Perse ekzistojme?

Shko poshtė

Perse ekzistojme?

Mesazh  protoni prej 03.02.10 10:34

"Nuk mund te gjesh nje kuptim te vetem te jetes, te cilin duhet te gjithe ta arrijne.
Secili ne menyren dhe stilin e vet, e gjene kutpimin e jetes. Veshtire eshte te gjesh nje kuptim te jetes, me te mirin e te gjitha kuptimeve. Kuptimi i jetes historikisht ndryshon"!-Hjumi.
A jane te menduarit dhe arsyeja thjesht, nje perceptim konceptual zakonor?
A e keni vrare mendjen ndonjehere ose herepashere perse u desht te ekzistonim? -ose
A ju ka shkuar ndonjehere ne mendje te anlizoni ose pyetni veten tuaj, te strukur nen guacen e rutines robotike sociale, se cili eshte qellimi i jetes dhe nese jeta realisht dhe vetem realisht ka ndonje kuptim?
Analizimi e se vertetes mund ta quani hyjnore, mund ta quani sociale mund ta quani bilogjike, sepse nuk do te gaboni dhe pse nuk do te gaboni eshte e verteta mbi te vertetat se ne pyetjet e sipershtruara, burojne pergjigje te ndryshme si per nga forma, pamja, kuptimi dhe thelbi!
avatar
protoni

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Perse ekzistojme?

Mesazh  protoni prej 03.02.10 10:45

Tre filozofet me te medhenj ekzistencialiste jane Soren kierkegard *1813-1855*, Martin Hajdegeri*1889-1976* dhe Zhan Pol Sartri*1905-1980*
Fjalet boshtore qe ndertojne filozofine e tyre ekzistencialiste jane:
Liri;
Individualitet;
Pergjegjesi;
Tjetersim;
Deshperim;
Vdekje.

Perse Liri?
Liria eshte gjeja me e shtrenjet ne univers, liri oj liri!
Vetem nen rrethanat e lirise se plote, njeriu demonstron qenjen e tij te vertet te lindur.
I rrethuar me liri, qenja eshte vetvetja, si i tille, liria e kompleton dhe slejon cungimin, e as kamuflimin e se vertetes rreth qenjes, sepse qenja pa liri eshte nje hiq, nje trup i gjalle i askujt dhe e cdokujt!
avatar
protoni

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Perse ekzistojme?

Mesazh  protoni prej 03.02.10 10:59

Perse Individualitet?

Liria ishte parakusht, qe qenja te demostroje individualitetin e tij origjinal.
Dhe imagjinojeni njeriun pa individualitet, pa personalitet te percaktuar, pa personalitet te ndertuar mbi bazat jo vetem te logjikes se shendoshe psikologjike, por edhe te asaj bilogjike.
Po pse bilogjia, seps ajo eshte baza jetike dhe ekzistenciale e llojit, bilogjia eshte natyrorja dhe natyrorja kur nuk suprimohet, nga faktoret social, eshte madheshtorja sepse natyra eshte ne te vertete MADHESHTIA APO UNIVERSALE !?!
Perpjekjet e njeriut qe te siguroj individualitet lidhen ngusht me perpjekjet e tij te vazhdueshme per LIRI, ne kete kontekst socilaopsikologjik, liria perfaqeson nje prizm multidimensional dhe multiesencial si psh:
Liria e levizjes;
Liria e te shprehurit te mendimit;
Liria e te shprehurit te botkuptimeve filozofike;
Liria e te shprehurit te pikepamjeve politike dhe nacionale;
Liria e tubimit paqesor, per te shprehur revolten si rezulatat i absurdeve politkesocilae dhe ekonomike;
Liria per vetvendosje individuale;
Liria per vetvendosje religjioze;
Liria per te punuar, zhvilluar,mesuar dhe perfeksionuar;
Liria per te dasshuruar dhe mbi te gjitha
Liria per te ekzistuar ne kontekstin social, pa e kontestuar, penguar, dhe luftuar lirin e tjetrit apo te tjereve!
avatar
protoni

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Perse ekzistojme?

Mesazh  Estilen prej 03.02.10 13:35

Nje teme qe ka vlera vetem per ata njerez qe jane vertete te lire,qe nuk ndikohen nga asnje rryme fetare,filozofike,astrologjike politike,tamam vetem ata njerez qe lirine e kane 'oksigjenin'e tyre te peditshem.
Por qe te kopjosh e postosh tema ku te flasesh per terma qe vete autori eshte i mberthyer nga ngerci i abstraksioneve, me duken qesharake dhe jo serioze per lexuesit e ketij forumi..

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Perse ekzistojme?

Mesazh  Zattoo prej 03.02.10 14:07

Njeriu i lire eshte vetem kur lind, ne momentin qe lidhet me ambientin qe e rrethon ai e humb pavaresine e vet.

Pra, takohet me lufta mendimesh, religjionesh, filozofish, dhe patjeter qe ato do te kene ndikim te ai ne menyre direkte apo indirekte ...

Psh. edhe sot pas 5000 vitesh civilizim, jemi ne nje fare menyre rober te mitologjive summere te cilat me vone jane kopjuar nga ēifutet (bibla) dhe arabet (kurani).

Ne fund desha te them se njeriu i lire nuk ekziston.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Perse ekzistojme?

Mesazh  protoni prej 03.02.10 14:52

protoni shkruajti:Perse Individualitet?

Liria ishte parakusht, qe qenja te demostroje individualitetin e tij origjinal.
Dhe imagjinojeni njeriun pa individualitet, pa personalitet te percaktuar, pa personalitet te ndertuar mbi bazat jo vetem te logjikes se shendoshe psikologjike, por edhe te asaj bilogjike.
Po pse biologjia, seps ajo eshte baza jetike dhe ekzistenciale e llojit, biologjia eshte natyrorja dhe natyrorja kur nuk suprimohet, nga faktoret social, eshte madheshtorja sepse natyra eshte ne te vertete MADHESHTIA APO UNIVERSALE !?!
Perpjekjet e njeriut qe te sigurojne individualitet lidhen ngusht me perpjekjet e tij te vazhdueshme per LIRI, ne kete kontekst socialopsikologjik, liria perfaqeson nje prizm multidimensional dhe multiesencial si psh:
Liria e levizjes;
Liria e te shprehurit te mendimit;
Liria e te shprehurit te botkuptimeve filozofike;
Liria e te shprehurit te pikepamjeve politike dhe nacionale;
Liria e tubimit paqesor, per te shprehur revolten si rezulatat i absurdeve politkesocilae dhe ekonomike;
Liria per vetvendosje individuale;
Liria per vetvendosje religjioze;
Liria per te punuar, zhvilluar,mesuar dhe perfeksionuar;
Liria per te dasshuruar dhe mbi te gjitha
Liria per te ekzistuar ne kontekstin social, pa e kontestuar, penguar, dhe luftuar lirine e tjetrit apo te tjereve!
avatar
protoni

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Perse ekzistojme?

Mesazh  Estilen prej 03.02.10 16:43

Kur ndermerr te shkruash,sidomos per fene,mos i kalo me shume se tre rrjeshta,se sa here qe i kaluar atehere gjithmone ke filluar te kunderthuash ndaj vehtevetes.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Perse ekzistojme?

Mesazh  Jetmira prej 02.01.14 21:50

Mendoj prandaj egzistoj nuk besoj se eshte nje perkufizim i egzistences.Dikush apo dicka mund te egzistoj pa menduar.Egzistenca eshtefakt.Cdo gje qe deshmon nje proces kohor eshte egzistente.Ose me mire te themi qe egzistenca nuk eshte gje tjeter vetem nje epitet qe i vendoset deshmitareve te kohes.Sokrati tha qe ( Kur vdes une gjithcka vdes me mua )U provua e kunderta ,Sokrati do te vdiste,por akropolis egziston sot e kesaj dite.Mendoj se jetojme nje diktature te pameshirshme te mbretit kohe.Nje mbret i natyres,ligjet e te cilit nuk ka te drejte ti sfidoje askush,as nje lloj fenomeni nuk ka te drejte te sfidoje mbretin kohe,as truri i njeriut.Te mendosh nuk eshte konfiirmim egzistence,por vetedije dhe ndergjegjje, dikush mund te egzistoje pa qene i vetedijshem per egzistencen e vete.

avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Perse ekzistojme?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi