Pse duhet mbajtur mend ėndrrat?

Shko poshtė

Pse duhet mbajtur mend ėndrrat?

Mesazh  Elizza prej 16.02.10 17:54

Pse duhet mbajtur mend ėndrrat?


1. Gjatė ėndėrrimit mendja ka qasje nė informata me rėndėsi qė nuk janė nė dispozicion pėr ju kur jeni tė zgjuar. Ėndrrat mund tė zbulojnė dėshirat tuaja tė fshehta dhe ndjenjat e nėnvetėdijėshme.

2. Kur kujtoni ėndėrrat tuaja, ju mund tė fitoni njohuri tė shtuara dhe vetė-shėrim. Ėndrrat mund tė jenė burim i ndonjė frymėzimi, dituri, gėzim i pėrgjithshėm dhe pėrmirėsim i shėndetit psikologjik.

3. Mėsoni tė pėrkujtoni ėndrrat tuaja, mund t'ju ndihmojnė tė bėheni njė person mė i sigurt, t'i shprehni dhe tė pėrballeni mė lehtė me ndjenjat tuaja.

4. Endrrat mund t'ju ndihmojnė nė marrjen e vendimeve tė vėshtira, rreth marrėdhėnieve, shqetėsimeve shėndetėsore, pyetjeve rreth karrierės ose ndonjė sfidė qė ju mund tė pėrjetoni.

5. Poashtu, mund t'ju jap zgjidhje pėr vėshtirsi nė jetėn tuaj.

6. Ėndrra mund tė jetė zbulim i tė kaluarės, tė tashmes dhe tė ardhmes suaj.

"Mjafton qė secili prej jush tė kėshillohet me ėndrrėn e vet" (Muhamedi a.s.)
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse duhet mbajtur mend ėndrrat?

Mesazh  Elizza prej 21.03.10 21:03

Rėndėsia e tė ėndrruarit


A ėndrroni nė mėnyrė qė tė flini apo flini nė mėnyrė qė tė ėndrroni? Edhe pse kjo mbetet njė pyetje diskutabile, shkencėtarėt pajtohen se tė ėndrruarit ka rėndėsi dhe njė qėllim .

Hulumtimet kanė treguar se njerėzit tė cilėt janė tė privuar nga hyrja nė fazėn e ėndėrrimit ose fazėn REM, shfaqin simptomat e nervozizmit dhe ankthit.
Nė njė studim, vullnetarėt janė zgjuar nė kohėn para se tė hyjnė nė fazėn e ėndrrės. Pastaj ata janė lejuar tė bien pėrsėri nė gjumė. Pėrsėri para se tė hyjnė nė gjumin REM, ata janė zgjuar. Kjo vazhdon gjatė gjithė natės. Vullnetarėt bėnin gjumė aq sa bėnin zakonisht. Ditėn tjetėr, ata vazhdojnė normal ditėn e tyre dhe vėnė re qė janė tė dezorientuar, nė depresion, tė zemėruar, dhe janė tė vrullshėm. Ka njė dėmtim tė pėrgjithshėm nė funksionimin e tyre tė pėrditshėm. Disa hanin mė shumė se zakonisht.
Pėrderisa studimi vazhdojė pėr disa netė, vullnetarėt bėheshin gjithnjė e mė shumė tė shqetėsuar. Ėshtė gjetur se privimi nga gjumi REM shkakton mbi-ndjeshmėri, mungesė tė pėrqėndrimit dhe humbje tė kujtesės.

Ky studim tregon rėndėsinė e tė ėndėrruarit dhe rolin e tij pėr mirėqenien dhe shėndetin tonė. Disa studiues besojnė se ėndrrat ndihmojnė pėr tė trajtuar stresin. Tė ėndėrruarit ėshtė njė domosdoshmėri dhe na ndihmon pėr ta plotėsuar mendjen dhe rigjallėruar trupin.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi