Simbolika e shifrave

Shko poshtė

Simbolika e shifrave

Mesazh  Neo prej 01.02.10 13:10

Simbolika e shifrave
(Pikepamje metafizike)0
- Jo sasior, i papėrshkrueshėm, i pamanifestueshėm

1
- Njėsia, burimi, qenja supreme, shpirti, perėndia, dhe masė themelore e tė gjitha gjėrat

2
- Njėsi e ndarė, polarizimi, e mirė / e keqe, + / -, bota e Demiurg-it nė tė cilėn jetojmė

3
- I bashkon dy forca: pozitive / negative, krijues i urės, transmetuesit, lidhja,Ai ėshtė Ati, Biri dhe Fryma e Shenjtė nė mes tė krishterėve ėshtė Brahma, Shiva, Vishnu midis hindusėve, Osiris, Isis dhe Horus te egjiptianėt, simbol i Kohės, kaluara, e tashmja dhe e ardhmja tri ngjyrat kryesore: e kuqja, e verdha dhe blu.

4
- Cikli i plotė dhe total i manifestimit tė botės, 4 ciklet e njerėzimit, 4 stinėt

5
- Mikrokozmosi, Pentagram i njeriut (2 kėmbėt, dy duart dhe koka), 5 elementet (eteri, ajri, uji, zjarri, toka)

6
- Makrokosmosi, gjithėsia, universi

7
- 7 Shkencat tradicionale (njohuria e pastėr shpirtėrore, bukuria dhe arti, shkenca kosmologjike dhe psikike, etj ..), 7 qiejt, 7 notat, 7 shakrat (chakrah), pėrsosmėria dhe pėrmbushja
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi