Komplot boteror apo pa aftesi e OKB.s

Shko poshtė

Komplot boteror apo pa aftesi e OKB.s

Mesazh  Estilen prej 27.02.10 15:17
    • Njė komplot boteror kunder njerzimit,apo pa aftesi e OKB.se....?Kur ne flasim pėr uri ne botė, ka gjasa qe shpesh te behen fjalime
demagogjike dhe si te tilla nuk mund tė dėgjohen shume nga ata qe e kane per detyre te degjojne. Shpesh problemi ėshtė pėrjetuar si diēka qė nuk mund tė ndryshojė.Nė
jetėn tonė tė pėrditshme, ne mund tė mendojmė per tė bėrit bamirėsi duke
ndihmuar shume tė varfėr,duke dhene donacionetė ne organizatat bamirėse
ne besim.etj.etj...


Le te flasim me numra.


- 900 milion njerėz vuajnė nga uria dhe 2 miliard janė te ushqyer shumė keq
-Cdo vit ne bote vdesin rreth 11 milion femije per kushte lehetesisht te mundeshme per tu kryer,si te pakten dhurimi i nje gote uji etj.etj..


Shumė tė tjerė janė "tė humbur nė mes tė jetesės", te bėre tė padukshme nga varfėria e cila humb te gjitha gjurmėt e tyre,si mos mos regjistrimi nė lindje, si perfundim
shumė tė rinj ngelen jetime,dhe rezultati, ata pėrfundojne te organizuar nen arme ose si objekt
prostitucioni,trafiku biresimi,e trafikut tė paligjshėm tė organeve!Mbi 600 milionė prej tyre nėn 5 vjeē, mbijetojnė me mė pak se $ 1 nė ditė, 200 milionė vuajnė nga kequshqyerja dhe mė shumė se 110 milionė nuk shkojnė nė shkollė.


... Nga ana tjetėr ...
- 1 miliard e 142 milion njerėz janė mbipeshė.
- 29.2 milion
njerėz ēdo vit vdesin nga obeziteti (ne nje muaj shpenzohen 17,5 milionė euro pėr sėmundje
kardiovaskulare, 9 milionė euro pėr kancer, 3.8 milion pėr diabetin ...)


Organizata boterore per ushqim FAO ka rreth 3.500 punonjes,nga te cilet 1600 me pagese,per te zgjidhur problemet e ushqimit dhe te urise,por deklarojne qe e kane krejtesisht te pamundur te bejne detyren.Numri i te uriturve nė botė do tė rritet gjithnjė e mė shumė,pamvarsisht organizatave qė janė pėrgjegjėse pėr kėto probleme, dhe nuk mund tė gjejnė
njė zgjidhje!!!!??? Ndoshta sepse qe nga vitet gjashtėdhjetė, ēdo vit ne organizimin e takimeve te FAO.se, pėr tė diskutuar per urine,kane para tyre tryeza tė ngarkuar me ushqim, ndoshta pėr shkak se 70% tė tė punėsuarve te kesaj organizate nuk jetojnė nė tokė tė ''mallkuar'' , por nė Romė.


Nė mėnyrė tė qartė kjo"tavolinė" nė fshehtesi eshte e drejtuar nga sfera e financave tė larta Boterore. Tė ballafaquar me kėtė skenar, ēfarė mund tė bėjmė? Sigurisht ne nuk mund te "zgjidhim" problemin dhe eshte vėshtirė pėr ta zgjidhur, por ne mund tė ndergjegjesojme "vehten tonė"..... dhe ja se c'fare mund te bejme.

Le te bejme disa llogari te thjeshta

-Per te prodhuar 1 kg mish nevojiten 15000 litra uje
-Per te prodhuar 1 kg mish nevojiten 16 kg drithera.

-Prodhimi i 1 kg Mishi emetohen ne atmosfere nje ekuivalent me 36,4 kg di anidride carbonica ose dioksid tė karbonit; dhe mban mbi vehte ndotjen e ambjentit me 18% te sasise se pergjitheshme-Kafshėt janė njė burim i drejtpėrdrejtė clirimit te gazit metan, 23 herė mė e dėmshme se sa dyoksid karboni;
-Sot ne bote rriten e mbarshtrohen rreth 1 miliard e 300 milion gjedhe(bageti)Vetem ne SH.B.A,theren per konsum rreth 500.000 krere gjate 24 oresh
- 2 / 3 e tokės pjellore ne bote janė pėrdorur dhe perdoren pėr tė kultivuar drithera pėr kafshėt qė do tė theren.


Ja numėri i kafshėve tė papėrpunuar pėr prodhimin e mishit
- lope e vica= 1.300.000.000, - Derra = 1.000.000.000, - Dele + dhi = 1.700.000.000 -shpende= 12.000.000.000!


Shihet qe jemi ne njė kontrast theres me tė dhėnat e prodhimit te dritherave pėr njerėzit qė vdesin ēdo ditė nga uria (dy nga dhjetė!).
Pėrdorimi i 85% tė prodhimit tė drithėrave pėr tė ushqyer kafshėt dhe pastaj kete mish t'ja akordojne njerėzve te rracave te pasura,tregon per nje diskordance ne nivelin e te ushqyerit ne zona te ndryshme te botes.

Eshte llogaritur se pėr ushqimin e 1 miliard e 300milion bagetive, pėrdoren drithera,aq sa do duhej pėr tė ushqyer 9 miliardė njerėz! Pra, prodhimi aktual i drithėrave eshte

mė shumė se e mjaftueshme pėr tė ushqyer dhe rreth 2.5 miliarde njerez te tjere.:


Difekti vjen vetėm si rezultat i rishpėrndarjes se burimeve te tij ne mbare bote.Mbi 80% te ketyre ushqimeve merret vetem nga 40% e popujve te vendeve te pasura,atehere llogariteni vete se sa merr 60% i popujve,vetem 20%


Po sikur te prodhonim me pak mish per konsum,c'do te ndodhte..?
Do te kishim rritje te prodhimit te dritherave per popujt e vendeve te varfera,
do te kishim rritje te rezervave te burimeve ujore,qe sot ne bote eshte problem
do kishim shume here me pak ndotje nga gazi karbonik e gazi metan.
Sot ne bote prodhohen rreth 300 milion ton mish dhe llogaritet qe ne vitin 2050 kjo shifer do shkoje rreth 570 milion ton.


Keto shifra qe serviren nga zyrat e FAOs dhe OKBs,pse nuk perkthehen ne shifra per uljen e varferise boterore....?

Pse bota e Elitave qendrojne kaq indiferent para mijra viktimave te urise.
Mos valle ky eshte nje kompllot mbare boteror qe fusin ne veprim 'Ligjin per eliminin e popujve te rracave inferiore' nepermjet urise...?Qe ky kompllot eshte ne fuqi,kjo nuk do shume hamendesime,per vete faktin,se me popujt e botes se trete gjithmone jane kurdisur kurthe nga me monstruozet.
Rasti i fundit me 'bomben' gripi i derrit,a po me pare gripi i shpendeve e keni pare se c'dhune psikologjike eshte ushtruar me ta per tu bere kavie dhe viktima te ketyre konspiracioneve.
E kush mbajti pergjegjesi per anuncimin e' PRAGKATASTROFES'' per gripin e derrit..?
Askush!!!!!.
Kush mban pergjegjesi per vuajtjen e miliona njerzeve per kafshaten e gojes,kur bolleku duhet te ekzistonte per mbare njerzimin(sepse te mirat materiale ushqimore faktikisht ekzistojne.)
Mos valle udheheqja e larte boterore po pregatit kushtet per reduktimin e rraces njerzore ne parametra te llogaritura mire prej tyre...?
Ngelet per tu pare...!!!!

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi