Ritual - tė mėsosh tė vėrtetėn

Shko poshtė

Ritual - tė mėsosh tė vėrtetėn

Mesazh  Magus prej 14.02.10 18:41

Magji pėr tė mėsuar tė vėrtetėn


Pėr tė zbuluar njė tė vėrtetė tė fshehur, vizato nė njė copė letėr njė trekėndėsh tė drejtė me njė sy nė qendėr.

Nė qendėr tė syrit mbishkruaj runėn Os (nė fomėn e njė F), qė ėshtė runa e Odinit, perėndisė sė magjikės me njė sy. Mendo fort nė personin qė, nė mendimin tėnd, e fsheh tė vėrtetėn nga ti, duke shtrėnguar kėtė hajmali nė zemėr, dhe thuaj:


Ai me njė sy vėshtron nga froni i tij,

Syri i zjarrtė djeg faqen e gėnjeshtarit.


Mbaje hajmalinė me vete, dhe herėn tjetėr kur ta takosh personin pėr tė cilin dyshon qė gėnjen, shtruaji pyetjen qė ke nė mend. Do tė dish nėse pėrgjigja ėshtė e vėrtetė ose e gėnjyer.

nga Lynne Sturtevant
avatar
Magus

Kėrkoni tė vėrtetėn nė praktikė dhe jo me spekulime.
Ēfarėdo qoftė niveli i teorive qė ju mund tė zhvilloni, ato do tė mbeten gjithmonė masturbim intelektual.155


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

jakud

Mesazh  jakud linda prej 08.05.10 13:06

A funksionon vertet?
avatar
jakud linda

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  xhema prej 08.05.10 21:18

Si mund ta dijme nese pergjigja eshte e vertete apo genjeshter, cilat jane shenjat e pergjigjes te kesaj hajmalie mund te na tregosh, flm per mirkuptim.
avatar
xhema

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ritual - tė mėsosh tė vėrtetėn

Mesazh  Fikrro prej 09.05.10 18:14

Ti Xhema me siguri personi qe te ka genjyer pasi tia besh magjine dhe ta pysesh atehere do te ta thot te vereten,ndoshta ky eshte effekti i magjis,se kam provuar ndonjehere por eshte mendimi im se si e kam perceptuar kete ritual
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  xhema prej 09.05.10 21:59

Faleminderit per pergjigjen fikro, sidoqoft ndihmon edhe kjo ide e jotja megjithese une pyetjen ia bera magjistarit, thashe mos di te na tregoj ndonje gje me konkrete po prap te falenderoj per pergjigjen kalofsh mire respekt.
avatar
xhema

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ritual - tė mėsosh tė vėrtetėn

Mesazh  alvin male prej 11.05.10 0:53

Pershendetje, une qe po ju shkruaj dua te di se cfare magjie ose mallkime eshte ky dhe cfare mund te bej une ?
Nje dite duke dal nga shtepia gjeta nje cope para deres, e mora dhe e hapa kot per kuriozitet brenda ishte nje 5 lekesh, nje karamele dhe disa fije floku te thinjura, e hodha ne rruge, mund te me thoni se cfare dreqin eshte se spo me ze vendi rehat.
Pres pergjigje ju lutem, tung, gjithe te mirat.
avatar
alvin male

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

prshendjetje

Mesazh  adhurim1 prej 25.06.10 17:25

e si mund te di qe buri apo i dashru se me don mu apo em genjen a mund edhe kete teme tregoni nese po me shkruani ju lutem.
avatar
adhurim1

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ritual - tė mėsosh tė vėrtetėn

Mesazh  Fikrro prej 25.06.10 18:46

adhurim1 shkruajti:e si mund te di qe buri apo i dashru se me don mu apo em genjen a mund edhe kete teme tregoni nese po me shkruani ju lutem.


Magji pėr tė mėsuar tė vėrtetėn


Pėr tė zbuluar njė tė vėrtetė tė fshehur, vizato nė njė copė letėr njė trekėndėsh tė drejtė me njė sy nė qendėr.

Nė qendėr tė syrit mbishkruaj runėn Os (nė fomėn e njė F), qė ėshtė runa e Odinit, perėndisė sė magjikės me njė sy. Mendo fort nė personin qė, nė mendimin tėnd, e fsheh tė vėrtetėn nga ti, duke shtrėnguar kėtė hajmali nė zemėr, dhe thuaj:


Ai me njė sy vėshtron nga froni i tij,

Syri i zjarrtė djeg faqen e gėnjeshtarit.


Mbaje hajmalinė me vete, dhe herėn tjetėr kur ta takosh personin pėr tė cilin dyshon qė gėnjen, shtruaji pyetjen qė ke nė mend. Do tė dish nėse pėrgjigja ėshtė e vėrtetė ose e gėnjyer.


Shpresoj se dot ndihmoj eshte ritual i marr nga magjistari.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ritual - tė mėsosh tė vėrtetėn

Mesazh  angela prej 08.08.10 5:28

nuk e kuptova mire si duhet ta shkruaj ate Os (ne formen e F) mund te ma shpjegoni pak ju lutem pasi dua ta provoj...flm
avatar
angela

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ritual - tė mėsosh tė vėrtetėn

Mesazh  Pjeter prej 23.08.10 9:19

Pershendteje dua te ju tregoj nje sekret une e kam hetuar nje grua te axhes qe ben magji te zeze ajo eshte sykeqe mua me pat pyetur tre here se ku flej fillova te dyshoj ne tė Shkova tek nje grua e qe din per keto gjera me tha se eshte e vertet se gruja e axhes tend po ju demton me ane te syrit te keq dhe gjithashtu me ane te nje fare uji i cili besohet te jet uj me te cilin lahen trupat e te vdekurve.

Ne shumicen e rasteve te afermit e demtojne njeriun me magji te zeze. E kam hetuar gjithashtu djalin e axhes duke me demtuar me magji me genjeu me tha se ty po te ben keq nje grua e fqinjėve dhe une do te te dergoj diku per sherim me detyroi ta pij nje far uji kur kaloi pak koh e pashe se nuk jam me mir i thash te afermit se nuk jam me mir perkundrazi me keq ndihem i erdh inat e vėrejti se dyshova ne te dhe filloi te me kercenohej ......per fat te keq ka shume katolik ne Kosovė qe lypin plumb ne ballė ose mi djeg te gjallė.
avatar
Pjeter

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ritual - tė mėsosh tė vėrtetėn

Mesazh  Xhemajl prej 23.08.10 11:50

Pjeter! Mos beso ne magji te zeze qe egziston , mos ju frikeso dhe nuk do te ndodh asgje.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

skerdi

Mesazh  skerdi kamberi prej 02.09.10 22:41

Ju lutem me thoni qe kjo eshte e vertete........se mua qe te gjith me genjenj dua qe e verteta te dal mbi shesh vetem nje pergjigjje dua.
avatar
skerdi kamberi

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ritual - tė mėsosh tė vėrtetėn

Mesazh  Bianka prej 03.09.10 12:19

Kam nje pyetje persa i perket magjise.
Familja jone ka ardhur ne nje vend ku te gjithe jane te ardhur dhe me fise,ndersa ne jemi tek pull pa asnje!Ne te vertete ne kemi ecur shum me shum se ata ne ceshtjen ekonomike dhe na kane shume inat. Ndoshta i vret ideja se si ai ivetem pa vellezer arriti te ndertonte kaq shume,ndersa ne me kaq djem ne kurbet kemi shume me pak se ai.
Shpesh kemi gjetur zogj pa sy ose pa koke ose pa kembe a bisht qe jane te thare. Shpesh kemi gjetur edhe uritha te thare pa pjese trupi. kemi gjetur edhe penj e te tilla gjera......
Mami im i ka djegur gjithmone jashte territorit tone. Nuk e di cfare simbolizojne ato dhe a mund te te bejne keq???
Ju lutem me ndihmoni sa me shpejt me nje pergjigje nga ana juaj.

Bianka

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ritual - tė mėsosh tė vėrtetėn

Mesazh  skerdi kamberi prej 03.09.10 12:22

Mesa di une do te thote gje e keqe....por ti mos u frikso ketu ke plot magji qe mund tia besh.
avatar
skerdi kamberi

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ritual - tė mėsosh tė vėrtetėn

Mesazh  Albi4all prej 12.09.10 0:05

Per ata qe jane me te vertet musliman per tu mbrojt nga magjia
me sa e di une me marre abdes eshte nje nder format ma te mira e me te te drejta.
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ritual - tė mėsosh tė vėrtetėn

Mesazh  niku magic man prej 17.08.12 11:40

jam duke i shkikuar disa tema qe ishin hapur me heret dhe kjo mu duk interesante prap se prap nuk po kuptoj se si ta shkruaj ne form te (F) nese e din ndokush me ndihmoni
avatar
niku magic man

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

dua vtm te me thoni 1 gje nqs e dini

Mesazh  albania record prej 29.08.12 0:27

njeher mami im ka gjetur ke shapkat te cilat i lejm ke dera vaj dhe i hodhi shapkat direkt mund te me thoni se cfar ishte kjo gje??
avatar
albania record

aforizem

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ritual - tė mėsosh tė vėrtetėn

Mesazh  dianaa2000 prej 26.01.14 15:15

Qka asht nje para e vjetrer me ca flokt me pej Ishin te mbuluara me nje pare te vjeter dhe me thonje a asht magji apo qka
avatar
dianaa2000

Kerkoj njeriun me emrin INARONI te lutem me dergo mesazh dhe me trego se ku gjindet hogja ne shkoder te pershendes.

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ritual - tė mėsosh tė vėrtetėn

Mesazh  dianaa2000 prej 26.01.14 15:57

K ashtu Gezz ktu flas seriozisht. Dhe jo hajgare
avatar
dianaa2000

Kerkoj njeriun me emrin INARONI te lutem me dergo mesazh dhe me trego se ku gjindet hogja ne shkoder te pershendes.

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ritual - tė mėsosh tė vėrtetėn

Mesazh  Agamemndon prej 27.01.14 12:08

Magus shkruajti:Magji pėr tė mėsuar tė vėrtetėn


Pėr tė zbuluar njė tė vėrtetė tė fshehur, vizato nė njė copė letėr njė trekėndėsh tė drejtė me njė sy nė qendėr.

Nė qendėr tė syrit mbishkruaj runėn Os (nė fomėn e njė F), qė ėshtė runa e Odinit, perėndisė sė magjikės me njė sy. Mendo fort nė personin qė, nė mendimin tėnd, e fsheh tė vėrtetėn nga ti, duke shtrėnguar kėtė hajmali nė zemėr, dhe thuaj:


Ai me njė sy vėshtron nga froni i tij,

Syri i zjarrtė djeg faqen e gėnjeshtarit.


Mbaje hajmalinė me vete, dhe herėn tjetėr kur ta takosh personin pėr tė cilin dyshon qė gėnjen, shtruaji pyetjen qė ke nė mend. Do tė dish nėse pėrgjigja ėshtė e vėrtetė ose e gėnjyer.

nga Lynne Sturtevant
Asnjehere nuk ka te vertete absolute,jo te beni magji por edhe gjeni te jeni,e verteta eshte gjithmone relative,mbasi ajo qe per mua eshte nje genjeshter E MADHE per disa eshte e vertete E MADHE.Kjo ka te beje me hapsirat intelektuale te cdo personi dhe ambjentin shoqeror ku jeton e punon.
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ritual - tė mėsosh tė vėrtetėn

Mesazh  syri i art prej 27.01.14 16:10

edhe magji edhe te vertet,sikur nuk shkon kjo...te vertet apsolute nuk ka,ajo esht gjithnje hipotetike,me mundesi ndryshimi ,sod esht e vertet neser ndryshon...i vertet esht vetem,ndryshimi...ai esht i perhershem...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ritual - tė mėsosh tė vėrtetėn

Mesazh  Crash prej 27.01.14 20:42

Agamemndon shkruajti:Asnjehere nuk ka te vertete absolute,jo te beni magji por edhe gjeni te jeni,e verteta eshte gjithmone relative,mbasi ajo qe per mua eshte nje genjeshter E MADHE per disa eshte e vertete E MADHE.Kjo ka te beje me hapsirat intelektuale te cdo personi dhe ambjentin shoqeror ku jeton e punon.

Agamemndon ketu nuk pajtohem me ty nese ajo funksionon do funksionoj , vetem mendimet e njerzve jan relative , e kur behet fjale tek e verteta ajo eshte diēka absolute qe nuk mund ta ndryshosh vetem me bindjet e tua.
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ritual - tė mėsosh tė vėrtetėn

Mesazh  Agamemndon prej 28.01.14 8:22

Crash,me thuaj nje te vertete qe sipas teje eshte absolute dhe pastaj diskutojme se bashku me argumentat qe disponojme....
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ritual - tė mėsosh tė vėrtetėn

Mesazh  Crash prej 28.01.14 10:58

Agamemndon shkruajti:Crash,me thuaj nje te vertete qe sipas teje eshte absolute dhe pastaj diskutojme se bashku me argumentat qe disponojme....
p.s toka eshte ne form sferike kjo eshte e verteta absolute disa fetare mendojm qe eshte ne form te rrafshet ajo eshte vetem mendimi relativ apo imagjinata e tyre
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ritual - tė mėsosh tė vėrtetėn

Mesazh  Agamemndon prej 28.01.14 11:20

Crash shkruajti:
Agamemndon shkruajti:Crash,me thuaj nje te vertete qe sipas teje eshte absolute dhe pastaj diskutojme se bashku me argumentat qe disponojme....
p.s toka eshte ne form sferike kjo eshte e verteta absolute disa fetare mendojm qe eshte ne form te rrafshet ajo eshte vetem mendimi relativ apo imagjinata e tyre
Ja kjo s'eshte e vertete,Toka ka forme eliptike,dhe kjo forme ndryshon vazhdimisht,mbasi faktoret e ndryshem veprojne mbi te nepermjet forcave terheqse te poleve si dhe terheqjes Graviticionale.Toka dihet se rrotullohet me nje shpejtesi 30 km ne sek per rreth Diellit po keshtu edhe rreth vehtes..Si rrezultat i kesaj shpejtesie dhe cvendosja e saj brenda sitemit diellor si dhe cvendosja e gjithe sitemit diellor pergjate elipsit te tij ne Galaktiken tone te Qumeshtit,forma e planetit Toke eshte ne ndryshim te vazhdueshem...Ja pra pse e verteta eshte gjithmone relative....
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ritual - tė mėsosh tė vėrtetėn

Mesazh  Crash prej 28.01.14 11:52

Agamemndon shkruajti:
Crash shkruajti:
Agamemndon shkruajti:Crash,me thuaj nje te vertete qe sipas teje eshte absolute dhe pastaj diskutojme se bashku me argumentat qe disponojme....
p.s toka eshte ne form sferike kjo eshte e verteta absolute disa fetare mendojm qe eshte ne form te rrafshet ajo eshte vetem mendimi relativ apo imagjinata e tyre
Ja kjo s'eshte e vertete,Toka ka forme eliptike,dhe kjo forme ndryshon vazhdimisht,mbasi faktoret e ndryshem veprojne mbi te nepermjet forcave terheqse te poleve si dhe terheqjes Graviticionale.Toka dihet se rrotullohet me nje shpejtesi 30 km ne sek per rreth Diellit po keshtu edhe rreth vehtes..Si rrezultat i kesaj shpejtesie dhe cvendosja e saj brenda sitemit diellor si dhe cvendosja e gjithe sitemit diellor pergjate elipsit te tij ne Galaktiken tone te Qumeshtit,forma e planetit Toke eshte ne ndryshim te vazhdueshem...Ja pra pse e verteta eshte gjithmone relative....
jo me duket me keqkuptove, perderisa e ndryshon nga natyra nga kushti jetesor edhe po ta rris shpejtsin toka rreth diellit prap dielli osht qendra dhe toka vazhdon te rrotullohet rreth tij, por ne e patem ndrysh te mendimet e njerzve, tokes nuk i ndryshon forma sferike apo eliptike qe nuk eshte tamam rrumbullake te behet katrore sepse ne nuk do kishim me kusht jetoesor,ate qka e ndryshon eshte krejt natyra, vetem se te verteten nuk mund ta ndryshojm me imagjinaten ton ne nese un mendoj ndrysh nuk do te thot se eshte e vertet relative por vetem se un mendoj ashtu kte e kishim ne
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ritual - tė mėsosh tė vėrtetėn

Mesazh  Agamemndon prej 28.01.14 13:28
Flasim gjithmone per te verteten si fenomen relativ,ne kete rast me token po te them se toka asnjjehere nuk ruan formen e saj ne menyre statike,te pandryshuar.NUK KA RENDESI DE CFARE FORME KA A PO MERR,e rendesishme eshte qe ajo edhe sikur nje centimeter te ndryshoje madhesine,atehere forma e saj eshte e ndryshueshme,jo nje mase e perhershme.Pra relativja qendron tek ndryshimi i saj,kurse thenia juaj se toka eshte e rrumbullakte dhe me kete forme permban absoluten me vehte, je 100% i gabuar
o Crash...  Po keshtu edhe me mendimet...Asgje s'ka absolute ne kete univers material dhe shpirteror,cdo gje eshte sipas kendveshtrimit personalll Pėr Ajnshtajnin thuhet se mohonte ekzistencėn e Zotit dhe njė letėr e tij mbi kėtė ēėshtje u shit kohėt e fundit afro 250 mijė dollarė. Por shpesh pak rėndėsi ka se ēfarė thuhet, sepse me idenė e tij, Ajnshtajn ndihmoi pėr tė provuar se drita ėshtė edhe materie. Por i nisur nga njė arsyetim i ngjashėm i pėrmbysur, del se bota ėshtė jo vetėm fizike por edhe shpirtėrore. Pra jemi ne kendeveshtrimin e relatives...
Ja dhe nje ide ndryshe....

Ajnshtajni ishte hebre dhe Talmudi (libri i shenjtė hebraik) pėrmban edhe njė bisedė midis Zotit dhe Abrahamit; “Po tė mos isha Unė, (thote Zoti)ti nuk do tė ekzistoje” – “Po Zot ėshtė e vėrtetė e tė jam mirėnjohės. Por po tė mos isha unė, Ju nuk do tė njiheshit”.pergjigjet Abraham..Pra jemi gjithmone brenda relatives dhe jo absolutes...
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ritual - tė mėsosh tė vėrtetėn

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi