mahnitjeje te amshuar qe nuk shprehet dot.

Duhet te shqyrtojme edhe nje element tjeter perpara se te kuptojme teresisht procesin e jetes , vdekjes dhe rilindjes (recarnacionit) ne cdo gjallese nuk eshte vetem nje trup fizik dhe nje mendje , por eshte gjithashtu edhe nje shpirt (ATMAN) ose njesia e vetedijes deshmuese vetedija deshmuese eshte deshmitari i fundit i mendjes dhe eshte burimi i “ndjenjes se unit” qe misherohet ne thenjen «e di qe ekzistoj» mendja ka tre pjese funksionale te saj :

-une bej==> AHAM
-une ekzistoj=>MAHAT
-une kam bere=>CITTA

UNI qe provon ekzistencen e ketyre tre pjeseve funksionale te mendjes eshte i njohur si ATMAN (SHPIRTI) dhe eshte njesia e pa-shkaterrueshme e vetedijes eshte edhe celesi per te zgjidhur misteret e jetes ,vdekjes ,dhe rilindjes(recarnacionit)

Kur nje person vdes , energjia jetesore e trupit (PRANA) HYN NE GJENDJE ēekuilibri dhe largohet nga trupi , me humbjen e energjive jetesore trupi i njeriut pushon se funksionuari, personi qe me pare jetonte humbet te gjitha ndjenjat e kenaqesise, dhimbjes dhe te vetedijes , megjithese mendja bie ne nje gjume shume te thelle ne kohen e mbas-vdekjes ajo nuk ka vdekur si trupi , aksion-reaksionet(SAMSKARAT) ose momentet kunder-vepruese te mendjes jane te regjistruara ne mendjen shkakesore dhe ATMAN-SHPIRTI mbetet si deshmitar i mendjes inaktive.

Ne varesi te llojit te SAMSKARA ose aksion-reaksioneve(veprim-kunder-veprim),mendja inaktive(jo-aktive) ka nje gjatesi te caktuar vale dhe kudo qe ka nje trup te pershtatshem fizik ne univers qe te kete gjatesi vale paralele me kete mendje ,mendja do te rilinde ,rimisherohet(recarnacioni) ne kete trup ,dhe qenja ,gjallesa,do te kete atehere mundesine per te provuar kunderveprimet e mundshme te mbledhur ne jetet e tjera te meparshme

Sa zgjat kjo perjudhe e perkoshme pritjeje (per tu rilindur) ?

Ajo mund te jete shume e shkurter, por edhe mund te zgjase mijera vjet ,gjeja me e rendesishme eshte se duhet te jete nje trup i pershtatshem diku ne kozmos qe te perputhet me vibrimin e mendjes dhe shpirtit inaktiv te pa-trupezuar.

Nje tjeter pyetje e zakonshme ne lidhje me rilindjen (recarnacionin) eshte se nese dikush rikujton jetet e kaluara , deri ne moshen 4-5 vjec nje person ka memorje ekstra-cerebrale ose jashte trunore qe perfshin dhe kujtimet e jeteve te meparshme , megjithate neqoftese keto kujtime do te vazhdonin edhe pas kesaj moshe atehere do te ndodhte nje dyzim i personalitetit dhe personi do te vdiste, prandaj natyra e mbron njeriun duke mos e lejuar zhvillimin e personaliteteve te shumefishta ne te njejtin trup.

Megjithse mund te jete terheqese te remosh,dhe kerkosh ,ne jetet e kaluara nuk ka asnje te mire psikologjike ose shpirterore ne nje veprim te tille , eshte keshillueshme per aspirantet shpirterore te harrojne veprimet jeteve te tyre te kaluara, sidomos veprimet e keqija dhe te fillojne nje jete te re duke u perqendruar ne te tanishmen dhe duke pare perpara per nje te ardhme te lavdishme .
Ne raste te vecanta nje udheheqes shpirteror mund ti tregoje nje aspiranti, dishepulli, etj, te kaluaren e tij/asaj per ti dhene nje mesim.

Filosofia joga e pershkruan gjendjen e vdekjes si “nje gjume te gjate te mendjes shkakesore” dhe thekson se nuk ka ndjenja kenaqesie ose dhimbje ne kete gjendje per shkak te mungeses se organeve te trupit dhe te nervave ,dhe joga shpjegon gjithashtu se keto mendje “pa trup” nuk kane organe motore dhe keshtu qe nuk mund ti bejne dem njerzve.

Sa i perket parajses dhe ferrit ,parajsa eshte kur ne kete jete ne perjetojme pasojat e veprimeve te mira qe ne trashegojme nga e kaluara(jetet) ndersa ferri eshte kur pesojme rezulltatet e veprimeve te keqija nga jetet tona te kaluara.

Konceptet supersticioze per vuajtje te perjetshme te propoganduara nga religjionet nuk kane vend filozofine spirituale te joges qellimi perfundimtar i ketij cikli kozmik jete-vdekje-rilindje (recarnacion) eshte casti kur vetedija individuale e personit lartesohet pertej jetes dhe rilindjes dhe bashkohet me VETEDIJEN SUPREME KOZMIKE qe eshte DASHURI E AMSHUAR E PA-KUSHTEZUAR
avatar
benardi

46


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  armandbrecani prej 11.09.10 20:23

Rimisherim ose "sansara" ne hinduisht eshte cikli i jetes i perbere nga lindja, jeta dhe vdekja eshte padiskutim i vertete dha varet vetem nga shkalla e ndergjegjes se gjithsecilit per ta instiktuar qe eshte i vertete.
Vetem ne rastin e iluminit ose ndryshe pas arritjes se shkalles me te larte te ndergjegjes "esenca"jone ose ndryshe shpirti (gjuhe popullore) kthehet me kete cikel.
avatar
armandbrecani

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  yasmin prej 05.01.11 19:00

Te them qe besoj ne dicka apo nuk besoj,me duket nje pergjigje me pergjegjesi (mua te pakten)
dhe sic thoshte pitagora: "sado te shkurtra te jene fjalet po dhe jo,kerkojne te mendohesh shume per t'i thene"

Personalisht nuk jam ajo qe them, as po dhe as jo ne kete ceshtje,sepse nuk kemi nje argument bindes dhe te qarte ne lidhje me kete ceshtje. Ekzistojne vetem filozofi te ndryshme ne lidhje me kete,por fiozofia eshte nje menyre e te menduarit ne menyre te pavarur per te arritur tek dija,por a e kemi arritur ate,kjo nuk dihet....Meqe jam tek filozofia,shpesh lexoj ku shkruhet "sipas filozofise indiane,sipas filozofise tibetiane"....etj etj,mua me lind pyetja: filozofia a eshte mendim vetjak per te arritur tek dija apo eshte mendim kolektiv krahinor qe kane nje mesues te vetem, dhe qe ndjekin rrugen e tij???

Konkretisht,ata njerez qe kane lexuar per ligjin e karmes dhe per dharmen,si pjese e filozofise te ashtequajtur indiane,per t'i dhene pergjigje kesaj pyetjes se Neos,do t'i referoheshin pikerisht kesaj filozofie...Disa te tjere iu jane referuar fese...

Po filozofia dhe feja juaj cfare iu thote:"po, besoj" apo "jo, nuk besoj" per kete (x) arsye...

Feja dhe filozofia ime,nuk ma jep nje pergjigje te sigurte,aq sa te them me argumente: po apo jo....
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  yasmin prej 07.01.11 14:05

Nuk kam asnje kundershtim persa i perket ketij argumenti kura'nor,por kam vetem nje pyetje: "a jemi ne, ne gjendje te kuptojme krejtesisht fjale per fjale,ate qe thote Zoti ne librat e shejte"???!!! - sepse mos te harrojme qe eshte fjala e Zotit,dhe si e tille,nuk besoj se eshte e lehte per tu kuptuar dhe qe transmeton nje mesazh te vetem.
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Hidra prej 09.01.11 20:44

Trupat tane fizike jane pluhur i yjeve
Por emocionet tona, impulset tona te zemres nuk jane.
avatar
Hidra

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  maqomaqo3 prej 03.05.11 2:29

gjepura dhe vetem gjepura budiste . ne kohen kur snjihej asgje keto mendoheshin si te verteta ,buda i madh qe meditonte shume gjeti celsin per tek bota e pertejme duke hequr dore nga mekatet ,ndersa mekataret rilindnin ne trupat e kafsheve . kto une as i besoj kure dhe jane budalleqe te medha .pas lindjes se krishtit gjithcka ndryshoi ,zoti yne eshte lart ne qiel dhe atje ngjitet shpirti pas vdekjes ,atje i behet ligji per ne parajse apo fer .ai shkrimi me siper eshte nga fete indiane . sa ka nje zot asnjehere nuk ndosh ajo gje pasi jeta zdo kishte asnje lloj kuptimi ,nqs nje njeri vdes dhe lind prape ai nuk mban mend asgje ,ajo eshte vdekje qe ska asnje gje pertej vdekjes .une mendoj se pas vdekjes ka shume gjera .une do preferoja me mir ferin sesa nje rimisherim te tipit budist . nje njeri kur smban mend asgje perse duhet te jetoje ,me duken shume qesharake kto gjera ,nqs ne kemi vdekur njeher atehere ne kte jete jemi nga 0 perseri dhe do bejme te njejtat gjera si ne jeten e meparshme,kjo ska kuptim fare .kjo mund te jete vetem nqs ska zot ,sa te jete dikush atje lart vetem kjo nuk ndodh ,shpirt jeton pergjithmone ne boten e pertejme
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Gon! prej 16.05.11 9:20

Rimishėrimi ekziston vetėm pėr ata qė i frigohen botės tjetėr dhe nuk besojnė nė Zot dhe mė tepėr e dėshirojnė kėtė botė.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

SHPIRTI

Mesazh  vagabond_99 prej 19.07.11 23:19

A MENDONI JU SE NE MOMENTIN QE VDES, SHPIRTI I NJERIUT FUTET AUTOMATIKISHT NE TRUPIN E NJE FEMIJE QE SAPO LIND ?
avatar
vagabond_99

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  inkubacioni prej 20.07.11 0:32

leje bre mos fol palidhje o shoq sosht llaf ky pash xxx kap lexo ma shume se koke fillestar ti
avatar
inkubacioni

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  abramelin prej 20.07.11 0:39

Un per vedi nuk besoj ne ringjalljen e shpirtit, por me gjithate nje pikpyetje gjithmon ngel.
Ne njerezit e gruas time nje fenomen i till eshte perserit shum her, rreth 12-13 raste. Ne momentin qe po vdiste nje njeri linte nje femi mrenda fisit, ne rastin e fundit ishum edhe un aty po vdiste gjyshja e gruas po ne njejti moment, pun sekondash lindi nje kusherira e gruas.
Tani po te ndodh 1 ose 2 her nuk e ven re njeri po 13 heret rresht nje gje shum quditshme!!!!!

abramelin

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  toni_bbb2000 prej 20.07.11 1:00

vagabond_99 shkruajti:A MENDONI JU SE NE MOMENTIN QE VDES, SHPIRTI I NJERIUT FUTET AUTOMATIKISHT NE TRUPIN E NJE FEMIJE QE SAPO LIND ?

jo nuk hyn mund te thuash ti pse jo sepse ashtu i bie qe trupi sapo ka ardhur ne jete eshti pa shpirte , edhe po te hyri nji shpirt tjeter ne trupin tend ti nuk ben me hajr ne kyt toke 2 shpirta ne nji trup nuk munden te rrin

kujdes mos kujto se foshnja ne barkun e nenes esht pa shpirte
avatar
toni_bbb2000

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Ufo prej 20.07.11 9:34

Veprimet tona qė krijojnė imagjinatat mund tė realizohen sipas disa ligjeve tė intelektit, dhe se shpirti ėshtė pėrjetėsisht i lirė, por manifestohet me veprimin kundrejt imagjinatės nė mėnyrė krejtėsisht pasive. Shpirti ėshtė tėrėsisht i thjeshtė, pa komplikime, i pėrhershėm dhe nuk mund tė pėrkufizohet, sepse ėshtė pėrtej mistikės dhe misterit.Ēdo qenie e gjallė qė lėviz, jeton dhe ushqehet, bart me vete shpirtin nė formėn mė tė fshehtė tė mundshme. Parimi i shpirtit duhet tė mendojė mbi vullnetin pėr jetė ashtu qė, nė thelbin e tij tė mos ketė asgjė nga nevoja materiale, por tė burojė nga instinktet mė tė larta shpirtėrore, ku qėllimi pėr tė pėrmbushur misionin hyjnor tė arrijė te e vėrteta dhe njohja mbi arsyen njerėzore.
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  cosmiclove prej 20.07.11 17:17

vagabond_99 shkruajti:A MENDONI JU SE NE MOMENTIN QE VDES, SHPIRTI I NJERIUT FUTET AUTOMATIKISHT NE TRUPIN E NJE FEMIJE QE SAPO LIND ?
nuk besoj se mund te ndodhe dicka e tille por besoj tek teoria e rinkarnizimit. para se te linde femija mbart shpirtin e nenes se tij dhe ne momentin qe keputet kordoni ombelikal atehere hyn shpirti permes frymemarrjes. mund te kaloje shume kohe derisa nje shpirt te rifutet perseri ne nje trup tjeter. te gjithe shiprtrat kane nje origjine te perbashket pra vijne nga i njejti zot qe i krijoi. por ka nje dallim midis shpirtrave. disa mund te kene pak pervoje jetesore kurse disa te kene perjetuar me shume jete duke filluar si drite pastaj mineral me pas bime , kafshe dhe ne fund njeri. cdo shpirt duhet te perparoje nga ana spirituale deri ne lartesimin apo ngritjen e tij ne nje nivel tjeter.
avatar
cosmiclove

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Gerta Gerta prej 20.07.11 18:48

njeriu eshte nje mase energjie dhe sic e dime te gjithe energjia nuk humbet kurre por shnerrohet nga nje forme ne nje tjeter dhe llogjikisht i bie se vdekja I(shpirti)eshte nje forme tjeter e njeriut...
peace and love

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  maqomaqo3 prej 10.08.11 2:17

jo ,eshte njesoj sikur nuk ekziston ,pra vdes-lind ,vdes-lind .cfare dreq kuptimi do kishte ky rimisherim kur ti nuk mban mend asgje pff eshte e pamundur te ndodhi keshtu .edhe ata qe me ane te hipnozes kujtojne se kane pare jeten e tyre te me parshme ,kane qene vetem nen urdherat e magjistarit(hipnotizuesit) i cili me mjeshterine e tij i genjen mendjet njerezore ne kembim te ca parave .mos besoni asgje nqs nuk e shikoni dhe prekni prej verteti . nese eshte e vertet qe me hipnoze arin keto gjera ,psh shikon jeten e meparshme atehere duhet edhe te shkosh ne te ardhmen .eshte reciproke pasi rota shkon edhe para edhe mbrapa ,mjafton qe ta shtysh andej nga do . hipnotizuesi do ju shpjere ne te ardhmen atehere ju shikoni disa gjera te rendesishme ,shikoni ndeshje sportive etj .sapo dilni nga hipnoza mbahini shenim .do e shohim cdo ndodhe nqs 1 ndeshje nuk del sic ishte atehere thojini hipnotizuesit *shko ne djall* ,nqs del gjithcka ne regull atehere ai hipnotizues eshte shenjtori njeriu qe ju ndryshoi jeten .
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  ILIRA prej 10.08.11 8:17

Pershendetje!

Me thene te drejten te rimisherimi une gjej ate e cila i jep nje kuptim me te qarte kesaj qe quajme jete, merr kuptim jeta dhe vdekja, shoh ferrin dhe parajsen shoh prezencen e njerezve besimtare ( megjithese me fe te ndryshme ) shoh edhe ateistet dhe i gjithe ky "kaos" merr nje pamje me "qete".
Dhe sigurisht kjo nuk vjen nga deshperimi Nikolaos.
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Nikolaos prej 10.08.11 11:56

ILIRA shkruajti:Pershendetje!

Me thene te drejten te rimisherimi une gjej ate e cila i jep nje kuptim me te qarte kesaj qe quajme jete, merr kuptim jeta dhe vdekja, shoh ferrin dhe parajsen shoh prezencen e njerezve besimtare ( megjithese me fe te ndryshme ) shoh edhe ateistet dhe i gjithe ky "kaos" merr nje pamje me "qete".
Dhe sigurisht kjo nuk vjen nga deshperimi Nikolaos.
Meqenese me fute edhe mua ne teme Ilira, rimisherimi tek njerezit eshte i mundur po aq sa edhe tek nje peme e thare. Ky eshte mendimi im.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Blak Devill prej 11.08.11 15:55

Rimisherimi eshte shume i vertete
avatar
Blak Devill

128


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Lapsi prej 05.09.11 23:37

Jam dakort me maqon kur thot se cfare kuptimi do kishte rimisherimi ne qofte se nuk mbajme mend se cfare ka ndodhur ne jetet e meparme, si do ti permirsonim jete tona . Ne fillim te temes u pergjigja me po, por sapo lexova shkrimin e maqos mendova komplet ndryshe . Ndoshta ne kete forum ndonjeri mund te ma shpjegoje se si mund te permirsohet jeta tjeter pa e diur si ka qen jeta e meparme.
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  nert prej 06.09.11 17:43

Une nuk besoj ne rimeshirim e shpirtit, por vetem nje gje me ben pershtypje tek vetja ime, kur degjoj zhurmen e sepates te ngulet ne dru, me pershkrojne ne trup nje ndjesi te cilen nuk iu shpjegoj dot, cdo qelize e trupit tim nuk mund te pergjigjet, e humbas sensin e kohes, trupi me ftohet ndoshta mund te jete vetem nje lloj fobie, se di???
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  lavdim.bossi prej 07.09.11 19:41

njeriu vdes me 3 gjera
me pasuri
me trup
dhe me shpirt
..pasuria dhe trupi mbeten ne ket bote ndersa shpirti vazhdon misionin e tij ne boten tjeter e sa per rimisherim nuk eshte e vertet njeriu do te ringjallet ne diten e gjykimit por i njejti person doet jete e nuk ka mundesi qe shpirti te kryej misione ne trupa te ndryshem sepse keshtu po humb kuptimi i jetes

lavdim.bossi

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Luli prej 07.09.11 20:05

lapsi shkruajti:Jam dakort me maqon kur thot se cfare kuptimi do kishte rimisherimi ne qofte se nuk mbajme mend se cfare ka ndodhur ne jetet e meparme...

Shpirti jo mendja kalon permes shume misherimeve.Ne cdo jete, ai eshte subjekt i disa faktoreve kozmike, te cilet percaktojne fatin e tij.Sidoqofte zgjedhja perfundimtare eshte brenda vetes.Nje njeri mund te zgjedhe nese energjia e tij krijuese eshte e vertete apo te rreme, pra kjo nenkupton se ai mund te rrije amull apo te evoluohet.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Hidra prej 08.09.11 19:16

lapsi shkruajti:Ndoshta ne kete forum ndonjeri mund te ma shpjegoje se si mund te permirsohet jeta tjeter pa e diur si ka qen jeta e meparme.

Po marr nje shembull banal, nese ju jeni Pronari i Kompjuterit dhe e zevendesoni psh windows Xp me W7 jeni ju ai qe mesoni nga kjo pervoje dhe jo programi i kompjuterit.
Pra ne jemi program i programuar nga dikush tjeter...
avatar
Hidra

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Cimi Elezi prej 08.09.11 20:54

lapsi shkruajti: Ndoshta ne kete forum ndonjeri mund te ma shpjegoje se si mund te permirsohet jeta tjeter pa e diur si ka qen jeta e meparme.
Shijo dhe permireso kete jet,se ne ''jeten'' tjeter do kalojm ne harres.
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Berti69 prej 08.09.11 22:36

"Qenjet njerezore nuk mund ta dine nese rimisherimi ose rishfaqja jane te verteta, sepse edhe me i miri prej nesh ia del mbane te arrije tre "trupat" e pare (karrocen,kalin dhe drejtuesin) dhe per ta ditur kete ne duhet te ngrihemi ne nivelin e padronit."

Ouspenski
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Lapsi prej 08.09.11 22:46

Faliminderit per pergjigjen .Po mire ne qofte se nje njeri ka qen dembel gjate gjithe jestes se tij por ka bere vetem gjera te mira si do te jete ne jeten tjeter.
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Lapsi prej 08.09.11 22:47

Faliminderit per pergjigjen .Po mire ne qofte se nje njeri ka qen dembel gjate gjithe jestes se tij por ka bere vetem gjera te mira si do te jete ne jeten tjeter?
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  legal prej 29.09.11 10:24

une them se ka shum mundesi te rimisherohet shpirti, por jo ne nje qenje njerzore por ne nje qenje te panjohur per ne. ndoshta nje pakic fare e vogel mund ta dije se ne cfar qenje mund te shnderrohet.

Mendoj se perderisa ne kete bot njeriu nuk eshte me i rendesishmi, atehere ka gjera me te rendesishme se njeriu (nuk po flas per gjera materiale). se kush jan ata hala nuk e din hala. mbase vetem 0.1% mund ta dije.
avatar
legal

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

jo

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 29.09.11 20:13

i vetmi rimisherim ce egziston eshte kur vdes trupi edhe nuk eshte me i vetedijshem shpirti ringjallet edhe ka dy rruge per te shkuar edhe varet nga zoti se tek cila rruge te drejton ai aty varet nga mekatet ce ke ber po pate ber mire iken ne parajse po pate ber keq te pret ferri
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Jorghoson Vanilla prej 14.12.11 19:40

Keni Degjuar per Rimeshirimin e Profetit Edgar Kejsi ?! Ne Baze te librit "Rizgjimi i dijes se Lashte" ... Po, Eshte e Besueshme ...

Jorghoson Vanilla

If you want to know the outcome of a game before the game has even started, you need to control each side.

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  SweetEmo prej 08.03.12 23:32

nese rimeshirimi vertet egziston ateher perse thon qe nata e varrit percakton se a do te shkosh ne xhenet apo xhehnem dhe ne diten e gjykimit siq thon per cilen jet do gjykohemi ne?! esht shum e pakuptimt kjo puna e rimeshirimit dhe nuk besoj se mund te jet e vertet shum absurde 0.o
avatar
SweetEmo

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Gjinkalla prej 09.03.12 1:28

Une jam e mendimit qe njeri posa te vdes shkon direkt ne parajse ose ferr,dhe me duket shume absurde qe thone se njeriu e shijon denimin ne varr,ngase po te jete keshtu njerezit qe nuk varrosen pershembull njerezit qe humbin jeten ne oqeane,po i bie qe per ata nuk ka denim ne varr.
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Nukii prej 18.04.12 14:03

Sipas dijetarėve (ulemave), vdekja nuk ėshtė asgjėsim, dhe me tė nuk mbaron ēdo gjė, por vdekja ėshtė vetėm shkėputje dhe ndarje e shpirtit me trupin, pra ėshtė njė ndryshim gjendjeje dhe transferim nga njė vend nė njė vend tjetėr,pra kėtė mendim edhe e besojne komuniteti qe i perket fese islame

avatar
Nukii

""Kurrė se bėj gabimin e tė debatuarit me njerėz pėr opinionet e tė cilėve nuk kam respekt""(Edward Gibbon)

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Djep prej 18.04.12 15:07

Per mendimin tim pyetja eshte drejtuar gabim. Njeriu asnjehere nuk duhet te besoje - ai duhet te kerkoje, bjere ne gjurmet e, dhe gjeje evidencen qe e bind.
Pikerisht besimi e ka marre ne qafe njerezimin per mijevjecare me rradhe.
Une kam aresye te mendoj se rimisherimi eshte i pranishem ne ekzistencen njerezore, e ndoshta ne te ardhmen do te mund te vertetohet se jeta e gjalle (e cdo specjeje) bazohet ne rimisherimin.
Te gjitha kulturat indigjene anembane botes e kane perqafuar kete filozofi jete ne lashtesi, jo vetem hinduizmi apo budizmi; Zulute ne Afrike mendojne keshtu, Indianet e Amerikes se Veriut, fiset Maya ne Ameriken Jugore, Aborigjenet ne Australi, etj. Keto kultura jane shume me te lashta se Krishterimi dhe Islami, ndaj une s'kam pse te influencohem nga Krishterimi apo Islami - nderkohe qe duhet te respektoj me teper mesimet e ketyre kulturave te lashta.
Nuk duhet te harrojme gjithashtu se Kisha dhe Bibla e kane njohur rimisherimin, deri ne dy-tre shekujt e pare pas Krishtit. me sa kam lexuar une, qe Perandori Kostandin ai qe influencoi mbi mesimet tradicionale te Kishes duke hequr nga Bibla pasazhet qe kishin te benin me rimisherimin.
Persa i perket Islamit, ajo eshte nje fe me e re se Krishterimi, dhe me shume gjasa e lindur nga vete Krishterimi. Pse u dashka te besoj une ne cfare thote nje institucion fetar qe ka vetem 2000 vjet ose me pak qe eeshte formuar, kur ka mesime e filozofi shume me te lashta (dhjetera-mijera vjecare), qe ndoshta kane qene me pak te ndikuara nga mashtrimet dhe genjeshtrat e elitave?
Gjithashtu rimisherimi gjen baze te pamohueshme dhe ne evidencen e eksperimentet shkencore. Ju ftoj te lexoni per punen shekncore te Ian Stevenson me femijet e vegjel 2-5 vjec, te cilet qe kur mesojne fjalet e para u flasin prinderve per fakte e ngjarje qe kane jetuar ne jeten e tyre te meparshme. Keto jane prova te cilat as me skeptiket e shkences se bazuar ne materializem nuk i hedhin dot poshte.
avatar
Djep

Te mendosh se ne te gjithe universin jeta inteligjente ekziston vetem ne Toke, eshte si te mendosh se ne nje are te mbjelle me grure do te mbije vetem nje kallize.

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  xxxadixxx prej 18.04.12 16:01

Gjinkalla shkruajti:Une jam e mendimit qe njeri posa te vdes shkon direkt ne parajse ose ferr,dhe me duket shume absurde qe thone se njeriu e shijon denimin ne varr,ngase po te jete keshtu njerezit qe nuk varrosen pershembull njerezit qe humbin jeten ne oqeane,po i bie qe per ata nuk ka denim ne varr.

Dhe un me te njejtin mendim me te jam Gjinkalla.cfare ndodh me ata qe mbytet,ose ata qe nuk i gjendet trupi kur vdesin?!I bie qe te gjithe ata qe kane kaluar pervoja paravdekjeje,dhe kane para "drite",te jene te gjithe mashtrues!!Un mendoj qe ndergjegja e njeriut nuk rresht kurre se ekzistuari,pastaj ne rimisherohet apo jo,ate nuk e di!
avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  $$$erald$$$ prej 18.04.12 16:42

xxxadixxx shkruajti:
Gjinkalla shkruajti:Une jam e mendimit qe njeri posa te vdes shkon direkt ne parajse ose ferr,dhe me duket shume absurde qe thone se njeriu e shijon denimin ne varr,ngase po te jete keshtu njerezit qe nuk varrosen pershembull njerezit qe humbin jeten ne oqeane,po i bie qe per ata nuk ka denim ne varr.

Dhe un me te njejtin mendim me te jam Gjinkalla.cfare ndodh me ata qe mbytet,ose ata qe nuk i gjendet trupi kur vdesin?!I bie qe te gjithe ata qe kane kaluar pervoja paravdekjeje,dhe kane para "drite",te jene te gjithe mashtrues!!Un mendoj qe ndergjegja e njeriut nuk rresht kurre se ekzistuari,pastaj ne rimisherohet apo jo,ate nuk e di!

Ke shum te drejte adi!!
avatar
$$$erald$$$

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Jetmira prej 20.08.15 17:10

Jo, kush esht ai qe ka vdekur e rikthyer nga bota e pertejme???
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  syri i art prej 21.08.15 11:37

E verteta esht per ata qe gjurmojn per te,une besoj ne rimisherim ploteshisht,deri ne momentin qe ta kuptoj qart...kush isha...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Besoni nė rimishėrim - jetkthim?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi