Fėshfėrimat e Taosit

Shko poshtė

Fėshfėrimat e Taosit

Mesazh  Neo prej 03.02.10 1:05

FĖSHFĖRIMA E TAOSITTaos ėshtė njė qytet i vogėl nė Nju-Meksiko (tė shteteve tė Bashkuara tė Amerikės).

Disa prej banorėve tė tij, - rreth 2% - prej vitesh dėgjojnė njė lloj fėshfėrime me
frekuencė tė ulėt qė vjen nga shkretėtira qė rrethon qytetin.

Pasojė e presionit tė ulėt atmosferik pėr njė pjesė tė banorėve? Askush nuk merr pėrsipėr ta njohė si pėrgjigje pėrfundimtare.

Shėrben pikėrisht pėr kėtė qėllim dhe falė metodės sė saj tė pėrpjekje-dėshtim dhe eksperimenteve tė vazhdueshme ia ka dalė t'u japė shpjegime shumė gjėrave, tė cilat kohė mė parė dukeshin tė pashpjegueshme

Te vuajturit e ketij fenomeni raportojn te kene degjuar nje zukatje (zhurm e lehte) te fekuencave te ulta. Simptomat e tjera perfshijne kokedhembje, ankthe, gjakderdhje te shpeshta nga hundet dhe humbje te quditshme te balances.

Mendohet se ekziston pothuajse ēdokund, por fenomeni i Taos-it, Nju-Meksiko , eshte me i njohuri nga te gjitha.

A eshte krijim njerezor, fenomen natyror, apo eshte manifestim i ndonje bote te huaj te panjohur?

Me siguri qe raportimet me te shpeshta dhe me te njohura te kesaj “zhurme” vijne nga Taos-i, Nju-Meksiko . Duke filluar rreth viteve 90’, ky ze eshte nje zukatje me frekuence te dobet, tingulli i te ciles krahasohet me tingullin e mbytur dhe te dobet te nje motori diesel, apo te nje ventilatori te madh.

I paraqitur me frekuenc dikund 33 deri 80 Hz(Herc), ky ze eshte mu ne prag te kufirit te degjimit njerezor, edhe pse jo te gjithe mund ta degjojne ate. Shpesh eshte raportuar te jete me i zeshem apo me i vrejtshem gjate nates, eshte menduar se shkaku i saj rangohet prej nje histerie masive deri tek eksperimentet qe perfshijne armet elektromagnetike te luftes, apo sistemet e propulsionit te cilat testohen ne sekret.

Eshte interesante fakti se jo te gjithe mund ta degjojne ate, dhe se mbyllja e vesheve me pambuk apo duke perdor kufje veshi, nuk ben ndonje dallim. I ‘vuajturi’ vazhdon ta degjoj zerin, sikur ai te mos e pranonte ate nepermjet vesheve te tij, por permes tere trupit.

Kjo do te mund ta shpjegonte besimin se atje mund te kete ndonje force te jashtme qe vepron mbi ta ne formen e radiovaleve me frekuenca te uleta, te cilat do te permbytnin tere zonen me nje menyre jo te fokusuar, e ngjashme me menyren se si nje megafon shperndan zerin ne tere hapsiren pa bere ‘diskriminime’.

Efekte te ngjashme mund te krijohen tek disa njerez kur motoret elektrik prodhojn aksidentalisht zhurma te frekuencave te caktuara varesisht lokacionit te tyre, edhe pse ky nuk duket te jete rasti i Taos-it, Nju-Meksiko .

Hulumtuesit dhe kerkuesit e ndryshem kane tentuar te lokalizojn burimin e ketij tingulli, por nuk ja kane arritur.

Tingulli duke levizur neper ajer apo toke, i humb me shpejt frekuencat e larta sesa ato te uleta, dhe per kete, jane frekuencat e uleta ato qe udhetojn me se largu, dhe eshte e tera qe mbetet per tu degjuar. Kjo e ben te veshtire per tu identifikuar, sepse nuk tingellon me si burimi origjinal.

Nje tingull me frekuence te ulet kur takon nje objekt solid sikurse nje ndertese, ai duket se rikumbon dhe zgjerohet tek te gjithe brenda, qe mund te jete edhe shpjegimi pse shumica deklarojne se zeri eshte me i larte ne ambiente te mbyllura ne krahasim me ato te hapura.

Kjo gjithashtu kontribon ne vuajtjen ende me te madhe te atyre qe e degjojn zukatjen teksa interferon me gjumin e tyre, si rezultat i mbylljes.

Kjo mund te jete edhe shkaktare e marramendjes dhe turbullimit qe shpesh thuhet te jete pasoje e ‘zhurmes misterioze’, nderprerjes dhe interferimit ne gjumin e rregullt te shkaktuara ne kohera te gjata.

Ketu qendron diqka nga baza e besimit se kjo eshte nje arme e mbrojtjes qe po testohet, per te testuar efektet afatgjata qe kjo mund te kete mbi forcat e armikut.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi