Shkollat e Mistereve

Shko poshtė

Shkollat e Mistereve

Mesazh  Jon prej 23.02.10 13:16

Ēfare ishin Shkollat e MistereveKa burime tė cilat na tregojnė se Misteret janė po aq tė vjetra sa edhe vet njerėzimi… & sigurisht sa i “vjetėr” ėshtė pėrfundimisht njerėzimi? Megjithatė duke u kthyer mbrapa dhe, duke krahasuar & studiuar trashėgiminė njerėzore nga njė spėktėri gjėrė, takojmė Misteret nė bazėn e pothuajse tė gjitha lidhjeve tė shoqėrisė njerėzore.

Nėqoftėse do ti shikojmė gjėrat nė mėnyrė pak mė reale dhe duke tėrhequr perden e paragjykimeve, do tė shohim se pothuajse nė tė gjitha shoqėritė tradicionale takojmė Misteret & ceremoni Initacionuese, nga shkretėtirat e Mongolisė nė Azinė qėndrore & Polinezi, e deri nė anėn tjetėr tė qytetėrimeve parakolumbiane – Inka, Maja, Tolteka, Azteka – por dhe nė tė gjithė botėn e lashtė perėndimore duke filluar me Greqinė, Romėn, Keltėt e lashtė, Skandinavėt dhe sigurisht nė qytetėrime akoma mė tė vjetėr si Egjipti, India, Sumerėt…etj

Por ēfarė ėshtė Misteri? Ēfarė ėshtė Initacioni? Fjala Mister mund tė jepet me shumė interpretime:

1) Do tė thotė mesimdhėnia apokrifike tek tė zgjedhurit e pakėt.

2)Ceremoni e Shenjtė nėpėrmjet sė cilės transmetohet favorizimi i Perėndive.

3) Teleturgji Mistike e jo e afrueshme pėr tė painitacionuarit.

4) Veprime tė Shenjta mbi perceptimet njerėzore.

Duke kėrkuar kėrkuar interpretimin etimologjike kuptojmė se & qė tė dy fjalėt e kanė prejardhjen nga fjala e vjetėr greke mio – «μύω» – qė do tė thotė mbyll gojėn, mbyll sytė! Mund tė kujtojmė Arpokratin, atė djaloshin e ri qė takojmė nė skulpturat e Greqisė sė lashtė qė me gishtin e tij mbyll gojėn ose figurėn korresponduese nė Egjipt me Orin e shejntė qė buzėqesh, duke treguar se atė qė di, qė ka mėsuar dhe njeh nuk e diskuton, e mban tė fshehtė, e mbanė sekrete! Ata qė initacionohen nė Misteret mbibazore, ndalohet ti deklarojnė tek jo tė initacionuarit, duhet tė mbyllin gojėn…

Antropologėt modern e konsiderojnė Initacionin & Misteret si njė institucion tradicional dhe arkaik i cili lejon kalimin nga njė dimension psikologjik inferior tė ndėrgjegjes nė njė mė tė lartė, & kjo nėpėrmjet pėrjetimit tė njė momenti tė veēantė, njė teleturgji, njė ceremonie – njė veprimi qė bėhet me vetėdije dhe qėllim, siē do tė thotė fjala kryej.
Por kush ėshtė prejardhja e Mistereve? Kush ėshtė qėllimi i tyre? Pse i takojmė Misteret nė tė gjithė mbizotėrimin e planetit dhe nė tė gjitha perjudhat kohore?

Nga kėndvėshtrimi historik nuk ėshtė e qartė prejardhja e Mistereve, tė vetmet informacione na vijnė nga Esoterizmi, ku thuhet se Misteret i’u dhanė njerėzve nga Perėnditė, kur ata u shtuan nė popullsi, u shfaqėn pak tė zhvilluara & me intelekte tė shėndetėshme, u lind nga dėshirat dhe vetpėrfitimet, pasione tė panjohura deri atėhere, gjithashtu bėhej njė keqpėrdorim i dijes & i pushtetit, derisa u gjykua e nevojėshme tė limitohej numri i atyre qė “dinin”.

Kėshtu u shfaq Initacioni. Ē’do kombėsi krijoi njė system tė veēantė fetar, nė pėrputhje me nevojat e tyre shpirtėrore. Nevoja e mbulimit nga brezi nė brez u bėhej mė i prerė sepse nė tė njėjtėn kohė forcohej edhe personaliteti dhe vetpėrfitimi.

Nė fillim perdja e mbulimit ishte e hollė por gradualisht dendėsohej nė njė farė pike u drejtua drejt Mistereve. Kėshtu nė ēdo popull u themeluan dhe njėkohėsisht u zhvilluan skenat e jashtme.

Kush ishte pra qėllimi i kėsaj lidhjeje?

Qė njeriu tė rizbulojė, nėpėrmjet fytyrave tė shumta tė tij, tė vėrtetėn e tij mė brendėsore, ajo qė quhet Qėnia Brendėsore. Ky dimension brendėsor ėshtė i vetmi akses drejt tė Shejntės, tek e cila ndodhet instikti i pėrjetėsisė. Nė lashtėsi ishte e qartė se nė thelb njeriu ėshtė njė qėnie shpirtėrore, dhe qė ka akses tek e Shenjta.

Kjo rrugė kthimi drejt tė shejntės qė kultivohej nė Misteret, qėllimi i tyre bazor dhe kryesor ishtin gjėrat mė tė larta morale, sepse i lejonte njeriut tė hyjė nė esencėn mė tė thellė tė gjėrave, tė ndryshoi nivelin e ndėrgjegjes dhe kėshtu tė ndodhi njė shėndėrrim i vėrtet, njė harmonizim i cili ēon nė harmoninė perfekte, nė pėrputhjen me Njėshin.

Iambliku pėrmend: “Nė Misteret qėllimi ishte tė ēliroheshin njerėzit nga pasionet e tyre tė pashkėpuetshme, duke pastruar shikimin dhe duke zhdukur ēdo mendim tė keq, nėpėrmjet Shejntėsisė sė lartė me tė cilat shoqėroheshin kėto ceremoni tė shejnta”.

Kjo duket fare qaetė nė qytetėrimin Egjiptian, ku edhe pse nuk kishte dogma tė formalitetit eksluziv, ishte e vetmja Fe e vėrtetė – Feja e sė Vėrtetės sė Pėrjetshme. Nga pamja e jashtme kjo dukej me njė shkollė ku mėsoheshin artet, shkencat, etika, ligjvėnia por nga ana brėndėsore gjatė periudhės sė Mistereve ekzistonin tė gjitha vėrtetimet praktike pėr natyrėn dhe esencėn e gjėrave, tė fenomeneve kozmike. Ata qė mund tė njihnin esencėn e vėrtet tė gjėrave bėheshin Initacionantė.

Kėshtu, nė shoqėritė tradicionale nėpėrmjet lidhjes tė Initacionit, kandidati kishte mundėsinė nėpėrmjet Mitit – qė pėrfaqsonte tė vėrtetėn qiellore – tė mund tė paraqiste Fillimin e Shenjtė nė Tokė – nėpėrmjet Ceremonive – dhe tė arrijė shėndėrrimin e ndėrgjegjes, ringjijalljen, ripėrtėritjen – Initacionin.

Nėqoftėse i referohemi vėndit Grek takojmė Misteret Kabiriane, tė Elevsinės, Dionisake, tė Kretės etj. Dhe tek tė gjitha qėllimi ishte i njėjtė, nėpėrmjet nje pastrami dhe αγνότητα kandidati tė arrijė ripėrtėrimin e nevojshėm, ēlirimin e Shpirtit nga elementėt qė burgosin, pėrjetimin e pavdekshmėrisė sė tij.

Jeta dhe Vdekja u pėrket Perėndive, Misteret tė zgjedhurve, dhe ne njerėzve na pėrket mundimi pėr dije, dhe pėrmirėsimi i vetes tonė. Duhet qė ta mbajmė mend kėtė dhe tė pėrpiqemi ti afrohemi natyrės tonė Hyjnore, natyrėn e krijuesit tė cilėn nė pėrditshmėrinė tonė e harrojmė shpesh.

/dituri.wordpress/
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkollat e Mistereve

Mesazh  Hagel prej 29.09.15 22:09

Keto shkolla te Mistereve edhe sot vazhdojne qe te ekzistojne sic jane ajo e Pitagores, essenianet, rose-croix, alkimiste etj etj.
avatar
Hagel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi