Fakte Mbi Gjumin dhe Ėndrrat

Shko poshtė

Fakte Mbi Gjumin dhe Ėndrrat

Mesazh  Elizza prej 08.02.10 15:56

21 Fakte Mbi Ėndrrat




1. Ēdo person kalon njė tė tretėn e jetės nė gjumė.

2. Nė njė jetė mesatare, njė person do tė ketė kaluar rreth gjashtė vite duke ėndėrruar. Kjo ėshtė mė shumė se 2100 ditė tė kaluara nė njė sferė tė ndryshme!

3. Ėndrrat eksistojnė pėr aq kohė sa njerėzimi. Kthehuni nė njė epokėn romake, ėndrrat e mrekullueshme dhe tė rėndėsishme dėrgoheshin nė Senat pėr analizė dhe interpretim.

4. Ėndrrojnė tė gjithė. Tė gjithė! Thjesht nėse nuk ju kujtohet ėndrra e juaj nuk do tė thotė se ju nuk keni ėndėrruar. Nė fakt, ju keni disa ėndrra gjatė njė nate normale gjumi.

5. Ėndrrat janė tė domosdoshme. Mungesa e aktivitetit ėndėrror mund tė nėnkuptojė mungesė proteine apo njė ērregullim personaliteti.

6. Mesatarisht, ju mund tė ėndėrroni diku nga njė apo dy orė ēdo natė. Pėr mė tepėr, ju mund tė kaloni deri katėr tė shtatat e natės nė ėndėrr.

7. Edhe personat e verbėr ėndėrrojnė. Imazhet vizuale nė ėndėrrat e tyre varen nga ajo nėse ata kanė qenė tė verbėr nė lindje ose mė vonė u bė i verbėr nė jetė. Vizioni nuk ėshtė kuptimi i vetėm qė pėrbėn njė ėndėrr. Zėrat, ndjesia dhe aroma bėhen tepėr tė ndjeshme pėr tė verbrin dhe ėndrrat e tyre janė tė bazuara nė kėto shqisa.

8. Pesė minuta pas pėrfundimit tė ėndrrės, gjysma e pėrmbajtjes ėshtė harruar. Pas dhjetė minutash, 90% e ėndėrrės ėshtė e harruar tėrėsisht.

9. Meshkujt kanė tendencė tė ėndėrrojnė mė shumė pėr meshkuj tė tjerė, ndėrsa femrat ėndėrrojnė nė mėnyrė tė barabartė si pėr meshkuj ashtu edhe pėr femra.

10. Studimet kanė treguar se valėt e trurit janė mė aktive kur jemi duke ėndėrruar sesa kur ne jemi zgjuar.

11. Ėndėrrimtarėt qė zgjohen menjėherė pas gjumit REM, janė nė gjendje tė kujtojnė ėndrrat e tyre mė gjallėrisht se ata qė flinin natėn deri nė mėngjes.

12. Studiuesit kanė gjetur se "ėndrrat e lagura" nuk mund tė pėrputheshin detyrimisht me pėrmbajtje seksuale tė ėndėrrės.

13. Njerėzit tė cilėt janė tė dhėnė pas pirjes sė duhanit i kanė mė tė gjata dhe mė tė gjalla ėndėrrat.

14. Tė vegjėlit nuk ėndėrrojnė pėr veten e tyre. Ata nuk paraqiten nė ėndrrat e tyre deri nė moshėn 3 ose 4.

15. Nėse gėrhitni, atėherė ju nuk mund tė ėndėrroni.

16. Ankthet janė tė zakonshme te fėmijėt, zakonisht fillojnė rreth moshės 3 vjeē dhe ndodhin deri nė moshėn 7-8 vjeēare.

17. Nė njė anketė, 67% e njerėzve kanė pėrjetuar Deja Vu nė ėndrrat e tyre, ndodh mė shpesh te femrat se sa meshkujt.

18. Rreth 3% e tė rriturve vuajnė nga apnea e gjumit. Kjo gjendje e shėrueshme tė ēon nė lodhje tė pashpjegueshme dhe paaftėsi.

19. Hulumtimet kanė treguar se shtėpia ėshtė mė e shpeshtė pėr shikimin e ėndrrave.

20. Ėshtė shumė normale pėr meshkuj tė pėrjetojnė njė ndryshim gjatė fazės REM tė gjumit, edhe kur ata nuk janė duke ėndėrruar asgjė tė natyrės seksuale.

21. Kuptimi origjinal i fjalės "makth" ishte njė shpirt femre qė shqetėsonte njerėzit gjatė natės pėrderisa ata flinin.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fakte Mbi Gjumin dhe Ėndrrat

Mesazh  Elizza prej 04.10.10 13:29

Fakte tjera mbi gjumin


- I rrituri ka nevojė pėr 7 deri 9 orė gjumė dhe nukvshtė e vėrtetė qė njerėzit e moshuar kanė nevojė pėr mė pak gjumė, por mbi 50% e njerėzve mbi 64 vjeē vuajnė nga njė lloj i ērregullimit tė gjumit.

- Disa tableta tė gjumit mund tė jenė tė dėmdhme pėr njė periudhė tė gjatė.

- Njerėzit mund tė kenė dremitje, edhe kur janė me sy hapur dhe nuk janė tė vetdijshėm pėr kėtė.

- Gjatė gjumit REM ne thuajse jemi plotėsisht tė paralizuar. Vetėm diafragma, zemra, organet e tretjes, gjaku dhe sytė nuk janė tė prekur nga kjo paralizė.

- REM ėshtė gjumė i thellė dhe ėshtė shumė e vėshtirė pėr t'u zgjuar.

- Dremitjet janė gjumė i shkurtėr (zakonisht jo nė shtrat)

- Ne ėndėrrojmė nė ēdo fazė tė gjumit.

- Endrrat gjatė gjumit REM zakonisht janė fantastike apo tė ēuditshme.

- Pozita e trupit nė gjumė pasqyron tiparet e personalitetit.

- Gjumi nė fazėn REM mund tė ndihmoj nė zhvillimin e trurit.

- 12% e njerėzve ėndėrrojnė bardh e zi.

- Emocionet mė tė zakonshme nė ėndrra janė ankthi dhe frika.

- Truri ėshtė mė aktiv gjatė gjumit sesa kur jemi duke parė Tv.

- Njė foshnje nė vitin e parė tė jetės, privon prindėrit e tij nga 400-750 orė gjumė.

- Tė jesh pa gjumė si tė jesh i dehur. Nėse humbni 2 orė gjumė ėshtė e barabatė me 0.05 tė nivelit tė alkoolit nė gjak dhe mund tė pengojė punėn tuaj tė pėrditshme.

- Mbi pesha rrit rrezikun pėr ērregullim gjumi.

- Dremitjet gjatė ditės pėrmirsojnė kujtesėn dhe largojnė rrezikun e sėmundjeve tė zemrės.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi