Hyjnesha Afrodite

Shko poshtė

Hyjnesha Afrodite

Mesazh  Stavri Trako prej 30.01.10 0:58

Afro-dita - Perėndesha e dashurisė (Afron ditėn)
Aphrodite Venera Ashtar Ishtar

Aferdita(Aphrodite)ishte hyjneshe e dashurise, deshirave te zjarrta dhe e bukurise.
Sipas Homerit Afrodita ishte e bija e Zeusit dhe e Dianės hyjneshės sė shiut. Hesiodi thoshte se lindi nga shkuma e detit kur Kroni kastroi te atin Uranin nė ujdhesėn e Qipros.

Vendlindja ne siujdhesen e Qipros apo Kiteres ka domethenien e saj Kurthit magjik te Afrodites askush nuk ka munduar ti shpetoj .Te gjithe e kane provuar se per te duhen pak toke sa nje ujedhese dhe shume qiell dhe ajer e drite hyjnore qe vendelindjes se hyjneshes Afrodite nuk i mungoi kurre.

Bukuria dhe magjepsja jane tipare te qenesishme te saj qe e bejne Afroditen hyjneshen me te pamposhtur qe as hyjnite as njerezit e asnje qenie e gjalle nuk kane mundur ta perballojne.

Pas lindjes se saj, Zeusi ishte i frikesuar se hyjnite mund rte perplaseshin per doren e Afrodites per martese, keshtu qe e martoi ate me Hefestin hyjnine e farketimit, me te vendosurin e hyjnive. Efesti nuk mud te besonte ne fatin e tij te lumtur dhe perdori te gjitha aftesirte e tij per te bere dhurate me xheveairet me te kushtueshme per te .

Ai i beri nje brez marramendes magjike te punuar ne filigram ari. Kur e veshi brezin e saj magjik nuk kishte njeri qe mund ti rezistonte, dhe ajo ishte e paperballuesheme edhe pa ate brez. Kjo zgjedhje qe beri Efesti nuk ishte shume e mencur se kur ajo e veshi brezin magjik asnje nuk mund t`i rezistonte dot asaj.Ajo deshironte harene gezimet dhe magjepsjen dhe nuk mund te ishte mbi te gjitha nje qenie terheqese si gruaja blozetarit, punerendit Hefest.

Ne mitologjine Romane Venus eshte hyjnesha e dashurise dhe e bukurise dhe Kupidi Erosi qe lajmetari i dashurise.

Mėrsina ishte pema e saj,por edhe bliri, shega trendafili, e lulekuqja. Pėllumbi, mjelma dhe trumcaku harabeli dallendyshja ishin zogjtė e saj.. Eplotefuqishme mbi hyjnitė, njerėzit dhe krijesat, rrjetes se magjishme te saj nuk i shpeton kerkush. Labirinthi i shpirtit ėshtė yllesia e mahnitese e kesaj hyjneshe.Kulti saj ishte i perhapur anen e mbane ne boten e lashte .

Ne Qipro dhe Kitera e njohin si Afrodite, te asiro –babilonasit dhe Fenikasit e njihnin si Ishtar, ne Etruri dhe ne Rome e njihnin si Venusi V enera, Siro Palestinezet e njohin si Ashtar. Per Aferditen u ndertuann tempuj ne Kind, Pafos, Korinth, Alaband. Tempulli I Veneres nene tek forumi i Cerzarit dhe tempulli i Veneres ne krah te forumit Romak kana qene tempujt me te medhenj kushtuar Afrodites ..

Afrodita si hyjnesha e dashurise dhe e bukurise u percoll si imazh nga skulptor, piktor, poet dhe astronom te te gjitha koherave nga qe bukuria trupore si tipari me i qensishem i qenieve njerezore nuk ka munguar asnje brezi. Ajo eshte shoqeruar me miresi. Festivale per te ishin Afrodiaket te cilat festoheshin ne qendra te ndryshme te Greqise e vecanerisht ne Athine dhe Korinth.

Prftereshat e saj nuk ishin prostituta, por grate qe paraqesi perendeshen dhe maredhenit seksuale me to ishte nje metode adhurimi

Perjetimet qe pervijohen ne nje rreth rrites jane pervoja tejet te rendesishme ne jeten e hyjnive dhe te njerezve. Aferodita, hyjnesha e pervojave intime, vlerave shpirterore te pa cmuara ka idhetaret e dashurise se ameshuar Shpirti i nėnshtrohet njė procesi sa hyjnor aq edhe magjik.

Fillimisht ai mbushet me magjepsje dhe bukuri nga hyjneshat Karite, madhohet mot pas moti nga Horet, ngizet me lajka e mister nga hyjnesha Pieta, pushtohet nga dėshira e zjarrtė e dashurisė nė nxitjen e Hyjnive Himer dhe Poti prej Himenit shtyet drejt deshirės pėr martesė dhe sidomos

Erosit qė e goditet me shigjetat e dashurisė qė askush nuk mundi t’i shmang. Pas kėtij rrugėtimi shpirti i dorėzohet hyjneshės Afroditė.

Afrodita ėshtė hyjnesha pėrgjegjėse e tė gjithė kėtij universi shpirtėror ku fanitja, gėzimi i ėmbėl, lidhja hyjnore, por jo pak edhe dhimbja, urretja e tėrbimi, humbja tragjike padyshim janė pjese e lojės mė tė bukur hyjnore qe kanė rastin ta provojnė pas pėrjashtim hyjnite dhe njerėzit.

Shpirt i pushtuar nga 7 hyjnit e magjisė sė parėfyeshme pranon tė pushtohet pa kushte nga hyjnesha e bukurisė dhe magjepsjes Afroditė Askush ; ndėr hyjni dhe vdekėtar nuk e pėrbuzi kur ra nė rjetėn e Afroditės pėr kundrazi pranoi padiskutuar tė dehej nga mushti i dashurisė duke besuar se nuk ka sprovė mė tė bukur se tė jet rob, qoftė dhe i pėrjetshėm i kėsaj ndjenje .

Afrodita mbronte shpirtrat e dashuruar ne betejat luftarake apo ne shtrengatat detare.Por edhe dashurite pa pergjigje kane ndezur urrejtje qe kane pasur fund tragjik.Egoizmi i bukuroshit Narciz, i dashuruar me vetveten ndeshkohet me vetvrasje.Edhe Aferdita nuk perjashtohet si te gjithe hyjnoret nga lidhjet e saj dashurore.Zeusi i zgjodhi si bashkeshort te birin,farketarin hyjnor Efest Afrodita pati disa sprova dashurie ..

Me Aresin hyjnine zemerake te luftes pati si pas ardhes - Erosin, Antorin, Deimosin, Fobin ,dhe Harmonine);me Dionisin, zotin e veres, pati djale Priapin e nde te vdekshmit me Ankizin mbretin Dardan pati Eneun legjendar Afrodita qe promotore e ngjarjes me te levduar nga Homeri ne Lashtesi.Ilioni, Troja legjendare do te kishte pasur nje fat tjeter po te mos ishte kjo hyjnesh .

Prej bukurise dhe hireve te Afrodites Paridi (Aleksandri) i Trojes, me i vogli djale i Priamit mbretit te Ilionit, u verbua ne perzgjedheje e me te bukures hyjnore : Heres, Atenes Afrodites.

Per syte gja me te bukur ne kete bote nuk kish , por Paridi nuk hezitoje ta zgjidhte Afroditen edhe sepse mori premtimin e saj per ta gezuar me gruan me te bukur te gadishullit te Hemit (Ballkanit) Helenen e Spartes dhe qe me ndihmen e saj e ktheu ne Helenen e Trojes Mollen e arte me neshkrimin ‘’Me te bukures ‘’ asaj ia dha princi i Trojes, Paridi.

Tmerrimi hyjnesha e grindjes nuk qe ftuar ne nje dasem hyjnish.Nga meria ajo vjen dhe hedh ne dasem nje molle te arte ku qe gdhendur me se bukures. Kaq u desh qe te fillonte sherri ndermjet Aferdites,Heres dhe Atenes.per te ndare kete enigme. Hyjneshat per te zgjidhur grindjen iu drejtuan Paridit princit te Trojes. Aferdita per ta joshur Paridin i premtoi se do t’I jepte gruan me te bukur ne bote, Helenen.Ai ia dha mollen Aferdites.

Qe nga ai cast molla e me se bukures u kthye ne’’ molla e sherrit’’. Aferdita vertet e ndihmoi Paridin te sjell ne Troje Helenen po ajo nderkohe hapi siparin e konfliktit te se drejtes ndermjet lidhjes bashkeshortore dhe lidhjes erotike ne formimin e qytetrimit njerezor.

Homeri na e sjell kete zgjidhje si e drejte e Menelaut per tu hakmare ndaj Paridit qe thyen mikepritjen dhe prish bashkeshortesine.Vendoset te shembet Troja simboli i pasurise mireqenies por e dhe i lirise se tepruar.Primi duke ja lejuar te birit dhunimin e bashkeshortesise se Menelau - Helene ka pranur ndeshkimin hyjnor te shembjes se Trojes.

Mbreterit e lashtesise kishin kuptur se celesi vazhdimesise se qytetrimit njerezor qe ruajtja si te shenjta lidhjet bashkeshortore ,andaj asnjeri prej tyre nuk nguroje te merrte pjese e ne ekspediten ndeshkuese te kohes kunder Trojes .

Menelau sipas legjendes nuk qe i vetmi pretendent i kurores bashkeshortore me Helenen Petendentet e tjere eshte e natyrshme qe ta pranonin pa diskutim kete kanun te ri te se drejtes bashkeshortore qe bente diferencen me epoken e matriarkatit pararendes .Familja do te konsiserohej si njesia qyteteruese andaj asnje nga trimat e lashtesise nuk nguruan te marrin pjese ne ekspediten ndeshkuese ndaj Paridit te Trojes.

Kete ekspedite e udhehoqi Agamemnoni (Aga I mendjes) qe mundi te mblodhi rreth vehtes 150000 luftetare te idese se re per familjen kundra Trojes Ne ngjarjen epokale te luftes se Trojes qe protagonist dhe deshmitare te gjitha hyjnite e Olimpit dhe rrotullise pa perjashtim dhe kush me trimat e lashtesise qe do te provoni fuqine e rinise , mencurine e bujarise, tmerret e luftes, dhimbjn e humbjes, dredhine e pellazgeve hyjnor dhe lavdine e fitores dhe te perjetesise .

E tere trimria e epokes e kthyer ne epos per Ilionin e kurorezuan Homerin ne perjetesine Olimpiane.

Pa misteret e Afrodites shpirterve njerezor do tju mungonte personaliteti, karakteri dhe vullnetet e stuhishme qe shenjojne historine njerezore pra do te ishin si qeniet instiktive riprodhuse te zinxhirit biollogjik
avatar
Stavri Trako

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hyjnesha Afrodite

Mesazh  beslasht prej 20.08.14 16:28

Ca info + foto pėr Astarten e Palestinės
http://zojsi.albanianforum.net/t265-astarta-e-palestines
avatar
beslasht

peshq dhe yje

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi