Bota do te permbyset nje dite...

Shko poshtė

Bota do te permbyset nje dite...

Mesazh  enni_brokenhearted prej 10.02.10 20:37

Bota do te permbyset nje dite...dhe kjo dite eshte afer...

Kohet e fundit flitet per nje gje te tille...por edhe koherat qe po vijne po tregojne se jemi drejt fundit..Po nis nje krize boterore qe shpresoj qe Shqiperine mos te e preki kurre......nqs do te lexojm biblen ..Ne nje pjese ku nuk me kujtohet faqja apo ndonje e dhene tjeter por qe perkon pikerisht me kohen tone....Nqs lexon ate pjese te renqethen mishte....dhe behesh shume pesimist per jeten...qe kur e kam lexuar edhe deri tani.....kam nje ndjenje frike brenda meje qe sme leshon....me ndjek ne cdo hap qe bej.......
avatar
enni_brokenhearted

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota do te permbyset nje dite...

Mesazh  Estilen prej 11.02.10 14:41

Nuk mund ta konceptoi shprehjen....nje dite bota do te permbyset...!!!
Dhe sidomos kur nje permbysje e tille, vjen ne citim te librave fetare dhe atyre njerzve fataliste qe boten e shohin nepermjet 'frengjise'se vogel te Kuranit apo Bibles dhe jo nepermjet realiteteve shkaterruese qe vete shoqeria njerzore po i jep vehtes.

Nese fatalistet do vazhdojne te 'qajne'dhe jo te nderhyjne ne ato momente qe ata dhe te gjithe se bashku po shkaterrojme,''''''permbysja e madhe''''''', vertete qe eshte shume afer dhe pa rikthim.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

shpirti i njeriout

Mesazh  TAPINOS prej 12.02.10 20:22

Shpirti i njeriut eshte i pavdekshem, ne qofte se ne e ndiejme kete atehere do na hyne ne pune edhe permbysja, edhe debimi, edhe frika , por mendoj se kjo e fundit nuk duhet kurre te na mbizoteroje .

Shpirti i njeriut eshte krijuar nga zoti dhe sikur se edhe ai eshte i pavdekshem ka bere edhe shpirtin tone te tille, ashtu si te pavdekshem e ka bere edhe te pa fajshem.
Mund ta shohim tek femijet 5-6 muajsh, nuk dine tjeter vec te qajne kur kane dhimbje dhe kur kane uri dhe te qeshin kur jane te gezuar.

A keni pa si na rrembejne e qeshura e nje bebi, sepse edhe kur qesh edhe kur qan ne gjithēka qe ben shpreh nje pafajsi.

Ne jemi ata qe i bejme fajet.
Ne jemi ata qe kemi krijuar diplomacite, politikat, luftrat, te gjitha ato qe jane kunder dashurise.

Ne te rriturit jemi fajtoret.
Nuk eshte kurre e kurres zoti, as nuk jane krijesat e ti, si fillim per te mesuar te keqen ne kemi shkollat.
Ne i shkollojme femijet tane 20 vite qe te mesojne te jene te padashur te mos thone te verteten, te behen te korruptuar.

Cfare rendesie ka nese vjen apo jo fundi i botes.
Bota ka shum kohe qe eshte e futur ne nje rruge pa krye dhe tani qe po afrohet ta kuptoje cfare te beje ??????
I themi femijes tone, te keqen babi do te thuash gjithmone te verteten.
avatar
TAPINOS

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota do te permbyset nje dite...

Mesazh  Estilen prej 12.02.10 21:35

Cudite nuk kane fund.........!!!!

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota do te permbyset nje dite...

Mesazh  almir_metallica_4ever prej 13.02.10 23:07

Se pari: mendoj se eshte shume e gabuar te quash permbysje fundin e nje planeti.
Se dyti: planeti yne eshte 4.5 - 5 miliard vjecar, dhe ka kaluar shume gjera te tjera, me te medha sesa parashikimet qe jane bere per vitin 2000, 2012, 2035 etj. Gjate ketyre 5 miliard vjet Toka eshte perballur me termete, vullkane, tornado, ndryshime te poleve magnetike, asteroide, meteore, tsunami, shkrirje akullnajash, perplasje te pllakave tektonike etj etj shume here me te fuqishme sesa keto qe shohim ne sot, apo qe ka pare njerezimi deri me sot, dhe i ka rezistuar te gjithave. Fundi i njerezimit do te vije shume here me shpejt sesa fundi i planetit, ndoshta edhe pas pak shekujsh. Planeti jone do te vazhdoje te ekzistoje derisa energjia e Diellit te mbaroje perfundimisht.
avatar
almir_metallica_4ever

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

mase

Mesazh  bardhi_tr prej 14.02.10 12:01

nje dit dot nodhi por nuk dihet?
nje gjo qe eshte nis me u bo do bohet
avatar
bardhi_tr

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota do te permbyset nje dite...

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi