'Syri' i Zotit....

Shko poshtė

'Syri' i Zotit....

Mesazh  Estilen prej 18.02.10 22:13

Astronomėt kanė rrėmbyer nga hapėsira kozmike njė foto aq qiellore dhe tė mrekullueshme qė ėshtė quajtur si Syri i Zotit.
Syri ka njė ngjyrė blu tė kornizuar me ngjyrė tė bardhė qė vazhdon me
njė ngjyrė mishi qė nga larg ngjan me njė sy gjigand, tė cilin
astronomėt e quajtėn Syri i Perėndisė. Por, ky sy ėshtė kaq i madh sa
pėrmban nė tė galaktika mė vete dhe drites i duhen 2 1/2 vjet per ta
kaluar ate. Objekti qė ngjan me njė sy nė fakt njė grumbull gazi qė
duket sikur zien brenda njė ylli qė aktualisht ndodhet 700 vjet larg
nga kostelacioni i Aquarius. Kjo mund tė shihet edhe nga amatorėt e
astronomisė duke pėrdorur teleskopa tė vegjėl. Kurse fotoja e publikuar
u realizua nga njė teleskop gjigand nė Observatorin e Europės Lindore
nė malin e La Sillas nė Kili.
Ekspertėt thonė se sistemi ynė diellor do tė ketė tė njėjtin fat si ylli por vetėm pesė miliard vjet mė pas.


Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi