Shifra 9

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Shifra 9

Mesazh  Elizza prej 28.02.10 20:16

Shifra 9* Numėr i durimit dhe meditimit.

* Numri i harmonisė, pėrfaqėson frymėzimin dhe pėrsosjen e ideve.

* Ėshtė shprehje e "Fuqisė sė Frymės sė Shenjtė", sipas Etchegoyen.

* Simbolizon plotėsinė e talenteve.

* Simbol i krijimit dhe i jetės si njė ritėm dhe zhvillim.

* Si produkt i 3 x 3, 9 ėshtė shprehje e pėrsosmėrisė, simbol i fuqisė.

* 9 sipas Cabal ėshtė numri i arritjeve.

* Freemasonėt e kanė bėrė kėtė numrin e pėrjetshėm tė pavdekėsisė njerėzore.

* 9 - Numri i fundit i thjeshtė, ėshtė numėr i pėrfundimit, prandaj shėnon ndriēim tė plotė deri te seria numerike.

* Ky numėr ėshtė konsideruar si i shenjtė nė Egjipt dhe nė Greqi.

* Numri i njeriut (9 muaj shtatzėni).

* Numri i hierarkisė tė pėrfaqėsuar nga nėntė koret e Engjėjve.

* Pėrfaqėson tri manifestime hyjnore nė tri plane: botėn e shpirtit, botėn e mendimeve, botėn e materies, e cila i jep njė shfaqje tė trefishtė Trinitetit (3 x 3).

* Simbol i turmės dhe sipas Parmenides, ka tė bėjė me gjėra absolute dhe ky ėshtė simbol i tėrėsisė sė qenies njerėzore.

* Numėr i favorshėm, lidhet me tė pėrjetshmen.

* Nėntė dhuntitė shpirtėrore tė Zotit tė pėrmendura nga Pali i shenjtė: urtėsi, dituri, besim, dhuntia e shėrimit, operimi mrekulli, profeci, shpirtrat e dalluar, ata qė tė flasin nė lloje tė ndryshme tė gjuhėve dhe aftėsia pėr t'i interpretuar ato. (1 Co 12,4-11) Shėn Pali rendit edhe nėntė frytet e Shpirtit: dashuria, gėzimi, paqja, durimi, mirėsia, nderi, besimi, butėsia, dhe vetė-kontrolli. (GA 5,22).

* Nėntė koret e engjėjve:
        1. Seraphes, engjėjt e dashurisė dhe tė lehtėsisė;
        2. Cherubs, engjėjt e diturisė dhe inteligjencės;
        3. Thrones, engjėjt e forcės dhe jetės;
        4. Dominations, engjėjt e lirisė;
        5. Principaties, engjėjt e pėrjetėsisė e kujtesės;
        6. Powers, engjėjt e shenjtėrisė;
        7. Vertues, engjėjt e pėrulėsisė
        8. Archangels, qė kanė pėr atribut drejtėsinė;
        9. Engjėjt e zakonshėm, tė cilėt kanė atribut pafajėsisė.

*  Nėntė nivelet e ferrit tė Dantes.

* Nėntė fazat qė duhet tė kaloj shpirtrat e Aztekve pėr tė arritur pjesėn tjetėr tė pėrjetshme. Ato llogariten edhe nėntė botėra nėntokėsore.

* Nėntė ishte numri kryesor i mėsimdhėnies pėr filozofėt materialist hindu nė shkollėn Vaiceshika.

* 9 ėshtė gjetur shpesh nė supersticione, tė tilla si pėr shembull, nėntė kokrra kripė do tė thotė fat i keq...

* Nė katrorin magjik janė pėrdorur nėntė numrat e parė dhe lidhet me planetin Saturn dhe ka pėr shumė 15 (5+1=6 => 2/3=9). Ndonjėherė, kjo ėshtė quajtur "katėrori e Solomonit".

                           4 9 2
                           3 5 7
                           8 1 6

* 1+2+3+4+5+6+7+8+9=45   =>  4+5=9

* 1x2x3x4x5x6x7x8x9=362880  =>  3+6+2+8+8+0=27  => 2+7=9

*  R. Allendy flet pėr  njė mėnyrė kurioze aritmetike tė 9, e cila i jep njė karakter shumė tė veēantė pėr shkak tė pėrdorimit tė sistemit decimal.
Dallimi nė mes njė numri tė papėrcaktuar dhe numrit tė formuar nga pėrmbysja e shifrave tė tij ėshtė gjithmonė njė shumė e barabartė me 9 (shembull: nė mes 26 dhe 62, dallimi ėshtė 36 (3+6=9));
Qdo numėr qė shumėzohet me 9 na jep nė fund numrin 9.
Shumėzimi i 123456789 x 9 jep 9 herė numrin 1 (1111111101).
Lidhur me kėtė tė fundit, Elisabeth Haich pėrmend llogaritjet e ardhshme:

                0 x 9 + 1 = 1
                1 x 9 + 2 = 11
                12 x 9 + 3 = 111
                123 x 9 + 4 = 1111
                1234 x 9 + 5 = 11111
                12345 x 9 + 6 = 111111
                123456 x 9 + 7 = 1111111
                1234567 x 9 + 8 = 11111111
                12345678 x 9 + 9 = 111111111
                123456789 x 9 + 10 = 1111111111
avatar
Elizza

1073


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shifra 9

Mesazh  Fikrro prej 09.05.10 19:34

Me sa kam degjuar lidhja e shtazanise me numrin 9 eshte qe femija nuk del nga barku i nenes pa i bere 9 muaj, 9 jave, 9 dite dhe 9 minuta, pavarsisht qe ndodh nganjehere te lindet femija para kohe ose mbas kohe, ne momentin kur lind femija qofte para ose mbas kohe d.m.th qe ai i ka bere 9 muaj, 9 jave, 9 dite dhe 9 minuta.
avatar
Fikrro

616


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shifra 9

Mesazh  3lisa prej 11.07.10 12:08

fikrro shkruajti:Me sa kam degjuar lidhja e shtazanise me numrin 9 eshte qe femija nuk del nga barku i nenes pa i bere 9 muaj, 9 jave, 9 dite dhe 9 minuta, pavarsisht qe ndodh nganjehere te lindet femija para kohe ose mbas kohe, ne momentin kur lind femija qofte para ose mbas kohe d.m.th qe ai i ka bere 9 muaj, 9 jave, 9 dite dhe 9 minuta.


eshte e pamundur 9 muaj e 9 jave sepse i bie qe shtatzania te zgjase 11 muaj, te pakten tek njeriu faza embrionale zgjat 9 muaj
avatar
3lisa

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shifra 9

Mesazh  Equinox prej 16.01.11 1:35

Numri 9 eshte i fundit dhe simbolizon arritjen.
Nese e marrim numrin 9 dhe fillojme te luajme me te sikur me nje loje shifrash, duke kombinuar kete numer me veten dhe ne vektor te pafund, ne mund ta verejme kete gje.

shembull:

9+9=18 ose 18 eshte 1+8=9
ose
9x9=81 eshte 8+1=9

9+9+9+9+9+9=54 eshte 5+4=9
ose
9x9x9x9x9x9=531441 eshte 5+3+1+4+4+1=18 ose 1+8=9

Ju mund ta kombinoni kete sa te doni ne + dhe x
Kjo funksionon vetem ne drejtim pozitiv, ne rritje me plus. Kjo shifer eshte pozitive. Per ata qe duan qe te provojne te kunderten, provoni me numra te tjere dhe do ta shihni.
Numri 9 eshte i veēante dhe unik.
avatar
Equinox

238


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shifra 9

Mesazh  Jetmira prej 12.09.13 18:08

interesante nga pergjigja qe ka dhon ky siper
avatar
Jetmira

655


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shifra 9

Mesazh  55 prej 03.10.13 11:31

Numri i bishes nuk eshte ashtu sic profetizoi Gjoni, tre gjashta , por eshte tre plus gjashte.

Nenta eshte numri absolut i Kompletimit, gjendja me e larte qe nje njeri mund te arrij, gjate egzistences se tij ne nje univers dualitetesh.

Ne religjionet e lashta te Egjiptit dhe Etruskeve, nente aota ishin adhuruar, lutur dhe i jepeshin sakrifica.

Ne vendet Skandinave nente ishin gjendjet e ekzistences. Majat kishin nente nivele shpirterore te botes se nendheshme, nenta ishte nje vend i erresisres se madhe, ftotesis dhe humbjes se cdo shprese.

Dante reflektoj per kete ne punen e tij Komedia Hyjnore, qe thekson se ferri eshte i perbere nga nente rrath.

Ne Numerologjin Hebraike, numri nente eshte i identifikuar me nje gjarper  gjthashtu edhe Sefer Jesod, ose hena, dhe nente plaget e shkaktuara nga Mojsiu mbi Egjiptin ishte ajo e erresires. Astrologet e lashte njihnin nente trupa planetar ne sistemin tone, duke perfshire dhe diellin.

Nente eshte numri i sigelave te hapura ne Magjin Shkatrrimtare qe te shkaterroj te gjith Sorcerat *Magjistaret e Zinj * ose kedo sa te mos kene kohe per te mbrojtur veten os e te reflektohen. Trupi i nente planetar, Neptuni, eshte i lidhur ne Kabalah me Sefer Binah, qe perfaqeson njohurin e natyres me Hyjnore, ajo qe i eshte premtuar nga Gjarpri per Even duke ngrene frutin e ndaluar, dhe eshte arritja e fundit e te gjithe okultisteve dhe spiritualisteve.

Kur fuqite e kesaj Sefirah jane te imbalancuara, mencuria behet iluzion, zhgenjim, dehje dhe marrezi. Planeti i nente eshte edhe ndricim dhe pasterti shpirterore ose erresir komplete psikologjike dhe shpirterore. Nenta eshte perfundim, asgje-ose-gjithcka, jo fillimi 1) , as balanca 0), por fundi 9).
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


318


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shifra 9

Mesazh  Anon prej 03.10.13 15:22

Numri 9,ka dhe kuptimin e rifillimit te nje cikli te rrij por nuk duhet harrojme qe po ky numer eshte i shqipetareve!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

374


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shifra 9

Mesazh  Anon prej 03.10.13 15:36

poashtu jane 9 familje me origjinė ILIRE qe sundojn botėn dhe kam patur rastin tė kem kontakt vetem me njė tė atillė!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

374


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shifra 9

Mesazh  Neutral prej 03.10.13 16:28

Benxhamin. shkruajti:poashtu jane 9 familje me origjinė ILIRE qe sundojn botėn dhe kam patur rastin tė kem kontakt vetem me njė tė atillė!
mos je ti maksim zotaj ? nga goja e tij kan dal kto fjal
avatar
Neutral

Jeta nuk peshon asnjė fije kur ti shtrihesh pa vetėdije!

66


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shifra 9

Mesazh  Muneer prej 03.10.13 22:44

Benxhamin. shkruajti:poashtu jane 9 familje me origjinė ILIRE qe sundojn botėn dhe kam patur rastin tė kem kontakt vetem me njė tė atillė!
Interesante... Prandaj jemi shteti me i shkaterruar nga te gjithe?
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

338


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shifra 9

Mesazh  aqua prej 03.10.13 22:49

haaaaaah shqiptar !!!! hahaha
avatar
aqua

;.

jxs JX&

jxth
JXAM
JXYA
JXVET

.173


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shifra 9

Mesazh  Anon prej 04.10.13 1:09

Psiko-Parapsikologjia shkruajti:Interesante... Prandaj jemi shteti me i shkaterruar nga te gjithe?

Nese ne nuk duam shtėpin tonė dhe poashtu u japim votėn mafiozeve ,vjedhėsve e atyre qe duan te keqen popullit shqiptarė ,cmund te themi tjeter?
Jemi keq e me keq sepse berthama eshte ashtu e ne kte derexhe do te shkojm derisa te kultivohet nje politikė ne te mire te popullit!
Po sidoqofte,ne harrojme se kush futi ne NATO shqiperinė,harrojm se kush ishin ata qe parandaluan pushtimin serb ne trevat kosovare.

avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

374


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shifra 9

Mesazh  Anon prej 04.10.13 1:12

Neutral shkruajti:mos je ti maksim zotaj ?   nga goja  e tij kan dal kto fjal
Jo por jam anetare i miqve te masoneris! Mund te citoj dhe zotajn,mjeshterin,me rendesi qe e verteta te arrij ne vetedijen shqipetare!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

374


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shifra 9

Mesazh  aqua prej 04.10.13 1:15

Benxhamin. shkruajti:
Neutral shkruajti:mos je ti maksim zotaj ?   nga goja  e tij kan dal kto fjal
Jo por jam anetare i miqve te masoneris! Mund te citoj dhe zotajn,mjeshterin,me rendesi qe e verteta te arrij ne vetedijen shqipetare!
ta them faktin mason shqiptar nuk njof asnje ,ama di per fuqin e tyre atje lart.
avatar
aqua

;.

jxs JX&

jxth
JXAM
JXYA
JXVET

.173


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shifra 9

Mesazh  Anon prej 04.10.13 1:23

vllazeria eshte potenciali primar masonik.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

374


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shifra 9

Mesazh  Luce prej 04.10.13 1:56

si te behem pjese e vellazeris tuaj


avatar
Luce

Jeta eshte si nje enderr qe kur zgjohesh kupton se ke vdekur.

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shifra 9

Mesazh  Anon prej 10.10.13 20:42

Luce shkruajti:si te behem pjese e vellazeris tuaj
mund te aplikosh tek shoqata miqtė e masoneve por dhe dicka duhet te kemi parasysh " kjo shoqatė ska te bej me pjestarėt e pranuar nga lozhat boterore "
Organizata ka per qellim te njihen me shume dhe njekohesisht te behet e qarte se kush jane masonet.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

374


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shifra 9

Mesazh  55 prej 14.10.13 9:38

Se kuptoj se per cfare futem ne kete faqe me kaq disinfo dhe te dhena kaq shume te paqarta dhe qe me shume flitet per thashethemet e dites se sa per nje gje kaq te vertete, po ashtu edhe shume te demshme. Ajo qe shkruaj une ja bene Muuu se eshte fundi i njerzve, vdekja e tyre, kurse keta me flasin per rifillime dhe per masona me ritet e tyre te turpshme dhe qe po te mos ishte Konte de Saint Germain dhe Mayers Rothschild keta sdo te ekzistonin dhe qe per me teper mbajne sekrete edhe per vete antaret e tyre. Ata qe smarin vesh nga ezoterimi flasin per per Masona dhe pakte me demona, ketu tek kjo magjia behesh vete Djalli ska nevoj per pakte. Une them keto jane budallalliqe dhe nxjerrja e okultit jashe okultit, magjia e vertet dhe organizatat e para sekrete i perkasin lashtesise  dhe asaj zone aty afer eshte praktikuar dhe po te flasim per gjera moderne eshte e kote.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


318


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shifra 9

Mesazh  Arsenic prej 22.11.13 23:57

Tė gjitha simbolet,  ashtu edhe numrat kanė dy anėt e medaljes.

9  'pozitiv' ėshtė:

Altruizem - sacrificė-
Ideal dhe religjion - lidhje horizontale dhe vertikale-
Imagjinatė pozitive.


9 'negativ' ėshtė:

Utopi e sėmurė, negativitet absolut!
Egoizmi dhe
Sacrificė qė i imponohet tė tjerėve .. !
avatar
Arsenic

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi