Zoti eshte dashuri

Shko poshtė

Zoti eshte dashuri

Mesazh  TAPINOS prej 13.02.10 10:27

Zoti eshte dashuri

Mendoj se te gjitha problemet zene fill ne mendjemadhesine tone.

Nuk duam dhe mendojme se duam por ne fakt duam vetem veten tone dhe ato qe na bejne te ndihemi te larte, te fuqishem, te rritur, te menēur, si perfundim te gjitha keto jane viruse te semundjes se egoizmit.

Nuk mendojme per te tjeret, bazohemi shume ne nje logjike te ulet qe e ka zanafillen ne kafshe te pa zhvilluara mire.

Te mos duash tjetrin eshte nje mutacion i te perkryeres qe ne na kenaq, kaq shume e duam veten tone, sa qe urrejme gjithēka te tjetrit.

Ndoshta kur nuk mendojme se nuk e urrejme tjetrin eshte vetem atehere kur jemi indiferent ndaj tij .

Me vone paniku e frika ose ose ai qe do nuk ka ēka te friksohet nga asgje.

Jam ma se i sigurt se armiku ma i mall i njeriut eshte vetja e tij.

Dashuria nuk friksohet.Ne te gjith jemi gjymtyret e dashurise dhe gjithsecili jemi te vendosur ne vendin e duhur per te dashur.

Sikur te flisja te gjitha gjuhet e njerezve, akoma edhe te engjujve do te mos kisha dashuri, do isha si kambana pa tingull.

Po te kisha dhuraten e profecise dhe te njihja te gjitha misteret, dhe po te kisha gjithe besimin qe te mund tu nderroj vend maleve, por nuk kam dashuri, jam nje asgje.

Edhe ne qofte se ndaj te varferve gjithēka kam dhe trupin tim e jap qe te digjet ne zjarr, por nuk kam dashuri, ne asgje nuk me ndryshon.

Ai qe do, ka miresi, ai qe do nuk ka xhelozi, ai qe do nuk pengohet, as krenohet, eshte sic duhet, nuk esht egoist, harron te keqen qe ja kane bere, nuk gezohet per te keqen qe behet, por merr pjese ne gezimin e te mires qe behet, ai qe do te gjitha i duron, te gjitha i beson, per te gjitha shpreson, per te gjitha pret, kurre dashuria nuk do te kete nje fund,
avatar
TAPINOS

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti eshte dashuri

Mesazh  i panjohuri prej 13.02.10 13:06

Po ka mundesi Zoti sjell paqe dhe meditim ne jetet tona.
avatar
i panjohuri

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti eshte dashuri

Mesazh  Estilen prej 14.02.10 18:38

Nepal: Flijojnė vajzėn 8-vjeēare "pėr zotin"…Policia e Nepalit ka vėnė nė pranga 4 persona qė mendohet se janė pėrgjegjės pėr vrasjen e njė vajze 8-vjeēare gjatė njė riti fetar.

Ata e kanė flijuar vogėlushen duke mos treguar asnjė shenjė pendese dhe sipas faqes "Nepalnews", agjentėt kanė gjetur trupin e pajetė tė fėmijes me fytin e prerė. Dy prej tė arrestuarve kanė pranuar krimin, duke pohuar se e kanė bėrė pėr tė pasur fat tė mbarė nė tė ardhmen.

Kjo ėshtė njė ngjarje tragjike pėr mbarė opinionin botėror, por nė Nepal diēka e tillė konsiderohet normale pėr shkak tė prapambetjes sė popullsisė dhe lidhjes sė ngushtė tė njerėzve me besimin fetar.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

zoti eshte dashuri

Mesazh  klodi2011 prej 28.01.11 22:04

keshtu mendoj dhe une se zoti eshte dashuri.
avatar
klodi2011

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 28.01.11 22:21

Bravo Estilen per shembullin konkret! E shikoni pra njerez se cfare krimesh behen ne emer te Zotit apo Fese? Sa e sa raste ka si keto te deklaruara dhe te padeklaruara.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti eshte dashuri

Mesazh  Fakiri prej 28.01.11 23:07

Shekulli i njėzetė, tė cilin sapo e kemi lėnė pas, ishte shekull luftrash e konfliktesh, qė ēuan nė katastrofa,dhimbje, masakra, varfėri e shkatėrrime tė pallogaritshme. Miliona njerėz u vranė, u masakruan, u braktisėn e u lanė nė kthetrat e urisė e tė vdekjes, nė mėshirė tė fatit, pa shtėpi a njė vend ku tė fusnin kokėn, pa mbrojtje apo mbėshtetje. Tė gjitha kėto: nė e mėr tė disa ideologjive tė gabuara. Pothuajse tė gjitha vuajtjet dhe katastrofat mbajnė vulėn e tiranėve dhe diktatorėve: Stalin, Lenin,Trock, Mao Ce Dun, Pol Pot, Hitler, Musolin, Franko…

Disa prej kėtyre diktatorėve i bashkonte njė ideologji, ndėrsa disa tė tjerė ishin armiq pėr vdekje. Pėr arsyen e thjeshtė se ideologjitė e tyre binin nė kundėrshtim me njėra-tjetrėn,ata e zhytėn shoqėrinė njerėzore nė konflikte, nxitėn, i futėn njerėzit nė luftė me njėri-tjetrin, i bėnė tė hedhin bomba, tė djegin shtėpi, tė dalin nė demonstrata tė pakontrolluara, tė rrihnin pa mėshirė tė rinjtė, tė vjetrit,gratė, burrat e fėmijėt, tė pushkatonin tė pafajshmit…

Ishin aq mi zorė sa ia vinin armėn nė kokė dikujt dhe, duke e parė nė sy, e vrisnin e mė pas ia shkelnin trupin me kėmbė, vetėm e vetėm se ai pėrkrahte njė ide tjetėr.Kjo ėshtė njė pėrmbledhje e shkurtėr e tmerreve tėshekullit XX qė sapo e kemi lėnė pas: njerėz qė mbėshtetnin ide tė papajtueshme e qė e mbytėn njerėzimin nė dhembje e gjak pėr tė mbėshtetur kėto zėnė vendin e parė nė listėn e ideologjive qė i bėnė njerėzit tė vuajnė ato ditė tė zeza. Kėto ideologji konsiderohen armike tė pėrbetuara tė njėra-tjetrės, por e
vėrteta ėshtė se ato ushqeheshin nga njė burim i vetėm.Falė tij, ato ishin nė gjendje tė bėnin pėr vete njė pjesė tė madhe tė shoqėrive ku u shfaqėn.

Ky burim s’e ka tėrhequr kurrė vėmendjen e opininit publik, por ka qėndruar gjithmonė nė prapaskenė dhe u ka treguar pėrherė njerėzve fytyrėn e tij, nė dukje, tė pafajshme. Ky burim ėshtė filozofia materialiste dhe "pėrshtatja nė natyrė e saj", e cila njihet me emrin DARVINIZEM.Lufta e Parė Botėrore, qė do tė sillte zhvillim biologjik (!), duke lėnė pas 8 milionė tė vdekur, qindra qytete gė hė dhe miliona tė plagosur, tė gjymtuar,tė pastrehė dhe tė papunė. Rrėnjėt e luftės naziste, qė nisi 21 vjet ė vonė dhe la rreth 50 milionė tė vdekur, i
gjen, gjithashtu, te Darvinizmi.

Stalini vrau 20 milionė njerėz. Historianėt kanė zbuluar se ky barbarizėm i jepte atij kėnaqėsi tė madhe. Ai ndjente kėnaqėsi kur ulej nė tryezėn e tij nė Kremlin dhe shqyrtonte listėn e atyre qė kishin vdekur nė kampet e pėrqendrimit ose qė ishin ekzekutuar.

Pėrveē gjendjes psikologjike, nė tė cilėn ndodhej, ndikimi kryesor qė e nxiti tė bėhej njė vrasės i tillė i pamėshirshėm ishte filozofia materialiste qė ai besonte.Nga vetė fjalėt e Stalinit, baza themelore e kėsaj filozofie ishte teoria e evolucionit. Ai shpjegonte rėndėsinė qė u jepte ideve tė Darvinit:
Janė tri gjėra qė ne bėjmė pėr tė ēliruar mendjet e studentėve tanė. E kishim pėr detyrė t’u mėsonim atyremoshėn e tokės, prejardhjen gjeologjike dhe parimet e Darvinit.

"FUSHAT E VDEKJES"TE KMEREVE TE KUQ

Nė vitet 1975-1979, gjatė sundimit tė Pol Potit, u vranė 2 milionė njerėz nga popullsia 7 milionėshe e Kamboxhias. Duke i llogaritur nė pėrqindje popullsie, vrasjet e Pol Potit, i cili ėndėrronte tė krijonte njė shtet komunist tė pėrsosur, ishin mė tė mėdha se ato tė Hitlerit e Stalinit. Udhėheqėsi komunist i Kinės, Mao, kishte dyudhėrrėfyes: njėri prej tyre, siē e kemi pėrmendur mė parė, ishte Darvini, kurse tjetri ishte Stalini.

Tė dy kėta emra vdekjeprurės, qė bashkoheshin nė personalitetin e Maos, ēuan nė tragjedi tė mėdha dhe lanė gjurmėn e tyre nė njė periudhė tė gjatė e tė errėt tė historisė sė
Kinės. Gjashtė deri nė dhjetė milionė njerėz u vranė meurdhėr tė Maos, dhjetra miliona "kundėr-revolucionarė"kaluan pjesėn mė tė madhe tė jetės sė tyre nė burg, ku 20 milionė prej tyre vdiqėn.

2 deri nė 40 milionė njerėz vdiqėn nga uria nė vitet 1959-1961, gjatė periudhės sė quajtur "Hapi i Madh Pėrpara", si pasojė e politikave ekstremiste tė Maos. Masakra e qershorit 1989 nė Sheshin "Tienanmen" (rreth 1000 tė vdekur) ėshtė njė shembull i asaj qė Kina ka vuajtur nė historinė e saj tė kohėve tė fundit.Masa tė dhunshme kundėr fesė u morėn edhe nė Shqipėri. Udhėheqėsi komunist i Shqipėrisė, Enver Hoxha, nė vitin 1967 e shpalli Shqipėrinė si vendin e parė "tė pafe".

Besimtarėt u arrestuan pa asnjė arsye e disa prej tyre u vranė kur ishin nė arrest. Nė vitin 1948
dy peshkopė dhe 5.000 besimtarė u qėlluan. Edhe muslimanėt u trajtua nė tė njėjtėn mėnyrė.Parajsa socialiste u ndėrtua dhe si rezultat 2169 xhami dhe kisha
ishin mbyllur, nga tė cilat 327 ishin vende adhurimikatolike.Shkaku i kėtyre veprimeve ishte, pa dyshim, qėllimi i Komunizmit pėr tė formuar shoqėri qė do tė mohonin
ekzistencėn e Zotit dhe do tė besonin e vlerėsonin vetėm materien.

Nė fakt, ky ishte njė prej objektivave kryesore tė Komunizmit, sepse udhėheqėsit komunistė e dinin qė ata do tė mund tė sundonin si tė donin vetėm mbi njerėz tė pandjeshėm tė shndėrruar nė makina, qė nuk e njihnin frikėn ndaj Zotit dhe qė kishin prirjen tė kryenin vrasje e shtypje sa herė tė urdhėroheshin.Numri i madh i viktimave tė barbarisė komuniste.Vrasjet me urdhėr tė atyre qė e mohuan fenė dhe Zotin.(dikush kėta i quan bijtė e ZOTIT DIELLĖ.)

BRSS: 20 milionė vdekje
Kinė: 65 milionė vdekje
Vietnam: 1 milion vdekje
Kore e Jugut: 2 milionė vdekje
Kamboxhia: 2 milionė vdekje
Evropa Lindore: 1 milion vdekje
Amerika Latine: 150 000 vdekje
Afrikė: 1.7 milionė vdekje
Afganistan: 1.5 milionė vdekje


TĖ GJITHA KĖTO VRASJE U BĖN DUKE E MOHUAR ZOTIN DHE DASHURIN PĖR TĖ.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 28.01.11 23:19

Keta udhehqes kane vrare njerez per pushtet dhe nuk kane vrare njerez si ajo qe permendi Estilen per te nderuar Zotin. Pra te flijosh njerez ne emer te nje Zoti qe s'eshte pare as degjuar kurre nga shkenca eshte budallalleku me i madh. Se zhduku Enveri fete nuk do te thote qe ishte budalla, me thuaj ti cfare perfitimi kishte te mohonte ai Zotin nese ai do ekzistonte vertet? Por Enveri, Napoleoni, Stalini, Hitleri, Mao etj vertet ishin diktator, por asnjehere budallenj. Pra nese nuk kane qene budallenj i bie qe kane qene shume te zgjuar, dhe njerezit e zgjuar duhet ta kuptojne a ka Zot apo jo?. Pra le te flasim me qetesi dhe mirekuptim, a eshte e llogjikshme qe nje njeri i zgjuar ta mohoje Zotin kot?
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti eshte dashuri

Mesazh  yasmin prej 28.01.11 23:36

Napoleoni nuk ishte ateist niko, une e kam studiuar jeten dhe personalitetin e Napoleonit dhe, ai ka besuar shume ne Zot, madje eshte shprehur me superlativa per Kur'anin, qe po deshe te postoj edhe cfare ka thene per Te...

Mos ngaterro Napoleonin me Babe Dode Karbunaren...
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 28.01.11 23:50

Mire Yasemin, flasim pa ironi po deshe qe te mos na kritikojne. Ky link e tregon Napoleonin ateist, ja shikoje: http://www.celebatheists.com/wiki/Napoleon_Bonaparte
Une gjithmone bazohem ne fakte, nuk flas thjesht se ashtu me pelqen mua. Pastaj edhe ne qofte se Napoleoni nuk ishte ateist nuk ka rendesi te madhe. Une te kam paraqitur nje liste me njerez te famshem qe jane ateist, ne rubrika te tjera.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti eshte dashuri

Mesazh  yasmin prej 29.01.11 0:04

O Niko, si fillim qartesoi vetes, se cfare quhen fakte dhe prova....Une te them qe e kam studiuar personalitetin dhe jeten e Napoleonit ne literature te zgjedhur, kurse ti me paraqet si "fakt" nje link interneti !!!!
Tani qe paska te ditur atesit, kujt i behet vone, une per vete nuk jam, nuk kam pse i lidhi bindjet e mia me bindjet e te tjereve...

Tani ku e ke hallin ti??? C'a te duhet ty se cfare besoj une....???!!!!!!!!!!

Ohuuuu.... pse humbi kohe duke fole me njerez fanatike, me vjen keq sepse mua me pelqen te diskutoj me njerez mendje hapur dhe jo imponues....
Me vjen keq sepse ne fillim kam pase respekt per ty....
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 29.01.11 0:38

Ok, le ta leme njeri-tjetrin ne besimin e vet. Une nuk te imponova qe te mos besosh ne ate qe beson. Te mos flasim me per keto tema sepse po e shoh qe nuk e bindim me njeri-tjetrin. Sa per Napoleonin e kam studiuar dhe une pasi kam bere shume histori franceze ne fakultet ngaqe te larten e kam mbaruar ne Fakultetin e Gjuheve te huaja, per gjuhe frenge. Madje ka qene kjo gjuhe qe me ka nxitur te studjoj astrologjine sepse informacionet e para astrologjike i kam marre prej saj. Ne internet gjenden qindra materiale astrologjike ne frengjisht qe shume pak kush i lexon ngaqe shumica ndjekin gjuhen angleze. Duke filluar qe nga Nostradamus qe ishte francez...
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti eshte dashuri

Mesazh  Fakiri prej 29.01.11 1:15

...Pra le te flasim me qetesi dhe mirekuptim, a eshte e llogjikshme qe nje njeri i zgjuar ta mohoje Zotin kot?[/quote]

Njė njeri i zgjuar nuk e mohon por e madhėron Zotin.Njė njeri i zgjuar nuk bėn krime dhe vrasje makabėr ndaj njerėzimit aq mė pak ndaj popullit tė vetė.Njė njeri i zgjuar nuk i bindet djallit pėr tė bėrė vepra jo njėrėzore pėr tė rrėnuar dhe djegur objekte tė kultit.Tė gjithė kėta udheqės tė duken tė zgjuar ty? Prof pėr kėta qė mohojnė zotin dhe bėjnė gjakėderdhje tė njerzėve tė pafajshėm Kur'ani thotė:Ata qė e mohuan tė vėrtetėn janė miq tė njėri-tjetrit..... (Enfal: 73)Jan[ miq sepse e pėrkrahin njėri tjetrin nė ideologji)Ndėrsa pėr njerzit qė nuk e dallojnė tė mirėn nga e keqja thotė:Thuaj: “Nuk ėshtė e njejtė e keqja dhe e mira, po edhe nėse tė mahnit ty shumimi i sė keqes, pra keni frikė All-llahun (e mos pranoni tė keqen) o ju tė zotėt e mendjes, ashtu qė tė shpėtoni. (Ma'ide: 100) Pra bėhu zoti i mendjes dhe dalloje tė mirė nga e keqja mos u bė me njė mendje dhe zemėr me kriminelėt e njerėzimit.Ajo doktrin e ateizmit ta ka helmuar zemrėn sa qė sa herė pėrmendet besimi nė Zot (sepse je koduar nga partia me urretje ndaj fejės) tė trazohet gjaku.Qėtėsoju Prof.sepse qetėsim ta largon urretjen nga zemra,ndėrsa urretja ta trubullon gjykimin e drejtė.Dhe nga trubullim i gjykimit tė drejtė po e pėrkrah tė keqėn ,duke mos ditur se po bėhesh njė mik i tė kėqive..
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 29.01.11 1:38

More zoteri, une nuk i perkraha keta udheheqes per krimet e tyre, por thjesht i quajta te zgjuar. Nuk mendoj se je kaq i afte ti sa per te hedhur poshte zgjuarsine e tyre. Zgjuarsia nuk vleresohet ne menyren qe the ti. Qe dikush qenka diktator nuk do te thote qe nuk eshte i zgjuar. Perderisa e mbajten pushtetin me force, e mbajten per shkak te aftesise se tyre mendore. Pra nuk e gjykoj zgjuarsine ne ate menyre qe e gjykon ti. Te zgjuar une quaj njerezit qe arrijne suksese, qe arrijne ate qe synojne. Dhe ata qe permenda e kane arritur idealin e tyre. Ti thua nje njeri i zgjuar nuk e mohon por e madheron Zotin. Sigurisht e madheron Zotin por me perpara duhet ta vertetoje ate, duhet te kete prova me bindese nese ai ekziston. Jo thjesht nje kuran e nej bibel. Megjithate une po flas qetesisht. Nuk po behem mik i te keqinjve se e keqja gjendet edhe ne kohen e sotme qe fete jane perhapur. Te pakten njerezit atehere vriteshin per nje "faj" te caktuar, por sot po vriten akoma mė kot. Sot po vret djali nenen, babain, Babai djalin, po perdhunon i ati te bijen. Ne kohen e Enverit nuk mendoj se kane ndodhur kaq shume te keqija, ai te pushkatonte per keto krime dhe mire e kishte. Ai zhduku dhe gjakmarrjen qe sot vazhdon. Po ngaqe eshte hequr denimi me vdekje nuk e ka frike kush shtetin dhe ligjet sepse dalin nga burgu me lek. Drejtesi eshte kjo, qe ma quan Enverin aq te keq? A ke me keq qe te vrasesh njerezit e familjes tende, sic bejne sot? megjithese feja mundohet qe t'i zbuse njerezit, ne keto rrethana nuk e ka bere punen e saj mire si ne rastin qe ka treguar Estilen me siper.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti eshte dashuri

Mesazh  Fakiri prej 29.01.11 11:28

Prof. i nderuar atė qė e ka cekur Estilen mė lartė pėr vrasjen(flijimin) e njė vajze 8 vjeqare pėr zotin nė Nepal mos e merrė pėr propagand antifetare.Sė para duhet tė dini diē pėr kulturėn e atij vendi(besimin) nė kėtė rastė tė Nepalit.Dhe pastaj gjyko sipas asaj njohurie qė ke pėr kulturėn e kėtij shteti.Nė qoftės gaboj unė,mbas edhe nuk ėshtė edhe aq gjė e madhe sepse unė nuk kam titull Prof.unė nuk jam i arsimuar sikur qė jeni ju.(JAM BARI DELESH).Edhe nėse mė duhet tė tėhiqem nga ajo qė deklaroj do tė mė thojnė ja nė fund e kuptoji injoranti,andej nga jam unė i thojnė mendja e ēobanit(gabim kur gabon bariu) nuk ėshtė sikur(gabimi kur gabon) mendja e Prof.E thėmė se kur gaboj unė,do tė damtohen berrat(delet) edhe kjo gabim nuk mė lejohet tė ndodhė.Ndėrsa kur gaboni njė Prof.pasojat e saj i damtojnė(gjenerata tė tėrra tė nxėnėsve) njėrėzit.Mua mė ėshtė thėnė(nga mėsuesi im shpirtėror) se nuk duhet tė flas atė qė vetėm mua mė pėlqen,por gjithnjė ta flas tė vėrtetėn edhe kur ajo e vėrtetė ėshtė nė dam timin.Unė duke menduar me urtėsin e njė bariu(sepse barinjėt kanė durim,ditė e natė janė me kafshė dhe tregohen tė pėrmbajtur ndaj kafshėve.)Me njė popullsi 27,676,457 banorė,dhe se vetėm 50% popullsisė dinė tė lexojė e shkruaj.Niveli i edukimit ėshtė shumė i ulėt. Pjesa dėrmuese e popullit Nepalez pasojnė rrugėn e Hinduizmit, ndėrsa 5% i popullsisė i takojnė fesė Budizmit. Rreth 500.000 banorė i takojnė besimit Islam Dhe sipas kėsaj statistike nuk mė besohet se vrasės do tė jetė nė ata 500.000 banor tė besimit islam. Kėtė e themė me plotė bindje se njė gjė e tillė(pra flijimin e fėmijės) e kanė tė ndaluar tė gjitha fetė monoteiste.Nė qoftės do ta bėnte obligim njė gjė tė tillė ndonjėra prej feve monoteiste(Judenj.Krishter,Islam<) do tė binte nė ndeshė me shkrimet e shėnjta(LIBRAT E TYRE).Dhe nė qoftės beson se Zoti kėrkon njė flijim pėr Te,(kėsoj lloj flijimesh bėhen nga besimet pagane,pėr Diellin) do ta lejonte flijmin e fėmijės sė Profetit Ibrahimi(Abrahamit)...Prof edhe qė nuk beson nė Zotin unė pra e lus Atė qė tė ju jep mė shumė paqe dhe urtėsi...


Edituar pėr herė tė fundit nga fakiri nė 29.01.11 16:17, edituar 6 herė gjithsej
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti eshte dashuri

Mesazh  john abraham prej 29.01.11 14:35

Me falni sepse nuk lexova te gjitha komentet, por dua te ndaloj aty ku thuhet " Zoti eshte dashuri"..
Duhet te kuptojme qe askush nuk mund te bjesoje Zotin ne nje titull, Zoti eshte Qenia Absolute...
Sa per flijimin e femijve e keni te shkruar ne testamentin e vjeter se kush e bente dhe per ke e bente:
bibla thote:
Kanė ndėrtuar gjithashtu vendet e larta tė Baalit, qė janė nė luginėn e bijve tė Hinomit, nė mėnyrė qė tė kalojnė pėrmes zjarrit bijtė dhe bijat e tyre pėr nder tė Molekut, gjė qė unė nuk u kisha urdhėruar dhe nuk mė kishte shkuar kurrė ndėr mend se do tė kryenin njė gjė tė tillė tė neveritshme, duke e bėrė Judėn tė mėkatojė". (Jeremia 32:35)
Pėrveē kėsaj ai pėrdhosi Tofethin, qė ndodhej nė luginėn e bijve tė Hinomit, me qėllim qė asnjėri tė mos kalonte birin apo bijėn e tij nėpėr zjarr pėr nder tė Molekut.(2 Mbreterit 23:10)

"Do t`u thuash bijve tė Izraelit: Cilido nga bijtė e Izraelit ose nga tė huajt qė banojnė nė Izrael do qė t`i japė Molekut ndonjė nga trashėgimtarėt e tij, do tė dėnohet me vdekje; populli i vendit do ta vrasė me gurė.
Unė vet do ta kthej fytyrėn time kundėr kėtij njeriu dhe do ta shfaros nė mes tė popullit tė tij, sepse i ka dhėnė Molekut disa nga trashėgimtarėt e tij pėr tė ndotur shenjtėroren time dhe pėr tė pėrdhosur emrin tim tė shenjtė.Dhe nė rast se populli i vendit mbyll sytė para kėtij njeriu, kur ai i jep trashėgimtarėt e tij Molekut, dhe nuk e dėnon me vdekje, do tė jem unė qė do ta kthej fytyrėn time kundėr kėtij njeriu dhe kundėr familjes sė tij, do ta shfaros nė mes tė popullit tė tij atė dhe tėrė ata qė kurvėrohen me tė, duke u shitur para Molekut.(levetiku 20:2-5)
Nuk do tė lejosh qė asnjė prej trashėgimtarėve tė tu t`i ofrohet Molekut; dhe nuk do tė pėrdhosėsh emrin e Perėndisė tėnd. Unė jam Zoti.(levetiku 18:21)..


Pra duke pasur prova sa te dush qe besimi Judaik dhe ai i krishtere jane te perzier me paganizmin keto gjera nuk jane shdukur akoma nga qarkullimi.....
madje tek psalmi 137 thuhet: lum ai qe i merr foshnjet tua dhe i perplas per muri; keto jane fjalet e zotit ne bibel...
Nese dikush me gjen vetem nje varg nga Kurani qe miraton vrasjen e te pafajshmeve,,,le ta publikoje.
avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti eshte dashuri

Mesazh  Jetmira prej 11.09.13 17:35

avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti eshte dashuri

Mesazh  number3 prej 11.09.13 18:49

Katilja shkruajti:

ZOTI esht dashuri sepse AI e deshi aq shum boten sa dha BIRIN E TIJ TE VETEMLINDUR per mekatet tona dhe kush do qe beson ne te do e ket jeten e perjetshme shum mire katilja mpelqyen argumentet e tua
avatar
number3

njeri thjesht

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti eshte dashuri

Mesazh  Flavius prej 11.09.13 21:46

number3 shkruajti:

ZOTI esht dashuri sepse
Zoti nuk mund te kufizohet vetem ne dashuri pra eshte me shume se dashuri dhe nuk eshte as Allah dhe as Jezu Krisht.
avatar
Flavius

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti eshte dashuri

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi