Njeriu-flutur

Shko poshtė

Njeriu-flutur

Mesazh  Jon prej 28.02.10 0:11

Njeriu-fluturNjeriu-flutur ėshtė njė krijesė misterioze me krahė qė ka qenė e vėzhguar nė disa vende, duke pėrfshirė Point Pleasant nė shtetin e Virxhinias Perėndimore, Shtetet e Bashkuara nė vitin 1966.

E njohur nė Amerikėn e Veriut si Mothman, kjo krijesė mitologjike, duket se paraqitet pak para njė katastrofe.
Koncepti i njeriut-flutur ėshtė lindur nga dėshmitarėt nė 1966 nė Virxhinian Perėndimore: ku shumė njerėz pretendojnė se kanė parė njė krijesė humanoide me krahė dhe sy tė kuq qė flakėronin.

Disa vėzhgime u ndoqėn deri nė 15 dhjetor 1967, kur u bė rrėzimi i urės sė Silver Bridge nė Point Pleasant, ku vdiqėn 36 njerėz .

Paraqitja e tij ėshtė parė edhe pas ngjarjes.

Nė vitet e 70-ta, studiuesi i ufologjisė John Keel mblodhi prova nė njė libėr tė quajtur Mothman Prophecies (Profecia e Hijeve) dhe sugjeron se njeriu flutur ėshtė njė krijesė nga njė botė tjetėr, funksioni i tė cilit ėshtė qė tė paralajmėroj njė fatkeqėsi tė afėrt.

Autorė tė tjerė si Jeff Wamsley dhe Andi Covin e rimarrin kėtė temė, e cila merr njė dimension universal: njeriu flutur ėshtė identifikuar me shumė entitete tė ngjashme, tė tilla si garuda aziatike apo zogjtė tonerre amerindien, dhe paraqitjet janė konsideruar si njė formė e njė dukuri globale tė lidhura me UFO-t.

Sipas tyre, kjo krijesė ėshtė vėnė re dhe ėshtė pėrshkruar nė mėnyrė tė njėjtė nė shumė vende, duke pėrfshirė Kinėn, Rusi, Kili, Gjeorgji, dhe nė shumė pjesė tė Lindjes sė Mesme.

Shumėllojshmėria e kėtyre raporteve, ku raportimi i parė shkon nė fillim tė shekullit tė nėntėmbėdhjetė, e kombinuar me pėrshkrimet ēuditėrisht tė ngjashme, sikur ndėrlikon analizat e kėrkuesve.

Njė shfaqje mė mahnitėse e njeriut-flutur qė ėshtė dokumentuar ka ndodhur mė 12 nėntor 1966 nė Point Pleasant.

Dita e rėnies sė World Trade Center nė Nju Jork me 11 shtator 2001 ėshtė shėnuar me dėshmi nė lidhje me praninė e njeriut-fltur pranė skenės sė krimit.

Njė foto mahnitėse e krijesė ka qenė marrė edhe nga grafiku Steven Moran, nga Kanali WTC.
Ekspertėt nuk janė nė gjendje deri tani tė konfirmojnė apo tė mohojnė vėrtetėsinė e fotografive.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njeriu-flutur

Mesazh  Fikrro prej 08.09.10 23:25

Ja edhe disa fotografi qe mund te konfirmojn qe njeriu flutur mund te ''ekzistoj''.Njeriu flutur paraqitet edhe ne Qarqet Pri:avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njeriu-flutur

Mesazh  Berti69 prej 10.09.11 23:53

Hulumtuesit amerikanė kanė propozuar dy teori pėr origjinėn e "qenieve fluturuese".

- Sipas teorisė sė parė, ushtria ka kryer njė serė eksperimentesh qė pėrfshijnė banorėt e zonave pranė instalimeve sekrete ushtarake.Eksperimentet kanė qenė tė vendosura rreth njė programi kėrkimor pėr kontrollin e mendjes, tė cilat do tė kanė pėrfshirė pėrdorimin e sinjaleve elektronike pėr tė prodhuar hallucinacione.

- Teoria e dytė thotė se krijesat me krahė ekzistojnė. Origjina e tyre ėshtė mjaft e errėt dhe e mbinatyrshme. Krijesat janė gjetur nė dimensionin tonė kohė pas kohe pėr tu zhdukur pa gjurmė nė njė dimension tjetėr.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njeriu-flutur

Mesazh  maqomaqo3 prej 11.09.11 5:31

shume interesant ky informacjon ,por ai qe fikro ka nxjere me duket si nje dicka tjeter ,krijese mitike eshte dhe ajo por zbesoj se eshte njeri flutur ,ai me shume i perngjan lakuriqit te nates sesa njeriut . lajmet dhe fotot qe jane bere i cfare madhesie thone se eshte ? nqs korespondojne me ate te figures qe ka paraqitur fikro atehere mund te jete nje lloj specie inteligjente apo jo se dime akoma . fikro ku e ke mare ate figure dhe cfare thuhej atje ku e more ? dikush ne kte forum ka thene se zanat jane sa nje pellembe dore ,ndoshta eshte nje zane e vdekur ajo qe ke paraqitur ti .
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njeriu-flutur

Mesazh  Jon prej 11.09.11 23:46

Ato janė krijesa tė natės.
Sytė e tyre janė tė kuq dhe kanė shkėlqim nė terr dhe kanė krahė pėr tė fluturuar.
Ato janė tė lidhura me legjendat e sė kaluarės nė Gargoyles dhe Valkyries.
Nė kohėn tonė ata nuk kanė shumė ndikim nė tokė, pėrveē qė krijojnė panik dhe janė shkak i kureshtjes.
Ata janė shpesh tė fshehur nė vende nėntokėsore dhe nuk dėshirojnė tė tėrheqin vėmendjen.

Kjo informatė ėshtė dhėnė nga Preston Nichols (i kontaktuar).
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njeriu-flutur

Mesazh  Admin prej 09.04.12 14:17


Krijesa, ashtu siē ishte parė nga njė prej dėshmitarėveReprezentimi artistikė nė bazė tė dėshmitarėve


Vizatimi e Mothman-it nga artisti Frank FrazettaKrijesa, e ri-imagjinuar nga C.WilkinsNė shtyp

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njeriu-flutur

Mesazh  Luli prej 23.04.12 13:38

Mothman

Mothman eshte emri i nje krijese misterioze qe pretendohet te jete pare duke u lajmeruar zyrtarisht ne Virginia Occidentale, e ne zonen e Ohio midis nentorit te vitit 1966 e dhjetorit 1967..

Deshmintaret e kane pershkruar ne dimesionet e nje njeriu me krahe te stermedha, sy te kuq ndriēues, fluturues me nje shpejtesi krejtesisht te pa matshme!

Njeriu Flutur eshte pare per here te pare ne 12 nentor te vitit 1966.

Nje grup prej pese burrash qe po pergatitnin nje varr ne nje varreze afer Clendenin, vune re nje krijese te habiteshme! ..ishte nje figure humane ne ngjyre gri varaku, me krah te stermedhenje, i cili fluturonte tek pemet aty afer!

Ky rast nuk u paraqit menjehere ”zyrtarisht” por u paraqit pas sinjalizimeve nga te tjere rreth kesaj krijese misterioze por edhe te frikshme.

Sinjalizimi i radhes vjen ne naten e dates 15 nentor, nga dy ēifte te rinjsh (familjar) te cilet ishin banues te zones Point Pleasant:
Roger & Linda Scarberry e Steve & Mary Mallette.

Sipas kallzimit te tyre- (Linda Scerberry, ishte e vetmja qe nuk deshironte te fliste apo me qarte; nuk deshironte te ngaterrohej me kete mesele) -ishin duke kaluar afer zones fabrikale (TNT) e cila dikur ishte centrali i vjeter elektrik Point Pleasant, ne kohen e luftes se dyte boterore u perdore per armatime, etj prodhime e depozitime ushtarake.

Perbri kangjellave prane nje gjeneratori te vjeter elektrik, vune re dy drita te kuqe te shendritshme!
Ndaluan makinen edhe u qasen me kurreshtje te shikonin se ē’fare ishte, por u tmerruan kur pane qe dritat e kuqe e te shendritshme, ishin sy te nje krijese te madhe ne forme njeriu, me krahe te palosura ne shpine!

Te terrorizuar, morren aratine per ta braktisur ate vend sa me pare.
Pa u cenuar fizikisht nga krijesa misterioze i cili kerkonte vetem te demostronte prezencen e tij, makina e tyre u shoqerua me fluturim nga vet ai deri diku afer qytetit.

Pasi arriten ne Mason Contry, kallzojne menjehere tek zevendes Sherifi i zones, Millard Halstead, i cili me vone deklaroi:
”I njoh keta te rinj qe kur kane lindur pasi jane vendas, nuk kane qene kurr ne probleme, por ate nate qe erdhen tek une, ishin me te vertet te tmerruar.. Une e mora seriozisht situaten e tyre duke e konsideruar akoma te tille”

Nje telekronist lokal i zones, e emeroji krijesen e mistershme me emrin ”Mothman” per analogjine e Batmanit, filmi-serial i cili asaj kohe ishte ne vrullet televizive ne Amerike.

Ne ditet pasuese, krijesa e mistershme tashme me nje emer ”Mothman” (Njeriu Mole) u pa edhe nga shume banore te tjere te zones duke e bere me faktuese prezencen e tij.
Rastet me te shumta ishin kallzimet per zonen e fabrikes.

Ne pergjithesi, te gjitha kallzimet flisnin ekzaktesisht per nje forme te kesaj krijese, i cili vetem demostronte prezencen e tij pa cenuar askend fizikisht!

Ja edhe nje liste e tyre, qe natyrisht secila ka versionin e saj shokues, por gjithnje te njejtin protagonsit; Mothman, Njeriun Flutur.

1 shtator 1966 – Scott Missouri
Shume persona treguan se kishin pare nje diēka ne forme njeriu qe fluturonte ne nje kuote te ulet.

1 nentor 1966 – Camp Conley Road
Garda Nacionale shenoji si raport, venien re te nje figure humane te erret mbi nje dege peme.

12 nentor 1966 – Varreza Clendenin
Pese burra aprovuan se kishin pare nje diēka fluturuese ne forme njeriu.

15 nentor 1966 – Zona TNT fabrika ushtarake ose centrali i vjeter elektrik Point Pleasant
Dy ēifte denoncuan rastin se kishin pare nje krijese me sy te kuq te ndritshem e cila i kishte ndjekur deri ne nje pjese rruge.

16 nentor 1966 – Zona TNT
Tre te rritur deklaruan se kishin pare nje gje ngjyre gri ne te murrme, i gjate, me sy te kuq te ndritshem.

17 nentor 1966 – Statale 7 Cheschire Ohio
Nje djale ishte terrorizuar nga nje diēka gri ne forme njeriu me sy te kuq te ndritshem, kishte nje hapesire krahesh rreth tre metra.

18 nentor 1966 – Zona TNT
Dy zjarrfikes faktuan qe kishin pare nje krijese gjigante me sy te kuq te ndritshem.

20 nentor 1966 – Campbells Creek
Gjashte adolishenta lajmeruan se kishin pare nje njeri fluturues, ngjyre gri, me sy te kuq e te ndritshem.

24 nentor 1966 – Point Pleasant
Dy te rritur e dy femije deshmuan se kishin pare nje gje gjigante qe fluturonte, me sy te kuq e te ndritshem.

25 nentor 1966 – Rruga perbri zones TNT
Nje burre me makine deklaroji se ishte terorizuar me ndjekje nga nje qenie misterioze, ngjyre gri me sy te kuq ndriēues.

26 nentor 1966 – Lowell Ohio
Dy te rritur e dy femije deshmuan se kishin pare kater zogje te medhenje te kolorit te murrme te gjate rreth 1.5 metra me nje hapje krahesh rreth tre metra.

27 nentor 1966 – Statale Albans
Nje grua shtepiake deshmon se kishte pare nje krijese ngjyre gri me sy te kuq e te ndritshem, me i gjate se nje njeri, ndaluar tek qendronte ne fushen aty prane.

27 nentor 1966 – Manson
Nje vajze deshmoji se kishte pare nje gje te pa imagjinueshme ne forme njeriu, ngjyre gri me sy te kuq te ndritshem qe po ndiqte makinen e saj nga mbas.

4 dhjetor 1966 – Aeroporti Gallipolis Ohio
Pese pilote deklaruan se kishin pare nje krijese te stermadhe fluturuese i cili arriti perbri avionit te tyre duke i shoqeruar per nje pjese kohe me nje shpejtesi 110 km/h konstante pa rrahur krahet.

6 dhjetor 1966 – Mayswille Kentucky
Nje postier deshmoi se kishte pare diēka misterioze e te pa shpjegueshme qe fluturonte.

6 dhjtetor 1966 – Zona TNT
Dy te rritur deshmuan per nje figure ngjyre gri me sy te kuq te ndritshem qe i ndiqte duke i trembur.

7 dhjetor 1966 – Statale 33 Ohio
Kater gra deshmuan per nje krijese fluturuese ne forme njeriu, ngjyre varaku me sy te kuq te ndritshem.

8 dhjetor 1966 – Statale 35
Dy gra deshmuan se kishin pare diēka misterioze mbi ne kodren aty prane, kishte sy te kuq e te ndritshem.

11 dhjetor 1966 – Zona TNT
Nje djale edhe nje burr deshmuan se kishin pare nje krijese fluturuese ne forme njeriu qe fluturonte me nje shpejtesi marramendese.

11 dhjetor 1966 – Statale 35
Nje grua deshmoji se ishte ndjekur nga pas teksa udhetonte me makinen e saj nga nje krijese e t’merrshme ngjyre gri me sy te kuq te ndritshem.

11 janar 1967 – Point Pleasant
Nje grua shtepiake deshmoji se kishte pare nje diēka te pa shpjegueshme porsi nje aeroplan i vogel i cili fluturonte ne nje kuote te ulet.

12 mars 1967 – Letert Falls Ohio
Nje grua deklaroji se kishte pare nje diēka fluturuese me krahe te stermedha qe kaloji perpara makines se saj.

19 maj 1967 – Area TNT
Nje grua deshmoi se nje krijese misterioze fluturuese me sy te kuq te ndritshem, i afrohej nje diēkaje tjeter te kuqe ne ajer duke u zhdukur menjehere.

2 nentor 1967 – Area TNT
Nje grua deshmoi se kishte pare nje krijese te stermadhe ne formen e nje njeriu i cili bente disa veprime te ēuditshme; rremonte token ne nje fushe aty prane (rremime te faktuara).

7 nentor 1967 – Chief Cornstalk Park
Kater burra teksa ishin ne gjueti, u shtangen nga pamja e nje figure gjigante me sy te kuq te ndritshem.. Njeri prej tyre theksoi se nuk ishte ne gjendje ta qellonte pasi ishte krejtesisht i terrorrizuar.

Njeriu flutur apo siē njihet ndryshe ne anglisht; Mothman, solli apo ju ngarkua faji i disa shkaterrimeve qe ndodhen ne kohet ne vazhdim.

Point Pleasant, nje ure e madhe u krodh duke u shkaterruar.. po ate dite kishin denoncuar zyrtarisht rastin Monthman, te cilin e kishin pare teksa qendronte siper mbi ure.

Edhe sot ne kohet me te avancuara, Mothman eshte deshmuar duke qene serisht pergjegjes i disa shkaterrimeve!

Ne nje fabrike nukleare ne Cernobil (Černobyl) te Ukraines, ndodhi nje shperthim fatal i cili solli shume pasoja te renda.

Disa punonjes te fabrikes, deklaruan se disa dite perpara se te ndodhte shperthimi, kishin pare ne xhiro aty prane nje krijese te ēuditshme qe fluturonte.
U deshen disa dite qe fabrika e kthyer ne ferr te shuhej nga flaket.

Mbas disa diteve pasi flaka ishte shuar duke lene ne pamje nje shkaterrim ngado, serisht u pa krijesa Mothman qe qendronte siper tymrave.. dukej sikur i thithte ato.
Qe prej asaj kohe Mothman mori edhe nje emer te dyte; Demoni i zi!

Rasti i fundit eshte rasti me i degjuar:
Kullat binjake ne Amerike!
Te gjithe kemi degjuar per kullat binjake, per shperthimin qe ndodhi atje.
Pergjate asaj skene terrori, shume njerez gjeten edhe kohe per te shkrepur foto nga me te ndryshme te kullave ne pervelim.
Disa nga nga fotografite, madje amatoriale, kishte kapur ne fluturim Mothman apo Demonin e zi i cili sillej rrotull kullave ne momentin e mposhtjes se tyre.

Fotografite u verifikuan nga FBI edhe nuk dolen askund pjese anomalie ne piksel, gje qe deshmonte se ishin foto reale por te pa pranueshme!
Per mos te lejuar hapjen e ketyre fotografive, FBI bllokoji daljet e tyre ne publik, duke mohuar kategorikisht jo vetem rastet e fotografive por edhe hipoteza te tjera jashte faktit aktual qe tashme te gjithe e dine.

Faktikisht.. fotografite kishin xhiruar me perpara se te vinte ne dore te FBI-se edhe keshtu ngelen ne xhiron multimediale edhe sot, por pa as edhe nje lloj aprovimi zyrtar.Sot ne Point Pleasant gjendet nje sklupture qe prezantone krijesen e mistershme Mothman, sklupture e realizuar nga Robert Roach, gjithashtu gjendet edhe nje muze i cili tregone enkas per Njeriun Mole, duke mbajtur perbrenda dokumente zyrtare te rasteve te denoncuara, foto te fabrikes, skluptura, etj materiale qe te ngjallin me te vertet kurreshtje.

Muzeumi eshte quajtur; Mothman Museum.

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njeriu-flutur

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi