Thėnie nga Paulo Coelho

Shko poshtė

Thėnie nga Paulo Coelho

Mesazh  Elizza prej 16.02.10 21:58

Ja disa nga gjėrat qe kam mėsuar nė jetė - Paulo Coelho


avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Paulo Coelho

Mesazh  Zattoo prej 09.10.11 23:47

"Tė gjitha betejat e jetės na mėsojnė diēka, madje edhe ato qė i humbim"

Paulo Coelho
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Paulo Coelho

Mesazh  Elizza prej 01.11.11 20:10

► Mbyllni disa dyer. Jo pėr shkak tė krenarisė, por pėr shkak se nuk i pėrshtaten jetės suaj.

► Jeta ėshtė gėzim. Mos e bindni veten se vuajtja ėshtė pjesė e saj.

► Dhimbja ėshtė e frikshme, kur ajo tregon fytyrėn e saj tė vėrtetė, por ėshtė joshėse kur vjen e kamufluar si sakrificė apo vetė-mohim.

Paulo Coelho
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Paulo Coelho

Mesazh  Zattoo prej 06.12.11 21:48

"Ēfare eshte me e rendesishme ne kete jete?
Te jetosh apo te besh sikur ke jetuar?
Te perballosh nje rrezik tani, te thuash se ke kaluar pasditen me te bukur ne kete qytet?
Te te jem fale qe me keni degjuar pa kritika dhe pa komente?
Apo, thjesht te futesh ne koracen e gruas me force te madhe vullneti, me nje "drite speciale" dhe te ikesh pa thene nje fjale?"


"Dhe ne kete rast, edhe po ta kem humbur, kam fituar te pakten nje dite lumturie ne jeten time. Duke ditur si eshte bota, nje dite lumturie mund te quhet nje mrekulli."

Paulo Coelho
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Paulo Coelho

Mesazh  Neo prej 07.01.12 0:25

"Nė jetė, ēdo gjė ėshtė shenjė. "

"Asgjė nė kėtė botė nuk ndodh rastėsisht."

"Sot, unė jam i bindur se askush nuk humbet askėnd, sepse askush nuk e posedon askėnd. Kjo ėshtė eksperienca e vėrtetė e lirisė: tė kesh gjėnė mė tė rėndėsishme nė botė pa e poseduar."

"Ėshtė zemra ajo qė vendos, dhe atė qė ajo e vendos bėhet ligj."

"Nuk ėshtė drita ajo qė ju doni tė gjeni, ėshtė siguria se asgjė nuk ekziston pėrtej errėsirės."

"Nė pėrgjithėsi, vdekja na bėnė qė tė jemi mė tė vėmendshėm nė jetė."

Paulo Coelho
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Manual i Luftetarit

Mesazh  bardhi_tr prej 20.02.12 9:52

Disa njerėz ofrojnė mė tė miren e tyre nė mėnyren e vet dhe sipas natyrės qė kanė dhe ato gjėra qė munden, dhe nė kėto shpirtra qė ofrojnė dijen, diku nė thellėsinė e shpirtit tė tyre fle ai shpirti i Luftetarit, ėshtė ajo esenca jonė qė nganjehėr kur zgjohet na shkakton vibrime tė thella dhe na ēon gjer nė shkaterrim dhe pastaj na ngre prap, dhe bie nė atė qetėsinė e saj. Kjo Elite njerezish mendoj se kemi edhe kėtu ose vetė autori. Asgje s’ndodh Rastesisht gjithmonė ka njė arsye

Disa shkrime nga Manuali i luftetari i Paulo Coelho

<>

Luftėtari i dritės nuk e harron kurrė mirnjohjen. Gjatė luftės, ėngjejt e kanė ndihmuar, forcat qiellore kanė vendosur cdo gjė nė vendin e duhur dhe kanė lejuar luftėtarin tė japė mė te mirėn nga vetja. Shokėt e tij thonė <>. Ndėrsa luftėtari fiton nganjėherė mė shumė se ce lejojnė aftėsitė. Dhe, kur perėndon dielli, bie nė gjunjė dhe falenderon Qyrkun Mbrojtjes qė e rrethon. Por mirnjohja e tij nuk kufizohet nė botėn shpirtėrore, ai nuk harron kurrė miqtė, sepse gjaku i tyre ėshtė I pėrzier me tė tijin nė fushėn e betejes. Luftėtari nuk ka aspak nevojė qė ti pėrmendet ndihma qė i kanė dhėnė tė tjerėt, kujtohet vetė, dhe ndan me ta shpėrblimin.

Tė gjitha rrugėt e botės tė cojnė te zemra e luftėtarit, ai kridhet pa nguruar nė lumin e pasioneve, qė pėrshkojnė jetėn e tij. Luftėtari e di se ėshtė I lirė tė zgjedhė atė qė deshiron, vendimet i mer me guxim, jashtė cdo interesi vetjak, dhe nganjėherė me njė farė ngarkesė marrėzie. Ai i pranon pasionet e tij dhe i pėrjeton gjallėrisht. Ai e di se nuk ėshtė e nevojshme tė hiqet dorė nga etuziazmi i fitoreve, ato janė pjesė e jetės, dhe ngazėllojnė tė gjithė ata qė marin pjesė nė to. Por ai nuk i humbet sysh gjėrat qė zgjasin dhe lidhjet e forta tė krijuara nė rrjedhėn e kohės. Luftėtari di dallimin midis kalimtare dhe tė pėrhershmes.

Luftėtari i dritės nuk i mban shpresat vetėm tek fuqitė e tij, por ai gjithashtu pėrdor gjithashtu energjitė e kundėrshtarit. Kur nis luftimi, gjithcka qė zotėron ėshtė entuziazmi dhe arti i goditjes, qė e ka mėsuar gjatė stėrvitjes, sa mė shumė zgjat lufta, ai zbulon se entuziazmi dhe stėrvitja nuk mjaftojnė pėr tė fituar, pėrvoja ėshtė e domosdoshme. Atehere, ia hap zemren Gjithėsisė dhe i lutet Zotit ta frymėzojė me qėllim qė cdo goditje e armikut tė jetė gjithashtu, pėr tė, njė mėsim mbrotje. Bashkluftėtarėt e tij thonė <>. Luftėtari i dritės nuk u pėrgjigjet kėtyre provokimeve.
Ai e di se pa frymėzim dhe pa pėrvojė, asnjė sėrvitje nuk jep rezultat.
avatar
bardhi_tr

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Paulo Coelho

Mesazh  Gjinkalla prej 13.04.12 9:54

Nėse e ndien nevojėn; qaj! Ėshtė mirė qė tė qash deri nė lotin e fundit sepse vetėm atėherė mund tė rikthehesh e tė buzėqeshėsh.

avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Paulo Coelho

Mesazh  Gjinkalla prej 13.04.12 9:55

Kur u linde, ti qaje ndėrkohė qė tė gjithė rreth teje qeshnin. Ndėrtoje jetėn nė mėnyrė tė atillė qė kur tė vdesėsh tė jesh i vetmi qė qesh ndėrkohė qė tė gjithė tė tjerėt tė jenė duke qarė.
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Paulo Coelho

Mesazh  Hidra prej 28.01.14 21:20

Manual i Luftėtarit tė Dritės

Luftėtari i dritės nuk ka gjithnjė besim. Ka raste kur ai nuk beson hiē fare. Ai pyet zemrėn e tij: "Sa vlen tė bėsh njė pėrpjekje tė tillė". Por zemra e tij rri e heshtur. Dhe luftėtari duhet tė vendosė vetė.

Atėherė ai kėrkon njė shembull. I kujtohet qė Jezuzi ka kaluar nėpėrmjet njė etape tė ngjashme, pėr tė mundur tė jetojė fatin njerėzor nė tėrėsinė e tij. "Largoje nga unė kėtė helm", ka thėnė Jezusi. Edhe ai e ka humbur forcėn dhe guximin, por asnjėherė nuk ėshtė ndalur. Luftėtari i dritės vazhdon rrugėn pa patur besim. Por ai nuk ndalet, dhe besimi mė nė fund rikthehet.

* * *

Luftėtari e di se aksh njeri nuk ėshtė njė ishull. Ai e di se nuk mund tė luftojė vetėm; kushdo qoftė projekti i tij, ai varet gjithmonė nga tė tjerė njerėz. Ka nevojė tė diskutojė pėr strategjinė e tij, tė kėrkojė ndihmė dhe nė momente pushimi, tė shkėmbejė me dikė historira lufte. Por ai nuk lejon qė njerėzit tė ngatėrrojnė shoqėrinė e tij me njė mungesė sigurie. Eshtė transparent nė veprimet e tij, por i fshehtė nė projekte. Njė luftėtar i dritės vallėzon me bashkėluftėtarėt e tij, por nuk ia lė askujt pėrgjegjėsinė pėr hapat e tij.

* * *

Pėr luftėrarin nuk ka dashur tė pamundur. Ai nuk lejon tė trembet nga heshtja, nga indiferenca ose nga mospranimi. Ai di se pas maskės sė akullt qė pėrdorin njerėzit, ndodhet njė zemėr e prushtė. Prandaj luftėtari i rrezikon mė shumė se tė tjerėt. Ai kėrkon papushim dashurinė e dikujt - edhe nėse kjo kėrkon tė dėgjojė fjalėn "jo", tė kthehet nė shtėpi I mundur, tė ndihet i flakur trup e shpirt. Njė luftėtar nuk ia lejon vetes tė tmerrohet, kur kėrkon atė pėr tė cilėn ka nevojė. Pa dashuri, ai ėshtė hiēgjė.

* * *

Luftėtari i dritės e njeh heshtjen qė paraprin njė betejė vendimtare. Dhe kjo qetėsi duket se thotė: "Gjėrat kanė ndaluar. Ia vlen mė mirė ta lėmė luftėn mėnjantė dhe tė argėtohemi pakėz". Luftėtarėt pa pėrvojė i hedhin armėt dhe ankohen nga mėrzia. Luftėtari, ai ėshtė i vėmendshėm ndaj heshtjes; diku, diēka po ndodh. E di se tėrmetet shkatėrruese shfaqen pa lajmėruar. Pėr tė kaluar pyjet natėn, ai e di se, kur kafshėt nuk bėjnė asnjė zhurmė, rreziku ėshtė afėr. Ndėrsa tė tjerėt bashkėbisedojnė, luftėtari pėrgatitet tė pėrdori shpatėn dhe shikon horizontin.

* * *

Luftėtari i dritės beson. Sepse ai beson nė mrekullira, mrekullirat fillojnė tė ndodhin. Sepse ka besim qė mendimi i tij t'ia ndryshojė atij jetėn, jeta e tij fillon tė ndyshojė. Sepse ėshtė I sigurt qė do tė gjejė dashurinė, kjo dashuri shfaqet papritur. Kohė pas kohe, ėshtė i zhgėnjyer. Ndonjėherė, ai plagoset. Atėherė ai dėgjon komentet: "Sa naiv qė ėshtė!" Por luftėtari e di se ky ėshtė ēmimi qė duhet paguar. Pėr ēdo disfatė ai ka dy fitore me tė cilat mund tė mburret. Tė gjithė ata qė besojnė e dine kėtė.

* * *

Luftėtari i dritės ka mėsuar se ėshtė mė mirė tė ndjekė dritėn. Ai ka tradhtuar, gėnjyer, ėshtė larguar nga rruga e tij, ka prishur armėpushimet. Dhe ēdo gjė e tij ka vazhduar tė ketė sukses - si tė mos kish ndodhur gjė. Megjithatė njė humnerė shfaqet befas. Mund tė bėjmė mijėra hapa me vendosmėri - thjesht njė hap mė tepėr mund tė jetė fundi I gjithēkaje. Atėherė luftėtari ndalon nė kohė. Ai ndalet sepse ka dėgjuar katėr komente: "Ti gjithnjė ke bėrė gabime. Je shumė i vjetėr pėr tė ndryshuar. Ti nuk je i mirė. Ti nuk e meriton kėtė". Atėherė ai ngre sytė drejt qiellit. Dhe njė zė thotė: "Ēdokush bėn gabime. Ti je i falur, por unė nuk mund tė tė fal, kundėr dėshirės sate. Vendos ti". Luftėtari i vėrtetė i dritės pranon faljen.

* * *

Luftėtari i dritės kėrkon gjithmonė tė pėrmirėsohet. Ēdo goditje e shpatės sė tij mbart nė vetvete shekuj tė tėrė urtėsie dhe mendimi. Ēdo goditje duhet tė ketė forcėn dhe shkathtėsinė e tė gjithė luftėtarėve tė sė kaluarės, qė sot akoma vazhdojnė tė bekojnė luftėn. Ēdo lėvizje nė betejė u bėn homazhe qėndrimeve qė brezat e mėparshėm kanė dashur tė transmetojnė nėpėrmjet Traditės. Luftėtari zhvillon bukurinė e goditjeve tė tij.

* * *

Njė luftėtar i dritės ėshtė njeri qė mund t'i besosh. Bėn disa gabime dhe shpesh I duket vetja mė i rėndėsishėm sesa ėshtė realisht. Por nuk gėnjen. Kur u afrohet shokėve rreth zjarrit bisedon me ta. E di se fjalėt qė dalin nga goja e tij ruhen nė memorjen e Universit si njė dėshmi e mendimit tė tij. Dhe luftėtari mendon mirė: "Pse po flas kaq shumė, kur nuk jam nė gjendje tė bėj gjithēka qė them unė? - Mendimet qė ti mbron publikisht, do tė duhet tė pėrpiqesh tė jetosh nė harmoni me to", I pėrgjigjet zemra e tij. Pikėrisht sepse mendon se ėshtė ēka thotė vetė, luftėtari pėrfundon duke u bėrė i tillė, ajo qė pohon se ėshtė.

* * *

Njė luftėtari e di se njė engjėll dhe njė djall zihen nė dorėn qė mban shpatėn. Djalli thotė: "Ti do tė dobėsohesh. Nuk do ta dish se cili ėshtė momenti mė i pėrshtatshėm. Ti ke frikė". Engjėlli thotė: "Ti do dobėsohesh. Nuk do ta dish se cili ėshtė momenti mė I pėrshtatshėm. Ti ke frikė". Luftėtari habitet. Qė tė dy kanė thėnė tė njėjtėn gjė. Djalli vazhdon: "Mė ler mua tė tė ndihmoj'. Engjėlli thotė: "Unė tė ndihmoj". Luftėtari kupton atėherė ndryshimin. Fjalėt janė tė njėjta, por aleatėt tė ndryshėm. Dhe zgjedh dorėn e engjėllit tė tij.

* * *

Ka raste kur e keqja e ndjek luftėtarin. Atėherė qetė - qetė, ky e fton atė tė hyjė nė tendėn e vet. Luftėtari e pyet tė keqen: "A do tė mė plagosėsh mua, apo dėshiron tė plagosėsh dikė tjetėr perms meje?" E keqja hiqet se nuk e dėgjon. Pretendon se i njeh dobėsitė e shpirtit tė luftėtarit. Sulmon nė plagėt e pashėruara dhe kėrkon hakmarrje. Ia kujton se ėshtė i vetmi qė njeh kurthe dhe helmet e duhura qė do ta ndihmojnė luftėtarin t'I shkatėrrojė tėrė armiqtė e tij. Luftėtari i dritės dėgjon. Nėse e keqja hutohet pėr njė moment, luftėtari kėrkon qė tė vazhdojė bisedėn e tij dhe i kėrkon asaj detaje rreth projekteve tė tij. Pastaj, ngrihet dhe ia mbath. E keqja ka folur aq shumė, ai ėshtė aq i lodhur dhe aq i zbrazėt sa nuk arrin as ta ndjekė atė.

* * *

"Hitleri mund ta ketė humbur luftėn nė fushėbetejė, por nė fund tė fundit ka fituar diēka, thotė Marek Halter. Sepse njeriu I shekullit tė XX ka krijuar kampin e pėrqendrimit dhe ringjallur torturėn, dhe u ka mėsuar njerėzve se ėshtė e mundur t'i mbyllėsh sytė para fatkeqėsive tė tė tjerėve". Ndoshta ka tė drejtė: Ka fėmijė tė braktisur, civilė tė masakruar, tė pafajshėm qė janė burgosur, pleq tė vetmuar, pijanecė buzė kanalit budallenj nė pushtet. Por ndoshta nuk ka aspak tė drejtė: ka edhe luftėtarė tė dritės. E luftėtarėt e dritės nuk e pranojnė kurrė tė papranueshmen.

* * *

Njė luftėtar i dritės ėshtė gjithmonė vigjilent. Ai nuk i pyet tė tjerėt pėr tė vrigėlluar shpatėn. As nuk e humb kohėn duke shpjeguar gjestet e tij; besnik ndaj vendimeve tė Zotit, ai pėrgjigjet pėr gjithēka bėn. Ai vėshtron pėrbri tij dhe njeh miqtė. Vėshtron pas shpine dhe dallon armiqtė; ėshtė i pamėshirshėm ndaj tradhtisė, por nuk hakmerret; kėnaqet tek largon armiqtė nga jeta e tij, pa luftuar me ta mė gjatė se sa ėshtė nevoja. Njė luftėtar nuk tenton tė duket, ai ėshtė.

* * *

Luftėtari i dritės ka mėsuar se Zoti e pėrdor vetminė pėr t'u mėsuar njėrėzve harmoninė. E pėrdor zemėrimin pėr tė treguar vlerėn e pafund tė paqes. Shqetėsimin, pėr tė vėnė nė dukje rėndėsinė e aventurės dhe tė braktisjes. Zoti e pėrdor heshtjen pėr tė ngulitur nė mendjen e njerėzve pėrgjegjėsinė e fjalėve. Lodhjen qė tė njohim vlerėn e pushimit. Sėmundjen, pėr tė nxjerrė nė pah bekimin qė pėrfaqėson shėndeti. Zoti pėrdor zjarrin pėr tė mėsuar ne mbi ujin. Tokėn, qė ne tė kuptojmė vlerėn e ajrit. Ai e pėrdor vdekjen pėr tė nxjerrė nė pah rėndėsinė e jetės.

Paulo Coelho
avatar
Hidra

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnie nga Paulo Coelho

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi