Sirenat

Shko poshtė

Sirenat

Mesazh  Estilen prej 18.02.10 12:29

Sirenat.....


Qė nga odisea e Homerit qe ishte pėrmendja e parė e dokumentuar e ekzistencės sė qėnieve peshk-gjysmė njeri,tė quajtur sirena e deri vone ishin harruar.Kėto legjenda gėzojnė besueshmėri tė madhe tė popujve skandinave dhe ato tė bregdetit Adriatik.Por jo vetėm legjenda,por disa dokumente mesjetare dėshmojnė kontakte dhe madje edhe kapjen e tyre.Keto legjenda gjysme reale nuk ishin te huaja as per arabėt e as per popujt e detarėve te Indochines.


Shkencėtarė britanikė dhe franceze thonė se kėto qenie tė vėrteta i pėrkasin llojeve
tė produkteve tė detit,te quajtur dugongi dhe manatees, zemrat e tė cilėve shquhen per gjėndra mammary te pranishme nė formėn e njė bisht si
delfinė duke i klasifikuar ato si gjitare.
Dikush nga shkencetaret ato i quajti krijesa te hereshme,ne evoluim e siper....!!!?
Pas vendimit tė dhėnė nga shkenca, sirenat ishin harruar krjtesisht.

Kohėt e fundit, megjithatė, zoologet amerikanėt u pėrballėn me raporte tė
ēuditshme qė vinin nga Papua New Guinea, kualiteti i tė cilave dhe
raportet e besueshmėrisė ishin tė vėshtira pėr tė kundėrshtuar.

Antropolog Ray Wagner e Universitetit tė Virxhinias ka mbledhur dėshmitė e qindra banoreve te papuas, te cilet pretendonin se kishin parė te ashtu-quajtur "Burrat e
detit, te ngjashen me qenie njerėzore, gjysma e trupit tė poshtem
pėrfundonte me njė bisht.

Njė histori e Papuas e vjetėr, tregon se njė sirene femėr ishte kapur nė rrjetat e peshkimit Ajo kishte lėkurė tė holla, pothuajse tė bardhė, flokė tė gjatė, te zinj me
figura tė tilla si njerėz, me pėrjashtim tė gojės qė dukej e
ēuditshme, e drejtė dhe e buzėt.te holla
.Femrat posedonin organet
seksuale tė ngjashme me ato tė njeriut, vetėm ndryshim i madh qė
kishin,njė kėmbė,nje gju,nė kyēin e kėmbės janė tė bashkuar dhe kėmbėt
bė opposable, si fins delfini te shpejt


Kėto krijesa, tė cilat fiset barok dhe nakela i quajne me emrin emrin Ri, ushqehen me peshk tė vogėl,kane frymėmarrje si cdo gjitare dhe degjojne si te gjithe njerzit e zakonshem
.

Nė vitin 1983 biologu Ray Macka nė Universitetin e Ēikagos thotė se "Njė
sirenė e vėrtetė - gjysmė njeri e gjysmė peshk - ėshtė njė pamundėsi
gjenetike. Por kėto krijesa mund tė jenė njė specie e panjohur e
sirenave (grupi i gjitarėve qė pėrfshin dugongii dhe lamantinii). Ri(emri vendas i sirenave) mund tė jetė edhe si njė grup humanoid, tė prodhuara nga defektet
gjenetike.


Antropologu Ray Wagner beson ne "kushtet anatomike dhe evolucionare'',qe kėto krijesa mbartin ne vehtevehte, por e diskutueshme eshte origjinaliteti i raporteve
Njė ekspeditė ne vitin 1983 u ngrit per te zbuluar shumėllojshmerine e ndryshme te peshqve.

Duke degjuar vendasit per tregimet rreth Ri, specialistėt kanė treguar fotot e manatees
dhe dugongi(sirenave) qe kane jetuar nė Australi dhe ujrat e New Guinea , por
fiset e dinin qe kėto qenie kishin dallime midis tyre nga ata qė quajtur Ri.


Gjate kesaj ekspedite u bene dhe dy fotografi te te ashtuquajturave sirena,por ne distanca te medha dhe fotot ishin jo fort bindese.
Fotografite pėrshkruanin njė serene me bisht qe notonte,me njė trup i hollė me hark nė
sipėrfaqe te ujit. Pas largimit nga vendasit,shkencetaret e ekspedites kanė dhene nje raportort per kete ndodhi,raport qe nuk pati ate shkelqim qe pritej.
Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Sirenat ekzistojne

Mesazh  mario prej 29.04.10 9:46

kerkoni ne youtube dhe keni per te gjetur video te krijesave qe ngajne me sirenat....
avatar
mario

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sirenat

Mesazh  roland shira prej 30.04.10 23:58

si ka mundesi qe nje qenie shtazore te jete edhe gjitare ??? pyetja eshte kto qenie riprodhohen si njerezit e zakonshem apo si peshqit me ane te vezeve ?
avatar
roland shira

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sirenat

Mesazh  Jetmira prej 23.07.13 12:19

Filipine, sirenat e pėrrallės shndėrrohen nė realitet
Ndoshta as Hans Christian Andersen nuk do ta kishte menduar se krijesat e fantazisė sė tij, sirenat, mund tė ishin reale dhe ti shihte nė pishinė.

Megjithatė nė Filipine ėshtė hapur njė shkollė pėr t’u “bėrė” sirenė. Akademia ėshtė hapur nė Manila dhe aty mund tė regjistrohen tė gjithė vajzat qė aspirojnė tė bėhen “krijesa tė detit”.

10 korrik 2013 (gazeta-Shqip.com)
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sirenat

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi