Shifra 1

Shko poshtė

Shifra 1

Mesazh  Jon prej 27.02.10 2:37

..........Numri 1

.........................1 x 1 = 1
.......................11 x 11 = 121
.....................111 x 111 = 12321
...................1111 x 1111 = 1234321
.................11111 x 11111 = 123454321
...............111111 x 111111 = 12345654321
.............1111111 x 1111111 = 1234567654321
...........11111111 x 11111111 = 123456787654321
.........111111111 x 111111111 = 12345678987654321
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shifra 1

Mesazh  Odin prej 27.02.10 12:08

Piramida prandaj na qenka simbol masonik, sepse simbolizon 1 - fillesen.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shifra 1

Mesazh  Jon prej 26.08.10 12:46

Simbolika e numri NJĖ - 1Ka shumė gjėra pėr tė thėnė rreth numrit njė ... ky numėr simbolizon Pėrjetėsinė, Zotin, burimin e tė gjitha gjėrave.

Numri Njė grafikisht perfaqesohet nga rrethi, simboli i pėrjetėsisė dhe i pafundėsisė, dhe nuk ka fund apo fillim, ose njė pikė, simbol i Unitetit primordial nga Perėndia dhe kohezionit i botės.

Ky numėr ėshtė reflektuar nė ēdo gjė: Ēdo gjė ėshtė tek Ai, Ai ėshtė ēdo gjė (1X1=1 , 1:1=1)
Ai pėrfaqėson Adi-n, ndriēimin e parė, Planin Suprem Hyjnor.

Nga pikėpamja Kabbale ėshtė i lidhur me sferėn e parė nga pema Sefirotike Keter ("Kurora"). Prapa numrit Njė fshihet Urtėsia dhe njohuria e Lartė dhe Bashkimi me Pėrjetėsinė.

Sipas Biblės, numri Njė lidhet me dritėn, dita e parė (D1) e krijimit, pra "Fiat Lux".

Ky numėr ėshtė i lidhur edhe me elementin e zjarrit sepse me tė vėrtetė konsiderohet si elementi i parė, edhe pse ėshtė mjaft i diskutueshme me Akasha, Eter, por qė paraqet "Tė gjitha".
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shifra 1

Mesazh  gentjan kaloshi prej 26.08.10 14:30

Per mendimin tim numri 1 ka kuptim universal ,ate e gjejme kudo qe te ndodhemi.

Nqs jemi ne nje pyll me pisha shohim dhjetera peme te ngjashme mbase ne pamje te pare por asnjera nuk eshte e njejte.

Edhe dy binjake nuk jane te njejte ndryshojne duke filluar nga shenjat e gishterinjve, personaliteti, karakteri e keshtu me rradhe.

Imagjinoni rreth 6miliard njerez per nga 10 gishterinj te duarve dhe 10 te kembeve per momentin kemi arritur ne 120 miliarde kombinime shenjash ne vetem 1cm katror.

Po per ata qe kane vdekur dhe ata qe lindin?Beni llogarite vete ju.

Imagjinoni edhe grimcat e reres qe per ne jane te panumerueshme mund te jene material i njejte por ndryshojne per nga forma.Keta shembuj deshmojne per ekzistencen e AUTORIT qe krijon, permban dhe zhduk.
avatar
gentjan kaloshi

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shifra 1

Mesazh  gjilanasi prej 01.09.10 15:41

Kjo shifėr pasqyron njė vlerėsimin tė individualitet. Kjo rimėkėmbje mund tė jetė e manifestuar nė njė autonomi mė tė madhe, ambicie personale dhe origjinale.
Nė anėn tjetėr, kjo shifėr do tė thotė edhe individualizėm, egoizėm dhe njė tendencė tė pėrqėndroheni nė veten tuaj nė kurriz tė tė tjerėve.
Ata njerėz tė cilėt janė tė lidhur me numrin NJĖ kanė njė shije dominuese dhe konkurrence.

1 ėshtė i lidhur me universin, Perėndia ėshtė Burimi, Pika 0.Tranzicionit nga 1 nė 2 manifestohet nėpėrmjet ndarjes Grimcė / anti-grimcė.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shifra 1

Mesazh  Androo prej 12.11.11 22:26Gjashtė herė "1", magjia e numrit perfekt

Ata qė mendojnė se bota do tė pėrmbyset mė 20 dhjetor tė vitit 2012 kanė gabuar, pėr shkak tė optimizmit tė theksuar.

Katastrofat natyrore tė kėtyre ditėve, nga Tajlanda nė Itali, tė bashkuara me krizat ekonomike dhe politikat botėrore, tė bėjnė tė dyshosh se momenti i larjes sė hesapeve ėshtė tashmė afėr.

Madje mund tė themi se ka ardhur. Natyrisht qė parashikimet pėr fundin e botės mund tė pėrgėnjeshtrohen, sepse nėse do tė konfirmoheshin nuk do tė mbetej mė askush pėr tė dėshmuar.

Por teksa na vijnė nė mendje njė mijė e njė pyetje pėr fundin e botės, kemi tė drejtė tė mendojmė se pėrse fundi i botės nuk mund tė parashikohet nė njė datė ēfarėdo, por pikėrisht nė ditė domethėnėse nga pikėpamja numerologjike si 11.11.11. apo 20.12.2012.

Po ēfarė qėndron pas kėtyre shifrave, ēfarė i bėn ato mė tėrheqėse se tė tjerėt? Nga njė kėndvėshtrim, data e djeshme ishte shumė e veēantė nė kuptimin qė nuk ka data tė tjera ku tė gjitha shifrat tė jenė njėlloj. Nėse do tė kishim jetuar 900 vjet mė parė, sot do tė ishte pikėrisht 11.11.1111.

Edhe mė datėn 11.11.11 duhet tė kėnaqemi, sepse sipas numerologjisė ėshtė njė bashkim shifrash shumė i bukur por mbi tė gjitha, tėrheqės. Pėr shembull nėse do tė shumėzohet me vetveten, do tė pėrftohet njė palindromė e pėrbėrė me shifra nga 1 deri te 6, d.m.th 12.345.654.321.

Anasjelltas, numri 111.111 pėrftohet nga kėto shifra, duke shumėzuar 12.345 me 9 dhe duke shtuar 6. Me thėnė tė vėrtetėn nuk ka asgjė tė magjishme nė gjithė kėtė: gjėra analoge ndodhin pėr tė gjithė numrat, siē mund tė argėtohesh, pėr shembull duke nisur nga 11, katrori i sė cilės ėshtė 121, qė arrihet duke shumėzuar 1 me 9 e duke shtuar 2, e nė fund duke pėrfunduar me 111.111.111 qė nė mėnyrė analoge pėrfshin tė gjitha numrat nga 1 deri te 9.

Nga njė tjetėr kėndvėshtrim, 111.11.11 nuk ėshtė numėr prim dhe rezulton tė jetė produkti i 3 shumėzuar me 7, me 11, me 13, me 37. Nė kėtė pikė, numerologėt janė tė kėnaqur sepse secili prej kėtyre faktorėve ngjall interes nė vetvete.

Pėr shembull numri 3 mund tė lidhet me shumė trilogji tė rėndėsishme dhe data tė rėndėsishme pėr historinė njerėzore. Edhe pėr numrin 7 mund tė shkruhet njė libėr i tėrė, qė do tė pėrfshinte notat muzikore, ngjyrat e ylberit, mrekullitė e botės, mėkatet mė tė mėdha dhe betimet. Edhe 12 mund ta lidhim me muajt e vitit, orėt e ditės dhe tė natės, tributė e Izraelit apo apostujt e Krishtit.

Porsa i pėrket 37-s nė pamje tė parė duket njė numėr jo shumė interesant. Por nė fakt, duhet tė jetė, sepse tė gjithė numrat janė interesantė. Njė pjesė e magjisė sė numrave qėndron pikėrisht nė faktin se mund tė luash nė kėtė mėnyrė, duke shkuar nė krijim tė supozimeve sekrete magjike qė ata fshehin.

Sot shumė prej nesh e konsiderojnė numerologjinė thjesht si njė sėmundje infantile tė matematikės. Ashtu siē janė astrologjia, alkimia apo mitologjia krahasuar me astronominė, kiminė apo historinė.

Antikėt nė fakt nuk mund ta dinin apriori se cilat ishin rrugėt e duhura pėr tė mbėrritur te njė arsyetim i logjikshėm, ndaj i privuan tė gjitha mundėsitė qė kishin nė dorė. Si “atdhe” tė numerologjisė antike mund tė pėrmendim shumė shtete si Egjipti, India, Kina, Izraeli dhe Greqia. Nė kėtė tė fundit, nė veēanti Pitagora, hartoi njė konceptim mistik tė numrave.

Ai nuk u kufizua qė tė zbulonte vetėm vetitė aritmetike, por u jepte atyre edhe karakteristika numerologjike. Pėr shembull shenja e barazimit konsiderohej femėrore, sepse mund tė ndahej nė dy pjesė, ndėrsa mosbarazimi, mashkullor.

Pėr Pitagorėn, 6 ishte numri perfekt, sepse ishte e barabartė me shumėn e pėrpjesėtuesve tė saj (1,2,3). Megjithatė traktati mė i famshėm i numerologjisė nuk i pėrket kulturės perėndimore, por asaj lindore.

Bėhet fjalė pėr njė nga pesė klasikėt konfucianė “Ching, libri i ndryshimeve”, ku prezantohet njė vizion binar i botės bazuar nė 64 ezogramet, tė pėrftuara duke marrė nė tė gjitha mėnyrat e mundshme 6 segmente tė plotė apo tė ndarė.

E bazuar nė numrat nga 0 nė 63 tė shkruar nė bazė tė 2 dhe jo tė 10-s, duke pėrdorur vetėm shifrat 0 dhe 1, siē bėjnė programuesit elektronikė, nė vend tė shifrave nga 0 deri te 9 siē bėjnė njerėzit. Nė kėtė sistem 11.11.11 nuk ėshtė gjė tjetėr veēse pėrfaqėsimi binar i numrit 63.

Kjo korrespondon me ezogramin “Ch’ien”, (krijuesi) i pėrbėrė nga gjashtė segmente tė plotė. Fjalia qė “Ching” lidh me kėtė numėr ėshtė: “Krijuesi vepron me sukses sublim. Ėshtė e detyrueshme tė jemi tė kujdesshėm”. Nga ana tjetėr, Carl Gustav Jung nė vitin 1949 i kushtoi njė parathėnie tė famshme kėsaj vepre.

Ndėrsa Leibniz u habit kur mėsoi nga misionarėt jezuitė se Kina i kishte paraprirė me disa mijėvjeēarė zbulimit tė sistemit tė tij binar. Por jo gjithmonė kėto gjėra funksionojnė: pėrkundrazi, thuajse kurrė. Megjithatė nuk na ngelet gjė tjetėr veēse ta konsiderojmė datėn 11.11.11 si njė datė qė sjellė fat dhe jo tė kundėrtėn.
avatar
Androo

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shifra 1

Mesazh  55 prej 09.09.15 12:41

Numri 1 eshte Kether (nga Kabalah) eshte numri i Zotit. Nga 1 fillojne dhe ndahen numrat e tjere. Nga letrat tarot numri 1 eshte Magjistari, i cili eshte mban njohurin hyjnore brenda tij por nuk e shpreh dot kete mbase e ka humburne memorje lidhjen e tij me hyjnoren.
Ne doren e majte ai merr dijen nga Hyjnorja dhe me doren e majte e percjell ate ne toke. Dhe siper tij ai ka simbolin e pafundeisise numrin tete. Numri 1 eshte 1 ane e ploaritetit te energjise asaj pozitive dhe ashtu si magjistari i duhet lidhja e tij me ane negative te energjise ose e thene dryshe Priftereshen. Magjistari ketu e ka humbur lidhjen e tij me Hyjnoren duke u marrre arsyetime te kota dhe jo me gjera shpirterore. ai deshiron qe te arrij dominin me ane te vullnetit te tije, si dhe dominion mbi pese elementet e personalitetit te tij.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shifra 1

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi