Rusi - UFO

Shko poshtė

Re: Rusi - UFO

Mesazh  Neo prej 10.12.09 13:36

Dėshtimi i raketės ruse nxit thashetheme pėr UFODėshtimi i lansimit nga Rusia i njė rakete tė re ndėrkontinentale ka bėrė qė mbi qiellin e Norvegjisė tė paraqitet njė dritė e jashtėzakonshme.

Fotot dhe videot me fenomenin qė ėshtė quajtur Spiralja e Norvegjisė kanė qarkulluar me shpejtėsi nė sajte tė ndryshme nėpėr internet, duke nxitur thashetheme se ky ishte kontakti i parė me alienė.

Por gazetat Komersant dhe Vedomosti kanė cituar zyrtarė tė paemėruar tė mbrojtjes ruse, qė kanė thėnė se raketa Bulava e lansuar nga nėndetėsja kishte dėshtuar gjatė shkallės sė tretė.

E pėrditshmja Vedomosti raporton se lansimi i djeshėm i kėsaj rakete ishte dėshtimi i 9-tė prej gjithsej 13 provave tė kryera.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Rusi - UFO

Mesazh  Jon prej 21.02.10 13:45

Misteri i UFO-ve nė RusiPėrplasja e UFO-ve nė Dalnegorsk: Rosuelli i Bashkimit Sovjetik

Ēfarė ndodhi ekzaktėsisht atė natė dhe rrėfimet e dėshmitarėve okularė

Ky incident i UFO-ve i njohur ndėrkombėtarisht ndodhi nė vitin 1986, mė 29 janar, nė orėn 7:55 tė mėngjesit. Disa e kanė quajtur atė Rosuellin e Bashkimit Sovjetik. Informacioni nė lidhje me kėtė incident ėshtė dėrguar nga njė numėr ufologėsh rus.

Dalnegorsk ėshtė njė qytet i vogėl minierash nė Lindjen e Largėt tė Rusisė. Atė ditė tė ftohtė janari njė sferė e kuqe fluturoi nė kėtė qytet nga drejtimi juglindor, dhe kaloi njė pjesė tė Dalnegorsk, dhe u rrėzua nė malin Izvestkovaya (e njohur edhe si Gjatėsia ose Kodra 611, pėr shkak tė dimensioneve tė saj).

Objekti fluturonte ngadalė, dhe pa bėrė zhurmė, paralelisht me tokėn, ishte me njė diametėr rreth tre metra, me njė formė pothuajse perfekte tė rrumbullakėt, pa thyerje, ngjyra e saj ishte e ngjashme me atė tė ēelikut inoks.
Rėnia e anijes sė UFO-ve.

Njė dėshmitar okular, V. Kandakov, tha se shpejtėsia e UFO-ve ishte afėr 15 metra nė orė. Objekti ngjitej dhe zbriste ngadalė, dhe dritat e tij ngroheshin sa herė qė ngjitej. Nė qėndrimin e saj ndaj Kodra 611, objekti "u shkund", dhe ra poshtė si njė gur. Tė gjithė dėshmitarėt raportuan se objekti "tundej" ose "kėrcente".

Shumica e tyre kujtojnė dy "kėrcime". Dy vajzat mbajnė mend se objekti nė tė vėrtetė "kėrceu" katėr herė. Dėshmitarėt kanė dėgjuar njė goditje tė dobėt, tė mbytur. U dogj intensivisht nė buzė tė shkėmbit pėr njė orė.

Njė ekspeditė gjeologjike qė mbėrriti nė vend, i udhėhequr nga V. Skavinsky i Institutit tė Gjeologjisė dhe Gjeofizikės sė degės siberiane tė Akademisė Sovjetike tė Shkencave (1988), kishte konfirmuar lėvizjet e objektit nėpėrmjet njė serie analizash kimike dhe fizike tė shkėmbinjve tė mbledhura nga vendi.

Valeri Dvuzhilni, kreu i Komitetit Lindor tė Largėt pėr fenomenet anormale, ishte i pari qė hetoi aksidentin. Me ndihmėn e kolegėve tanė nė Rusi ky ėshtė pėrshkrimi mė i saktė i incidentit deri tani.

Ēfarė u gjet nė vendin e rrėzimit

Dr Dvuzhilni mbėrriti nė vend dy ditė pas rrėzimit. Bora e madhe kishte mbuluar zonėn nė atė kohė. Vendi i rrėzimit, qė gjendet i vendosur mbi njė buzė shkėmbi, ishte pa asnjė pikė dėbore. Shumė copa, nė njė shkėmb aty pranė, pėrmbanin grimca tė metaleve tė argjendta.

Nė buzė tė vendit u gjet njė trung peme. Ai ishte djegur dhe emetonte njė erė kimike. Objektet e mbledhura nė vend janė quajtur mė vonė si "rrjeta tė vogla", "topa plumbi", "dhe copa qelqi".

Pėrbėrja e materialeve

Njė ekzaminim mė i thellė zbuloi pronėsi materialesh shumė tė pazakonta. Njė nga "rrjetat e vogla" pėrmbante fije tė grisura dhe shumė tė holla prej (17 mikrometėr). Secila nga fijet ishte e pėrbėrė nga fibra edhe mė tė holla, tė lidhura me nyje.

Tė ndėrthurura me fibra shumė tė holla tė fijeve tė arit. Shkencėtarė sovjetikė, nė objekte tė tilla si dega Omsk e Akademisė sė Shkencave, analizoi tė gjitha pjesėt e mbledhura. Pa hyrė nė detaje tė veēanta mjafton qė tė thuhet se teknologjia pėr prodhimin e materialeve tė tilla nė tokė nuk ėshtė ende nė dispozicion ... Pėr tė dhėnė njė ide tė kompleksitetit tė pėrbėrjes sė copave, le tė shohim "topat e hekurit".

Secili prej tyre kishte pėrbėrjen e tij tė njėjtė kimike: hekur, dhe njė pėrzierje tė madhe tė aluminit, mangan, nikel, krom, tungsten, dhe kobalt. Dallime tė tilla tregojnė se objekti nuk ishte vetėm njė copė plumbi dhe hekuri, por njė ndėrtim heterogjen me bazė lidhjeve heterogjene me njė domethėnie precize.

Kur shkrihen nė njė vakum, disa copa zhvillohen mbi njė bazė, ndėrsa nė njė bazė tjetėr ato formojnė topat. Gjysma e topave tė plumbit ishin tė mbuluara me xham konveks, ashtu si edhe struktura. As fizikantėt dhe as metalurgėt fizik nuk mund tė thonė ēfarė strukturash janė, ēfarė pėrbėrjė kanė. "Rrjetat e vogla" kanė ngatėrruar shumė kėrkues.

Ėshtė e pamundur pėr tė kuptuar strukturėn e tyre dhe natyrėn e formimit. A. Kulikov, njė ekspert i karbonit nė Institutin e Kimisė nė Departamentin e Akademisė sė Shkencave nė Lindjen e Largėt, BRSS, shkruante se nuk ishte e mundur tė kishte njė ide se ēfarė ishin kėto "rrjeta".

Kjo i ngjan karbonit tė qelqit, por kushtet qė ēojnė nė formimin e kėsaj janė tė panjohura. Padyshim qė njė zjarr i pėrbashkėt nuk mund tė prodhojė njė karbon tė tillė qelqi.

Misteri


Aspekti mė misterioz i elementėve tė mbledhura ishte zhdukja, pas shkrirjes sė vakumit, tė arit, argjendit, nikelit, qė nuk ishin nė dhomė. E vetmja gjė qė mund tė jetė pak a shumė e lehtė pėr tu shpjeguar ėshtė hiri i gjetur nė vend.

Diēka biologjike ishte djegur gjatė rrėzimit. Njė tufė zogjsh, ndoshta, apo njė qen endacak, apo dikush qė ndodhej brenda objektit? Trajektorja jugperėndimore e objektit koenēidon vetėm me Kosmodromin Xichang tė Republikės Popullore tė Kinės, ku satelitėt janė lanēuar nė njė orbitė gjeo tė sinkronizuar me ndihmėn e raketave Great March 2. Nuk ka tė dhėna pėr ndonjė raketė tė nisur nga Kina nė fund tė janarit.

Nė tė njėjtėn kohė, Agjencia Sinxua njoftoi mė 25 janar 1988, se kishte pasur njė njoftim se ishte parė njė sfere me ngjyrė tė kuqe tė ndezur jo shumė larg nga Kosmodromi, ku fluturoi pėr 30 minuta. Eventualisht, UFO-t kishin pasur interes ndaj Kosmodromit kinez nė vitet 1989 dhe 1988. Ka edhe njė tjetėr detaj kurioz: nė vendin e rrėzimit 611, u zbuluan copėza tė vogla me ngjyrė gri tė lehtė, por vetėm nė zonėn e kontaktit.

Kėto ekzemplarė nuk korrespondojnė me asnjė prej varieteteve lokale tė tokės. Ajo qė ėshtė mė e ēuditshme, analiza spetroskopike e kampionėve pėrputhet me ato tė shtufit Yaroslavl tė depozitave polimetalike (p.sh. ekzemplarėt zotėronin disa elemente karakteristike tė Yaroslavl, por jo nga shtufi i Dalnegorsk,).

Ka mundėsi qė objekti tė ketė marrė, pjesė shtufi nė zonėn Yaroslavl. Metamorfoza e eksperiencės sė shtufit nėn efektin e temperaturave tė larta. Vetė vendi i rrėzimit ishte diēka si njė zonė anormale. Ishte "aktive" pėr tre vjet pas incidentit. Insektet e shmangnin kėtė vend. Zona preku pajisjet mekanike dhe elektronike. Disa njerėz, duke pėrfshirė njė farmacist lokal, nė fakt, u sėmurėn shumė rėndė.

Kodra e Mistereve

Kodra 611 ndodhet nė njė zonė me anomali tė shumta, sipas njė artikulli tė sovjetikes Tainy XX Veka. Edhe fotografitė e marra nė vend, kur u zhvillua mė pas, nuk arritėn tė tregonin kodrėn, por nuk tregojnė qartė as vende tė tjera.

Anėtarėt e njė ekspedite nė vazhdim raportuan mė vonė se elektrikėt e dorės sė tyre pushuan sė punuari nė tė njėjtėn kohė. Ata kontrolluan elektrikėt pas kthimit nė shtėpi, dhe zbuluan se i ishin djegur telat.

Tetė ditė pas rrėzimit tė diskut fluturues nė kodrėn 611, mė 8 shkurt, 1986, nė orėn 8:30 tė mėngjesit, dy sfera mė tė verdha fluturuan nga veriu, nė drejtim tė jugut. Duke arritur nė vendin e rrėzimit, ata e rrethuan atė katėr herė, pastaj u kthyen pėrsėri nė veri dhe fluturuan lart.

Pastaj mė 28 nėntor 1987 (natėn e sė shtunės, 11:24), 32 objekte fluturues ishte shfaqur nga hiēi. Ka pasur qindra e dėshmitarė, duke pėrfshirė ushtarakė dhe civilė. Objektet fluturonin mbi 12 vendbanime tė ndryshme, dhe 13 prej tyre fluturuan pėr nė Dalnegorsk dhe nė vendin e pėrplasjes.

Tre prej UFO-ve fluturuan mbi vendin, dhe pesė prej tyre ndriēuan malin aty pranė. Objektet lėviznin pa bėrė zhurmė, nė njė lartėsi midis 150-800 metrash. Asnjė nga dėshmitarėt okularė nuk mendoi se ata ishin me tė vėrtetė UFO. Ata qė oservuan objektet supozuan se ishin avionė tė pėrfshirė nė ndonjė fatkeqėsi, ose rėnie meteorėsh.

Ashtu si edhe objektet fluturonin mbi shtėpi, ata krijuan interferencaa (televizorėt, funksionet e telegrafit). Oficerė tė ministrisė sė Punėve tė Brendshme, tė cilėt ishin tė pranishėm, dėshmuan mė vonė se ata i vunė re objektet nga njė rrugė, nė orėn 23:30 (koha e saktė). Ata panė njė objekt tė zjarrtė, duke fluturuar nė drejtim tė Gorely.

Pėrballė zjarrit tė "flaktė" ishte njė sferė pa dritė, dhe nė mes tė objektit ishte njė sferė e kuqe. Ishin tė pėrfshirė edhe njė grup punėtorėsh tė gurores midis dėshmitarėve okularė. Ata vėzhguan njė objekt nė orėn 11:00.

Njė objekt fluturues cilindrik gjigand fluturonte drejtė e nė minierė. Madhėsia e tij ishte ajo e ndėrtese pesėkatėshe, gjatėsia e saj rreth 200 ose 300 qind metra. Pjesė e pėrparme e objektit ishte e ndriēuar, si njė metal i djegur.

Punėtorėt u frikėsuan se objekti do tė rrėzohej mbi to. Njė nga drejtuesit e minierės e vėzhgoi objektin nė orėn 11:30. Objekti ishte duke lėvizur ngadalė nė njė lartėsi prej 300 metrash. Ai ishte i madh, dhe kishte formėn e njė cigareje puro. Menaxheri, emri i tė cilit ishte Levakov ka deklaruar se ai e njihte mirė Aerodinamikėn, e dinte teorinė dhe praktikėn e fluturimit, por nuk e dinte qė njė trup mund tė fluturonte ngadalė pa krahė apo motorė.

Njė tjetėr dėshmitar, njė mėsuese e kopshtit tė fėmijėve, pa diēka tjetėr. Ishte njė sferė e ndritshme, verbuese nė njė lartėsi prej nėntė katėsh. Lėvizte ngadalė pa bėrė zhurmė. Pėrballė sferės Markina vėrejti njė objekt tė errėt, metalikė qė ishte i gjatė rreth 10-12 metra. Ai fluturoi mbi njė shkollė.

Atje objekti emetoi njė rreze (diametri i saj ishte rreth gjysmė metri). Ngjyra e rrezes ishte violet-kaltėrosh. Terreni mė poshtė u ndriēua, por nuk ka pasur hije tė objekteve mė poshtė. Pastaj objekti nė qiell i afrohej njė mali dhe fluturonte mbi tė. Ai ndriēonte malin, emetonte njė projektor me dritė tė kuqe, dhe pastaj u largua, duke fluturuar mbi malin.

Asnjė lėshim raketash nuk ėshtė zhvilluar nė ndonjė kosmodrom sovjetik mė 29 janar, 1986, apo 28 nėntor 1987. Pėrfundimi i Dr Dvuzhilni ėshtė se kemi tė bėjmė me njė keqfunksionim tė sondės hapėsinore aliene qė u rrėzua nė kodrėn 611. Njė tjetėr hipotezė ėshtė se objekti arriti tė ngjitet, ikja (pothuajse nė njė copė), nė drejtimin veri-lindor dhe ndoshta u rrėzua nė tajgėn e dendur.

Dėshmia e dėshmitarit

Njė dėshmitar okular, V. Kandakov, tha se shpejtėsia e UFO ishte afėr 15 metra nė orė. Objekti ngjitej dhe zbriste ngadalė, dhe dritat e tij ngroheshin sa herė qė ngjitej. Nė qėndrimin e saj ndaj kodrės 611, objekti "u shkund", dhe ra poshtė si njė gur.

Si ndodhi


Tė gjithė dėshmitarėt raportuan se objekti "tundej" ose "kėrcente". Shumica e tyre kujtojnė dy "kėrcime". Dy vajzat mbajnė mend se objekti nė tė vėrtetė "kėrceu" katėr herė. Dėshmitarėt kanė dėgjuar njė goditje tė dobėt, tė mbytur. U dogj intensivisht nė buzė tė shkėmbit pėr njė orė.

Njė ekspeditė gjeologjike qė mbėrriti nė vend, i udhėhequr nga V. Skavinsky i Institutit tė Gjeologjisė dhe Gjeofizikės sė degės siberiane tė Akademisė Sovjetike tė Shkencave (1988), kishte konfirmuar lėvizjet e objektit nėpėrmjet njė serie analizash kimike dhe fizike tė shkėmbinjve tė mbledhura nga vendi.

Valeri Dvuzhilni, kreu i Komitetit Lindor tė Largėt pėr fenomenet anormale, ishte i pari qė hetoi aksidentin. Me ndihmėn e kolegėve tanė nė Rusi ky ėshtė pėrshkrimi mė i saktė i incidentit deri tani.

Pėrbėrja e materialeve

Njė ekzaminim mė i thellė zbuloi pronėsi materialesh shumė tė pazakonta. Njė nga "rrjetat e vogla" pėrmbante fije tė grisura dhe shumė tė holla prej (17 mikrometėr). Secila nga fijet ishte e pėrbėrė nga fibra edhe mė tė holla, tė lidhura me nyje.

Tė ndėrthurura me fibra shumė tė holla tė fijeve tė arit. Shkencėtarė sovjetikė, nė objekte tė tilla si dega Omsk e Akademisė sė Shkencave, analizoi tė gjitha pjesėt e mbledhura.

Pa hyrė nė detaje tė veēanta mjafton qė tė thuhet se teknologjia pėr prodhimin e materialeve tė tilla nė tokė nuk ėshtė ende nė dispozicion ... Pėr tė dhėnė njė ide tė kompleksitetit tė pėrbėrjes sė copave, le tė shohim "topat e hekurit". Secili prej tyre kishte pėrbėrjen e saj tė njėjtė kimike: hekur, dhe njė pėrzierje tė madhe tė aluminit, mangan, nikel, krom, tungsten, dhe kobalt.

Misteri

Aspekti mė misterioz i elementėve tė mbledhur ishte zhdukja, pas shkrirjes sė vakumit, tė arit, argjendit, nikelit, qė nuk ishin nė dhomė. E vetmja gjė qė mund tė jetė pak a shumė e lehtė pėr tu shpjeguar ėshtė hiri i gjetur nė vend.

Diēka biologjike ishte djegur gjatė rrėzimit. Njė tufė zogjsh, ndoshta, apo njė qen endacak, apo dikush qė ndodhej brenda objektit? Trajektorja jugperėndimore e objektit koenēidon vetėm me Kosmodromin Xichang tė Republikės Popullore tė Kinės, ku satelitėt janė lanēuar nė njė orbitė gjeo tė sinkronizuar me ndihmėn e raketave Great March 2.

Nuk ka tė dhėna pėr ndonjė raketė tė nisur nga Kina nė fund tė janarit. Nė tė njėjtėn kohė, Agjencia Sinxua njoftoi mė 25 janar 1988, se ishte pasur njė njoftim se kishte parė njė sferė me ngjyrė tė kuqe tė ndezur jo shumė larg nga Kosmodromi, ku fluturoi pėr 30 minuta. Eventualisht, UFO-t kishin pasur interes ndaj Kosmodromit kinez nė vitet 1989 dhe 1988.

Vendi i UFO-ve

Tetė ditė pas rrėzimit tė diskut fluturues nė kodrėn 611, mė 8 shkurt, 1986, nė orėn 8:30 tė mėngjesit, dy sfera mė tė verdha fluturuan nga veriu, nė drejtim tė jugut. Duke arritur nė vendin e rrėzimit, ata e rrethuan atė katėr herė, pastaj u kthyen pėrsėri nė veri dhe fluturuan lart. Pastaj mė 28 nėntor 1987 (natėn e sė shtunės, 11:24), 32 objekte fluturues ishte shfaqur nga hiēi. Ka pasur qindra e dėshmitarė, duke pėrfshirė ushtarakė dhe civilė.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Rusi - ufo

Mesazh  Estilen prej 25.03.10 12:48

Baze sekrete ne Rusi
Pamja qe shihni eshte nje objekt qe ka tronditur opinionin per nga ngjashmeria me nje disk fluturues.
Kjo foto eshte bere ne afersi te nje baze sekrete Ruse,e cila nuk dihet perfundimisht,se c'destinacion ka.

Larg vemendjes se njerzve dhe mjeteve te informimt,Rusia ka disa muaj qe vazhdon ndertimin e disa objekteve,thuhet,me qellim te prodhimit te mjeteve per nje tip te ri mbrojtje nga ajri.

Ketu,thone vezhguesit,ose do prodhohen mjete luftarake te tipit disk flutures,per kunderveprim nga nje invazion i mundshem nga jashtetokesoret,ose ketu po ndertohet nje Ufodron,baze per ulje te mjeteve te paindentifikuara.

Ne pergjigje te disa gazetarve per sekretin e bazes,nje titullar eshte pergjigjur,se po eksperimentojme mjete mbrojtese te 'moshes'se re,qe kane nje efikasitet te larte ne shfrytezimin e energjise, e shume te manovrushme.Ndoshta kjo pergjigje fsheh shume mistere te tjera.

Opinioni publik eshte tronditur nga pamjet e ketyre mjeteve,te ngjashme me Ufot.

Shume analiste deklarojne se nuk jemi para nje thjeshtezimi te situates reale,po para nje pregatitje te etheshme qe po behet ne drejtimit zhvillimit te teknollogjise sekrete jashtetokesore..!!!!

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rusi - UFO

Mesazh  Jon prej 12.05.10 13:41

Rosuelli Rus

avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ufo ne Rusi

Mesazh  Neo prej 16.05.11 13:27

Ushtria shtiu nė UFO?


Banorėt e fshatit Lespolin nė Rusi mbetėn tė befasuar kur nė qiellin e natės panė njė objekt tė madh rrotullues. Banorėt u mbyllėn nė shtėpi nga frika dhe filluan ta vėshtrojnė objektin, ndėrsa sipas pėrshkrimeve thuhet se ata kanė parė njė pjatė tė madhe fluturuese.

Objekti ėshtė vėrejtur edhe nga baza e afėrt ushtarake, edhe pse nuk dukej nė radar. Pėr tu mbrojtur nga kėrcėnimi potencial dhe pa dashur tė fillojnė njė konflikt tė hapur me fluturaken e panjohur, ata shkrepėn vetėm disa fishekzjarrė ndriēuese.

Pas kėsaj ky objekt, sipas raporteve, u zhduk. Edhe pse banorėt janė tė bindur se kanė parė njė fluturake jashtėtokėsore, shpejtė erdhi edhe sqarimi i ekspertėve ushtarak dhe shkencorė.

Njėra nga sqarimet ishte se ndoshta objekti ka qenė ndonjė meteor ndriēues ose ndonjė fenomen tjetėr atmosferik, i cili gjatė pėrzierjes me molekulat e ujit dhe gazrat e moēalit, mund tė shkaktojė njė efekt tė ngjashėm.

Sqarimi tjetėr ishte se ndoshta bėhet fjalė pėr migrimin e karkalecave ndriēues. Por asnjėra prej kėtyre dy teorive nuk sqaron pse ushtria u detyrua tė intervenojė. Raportin nė lajme mund ta shihni nė videon mė poshtė:

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

RUSI - UFO

Mesazh  Jon prej 10.09.11 13:37

UFO nė vendin e aksidentit tė hokeistėve?!

Nėpėr internet ėshtė duke qarkulluar njė incizi, nė tė cilin shihet njė objekt fluturues i paidentifikuar (UFO) – qė paraqitet nė qiell vetėm pak ēaste pasi avioni "JAK-42" me okejsitė tė Lokomotiva Minsk u rrėzua dhe ra nė lumin Vollga.
Shkaku i rėnies ende nuk dihet, por besohet se bėhet fjalė pėr avari teknike ose karburant jocilėsor. Sipas informatave tė fundit nga Rusia, nė kėtė aksident kanė pėsuar 45 persona, nga tė cilėt vetėm njėri ka shpėtuar. Nė avion gjendeshin kanė qenė 39 hokeistė, nga tė cilėt 13 tė huaj.

avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rusi - UFO

Mesazh  Luli prej 29.01.14 14:49

Turizmi nėn brandin e UFO-sItinerari i ri turistik me tematikė ufologjike (UFO) nėpėr rajonin e Leningradit ėshtė i destinuar pėr tė fituar popullaritet tė madh. Ai sugjeron, sė pari, vizitimin e vendit tė rėnies sė diskut fluturues (UFO), dhe sė dyti, njohjen me kulturėn unikale tė Vepsianėve lokalė - popullsisė sė vogėl nė numėr tė familjes Finno-Ugric.

Kjo zonė me famė anomale pėrtej pyjeve tė pashkelur vepsianė u bė e njohur aty nga viti 1961. Atėhere, natėn e datės 27 nė tė gdhirė tė 28 prillit, nė rajonin e liqenit Korb u pėrplas me tokėn njė objekt masiv i panjohur nė formė cilindrike. Pasi u zhyt nė ujė, ai rrėshqiti gradualisht 20 metra pėrgjatė fundit tė liqenit duke shtyrė pėrpara vetes njė masė tė madhe lymi (llomi) me lartėsi mbi 1.5 metra. Liqeni u studiua mė pas nga zhytėsit ushtarakė, tregon

Kryetari i Komisionit ufologjik tė Shoqatės gjeografike ruse Mihaill Gershtein:
- Por vetė objekti (trupi), i cili zhvendosi kėtė plast toke, nuk u gjend aty. Por nė tė njėjtėn kohė u zbulua njė anomali mjaft interesante. Copa e akullit, e cila u thye nga kontakti me trupin dhe notonte nė vrimėn e ēarė prej tij, mori njė ngjyrė tė gjelbėr intensive, kurse pjesa tjetėr e akullit nuk u ngjyros me njė kolor tė tillė. U morrėn mostra tė akullit, por shkaqet e ngjyrės sė gjelbėr nuk mundėn t’i gjenin megjithatė. Edhe mostrat e lymit tė fundit tė liqenit nuk treguan asgjė tė pazakontė.

Pėrjashtimi i vetėm u bėnė topat e vegjėl misteriozė, qė ishin aq tė lehtė sa qė pluskonin mbi sipėrfaqen e ujit. Doli se kėto topa nuk ishin me origjinė bimore, por me njė pėrbėrje shumė tė komplikuar kimike. Pas analizimit tė tyre u shpreh sugjerimi se ata janė formuar gjatė kohės sė procesit tė temperaturės shumė tė lartė, tė tillė si saldimi.

Sipas tregimeve tė banorėve lokalė, natėn tjetėr, pas rėnies sė UFO-s, gjatė katėr orėve nga ana e liqenit vinte njė uturimė e fortė, sikur dikush po pėrpiqej tė ngrohte njė motor tė fuqishėm. U shpreh supozimi se kėta tinguj i lėshonte njė objekt i panjohur, i cili erdhi pėr tė shpėtuar diskun e rėnė fluturues.

Shkencėtarėt e pothuajse tė gjitha instituteve tė Leningradit, aktualisht Shėn Petersburgut, qė u pėrfshinė nė studimin e kėtij fenomeni, nuk mundėn ta zbulojnė megjithatė misterin e liqenit Korb. Pas kėsaj ndodhie nė gropėn e madhe, tė formuar nga rėnia e diskut, u rrit njė bimėsi fantastike e harlisur. Se ēfarė kontribuon pėr njė rritje tė kėtillė tė bimėve, ekspertėt nuk e kanė gjetur dot deri tani.

Historia gjysmė-detektive me UFO-n ėshtė shndėrruar tani nė njė ufo-brand origjinal tė rrugės sė re turistike etnografike nė pyllin mistik vepsian, ku jeton nė fshatra tė vogla popullsia rrėnjėse e Qarkut tė Leningradit. Atje turistėt do tė kenė mundėsi tė bėhen pjesėmarrės tė festave folklorike vepsiane, tė vizitojnė muzeun historik dhe tė mėnyrės sė jetesės sė vepsianėve, kishat prej druri, tė shikojnė prodhimet e zanateve popullore tė tyre, tė provojnė kuzhinėn kombėtare dhe birrėn origjinale vendase.

Maria Domnickaja
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rusi - UFO

Mesazh  Luli prej 10.05.14 18:34

UFO shėtitet nė rrugėt e RusisėKjo video shfaq momentin kur njė UFO kalon nėpėr njė rrugė nė njė zonė industriale nė Rusi.

Videoja e gjatė 44 sekonda, e publikuar nė YouTube, shfaq njė objekt tė bardhė qė fluturon nė zonėn industriale tė Prokopyevskyt, Rusi.

Klipi ėshtė shikuar mė shumė se 30 mijė herė dhe ka mė shumė se 56 komente nga Ufologėt, qė kanė tentuar tė sqarojnė fenomenin e ēuditshėm.

Njė postues i njohur me emrin Russell Davis nga Anglia ka thėnė se njė gjė tė ngjashme e sheh 12 herė nė ditė nė qytetin e tij Shrewsbury.

“Ata dalin natėn qė t’i shmangen ushtrisė dhe kontrolleve tė shumta”, ka komentuar ai.

“Kėta janė jashtėtokėsorė tė vegjėl qė dėrgohen nga njė anije mė e madhe. Ata monitorojnė emocionet dhe sjelljet e njerėzimit”, ka shkruar Davis.

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rusi - UFO

Mesazh  Equinox prej 15.04.15 1:05

avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rusi - UFO

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi