Tė qeshėsh ul stresin

Shko poshtė

Tė qeshėsh ul stresin

Mesazh  Elizza prej 02.02.10 13:35

Tė qeshėsh
Ul stresin dhe djeg kaloritė pasi kur qeshim ne aktivizojmė deri 400 muskuj. Sipas kėrkuesve tė qeshėsh 100 herė ėshtė e baras-vlefshme me 15 minuta nė biēikletė.

Tė qash
Mos i ndrydhni kurrė lotėt: vetėm kėshtu mund tė eliminohen substancat kimike, tė cilat, nėse mbahen brenda do tė ushqenin njė tension tė dėmshėm pėr sistemin imunitar dhe atė tretės

Stresi
Nėse sipėrmarrje tė vėshtira u mbajnė tė varur, eliminoni 5 gjėra nga lista e atyre qė keni pėr tė bėrė. Merrni frymė thellė, pėrpiquni tė ēlodheni dhe vetėm pasi tė keni bėrė kėto, shtroni sėrish problemin

Inati
Nėse jeni tė pėrfshirė nė njė grindje largohuni dhe merrni frymė thellė dhe kėtė bėjeni pėr njė kohė tė gjatė. Nė kėtė mėnyrė ulet menjėherė ritmi kardiak dhe presioni i gjakut.
Tė qeshėsh tė bėn mirė pėr zemrėn, por me inatin presioni ngjitet nė qiell. Xhelozia shkakton dobėsi dhe pagjumėsi, ndėrsa stresi shton rrezikun e diabetit dhe sėmundjeve tė zemrės. Nė ēfarė mase emocionet tona kushtėzojnė shėndetin tonė? Kėtė pėrgjigje e japin studimet e "terapisė sė humorit".

Tė grindesh
Kur grindemi, presioni i gjakut rritet dhe jep efekte tė cilat mund tė shfaqen me kalimin e kohės. Sipas Gazetės Ndėrkombėtare tė Psikofiziologjisė, dhe pse mund tė kenė kaluar javė nga grindja, mjafton tė mendojmė se ēfarė ka ndodhur dhe presioni i gjakut rritet menjėherė.
Njė grindje gjysmė orėsh me partnerin kėrkon tė paktėn njė ditė pėr tu shėruar. Dhe tek ēiftet qė grinden rregullisht, koha dyfishohet. Sipas kėrkuesve tė Universitetit Shtetėror tė Ohaios, kėrkimi ėshtė bėrė pėr shkak tė rritjes sė numrit tė molekulave qė shkaktojnė ėnjtje dhe nė nivele tė larta, mund tė shkaktojnė artrit, diabet, sėmundje tė zemrės dhe kancer.

Tė dashurohesh
Kėrkues tė Universitetit tė Pavias kanė zbuluar qė kur dashurohemi nivelet e faktorit tė rritjes sė nervave, ngrihen dhe rrinė nė kėtė gjendje pėr pothuajse njė vit. Kjo substancė rinovon qelizat e trurit, duke ndihmuar nė kėtė mėnyrė nė riparimin dhe pėrmirėsimin e sistemit nervor dhe tė memories. Pėr fat tė keq kėto nivele ulen pas njė viti, kur nga dashuria romantike hyn realiteti.

Tė jetosh nėn presion
Tė jetosh nė njė gjendje tė pandryshueshme tensioni shkakton efekte tė njohura mirė. Njė profesor i shkencave biologjike nė Universitetin e Standfordit e shtron kėshtu ēėshtjen: "Kur duhet tė zgjedhim mes impenjimit deri nė fund, apo heqjes dorė nga gjithēka, trupi ynė lė mėnjanė pothuajse ēdo projekt frytdhėnės.
Memoria dhe pėrpikėria bien, truri lodhet mė lehtė dhe rrezikojmė depresionin". Tek individėt tė cilėt prej vitesh janė nė njė gjendje stresi kronik, nivelet e larta tė glukozės dhe yndyrnave nė gjak rriten dhe nė kėtė mėnyrė shtohet rreziku i sėmundjeve tė zemrės dhe diabetit. Dhe veē kėsaj stresi shton nivelin e kolesterolit.

Tė qeshurat e pakontrolluara
Disa shkencėtarė tė Universitetit tė Kalifornisė kanė zbuluar qė tė qeshurit ēlodh muskujt, zvogėlon hormonet pėrgjegjėse tė stresit dhe presionin. Sipas kardiologėve tė Universitetit tė Marilandit, e qeshura ul rrezikun e infarktit sepse ul stresin, i cili shkatėrron muret e brendshme tė enėve tė gjakut. Njė e qeshur e fortė bėn qė tė djegėsh kalori, pasi aktivizon deri nė 400 muskuj. Disa kėrkues janė tė mendimit qė 100 tė qeshura janė tė barabarta me 10 minuta aktivitet aerobik ose 15 minuta me biēikletė.

Tė fshehėsh inatin tėnd
Dhe tė nxjerrėsh inatin tėnd, dhe ta mbash atė brenda ka efekte negative. Sipas njė studimi nė Miēigan, tek gratė e akuzuara padrejtėsisht, tė cilat e kanė fshehur inatin e tyre, rreziku pėr tė vdekur nga infarkti, ose kanceri dyfishohet. Ndėrsa shfryrjet e inatit mund tė ngrenė adrenalinėn, presionin dhe rrahjet e zemrės. Rreziku i infarktit, tek ato qė e kanė kaluar moshėn 50 vjeē, rritet 5 herė mė shumė. Forma mė modeste tė inatit siē janė: padurimi, irritimi, mund tė dobėsojnė sistemin imunitar dhe nė kėtė rast jemi mė tė ekspozuar ndaj rrezikut tė infeksionit.

Tė shpėrthesh nė tė qara
Kur qajmė lirohemi nga emocionet negative. Njė biokimist amerikan ka analizuar lotėt emocionale dhe ato qė dalin nga qepa. Lotėt emocionale shfaqin nivele mė tė larta hormonesh dhe neurotrasmetuesish tė lidhur me stresin dhe e qara ul presionin e gjakut dhe ritmin e zemrės. Qėllimi i tė qarit emotiv ėshtė ai i eliminimit tė substancave qė shkaktojnė stresin. Nėse kėto lot i mbajmė pėr brenda trupi ynė do tė bėhej i pėrshtatshėm pėr efekte negative tė ankthit mes tė cilave, dobėsim i sistemit imunitar dhe aftėsive tė memories dhe atyre tretėse.

Tė ndjesh xhelozi
Nga tė gjitha emocionet njerėzore xhelozia ėshtė nga mė tė shumtat dhe mė tė dhimbshmet, dhe ėshtė gjithashtu mė e vėshtira pėr tu kontrolluar. Ndėrsa njerėzit xhelozohen kur dyshojnė pėr njė konkurrent , xhelozia femėrore shkaktohet nga njė dyshim pėr njė tradhti tė mundshme. Nė xhelozi pėrzihen frika, stresi dhe zemėrimi. Kush ėshtė viktimė e kėsaj ndjenje vuan nga ankthi, nga pagjumėsia dhe nga rritja e presionit tė gjakut, tė rrahjeve tė zemrės dhe tė nivelit tė adrenalinės.

Tė pėrkėdhelesh nė divan
Ėshtė "hormoni i dashurisė", ėshtė ajo qė nė njė ēift ngjall dėshirėn pėr tu pėrkėdhelur, qė shkakton prodhimin e Dhea, hormoni antimoshė dhe antistres e cila bėn dhe riparimin e qelizave. Dhe masazhi ndihmon pėr tu ndier mė mirė.

Ndjenja e mirėnjohjes
Tė ndihesh mirėnjohės pėr dikė, pėrforcon sistemin imunitar, ul presionin dhe pėrshpejton sėmundjen. Doktorėt, pas njė studimi kanė zbuluar se mirėnjohja dhe kėnaqėsia, nė dashuri, prodhojnė hormonin qė disaktivizon stresin.

Tė ndihesh poshtė me humor
Depresioni, pesimizmi dhe apatia janė tė lidhur me nivele bazė tė disa neurotrasmetuesve qė shkaktojnė njė ndjenjė mirėqenieje. Njėra nga kėto ndihmon tė qetėsojė perceptimin e dhimbjes dhe tjetra ėshtė e lidhur me dėshirėn, dhe kjo mund tė bėjė tė ndihemi tė qetė.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi